Bouwer Sylvius weer in opspraak Goed jaar Westnederland Stand van Zaken ËjlGEN BAAS 'We richten ons op studenten Schreiner sluit contract met NAM WOENSDAG 7 JUL11993 17 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -< ZAKELIJK Starters winkel LEIDEN - De Starterswinkel van - de Stichting Werkgelegenheid Leiden is wegens vakantie ge sloten van 17 juli tot 17 augus tus. Daarna zijn de ope ningsuren van de aan de Ir. Driessenstraat gevestigde instel ling van maandag tot en met vrijdag van 9-17 uur en op don derdagavond van 19-21 uur. Ad viseur D. Zwaan adviseert om eerst telefonisch i maken (tel. 071-146878)! Snackbar Hendo LEIDEN - Snackbar Hendo opent over "ben paar maanden een vestiging aan de Heren straat in Leiden. Daarmee blijft het aantal zaken in deze bran che in deze straat op peil, om dat Hendo de plaats inneemt van de Patat-o-theek. Momen teel zijn er al vier Hendo-vesti- gingen in Leiden. Oud PVC als grondstof voor nieuwe leidingen AMSTERDAM Oude PVC-leidingen en restan ten worden voortaan systema tisch verzameld en als grondstof gebruikt voor nieuwe leidingen. De vereniging van fabrikanten van kunststofleidingsystemem FKS in Amsterdam heeft afspra ken over volledige inzameling gemaakt met het ministerie van VROM. Het is de bedoeling dat alle bij bouw- en sloopwerk zaamheden vrijkomende PVC- leidingen worden bewaard en geschikt gemaakt voor herge bruik. Het ministerie heeft steun toegezegd bij verdere uitbrei ding van inzamelen en opnieuw verwerken van afval. De mede werking van alle andere bedrij ven in de bouw is onontbeerlijk, aldus FKS. De vereniging heeft een brochure uitgegeven met een voorwoord van milieumi nister Hans Alders.- Hij juicht het initiatief toe om PVC-leidin gen te fabriceren van afval. Al ders noemt het van essentieel belang dat de zo gemaakte nieuwe leidingsystemen vol doende afnemers vinden. De brochure over het logistie ke inzamelsysteem is verkrijg baar bij de FKS, Postbus 71730, 1008 DE Amsterdam. Telefoon nummer 020-6446145. Gevels weer schoon zonder chemicaliën Het Hoofddorpse bedrijf Jugo Holland BV past een nieuwe milieuvriendelijke methode toe die het moge lijk maakt stenen en alumi nium gevels brandschoon te krijgen zonder gebruik v£n chemicaliën, wat tot nu tóe gangbaar was. Jugo is overgegaan op het alterna tieve jos-systeem, dat in Duitsland is ontwikkeld. Het werkt op basis van een combinatie van roterend water, lucht en granulaat. Het unieke is volgens de di rectie de ingenieuze spuit- mörid, Daarin wordt alles gemengd voordat het 'wer velend' op de gevel wordt gespoten. Omdat een lucht kussen tussen, spuitmond en het te behandelen object ontstaat is de inslagkracht van het 'granulaat nihil. Maar toch voldoende om voor een schoon oppervlak te zorgen. Het resultaat doet niet onder voor.geve-;!s die chemisch zijn gereinigd. De installatie is door Jugo Holland al gebruikt voor het reinigen van sterk, ver vuilde kunstobjecten en het verwijderen van graffiti op gecoat aluminium, zonder dat dit werd beschadigd. S. Jovanavic, directeur van het Hoofddorpse bedrijf, is ui terst tevreden over de be reikte resultaten. ,,Je moet met dit systeem leren wer ken. Het is anders dan ie dereen gewend was, maar het werkt uitstekend. Bij het chemisch reinigen, dat ook nog slecht voor het perso neel was, had je zelfs kans dat het oppervlak werd be schadigd, waardoor vuil en algen zich er makkelijk-op konden hechten." Band universiteit met crimineel aangetoond -- C""""Ö*5 De projectontwikkelaar, die voor de Leidse universiteit het Sylvius laboratorium aan de Wassenaarseweg bouwt, is ook verzeild in dubieuze projecten in het voormalige Oostblok. Uit deze nieuwe affaire blijkt bovendien duide lijk dat deze Van Meijeren directe banden onderhoudt met 'financier' P. van Koningsveld, achter wie de univer siteit zich tot nu toe verschuilt als zij op haar banden met een meervoudig veroordeelde crimineel wordt aange sproken. LEIDEN ERIC JAN WESTERINGS Eerder al trok projectontwikke laar A. van Meijeren samen Van Koningsveld en een andere compagnon een spoor van el lende bij verschillende bouw projecten in de Benelux. Inmid dels heeft de Treuhandanstalt, de organisatie die de privatise ring van staatsbedrijven uit de voormalige DDR stuurt, een on derzoek ingesteld. Dit meldt het vaktijdschrift voor de bouwwe reld Cobouw. De bouw van het Sylviuslabo- ratorium ligt al maandenlang stil wegens conflicten tussen enerzijds de aannemers die het werk daadwerkelijk uitvoeren en de door de universiteit inge huurde financieringsmaat schappij en de daarmee ver bonden projectontwikkelaaar Van Meijeren anderzijds. De aannemers weigeren verder te werken zolang zij hun rekenin gen niet betaald krijgen en hou den tot die tijd het recht van re tentie op het gebouw, een soort borgstelling die bij wet bedrij ven enige bescherming biedt te gen de praktijken van (louche) wanbetalers. Hoewel het con flict al maanden sleept blijft de universiteit zich hardnekkig af zijdig houden. Fraude Het laatste nieuws over Van Meijeren was dat hij wegens fraude in hoger beroep tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf is veroordeeld. In de voor malige DDR is hij actief bij de aankoop van een eeuwenoud kasteel in de buurt van de plaats Boitzenburg. De burgemeester van die plaats gaat er van uit dat Van Meijeren het kasteel koopt om er een hotel te vestigen. Merkwaardig genoeg is de voor de verkoop verantwoordelijke Treuhandanstalt daar niet van op de hoogte. Deze instantie gaat er vanuit dat de officiële koper een inwoner van West- Berlijn is. Interesssant voor de Leidse universiteit is de rol van P. van Koningsveld. De verslaggever van Cobouw constateerde dat Van Koningsveld zich bij de burgemeester van Boitzenburg presenteerde als de officiële ver tegenwoordiger van Van Meije ren. De universiteit houdt steeds vol niets met Van Meije ren te maken te hebben, omdat zij alleen een overeenkomst heeft met Van Koningsveld. Overigens bleek al eerder dat deze twee heren via hun een mansbedrijven innige banden onderhouden. Met de aankoop van het kas teel zou ongeveer tien miljoen D-mark zijn gemoeid. Aantrek kelijk aan het project is het gro te aantal mogelijkheden om subsidies te verkrijgen, en om tegen gunstige voorwaarden kredieten te verkrijgen. De aannemers weigeren, zolang zij hun rekeningen niet betaald krijgen, verder te werken aan de nieuwbouw van het Sylvius laboratorium. foto archief De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Kees de Waard en Ewald Faber van De Waard en Faber Computerdienstverlening uit Leiden. Kantoortorens De bouw van een groot kanto rencomplex midden op Schip hol begint deze maand. De N.V. Luchthaven Schiphol en het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) tekenden gisteren de contracten voor de bouw van de eerste fase van Schiphol Offi ce Centre. Met de bouw van vier kantoortorens en een parkeer garage is een bedrag gemoeid van 242 miljoen gulden. Tot de dood er op volgt In veel CAO's zijn de afgelopen maanden afspraken gemaakt over een studie naar een zogenaamd breder ouderenbeleid. Dit omdat ondernemers en vakbon den het niet eens zijn geworden over de toekomst van de VUT. Die studie moet antwoord geven op de vraag of de VUT kan blijven. In enkele sectoren, zoals de textiel, is de VUT al duidelijk op zijn retour. Oorzaak was de hoge prijs als gevolg van een sterke vergrijzing in een uitstervende be drijfstak. In de discussie die werkgevers en werknemers momenteel voeren spelen hele andere ontwikkelingen een rol. Onder nemers noemen als belangrijk argument dat door het ver vroegd vertrek van ouderen veel kennis en ervaring voortij dig de onderneming verlaat. Een ander belangrijk argu ment dat werkgevers gebruiken is een groeiend tekort aan jonge mensen na het jaar 2000. Het zijn met name de grote toonaangevende ondernemingen die hierin het voortouw Steun voor dit standpunt komt inmiddels ook van een aan tal wetenschappers in dienst van de overheid. Die beweren zelfs dat de AOW-leeftijd op termijn omhoog moet, omdat die anders onbetaalbaar wordt. Onder werknemers is de VUT daarentegen erg populair. Een recent onderzoek door de universiteit van Amsterdam geeft aan dat eerder stoppen met werken erg hoog scoort. Bij veel werknemers is de hoop hierop echter behoorlijk ge temperd. Velen houden er inmiddels rekening mee dat als zij aan de beurt zijn, de VUT allang is verdwenen. Deze zorg zou eigenlijk overbodig moeten zijn. De opvat ting dat de VUT moet verdwijnen vanwege een andere sa menstelling van de beroepsbevolking na het jaar 2000 is onzinnig. Terug met de VUT en het verhogen van de AOW- leeftijd betekent eenvoudigweg dat jongeren in de toe komst nog minder kans krijgen om aan het werk te komen. En het feit dat het aantal jongeren na het jaar 2000 terug loopt is nog geen reden om de klok jaren terug te zetten. Want er zijn altijd voldoende andere mogelijkheden om aan de vraag naar personeel te voldoen. Onder de grote groep WAO'ers in ons land zijn honderd duizenden mensen die gedeeltelijk kunnen en willen wer ken als ze maar serieus worden genomen. Daarnaast is er een groot - en groeiend! - bestand aan werklozen. Verder is ook het percentage werkzoekenden onder allochtonen en vrouwen erg hoog. Veel mensen uit deze groëpen staan te trappelen om aan de slag te gaan. Het enige dat nodig is, is de wil om in deze mensen te investeren door ze een goede opleiding aan te bieden. Voor wat betreft de kosten maakt het niet uit. Door de AOW-leeftijd te verhogen kan wellicht de pre mie gelijk blijven. Door het op heffen van de VUT gaan de werk nemers er netto op vooruit om dat ze daar dan geen premie meer voor hoeven te betalen. Maar dat geld zijn ze direct weer kwijt aan de verhoging van de WW-premie. Een dergelijke keuze is asociaal. Het betekent dat veel mensen die willen werken geen kans krijgen terwijl veel ouderen die willen stoppen moeten blijven werken - misschien wel tot de dood er op volgt! v K Jos Duynhoven, be stuurder industrie bond FNV Uitbreiding activiteiten verwacht „Het idee voor ons bedrijf is eigenlijk aan de borreltafel ontstaan, zoals we nu ook met jou zitten te praten. Computers waren al onze hobby en geregeld kwamen studen ten naar ons toe die in de problemen waren gekomen omdat ze op geleende, vaak krak kemikkige computers hun scripties uittik ten. Met vastgelopen floppy-drives kwamen ze dan naar ons toe in de hoop dat wij hun teksten dan nog konden redden door ze van de harde schijf af te halen. En vaak lukte dat nog ook. Zo ontstond de gedachte om com puters te verhuren. Nieuwe apparaten, be trouwbaar materiaal, tegen een lage prijs. We richten ons met name op studenten die niet zoveel kunnen betalen, de onderkant van de markt waar andere verhuurders niet zoveel interrese voor hebben. De belangstelling blijkt veel groter dan we hadden verwacht. Ook al omdat we va'nwe- ge de kosten maar heel weinig kunnen ad verteren. Vorig jaar september begonnen we met drie apparaten, met de gedachte dat die 60 procent van de tijd weg zouden zijn. Nu hebben we er tien en die zijn 90 procent van de tijd weg. Hoe lang dat door kan gaan en waar de optimale omvang van de verhuur zit, weten we nog niet. Onze klanten zijn hoofdzakelijk studen ten die de computers vooral gebruiken voor het uittikken van scripties. Meestal onder schatten ze de tijd dat ze de computer no dig hebben. Ze denken het wel even in vier weken te doen en dat lukt dan niet. Verlen gen kan, maar dat moet wel bijtijds worden - gemeld, want de planning is inmiddels strak. We verhuren in principe alleen de ap paraten. Programma's uitlenen mag niet, met uitzondering van de software waarvoor een 'campuslicentie' ten behoeve van stu denten geldt. De huurders halen de compu ters in principe zelf op, maar we bezorgen ze ook en als mensen dat willen geven we instructie. Voor we begonnen hebben we ons geori ënteerd bij de Kamer van Koophandel. Dat was op zich al een avontuur. Verder hebben we een cursus boekhouden gevolgd en heeft een bevriende jurist ons geholpen met het opstellen van de contracten voor ons bedrijf, we zijn een vennootschap onder fir ma. Voor onszelf hebben we wel een een voudig bedrijfsplan gemaakt, maar we heb ben lol nu toe geen krediet bij een bank ge waagd. Bewust wilden we de risico's beper ken. De eerste computers kochten we van ons spaargeld. De verhuuropbrengsten vloeiden direct terug in het bedrijf, daarvan kochten we nieuwe apparaten. Zo gingen we van drie naar vier, waarna je steeds snel ler weer kunt bijkopen. Leven kunnen we niet van de zaak.' Een van ons twee zou er misschien net een mi nimum inkomen uit kunnen halen. Maar we doen het nu dan ook part-time, naast onze studie. 'Grote groeiplannen hebben we niet. Wel zouden we het heel leuk vinden om meer te doen aan dienstverlening voor kleine bedrijven. Advisering over en bemid deling bij de aanschaf van computers en natuurlijk de serviceverlening. Dat is echt leuk om te doen. Als je ziet wat er soms aan computers staat bij kleine bedrijven, is er ook echt behoefte aan. Maar voorlopig is het aardige aan dit bedrijf dat we ervaren hoe het is ondernemer te zijn." De Waard en Faber Computerdienstverle ning is te bereiken via 071-141083. FOTO: HIELCO KUIPERS REGIO ERIC JAN WETERINGS Financieel was 1992 een goed jaar voor streekvervoerder Westnederland. Vanwege de forse bezuinigingen die de rege ring heeft aangekondigd ziet de directie de toekomst voor het stads- en streekvervoer echter 'minder positief tegemoet. Om de lagere overheidsbijdrage te kunnen compenseren probeert het bedrijf zijn activiteiten uit te breiden, zo blijkt uit het jaarver slag over 1992 van de Westne- derland-groep. Het aantal werk nemers daalde licht naar 2105. De NV Verenigd Streekver voer Westnederland heeft haar hoofdkantoor in Boskoop, maar het bedrijf is op verschillende terreinen ook in de Leids/Alp- hense regio actief. Het bedrijf heeft in Alphen aan den Rijn een kantoor van waaruit de busdiensten rond die plaats worden geregeld, terwijl vanuit Wassenaar dochterbedrijf WB- tax zich bezighoudt' met luxe zakenvervoer per auto, het straattaxibedrijf, een chauf feursservice en koeriersdien- De omzet van Westnederland steeg tot 231 miljoen gulden. De netto winst na belasting be droeg bijna 3 miljoen gulden, tegen 1,6 miljoen gulden in 1991. Dat resultaat werd mede bereikt door een bezuiniging in 1992 van 4 miljoen gulden. Het voorzieningenniveau heeft daar nauwelijks onder geleden, meent de bedrijfsleiding. Dat zou onder meer blijken uit het aantal reizigers dat werd ver voerd: 70,8 miljoen, waarmee bijna het record van 1991 werd geëvenaard. Wel zijn de ritten met de minste passagiers ge schrapt uit de dienstregeling 1992/1993. De streekvervoerder beperkt zich al enige tijd niet meer tot het openbaar vervoer. Dat ge beurt min of meer noodge dwongen, zo blijkt uit het jaar verslag. Vanwege 'de tweeslach tigheid van het mobiliteitsbe leid van de overheid' ziet de on derneming zich genoodzaakt om onafhankelijker ten opzich te van de' overheid te kunnen opereren. Naast de 'forse bezuinigin gen' die in 1993 en 1994 ver wacht kunnen worden, komen er ook meer kapers op de kust. Op grond van EG-bepalingen mogen vanaf 1993 ook buiten landse vervoerbedrijven zich op de Nederlandse openbaar ver voermarkt storten. De eerste concurrenten hebben zich in middels gemeld. Daarnaast is 'Personenvervoer Nederland' actief, een samenwerkingsver band van een aantal bedrijven dat op de goed bezette trajecten actief wil worden. „Met het ko piëren van een lijnennet is het openbaar vervoer niet gediend," klinkt het zuinig in het jaarver slag. Helikoptervluchten naar locaties in Noordzee Het in Leiden gevestigde Schreiner Airways en KLM/Era Helicopters hebben met de Ne derlandse Aardoliemaatschap pij contracten gesloten voor offshore-helikoptertransporten voor de komende vier jaar. De contracten hebben een totale waarde van 60 miljoen gulden. Schreiner neemt ongeveer 40 procent van de vluchten voor zijn rekening, schat directeur E. van der Grijp. In 1992 werden 2600 vluchten uitgevoerd waar bij ruim 5?.000 passagiers wer den vervoerd. De vluchten werden tot 1991 uitgevoerd door een gezamen lijke dochtermaatschappij van de KLM en Schreiner, Airspeed. Schreiner werd in dat jaar ver zelfstandigd en sloot toen voor het eerst een contract met de NAM. Die gang van zaken wordt nu bestendigd. KLM/F.ra en Schreiner zijn volgens Van der Grijp de enige Nederlandse maatschappijen die dit soort offshore-vluchten uitvoeren, /ij beschikken over de daarvoor noodzakelijke tweemotorige he likopters. Toch is de verlenging van het contract volgens Van der Grijp niet vanzelfsprekend. „Zeker niet in deze tijden. De Europese grenzen zijn open ge gaan en het is mogelijk dal bui tenlandse operators zich op de ze markt begeven. Ik ben toch heel blij dat dit zo is gegaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17