Westnederland: sneltram tussen Alphen en Leiden Lekker hoor, even op je eigen WC heropening De Hazelaar LOA geheel vernieuwd na knallende ruzie v»Sphe"a"r Rijn- en Veenstreek Kermis in Oude Wetering Loeiend op publiek af 'Heb ik een kwartier lang op een granaat staan heuten?' WOENSDAG 7 JULI1993 974 Schuur leeggeroofd i klopboor zijn in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een schuur aan de Boterbloemweg in Alphen. De totale waarde van de gestolen spullen bedraagt ruim 1300 gulden. Vermoedelijk is een valse sleutel gebruikt om de schuur binnen te komen. Illegale zender uit de lucht hen aan den run» De politie heeft gistermiddag in de Seringen straat in Alphen een illegale zender uit de lucht gehaald. De ap paratuur was eigendom van een 29-jarige bewoner. De man ge bruikte een zogenoemde 27 mc-bak met 100 kanalen. De politie kwam in actie, nadat er vanuit de omgeving klachten waren bin nengekomen over storing op radio en televisie. De actie werd uitgevoerd in samenwerking met de Hoofd Directie Telecom municatie en Post, de voormalige radiocontroledienst. Na de ;poring deed de radiopiraat afstand van de apparatuur. De Al phenaar kreeg een proces-verbaal. Ruim de helft van de oude me dewerkers is opgestapt en de oud-medewerkers die al eens waren vertrokken, zijn weer te rug. De lokale omroep Alphen (LOA) is totaal vernieuwd, en de vernieuwing heeft zich voltrok ken op een manier de LOA waardig: met knallende ruzie. Toen de vertrekkende mede werkers hun laatste uitzending wilden verzorgen, vonden zij de deuren van de studio aan de Oudshoornseweg op slot, terwijl de sloten waren vervangen. Veranderen doet soms pijn, en dat is zeker het geval bij de LOA. In opdracht van de ge meente moest het bestuur van de lokale omroep worden uitge breid en moesten twee groepen oud-medewerkers weer worden binnengehaald. Het eerste had tot gevolg dat voorzitter Klaas Wagenaar op een zijspoor kwam te staan. Hij treedt dit na jaar terug. Het terughalen van de opge stapte medewerkers, onder wie de jongens van Radio Balance, ging ook niet zonder strubbelin gen. De medewerkers eisten dat voor de nieuwkomers dezelfde regels zouden gelden als voor nieuwkomers. Ze moesten zich eerst maar eens bewijzen voor dat ze hun eigen programma's mochten gaan maken. De introductie van de ver nieuwde LOA zoals de oud-me dewerkers die hadden gepland, schoot de 'zittende' mensen volledig in het verkeerde keel gat. De nieuwkomers wilden volledig opnieuw beginnen: on der een nieuwe naam met een nieuwe programmering die groots moest worden aange kondigd. „Daarmee doe je de huidige mensen te kort", vindt Rob Langerak, de opgestapte eindredacteur van het program ma Sportcarroussel. „Die men sen hebben de LOA draaiende gehouden in de moeilijke tijden die achter ons liggen." Langerak is niet verbaasd over de uitkomst van de machtsstrijd binnen de lokale omroep. „Ik heb steeds het idee gehad dat ze het zaakje wilden overnemen. Dat is ze helaas nu ook gelukt." Na twintig jaar te hebben gewerkt bij de Alphense ziekenomroep en haar opvolger de LOA, stapt Langerak nu mo gelijk over naar Radio 106, de lokale omroep van Rijnwoude. Maarten van Valen, één van de teruggekeerde oud-mede werkers, betreurt het dat een flinke groep medewerkers is op gestapt. Maar veel tijd om daar bij stil te staan heeft de r ploeg niet. „We hebben een he le dikke streep onder het verle den gezet. We zijn nu heel druk bezig om een goede, volwaardi ge lokale omroep op poten te zetten", aldus Van Valen. Op 1 september moet het al lemaal gaan gebeuren. Een nieuw programma, als het even kan zeven dagen per week. De aanvraag voor een etherzender is al de deur uit, zodat de uit zendingen binnenkort ook op de draagbare radio te beluiste ren moeten zijn. Van Valen: „Het is aan ons om er nu einde lijk eens iets moois van te ma ken." De 61-jarige Alphense opa die twee weken geleden terecht stond voor ontucht met drie van zijn kleinkinderen is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 150 uur dienst verlening plus vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De Alphenaar heeft be kend dat hij tussen 1986 en 1992 verschillende malen zijn kleinkinderen onzedelijk heeft betast. In 1980 was hij al eens veroordeeld voor ontucht met een buurmeisje en ook zijn ei gen dochters zou hij in het ver leden hebben lastiggevallen. Oude Wetering staat de komen de dagen bol van de festivitei ten. Liefhebbers van botsauto's, gokautomaten en de zweefmo len kunnen zich vanavond al naar de kermis op de parkeer plaats aan de Kerkstraat bege ven, voor anderen is er de We teringloop, die -om zeven uur begint bij rijwielhandel Piet We ver aan de Kerkstraat. Morgenavond kunnen de kin deren meedoen aan een ballon- nenoptocht. De start is om half acht in de Meerkreuk. Muziek vereniging Door Gunst Verkre gen loopt voorop. kunnen vrijdagmiddag versierd worden met tekeningen van kinderen tot en met twaalf jaar. Het straattekenen is ter hoogte van de Rabobank aan de Veer- straat. Teams van vier personen kunnen vrijdagavond meedoen aan het vrachtwagenduwen. Zowel mannen als vrouwen kunnen zich daarvoor opgeven. Het vrachtwagenduwen begint om acht uur bij de gereformeer de kerk aan de Kerkstraat. Ook de braderie ontbreekt dit jaar niet. Zo'n 135 kramen staan tussen tien uur 's morgens en negen uur 's avonds op de Veer- straat en de Kerkstraat opge steld. Kermis en braderie duren tot en met zaterdagavond. Geen treinen maar sneltrams moeten passagiers gaan vervoeren tussen Alphen en Leiden en Alphen en Gouda. Busmaatschappij Westnederland wil de bestaande trein verbindingen ombouwen tot sneltramlijnen. Als er meer haltes liggen op deze routes, maken meer mensen ge bruik van het openbaar vervoer. boskoop/regio ruud sep Westnederland lanceert dit voorstel in het jaarverslag over 1992. De busmaatschappij heeft al de nodige ervaring met snel trams opgedaan. De lijn van Utrecht naar Nieuwegein en IJs- selstein is eigendom van de de streekvervoerder. Samen met de Nederlandse Spoorwegen, de Rotterdamse RLT en de Haagse HTM werkt Westnederland aan het plan Randstadrail, dat tot doel heeft het railvervoer in het westen van het land te verbete- In dat kader is Westnederland een studie begonnen naar een sneltram tussen Alphen en Gouda. De busmaatschappij overweegt de studie uit te brei den met het traject Alphen-Lei den. „Het is nog maar een proefballonnetjerelativeert woordvoerder G. Doelman van Westnederland de plannen. „Er is nog geen overleg over ge weest. We moeten nog kijken of dit idee strookt met de plannen van de NS." Volgens Doelman sluit een sneltram beter aan bij de be hoefte van de reizigers dan een trein. „Wij denken dat je in deze regio meer reizigers kunt ver voeren als je het aantal haltes vergroot." Een woordvoerder van de Ne derlandse Spoorwegen meldt dat het jaarverslag van Westne derland nog niet binnen is, zo dat nog niet officieel kan wor den gereageerd. „Maar wij heb ben in elk geval geen plannen in de richting die Westnederland nu uitgaat. Maar als Westneder land interessante voorstellen heeft, willen we er wel serieus naar kijken", aldus de woord voerder. De treinen tussen Al phen en Gouda en tussen Al phen en Leiden vallen in elk ge val niet onder de onrendabele lijnen die de NS liever kwijt dan rijk zijn. alphen aan den run» Met personenauto's rij den op twee wielen, terwijl een medepassa gier zich buiten op de wagen bevindt, met motorfietsen springen overeen muur van mensen, duiken met motoren dooreen bran dende schutting en nog veel meer. Allerlei vormen van autostuntwerk waren gister avond te zien op het sportpark De Bijlen. Een van de hoogtepunten vormde het optreden van de futuristische mastodonten, de zoge noemde 'big foot'. Dat zijn wagens met meer dan twee meter hoge wielen die loeiend op het publiek afkomen en op het allerlaatste moment pas op de plaats weten te maken. Vanavond geeft Les Aranis, de naam van de Duitse artiestenfamilie, een tweede en tevens laatste voorstelling van het autostuntwerk in De Bijlen om acht uur. Laurianen zien duinen'inde verte'liggen 1*4* 1 a li a aw 111 w-|-t i X Oil 11 vl\ UvSl 131.11 ITlvl De echtparen Otten uit Naarden, Van Leeuwen uit Wassenaar en Ursem uit Heiloo wisselen hun ervaringen uit. opgedaan tijdens de eerste dag i de Laura-fietsvierdaagse. Twee gewonden bij eerste Lauradag Op de eerste dag van de Laura-fietsvierdaagse zijn twee gewon den gevallen. Een 50-jarige Boskoopse raakte gewond aan haar hoofd en haar arm bij een botsing met een tegemoetkomende fietser uit Duitsland. Het ongeluk gebeurde op het fietspad tus sen Katwijk en Noordwijk. Zij is voor behandeling naar de dok ter geweest en vervolgens naar huis gebracht. Ze wist gisteren nog niet of ze haar tocht vandaag zou voortzetten. Een 49-jarige Alphenaar heeft een handsbeentje gebroken. Hij is voor behan deling overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord. De man ver schijnt deze week niet meer aan de start van de Laura. Vandaag fietsen de ruim 1600 Laurianen in de richting van Amsterdam. FOTO BEN DE BRUYN marieta kroft Langzaam druppelen ze binnen op de camping. Het terrein aan het Aarkanaal dat speciaal is in gericht voor deelnemers aan de Laura-fietsvierdaagse. Het loopt tegen het eind van de middag. De zonnestoelen worden opge zocht en op een beschut plekje in de zon gezet. De sapjes en drankjes worden tevoorschijn getoverd en de moe gefietste Laurianen laten zich in de stoe len ploffen. De 66-jarige Niek Ursem is echter nog druk bezig met het verwisselen van een band. „Vanochtend reed ik al snel lek", zegt hij. „Nadat ik die weer had geplakt, heb ik meteen maar een nieuwe buitenband gekocht." Samen met zijn 65-ja- rige vrouw Nans heeft de uit Heiloo afkomstige man op deze eerste dag van de Alphense Laura de 60 kilometerrit ge fietst. Moe zijn ze niet. „Nee, we zijn wel wat gewend", roepen ze uit. „Het is de eerste keer dat we met de Laura meedoen, maar we hebben al aan vele fietstochten in Nederland mee gedaan." De twee zitten samen met het Wassenaarse echtpaar Van Leeuwen en de uit Naarden afkomstige familie Otten na te praten over hun fietservaringen van die dag. Ook de Van Leeuwens zijn er varen fietsers. „We doen dit jaar voor de 17de keer mee aan de Drentse fietsvierdaagsevertelt Judith van Leeuwen (53). „In to taal hebben we al aan zo'n 30 fietsvierdaagsen meegedaan. Van iedere fietstocht bewaar ik het vlaggetje. Die hang ik aan een slinger. Als we een feest hebben, dan hangen we die op." „Dat is een goed idee", roept de vrouw van Leo Otten (60) en thousiast uit. „Dat moet jij ook doen." Otten knikt. Hij is vorige week 'in de vut' gegaan en heeft zich voorgenomen om een groot deel van zijn vrije tijd te vullen met fietsen. Nans Ursem begint er echter niet aan om alle medailles en vlaggetjes te bewaren. „De vlag getjes zien er na afloop niet meer uit. Die gaan de vuilnisbak in", merkt ze op. „En dan al die medailles. Die heb ik allemaal aan mijn kleinkinderen gege ven. De bekers ook. Daar ma ken ze taartjes mee in het zand." In tegenstelling tot de vier an deren, die dagelijks 60 kilome ter fietsen, heeft Leo Otten er 150 opzitten. Om half acht stap te hij op de fiets en om half drie was hij weer terug bij zijn vrouw die op de camping was achter gebleven. Op zijn fietscomputer leest hij dat de gemiddelde snelheid, exclusief de pauzes, 28 kilometer per uur bedroeg. Veel van de omgeving heeft hij niet gezien, erkent hij. Daarvoor was de snelheid te hoog. De rit voerde de Laurianen gisteren richting de duinen. De 60-kilometcrfictsers hebben er in tegenstelling tot vorig jaar niet doorheen gereden. „Wij za gen ze in de verte", vertelt de 41-jarige Tineke van Kouden uit Maarssen spijtig. Voor de Was senaarse familie Van Leeuwen was de route bekend. „Wij zijn nog even naar huis geweest vertelt Leo van Leeuwen (57). „Ik had hoge nood. Lekker hoor, even op je eigen wc." Vervolgens ontspint zich tus sen de campinggasten een dis cussie over de jeugd die bijna niet meer op de fiets te zien zou zijn en de afstanden waaruit de Laurianen mogen kiezen. „Er zou eigenlijk ook een afstand van 40 kilometer bij moeten zit ten", vindt Nans Ursem. „Voor al voor ouders met kinderen is 60 kilometer een enorme belas ting. Maar ik besef wel dat dat moeilijk is. Je zal maar met je kinderen over de Rijndijk moe ten rijden. Waar je ook komt, het is overal druk." Hans Wardenaar is een van de beheerders van de camping. Het is nu al voor het \ijfde jaar dat Laurianen hier kunnen overnachten. Steeds meer men sen weten de camping te vin den, vertelt Wardenaar. „Had den we vorig jaar 22 caravans en tenten, dit jaar staan er hier 31." hazerswoude-dorp ruud sep In het zwembad De Hazelaar in Rijnwoude kan waarschijnlijk al volgende week weer een frisse duik worden genomen. Nadat de gemeenteraad eerder nog geen besluit wilde nemen, wa ren er gisteren niets dan loven de woorden voor de initiatiefne mers om het bad te heropenen. Geen woord van kritiek kwam er gistermiddag uit de Rijn- woudse gemeenteraad. Nie mand die iets zei over de ma nier waarop burgemeester en wethouders geflankeerd door de ambtelijke top tot het laatst hebben geprobeerd de herope ning van De Hazelaar tegen te houden. Niemand die vroeg of het principebesluit het bad tot het eind van het jaar over te dragen aan de vereniging De katwuk dorith ligtvoet Ze hebben al het geluk van de wereld gehad, de medewerkers van de Katwijkse peenwasserij Jawa bv. Een kwartier lang heb ben ze geprobeerd om met een breekijzer een langwerpig voor werp los te wrikken dat vastzat in een stenenvanger. Dit is een apparaat dat de worteltjes scheidt van modder en stenen. Toen het voorwerp eindelijk losschoot, bleek het te gaan om een 30 centimeter grote gra naat. Volgens de politie dateert het projectiel uit de Tweede We reldoorlog. De granaat is inder tijd niet afgegaan, maar was nog wel intact. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heeft het projectiel rond half tien 's avonds tot ontploffing gebracht. „Ik heb begrepen dat het nog een aardige knal heeft gege ven", zegt een woordvoerder van de Katwijkse politie. „De jongens die op dat ding hebben staan beuken, hebben echt ge luk gehad." Dat de granaat tijdens het Hazelaar niet anderhalve week geleden had kunnen worden genomen. De enige kritische opmerking kwam van G. van der Lecq-de Knikker (PvdA). Zij vroeg tussen neus en lippen door om een evaluatie van het rapport over de staat van onderhoud van het zwembad. Uit dit rapport, opge steld door een adviesbureau, kwam naar voren dat opknap pen van De Hazelaar tonnen zou gaan kosten. De vereniging doet het nu, weliswaar met de hulp van vrijwilligers, voor niet meer dan tien mille. J. Steinhart (WD) was 'blij' omdat het heropenen van het bad de gemeente geen cent kost. „De gekozen constructie spreekt onze fractie bijzonder aan", aldus Steinhart. De enige die geen blijdschap uitstraalde rooien van de worteltjes niet is gevonden, verbaast bedrijfslei der P. van Duyvebode niet. De peentjes zijn vies, er zitten steentjes tussen en bovendien is het momenteel druk en wordt ook 's nachts gerooid. Dat het projectiel pas veertig jaar na de Tweede Wereldoorlog boven water komt, vindt hij ook niet zo uitzonderlijk. „Peen kan maar eens in de zeven jaar wor den geteelt. Een granaat kan ge makkelijk elke keer worden om geploegd zonder haar te vin den." Dat de stenenvanger maan dagavond verstopt zat, was op zich geen reden tot ongerust heid, zegt Van Duyvebode. „We verwerken hier wortelen uit heel Nederland. Er zitten altijd wel steentjes tussen, soms hele gro te. Ook kogeltjes hebben we al eens gevonden. Als de penen uit Drenthe komen, zitten er soms hele zwerfkeien in de machine." Ook toen de granaat maan dag eindelijk losschoot uit de machine, was van paniek geen sprake, zegt de bedrijfsleider, „ledereen kwam wel even kij- was S. Fransen (D66). Namens zijn fractie zweeg hij de hele vergadering, die overigens niet meer dan een kwartier duurde. Het besluit dat ruim ander halve week geleden volgens B en W nog niet genomen kon worden, werd gisteren geredu ceerd tot een hamerstuk. Zon der dat er over gestemd hoefde te worden, besloot de raad om De Hazelaar tot eind dit jaar o\?er te dragen aan de nieuwe exploitanten. Die laatsten kunnen het zwembad, zoals het er nu naar uit ziet, over ongeveer een week heropenen. Het bad is inmid dels ophieuw geverfd, zodat morgen de kraan open kan. Daarna duurt het nog een paar dagen voordat het zwembad klaar is voor gebruik. ken. Een van de jongens zei nog: 'Tjonge, heb ik daar een kwartier op staan heuten?' In zo'n geval besef je achteraf pas wat je hebt gedaan." Inmiddels zijn de werkne mers overgegaan tot de orde van de dag. Duizenden vuile oranje-grijze peentjes gaan weer gewoon via een groene bak de wortelwasmachine in en de roestvrijstalen stenenvanger doet weer normaal zijn werk. Kleine gele, witte en grijze kie zelsteentjes liggen op de bo dem. De schone worteltjes wor den via de lopende band afge voerd naar een hal waar ze on der meer tot sierlijke, ronde wortelballetjes worden ver werkt. Toch komen ook deze wortel tjes uit Gilzen-Rijen, van het zelfde veld waar de granaat van daan komt. Maar volgens be drijfsleider P. van Duyvebode is niemand bang voor herhaling. „Als we weer een granaat vin den, gaan we na een kwartiertje gewoon weer verder met ons werk."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16