'Brandweer kwam veel te laat' Instanties reageren traag op asbestgevaar Regio Papelaan deels onbegaanbaar Scheiding verzorgingshuizen is goed voor samenwerking Beroep tegen La France is ongegrond Takkenwagen rijdt twee keer per jaar door Zoeterwoude WOENSDAG 7 JUL11993 Wassenaarder uit kritiek Vervolg van voorpagina De brandweer had wellicht kunnen voorkomen dat het vuur gisteren vroeg in de avond oversloeg van de barak ken naar de woningen aan de andere kant van de Rijks straatweg in Wassenaar. Dat veronderstelt J. SchaeTer, die pal naast de getroffen huizen woont. Hij zegt dat de brandweer pas een half uur na de eerste meldingen arri veerde. CHEF •GERT VISSER, 0 3, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-356413 WASSENAAR JANET VAN DIJK Een paar minuten over half zes zag de familie Schaefer dat er brand was uitgebroken in de barakken op het voormalige ter rein van de marine. De heer Schaefer waarschuwde onmid dellijk de brandweer. „Ik heb zelfbij de brandweer gezeten en ik wist dus wel dat er een kans was dat de brand zou overslaan naar de woningen met de rieten daken. Het is nu eenmaal ge vaarlijk: met oud en nieuw mo gen we hier ook geen vuurwerk afsteken." „Het heeft vreselijk lang ge duurd voordat de brandweer er was. Ik denk wel een half uur. Er was toen ook nog geen politie. De brand werd'steeds erger, en toen sloeg het over. We hebben de brandweer gek gebeld, ze dachten zeker dat het een klein fikkie was." De Wassenaarse brandweer commandant G. Spruit ontkent stellig dat zijn korps pas een half uur na de eerste melding ter plekke was. „Ik kan op dit moment geen exacte tijden overleggen, maar een half uur kan het nooit geduurd hebben. Wij gaan ervan uit dat we overal binnen zes minuten zijn. Maar als je staat te wachten, lijken drie minuten een eeuwigheid." Direct toen de brandweer constateerdedat vliegende deeltjes de daken aan de over zijde van de weg hadden be reikt, werden wagens naar die huizen gestuurd. Grote schade aan de schuur naast de boerde rij kon worden voorkomen. Het Vanochtend waren werknemers van een Rotterdams bedrijf nog bezig met het schoonvegen van d rieten dak van de schuur is ge deeltelijk beschadigd. Naast de schuur staan twee woningen onder een rieten kap. Het vuur vernielde een groot deel van het dak. Om te voorkomen dat de gehele kap onherstelbaar zou worden beschadigd werd met motorzagen een opening ge maakt. „Riet is zo moeilijk te blussen. Deze vorm van dakbe dekking is juist bedoeld om wa ter tegen te houden, dus al het bluswater liep eraf', aldus Spruit. De schade aan een van de. twee woningen is erg groot, zegt Spruit. Het dak is vernield, de zolderverdieping is uitgebrand en ook is er flinke schade op de eerste verdieping. „En alles is kletsnat." De bewoner van deze woning kon via zijn werkgever worden opgespoord. Hij arri veerde pas laat. „Dat was wel even schrikken voor hem." De bewoners van het andere huis waren wel thuis. Volgens buurman Schaefer hebben zij snel twee auto's weggehaald en hun pasgeboren baby wegge bracht. De barakken op het voormali- Toeschouwers brand na anderhalfuur weggestuurd Het is iets na zevenen als toeschouwers al praten over asbest. „Die oude barak ken hebben asbest daken. Daar kunnen we nog een hoop lol aan beleven." Pas geruime tijd later dringt het ook tot de bevoegde instanties door: bij de brand is asbest vrijgekomen. Na overleg met de burgemeester en met de afdeling milieu zaken van de gemeente Wassenaar geeft de brandweercommandant de politie om half negen de opdracht de Rijks straatweg tussen het Rozenplein en de afslag bij Valkenburg af te sluiten, om te voorkomen dat auto's het kankerverwek kende goedje verder verspreiden. Een half uur later rijden èr geen auto's meer. De toeschouwers worden weggestuurd en geluidswagens rijden door de Leidse wijk Stevenshof. Bewoners krijgen het advies om bin nen te blijven en ramen en deuren geslo ten te houden. „Pas in een wat later stadium kregen we te horen dat in de barakken mogelijk asbesthoudend materiaal zat", zegt commandant Spruit. „Toen hebben we deskundigen gewaarschuwd." De brand weercommandant ontkent niet dat bij brand in oude gebouwen altijd het risico bestaat dat asbesthoudend materiaal vrijkomt. „Het begint erop te lijken dat we daar standaard rekening mee moeten hou den." Gisteravond ging de brandweer er nog vanuit dat het gevaarlijke spul zich over een afstand van maximaal honderd me ter vanaf het marineterrein zou hebben verspreid. Er werden monsters genomen van spul dat in een straal van ongeveer vierhonderd meter lag. Die monsters werden naar een Rotterdams laboratori um gebracht. „Ik hoop niet dat de con centraties asbest daarin hoog zijn, want dan zijn we nog wel een tijdje zoet", ver zuchtte Spruit rond een uur of elf. Zijn hoop bleek ongegrond. In het ma teriaal werden concentraties van tussen de twintig en veertig procent asbest aan getroffen, zo bleek rond half twee. On middellijk werd stad en land afgebeld om een gespecialiseerd bedrijf te vinden dat de omgeving kon reinigen. Dat viel niet mee. „Er blijken erg weinig van der gelijke bedrijven te zijn die 24 uur per dag bereikbaar zijn", aldus Spruit. Uiteindelijk werd een bedrijf In Rotter dam gevonden, dat rond een uur of vier met een soort vuilniswagen met stofzui gers de weg schoon ging vegen. Als eer ste werd de rijbaan richting Den Haag aangepakt. Die was om zes uur schoon. De weg richting Amsterdam kon om kwart over zeven worden vrijgegeven. Om negen uur begonnen de medewer kers van het bedrijf aan de reiniging van de ventwegen. Die klus was om twaalf uur geklaard. Onderzoek moet i uitwijzen of een moet worden. De afsluiting van de Rijksstraatweg zorgde vooral gisteravond laat voor een enorme drukte in Wassenaar, aldus de politie. „Vooral door berichten op de ra dio ontstond er een soort toerisme. Het was hartstikke druk. We hebben er veel werk aan gehad." De kleding van de brandweerlieden en politieagenten werd na de klus in grote plastic zakken gestopt. Een speciaal be drijf gaat de uniformen reinigen. Hoe gevaarlijk de toestand was voor het publiek dat gisteravond vroeg naar de Rijksstraatweg was gekomen, weten politie en brandweer niet. Toeschouwers stonden vooral aan de kant van het voor malige defensieterrein, want politieagen ten weerden iedereen die via de parallel weg dichtbij de woningen wilden ko men. „Het is altijd ongezond om bij een brand te kijken. De rookontwikkeling was hier enorm. Maar het is moeilijk te zeggen hoeveel asbest in het begin is vrijgekomen", zegt Spruit. Door het wa ter werd het materiaal nat en dan is er helemaal geen gevaar omdat er geen ve zels vrijkomen. Andere deeltjes kunnen vrij ver, over de toeschouwers heen, zijn gevlogen, aldus de- brandweercomman dant. In het laboratorium bleek volgens Spruit dat de monsters tussen de twintig en veertig procent asbest bevatten. „Je moet het niet opeten. En het is gevaarlijk als het op je Weding of huid komt of wanneer je het inademt. Maar alleen als het gaat versplinteren en als er vezels vrijkomen. Maar we hebben weinig erva ring met dit soort zaken." Ook een woordvoerder van de ge meentelijke afdeling milieuzaken kon vanochtend niet vertellen hoe gevaarlijk de toestand was. ge marineterrein zijn ook geheel uitgebrand. „Maar die zouden toch worden gesloopt." Bij de bestrijding van de brand waren 45 bradweerlieden van de korpsen uit Wassenaar en Den Haag en van het regio nale korps betrokken. Om elf uur stond nog steeds een brandweerwagen op de paral lelweg. VOORSCHOTEN Wegens vernieuwing van de rio- lering is de Papelaan in Voor schoten voor een gedeelte afge sloten. De weg ligt nu open bij de kruising met de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan. Het verkeer kan de weg vanaf de kant van de Oran jekade niet inrijden. De werk zaamheden schuiven steeds verder op in westelijke richting. Het werk ligt stil tijdens de bouwvakantie van 17 juli tot 15 augustus. In de eerste helft van september moet de klus zijn ge klaard. De kosten bedragen 60.000 gulden. VOORSCHOTEN De Bridge club Voorschoten op zes woensdagavonden een zomer- bridge. De data zijn 7, 13, 21 en 28 juli en 11 en 18 augustus. Er wordt gespeeld in het Cultureel Centrum. Aanvang 20.00 uur. Inschrijven kan op de speel avonden van 19.15 tot 19.45 GROETEN UIT WARMOND Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven an sichtkaart, niet uit een buitenland maar uit on opgemerkte plekken in de regio. Half twaalf 's ochtends, de afgesproken tijd. Het Warmondse theekoepeltje schittert in de zon en staat er trots te wezen aan de Kaag. Er staan uitnodigende rieten fauteuils, maar het is geheel en al verlaten en de deur zit potdicht. Toch hadden de mannenbroeders bezworen dat half twaalf hét tijdstip van de samenkomst is, elke doordeweekse dag, weer of geen weer. Dan maar een bankje van het park geprobeerd en het uitzicht over de Leede bewonderd. Het is rustig in park Groot Leerust. Een enkeling is druk doende met z'n afgemeerde boot (dit is het enige plekje in Warmond waar botenbezitters vrij kunnen aanleggen). Vijf minuten later komt dan toch de eerste koepelbezetter haastig aangefietst door park Groot Leerust: de 66-jarige D. van Staveren. Hij heeft de sleutel van de koepel, maar vleit zich voor het gemak ook maar op het bankje. Uit zijn woorden blijkt dat die plek hem even vertrouwd is als het koepeltje, De mannenbroeders van de theekoepel D. van Staveren en K. van Tongeren, twee leden van het vaste groepje mannen dat dagelijks het theekoepeltje ir alles en nog wat te praten. want toen dat vier jaar geleden werd gerestaureerd, zaten de mannen ook een jaar zonder. In plaats van in de koepel speelden de dagelijkse samenkomsten zich op datzelfde bankje af, vandaar. Ze misten niets want er wordt tijdens de bijeenkomsten geen drank genuttigd. Zelfs geen koffie - die drinken ze vooraf thuis wel. Hoe dat nou zo ontstaan is, die dagelijkse samenkomsten van een viertal (gepensioneerde) Warmonders - dusdanig geaccepteerd dat de gemeente hen zelfs de sleutel van de koepel gaf? Van Staveren weet het niet meer. K. van Tongeren, die even later bij het bankje arriveert, heeft evenmin enig idee. Het is gewoon zo gegroeid, een jaar of zeven, acht geleden. En: ja, het is steeds hetzelfde groepje, 's Winters komt ene F. Hoogkamer erbij maar die zit 's zomers op zijn boot. Er komt wel eens een zekere Stijnman aanlopen, maar die werkt nog, dus hij kan niet altijd. En dan is er nog de 72-jarige G. Mastrigt. Verder houdt het op. Er waait wel eens iemand aan, maar dat wordt nooit een 'vaste'. Niet dat andere kandidaten geweerd worden - het koepeltje is er tenslotte voor iedereen - ze bieden zich gewoon niet aan. Raken de heren nooit eens uitgepraat, is de vraag. Gelach. Nooit, zo bezweren ze, er is immers altijd nieuws? Je hebt natuurlijk het 'nieuwtje van de dag' ofwel de dorpsperikelen. Een echtscheiding („Want dat gebeurt hier ook!"). Nog onlangs die roofoverval. De treinbotsing. Het verloop van de Kaagweek. Het gekraakte huis. De één heeft dat gehoord, de ander weet weer wat anders. De mannen zijn geboren en/of getogen Warmonders, en Warmond is een klein dorp, we begrijpen het, er is dagelijks stof tot roddel te over. En zo niet, dan is er altijd de voetbal of het wereldnieuws nog. Of gewoon het uitzicht, want je ziet in het park altijd wel wat gebeuren. Zelfs 's winters. Niet dat er wat onoorbaars zou passeren. De mannen hoeven nooit in te grijpen. Nee, ze kunnen nog wel een paar jaar door. En dat zijn de mannenbroeders wel van plan ook. Hun vrouwen? Die zullen het allang best vinden. MIEP DE GRAAFF Radio West waarschuwt politie Leiden voor rook met asbest De Leidse politie werd even na tien uur gisteravond op de hoog te gesteld door Radio West van het feit dat asbesthoudende rookwolken richting Leiden dreven. Daarop werd contact ge zocht met het politiekorps Haaglanden waar werd bevestigd dat de rookwolk mogelijk asbestdeeltjes bevatte. De politie besloot de bewoners van de Leidse wijk Stevenshof te waarschuwen dat zij ramen en deuren dicht moesten houden. Rond half elf ging een geluidswagen de wijk in die de bewoners waarschuwde voor het gevaar. Tegelijkertijd werd overlegd met de brandweer Leiden en ambtenaren van milieu over te nemen maatregelen. Kort daama bleek echter dat er geen gevaar meer te duchten vieL Rond half twaalf werd de waarschuwing inge trokken. Volgens C. van der Meyden, gisteravond commandant van dienst bij de Leidse brandweer, was er. sprake van een coördina- tiefout. „Wanneer wij tijdig hadden geweten welk gevaar er dreigde, hadden we een meetpioeg de straat op kunnen sturen. Voor dit soort zaken liggen draaiboeken klaar. We hebben wel regelmatig contact gehad met de brandweer in Wassenaar maar wisten niets van het asbest. Die meetpioeg is dus binnengeble ven." Ook een woordvoerder van de Leidse politie spreekt van een 'merkwaardige gang van zaken'. Een woordvoerder van de afdeling milieuzaken in Wassenaar veronderstelt dat 'politie en brandweer aanvankelijk dachten dat er geen gevaar was'. Volgens Van der Meyden wordt de gang van zaken nog be sproken en zullen ongetwijfeld maatregelen worden genomen om dergelijke fouten in de toekomst te voorkomen. OEGSTGEEST/LEIDEN De Stichting RK Bejaardencen tra Leiden en omstreken heeft haar langste tijd gehad. De aan gesloten verzorgingshuizen gaan hun eigen weg. Onlangs is de Stichting RK Zorgcentrum Rustenborch in Oegstgeest op gericht en verzorgingshuis Roomburgh in Leiden volgt spoedig met een eigen stichting. Verder worden ook de aanleun woningen van beide tehuizen in aparte stichtingen onderge bracht. Dat worden de Stichting Roomburghhof en de Stichting Rustenborchdreef. Met de ver zelfstandiging willen de bejaar denoorden hun positie verster ken. De samenwerking binnen de overkoepelende stichting was minimaal. De verzelfstandi ging heeft juist een intensievere samenwerking tot gevolg. De nieuwe Stichtingen gaan bij voorbeeld een gemeenschappe lijke administratie voeren. Het beroep dat de Oegstgeestse K. Brusse heeft aangespannen tegen de hinderwetvergunning voor Partycentrum La France, is door de Raad van State verwor pen. Brusse vreesde dat La France het stuk grond achter het patronaatsgebouw, waar zij een volkstuintje heeft, zou gaan gebruiken als parkeerterrein. Volgens La France en Staats raad Veringa is daar geen spra ke van omdat in de vergunning van de gemeente het betreffen de terrein niet is opgenomen. De vergunningaanvraag betrof een reeds bestaande parkeerge legenheid. Als het partycen trum, dat het patronaatsge bouw aan de Rhijngeester- straatweg enige tijd geleden kocht, het achtergelegen terrein wil gaan gebruiken als parkeer voorziening, moet het daarvoor een aparte vergunning aanvra gen. Overigens trof ook andere kri tiek van Brusse, dat La France geen rechtspersoonlijkheid zou zijn en dat het Partycentrum daardoor geen vergunning had mogen krijgen, geen doel. Het Partycentrum werd in 1988 een VOF, een constructie die vervol gens werd omgezet in BV. JE BEKIJKT 'T GOED MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300.2301 EH Leiden tel. 071-167777 ZOETERWOUDE ken wagen' kostte de gemeente ruim 5000 gulden. Vervolgens is bekeken of de inzameling op een goedkopere manier zou kunnen. Het voor deligste is wanneer mensen het hout zelf naar de gemeentewerf brengen. De gemeente is echter bang dat er dan veel minder hout wordt ingezameld. Uitein delijk is gekozen voor een tus senoplossing: het hout kan op een doordeweekse dag aan de weg worden gelegd en de ge meente zelf haalt het op. Ver volgens wordt het snoeihout in Rijpwetering versnipperd en ge- composteerd. Deze oplossing kost de gemeente iets meer dan 3500 gulden per keer en dus ruim 7000 gulden per jaar. Inwoners van Zoeterwoude kunnen voortaan twee maal per jaar snoeihout aan de weg zet ten. Dat wordt dan opgehaald door een vrachtwagen van de gemeente. Dit besluit is geno men na de eerste succesvolle actie op 20 maart van dit jaar. Toen werd* in Zoeterwoude 12.500 kilo hout opgehaald. De gemeente had die zater dag het bedrijf Groenrecycling Rijpwetering ingeschakeld. Twee wagens reden langs 104 plekken in het dorp waar snoei hout was neergelegd. Het hout werd in Rijpwetering gecom- posteerd. De proef met de 'tak- Hinder door plaatsen verkeerslichten VOORSCHOTEN Automobilisten ondervinden enige hinder op de kruising van de Leidseweg en de Trompweg in Voorschoten, waar een deel van de verkeerslichteninstallatie wordt vervangen. Er wordt een nieuwe schakelkast geplaatst en er komen nieuwe kabels. Vrijdag werkt de installatie weer. Voor het verkeer verandert er verder niets, aldus een gemeentewoordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15