Paus naar Baltische staten Kerk Samenleving Adhesiebetuigingen voor bisschop Bomers Priester viert jubileum in parochie Zoeterwoude WOENSDAG 7 JUL11993 UIT DE KERKBLADEN Solingen De hervormde predikant J. Cor Schaap uit Voorschoten wil in het blad 'Kerkklok' op persoonlijke titel een kantte kening maken bij de brief kaartenactie ('IK BEN WOE DEND') die op gang kwam na de aanslag op een Turkse familie in Solingen. Hij noemt het 'misschien nog zinvoller als we niet alleen de verrekijker naar Duitsland richten, maar ook het ver grootglas op onze eigen situ atie durven te leggen. Voor schoten dus'. „Ik ben best bang als ik momenteel bepaalde groe pen mensen (jongeren en anderen met bepaalde inko mens) in een concurrentie positie gebracht zie worden met vreemdelingen. Zij een huis of wij een huis! Dat moet spanningen geven als we ondertussen in Voorscho ten toch al niet overdreven veel sociale woningbouw hebben.... Mijn boosheid over het één, staat niet los van de zorg om het ander. Natuurlijk ben ik blij als de diakonie een woning voor vluchtelingen ter beschikking stelt.... Maar ondertussn weet ik ook dat er voor iedere woning ook heel wat aanvragen binnen ko men, die dan niet kunnen worden beloond. Het weren van vreemdelingen is uit den boze. Maar jongeren en an deren in uitzichtsloze situa ties brengen is niet minder erg. Zou er een oplossing zit ten in het bouwen van meer goedkopere woningen? Ik weet het niet, maar in woede en zorg, denk ik wel eens die kant op.... In ieder geval zullen we de problemen niet mogen ver zwijgen, al is het maar dat ie mand op persoonlijke titel iets schrijft." Crisis "Waar we ook om ons heen kijken, er heerst crisis alom', stelt G.L. Heij vast in 'De nieuwe kerkbode' van de Ge reformeerde Kerken van Kat wijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Rijnsburg en Val kenburg. „Mag de kerk alstu- blief buiten de crisis blijven? vraagt hij zich vervolgens af, „Nee hoor. Zonder al te fors in buurmans tuintje te gaan wieden, mag toch wel worden gezegd dat de RK- kerk in Nederland in een cri sis verkeert. Twee bisschop pen die om geheel verschil lende redenen hun ambt neerleggen en een derde met wje zijn naaste medewerkers niet meer kunnen samen werken. Is dat crisis of niet?" Maar ook kijkt Heij naar de perikelen binnen de her vormde en gereformeerde kerk. „Het gaat te ver om te zeggen dat het Samen op Weg-próces in een crisis ver keert, maar soms lijkt het er akelig veel op. Ik ben het eens met wat dominee Hek man in het pas verschenen Jaarboek van de Gerefor meerde Kerken heeft ge schreven, namelijk dat 1993 het jaar van de waarheid is voor het kerkelijk eenwor dingsproces. AJ zeven jaar geleden zijn de kerken plech tig 'in staat van hereniging' verklaard. Er moet nu einde lijk eens klaarheid komen over de manier waarop wij verdergaan en binnen welk tijdsbestek. Door het tegen gas van de Gereformeerde Bond krijg je soms de indruk dat het SoW-proces in de lucht bungelt. Duidelijkheid is nodig. En met beide benen op de grond!" Paus Johannes Paulus II gaat in september naar de Balti sche staten Litouwen, Letland en Estland. Het wordt de eerste keer dat de paus een bezoek brengt aan het gebied van de vroegere Sovjet-Unie. Dit heeft het Vaticaan be kend gemaakt. Vaticaanstad cic-afp-reuter zoeken. Van de Sovjet-autoritei ten kreeg hij echter geen toe- De paus had reeds tweemaal stemming. In 1984 wilde hij de eerder geprobeerd Litiouwen, viering van de 500-jarige dood waar 80 procent van de bevol- van Kasimir, de beschermhelige king rooms-katholiek is, te be- van Litouwen, bijwonen; in 1987 wilde hij deelnemen aan de herdenking van 600 jaar ker stening van het land. Van 4 tot 7 september be zoekt de paus nu wel Litouwen, de 8e en 9e gaat hij naar Let land en op de terugreis op de 10e is de paus kort in Estland. De Baltische landen werden in 1940 door de Sovjet-Unie in gelijfd. Zij kregen in 1991 hun onafhankelijkheid terug. De rooms-katholieken in deze lan den werden onder het c nisme vervolgd, het meest in Li touwen, waar de RK-Kerk een belangrijke rol in het verzet te gen de dictatuur speelde. Eind 1991 werd mgr. Audrys Backis, op dat moment pause lijk nuntius in Den Haag, be noemd tot aartsbisschop van Vilnius, de hoofdstad van Litou wen. Backis is Litouwer van ge boorte. LIMMEN/HAARLEM Het comité 'Bomers onze bisschop' heeft de Haarlemse bisschop gisteren 7000 adhesie betuigingen aangeboden. De onderteke naars willen Bomers steunen in zijn conflict met een groot deel van de priesters en de pastorale werkers in het bisdom. De actie is opgezet door leken uit de rooms-katholieke kerk 'die van mening zijn dat de stem van de gewone gelovigen ont breekt, hetgeen onrecht doet aan de lijfspreuk van het bisdom: 'Samen Kerk'.' Het actiecomité heeft laten weten dat het doorgaat met het verzamelen van adhesie betuigingen. Het speciale gironummer waarop geld kan worden gestort om de ac tie te ondersteunen, blijft open staan. Het positief saldo zal aan Bomers ter beschik king worden gesteld. Die zal het gebruiken voor het fonds voor priesteropleidingen in zijn bisdom, zei hij gisteren. Het bisdom Haarlem heeft begin deze week een 'zware' commissie ingesteld om de problemen tussen Bomers en zijn mede werkers op te lossen. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 Poolse kerk sluit klooster Auschwitz WARSCHAU RTR-ANP De Rooms-Katholieke Kerk in Polen heeft het karmelie tessenklooster in Auschwitz gesloten. Daarmee is een einde gekomen aan het con flict over het klooster dat de relatie tussen de joden en de Rooms-Katholieke Kerk ne gen jaar heeft vertroebeld. Bisschop Tadeusz Rakoczy van Bielsk-Zywiec, in wiens bisdom het voormalige con centratiekamp is gelegen, heeft het Joods Wereldcon gres meegedeeld dat hij op dracht heeft gegeven het ta bernakel met de gewijde hos ties te verwijderen uit de ruimte die tot voor kort door de zusters als kapel werd ge bruikt. Hillegomse pastoor fietst 25 mille bij elkaar voor restauratie toren De gesponsorde fietstocht van pastoor J. Wanink van de St. Martinus-parochie in Hillegom heeft 25.500 gulden opgebracht. Wanink legde in totaal 83 kilo meter af. De pastoor liet zich per kilometer door zijn parochi anen sponsoren. De braderie rond het kerkplein die tijdens de fietstocht werd gehouden heeft, na aftrek van de kosten, nog eens zo'n 4.000 gulden op geleverd. De opbrengst is bestemd voor een grote opknapbeurt van de toren van de Martinus-kerk. Het bouwwerk moet voor een bedrag van rond de 200.000 gul den worden opgeknapt. In het blad 'Met Martinus on derweg' noemt voorzitter H.W- .C.M. Brinkman van het actie- -comité nog een bijzondere sponsor. „Dominee Verbeek van de Nederlandse Hervormde Kerk in Hillegom fietste voor 100 gulden onder de leus: Maarten sponsort de Martinus. Dat is je ware oecumene." zoeterwoude Pater Anton Vaneman viert zijn 40-jarig jubileum als priester komende zondag (11 juli) in de parochie van Sint Jans Onthoof ding in Zoeterwoude. Dat ge beurt met een plechtige Hoog mis om 9.30 uur in de Sint Jan aan de Zuidbuurtseweg. Aan sluitend daarop wordt Vane man van 11.00 tot 12.30 uur door de parochie een receptie aangeboden in gebouw Don Bosco. De pater is momenteel vanuit zijn missiegebied in Pakiston in zijn geboortedorp Zoeterwoude op vakantie. Vaneman is één van de vijf priesterzonen van het gezin Vaneman-Schaken- bosch, waarvan ook nog twee dochters hun intrede als reli gieuze deden. Twee broers en een zus van de jubilaris zijn in middels gestorven. Pater Vaneman kreeg zijn op leiding in het Klein-Seminarie van de Congregatie van Mill Hill in Hoorn, waar hij zich voor het eerst als 12-jarige (in 1941) meldde. Daarna studeerde hij achtereenvolgens in het Lim burgse Haelen en in Roosen daal. Hij werd in 1953 in Lon den tot priester gewijd, na een studie van nog eens vier jaar aan het Engelse Mill Hill Colle- Voordat in 1961 zijn benoe ming tot missionaris volgde, was Vaneman eerst acht jaar le raar aan het Klein-Seminarie van de congretatie in Engeland. In zijn missiegebied was de pa ter aanvankelijk ook voorname lijk actief in het onderwijs: eerst onder meer als hoofd van een lagere school en als docent aan een college dat opleidde voor het Engelse staatsexamen. Mo menteel houdt pater Vaneman zich bezig met parochiewerk. Hij leidt, samen met een collega uit Tirol, een grote parochie op het Pakistaanse platteland. De collecte tijdens de de fees telijke eucharistieveriering in Zoeterwoude is komende zon dag bestemd als cadeau voor de jubilaris. BEROEPINGSWERK wassenaar De gebreken aan de toren van de Wassenaarse Kievietkerk zijn ernstiger dan aanvan kelijk werd gedacht. Voor de restauratie kan niet ;r worden volstaan met het bedrag van 60.000 gulden, maar moet inmiddels worden gerekend op een uitgavepost van 120.000 gulden. „Daarmee denken we alle kosten wel boven tafel te hebben", zegt dominee J. Visser van de Samen op Weg-ge- meente van hervormden en gereformeerden. Het bouwwerk staat al enige maanden in de steigers en het volledig herstel zal nog enige tijd vergen. De toren is 70 jaar oud. „Bij de bouw is men destijds waarschijnlijk wat aan de zuinige kant geweest", vermoedt dominee Visser. Dat heeft onder meer geleid tot roestvorming in allerlei ijzerverbindingen, die vervolgens zijn gaan uitzetten en het metsel werk hebben vernield. Ook is er sprake van achter stallige onderhoud. Tot de restauratiewerkzaamhe den behoren het vervangen van de ijzerverbindin gen door roestvrijstaal en het herstellen van het metselwerk. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Enter: J.A. Woudenberg te Almelo; te Spijkenisse: T.T. van Dekker te Brielle (SoW); naar Biltho- ven (toez.): R. van den Beid te Bloe- mendaal-Overveen-Aerdenhout. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwegem-Zuid (SoW): R. van Gorkum te Zuid-Beijer- land. naar 's-Hertogenbosch (in federatief verband met de ned. herv. gem): H. van Tilburg te Zeewolde. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gees: D. Ophoff, kandi daat te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Centrum: Chr. van der Poel te Yerseke. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen: naar Arnhem-Zuid: J. HET WEER ROB GROENLAND Herfstweer in aantocht De dag van gisteren vormde een fraai voorbeeld van het binnendrin gen van warmere lucht in de bo venlucht. Ons land bevond zich nog lange tijd in relatief koude lucht en aangezien warme lucht Dit opglij-proces was gistermiddag vanuit onze regio te herkennen aan de vezelige windveren en draden in de bovenlucht, die ontstonden doordat luchtpakketjes bij het opg- lijden condenseerden. Dat de kou de lucht aan de grond nog onsta biel genoeg was, bewezen de sta pelwolken die landinwaarts nog tot kleine buitjes uitgroeiden. Gister avond en de afgelopen nacht trok een warmtefront net ten noorden van de Wadden naar het oosten en kwam de warmere lucht ook in de onderste luchtlagen iets door. Voor ons een belangrijk weersys teem wordt een actieve depressie tussen IJsland en Schotland. Deze jongen komt deze m iddag tot ont wikkeling en moet op vrijdag een positie tussen Denemarken en Noorwegen innemen. Tegelijkertijd komt er een goed ontwikkelde rug van hogedruk boven de Atlantische Oceaan te liggen die ervoor zorgt dat er aan de achterkant van het lagedruk een kou-uitbraak vanaf de poolcirkel naar het zuiden zal plaatsvinden. Voordat deze grote weersverslech- teringzich aandient kunnen we morgen en overmorgen nog even genieten van een vleugje warmte dat met een tijdelijk naar zuidwest krimpende stroming over ons land wordt uitgesmeerd. De luchttem peratuur kan morgenmiddag tot 22-24 graden oplopen en tesamen met een vrij hoge luchtvochtigheid kan het klam gaan aanvoelen. Op vrijdagmiddag projecteren de com puters een actief koufront vlak voor de Nederlandse kust. De kans op regen neemt dan sterk toe, evenals de zuidwester die tot een 5-7 bft kan aanwakkeren. Later op vrijdag ruimt de wind door naar west en kan dan aan de kust blijven door staan met kracht 6-7 bft. Vooral in de bovenlucht manifesteert zich een krachtige zomerse koude-in- val. De luchtlagen worden in het weekeinde flink onstabiel en dat betekend guur weer met buien en geen hogere maxima dan 16-17 HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen in Ier land en Schotland veel be wolking en van tijd tot tijd regen. In Engeland en Wales eerst nog zonnige perioden, later bewolking. Middagtemperatuur van daag rond de 20 graden, alleen in Schotland lager. Morgen maxima rond de 16 graden, in Engeland nog 21 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Middagtempera tuur vandaag ongeveer 18 graden, morgen rond 20 Midden-Frank- Noord- Overwegend zonnig, in het noordoosten vandaag nog enkele wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur vandaag rond 22 graden, langs de Kanaalkust circa 17 graden, morgen iets warmer. Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur aan zee rond 30 graden, maximaal 35 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zonnig. Maxima langs de Golf van Biskaje rond 21 graden, aan de Cos ta's rond 30 graden en in het Spaanse binnenland rond 35 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig. Vooral morgen in het noorden enkele wolken velden en kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig. Maxima aan zee tus sen de 28 en 33 graden. Tunesië: Zon nig, vandaag in het noorden mogelijk enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur vlak aan zee ongeveer 35 graden, morgen iets minder warm. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. Vandaag waait in het Rhonedal de Mistral, morgen neemt deze wat af. Maxima van 24 graden aan de westkust tot 35 graden plaatselijk in de Provence, morgen minder warm. Mallorca enlbiza: Zonnig en droog. Maximumtemperatuur ongeveer 32 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Vandaag in het noorden enkele wolken velden en lokaal een regen- of onweers bui. In het midden perioden met zon, in het zuiden zonnig. Droog. Morgen ook in het noorden meer zon en droog. Middag temperatuur tussen de '25 en 32 gra den, in het zuiden vandaag nog 35 gra den. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig. Maxima tussen 27 en 32 gra den. Griekenlanden Kreta: Zonnig, 's middags in het binnenland stapelwolken en beide dagen plaatselijk een regen- of onweersbui. Maximum temperaturen vandaag tussen de 30 en 35 graden, in het binnenland eerst nog plaatselijk bijna 40 graden, morgen minder warm. Turkije en Cyprus: Zonnig, in de loop van vandaag in het Turkse binnenland stapelwolken en later kans op een lokale onweersbui, ook mor gen. Middagtemperatuur aan de Turkse Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 8 JULI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.28 Zon onder 21.57 Maan op 23.30 Maan onder 10.39 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.48 19.14 Laag water 02.57 15.21 Weerrapporten 6 jul 20 ui hall bew. wnw6 19 10 02 half bew w5 18 11 0.1 hall bew. wnw5 19 10 1 zwaar bew. w7 18 8 0.9 lichlbew nw5 19 8 Barcelona onbew. Berlijn regenbui Budapest zwaar bev Bordeaux licht bew. Brussel onbew. Innsbruck regenbui ono 5 iw8 17 12 0.3 17 11 26 17 22 15

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14