Leiden Digros gaat weer om zes uur dicht Wachten op de eerste schipper Wachten op de Tuinenwedstrijd Slaaghwijk mislukt LEIDSE Rijnland: proef met schriftelijk stemmen LVC bereid te praten over nieuwe behuizing WOENSDAG 7 JULI 1993 971 chef gert visser, 071 -356430, plv.-chef aad rietveld. 071 -356428 Liever maandagochtend vroeger open Digros aan de Langegracht gaat vanaf volgende week weer gewoon om zes uur 's avonds dicht. Open blijven tot half zeven is een te zware belasting voor het winkel personeel, zegt de bedrijfsleiding. Digros is de enige Leidse supermarkt die ontevreden is over het halfuurtje extra, dat sinds januari mogelijk is door een verruiming van de winkelsluitingswet. Oud mechaniek houdt Blauwpoortsbrug draaiende leiden «emielfangmann De roodgeverfde raderen doen denken aan Chaplins film Mo dern times. Het mechaniek van de Blauwpoortsbrug dateert dan ook uit 1910. Alleen de elektromotoren die te lang had den stilgestaan zijn vernieuwd. Tot in de jaren vijftig kon de brug daarmee goed open", ver telt Rutger Mazel van de Stich ting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL). De Blauwpoortsbrug is on dertussen nog geen enkele keef écht open geweest. STIEL kan donderdag en zondag gerust enkele rondleidingen verzorgen langs het onder de brug gelegen mechaniek. „Voor groepjes van" telkens vijf, zes mensen. Op ei gen risico. Het is hier wat krap". Via het poortje bij het vishuis- je dalen we af onder de voorma lige winkel van visbedrijf Ouwe hand. „Maar Ouwehand komt na de zomer hierboven terug", vertelt Mazel. Zijn opslagruimte is hij echter kwijt. In de kelder onder de winkel bevindt zich de hypermoderne apparatuur die bedoeld is om het mechaniek te onderhouden en de motoren met het goede voltage aan te drijven. Even verder bevindt zich een ruimte met twee kolos sale raderen en contragewich ten die kantelen als de brug open gaat. Wie in de bak eron der zou vallen, zou bij dat open gaan geplet worden. Evenwijdig eraan is een klei nere gang, van waaruit vlak bo ven het wateroppervlak de wa terlelies te zien zijn. In die gang hangen de elektromotoren en een aantal middelgrote ge smeerde raderen dat ervoor zorgt dat de brug richting Haar lemmerstraat omhoog kan. „Want het is niet zo dat de brug naar twee kanten opengaat, zoals mensen denken als ze de kartelrand in het wegdek zien", zegt Mazel. Geschiedenis Mazel heeft zich verdiept in de geschiedenis van de Blauw poortsbrug. Al vanaf 1350 lag er een brug, de huidige dankt haar naam aan de Blauwpoort die aan het begin van de Haarlem merstraat stond. Die poort werd tussen 1602 en 1610 opgetrok ken uit blauwe natuursteen, af komstig uit Namen. De houten leiden erna straatsma Bedrijfsleider J. Opdam zegt dat de verruiming van de sluitings tijd tot half zeven geen succes is gebleken. Personeel, dat op vrij willige basis bereid was een half uur langer te werken, was moei lijk te vinden. De omzet bleek bovendien niet echt te stijgen. „Het was moeilijk om die extra tijd invulling te geven." De supermarkt gaat in het vervolg maandagochtend eer der open. De deur gaat niet meer om twaalf maar om tien uur open. Daarmee volgt Digros het beleid van andere filialen. Opdam: „Wij waren met onze sluitingstijden een proeffiliaal. Maar we blijven achter in om zet, vergeleken met de Digros- De Vrouwentelefoon tegen Seksueel Geweld voert steeds vaker gesprekken met Leidse vrouwen die door hun partner worden mishandeld. Dat blijkt uit een telling van het laatste halfjaar. Vergeleken met de eer ste helft van 1992 is het aantal zogenoemde hulpvragen bij de vrouwentelefoon gestegen met 30 procent. De gesprekken over mishandeling binnen- de relatie zijn in de de eerste helft van 1993 verdubbeld. De stijging is volgens de vrou- filialen die maandagochtend vroeg open gaan. Vandaar dat dat ook, in Leiden wordt inge voerd." Voordeel van een vroege ope ning op maandag is dat het per soneel op dat tijdtip toch al in de winkel is. Extra personeel hoeft er daarom niet te komen. De maandagochtend wordt ge bruikt voor het vullen van vak ken en schoonmaken van de winkel. Gestegen omzet De andere supermarkten in de binnenstad zijn zonder uitzon dering tevreden over de slui tingstijd om half zeven. De ver schillende bedrijfsleiders signa leren een gestegen omzet die in sommige gevallen zelfs 'boven wentelefoon vermoedelijk te danken aan de publiciteitsactie van afgelopen april. Toen heeft de organisatie, die bestaat uit vrijwilligers, folders en posters verspreid. De medewerkers van de vrou wentelefoon geven slachtoffers van seksueel geweld informatie over juridische, sociale en me dische hulp. De vrouwentele foon is in de vakantiemaanden juli en augustus op maandag en vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur en op woensdag van 20.00 tot 22.00 uur. Het telefoonnummer is 071-126844. verwachting' is. Personeelspro blemen hebben ze niet omdat er veelal wordt gewerkt met part-timers en oproepkrachten. R. Nuyten, bedrijfsleider van de Dagmarkt aan de Lange Mare zegt dat hij een 'stukje van de horeca afpikt' door na zessen een half uur langer open te blij ven'. „Vroeger haalden veel mensen die niet op tijd bood schappen konden doen een pizzaatje of zo, maar die halen ze nu bij ons." Bij Hoogvliet aan het Leven daal loopt het volgens woord voerder M. Stigter 'fantastisch'. „Ons drukste punt lag altijd al tussen 16.00 en 18.00 uur en dat is nu een half uur verlengd." Hoogvliet is als enige super markt in de binnenstad ook op zatefdag tot 18.00 uur open. „Dan is het ook druk. Er komen veel mensen op af die bood schappen zijn vergeten." Zowel de Dagmarkt als Hoog vliet hebben veel studenten en scholieren in dienst die makke lijk inzetbaar zijn om tijdens de extra winkeluren te werken. Aci6e*t£ee4te«t Donderdag 8 juli 10.00-21.00 Plein Hartebrug- kerk: Straattekenaar Van het Schip werkt aan de Nachtwacht van Rembrandt. 11.00-21.00 Koorn brugsteeg 2, Stadhuis: Informatiepost WV. 12.45-13.30 Stadhuiscarillon: Beiaardconcert door Nico Poor ter. 14.00-16.00 Blauwpoortsbrug: Rondleidingen door de machine- kamerjDnder de brug. 19.00-21.00 Peurbakkentocht door de Leidse grachten. Start: Passantenhaven Beestenmarkt, finale en prijsuitreiking Waterpo dium Hoogstraat. 20.00 Stadhuisplein: Concert van het Leids Politie Muziek Ge zelschap en de Hungarian Brass Band. 21.00 Sus Antigoon, Oude Vest 81: The Acoustic Elephants. 21.00-23.00 Plein Morspoort: Dr. Rossi, Nederlandstalige mu ziek. 21.00-23.00 Live muziek in de horecabedrijven op en rond de Beestenmarkt. 21.00-23.00 Stille Mare podi um: Ori Yè Yè, traditionale Afri kaanse muziek. leiden De tuinenactie in de Slaaghwijk is mislukt. Woningbouwvereni ging De Sleutels is er niet in ge slaagd bewoners mee te laten dingen naar een prijs voor de mooiste tuin in de buurt. De in- schrijfduur van de wedstrijd is daarom verlengd tot augustus. Een woordvoerder van De Sleutels zegt dat er 'twee of drie reacties' zijn binnengekomen op de vraag naar mooie tuinen in de Slaaghwijk. De woning bouwvereniging heeft in de hele buurt zo'n 70 huizen die van een tuin zijn voorzien. Ze heeft brug die ervoor lag werd ver nieuwd en in 1667 door een ste nen vervangen. In 1737 werd de Blauwpoort gesloopt, omdat de Morspoort toegangspoort tot de stad werd. In 1866 werd er een ijzeren draaibrug gebouwd. Die op haar beurt in 1910 werd vervan gen door een elektrisch aange dreven ijzeren rolbasculebrug, waarvan het mechaniek tot op de dag van vandaag in tact bleef. Vorig jaar november is de brug gerenoveerd, waarbij de lantaarns opnieuw een plek kre gen. Kosten vier miljoen. Gro tendeels betaald uit een subsi die die de 'doorvaarbaarheid' van Leiden moest bevorderen. De Blauwpoortsbrug moest weer open kunnen. Wethouder Walenkamps wa tertoerisme ten spijt, heeft zich een half jaar na de renovatie nog geen schipper gemeld. „Terwijl de brug gewoon om hoog kan. Nu zijn we onderbe zet door de vakantie, maar nor maal draaien we elke veertien dagen daarmee proef', zegt J. Tolido van de gemeente. „Want het is slecht voor het mechaniek geen idee waarom de belang stelling voor de wedstrijd zo ge ring is. „Misschien wordt onze actiekrant, waarin de wëdstrijd is aangekondigd, slecht gele zen." In een laatste poging de wedstrijd door te laten gaan, zal Asbest A r Toeschouwers van I 3 de brand in Wasse naar spraken om zeven uur al het vermoeden uit dat asbest was vrijgeko men. als de brug nooit open gaat." Het wachten is dus op die eerste schipper, die contact moet opnemen met de centrale brugwachter van de Schrijvers- brug aan de Zijlsingel. „Die gaat dan naar het Galgewater, haalt het bedieningspaneel, de 'chi nees' genaamd, onder uit het vishuisje en sluit dat boven aan op de elektriciteit." Waarom is er nog geen enkele botenbezitter geweest? „Mis schien omdat de Blauwpoorts brug nog niet voorkomt in de Schuttevaer, de gids van be weegbare bruggen", zegt To lido. Voor bezoekers van de rondleiding misschien een ge luk. Zij worden alleen in figuur lijke zin overvallen door de ver- Cletterende onderdelen van het rugmechaniek. (De gratis rondleidingen langs het mechaniek van de Blauwpoortsbrug worden ver zorgd op do. 8 juli (14-16 uur), zo. 11 juli (11-16 uur) en za. 11 sep. (Monumentendag, 10-17 uur). Onder het vishuisje is een kleine tentoonstelling over de geschiedenis van de brug inge richt) de corporatie bewoners zelf gaan benaderen om zich in te schrijven als deelnemer. De Sleutels hebben de afgelo pen periode veel geld gestoken in de renovatie van hun wonin- Sneltram Busmaatschappij Westnederland wil reizigers tussen Leiden, Al phen en Gouda per snel tram gaan vervoeren. leiden monica wesseling Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat bij de water schapsverkiezingen van 1995 een proef nemen met schrifte lijk stemmen. Doel van de proef is na te gaan of met schriftelijk stemmen de respons groter wordt. Bij de verkiezingen van 1991 bracht slechts vier procent van de huiseigenaren en 20 pro cent van de landeigenaren een stem uit. Het is nog niet bekend welk deel van het gebied van Rijnland als proefgebied wordt aangewezen. Binnen het hoogheemraad schap wordt druk gestudeerd op de mogelijkheid om het stemgedrag te verbeteren. Schriftelijk stemmen wordt nu onder meer bij landelijke ver kiezingen ook al toegepast voor diegenen die in het buitenland verkeren. De stemgerechtigden krijgen in dat geval niet alleen een oproep om te komen stem men, maar tegelijkertijd een stembiljet plus retourenvelop. De kosten van schriftelijk stem men liggen iets hoger. Het hoogheemraadschap moet ook nog een oplossing be denken voor de verkiezing van de vertegenwoordigers van een nieuwe groep: de ingezetenen. Tot nu toe zaten in het bestuur van het waterschap alleen ver tegenwoordigers van de groep landeigenaren en huis-eigena ren (de categorieën gebouwd en ongebouwd). In de nieuwe Wa terschapswet is echter geregeld dat ook de zogeheten ingezetc nen (de huurders) moeten wor den vertegenwoordigd in het bestuur. Zodra het hoogheemraad schap de plannen gereed heeft, moeten deze worden goedge keurd door de provincie. WATEROVERLAST - Een losse waterslang van de wasmachine zette gistermiddag een flatwo ning aan de Havikshorst hele maal blank. De bewoners waren afwezig. De benedenbuurman ontdekte het waterballet omdat druppels door zijn plafond sij pelden. Politie en huismeester troffen in de woning een grote verzameling levende vogelspin nen aan. Aangezien de beesten in een hok zaten, kon de huis meester met een gerust hart de flatdroogzuigen. gen in de Slaaghwijk en be schouwen de tuinenactie als een vervolg daarop. De woning bouwvereniging hoopt dat be woners door het organiseren van een wedstrijd meer betrok ken raken bij hun wijk. Daardoor zouden bewoners zich meer verantwoordelijk voe len voor het aanzien van de buurt. Diefstal uit vitrine leiden Terwijl de verkoper van een fotohandel aan de Haarlem merstraat gistermiddag druk bezig was met een klant, openden twee mannen met een valse sleutel een vitrine. Uit de vitrine stalen ze een discman ter waarde van 800 gulden. De verkoper is het duo nog wel achterna gerend, maar hij kreeg de dieven niet te pakken. Vrouw valt hard op Vlietweg leiden Een 49-jarige vrouw uit Rijnsaterwoude was gistermid dag e ven niet bij de les tijdens het fietsen. Ze reed op de Vliet weg in een afwateringsgeul langs de berm en kwam hard ten val op het wegdek. Ze liep een hersenschudding en enkele kneuzin gen op. Een ambulance heeft haar naar het Academisch Zieken huis in Leiden vervoerd. Mishandelde vrouwen zoeken steeds vaker hulp via telefoon Paaltje in Lisztpad wekt boosheid bejaarde bewoners leiden hans koenekoop De paal die gisteren plotseling het Lisztpad in Leiden Zuidwest blokkeerde, heeft de bejaarde bewoners heel boos gemaakt. Door de paal in het wegdek zijn de huizen praktisch onbereik baar geworden voor auto's. Maar dat is nog niet het ergste. Regelmatig hebben de bewo ners, van wie de meesten slecht ter been zijn, een taxi nodig. „Hoe moet die nu voor de deur komen? En wat als er een am bulance in de straat moet zijn?" Hun boosheid is gericht op woningbouwvereniging De Sleutels. Op last van de corpora tie is de paal in het wegdek ge zet. Volgens medewerker P. de Blok omdat het Lisztpad een voetpad is en niet is bedoeld voor auto's. „Het Lisztpad ont sluit onze woningen in bejaar dencomplex Haagwijk. Wij vin den het vervelend dat het pad als parkeerplaats wordt ge bruikt. Vandaar die paal." De bewoners van de aanleun woningen van Haagwijk ontvin gen maandag een briefje van De Sleutels waarin het plaatsen van de paal is aangekondigd. „De paal is neer te klappen. In noodgevallen kunnen bewoners een sleutel ophalen bij de be heerder of bij de receptie." In de brief meldt De Sleutels met klem dat de sleutel niet wordt afgegeven voor het parkeren van auto's. Daarvoor zijn er speciaal parkeervakken Hinderlijk Volgens De Blok klagen ook be woners van Haagwijk over de paal. „Maar er zijn er ook die het hinderlijk vinden dat auto's over het pad rijden. Dan is het moeilijk kiezen. Voor ons telt dat het Lisztpad niet bedoeld is voor auto's." Maar de bewoners van het Listpad zijn helemaal niet blij met de paal. Mevrouw Van de Burg van nummer 7 heeft de hulp ingeroepen van de stichting Leefbaar Zuidwest om de zaak bij De Sleutels aan te kaarten. Secretaris H. Kwik is direct gaan kijken. „Het is krankzinnig. Het Lisztpad is openbare weg. Daar mag De Sleutels helemaal niet aanko men. Bovendien hebben de be woners van het Lisztpad niets te maken met De Sleutels. Ik vind dat deze mensen worden gedu peerd. Ze zijn over het alge meen niet erg mobiel. Het is voor hen belangrijk dat er een auto voor de deur kan rijden." De Blok vindt de boosheid van de bewoners overtrokken, hoewel hij toegeeft dat het Mevrouw Van de Burg van het Lisztpad is heel boos o\ plaatst. „Hoe moet de taxi nu voor de deur komen?" n paaltje, dat op last van woningbouwvereniging De Sleutels ii 'We willen er niet op achteruit gaan netjes was geweest als hij de be woners van het Lisztpad ook had geïnformeerd. „Maar voor hen geldt hetzelfde als de bewo ners van Haagwijk. In noodge vallen kunnen ze altijd de sleu tel ophalen i verder is het gelijk om as i het complex. En /oor hen ook mo- de andere kant hun huizen te verlaten. Daar kan desgewenst ook een auto voorrijden." Bestuur en directie van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) vinden een nieuw onderkomen voor hun instelling bespreek baar. Dat geven ze te kennen in een nieuwsbrief die bezoekers en vrijwilligers dezer dagen krij gen uitgereikt. Met dit schrijven reageren directie en bestuur of ficieel op de .Sleutelhof-plan nen. De architect, A. Cahen, wil het huidige LVC-onderkomen, aan de Breestraat 66, als een der toegangspoorten van het win kelcentrum gebruiken. Cahen heeft voor de LVC-nieuwbouw een plaatsje ingeruimd aan de Aalmarkt-kant van de Sleutel hof, in het zogenaamde Gat van Van Nelle. LVC'ers hadden al eerder be kendgemaakt dat ze het liefst blijven zitten waar ze zitten. Be stuur en directie delen die voor keur, maar laten doorscheme ren dat straks van kiezen wel eens helemaal geen sprake zou kunnen zijn. Dat ze toch willen praten over nieuwbouw is om dat de plannenmakers rekening hebben gehouden met een van de belangrijkste wensen, name lijk dat het centrum voor pop concerten, jongeren, cursussen en films niet uit het Sleutelhof- gebied verdwijnt. Vorig jaar voerde hel LVC at tie tegen de Sleutelhofplannen. De campagne 'Geen gesleutel aan het LVC' leverde de keihui de toezegging van wethouder II. Koek (PvdA/cultuur) op dal ver huizen voor de Sleutelhof alleen maar hoefde als het nieuwe on derkomen het LVC bevalt. Moeilijkheid is dat van hel eventuele nieuwe LVC op dil moment absoluut niet is ie zeg gen of het naar weiïs is. Bestuur en directie wijzen er in de nieuwsbrief op dat er in Nedei - land maar weinig architecten zijn die verstand hebben van accommodaties waar popmu ziek en horeca een harmonieus verbond moeten aangaan. Het LVC wil dan ook meepraten over de keuze van de architect. Het LVC, dat zijn huidige ge bouw van de gemeente huurt, wil er in de nieuwbouw op geen enkel punt op achteruit gaan. „Dit zal in de onderhandelingen met de gemeente steeds cen traal moeten staan." Rutger Mazel van STIEL: „Het is niet zo dat de brug naar twee kanten opengaat. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13