UIT 'De elementen vinden die mensen echt raken' Rtv show Amerika hongert naar meer nieuws Walter Joris: Een Vlaamse humoristische kunstenaar ,Mfx x gesproken WOENSDAG 7 JUL11993 157 Ze bezitten een eigen heli kopter, de Chopper 88, die iedere dag boven de talloze verkeersknooppunten in New York cirkelt. Om vanuit de lucht via de autoradio de laatste files te melden aan de eindeloze stroom forenzen. Ze waren prominent aanwe zig bij de bomontploffing onder het 110 verdiepingen tellende World Trade Center, waarbij ze als enigen via de ether advies konden geven aan de duizenden opgeslo ten, doodsbange mensen. Ze zijn trots op hun ijzersterke reputatie als nieuwsstation: WCBS Newsradio 88 in New York. Werkend met een vaste formule van nieuws, weer, verkeer, sport en zaken- nieuws, bereiken ze weke lijks 2,5 miljoen mensen. Een interview met twee van hun vaste sterpresentatoren, de „anchors" Therese Crow ley en Harley Cames. NEW YORK RENATE V T"^ en technicus die de I j knoppen bedient, is in geen velden of we gen te bekennen. Het is twee uur 's middags, de begintijd van de dagelijkse radioshow PM Drive van WCBS Newsradio 88. De presentatoren Therese Crowley en Harley Cames zitten ontspannen in de studio als be trof het hier een gezellige ver jaardagsvisite. Dat dit slechts uiterlijke schijn is, blijkt al snel uit hun moordende werktempo. Ze praten het nieuws aan elkaar en starten en passant de knop van de band met het zojuist aangekondigde onderwerp. Daartussendoor meldt een reeks verslaggevers zich voor het laatste nieuws, geeft Tom Kaminski vanuit de helikopter Chopper 88 rechtstreeks de files door en is het weerbericht te beluisteren. In het gesprek na afloop van de maar liefst vijf uur durende uitzending blijkt het sleutel woord van beide anchors. De term 'menselijkheid' komt re gelmatig terug in hun enthou siaste betoog. In dat verband komt vrijwel meteen de ver schrikkelijke bomontploffing in het WTC, eerder dit jaar, ter sprake. Therese Crowley: „De meeste televisie- en FM radiostations in New Yotk konden toen niet meer uitzenden. Hun zendmas ten staan bovenop het WTC en waren als gevolg van de ont ploffing onklaar geraakt. Wij zenden echter via de AM uit en op een gegeven moment bleek dat wij nog de enige informatie bron vormden voor de mensen binnen in het gebouw. Onze verslaggever stond in direct contact met hen. Moet je je voorstellen: ze zaten opgeslo ten, er was geen elektriciteit en overal was rook." „Sommigen gooiden de mi- ten in om frisse lucht te krijgen, De brandweer en andere hulp verleners belden ons op met het verzoek of ze via de radio tegen deze mensen konden zeggen dat ze dat beslist niet moesten doen. Het vuur zou op deze ma nier vrij spel krijgen. En ze zei den ook rechtstreeks tegen hen: We weten dat u daar bent. Blijf kalm. We komen eraan." Noodweer „Onze manier van praten en presenteren haalt de menselijk heid naar boven. Dat vind ik het belangrijkste in mijn werk: die elementen te vinden die men sen écht raken. De wisselwer king tussen beide presentatoren is daarbij van groot belang. Op z'n best bereiken wij dat luiste raars het gevoel hebben dat ze bij ons op visite zijn." Alhoewel, WCBS Newsradio 88 een commercieel station is en z'n geld primair verdient met advertenties, komt nieuws toch altijd op de eerste plaats. Harley Cames laat daar geen enkel misverstand over bestaan: „Bij echt groot nieuws gaan we ach ter elkaar door. We hebben de aanslag op het WTC al ge noemd, maar ook de intocht in Somalië, de Golfoorlog, een be langrijke toespraak van de pre sident of noodweer. Het belang rijkste is onze reputatie van nieuwsstation. Als de hel los- Therese Crowley en Harley van WCBS Newsradio 88. barst, als de elektriciteit uitvalt, Hoe moordend is die in een we als er een orkaan woedt, dan reldstad als New York. Heel kan men op ons rekenen. Geld moordend, zo blijkt. De stad biedt huisvesting aan bijna honderd radiostations, waarvan er vijftig vrij belangrijk te noe men zijn. Vijftien van die sta tions spelen een echt belangrij- verdienen komt op die r ten op de tweede plaats. Moet ook wel, want de luisteraars re kenen juist dan op ons en stem men speciaal op ons af om te New Yorkse nieuwsradio WCBS 88 blaakt van zelfvertrouwen horen wat er aan de hand is. Als ze op zo'n moment naar twee of drie minuten commercials moeten luisteren, haken ze on middellijk af. Dan gaan ze naar een concurrerend station." Verslaafd Over concurrentie gesproken. ke rol. WCBS Newsradio 88 be hoort tot dit selecte gezelschap en mag zich zelfs verheugen in toenemende belangstelling van de luisteraars. De grootste con currentie voor WCBS bestaat uit de stations die louter en alleen muziek draaien. Therese Crowley: „Wat wil je horen na een lange dag werken? Muziek of. informatie? In ieder geval wil je weten hoe je zo snel mogelijk naar huis kunt komen. Dus heb je, zeker in New York, verkeersinformatie nodig. Een onverwachte file kan er de oor zaak van zijn dat je, tenzij je snel een andere route kiest, riiet veertig minuten bezig bent om thuis te komen maar twee uur. We proberen rondom die ver keersinformatie de luisteraar op een zo prettig mogelijke manier vast te houden." Zowel Therese Crowley als Harley Cames is ervan over tuigd dat het televisiestation CNN de honger naar informatie heeft gestimuleerd. Iets waar van ook radiostations, die zich in nieuws specialiseren, profite ren. Crowley: „CNN heeft ertoe bijgedragen dat mensen ver slaafd zijn geraakt aan nieuws. Van dertig seconden tot ruim zeven minuten Amerika is het land van de te levisie. De bakermat van een onafzienbare Tij soaps, come dies, politieseries en praat shows, waarvan vele ook hier op het scherm te zien zijn. Lang voordat wij er ook maar van hadden gehoord, groeide al een generatie Amerikanen op met ontbijttelevisie bij de cornflakes als stevige basis voor de rest van de dag. Commerciële omroep, dat hier nare associaties oproept met het summum van opper vlakkigheid en - erger nog - programmaonderbrekende reclame, is daar ontstaan. En inderdaad, van een weekje te levisie kijken in de States, wordt de gemiddelde Neder lander niet gelukkiger. Het tempo doet naar adem snak ken, de commercials racen over het scherm, het intellect - hét kenmerk van de mense lijke soort - wordt nauwelijks geprikkeld. Toch lijkt er een lichte ken tering te constateren in het kijk- en luistergedrag van de Amerikanen. Een kentering, die zich vertaalt in een toene mende honger naar nieuws. De Golfoorlog wordt in dit verband genoemd als een be slissend moment, maar in een adem ook de - middelbare - leeftijd van de grote groep Amerikanen die na de Twee de Oorlog werd geboren. Zij komen stuk voor stuk in een andere levensfase, waarin de aandacht meer uitgaat naar verdieping en reflectie, dan naar louter geld verdienen. Bij zo'n fase hoort een grotere belangstelling voor het nieuws en de achtergronden van het nieuws. De algemene opinie in de VS luidt, dat wie tijdens de Golfoorlog CNN heeft 'ont dekt', voorgoed verslaafd is aan nieuws. Niet alleen de te levisie heeft te maken met die veranderde belangstelling, ook de radiostations pikken hun graantje mee. Veel radiostations leggen zich geheel toe op nieuws. Sommige vierentwintig uur per dag, andere in de vorm van nieuwsoverzichten. En hoewel de overgrote meerder heid van de Amerikanen in tensief luistert naar de talloze muziekstations, is er een dui delijke kentering waarneem baar ten gunste van het Snelheid Nederlanders stellen zich bij nieuws op de radio overigens totaal iets anders voor dan veel Amerikanen. Net als bij televisie ligt ook daar de na druk op een haast duizeling wekkende snelheid. Wie tus sendoor niest of de neus snuit, heeft een onderwerp gemist. De wenkbrauwen van de eindredacteur fronsen zorgwekkend als een item de 45 seconden overschrijdt. Dertig seconden is een keuri ge lengte, althans dat vindt men bij de commerciële nieuwsstations, die veruit in de meerderheid zijn. Geheel anders is de filosofie van de publieke radio, Natio nal Public Radio (NPR). Hun nieuwsprogramma's laten zich het beste vergelijken met die van de nieuwszender Ra dio 1, zijn zelfs 'trager' dan wij hier gewend zijn. Een on derwerp mag daar rustig meer dan zeven minuten du ren. De hinderlijke commer cials tussen de items door blijven achterwege. NPR hoeft immers zijn geld niet primair zelf te verdienen, maar wordt - via een raad van commissa rissen - betaald door de over heid. Advertenties mógen, maar die worden bij de pu blieke omroep deftig subscri bers (te vertalen met spon sors) genoemd. De adverten tieregels zijn streng en laten niet meer toe dan een zinne tje met naamsvermelding aan begin of eind van een pro gramma. Kennelijk slaat deze totaal van de commerciële omroep verschillende aanpak aan. Vooral intellectueel Amerika heeft deze publieke radioser vice aan het hart gedrukt. En ook hier geldt weer: dit luis tergedrag is onstaan tijdens de Golfoorlog. Hoe volstrekt verschillend nieuws op de radio behan deld kan worden, blijkt wel uit de volgende verhalen. Van dertig seconden tot ruim ze ven minuten. Een wereld van verschil, en toch allemaal te rug te vinden op diezelfde ra- dioschaal. Als je in de buurt van een televi- teren wij van de leeftijdsop- sietoestel bent, prima, dan zet je CNN aan. Maar als dat niet zo is, wat doe je dan? Steeds meer mensen maken er een gewoon te van een radionieuwsstation aan te zetten. Bovendien profi- bouw. De na-öorlogse generatie wordt ouder en raakt dus meer geïnteresseerd in serieuze za ken. Het tijdsgewricht werkt zo in ons voordeel." 'Televisie is voor een komiek een moeilijk medium' ANTWERPEN CARLOS ALLEENE De Vlaamse komische kunstenaar Walter Joris is regelmatig op de Nederlandse theaterpodia te zien. Voorheen was hij ook veel op tv, bij de VPRO in 'Haha in het Universum' en bij de BRTN als medewerker aan het programma 'Gelieve aan uw toestel te blijven'. Daarnaast houdt hij zich bezig met schrij ven. Onlangs verscheen van zijn hand 'Positieve plannen in ne gatieve hersenen' (Mammoet, A. J. G. Strengholt's Boeken), een verzameling knotsgekke, soms bizarre mijmeringen van een kunstenaar die zichzelf door zijn filosofisch-literaire manier van denken als een 'me- ta-humorist' omschrijft. „Ik probeer van mijn optredens te leven. Dat is niet altijd makke lijk, vooral omdat ik niet com mercieel bezig ben. Gelukkig word ik geregeld in Nederland Hij woont in een bescheiden huisje, vlak bij het Antwerpse Centraal Station, in een buurt waar schaars geklede Ghanese prostituées klanten lokken. Een Bizarre buurt in de schaduw van Antwerpen '93, culturele hoofdstad van Europa.'„Ik ben niet bang omdat hier 's nachts altijd mensen op straat slente ren. De manier waarop die Gha nese vrouwen hier worden uit gebuit is overigens ronduit vre selijk. Die vaak mooie meisjes zitten hier tegen hun zin voor het raam, ze verdienen zelf geen cent en hebben op de koop toe geen enkel toekomstperspectief. Jaren geleden ben ik op dit huis in deze buurt gevallen. Het stond voor een prikje te koop. Toen waren hier amper enkele hoeren actief. Nu zit de hele buurt vol." Zijn medewerking aan het BRTN-programma 'Gelieve aan uw toestel te blijven' heeft hem in zijn stad een beetje bekend heid bezorgd. „Ik werd toen meteen op straat herkend. Voor de rest heeft dat programma me nauwelijks iets opgeleverd. Dat was voor me een teleurstelling omdat ik tenslotte al enkele ja ren met alles en nog wat bezig ben. In 1986 debuteerde ik met het boek 'De meest interessante aspecten van de interessantolo- gje', een verzameling gekke mij meringen. Hierna ben ik naar Nederland gereisd om er als ar tiest te debuteren. De VPRO heeft me toen gevraagd voor het programma 'Haha, in het uni- Televisie Waarom treed je niet meer voor televisie op? „De voorbije jaren heb ik heel wat scenario's geschreven. Con crete voorstellen van de BRTN of een andere omroep zijn er evenwel nog altijd niet geko men. Ik ben niet de man die bij een omroep gaat aankloppen of mensen opbelt. Ik denk nog al tijd dat als je voldoende optre dens hebt en opvalt dat de mensen van de televisie spon taan naar je toe komen. Of is dat niet zo? Mijn belangstelling gaat in de eerste plaats uit naar het theater. Vandaar dat ik er nog weinig voor voel om me op de televisie te storten, want dat is voor een komiek een moeilijk medium. Ik constateer dat ook Urba- nus en Kamagurka nogal wat moeite hebben met het beheer sen van de beeldtaal. Vrijwel al le komieken zijn in een zaal groot geworden en zijn niet voor televisie opgeleid. Voor te levisie werken is een apart vak waarbij heel wat technische za ken om het hoekje komen kij ken. De twee grote voordelen van de televisie zijn dat je vlot geld verdient en dat het grote publiekje meteen kent" Je bent vooral in het Am sterdamse alternatieve theater circuit een vaste waarde. Wat betekent dat uiteindelijk? „Over mijn optredens in Ne derland mag ik absoluut niet klagen. Ik sta er vooral in kleine zalen en theaters. Kortom, het zogenaamd derde circuit. Ik word er niet als een vreemde Belg beschouwd. Nee, ze zien me daar meer als kunstenaar dan als humorist." s— Waarom ben je zo weinig ambitieus? „Moet dat echt? Ik ben niet Walter Joris: komiek, schrijver en presentator van televisieprogramma's. echt gek op een grote zaal om dat ik vooral met rekwisieten werk waarvan elk detail belang rijk is. Mijn enige ambitie is op het buitenland gericht. Sinds kort ben ik bezig met Frankrijk, Duitsland en Engeland te beko ren met de vertaling van mijn show 'De interessante aspecten van de interessantologie'. De Engelse versie is inmiddels klaar. In juni waag ik mijn kan sen in Lëeds. Afwachten wat het worden zal. Nadien komt Frankrijk aan de beurt." Samen met VPRO-regisseur Frank Alsema heb je niet zo heel lang geleden een serie van zes korte programma's gemaakt waarin je de kijker liet kennis maken met je heel eigen wereld. Heb je nog plannen in die rich ting? „Na die reeks VPRO-pro- gramma's is er meer volk naar mijn optredens in Nederland Rolf Wouters in VARA éTV-Magazine: ,,ln mijn nieuwe pro gramma, 'Rolf X. ali ve', wil ik een char- j mante gastheer zijn. Iemand die zijn mond kan hou- den als de gasten leuk zijn. Wat overigens heel moeilijk is; iemand die ervoor zorgt dat zijn gasten goed uit de verf komen. Laten we maar zeggen dat ik een soort Ivo Niehe wil zijn met een dosis hu- gekomen. Ik ben daar nu een beetje bekend. Momenteel heb ik nog geen concrete voorstellen van de VPRO op zak. Er werd me wel gevraagd om dialogen te schrijven. Afwachten is voorlo pig de boodschap." Rolf Wouters: „Ik wil een char mante gastheer zijn. Iemand die zijn mond kan houden." FOTO ARCHIEF Gerard Cox in Privé: ,,lk leef nu als vrijgezel en ik sta niet open voor een nieuwe relatie. Tot groot verdriet van mijn vrien dinnen. Het is natuurlijk altijd lastig als ik zeg, dat ik dit week einde niet kom omdat ik naar ie mand anders ga. Maar zó wil ik het wèl hebben. Ik vind het heer lijk om alléén thuis te komen. Dan pak ik een borreltje, lees de krant en geef m'n honden te vre ten... Dan hoef ik echt niemand meer te zien. Dan heb ik ook de; pest in als er iemand voor de deur staat. Wim Kan had een bordje op de deun 'U bent niet welkom'. Dat h'eb ik ook een beetje." Zangeres Cyndi Lauper in Veronica: „Als mensen mij voor het eerst hebben zien optreden, komen ze na afloop naar me toe en zeggen ze vaak: Goh, ik wist niet dat jij kon zingen." Actrice Dora van der Groen in VARA TV-Magazine: Als u me nou vraagt of 'Villa des Roses' een goede tv-bewerking is geworden moet ik u het antwoord schuldig blijven. Ik weet eerlijk gezegd niet eens meer of ik het heb teruggezien na de opnamen, ik kijk zelden televisie, weet u. Nee, ik denk niet dat ik mezelf heb zien spelen. Midas Dekker in VARA TV-Magazi- „Een vrouw hoort gewoon kinde ren te krijgen. Baren is in de mo de. Niet alleen in de Viva en de Libelle, ook in HP/De Tijd en Op zij zie je foto's van trotse vaders en moeders die ons met zo'n blo- tebillenkmd op de arm, blij als een pasbekeerde, laten weten in het afvegen van snottebellen ein delijk de zin van het leven te heb ben ontdekt. Een vrouw zonder kinderen telt niet mee. Die zal wel s.tuk zijn en anders d'r man wel. Dan worden reageerbuizen te voorschijn gehaald, wijde broeken aangeschaft of er wordt met vreemd zaad gehannest om het ideaal te bereiken: elke vrouw eei kind, elke moeder een baarmoe der." Toon Hermans in Humo: „Natuurlijk kunnen we zonder het uiterlijk vertoon van sex. De vlie gen doen het onder de vliegen, die hebben nergens last van om dat ze niet denken: Maar wij den ken na en vinden het korte rokje uitdagender dan het lange, maar het rokje lang kan ook heel uitda gend zijn. De blote tietjes in de blaadjes zie ik als balonnetjes, voor de rest kan ik er niets van maken. Ik ben verdomd graag en heel veel met allemaal mooie da mes naar bed geweest, ontelbaar. Dus ik was er niet vies van, en dat zal ik ook nooit worden. Maar de trucs rond seks maken op mij geen enkele indruk. Kort of lang, bloot of niet bloot, dat is slechts een kleine afwijking van het ge wone gedragspatroon van de mens door de geschiedenis heen." Televisie-presentator Peter van In- gen in Humo: „In het algemeen gesproken is te levisie een fantastisch medium om onwaarachtigheid te onthul len. Dat is dè grote kracht. De ca mera werkt als en lancetmes, vli- iijjjjmscherp regi streert hij, niets ont- gaat hem Daar kan geen geschreven in- V terview in Humo te genop."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10