Egypte vraagt aan VS om 'Politiek schuldige' uitlevering sjeik Rahman Buitenland Watersnood door Mississippi Franse socialisten hervinden verbeelding en zelfvertrouwen Medicijnman moet zijn geheimen niet verkopen Medaille voor Mandela Toekomst vredesoverleg Midden-Oosten muurvast Haïti: coupleider weg, president keert terug MAANDAG 5 JUL11993 vaduz» In aanwezigheid van onder andere de Nederlandse prinses Margriet en prins Constantijn is zaterdag de Liechtensteinse troon opvolger Alois in Vaduz in het huwelijk getreden met hertogin Sop hie van Beieren. foto reuter ruben sprich Einde kaping Zuid-Afrika Johannesburg* De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren een ein de gemaakt aan de kaping van een Fokker 28 van de staatslucht vaartmaatschappij Royal Swazi. De politie bestormde het toestel en schoot de kaper neer. Babangida: 'Nigeria kiest op 31 juli' lagos» In Lagos zijn vanmorgen rellen uitgebroken nadat de Ni- geriaanse president generaal Babangida nieuwe presidentsver kiezingen aangekondigde voor 31 juli. De uitslag van de verkie zingen die op 12 juni zijn gehouden verklaarde hij ongeldig ver klaard. Winnaar van die verkiezingen was Moshood Abiola. Hij mag op last van Babangida niet nogmaals kandidaat staan. Turkse hQtelier stichtte zelf brand ankara» Een met schulden overladen eigenaar van een hotel in het oosten van Turkije heeft zelf zijn pand in brand gestoken. Daarbij verloren woensdag jongstleden elf mensen het leven. Dit het het persagentschap Anatolië zondag bekendgemaakt. Couppoging Burundi mislukt Bujumbura» Een onbekend aantal soldaten heeft zaterdag gepro beerd met geweld de macht over te nemen in Burundi. De coup poging mislukte bij gebrek aan steun. Vijf officieren zijn opge pakt. De poging tot staatsgreep kwam een dag na de parle mentsverkiezingen die een overwinning opleverden voor de op positionele Hutu-meerderheid in het land. Leiding VS-luchtmacht wellicht vrouw Washington Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Amerikaansè luchtmacht zal een vrouw wellicht de leiding in handen krijgen. De Amerikaanse president Bill Clinton maakte vrijdag bekend de 54-jarige Sheila Widnall te nomineren voor deze hoge post. Widnall bekleedt nu nog een topfunctie bij het prestigieuze Massachusetts Institute of Technology (MIT). Gewonden bij rellen Noord-Ierland Belfast Protestantse loyalisten hebben het afgelopen weekein de rellen geschopt in Noord-Ierland. Daarbij zijn zeker 19 perso nen, onder wie twee politiemannen, gewond geraakt. De politie omschreef de onlusten als 'de ernstigste sinds jaren'. Er werden 27 arrestaties verricht. Moord op neef president Guatemala guatemala-stad» De Guatemalteekse ex-kandidaat voor het pre sidentschap en neef van de huidige president Ramiro de Leon Carpio, Jorge Carpio Nicolle (53), is het afgelopen weekeinde vermoord. Hij vond de dood in een hinderlaag bij Santa Cruz del Quiché op 140 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Gu- atemala-Stad. Vredesmacht Bosnië zit klem Sarajevo Moslims en Kroaten in Bosnië hebben het afgelopen weekeinde op drie plaatsen bases van de VN-vredesmacht ge blokkeerd. De nieuwe opperbevelhebber, generaal Jean Cot, kan zijn hoofdkwartier niet binnen. Zijn voorganger Morillon zit in Kiseljakvast. Fundamentalisten dreigen met wereldwijde terreur PORTRET: RUDOLF SEITERS Egypte heeft de Verenigde Staten gisteren gevraagd sjeik Omar Abdel-Rahman, de geestelijke leider van een fun damentalistische islamitische beweging, uit te leveren. De blinde sjeik zit sinds vrijdag in hechtenis in New York wegens overtreding van de Amerikaanse immigratiewet. wijzing zal worden beschouwd als een vijandige daad door de Verenigde Staten. Dit zal leiden tot vergelding door jonge man nen die hem liefhebben en vol gen", zei hij in Cairo. Zaterdag had een rechtbank in Faiyoum de arrestatie van de sjeik gelast in verband met een poging tot moord op twee poli tiemannen en het aanzetten tot geweld tijdens ongeregeldhe den. De Egyptische regering be schuldigt Abdel-Rahman van het organiseren van een ter- reurcampagne tegen de politie, christenen en toeristen. De sjeik zou volgens de auto- CAIRO-NEW YORK Rtr-AFP Minister Amr Moussa (buiten landse zaken) overhandigde het verzoek aan de Amerikaanse ambassadeur in Cairo tijdens een zitting op het ministerie. Zijn Amerikaanse collega Christopher zei voor de televi siezender NBC dat het verzoek op de gebruikelijke wijze zal worden behandeld, „al kan dat enige tijd duren". De advocaat van de sjeik, Ab- del-Halim Mandour, waar schuwde voor „een golf van ge weld" als Abdel-Rahman aan Egypte wordt uitgeleverd. „Uit- riteiten uiteindelijk de macht willen overnemen en Egypte omvormen tot een islamitische staat. Zijn volgelingen pogen de Egyptische economie te onder mijnen door aanslagen te ple gen op buitenlandse toeristen. Het Egyptische verzoek komt als een verrassing voor diplo maten in Cairo, die verwacht hadden dat Egypte de sjeik lie ver in een Amerikaanse cel zag. In eigen land zou Abdel-Rah man een martelaar worden als hij wordt veroordeeld, en een held in geval van vrijspraak. Abdel-Rahman, die sinds 1990 in Brooklyn als politiek vluchteling verblijft, gaf zich vrijdag over aan de Amerikaan se autoriteiten. Hij wordt ervan beschuldigd de wet op de im migratie te hebben overtreden door onder valse voorwendse len de Verenigde Staten binnen te komen. Volgens een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van justitie moet de arrestatie van Abdel-Rahman niet in verband moet worden gebracht met de aanslag op 26 februari op het Wereldhandels centrum in New York. Hierbij kwamen zes mensen om het le ven en raakten zeker 1.000 mensen gewond. De sjeik wordt ervan verdacht het brein te zijn achter deze terroristische aan- slag. Vorige week werden in de VS vertrouwelingen van de sjeik aangehouden die aanslagen be raamden op openbare gebou wen in New York en op beken de personen. Een van de beoog de slachtoffers was secretaris generaal Boutros Boutros Ghali van de Verenigde Naties. davenport» Er is nog geen einde in zicht van de overstromingen die het Midden-Westen het waterpeil tot slechts enkele centimeters van de Verenigde Staten treffen. Door de hevi- onder het recordniveau van 1965. Toen steeg ge regen is de Mississippi, met name aan de de rivier van het normale bovenloop, buiten zijn oevers getreden. Het naar zeven meter. Vandaag wordt nog meer vele water maakt landbouw onmogelijk. Giste- regen verwacht. De Amerikaanse president Bill ren steeg in Davenport, in de staat lowa (foto), Clinton bezocht gisteren het rampgebied en kondigde aan bijna 400 miljoen dollar (zo'n 730 miljoen gulden) beschikbaar te stellen aan 4,5 meter de slachtoffers, met name boeren. foto ap john caps iii CHASSIEU HANS GERTSEN CORRESPONDENT Rtr Drie maanden na haar vernie tigendeverkiezingsnederlaag heeft de Franse Socialistische Partij zich eensgezind achter partijleider Michel Rocard ge schaard. Daarmee hebben de circa 2.800 afgevaardigden, bijeen op een conferentie in Chassieu bij Lyon, gebroken met twintig jaar leiderschap van Frangois Mitterrand. De afgelopen drie dagen werd gepraat over de toekomst van de partij en van links Frankrijk. Over de balans van tien jaar re geren, over de toekomstige stra tegie en mogelijke allianties met andere vooruitstrevende krach ten en, niet op de laatste plaats, over het programma en het in terne functioneren van de par tij. En dat alles onder het motto 'De verbeelding weer aan de macht'. „We moeten weer durven, dur ven te verbeelden", zo hield Mi chel Rocard de achterban aan het begin van het driedaags congres voor. Van de tijdens socialistische partijcongressen gebruikelijke botsingen en oorlogjes tussen verschillende stromingen ['cou rants') en hun voormannen, was dit keer geen sprake. Niet vreemd, omdat de meeste leden de buik meer dan vol hebben van de eeuwige machtsspelle tjes die het partijleven jarenlang verziekten. En het woord was voor het eerst in de geschiede nis van de Parti Socialiste nu eens geheel aan de basis. „Wij zijn hier slechts om te luiste ren", zo verwoordde Michel Ro card de positie van de partijlei ding. Een regelrechte culturele revo lutie. Tijdens de ruim 48 uur durende 'collectieve psychoanalyse', zoals een Franse journalist het congres treffend beschreef, werd de partijleiding niet ge spaard. „We zijn als partij in het verleden te arrogant geweest, hebben geen allianties weten te smeden. De partijleiding was het contact met de basis en met de werkelijkheid kwijt geraakt", zo analyseerde een lid het ver kiezingsdebacle van eind maart. „We zijn toen we in de regering zaten teveel 'managers' ge weest. We hebben ons verzoend met de beurs, met het kapitalis tisch systeem, maar zijn ernstig tekort geschoten op sociaal ter rein, in het bestrijden van de werkloosheid", zo meende een ander. „We zijn de utopie uit het oog verloren. Zonder uto pie, een gedurfde visie op een betere toekomst, heeft de partij geen bestaansrecht". Het was niet de bedoeling van de conferentie uit het niets een compleet nieuw programma uit de grond te stampen voor de Parti Socialiste. Dat komt dit najaar aan de orde tijdens het heroprichtingscongres, maar de leden en sympathisanten heb ben de partijleiding wel een duidelijke richting aangegeven. Van nu af aan dient de bestrij ding van de werkloosheid de absolute prioriteit te zijn van de socialisten en de partij moet zich weer duidelijk als een link se partij manifesteren. Het lonken naar het politieke centrum een oud stokpaardje van Michel Rocard dient af gelopen te zijn. De centrum-de mocraten zijn volgens het over grote deel van de leden geen ge loofwaardige partners meer nu zé opnieuw voor deelname aan een rechtse regering gekozen hebben. De Parti Socialiste, amper twee maanden geleden door me nigeen nog dood verklaard, leeft volop, zoals de afgelopen dagen is gebleken. „De socialisten zijn terug", zo verklaarde een triom fantelijke Michel Rocard giste ren bij de afsluiting van de bij eenkomst. Het congres heeft de stoutste verwachtingen van de nieuwe partijleider overtroffen, zoals hij meerdere malen op merkte. „Blije, opgewekte socia listen. Wie had dat nog maar enkele weken geleden durven te voorspellen?", aldus Rocard. De grote vraag is nu of de partij leiding een passend antwoord weet te vinden op de kritiek, ideeën en voorstellen van de basis. Die heeft de afgelopen maanden heel veel energie ge stoken in de vernieuwing van de partij. „Als er niets gebeurd met al hetgeen hier naar voren is gebracht, is het gedaan met de partij. Duizenden gefrus treerde leden zullen de deur dan definitief dicht slaan", al dus een partijlid uit Lille. Medicijnmannen moeten hun geheimen bewaren en niet ver kopen aan westerlingen. Die oproep tegen een uitverkoop van kennis en ervaring werd gedaan op de jaarvergadering van de Zimbabwe Nationale Traditionele Genezers Vereni ging (Zinatha) in de zuidelijke stad Bulawayo. „Deze mensen doen zich voor als nieuwsgierige toeris ten en bieden je soms geld aan in ruil voor belangrijke kennis over hoe en uit welke planten je medicijnen maakt", zei voorzitter Gordon Chavunda- ka over buitenlanders die goedkoop op zoek zijn naar kennis van eeuwenoude ge neeswijzen. Vooral Europese en Amerikaanse wetenschap pers zijn volgens hem uit op medische geheimen uit Afrika om die in eigen land in klin kende munt om te zetten. In Zimbabwe werken medi cijnmannen vaak als assistent van conventionele artsen in staatsziekenhuizen en klinie ken. Goeseinov roept alle militairen op MOSKOU Rtr-A leider van Azerbajd- zjan, premier Goeseinov, heeft gisteren alle mannen met mili taire training opgeroepen voor de oorlog met de overwegend Armeense enclave Nagomo-Ka- rabach. „Alle Azerbajdzjaanse soldaten moeten zich vóór 8 juli voor dienstplicht melden", zei Goesejnov in een TV-oproep. „Degenen die niet gehoorza men dreigt de zwaarste straf." Armeniërs vielen gisteren de stad Agdam aan, ten oosten van Nagorno-Karabach. Veel bur gers vluchtten naar Barda in het noordoosten. philadelphia Nelson Mandela, voorzitter van het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC), beroert de Li berty Bell in de Ame rikaanse stad Phila delphia. Mandela ontving gisteren op Amerika's onafhan kelijkheidsdag uit handen van presi dent Bill Clinton de Vrijheidsmedaille van Philadelphia. Ook de Zuidafri kaanse president F.W. de Klerk kreeg de onderscheiding. foto» ap» rusty ken nedy slug Rudolf Setters, de Duitse minis ter van binnenlandse zaken, is gistermiddag afgetreden in ver band met het omstreden poli- tie-optreden vorige week zon dag tegen twee leden van de linkse terreurorganisatie Rote Armee Fraktion (RAF). „Bij de inzet van de politie en het daar opvolgende onderzoek zijn dui delijk fouten, gebreken en coör dinatieproblemen bij de autori teiten boven water gekomen", zei Seiters. Hij heeft daaruit als hoofdverantwoordelijke voor politiezaken politieke conse quenties getrokken. Bij het politie-optreden op 27 juni in het station van Bad Klei nen in de deelstaat Mecklen burg-Voorpommeren wam de RAF-terrorist Wolfgang Grams om het leven. Ook een politie agent van de anti-terreurbriga- de GSG-9 stierf in het vuurge vecht. Aanvankelijk verklaarde de poli tie dat Grams' begeleidster. Bir- git Hogefeld, begon met schie ten. Maar in latere verklaringen zijn de autoriteiten daarop te ruggekomen. Onduidelijkheid bestaat er nu vooral over het dodelijk schot op Grams. Het al lang gezochte RAF-lid lag onge wapend en reeds gewond op een perron, toen een politie agent van slechts enkele centi meters afstand in zijn hoofd schoot, aldus twee ooggetuigen. De 55-jarige Seiters is de tweede minister uit Kohls conservatieve coalitieregering die dit jaar als Rudolf Seiters. gevolg van een schandaal het veld ruimt. Jürgen Möllemann leverde in voorjaar zijn porte feuille van economische zaken in nadat hij had toegegeven dat hij zijn ministerschap had mis bruikt voor promotiewerk voor een onderneming van een fami lielid. Met zijn aftteden beëindigt Sei ters een politieke carrière die begon in 1958 met zijn verkie zing in de Bondsdag (het Duitse parlement). Als lid van Kohls christen-democratischeCDU werd hij in 1991 minister van binnenlandse zaken, na eerst twee jaar lang de bondskansela- rij te hebben geleid. In 1990 voerde hij de laatste onderhan delingen met de DDR. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Arabisch- Israëlische onder handelingen zitten muurvast. Het ziet er voor de toekomst van het vredesproces slecht uit. Uitspraken, het afgelopen weekeinde, van Israëlische, Pa lestijnse en Amerikaanse kant, zijn de meest pessimistische sinds het begin van het overleg in 1991. De j\merikaanse minis ter Christopher (buitenlandse zaken) heeft zelfs gewaar schuwd dat zijn land bemidde lingspogingen zal staken als de betrokken partijen er niet in zijn geïnteresseerd. "We zullen ons niet opdrin gen," zei hij gisteren in een tele visie-interview. De Amerikaanse minister had zaterdag een ge sprek met de leider van de Pa- lestijnseonderhandelingsdele- gatie, Faysal Husseini. Na af loop zei delegatiewoordvoerster Hanan Ashrawi dat het vredes proces dicht bij een totale in eenstorting is. "We hebben de Amerikanen op de hoogte ge steld van de emst van de situa tie en van de noodzaak voor stappen om het proces te red den." Husseini heeft Christopher la ten weten dat zijn delegatie niet bereid is een Amerikaans com promis-voorstel over een geza menlijke principeverklaring in overweging te nemen. De Pales- tijnen vinden dat Washington met het document laat zien dat het volledig de kant van Israël heeft gekozen. De tekst geeft geen omschrij ving van de status van Jeruza lem en geeft geen uitsluitsel over het gebied waarin de Pa- lestijnen tijdens een overgangs regeling zelfbestuur genieten twee van de "minimale eisen" die de Palestijnse delegatie heeft gesteld. Israël wil Jeruzalem niet ver meld zien omdat de status van die stad niet voor onderhande lingen vatbaar zou zijn. En au tonomie kan volgens de Israëli's alleen betrekking hebben op de bevolking, niet op gebied. De Israëlische regering zegt eveneens teleurgesteld te zijn over het Amerikaanse docu ment. vooral omdat erin staat dat de status van Jeruzalem on derwerp van bespreking kan zijn bij de onderhandelingen over de definitieve status van de bezette gebieden, die maximaal drie jaar na de instelling van zelfbestuur moeten beginnen. Bij zijn terugkeer van bezoeken aan Nederland en Frankrijk be schuldigde premier Yitzhak Ra bin gisteren de Amerikanen van het toegeven aan Palestijnse ei sen door het wijzigen van een compromis-voorstel dat ze in mei hadden ingediend. "Om principiële redenen kunnen we zoiets niet tolereren," zei hij. Volgens hem gaapt er nog steeds "een aanzienlijke kloof' tussen de Israëlische en de Pa- lestijnse standpunten. NEW YORK «AFP-Rtr-DPA De afgezette president Jean Bertrand Aristide van Haïti heeft zaterdagavond het ak koord ondertekend dat voor ziet in zijn terugkeer als staats hoofd op 30 oktober en herstel van de democratie in het land. Eerder op de dag zette gene raal Raoul Cédras, die in 1991 de macht greep, zijn handteke ning onder het historische ak koord. De hele afgelopen week werd op Governors Island in New York onder leiding van VN-bemiddelaar Dante Caputo over het akkoord onderhan deld. Cédras wilde aanvanke lijk niet van aftreden weten. Het tienpuntenplan van de Ver enigde Naties behelst: Er komt een bijeenkomst van alle Haïtiaanse politieke partij en onder toezicht van de Vere nigde Naties en de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Zij moeten procedures afspre ken en wettelijke regelingen treffen voor de herinvoering van een constitutionele regering. Aristide benoemt een premier. Het Haïtiaanse parlement be vestigt de benoeming van de nieuwe premier die vervolgens zijn ambt uitoefent. De Veiligheidsraad heft het olie-, wapen-, en financieel em bargo op dat zij op 23 juni tegen Haïti uitvaardigde. Regelingen worden getroffen over ontwikkelingshulp aan Haïti en over bijstand op admi nistratief en juridisch gebied. De VN zal ook assistentie verle nen voor de modernisering van het leger en de oprichting van een nieuwe politiemacht. Aristide verleent gratie onder artikel 147 van de grondwet. De regeling specificeert niet op wie die gratie van toepassing is, maar aangenomen wordt dat het hier gaat om de legerleiders die eind september 1991 een militaire staatsgreep pleegden en Aristide uit hun ambt ontzet- Er komt een nieuwe politie macht. Aristuii- benoemt de commandant van het korps. Leger- (en coup)leider Raoul Cedras neemt ontslag en de president benoemt een nieuwe legerleider. De laatste benoemt vervolgens leden voor zijn alge mene staf. Aristide keert op 30 oktober op Haïti terug. VN en OAS zien er op toe dat bovenstaande afspraken wor den nagekomen en uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5