'Eigen bijdrage zorg 15 procent' ^/vL'kS£51 Clinton benoemt Dornbush in Den Haag Binnenland In 't Veld: 'Ik voel me zo beduimeldzo vies' 'Registratie allochtonen is in strijd met de wet' Horeca wil criminelen gaan weren 'Arm' Nederland opent de jacht op de EG-potten Verzekeraars: Geen eigen fonds WAO-bijverzekering Stealth steelt de show MAANDAG 5 JUL11993 AIDS-diner brengt 202.000 gulden op amsterdam Een diner gisteren op de Dam in Amsterdam ten behoeve van de begeleiding van AIDS-patiënten heeft 202.000 gulden opgeleverd. Ruim negenhonderd mensen, onder wie een aantal tamelijk curieus uitgedost, prikten een vorkje mee. Vol gens de Stichting AIDS Fonds, die het evenement voor de twee de maal organiseerde, is het geld bedoeld om de kosten te dek ken van zogenoemde 'buddyprojecten'. Via zo'n project worden mensen met AIDS begeleid. Het diner is mogelijk gemaakt door de belangeloze medewerking van zeventien hotels in de hoofd stad. Meeëten kostte 250 gulden. foto anp marcel antonisse Melkprijs wellicht straks stuk lager den haag Melk wordt op termijn ongeveer tien procent goedko per, zo verwacht het Produktschap Zuivel naar aanleiding van plannen van de Europese Rekenkamer om melkquota vrij ver handelbaar te maken binnen de EG. Iedere boer heeft een be paald quotum, ofte wel een maximale hoeveelheid melk die hij mag produceren. Tot nu toe was dit produktierecht alleen natio naal verhandelbaar. Straks mag echter een Ierse boer zijn quo tum verkopen aan een Nederlandse collega. Het produktschap verwacht dat hierdoor efficiënter zal worden geproduceerd. Dat betekent een lagere prijs en wellicht ook minder overschotten. Forse schade na brand papierfabrieken eerbeek» Twee vlak bij elkaar gelegen papierfabrieken in het Gel derse Eerbeek zijn in het weekeinde door brand gedeeltelijk in de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen guldens. De poli tie vermoedt brandstichting. De grootste schade - tien miljoen gulden - werd bij de eerste brand aangericht. Die woedde vrij dagnacht in een papieropslag van SCA Packaging en SCA De Hoop. Bij de tweede brand zaterdagnacht in het complex van Papierfabriek Coldenhove bleef de schade beperkt door het snel ter plaatse zijn van de brandweer. Tijdens het blussen van de tweede brand ontstond even verderop een derde brandje. Om dat het vuur niet kon zijn overgewaaid, denkt de politie serieus aan brandstichting. Ook dit brandje was overigens snel geblust. Doodsoorzaak jongetje niet duidelijk nijmegen. Sectie op het lichaam van het 7-jarige Nijmeegse jon getje, dat vrijdag werd gevonden in het Maas-Waalkanaal, heeft geen duidelijkheid gebracht over de doodsoorzaak. Het Gerech telijk Laboratorium in Rijswijk begint nu met een vervolgonder zoek. De jongen werd sinds vorige week dinsdag vermist. Vol gens getuigen was hij met een onbekende man meegegaan toen hij buiten aan het spelen was. De Nijmeegse politie sluit een misdrijf niet uit. Het Regionaal Bijstandsteam Gelderland werkt met twintig mensen aan de zaak. washington hans de b correspondent Na ruim een jaar krijgen de Ver enigde Staten in september weer een ambassadeur in Ne derland. President Clinton wil de zakenman Kirk Terry Dorn bush voor die post voordragen. De 60-jarige Dornbush is een gepensioneerde bankier uit At lanta in de staat Georgia, die vo rig jaar actief is geweest als geldinzamelaar voor de Demo cratische Partij en voor de ver- kiezingskas van Clinton en vice- president Al Gore. De benoe ming zou een gebaar zijn als dank voor bewezen diensten. De komst van de multimiljo nair naar Den Haag is nog niet officieel. Eerst onderzoekt de FBI zijn achtergrond, daarna moet de Senaat de benoeming nog goedkeuren. Dornbush komt op zijn vroegst in septem ber naar Den Haag. Dornbush heeft zijn fortuin vergaard als bankier en eigenaar van de Dornbush Group, een groot transport- en opslagbedrijf in Atlanta. De Amerikaanse diplomatie ke post in Den Haag is inmid dels al meer dan een jaar onbe zet, na het vertrek ambassadeur Howard Wilkins in juni vorig jaar. President Bush benoemde daarna de zakenman Donald Alexander, een ex-Nederlander, maar die moest zich terugtrek ken nadat bekend werd dat hij .grote sommen geld in de ver- kiezingskas van Bush had ge stort met als doel de ambassa- deurspost te krijgen. Vervolgens werd ontdekt dat zijn vader in de oorlog de NSB-burgemeester van het Noordhollandse Scha- gen was geweest. De ambassadeurspost bleef daarna onbezet, mede vanwege de verkiezingen in de VS. Bij de komst van een nieuwe presi dent van een andere partij wor den gebruikelijk ook veel am- gpd gemeenvch.ippei'.k Driejarig zoontje vermoorde vrouw nog spoorloos oostzaan gpd Er is nog geen spoor van de driejarige Berry Bührs uit Oost- zaan wiens moeder afgelopen vrijdag is vermoord. In de moordzaak is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 30-jarige man uit Oostzaan. De politie heeft het afgelopen weekeinde onophoudelijk in de wijde omgeving van Oostzaan naar het jongetje gezocht, maar niets gevonden. Een opspo ringsbericht op televisie leverde tientallen tips op die nog wor den nagetrokken. De politie sluit niet uit dat er verband bestaat tussen de dood van de vrouw en de verdwijning van het kind. Er wordt rekening gehouden met een misdrijf. De peuter is vrijdagmorgen half ne gen voor het laatst gezien. Het rechercheteam dat zich met de zaak bezighoudt, is gis teren van twintig naar dertig re chercheurs uitgebreid. Berry is 1.05 meter, weegt twintig kilo en heeft blond haar en bruine ogen. Op zijn voorhoofd, boven zijn linkeroog, heeft het jongetje een diagonaal litteken. Politie 'helpt' bij verhuizing hennepkwekerij De Delftse politie heeft gisteren een hennepkwekerij opgerold toen ze ongewild hielp bij de verhuizing ervan. De kwekerij was gevestigd op de eerste etage van een huis in Delft. Omdat het huis lag in een voor auto's ontoegankelijk voetgangersge bied, had de eigenaar bij de po litie toestemming gevraagd om de vrachtwagen voor het huis te zetten. Politie-agenten haalden de paaltjes weg. Toen een agent ontdekte dat er geen kamer planten, maar hennepplanten in de vrachtwagen werden gela den, werden de drie verhuizers gearresteerd. In de woning bleek op de eer ste etage een ruimte met land bouwplastic afgezonderd. Met aangepaste verlichting en air conditioning was de ruimte ge schikt gemaakt voor de hasjteelt. Burger moet meer zelf gaan betalen voor zorg De burger moet in de toekomst gemiddeld vijftien pro cent aan eigen bijdragen in de gezondheidszorg gaan be talen. Om te voorkomen dat bepaalde groepen daardoor op te hoge lasten komen, wordt het totaal van de eigen bijdragen gekoppeld aan een percentage van het inko men. Daarboven wordt alles vergoed. den haag gpdpsychiater. Ze zullen niet ko men in de kraamzorg, verstrek kingen via de AWBZ (waaronder medicijnen), ziekenhuis, en thuiszorg. Reden daarvoor is dat daar al eigen bijdragen gelden of internationale verdragen de invoering blokkeren. De 15 procent zou op dit mo ment neerkomen op gemiddeld 450 gulden per persoon aan ei gen bijdragen per jaar. Voor be paalde voorzieningen wil Si mons een lager percentage han- Staatssecretaris Simons van volksgezondheid wil na de zo mer besluiten nemen over deze voorstellen. Simons ziet in eigen bijdragen een goed alternatief voor de invoering van (ver plicht) eigen risico. De eigen bijdragen moeten gaan gelden voor huisarts, spe cialist, ziekenvervoer, para-me dische hulp (zoals fysiothera pie), tandarts, hulpmiddelen en teren (huisarts tien procent), voor andere meer (ziekenver voer, para-medische hulp twin tig procent). Simons laat momenteel door een bureau onderzoeken of er een relatie is tussen inkomen en gebruik van medische zorg. Daarnaast wil hij weten of het individueel dan wel gezinsinko men moet gelden als maatstaf voor grens van de eigen bijdra gen en wat hij kan doen als ie mand niet genoeg geld heeft om te betalen. Simons wil verder nog bekij ken of er een soort no-claimkor- ting ingevoerd kan worden: een lager percentage eigen bijdrage op basis van een bepaald aantal contacten tussen burger en arts per jaar. „Ik voel me zo beduimeld, zo vies en aangeraakt door velen. Wat me zo is opgevallen, is de venijnigheid van de reacties. Sommigen van mijn echte vrienden hebben gezegd: daar aan kun je zien dat je in het ver leden kennelijk mensen ge kwetst hebt." Met deze bittere woorden blikt een gekrenkte Roel in 't Veld terug op de dramatische gebeurtenissen rond de acht dagen dat hij staatssecretaris van onderwijs was. Toch wil hij geen klaagzang, zegt hij vandaag in een inter view met de Volkskrant. „Ik wil niet de zielepoot uithangen." De ex-staatssecretaris vindt wel dat hij een taxatiefout heeft ge maakt. „Ik had beter moeten begrijpen hoe Nederland in el kaar zit." Zijn bijklussen als hoogleraar bestuurskunde braken de kers verse bewindsman op. In 't Veld: „In ieder van de jaren waarin ik werkzaam ben ge weest aan de universiteit, heb ik van mijn salaris tenminste hon derdduizend gulden terugge stort. Waarom maakt dat geen indruk? Hoe komt het dat meteen de vraag er achteraan komt: maar hoeveel houdt hij zelf?" „Ik kan nog steeds niet begrij pen waarom het hebben \an nevenfuncties iemand aanstoot kan geven als vaststaat dat de hoofdtaak bevredigend is ver vuld. Niemand is bereid ge weest om nu eens na te gaan wat ik zoal gepresteerd heb, de afgelopen vijf jaar. Dat is me erg opgevallen." De ex-staatssecretaris blikt ook vooruit. „Ik heb tijd nodig om me te bevrijden uit de kren king. En ik moet leren dat ik nooit meer zulke taxatiefouten maak. En voor mij is de vraag: waarom werk ik altijd Waarom wil ik zoveel doen? Kennelijk komt dat bij anderen als mesjokke over." bassadeursposten gewisseld. Clinton is echter zeer traag met zijn benoemingen omdat, hij overal politieke medestanders wil neerzetten. Vorige maand hadden de VS in 34 landen geen ambassadeur en in een aantal andere zaten gezanten op aflos sing te wachten. De benoemin gen beginnen pas nu los te ko men. De Nederlandse regering heeft Washington herhaaldelijk laten blijken het niet op prijs te stellen dat de VS de ambassade in Den Haag zo lang zonder lei ding laten. Dat belemmert vol gens Den Haag de goede be trekkingen tussen beide landen. Minister Kooijmans van buiten landse zaken zei begin dit jaar zelfs tegen zijn Amerikaanse collega Warren Christopher dat Nederland, de oudste bondge noot van de VS, deze diploma tieke onbeleefdheid onbegrijpe lijk vindt. eindhoven» Het machtsvertoon klonk oor verdovend. En het onvermijdelijke protest daartegen hield zich opvallend stil. Op de jaarlijkse vliegshow van de Koninklijke Luchtmacht, dit keer op de basis Eindho ven, was zaterdag geen wanklank te horen. Althans vanuit militair oogpunt bezien. Ze ker 200.000 merendeels jonge bezoekers, en honderden VIP's onder wie prins Bern- hard, lieten zich gretig imponeren door de negen uur lange luchtparade. Grote blik vanger was (uiteraard) de Stealth, de voor de radar onzichtbare bommenwerper. Het toestel ging zelfs even de lucht voor een korte demonstratievlucht. FOTO ANP RUUD HOF F den haag «gpd Het nieuwe banenplan voor minderheden waarbij werkgevers moeten doorgeven hoeveel allochtonen zij in dienst hebben, is strijdig met de wet omdat het ver boden is mensen op grond van hun etnische afkomst te registreren. Daarom moet de Eerste Kamer de wet blok keren, vindt de stichting Waakzaamheid Persoonsregi stratie. Volgens de stichting kan allochtonen alleen op vrijwillige basis gevraagd worden mee te werken aan registratie. Omdat er altijd mensen zijn die dat weige ren, schiet het plan zijn doel voorbij. „Je kunt namelijk nooit nagaan hoeveel mensen hebben geweigerd, dus de cijfers kunnen nooit deugen", aldus woordvoerder Ketelaar zaterdag voor de radio. Hij had nog meer kritiek: „Het is normaal dat je eerst een goed beleid voor allochtonen voert en dan pas cij fers verzamelt om te kijken of het werkt. Nu zegt de ka mer: laat ons eerst de cijfers maar zien, dan gaan we beleid voeren. Zo werkt het niet. Ie moet eerst wat pro beren te doen, en niet op voorhand al gaan registre ren." De werkgevers kraakten het banenplan dat meer werk moet scheppen voor allochtonen al eerder, /ij vrezen dat bedrijven straks aan de schandpaal worden genageld als ze nauwelijks allochtone werknemers in dienst hebben. Ook verwachten ze dat hun betrokken heid bij de problemen van minderheden door het ba nenplan eerder zal afnemen dan toenemen. den haag gpd De horeca wil in samenwerking met politie en justitie paal en perk stellen aan de opmars van criminelen in de branche. Daar naast wil Horeca Nederland iets doen aan de grote hoeveelhe den overvallen en gevallen van afpersing. Volgens voorzichtige schattingen is er een jaarlijkse schade van minstens 250 mil joen gulden. Het terugdringen van de cri minaliteit is Horeca Nederland veel waard, want er zijn miljoe nen uitgetrokken. In het najaar komt er een grote actie samen met de politie. Naast de overlast van buitenaf via overvallen en afpersingen, wordt de horeca ook van binnenuit bedreigd. Steeds vaker proberen criminele organisaties horecabedrijven op te kopen met zwart geld, verkre gen uit de misdaad. Vaak wordt de Fiscus voorgespiegeld dat het geld gewonnen is in een casino of via speelautomaten. 'Miljoenen voor Flevoland zijn nog maar het begin Grote problemen dreigen voor Wallage brussel peter de vries correspondent Het is nog even wennen, maar Neder land zou geen handelsgeest hebben als het er geen slaatje uit zou slaan. Volgens de jongste EG-cijfers staat Nederland qua welvaartspeil op de zevende plaats in de Gemeenschap. Net voor Engeland en de notoire 'armoedzaaiers' Grieken land, Portugal, Ierland en Spanje. Den Haag heeft de cijfers met beide handen aangegrepen. Eindelijk kan Ne derland aanspraak maken op de vele miljarden die Brussel jaarlijks onder de 'achtergebleven regio's' verdeelt. Een ongewoon diplomatiek offensief kreeg vrijdag zijn bekroning met de erkenning van Flevoland als onderontwikkeld ge bied. En dat is nog maar het begin, want de komende jaren krijgt Nederland als het even meezit zes miljard gulden uit de EG-fondsen. Maanden heeft de Nederlandse EG-di- plomatie eraan gewerkt. Premier Lub bers kwam de afgelopen week speciaal naar Brussel om te dineren met Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie. En donderdag verscheen minister Kooijmans in hoogsteigen per soon, terzijde gestaan door de staatsse cretarissen Dankert en Van Rooy, om op het allerhoogste niveau duidelijk te ma ken hoe'zwaar Nederland aan de zaak tilt. Het begon allemaal met een onschul dig verzoek van Flevoland om een EG- subsidie van 440 miljoen gulden. Het provinciebestuur had in de Brusselse re gels gelezen dat via zogeheten 'struc tuurfondsen' steun wordt verleend aan regio's waar de welvaart een kwart onder het EG-gemiddelde ligt. Met het geld worden bruggen en wegen gebouwd, boeren geholpen en de werkloosheid be streden. Flevoland voldoet volgens Eu- rostat, het statistisch bureau van de EG aan die eis: op papier ligt het inkomen er op ongeveer 64 procent van wat in Euro pa gebruikelijk is. Het ministerie van economische zaken verklaarde het provinciebestuur voor gek. Ambtenaren van de Europese Com missie meldden na een uitstapje na^r de polder dat het er toch redelijk welvarend uitzag. Maar de bestuurders in Lelystad kregen steun van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Brussel. Dat de EG-statistieken het inkomen van iemand uit Almere die in Amsterdam werkt toerekent aan Noord-Holland en dat daardoor het beeld van de 'armoe' van Flevoland opdoemt, is het probleem van de statistici, z.eggen de beroepson derhandelaars. „Wat moeten we anders? Foto's van de hongerende bevolking van Flevoland ronddelen?". De Brusselse diplomaten hadden een aantal redenen om zich in het 'geval- Flevoland' vast te bijten. Ze zagen met stijgende woede hoe de ene na de ande re Italiaanse, Franse en Engelse regio subsidieverzoeken indiende en met wel willendheid werd bejegend. De Neder landse polder werd als énige, terwijl het wel aan de Brusselse criteria voldeed, van de voorlopige subsidielijst geschrapt. De helft van België was opeens noodlij dend. Het riekte kortom allemaal naar handjeklap. Het 'geval-Flevoland' bood de diplo maten daarnaast een uitgelezen kans een andere ergernis te uiten. Van ouds her staat Den Haag als zeer pro-Euro pees te boek en spreken Nederlandse ministers nooit een onvertogen machts woord in Brussel. Daarmee onderschei den ze zich van met name de zuidelijke lidstaten. Die dreigen om de haverklap met veto's wanneer ze geen extra geld krijgen. De Nederlandse terughoudendheid dateert uit de tijd dat ons land nog rijk was en bovendien flink aan het EG-Iand- bouwbeleid verdiende. Maar die periode is voorbij, argumenteren diplomaten. Een fellere opstelling is volgens hen ook gerechtvaardigd omdat Den Haag dit jaar vdor het eerst in de geschiedenis meer geld aan Brussel zal betalen dan er terugkomt. Daarnaast zullen de 'struc- tuurfondsen' de komende vijf jaar aan zwellen tot ruim 310 miljard gulden. De andere rijke landen hebben de jacht op deze vleespotten voluit geopend. In het kielzog van.de 140 miljoen voor Flevoland stelde Den Haag dan ook een veel verdergaand eisenpakket op, voor steun aan de door bedrijfssluitingen ge troffen gebieden in heel Limburg. Zuid- Oost Brabant (DAF), IJmond (Hoog ovens) en Zaanstad, projecten in het door de defensiebezuinigingen getroffen Den Helder en hulp voor de landbouw in Zeeland. Lubbers ging met een lijstje van rond de tien miljard gulden naar Brussel. Na een dreigement met een veto zijn er zes van binnengehaald. „Flevoland is een begin", zegt een diplomaat. „We va ren een nieuwe koers. We zijn niet meer het gezeglijke jongetje van de EG-klas, terwijl de Grieken en Spanjaarden tel kens 'nee' zeggen". den haag gpd De verzekeringsmaatschappijen blijven vasthouden aan een wettelijke regeling voor een waarborgfonds waardoor chro nisch zieken een betaalbare aanvullende WAO-verzekering kunnen sluiten. Ze geven niet toe aan de druk van staatssecre taris Wallage van sociale zaken om daarvoor onderling een re geling op te zetten, zo heeft be stuurslid Dijkshoorn van het Verbond van Verzekeraars van morgen laten weten. De bewindsman komt daar door morgen tijdens het WAO- debat in de Eerste Kamer in een moeilijke positie. IN-dA-senator Van de Zandschulp zei gister avond dat er niets anders op zit om Wallage „weer met lege handen weg te sturen" als hij niet met een regeling voor een WAO-bijverzekering komt voor de ongeveer 170.000 chronisch zieken. Wallage heeft gedreigd met een kabinetscrisis als de Se naat morgen niet instemt met de nieuwe WAO-wetgeving. Van de Zandschulp waar schuwde het kabinet niet het machtswoord te gebruiken. „Dat is slecht voor de politieke verhoudingen en slecht voor de relatie kabinet-Eerste Kamer". Hij acht het „een politiek more le opdracht voor alle betrokke nen" om de WAO-kwestie op een fatsoenlijke manier te rege len. Wallage wil geen wet voor een waarborgfonds, omdat de over heid dan weer regelingen gaat treffen voor een onderdeel van de sociale zekerheid dat net wordt geprivatiseerd. Hij vindt dat de verzekeraars onderling een regeling moeten treffen. Om ze onder druk te zetten, heeft hij gedreigd met een kabi netscrisis. Als het kabinet valt. komt er immers geen nieuwe WAO-wetgeving en zijn de ver zekeraars de nieuwe miljarden- markt voor aanvullende WAO- verzekeringen weer kwijt. Hij rekent erop dat de verzekeraars om die reden toch met een on derlinge regeling zullen komen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3