Het moeizame afscheid van een beha 'Na twee dagen is oerwoud gewoon, maar je leeft in een andere wereld' Het Gesprek van de Zomerdag Het Wybercomplex 'We hadden met bloemen moeten gaan staan' Driedaags congres over Mesopotamië Uzervlechterij Bodijn fall iet MAANDAG 5 JUL11993 20 De familie Van der Poel laat geen jaar voorbij gaan of ze ziet vanuit haar bootje de hoogste gasten zoals de toenmalige Amerikaanse president Bush en leden van de koninklijke familie. foto henkbouwman De familie Van der Poel heeft een 'koninklijke' ligplaats in het Rapenburg. Er gaat geen jaar voorbij of ze zien vanuit hun bootje de hoogste gasten zoals de toenmalige Amerikaanse president Bush voorbij lopen. Afgelopen vrijdag lag de verre kijker Haar voor de afstuderen de kroonprins en zijn familie en heeft de pluche hond een pro minente plek op de voorplecht gekregen. De hengels blijven opgeborgen. „Als ik hier ga vis- sen, denkt de koningin dat ik geen aandacht voor haar heb", legt broer T. Van der Poel uit. „Toen Beatrix nog prinses was, zwaaide ik al naar haar", zegt zus D. van der Poel. „Ze zwaai de direct terug en toen ze naar binnen ging, draaide ze zich om en zwaaide opnieuw. 'Nou, ze kent u', zei een agent". Deze vrijdag valt het tegen. De kroonprins is goed te zien en Claus heeft duidelijk een zwart pak aan. Maar Beatrix wordt aan het oog onttrokken door pers, publiek en politie. „We hadden er met een bloemetje moeten gaan staan", klaagt me vrouw T. van der Poel dan ook als de koningin het Academie gebouw 'binnenglipt'. Het wachten op Beatrix' rentree op het Rapenburg, valt de Leid- se zwaar: „Ik denk dat ze bin nen een flinke borrel krijgen". Ook zelf laat ze dan maar een lauw biertje aanslepen, terwijl ze met een schuin oog kijkt naar de bitterballen in een bootje naast haar: „Dat zijn die lui van de kunstschilder." PAUL VAN DER KOOU Nederlandse vrouwen dragen hun beha's tot die op de draad versleten zijn. Te heet wassen heeft het textiel grauw en slap gemaakt, de elastische draadjes hangen los. Maar weggooien? Ho maar. Doordragen, is het motto. De Leiderdorpse lingerie-winkel Fistlady, probeert dat patroon te doorbreken. Vrouwen die daar een nieuwe beha kopen, krijgen voor oude exemplaren vijf gulden terug. En dat blijkt te stimuleren, meldt eigenares B. van Veen. In twee weken tijd verdwenen zo'n vijftig beha's in de speciale inzamelbus met de wervende tekst 'Uw oude beha is ons wat waard'. De meeste beha's in de bus zijn inderdaad versleten en worden er als propjes in de gleuf ge gooid. Sommige exemplaren zijn zelfs nog warm: „Dan ho ren mensen in de zaak van de actie en trekken ze in het pas hokje even hun beha uit. We moeten de bus dan ook gere geld legen". Het verhaal wekt enige be vreemding onder de aanwezige klanten. „Ik zou 'm toch min stens even wassen", klinkt het ferm. „Dat doe ik ook bij nieu we beha's". Een tweede beaamt een ander deel van het verhaal. Het afdra gen. „Beha's zijn het minst leu-, ke wat je kunt kopen", zegt de ze vrouw van middelbare leef tijd. „Dat ligt aan je relatie", werpt een derde klant tegen. „Vaak kopen mensen voor 150 gulden een japonnetje of bloes je, maar houden ze het bij een oude beha. Zo van: het gaat nog wel. Nou, als een beha hangt, is het hele effect weg". Rillen Deze klant, een 61-jarige Lei derdorpse, heeft jarenlang in Eigenares B. van Veen van lingeriezaak Firstlady in de Leiderdorpse Winkelhof: een bh niet ziet. Nou, geloof me, je ziet hem wèl". een kledingzaak gewerkt. Ze moet er nog van rillen: „Dan stonden ze zich in een pashokje te verkleden en zag ik precies wat ze eronder aan haddden". Harde oordelen kon ze op zo'n moment moeilijk geven. Ze liet het dan bij zinnetjes als 'mis schien moet u een beha probe ren die iets hoger zit' of: 'Het staat u, ik zal even verder kijken of ik nog iets anders zie' Soms pikten de dames zo'n hint op, vaak ook weigerden ze hun beha aan de wilgen te hangen. „Dan waren ze jaren getrouwd en hadden ze zoiets van: dat was het dan". Jammer, noemt ze dat: „Je kunt er toch zeker aan blijven wérken? Fransen doen dat heel anders". De woorden zijn de eigenares uit het hart gegrepen: „Veel vrouwen zeggen dat een beha niet belangrijk is. Dat je hem niet ziet. Nou, geloof me, je.ziet hem wèl. Bovendien geeft een nieuwe beha de nodige rek en ,Veel vrouwen zeggen dat je foto» jan holvast steun", meldt ze wervend. Wie nog een behaatje wil inrui len, moet tot volgend jaar wach ten. Dan herhaalt Van Veen ge garandeerd de actie, die ze vorig jaar ook al een keer op poten zetten. Ook dan gaan de buste houders naar de Derde Wereld, als ze ze daar al willen hebben: „In elk geval hoeven de vrou wen niet bang te zijn dat ze hun beha ergens tegenkomen". PAUL VAN DER KOOU» De knoken van Egon Erwin Kisch, de man die de geschiede nis is ingegaan als 'de razende reporter', zijn al lang verpul verd. Maar 'razend' is de journa listiek gebleven. Ook de Neder landse. En dan heb ik het niet over 'razend' in de betekenis van 'snel', maar over 'razend'als sy noniem van 'woedend'. Razend, zoals een waakhond razend kan zijn op een voorbijganger die hem niks heeft gedaan. De verontwaardigde houding binnen de journalistiek in deze moerasdelta is een gegeven. In de affaire In 't Veld voerden de media hun logge, rituele, klom pendans uiten vermorzelden daaronder het individu. Ten de le tenminste. Laten we zeggen dat In 't Veld een poot kwijt is, zoals een spin één van zijn acht poten kwijt kan zijn maar met die andere zeven vrolijk verder Ik zal de laatste zijn die In 't Veld hier gaat verdedigen. Dat is al genoeg gebeurd. De wijze waarop hij door iedereen om hoog werd gestoken, zegt mis schien meer over het potentieel aan denkkracht binnen onze universiteiten dan over In 't Veld zelf. We weten nu dat de brave man niets fout heeft gedaan. Van waar dan die klopjacht van de media? En het wordt nog gekker als we beseffen dat het die media zelf zijn die wetenschappelijk medewerkers en hoogleraren hebben aangezet tot bijklussen. Je kunt tegenwoordig geen krant inkijken of het gezicht van de een of andere wetenschapper staart je vanuiteen column in dringend aan. De krant heeft be hoefte aan enig cachet. En dan neem je geen journalist meteen potlood achter zijn oor en een perskaart tussen zijn hoedeband maar een hoogleraar met een Wyber op zijn hoofd. Wanneer maar ergens een staatshoofd de broekhoest krijgt, worden de doctorandussen uit hun eeuwige slaap gehaald. Nog nahijgend van de rit naar de studio, geven ze hun mening ten beste over de natheidsgraad van deze hoest. De omroepen willen duur doen met geleende menin gen. Een wetenschapper erbij en zo vlug mogelijk!! Dat is zo'n beetje het Appellation Contrölée voor elk programma. Niemand wil nog gewone huiswijn schen ken. En dat geldt niet alleen voor de omroepen, maar ook voor de kranten. Nu zet de Nederlandse pers dus de tanden in al die geleerde ma nusjes-van-alles. De Commissie Zeevalkingzal het beulswerk verrichten. Pak ze, sla Roel op zijn smoel! En - wat zijn opvol ger betreft - jen Cohen! Beetje be lachelijk, die schuimbekkerij. Alsof ze geen bier hebben ge dronken, die media jongens, maar shampoo, justitie kent een term voor deze gang van zaken: uitlokking LEIDEN 'Huizen en huishoudingen in het Oude Mesopotamië' is het centrale thema van een interna tionaal Assyriologencongres van 5 tot en met 8 juli aan de Leidse universiteit. De Assyriologie is een wetenschap die zich bezig houdt met de bestudering van talen, godsdiensten, culturen en geschiedenis van het Oude Mesopotamië. Tijdens het con gres worden 75 lezingen gege ven over het bouwen van hui zen, de indeling, de functies en het gezin als economische een heid in het Oude Mesopotamië. Daarnaast zijn er presentaties van recente onderzoeken en opgravingen in het Nabije Oos ten. De organisatie van het con gres is in handen van de Leidse vakgroep Assyriologie en het Nederlands Instituut van het Nabije Oosten (NINO). Meer in formatie: tel. 071 - 272033. DUIVENBERICHTEN Duivenvlucht Chantilly PV Leiderdorp: 1,6,7,8 R. v/d Nieuwendijk; 2,3,10: W. v Oos ten; 5: Th. Habraken. 9: M. Reij- erse. PV Het Oosten: 1,5,7,8: B. van Putten; 2,3,4,10: Combinatie Mooten; 6: N. v/d Blom; 9: W. Kop. PVRijnklievers: 1: J v/d Wal; 2,7: F. Ladan-, 3: J. v Leyden; 4,9,10: J. Kok-, 8: J. v Laar; 9: J. Zevenhoven. Duivenvlucht Ruffec PV Rijnklievers: 1: H. v/d Star; 2,3,4,6,7: A. de Vries-, 5,10: M. Hoogenboom; 8: J v Laar; 9: J. Zevenhoven. PV Het Oosten: 1,4,5: B. van Putten; 2: G. Hendrikse; 3,7: S. v/d Hoven; 6.10J. Verbaan; 8,9 A. Geyteman. PV De Zwaluw: 1,3,5: A. v Wis sen; 2,5: L. Verhoort; 4,7: J. Hoogervorst; 8: v/d Kooy-De Best; 9: S. de Groot; 10: P. van Leeuwgn. Duivenvlucht Arras PVBIauwkras: 1,2,3,4: P. Lan- desbergen; 5,6,8,9: A. Houwe- ling; 7: H. Koome; 10: Combina tie v/d Blom. Duivenvlucht St. Kath Waver PV Leiderdorp: 1,7,8: J. Knijnen- burg; 2,3,10: M. Reijerse; 4: H. Flippo; 5: W. v Oosten; 6: W. Ha- braken; 9: Th. Habraken. PV Het Oosten: 1,3,9: Combina tie Mooten; 2,5,6 10: W. Kop; 4,8: B. van Putten; 7: S v/d Ho ven. PVRijnklievers: 1: J.vLaar; 2:J. Zevenhoven; 3: G v/d Poel; 4: T. Kraan; 5,8: J v Leyden; 6: G. v Goozen; 7: G. Brandt; 9: Combi natie Kooy; 10: J v/d Wal. Duivenvlucht Strombeek PV De Zwaluw: 1,9: K. Jansen; 2,4,6:1. Verhoort; 3: J. Hooger vorst; 5: A. Wissen; 7: J de Best; 8,10: v/d Kooy-De Best. Bij Bodijn Vlechtwerk in Leiden staan de laatste vijf ijzervlechters op straat, nadat eerder dit jaar al vijf arbeidsplaatsen verdwenen. Het faillissement van het bedrijf is inmiddels uitgesproken. De ijzervlechterij trad op als onderaannemer bij bouwprojecten. Al jarenlang betaalde Bodijn de vakantiebon nen van zijn werknemers niet op tijd aan het So ciaal Fonds Bouwnijverheid, zo luidt het verwijt van de Bouw- en Houtbond FNV. Volgens Bodijn is dat niet waar. „Anders houdt je het geen 25 jaar vol." De bond spande vorig ja#r een procedure aan, waarna de rechter bepaalde dat Bodijn een dwangsom zou moeten betalen als hij weer in ge breke zou blijven. Toen Bodijn zowel vakantie bonnen als dwangsommen niet kon betalen vroe gen in oktober 1992 de bond en de (toen nog) tien personeelsleden het faillissement aan. Na diverse keren uitstel werd dit verzoek uitein delijk in februari door de Haagse faillissements rechtbank verworpen. Volgens de rechter kon Bo dijn best betalen en was enig uitstel te billijken. Vakbonden, politiek en bedrijfsverenigingen zou den het leven van kleine ondernemingen veel te ingewikkeld maken. Omdat de betalingen volgens de bond te laat bleven komén ging zij vanaf mei stelselmatig de hoofdaannemers aansprakelijk stellen. Dit recht is in de CAO geregeld. Volgens Bodijn is door deze handelwijze van de bond zijn zaak pas goed in de problemen gekomen, omdat hij niet meer door aannemers werd betaald. Bodijn is bijzonder kwaad over het beslag dat de bond bij de hoofdaannemers heeft laten leg gen. Daardoor was hij niet in staat om de laatste salarissen uit te betalen. Volgens bestuurder I. van der Borgt van de bouw- en houtbond FNV hebben veel onderaan nemers in de Leidse regio het moeilijk. „Vaak zijn het starters die wel goede vakmensen zijn, maar een bedrijf leiden blijkt heel wat anders." Sassenheimer diende halfjaar in Cambodja S.G. Duinzigt-Oegstgeest MAVO R. Brandhorst, M. Cohen, A. v.d. Geer, V. Jonkers, M. Masten broek, B. Oude Veldhuis, M. Ser- lier, K. Smit, M. Thur, M. Veen- man, L. v.d. Scheer, M. Turen- hout. S.G. Het Rijnlands Sassenheim VWO D. Hobbij, R. Vintges. HAVO P. Buurman, P. van den Doel, L. van Dun, L. Postma, M. Roest, M. Schrameijer, M. van der Vlugt, M. de Vogel. MAVO S. Batenburg, R. de Bruijn, J. van Grootveld, B. Kuipers, D. Kramer, J. Mieremet, A. van Neerbos, S. van Polanen, E. van der Sijde, S. Visser. Stedelijk Gymnasium - Leiden GYMNASIUM M. Boermans, W. van den Broek, B. van Driel, D. Keuning, Y. Ong, E. Ouwerkerk. Ichthusschool - Alphen a/d Rijn MAVO A. Bakker, B. Bakker, P. Bek, H. Bezzih, M. Bijl, M. Birsak, A. de Blanken, R. Bollaart, L. Bolle, B. Boom, E. Borgardijn, E. Bos, I. Bos, D. Bosman, A. Bouman, M. Britsemmer, J. Brok, M. Brook- man, M. Bruning, J. Buitelaar, B. Burger, M. Burger, M. van Buurt, L. van Capel, D. van Dam, B. Deelstra, B. Dekker, S. Dijkman, M. Dijkstra, R. Domburg, I. van Dongen, S. van Doorn, P. van Duijn, R. van Eek, R. van Emme rik, M. Eradus, W. van der Gaast, B. van Gans, D. Gelderblom, W. Gerritsen, A. Gorissen, N. Grit- ters Doublet, A. Groenestein, K. Hartmann, P. de Heij, S. Hen zen, N. Heskes, L. Hoek, (3- van Holland, E. Hoogendoorn, S. van den Hoorn, B. Hoppenbrouwer, R. Hulscher, B. Huizebosch, L. de Jong, P. Kapteijn, D. Keim, P. van Kints, S. Kolijn, T. van der Kooij, P.M. Kranenburg, R. van der Kroft, B. Kuijpers, A. Lafkiri, M. Lammers, A. Langstraat, I. Lapré, J. van Leeuwen, A. van Li- th, L. Lok, R. van der Maarl, S. Martens, N. Meekel, D. Meijer, B. Mens, M. van Mourik, M. Muns, A. van Munsteren, W. van Nieuwenhuizen, M. Nisters, S. Oppelaar, R. Oskam, M. van Os, A. Overvliet, P. Overvliet, D. Pen ning de Vries, J. Pieterse, A. Pison, S. Plomp, A. de Raaf, D. van Rangelrooy, A. van Rijn, R. de Rooij, T. Rooimans, M. Schra- ma, M. Sepers, H. Sinke, B. Smith, F. Spek, M. Stokman, N. Stuifzand, R. Tersteeg, N. van Tol, W. Treffers, A. Tsujimaru, D. Tuin, C. Valk, W. van der Veen, N. van Veenendaal, N. Verbree, L. Verhorst, B. Verkerk, E. Ver- kooijen, M. Vermeij, S. Versluis, M. Ververs, C. van der Vis, R.J. van Vliet, W. van Vliet, E. van der Voorst, S. de Vries, 0. Vrouwen- velder, R. Wals, T. Waltmann, T. Wansinck, M. Warmolts, M. We- dema, A. Westmaas, B. West maas, I. Westmaas, P. van Wijk, M. Wit, J. Wolf, W. de Wolff, M. Wolmerstett, H. van 't Wout, H. Wullink, H. Zachariasse, J. Zuid- wijk, E. Zwaan, J. van der Zwan. Chr. Mavo - Rijnsburg P. van Delft Leidse Hogeschool Hoger Laboratorium Onderwijs Medische afstudeerrichting Y. van Dijk, C. van Heest, W. van Tuurenhout. Chemische afstudeerrichting I. van Amsterdam, L. van Berk, L. van Dierikx, M. Frenaij, S. Hoogeveen, S. Kamerling, M. Stroombergen, I. Versteege, H. Verveen, H. de Weerd, S. Wilden burg. Bonaventuracollege - Leiden ONG. GYM/ATH. B. Ginter, S. de Kier, S. Lange- zaal, M. Lempers, B. Peters, S. van der Pouw Kraan, C. van Rhijn, P. van Rijn. HAVO E. van den Bosch, P. van den Bosch, J. Nieuwenhuizen, R. Wijfje. MAVO P. van Gils, B. Vreeken, R. Zwart. VBO Handel DNV/RIO - Leiden R. Holswilder, A. Kalkman, J. Lolkes de Beer, R. Standhart, C. Tegelaar, G. Bouwhuis, S. Graaf- mans, K. Safsaf, D. Volbeda, L. Azdad, C. v.d. Broek, B. Freeke, D. Gallert, R. Paardenkooper, R. Safsaf, D. Stafleu, C. Stuiven- berg, D. Verhorik, L. van Weeren, N. van Ingen Schenau, D. Morsch, C. Rijnbeek, S. Rijn beek, V. Soekhai, J. Spek, R. Flenterie, D. Soekhai, P. Baart, M. v.d. Laar, K. Borst, M. van Ruiten, J. Witteman, M. Rijsber- gen, R. Wesselingh, J. v.d. Ma- rel, C. Ouwehand, J. v.d. Nagel, S. van Seggelen, I. Koetsier, V. Bijleveld, 0. Droogendijk, M. Emens, J.P. Ruisbroek, M. Schouten, R. Munaf, A. Wessel, S. Blanken, M. Gorter, D. Waar denburg, D. Krijgsman, R. Hout man, V. v.d. Neut, P. Visscher, S. Hogenboom, K. Timmermans, M. van Scherpenzeel, M. Schill. Louise de Coligny Scholenge meenschap - Leiden/Leiderdorp MAVO J. v.d. Bos, R. van Exel, E. Hous- sine Souidi, R. Yagoubi, I. Her mans, D. Kooreman, N. Ouds hoorn. HAVO Y. Gaier, D. IJzerman, G. Joval, P. Klijn, D. Rietkerk, J. Zwem mer, M. de Bruin, C. Eisenber- ger, F. Walop, L. van der Valk, B. Meertens, I. Willemsen. VWO M. Busscher, D. Singeling, A. Kuijpers, B. Lastdrager. „Het is best moeilijk om er over te vertellen want je bent in een totaal andere wereld", volgens Sassenheimer Aad de Jong. foto jan holvast Wonen in een tent midden in het oerwoud en konvooien vluchtelingen begeleiden. Het klinkt allemaal spannend, maar volgens Sassenheimer Aad de Jong was het na een paar dagen allemaal heel gewoon. De Kort Verband Vrijwilliger (KW) diende een half jaar in Cambodja, waar hij met het eerste mariniersbataljon deel uitmaakte van de VN-troepen die het land naar verkiezingen moesten begeleiden. „Het is best moeilijk om er over te vertellen want je bent in een totaal andere wereld." Eventueel weigeren om naar cambodja te gaan is nooit bij hem opgekomen. „Het is gewoon mijn werk. Ik heb voor vier jaar ge tekend, dus wie ben ik om 'nee' te zeggen." De eerste drie maanden vertoefde De Jong in Sisophon, waar hij Cambodjanen die na*ar Thailand waren gevlucht op weg hielp in hun eigen land. „Dat ging in konvooien met trucks en die moesten wij begeleiden. Gelukkig zijn daar nooit gekke dingen bij gebeurd." Half maart vertrok de Sassenheimer naar Son San, een enclave midden in een door de Rode Khmer gecontroleerd gebied. Bang om daar naar toe te gaan was De Jong niet. „We zorgden voor voedsel voor ontwapen de militairen en we reden patrouilles. Echt heftige dingen zijn er niet gebeurd." Ook het bericht dat een aantal Nederlandse mi litairen gewond was geraakt verontrustte hem niet echt. „Het is natuurlijk niet leuk om te horen. Je kijkt goed uit als je op pa trouille gaat, maar dat doe je altijd al, dat gaat vanzelf." Flevopolder In Sisophon verbleef De Jong in een tenten kamp dat was neergezet door de militairen die door zijn ploeg werden afgelost. „Daar was alles goed geregeld, de club voor ons had alles goed opgebouwd. Vooraf dacht ik dat we daar in de jungle zouden zitten, maar het bleek er totaal anders uit te zien. Alles was vlak en overal waren rijstvelden. Het leek er net de Flevopolder." „In Son San was het anders, daar zaten we in een soort bamboehutjes midden in het oerwoud. Die omgeving was trouwens goed te doen, het is net of je in een gewoon bos zit, het is geen ondoordringbaar oer woud. De eerste tijd kijk je natuurlijk je ogen uit, maar na twee dagen is het alle maal heel gewoon." Met de plaatselijke bevolking was moei lijk contact te maken, zegt de militair. In het vluchtelingenkamp werd af en toe met be hulp van een tolk moeizaam wat gepraat in het Engels. „Waar moet je met die mensen over praten?" Wel was het duidelijk dat veel Cambodjanen de aanwezigheid van de mi litairen op prijs stelden. „Mensen die je on derweg op patrouille vriendelijk toelachen enzo. En dat doen ze niet snel, het is een heel hard volk." In het half jaar dat hij er was maakte De Jong weinig ernstige dingen mee. „Een keer iemand die op een mijn was gestapt, maar die werd al weggebracht toen wij er aan kwamen. En zo bijzonder is het niet als ie mand op een mijn trapt, want het hele land ligt er vol mee." Tevreden Alles bij elkaar kijkt de Sassenheimer tevre den op zijn werk in Cambodja terug. „Je zag het land weer helemaal opfleuren. In het begin was er niks, later zag je overal kleine winkeltjes komen. Ik heb er geen slechte tija gehad, maar als ze nu zouden vragen of ik weer zes maanden zou willen dan hoef ik even niet. Het wordt hier ook weer lekker weer."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20