leven na vertrek Amerikanen Soesterberg gaat weer Turkije gealarmeerd door oplaaiend fundamentalistisch geweld Zendingsdrift herleeft na ontdekking nomadisch volk Feiten &Meningen MAANDAG 5 JUL11993 2 Het aangekondigde vertrek van de Amerikaanse militairen en hun gezinnen uit Soes terberg en directe omgeving biedt voor het ingeslapen en vergrijsde dorp ongekende de mogelijkheden. Dat is de afgelopen dagen langzaam doorgedrongen tot de bevolking van Soesterberg en ook een beetje tot het gemeentebestuur van Soest. Soesterberg krijgt over ruim een jaar een nieuwe groep bewoners die, in tegenstelling tot de Ameri kanen, wel zal deelnemen aan het dorpsleven. - V V De tekst op het bord bij de luchtmachtbasis Soesterberg wordt aangepast, nadat bekend werd dat de Ameri kanen de basis gaan verlaten. foto annette vlug SOESTERBERG RUUD BUURMAN HENK VAN ESS Soesterberg gaat weer leven. De supermarkt aan het Dorpsplein komt terug, evenals het waren huis. Het verenigingsleven krijgt weer competente bestuursleden en, nog belangrijker, jonge aan was. Bovendien zal de biblio theek voortaan weer elke mid dag open zijn. Sinds het bericht dat 1100 Ame rikaanse militairen en hun 2400 gezinsleden de luchtmachtbasis zullen verlaten, mijmert Soes terberg hardop over de terug keer van de jeugd. De gemeente wil straks in de Amerikaanse woonwijk van het vliegdorp vooral, jonge, kapitaalkrachtige, gezinnen huisvesten. Anders dan de militairen moeten de nieuwe bewoners één geineen- schap gaan vormen met de ruim 5700 Soesterbergers. De bevolking van het dorp is de afgelopen jaren snel vergrijsd. Het merendeel van de inwoners is vijftig jaar of ouder. Toe stroom van nieuwe bewoners is uitgebleven. Soesterberg is on der jonge gezinnen niet popu lair, vanwege het vliegtuigla waai en het gebrek aan goede voorzieningen. De verstokte en op jaren gekomen Soesterber- ger claimde met succes het recht om in eigen dorp fatsoen lijk oud te worden. De sociale woningbouw bestaat dan ook vooral uit projecten voor oude- De Soesterberger-op-leeftijd heeft minder koopkracht dan een doorsnee gezinshoofd met een baan. Het heeft de midden stand van het dorp in grote pro blemen gebracht. Ondernemers gingen failliet. En de nog be staande warme bakker of de kaashandelaar hebben momen teel de grootste moeite het hoofd boven water te houden. De voetbalvereniging ging al ter ziele omdat een goed bestuur en voldoende leden niet te vin den waren. De Oranjevereni ging staakte een jaar geleden haar werk vanwege gebrek aan vrijwiligers. De Amerikanen hebben veertig jaar lang voor isolement geko zen. Aan het sociale leven van Soesterberg werd vrijwel nooit meegedaan. „Ambtshalve heb ik nog hooit een VS-militair de hand geschud", zegt de Soester wethouder Jan Visser van ruim telijke ordening. „Politiek waren de Amerikanen voor ons nooit interessant." De militairen doen hun bood schappen in de kampwinkel. Cornflakes en hot-dogbroodjes worden overgevlogen, evenals het meeste andere voedsel. Ook gereedschappen en boeken ko men rechtstreeks uit Amerika. Voor American Football is een eigen veld. Andere sporten heb ben een eigen hal. School, kerk, ziekenhuis allemaal in eigen beheer. Sociale evenementen, zoals de ze maand het kinderbal, wor den steevast in de gemeen schapsruimte van de basis ge houden en niet in restaurant De Tuin of het dorpshuis van Soes terberg. Visser: „De Amerikanen leven in hun eigen wereld. Ons project van gescheiden inzame ling van groente- fruit- en tuin afval is in de Amerikaanse wijk hopeloos mislukt. Ze vertikken het gewoon om mee te doen. De troep wordt op één hoop ge gooid." Van de 3500 Amerikanen die volgend jaar terugkeren naar de 'States' of naar andere bases in Europa of Azië, wonen er nu 1500 in Soesterberg. De overi gen leven in plaatsen als Den Dolder, Zeist en Eemnes. De ge meente Soest kijkt al met een verlekkerde blik naar dat Ameri kaanse wijkje met totaal 350 middenstandswoningen. Soest heeft bijna vierduizend woningzoekenden en ziet per 1 september volgend jaar een mooie kans om in één klap een flink deel daarvan blij te maken met een mooi en behoorlijk groot huis. Als de eigenaars van die woningen tenminste zo vriendelijk willen zijn een beetje mee te werken. Ruim tweehon derd woningen in de wijk wer den in 1977 gebouwd en zijn ei gendom van Nationale Neder landen Vastgoed. De andere huizen, ongeveer vijfjaar gele den opgeleverd, zijn gebouwd in opdracht van het Nederland se ministerie van defensie en de Amerikanen zelf. De Soester wethouder van eco nomische zaken J. L. Menne heeft direct een ambtenaar aan het werk gezet om na te gaan of er destijds in 1977, afspraken zijn gemaakt met Nationale Ne derlanden, in het geval ze door de Amerikanen worden verla ten. Tot woensdag hadden bur gemeester en wethouders van Soest nog niet nagedacht over de gevolgen van een eventueel vertrek. De namen van de eige naar van de 350 woningen wil Menne en Visser dan ook niet een-twee-drie te binnen schie ten. Nationale Nederlanden dus, onder andere, weet zelfs de juffrouw van de Bruna in Soes terberg feilloos te vertellen. Toen het nieuws van het vertrek van de Amerikanen bekend werd in Soest, begon op het ge meentehuis de telefoon te rin kelen. Visser: „Alleen donder dag al kregen we zo'n dertig mensen aan de lijn die interesse hadden in een van die wonin gen. Als gemeente heb je dus de plicht in elk geval binnen af zienbare tijd contact op te ne men met de eigenaren om te zien wat er mogelijk is. En dan mag u wel zeggen dat zo'n be legger als Nationale Nederlan den zich van de wensdri van het Soester gemeentebestuur niets zal aantrekken, ik denk dat een belegger ook naar de toekomst kijkt en op zijn beurt ons mis schien weer nodig heeft." Daar zit Visser inderdaad niet ver naast. W. Borgdorff, regiodi recteur voor onder meer Mid den-Nederland bij Nationale Nederlanden Vastgoed, heeft formeel nog niets van de Ameri kanen gehoord. Maar als het huurcontract wordt opgezegd, zal er zeker met de gemeente Soest een gesprek volgen om te zien wat de meest aantrekkelij ke mogelijkheid is voor alle par tijen. „Als we alleen aan ons eigen be lang zouden denken, dan krijg je vroeg of laat toch de knuppel in je nek als je de gemeente een keer nodig hebt. Maar ons eer ste belang is heel simpel: We zijn een beleggingsmaatschap pij en we denken eerst aan de centen van de polishouders en het rendement", zegt Borgdorff. „Ik zou ook niet binnen een dag in het dossier kunnen vinden of we indertijd afspraken met de gemeente hebben gemaakt. Wat ik wel weet is dat deze wo ningen in elk geval niet in de 'goedkope' huur-klasse vallen." Hij denkt niet dat Nationale Ne derlanden de woningen wil ver kopen. „Dat is niet onze ge dragslijn. Maar er is hier intern nog geen overleg geweest over deze nieuwe situatie. President Clinton heeft ons met zijn voor nemen nogal overvallen. Een jaar geleden hebben we met de Amerikanen nog zeer lange en taaie onderhandelingen ge voerd over verlenging van het huurcontract voor vijfjaar. Met een in deze gevallen gebruikelij ke 'calamiteitenclausule' in het geval ze plotseling zouden ver trekken.' En nog maar een paar weken geleden is de renovatie van onze huizen gereed geko men en is de laatste woning feestelijk opgeleverd. U begrijpt, wij zijn nogal overvallen door deze ontwikkeling." Behalve in de geïsoleerde Ame rikaanse wijk, komen er in Soes terberg en nabije omgeving nog enkele honderden woningen vrij die her en der over de ge meente zijn verspreid. Dat wor den volgend jaar gouden tijden voor de makelaars, die toch al niet beroerd draaien in deze contreien. De vraag is hoog, het aanbod laag, dus zijn de prijzen pittig. Ben Majoor, directeur van Schoeman Makelaars uit Soest, denkt dat bij het aanbod van enige honderden nieuwe wo ningen de prijzen niet gaan da len. „Er komt weliswaar in één klap een groot aanbod, maar de vr^ag zal de komende jaren dat aanbod blijven overtreffen. Ik zou geen voorspelling durven doen of Nationale Nederlanden haar bezit wil verkopen. Ze heeft de woningen een tijd gele den nog grondig gerenoveerd. Maar als ze tot verkopen be sluit, dan schat ik de waarde voor een dergelijk midden standshuis gemiddeld op twee- eneenhalve ton." In dat geval zou het best kunnen dat de wachtlijst van Soest niet korter wordt. Iedereen, ook van buiten de gemeente, kan dan immers een dergelijke woning kopen." Wie er ook zal komen te wonen als de Amerikaanse huizen vrij komen, de jeugd keert terug in Soesterberg, denkt secretaresse J. Nijs van de 'Vrienden van het Vliegdorp'. „Je zult veel meer jonge gezinnen krijgen met kin deren. Want het zijn behoorlijk grote woningen. En kinderen moeten naar school. De basis scholen hier hebben nu een te kort aan leerlingen, dus die zul len met het vertrek van de Ame rikanen niet ontevreden zijn. Ik denk dat het een hele omslag zal betekenen voor het dorp als er plotseling een bevolkings groep komt die wèl gebruik maakt van alle faciliteiten, wèl zijn kinderen naar de plaatselij ke scholen stuurt en naar de sportclubs hier èn wel zijn boodschappen bij de Soester- bergse middenstand haalt." Ze is, net als andere Soesterber gers, wat huiverig voor een toe komstvisie. „Je kunt koffiedik gaan kijken, maar wat heb je er aan. Maar als we dan toch een paar jaar vooruit moeten kijken naar een situatie waarbij er geen Amerikaan meer te vinden is, dan moet je allereerst con stateren dat ze geen stempel op dit dorp hebben gedrukt. In die zin verandert er ook niks. We zijn een vrij geïsoleerd dorp, met veel ouderen. Een dorp waar de laatste jaren nauwelijks meer is gebouwd vanwege de geluidsnormen. Terwijl er een enorme behoefte is aan goedko pe huurwoningen voor starters op de woningmarkt. Die jonge mensen trekken nu nog naar andere plaatsen in de omge ving." F. J. Hagmeijer, voorzitter van de 'RK Sportvereniging Laetitia', wil eerst zeggen dat Soesterberg weinig zal merken van het ver trek. „Maar nu ik er even over doordenk... ja, de gevolgen zou den best wel eens enorm kun nen zijn. Soesterberg wordt een ander dorp. De aanwas voor de sportverenigingen zal er plotse ling weer zijn. Neem bij voor beeld de voetbalvereniging Soesterberg, die door een ge brek aan leden is opgeheven. Met zoveel jonge mensen en kinderen zou je kunnen denken aan heroprichting. Ja, ik zie toch een hele gunstige ontwik keling voor het dorp, als de Amerikanen weggaan. Maar ze hoeven van mij niet weg, laat ik dat voorop stellen." „Soesterberg is verouderd en vervuild en kan dringend een injectie gebruiken", zegt P. Pie ren, zelf net boven de zeventig en vroeger actief als bestuurslid van de plaatselijke onderne mersvereniging en welzijnsor ganisaties. Hij ziet het einde van de Amerikaanse basis zonder meer als nieuw begin voor Soesterberg. Dat het dorp er nu nogal belabberd aan toe is, was in zijn ogen te voorkomen ge weest. „De gemeenteraad heeft zitten slapen. Natuurlijk zijn be jaardenvoorzieningen voor Soesterberg belangrijk. Maar in de sociale woningbouwplannen voor ons dorp is de jeugd bij voorbaat opgegeven. Zo help je een gemeenschap alleen maar verder om zeep." Pieren vindt het onbegrijpelijk dat Soest niet eerder heeft na gedacht over de uittocht van de Amerikanen. „Het college kijkt toch ook tv en leest toch kran ten? Als in Denemarken en Duitsland bases worden geslo ten, dan komt Soesterberg vroeg of laat ook aan de beurt. Door niet vooraf na te denken verliezen we nu veel tijd." Een Vliegdorp zal Soesterberg altijd wel blijven, zegt iedereen die je erover aanspreekt. De ba sis bestaat in 1993 precies tach tig jaar en oude Soesterbergers noemen hun dorp trots 'de ba kermat van de Nederlandse luchtvaart'. En in dat 'Vliegdorp' zijn nieuwe bewoners van harte welkom. „Maar", zo hoor je, „het moeten niet allemaal asiel zoekers worden. Daarvoor zijn we een te kleine gemeenschap." Niet dat er al iemand op het idee was gekomen om de ene groep 'vreemdelingen' te ver vangen door andere vreemde lingen, maar 't is vast een schot voor de boeg voor het geval ie mand in Den Haag Nationale Nederlanden zou willen overha len de woningen aan bijvoor beeld WVC te verhuren. De gemeente ziet dat in elk ge val niet zitten en de twee wet houders Visser en Menne, halen de schouders op bij het idee. Dat is geen optie die er bij hen in gaat. „Maar misschien zijn wij wel heel erg naïef in dit soort zaken." mtmm v,y 'vm Dit is wat de Liawep waarschijnlijk ook te wachten staat: de traditionele kledij wordt verruild voor sportbroekjes en T-shirts. De peniskoker die het ene jongetje nog wel draagt, hindert hem niet bij het voetballen. foto bert verhoeff Liawep leeft afgezonderd in noorden Papua-New Guinea HAARLEM «JOLANDA OUKES Voor de missie en zending in Papua-New Guinea ziet de toekomst er weer rooskleurig uit. Sinds re geringsfunctionarissen vorige maand een onbe kende stam ontdekten, is er weer volop werk aan de winkel. Maar liefst 69 zieltjes klaar om te wor den gewonnen. Vooral de Baptisten hebben alert gereageerd. Di rect na het bekend worden van de ontdekldng zijn de zendelingen afgereisd naar het afgelegen gebied. De kerkelijke organisatie is van plan voor de stam een godshuis te bouwen en de stamleden het bestaan „van hun werkelijke God" bij te bren gen. Doelwit van deze herleefde zendingsdrift is het nomadische volk de Liawep. De 69 mannen, vrouwen en kinderen leven in het oerwoud rond het Ewa-gebergte, in het noorden van Papua- New Guinea bij de grens met Irian Jaya (het voor malige Nederlands Nieuw Guinea). Ze onderhou den geen enkel contact met de buitenwereld, le ven in het stenen tijdperk, hullen zich in stukken schors en bladeren en aanbidden een op een menselijk gezicht lijkende rots. •De ontdekking is een uitdaging voor antropolo gen en een opsteker voor missie en zending, maar voor het volk zelf funest. De geschiedenis is wat dat betreft overduidelijk. Zodra een 'primitief volk in contact komt met de buitenwereld valt het ten prooi aan de betweterigheid van de 'moder ne' mens. Op die manier zijn hele culturen van de aardbodem verdwenen Dat de mens anno 1993 op een verstandiger ma nier omgaat met dergelijke volkeren, is een uto pie. Dat blijkt niet alleen uit de voortvarendheid waarmee de Baptistische gemeenschap zich op de Liawep stort, maar ook uit de verklaring die een lokale radio-verslaggever direct na de ontdek king gaf. Vol trots vertelde hij dat de Liawep kin derlijk gefascineerd waren door de bijlen en mes sen die de expeditieleden bij zich hadden en bui tengewoon veel belangstelling hadden voor de kleding. Met een aan Ongeloof grenzende verba zing meldde hij verder dat de Liawep nog nooit produkten als thee, zout en suiker hadden ge proefd. Over de ongetwijfeld schier eindeloze reeks produkten die de Liawep wel kennen, maar de verslaggever niet, wórdt met geen woord ge rept. Behalve door rivaliserende kerkgenootschappen zullen de Liawep ook worden belaagd door hor den deskundigen, die gewapend met de modern ste apparatuur de leefwijze van de 'primitieven' onder de loep zullen nemen. Menige antropo- loog-in-de-dop hoopt via hen zijn felbegeerde ti tel in de wacht te slepen. Met de zendelingen en de deskundigen komt er snel een einde aan de traditionele leefwijze van de Liawep. Schors en bladeren worden verruild voor textiel, rituelen en ceremonies verdwijnen en moderne verworvenheden als radio's en zon nebrillen doen hun intrede. De Liawep raken hun identiteit kwijt en vallen ten prooi aan voor hen onbekende ziekten. Want met de bijbel en de af studeeropdracht brengenzendelingen en des kundigen ook bacillen mee waartegen de Liawep zich niet kunnen wapenen. Voor de Liawep is het te hopen dat de 'wereld' ge loof hecht aan de woorden van Michael Alpers, directeur van het antropologisch instituut van Pa- pua-New Guinea. Hij gelooft namelijk niet dat het hier om een totaal nieuw volk gaat. Het komt vol gens hem regelmatig voor dat stammen bewust kiezen voor afzondering en contact met de mo derne maatschappij mijden. Daardoor raakt zo'n volk alleen maar in de vergetelheid, aldus Alpers. Vooralsnog lijkt niemand zich daar ook maar iets van aan te trekken. ISTANBUL JESSICA LUTZ In Ankara en Istanbul hebben demonstranten giste ren fel geprotesteerd tegen het fundamentalistische geweld in het plaatsje Sivas. Daar kwamen vrijdag 36 mensen om het leven nadat woedende moslim-fun damentalisten een hotel in brand hadden gestoken waar intellectuelen verbleven. Steen des aanstoots was de journalist Aziz Nesim. Hij probeert al geruime tijd om Salman Rushdie's Satanic Verses' in het Turks te vertalen en is om die reden regelmatig in het nieuws. De sociaal-democraten zijn de enigen die in scherpe bewoordingen de fundamentalistische aanslag ver oordeelden. President Demirel liet slechts weten 'be droefd' te zijn. De centrum-rechtse coalitiepartner DYP (Juiste Pad) en de fundamentalistische Wel - vaartspartij (RP) verweten de schrijver Aziz Nesin de rellen te hebben uitgelokt. Nesin wees deze beschul diging op een persconferentie van de hand en hield de regering verantwoordelijk omdat ze niet eerder in greep. Nesin woonde in Sivas een cultureel festival bij ter ere van de protestdichter Pir Sultan Abdal die daar in 1590 terechtgesteld werd. Hij kan Turkije's eerste communist genoemd worden. De 77-jarige Nesin, een verstokt communist, zei in zijn openingsspeech niet te geloven in de Koran omdat deze achterhaald is. Ook uitte hij kritiek op de vrouwen van profeet Mohammed. Dit was olie op het vuur in het stadje dat in '89 een fundamentalistische burgemeester koos. De plaatselijke pers publiceerde de 'schandelij ke' toespraak op de voorpagina en op de ochtend van de brandstichting werd een pamflet verspreid waarin stond dat het „vandaag de dag is om onze plicht als moslim te vervullen". Die middag om half twee toog een groep van 500 moslims op weg om Nesin te zoeken. Nesin en de ongeveer zestig schrijvers en kunste naars in het hotel werden door de politie gemaand het hotel niet te verlaten. Toen de betogers ontdek ten waar hun doelwit zich schuilhield, begon voor de gasten uit Istanbul en Ankara een lange, angstige zit. Het beeld van Pir Sultan Abdal, dat die dag onthuld zou worden, was door de betogers van zijn voetstuk gerukt en op een gemeentewagen naar het hotel ge bracht. De ogen werden uitgestoken met schroeve- draaiers en het beeld werd in brand gestoken, terwijl de massa eiste dat Aziz Nesin aan hen uitgeleverd zou worden. Zeven uur lang werd het hotel bekogeld met stoepte gels en dakpannen en uiteindelijk gooiden de woe dende moslims brandende doeken naar binnen. Pas toen kwamen de veiligheidstroepen in actie, maar de toesnellende brandweer werd ernstig gehinderd door mensen die op straat gingen liggen. Zij lieten de brandweer pas door toen er iemand riep dat „er ook onschuldige mensen verbrandden". De landelijke kranten zijn na het drama eensgezind in hun waarschuwing aan het adres van de regering. Godsdienst blijft een gevoelig onderwerp in dit land, schrijven zij, maar er moet hard worden opgetreden tegen de fundamentalistische volksmenners. „Als dit schip zinkt, dan verdrinken we allemaal. Naast de terreur van de Kurdische PKK, kunnen we niet ook nog eens fundamentalistische terreur hebben", zo is de teneur van de meeste commentaren. In de laatste vier dagen zijn in Turkije 120 mensen omgekomen. De parallel wordt getrokken met soort gelijke gebeurtenissen in '78, die indirect leidden tot de militaire staatsgreep van 1980. Er hoeft geen twij fel over te bestaan dat de verkiezing van Turkije's eerste vrouwelijke premier, Tansu Ciller, ook een rol speelt in de huidige periode van onrust. Eén van de leuzen die in Sivas geroepen werden, was direct te gen haar gericht.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2