Leidsch Dagblad Migratie grootste probleem deze tijd SPERZIEBONEN EN KIP. 1.69 5.99 CD; Fries superspan breekt wereldrecord Kanther volgt Seiters op Katwijkse haringhandel woest over haringtest AD RARA kondigt in brief nieuwe harde acties aan Dure paarden gestolen GOED NIEUWS I MAANDAG 5 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40199 LOSSE NUMMERS 1,60 Soesterberg 2 Nieuwe kansen voor Soesterberg na sluiting van Amerikaanse lucht machtbasis. Nieuwe ambassadeur Festivals 3 Na ruim een jaar krij- I 2 4| Leuke noten op Drum Festival en Metallica annexeert Tor- 1 gen de VS weer een ambassadeur in Neder land. Het wordt de zaken- hout/Werchter. man Kirk Terry Dornbush. Rapport Bevolkingsfonds Verenigde Naties: new york. ips Steeds meer mensen verlaten hun eigen land en vestigen zich elders. Daardoor dreigt internationale migratie een van de grootste problemen van deze tijd te worden. Dat stelt het Bevolkingsfonds van de Verenigde Naties (UN- FPA) in een rapport, dat morgen verschijnt. Naar schat ting 100 miljoen mensen, bijna 2 procent van de wereld bevolking, leven momenteel buiten hun geboorteland. brengen steeds meer mensen ertoe naar het buitenland te trekken, aldus het UNFPA in het rapport 'Staat van de Wereldbe volking'. Migratie heeft ook positieve kanten. In 1989 stuurden mi granten in het Westen voor bij na 70 miljard dollar aan geld naar hun familie in Derde-We reldlanden. Dat is veel meer dan de 46 miljard dollar die jaarlijks aan ontwikkelingshulp wordt besteed. Door hun land te verlaten, maken migranten Grote toenamen in bevolkings groei, toenemende ongelijkhe den tussen rijke en arme landen en het ontbreken van voldoen de werk in ontwikkelingslanden Algemeen klassement 1 Miguel Indurain 5:00.41^ 2 Alex Zülle op. 0.12' 3 Laurent Jalabert op 0.13' Gianni Bugno op 0.15' c Wilfried Nelissen op 0.17' Thierry Marie op 0.17' ét J Tony Rominger op 0.18' g Mario Cipollini op 0.20' éi 9 Rolf Sörensen op 0.22' Raul Alcala op 0.22' plaats op de arbeidsmarkt. De werkzoekenden die achterblij ven, hebben zo betere kansen op het vinden van een baan. Bij de handhaving of toename van migratie speelt de groei van de wereldbevolking een belang rijke rol. Daarnaast spelen de ongelijkheden tussen landen en het ontbreken van werk in veel ontwikkelingslanden een rol. „De enige effectieve manieren om op de lange termijn de druk van migratie te verminderen zijn het afremmen van de be volkingsgroei, het stimuleren van economische groei en het scheppen van banen in eigen land en het bevorderen van de ontwikkeling van het individu en het gezin als de voornaamste economische en sociale een heid", aldus het rapport. oenkerk. Vijfentwintig Friese paarden voor één koets aan 600 meter leidsel. Een nieuw wereldrecord. Dat gebeurde zaterdag op een praktijkschool in het Friese Oenkerk tijdens de jaarlijkse 'Friezendei', de dag van het Friese paard. De paarden zijn alle op de school geboren. Voor deze gelegen heid werden zij uit het gehele land rececruteerd. foto anp hans slotboom Duitse veiligheidstroepen bij de arrestatie, vorige week zondag, van twee RAF-leden in Bad Klei- zaanstad gpd Manfred Kanther, fractieleider van kanselier Helmut Kohls christendemocratische partij Daarbij werd i de t (CDU) in de deelstaat Hessen, is wonde arrestanten standrechte- Daar in de Vendée, daar hebben zich wat moordpar- tijen afgespeeld destijds. Half op- jj passend Frankrijk is er over de kling gejaagd door de toenmalige revolutionairen. Een goede reden derhalve om er de tachtigste editie van 'La Grande Boude' van start te laten gaan. Kanongebulder, bloed, zweet en tranen. Of, zoals Jean Nelissen het in zijn reportage zei: ,,Een prachtig landschap met leuke kerkjes. Nee, luister dan naar neefje Danny, die nog voor de ellende losbarstte, constateerde: ,,lkga niet voor het klassement, dus dat scheelt". Col- j] lega B reu kink wil zichminstens i bij de eerste vijf" rijden. Ook al niet mis voor iemand die al een paar maal voor de eindoverwin ning werd getipt. Let op mijn woorden, die Hollanders gaan het helemaal maken. Dat werd al dui delijk in de proloog. Breukink der tien en het neefje nergens gezien. Maar goed, een proloog is om de benen warm te rijden. Het echte wérk zou pas op zondag beginnen. Wat te verwachten viel, gebeurde: een massasprint. Alleen zag je er geen barst van. Lijnverbinding in de laatste minuut uitgevallen. On getwijfeld een sabotage-actie van de revolutionairen uit 1793 of daaromtrent. Zodat je dus niet zag hoe Abdoe ten val kwam. De machtige sprinter Abdoe, door de Belgische commentator Willy Planckaertooit 'Jerömeke' ge doopt. Zodat we mogen hopen dat ji bij een volgende beeldstoring de vanmorgen benoemd tot we Duitse minister van binnen landse zaken. Dit is vernomen uit regeringskringen in Bonn. Kanther, een 54-jarige jurist, volgt Rudolf Seiters op. Seiters diende gisteren zijn ontslag in na kritiek op het optreden van Koffie mogelijk duurder door lagere export san salvador ap De koffie wordt waarschijnlijk duurder, nu de grote koffiepro ducenten in Zuid- en Midden- Amerika gisteren hebben beslo ten hun koffie-export met in gang van oktober met 20 pro cent te verminderen. Zo willen ze een verdere daling van de prijzen voorkomen. De beslissing werd bekend gemaakt na afloop van een drie daagse vergadering van een nieuwe organisatie van koffie- exporterende landen, waarvan Brazilië, Colombia, Costa Rica, Nicaragua, El Salvador en Gua temala deel uitmaken. De le den, samen goed voor 60 pro cent van de koffie-export in de wereld, willen een kentering be werkstelligen in de ontwikkelin gen op de koffiemarkt. De prij zen dalen al vier jaar. In 1989 stortte het export quotasysteem van de Interna tionale Koffie Organisatie (ICO) in, waardoor de prijzen met ruim de helft kelderden. Waarschijnlijk zes miljard EG voor Nederland lijk doodgeschoten terwijl hij op de grond lag. Seiters verklaarde dat bij de aanhouding fouten zijn gemaakt en daarvoor de politieke verantwoordelijkheid op zich te nemen. Pagina 5: Politiek schuldige. Twaalfjarig meisje overleejï val uit rijdende caravan bij begon de caravan hevig te slingeren. De bestuurder van de auto, een man uit Koog aan de Zaan, kon niet voorkomen dat de caravan schaarde en om sloeg. Volgens de politie heeft het meisje alle geluk van de wereld gehad, omdat zij niet werd ge raakt door langsrijdende auto's. Het is verboden in een caravan te zitten op het moment dat de mobiele woning wordt voortge trokken. Een twaalfjarig meisje uit Koog aan de Zaan is vrijdagavond op een weg in Zaanstad uit een rij dende caravan geslingerd. Ze liep letsel aan been en gezicht op. Haar 22-jarige broer, die eveneens in de caravan zat, liep verwondingen aan het been en schaafwonden op. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van de auto die de caravan trok van de rechter naar de linkerbaan wilde. Daar- Wimbledon kan niet om Sampras heen televisieweergave door een stripte- Nederland kan de komende kenaar zal worden overgenomen. Cipollini won natuurlijk de etappe naar Les Sables d'Olonne. En wie werd waarempel tweede? Het neefje Nelissen! O pardon, het bleek toch de Belgische Win fried te zi/n. Behalve dat hij met voor het klassement gaat, gaat het neef je dus kennelijk ook al niet voor de etappe. En ons sprintkanon Van Poppel dan? Tja... geen beeld. Niets van hem gezien. Zodat Indu rain dus in alle gemoedsrust zijn gele trui kon aantrekken. Deze Tour heeft-ie al in de knip. Tenzii het natuurlijk toch nog een echte stripwedstrijd wordt. Dan zullen we nog raar staan te kijken van de avonturen van ,,Suske Zül le" enWiske Rominger". Dat kan nog plezant worden, zunhel LOUIS FERRON De 'kleurloze' Pete Sampras liet op Wimbledon het allerbeste tennis zien en mocht daarvoor de hoofdprijs in ontvangst nemen, foto epa Pete Sampras is niet langer de onzichtbare man. Op indruk wekkende wijze versloeg de Amerikaan zijn landgenoot Jim Courier op Wimbledon: 7-6. 7- 6,3-6,6-3. Het tennis dat Sampras speel de, verdiende bepaald niet de kwalificatie saai. Het Engelse publiek heeft het niet zo op de tennisser met Griekse voorou ders, maar dat is meer een pro bleem van de Engelsen zelf. Sampras brengt het tennis weer een beetje terug naar de bron hij speelt het spelletje op eer klassieke manier. Jana Novotna hing na afloop van de dramatisch verloren par tij tegen Steffi Graf huilend de armen van de hertogin v Kent. Het verdriet was alleszins begrijpelijk, want de Tsjechi sche had de schaal van Wimble don met één hand vast. Ze leid de met 4-1 in de beslissende set, toen zij door zenuwen met zichzelf in de knoop raakte. No- vota sloeg geen bal meer g 7-6,1-6,6-4. katwijk rudolf kleun „Op z'n Hollands gezegd: we voelen ons genaaid." Directeur Hans Hdfek van de Katwijkse haringhandel A. Hoek windt er geen doekjes om hoe hij over de haringtest denkt die afgelopen zaterdag door het Algemeen Dagblad werd gepubliceerd. In de test werd Hoek ervan be schuldigd oude haring als nieu we te hebben verkocht. Hoek was er zo van overtuigd dat de krant het bij het verkeerde eind had dat hij een kort geding aan spande. Hij verloor. Hij zegt er niettemin nog steeds 'voor 200 procent' zeker van te zijn dat zijn bedrijf goede en nieuwe haring leverde aan de bewuste Amsterdamse vis: handel. De vis bleef echter te gen de regels in tot dinsdag lig gen, terwijl ze op zaterdag was schoongemaakt. Haring hoort dezelfde dag te worden ver kocht. De test werd gedaan door Cees Weber, ook wel be kend als de 'haringprofessor' van het Rijksinstituut voor Vis serij-Onderzoek (RIVO). Weber kreeg vervolgens nog het em mertje te zien waaruit de haring afkomstig was en oordeelde dat de inhoud van vorig jaar was. De slechte test in het AD had echter betrekking terug op de drie dagen eerder schoonge maakte haring. Ook Hoek was het ermee eens dat die niet meer door de beugel kon. Toen Hoek en zijn advocaat mr. G. Nieuwenhuis de testers ook aanspraken op de beschuldi ging dat het om oude haring ging, was de inhoud van het emmertje niet meer te achter halen. Hoek zamelde voor het kort geding, dat vrijdag in Rot terdam diende, een dik dossier bijeen met verklaringen van klanten die vis uit dezelfde par tij zouden hebben gehad. „Maar het viel uiteindelijk niet hard te maken dat de bewuste emmer haring daadwerkelijk uit die partij kwam." Nieuwenhuis daagde de ha ringprofessor nog uit een 'blin de test' te doen, met monsters 'oude' en 'hieuwe' haring. Maar daar voelde hij niet veel voor. Nieuwenhuis: „Het is moeilijk om te bepalen of haring oud of nieuw is. De kleur van het bloed is een van de factoren waar je het aan kunt zien, maar er is meer onderzoek nodig om dat te bepalen. De haring uit het emmertje is echter wegge gooid." Onder meer om die re den besloot de rechter in het voordeel van het Algemeen Dagblad beslissen. Hoek blijft met een wrange nasmaak zitten. „Ik zou toch wel gek zijn om oude haring voor nieuwe te verkopen. Onze zaak heeft een naam hoog te houden. Het AD zegt zelf toch ook dat wij goed bekend staan. Bovendien is haring van ons bij andere zaken juist heel goed be oordeeld." oud ade kees van kuilenburg jaar rekenen op ongeveer zes miljard gulden EG-steun voor regionaal beleid. Flevoland wordt daarbij door Brussel in het vervolg erkend als één van de armste gebieden in de Ge meenschap, en krijgt waar schijnlijk 440 miljoen gulden. Een definitief akkoord over de verdeling van de meer dan 300 miljard gulden EG-subsidies wordt nog opgehouden doordat Ierland met een veto dreigt. De Ieren vinden dat ze er te be kaaid zijn afgekomen. In plaats van de geëiste 22 miljard gulden krijgen ze tot de eeuwwisseling iets meer dan 20 miljard. Als Ierland blijft dwarsliggen,.zal de verdeling van de subsidies sterk vertragen. Pagina 3: 'Arm' Nederland opent de jacht op de EG-potten den haag anp De actiegroep RARA, die de ver antwoordelijkheid heeft opge ëist voor de bomaanslag van vo rige week op het ministerie van sociale zaken, gaat door met ac ties. De actiegroep schrijft dat in een uitgebreid nieuw commu niqué, dat gisteravond werd ge toond in het KRO-actualiteiten- programma Brandpunt. - „In deze tijd is het een eerste vereiste dat er een radi cale, permanente en compro misloze oppositie bestaat. In dat politieke krachtenveld pro beren we in te breken met mid delen die niemand kan nege ren", schrijft RARA. De brief wordt volgende week gepubli ceerd in het links-radicale blad Konfrontatie. In de brief wordt ingegaan op onder meer de binnen- en bui tenlandse politiek, het asiel- en WAO-beleid, de Europese een- wording en de Derde Wereld. Er wordt onder meer kritiek gele verd op de linkse politiek „die nauwelijks bij machte is nog Sjgen"ni8S over de Uppen te Sperziebonen, RARA strijdt volgens de ver- 500 gTBITl klaring voor een samenleving die iedereen een toekomst biedt. „Om dat te bereiken zul len we ruimte voor verandering moeten scheppen, door middel van acties, het opbouwen van structuren, het^ uilwissejen ^en Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 Juli ze verklaring eindigt met 'Tot 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. de volgende keer'. CU Hele kip, kilo olbetffc hefjn HET WOORD IS AAN President Venetiaan Een grote droom is natuurlijk dat de hele Bijlmermeer een keer Paramaribo zal vliegen. VANDAAG 22 21 6 Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info RTV Show Sport11 t/m 16 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij koel Perioden met zon en een kleine kans op een bui. Minimumtempe ratuur omstreeks 9 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Noordwestelijke wind, matig, kracht 4, in het noordelijk kustge bied krachtig, 6. VN-inspecteur: 'Situatie Irak zeer ernstig' Een hoge VN-wapeninspecteur heeft gisteren gezegd dat de si tuatie in Irak „zeer ernstig" is, nu de onderhandelingen over de installatie van permanente camera's op plaatsen waar Baghdad raketproeven uitvoert op niets zijn uitgelopen. Volgens VN-inspecteur Nikita Smidovitsj zijn er geen aanwij zingen dat Baghdad zijn stand punt mogelijk zal wijzigen. Smidovitsj zal Irak nu mogelijk verlaten. De permanente came ra's moeten er borg voor staan dat er op de raketlanceerplaat- sen geen proeven worden uitge voerd. si Leidsch Dagblad JLi-z SfcAï g*jj» Twee dure paarden, samen zo'n 70.000 gulden waard, zijn gestolen uit een weiland aan de Hofdijklaan in Oud Ade. Een van de doch ters van paardenfokker De Wit uit Nieuwe Wetering had de twee dieren een rijpaard en een springpaard naar de wei gebracht. Toen De Wit zijn twee troeven wilde ophalen, bleken de beesten spoorloos. Volgens de eigenaar zijn de daders kenners. In het wei land liepen nog drie paarden. Die werden ongemoeid gelaten. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: Adres: Postcode: i Plaats Inbreker leeft in grote weelde leiden hans koenekoop Vier dagen lang woonde een 28- jarige inbreker uit Zoetermeer comfortabel in een huis aan de Bakkersteeg in Leiden. De 30- jarige eigenaar was met vakan tie. Ondertussen verpatste de inbreker de televisie, de video speler, de CD-speler en de com puter. Ook stal hij geld en che ques en droeg hij zelfs de kle ding van de bewoner. Toen de Leidenaar de man gisteravond bij terugkeer betrapte, waar schuwde hij de politie. Tot de komst van de agenten trachtte hij de inbreker vast te houden. Dat lukte niet omdat de Zoeter- meerder een mes trok. Toen de man op de fiets probeerde te vluchten, kon de net gearriveer de politie hem pakken. Tel. rl m omrol, hrrorpng) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i O Per maand, automatisch 28.75) j Q Per kwartaal I vó ar.rplgiro K2.K5) i □•.u.nrmi.vh I Nr. bank/giro: i Handtekening: Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1