Alphense kerk wordt verkocht Goldspeed S zegeviert in Warmond 'De gemeente moet maar een barak bouwen' Regio Buitenlands geld varende kliniek MAANDAG 5 JUL11993 -chef janet van dijk. 071 -356413 De gereformeerde Salvatorikerk of de hervormde Op- standingskerk in Alphen-west wordt verkocht. De bestu ren van beide kerkgenootschappen hebben afgesproken om zeer nauw te gaan samenwerken in de wijk. Dat bete kent dat nog maar één gebouw nodig is. Andere geloofs genootschappen in Alphen hebben al belangstelling ge toond voor een van de twee gebouwen. janet v nduk De beste sprinters onder de Nederlandse harddravers gingen zaterdag warmond paul de vlieger Voor de honderdvijfde keer snelden ze zaterdag twee aan twee over de Warmondse He renweg: de sprinters onder de Nederlandse harddravers. Voor het eerst sinds tientallen jaren gebeurde dat weer onder toe ziend oog van een stel ooie vaars. Vanaf hun hoge zitplaats zagen de vogels Goldspeed S de kortebaandraverij winnen. In twee razend spannende ritten bleef de door Wim Swart gere den hengst medefinalist Grisby Vitesse voor. Het waren ideale omstandig heden voor een draverij, zater dag in Warmond. Het dik met zand bestrooide parcours baad de in een warme zomerzon. Op het veld bij het ooievaarsnest vulde glas na glas zich onder de bierpomp en ondertussen zorg de St. Matthias ervoor dat ook de muziekliefhebbers aan hun trekken kwamen. Het was niet echt vreemd dus, dat vele hon derden toeschouwers de drie honderd meter lange baan de hele middag omzoomden. De vele echte fans, die vooral voor de sport zaterdag naar Warmond waren gegaan, kwa men ook al niets te kort. In te genstelling tot vorig jaar, toen in de eerste omloop bijna voortdu rend de witte vlag zwaaide ten teken dats.een van de deelne mers in galop was gesprongen, werden nu veel ritten op pure snelheid beslist. En daar komt het publiek toch voor. Direct in de eerste de beste rit viel al de verrassing van de dag te noteren. Daarvoor zorgde ve teraan Willem Aafjes, die van wege zijn wat kolderieke ver schijning altijd veel sympathie Alcoholcontrole levert zes bonnen op regio» Bij alcoholcontroles dit weekeinde in Roelofarendsveen, Woubrugge, Zoeterwoude en Leiderdorp zijn zes bestuurders betrapt, die te veel hadden gedronken. Drie kochten de overtre ding af en betaalden 400 gulden, twee kregen een proces-verbaal en een automobilist moest een bloedproef ondergaan. Politieauto brandt volledig uit zoeterwoude-runduk Een splinternieuwe Opel Vectra-personen- auto van het politiedistrict Rijn en Braassem is vrijdagmiddag op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude uitgebrand. De bemanning probeerde met poederblussers de brand te blussen, maar dat mislukte. De vrijwillige brandweer van Zoeterwoude kon na aankomst slechts nablussen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Inbraak in Woubrugge woubrugge Op klaarlichte dag is zaterdagmiddag ingebroken in een woning aan de Witte Klaver in Woubrugge. De daders kwamen het huis binnen na het openbreken van de garagedeur. De bewoners zijn op vakantie. Vermoedelijk zijn er sieraden en geld uit het huis gestolen. De diefstal werd ontdekt door degene die de sleutel heeft. Motorrijder gewond bij aanrijding langeraar» Een 25-jarige motorrijder uit Boskoop is zaterdag middag zwaar gewond geraakt bij een aanrijding met een 35-ja- rige automobiliste uit Leimuiden. Het ongeluk gebeurde rond vijf uur ter hoogte van de kerk aan de Langeraarseweg in Lange raar. De motorrijder reed met een te hoge snelheid te veel op de linker rijbaan. Hij zag de hem tegemoetkomende auto te laat en klapte er bovenop. Met een heupfractuur en vermoedelijk een verbrijzeld onderbeen is de Boskoper overgebracht naar het AZL. De automobiliste bleef ongedeerd. Golf van autoinbraken in Oegstgeest oegstgeest Zeven auto's die stonden geparkeerd op de Prin senlaan en omgeving in Oegstgeest waren in de nacht van vrij dag op zaterdag het doelwit van inbrekers. De ruitjes van de au to's werden vernield en radio-cassetterecorders en een autotele foon werden weggenomen. Niet terug na proefrit den run Een bewoner van de Parelstraat is afgelopen zaterdag op ongewenste wijze zijn bromfiets kwijtgeraakt. De man had via een advertentie zijn tweewieler te koop aangebo den. Een man die zich als potentiële koper voordeed, stapte rond half twee 's middags op de brommer voor een proefrit. Het voertuig beviel kennelijk erg goed want de man keerde nooit meer terug van zijn proefrit. De vraagprijs van de ontvreemde bromfiets bedroeg 750 gulden. Inbraak tijdens vakantie oegstgeest Terwijl de bewoners op vakantie waren, hebben in brekers vrijdag een woning aan de Prinses Beatrixlaan in Oegst geest doorzocht. De inbraak werd ontdekt door de buurman. Het is bij de politie niet bekend hoe de dieven binnen zijn geko men. Vermist worden sieraden en zilverwerk. bij het publiek oogst, maar in de sport zelf tot dusverre weinig succesvol was. Met zijn Elisa B klopte Aafjes in twee ritten meervoudig kortebaanwinnaar Claudia's Dream gereden door Aad Pools. Het betekende een lelijke streep door de rekening van alle gokkers die zich aan het winscorespel hadden gewaagd. Aafjes overleefde trouwens ook de tweede omloop en werd pas in de derde gestuit door de ruin Cheetah Arlo. Met dit paard van Zilker Emiel Bousie is de eerste van de vier finalisten genoemd. Bousie was weer ou derwets op dreef en graaide, vooral bij de start, diep in zijn trucendoos. Maar de vele frat sen van de Zilker konden uit eindelijk niet verhinderen dat hij met de vierde prijs genoegen moest nemen. Derde werd de door Cees Imming gereden Do minique. Met twee zinderende ritten tussen Goldspeed S en Grisby Vitesse, in beide gevallen met 'een neusje' in het voordeel van eerstgenoemde uitvallend, kreeg Warmond uiteindelijk de finale die het verdiende. Voor pikeur Wim Swart betekende de zege niet alleen dat hij de eerste prijs van 4000 gulden opstreek. Hij versterkte dankzij de zege ook zijn eerste positie in het pikeursklassement over 1993. Pikëur Guus Knijnenburg kon door de tweede plek van zijn Grisby Vitesse nog altijd een met 2000 gulden gevulde enve lop uit handen van Harddraverij Warmond-voorzitter Gé van Dam in ontvangst nemen. Van Dam die zich trouwens na af loop van 'zijn' dag, tevreden in de handen wreef. ,,Het weer, de sfeer, de sport, de winnaar, alles was goed vandaag", zo luidde zijn analyse. Het is nog niet bekend welke kerk in de verkoop gaat. Een commissie van acht mensen - vier uit de hervormde en twee uit de gereformdeerde kerk - bereidt een advies voor aan het algemeen bestuur van de twee organisaties. Op 1 oktober moet de commissie een standpunt hebben ingenomen. Het is de bedoeling dat de verkoop me dio volgend jaar rond is. Beide gebouwen bieden plaats aan zo'n 550 mensen. De gebouwen zijn ook ongeveer even oud. De Opstandingskerk aan de Prinses Marijkestraat is 27 jaar geleden gebouwd, de Salvatorikerk aan de Willem de Zwijgerlaan één of twee jaar la ter. H. van Leeuwen, voorzitter van de kerkvoogdij van de her vormde kerk, wil absoluut niet ingaan op de vraag welk ge bouw de kerken het liefst willen houden. „Die commissie is er juist voor om de verschillen op een rijtje te zetten. Ik zeg daar niets over, het ligt erg gevoelig." Serieus Van Leeuwen wil ook niet ver tellen welke kerkgenootschap pen belangstelling hebben ge toond voor de twee gebouwen. „Dat laten we in het midden omdat er nog onderhandeld moet worden." Wel is er vol gens hem sprake van 'serieuze belangstelling'. Vandaar ook dat 'de tijd rijp is' om een van de twee kerken te koop te zetten, aldus Van Leeuwen. Het teruglopende aantal kerkgangers maakt het ook mogelijk om een van de twee gebouwen af te stoten. „Nee, er ontstaat geen ruimte gebrek. Helaas niet, zou ik zeg gen. Vroeger waren er veel meer trouwe kerkgangers", zegt Van Leeuwen. Voorlopig blijven beide predi kanten nog werken in de wijk. De hervormde predikant H. Ommering wil niet reageren op het plan om een van de twee gebouwen af te stoten. De hervormde en gerefor meerde kerken in Alphen-west houden nu al samen avond diensten. Het is de bedoeling dat volgend jaar ook gezamen lijke ochtenddiensten worden gehouden. Het streven is om over niet al te lange tijd op alle terreinen samen te werken. Dan wordt een zogeheten federatie ve samen-op-weggemeente ge vormd. Financieel In de nieuwere wijken in Al- phen-noord werken de gerefor meerden en hervormden al sa men. In oud-Alphen is dat nog niet het geval. In Kerk en Zanen wordt ook een samen-op-weg gemeente opgezet. Het is de be doeling dat deze wijk, die uit eindelijk 5600 huizen zal tellen, ook een kerkgebouw krijgt en een eigen predikant. De kerkge nootschappen zitten echter fi nancieel gezien niet zo ruim in hun jasje dat ze een uitbreidjng kunnen betalen. „Door herver deling moet hiervoor geld vrij komen", aldus Van Leeuwen. Volgens hem 'zou het zo kun nen zijn' dat het geld dat de Op standingskerk of Salvatorikerk oplevert, wordt gebruikt voor de nieuwbouw van een kerk in Kerk en Zanen. Hoeveel geld het te verkopen kerkgebouw oplevert, kan Van Leeuwen niet zeggen. „De gebouwen moeten nog getaxeerd worden." Buitenlandse muntjes die over zijn van de va kantie worden in de week van 6 tot en met 11 september ingezameld door ruim 3000 basis schoolleerlingen in Alphen aan den Rijn. De op brengst van de muntjesactie, die vorig jaar goed was voor 15.000 gulden, gaat naar een varende kliniek in India. De kliniek vaart langs de armste bevolkingsgroepen op het Indiase platteland en voorziet daarmee zo n 50.000 mensen in hon derd dorpen van gezondheidszorg. Aan de inza melingsactie in Alphen doen zestien scholen mee. Drukte rond leeg zwembad hazerswoude-dorp» Straten maken, struiken snoeien, regelapparatuur installeren en de betonnen bak schoonmaken zodat die opnieuw kan worden geschilderd. Enige tientallen vrijwilligers hebben de afgelopen dagen hard gewerkt om zwembad De Hazelaar in Hazerswoude-Dorp op te knappen. Vrijdagavond waren een man of veertig aan het werk, zaterdag werd er geklust door een kleine dertig vrijwilligers. Het gemeentebestuur van Rijnwoude blijkt inmiddels haar volle medewerking te geven aan de aanstaande zwembad-exploitanten. De regel- kasten en chloorinjectoren die vorig jaar uit het bad waren verwijderd, zijn weer terug op hun oude plek. Oorspronkelijk was aan het zwembad- bestuur meegedeeld dat zij naar die spullen konden fluiten omdat ze moesten dienen als reserve-onderdelen van de twee gemeentelijke zwem baden. Vandaag hebben de vrijwilligers de werkzaamheden hervat. De heropening van het bad is door het zwembadbestuur heel voorzichtig bepaald op ergens tussen de elfde en de achttiende juli. foto ben de bruyn Nieuwe kroniek Jacobswoude jacobswoude kees van kuilenburg De Alphense historicus Hans van der Wereld had niet te kla gen over stof toen hij zijn 'Kro niek van Jacobswoude' 1991 sa menstelde. Het eerste jaar van de nieuwe gemeente verliep nogal rumoerig. Vooral de affai- re-Bello hield niet alleen de pas gekozen gemeenteraad van de herindelingsgemeente, maar het gehele dorp bezig. Deze af faire loopt dan ook als een soort rode draad door het boek heen. De voormalig gemeentesecre taris van Leimuiden en Rijnsa- terwoude viel begin dat jaar uit de boot in de race met zijn 'te genstander' A. Meester voor die job in Jacobswoude. De afkoop som van 1,2 miljoen gulden die Bello kreeg bracht veel beroe ring teweeg. De kroniek staat niet alleen vol met kommer en kwel, zoals de problemen rond het aanstel len van een derde wethouder en het vertrek van raadsleden zoals Trix van Puffelen (Politiek '90), Hans Brambach (D66) en Hans van Woerden (WD). Van der Wereld had bij het samenstellen ook oog voor inbraken, onge lukken en festiviteiten. oegstgeest liesbeth buitink „Laat de gemeente maar de goedkoopste en meest normale oplossing kiezen. Hoe moet ik nou weten welke kosten ermee gemoeid zijn?", schiet een vrouw uit, als ze wordt gebeld door het onderzoeksbureau Re search voor Beleid. Zij is een van de duizend Oegstgeestena- ren die vorige week werden on dervraagd over de dependances van het raadhuis. „Het raadhuis moet gewoon aan het Wilhelmi- napark blijven zitten en als dat gebouw echt te klein is, bouwen ze maar ergens een barak", zegt ze tegen de enquêteur. De afwerende houding van de vrouw op de vragen van de en quêteur is volgens een woord voerster van Research voor Be leid geen uitzondering. Zij ver moedt dat dergelijke reacties een gevolg zijn van het pamflet van de politieke partij Leefbaar Oegstgeest. De partij waar schuwde daarin tegen slechte informatie over de kosten van de dependance, die de enquête zou vertekenen. „Veel mensen weigeren mee te werken omdat ze niets weten over de kosten. En als ze daarover meer infor matie willen hebben, moeten wij ook vaag blijven. Onze en quêteurs weten niet meer dan er in de krant heeft gestaan, dus net zoveel als de burgers." Niet iedereen weigert echter om mee te werken aan het opi nie-onderzoek, een idee van de fractievoorzitters in de gemeen teraad. „Gaat het over de plaats van de dependance van het raadhuis? Ik ben voor herbouw van de Jelgersmakliniek", zegt een Oegstgeestse, nog voordat de enquêteur één voor één de mogelijkheden met haar heeft kunnen aflopen. „Dat gebouw is zo oud en gammel en het staat toch niet in de route van de toeristen. Dan kan het maar beter tegen de vlakte. Het ter rein kan worden bebouwd met iets dat er op lijkt." De enquêteurs lopen de vier va.- rianten stuk voor stuk af met de ondervraagden: Renovatie van de Jelgersmakliniek en nieuw bouw op de Van den Ameeleio- catie, aan de Lijtweg of op het terrein vaD de Jelgersmakliniek. De medewerkers van het onder zoeksbureau zijn van tevoren ingepraat over de varianten, maar blijken toch niet helemaal op de hoogte te zijn. „Bij renovatie van de Jelgers makliniek gaan alle gemeente lijke afdelingen naar die plaats. Ik weet niet wat er dan met het raadhuis aan het Wilhelmina- park gebeurt", antwoord een enquêtrice op een vraag. Een andere medewerkster van Re search voor Beleid duwt haar snel een briefje onder de neus: 'Alle varianten zijn dependan ces'. De enquêtrice herstelt haar fout. „Ik weet niet of deze me dewerkster die fout al vaker heeft gemaakt", erkent de woordvoerster. De meeste ondervraagden hebben goed over het probleem nagedacht. Niet alleen de kos ten van een dependance betrek ken zij bij de antwoorden, ze reppen ook over de bereikbaar heid, de mogelijkheden van uit breiding en de gevolgen voor de omgeving van de dependance. „Nieuwbouw van de Jelgers makliniek kan wel, maar ik ben zo bang dat het gebouw dan groter wordt en er eeuwenoude bomen worden gesloopt", ant woordt een vrouw bijvoorbeeld. „Ik vind het best als de gemeen te gebouwen sloopt, maar van de bomen moeten ze afblijven. Het moet geen radicale parkeer plaats worden. Ik heb door het hele land gezworven, maar hou om zijn groen." Nieuwbouw aan de Lijtweg roept ook bij de enquête ver deelde reacties op. „De Lijtweg ligt centraal en gemeentelijke instellingen zouden niet buiten de wijk moeten liggen", zegt een vrouw. „Het zwaartepunt van de inwoners ligt in het noorden, dus de Lijtweg zou centraler zijn", vindt ook een Oegstgeestenaar. „Zonde van de markt en de evenementen die er worden gehouden", vindt een ander. Research voor Beleid heeft vorige week de duizend Oegst- geestenaren ondervraagd. Tot vanochtend hebben ook de ambtenaren in het gemeente huis de vragen beantwoord. Eind augustus wordt de enquê te gevolgd door twee hoorzittin gen. met burgers en ambtena ren. Kort daarna kiezen de frac tievoorzitters twee varianten waaruit de gemeenteraad de definitieve keuze moet maken. Provincie verbiedt woningbouw zoeterwoude frank buurman De provincie wil niet dat er drie woningen worden ge bouwd tussen Weipoortse- weg 83 en 84, op de plaats van de voormalige graan- maalderij van Van der Poel in Zoeterwoude. Dit omdat de woningen dan ie dicht bij een varkensfokkerij zouden komen te liggen, hetgeen stankoverlast voor de toe komstige bewoners zou kun nen veroorzaken. Het pro vinciaal bestuur zegt dat in een reactie op de bezwaren tegen het bestemmingsplan Landelijk Gebied. Het bezwaar van varkens fokker G. Belt. die zijn bedrijf aan de Weipoortseweg 51a heeft, is als enige door de provincie gegrond verklaard. Belt, voormalig gemeente raadslid, is verheugd over de uitspraak. „Mijn bedrijf zit een stuk verderop aan de Weipoortseweg, maar ik heb bezwaar aangetekend om toekomstige ongewenste ontwikkelingen te voorko men. En ik heb het opgeno men voor mijn collega Am- merlaan, die de woningen op tien meter afstand van zijn bedrijf krijgt. Als die wonin gen er staan en de bewoners gaan klagen dat ze last heb ben van je bedrijf, dan kan je mooi ophoepelen, zelfs als je een goede hinderwetvergun ning hebt. En zoiets zou mij dus ook kunnen overko- Volgens Belt heeft de ge meente zich door een incon sequent beleid allerlei pro blemen op de hals gehaald. „Het beleid is dat er eigenlijk nooit woningen mogen wor den gebouwd op agrarisch terrein. De boeren mogen ei genlijk niets. Ze moeten al lerlei capriolen uithalen om iets gedaan te krijgen. Hui zen mogen ze niet bouwen, een schuur bouwen levert grote problemen op." Uitzondering Zoeterwoude is bij wijze van uitzondering voorstander van de woningbouw. De ge meente wilde af van de graanmaalderij omdat dit be drijf zwaar vrachtverkeer aantrok op de Weipoortse weg, die daarvoor niet ge schikt is en ontsierend was voor de omgeving. Vooral de 20 meter hoge silo was de ge meente een doorn in het oog. De silo is inmiddels af gebroken bij de bedrijfsbe ëindiging in 1987f de overige gebouwen staan er nog. Een bouwvergunning voor drie woningen was onderdeel van de onderhandeling tussen Van der Poel en de gemeen te. „Woningbouw was voor ons aantrekkelijker dan bij voorbeeld de vestiging »an een ongewenst bedrijf', zegt woordvoerder Kooke van de gemeente. „Bovendien ston den er al enkele woningen in de omgeving. Dat maakt de verdere uitbreiding van de varkensfokkerij van Ammer- laan, waar ruim 300 varkens zitten, onmogelijk. De pro vincie wil dat er een afstand van minimaal 50 meter blijft tussen woningbouw en een veehouderij om overlast te voorkomen, maar in dit geval is die 10 meter best accepta bel. Voor zover ik weet ko men er namelijk mensen in de huizen te wonen die ge wend zijn aan het wonen in het landelijke gebied en die zullen niet zo snel gaan kla gen overeen luchtje „Nu plukt de gemeente de wrange vruchten van deze planologische misser", zegt Belt. „Het bedrijf dat daar woningen wilde bouwen zal ongetwijfeld een schade claim indienen. En wij als burgers van Zoeterwoude moeten straks natuurlijk weer opdraaien voor de kos- Bc raden Hoe het nu verder moet met het terrein van de voormalige graanmaalderij is onduide lijk. Het college van burge meester en we thouders moet zich nog beraden over de ontstane situatie. Mogelijk wordt bezwaar aangetekend. De eigenaren van de grond, die de woningen willen gaan bouwen, kunnen ook be zwaar gaan aantekenen. Zij hebben daarvoor nog maar tot 15 juli de tijd. Gisteren was nog onduidelijk of de ei genaren in beroep zullen gaan, of eventueel schade claims bij de gemeente zul len gaan indienen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19