Oproep Duitse kerken tot solidariteit buitenlanders Oecumenische beweging wil stadje op plek van legerkamp Soesterberg Kerk Samenleving Langs Leidse kerken v/IAANDAG 5 JUL11993 BUITENLAND KORT Nuntius in Bosnië De eerste pauselijke nun tius in Bosnië-Herzegowi- na, aartsbisschop Frances co Monterisi, heeft zijn ambt in Sarajevo aanvaard. Vrijdag overhandigde hij zijn geloofsbrieven aan pre- siderft Alija Izetbegovic. Gisteren las hij de mis in de cathedraal van Sarajevo. „De aanwezigheid van een nuntius in Bosnië betekent een stimulans voor de zoektocht naar een snelle en rechtvaardige oplossing voor net huidige conflict", zei de president bij die gele genheid. Op 11 juni bracht Izetbegovic een bezoek aan paus Johannes Paulus II. Na afloop van het gesprek zei hij veel hoop gevestigd te hebben op het Vaticaan, na het mislukken van de Eu ropese inspanningen voor de vrede. Dtcourtray De aartsbisschop van Lyon, kardinaal Albert De- courtray, is deze week ge kozen in de Académie fran- gaise. Hij verwierf in de tweede ronde de stem van 19 van de 34 aanwezige Académie-leden. Dgcourtray, priester ge wijd in 1947, werd in 1974 door paus Paulus VI tot bis schop van Dijon benoemd. In 1981 werd hij aartsbis schop van Lyon en primaat van de Galliërs. In 1985 be noemde paus Johannes Paulus II hein tot kardinaal. Decourtray, die bekend staat om zijn openhartige uitspraken, noemt zichzelf een „groot getuige voor de menselijke waardigheid". Hij was namens de Rooms- Katholicke Kerk nauw be trokken bij het overleg met het Joods Wereldcongres over de verplaatsing van het kannelietessenklooster in Auschwitz. 'Band bewaren' Paus Johannes Paulus II heeft de Christendemocra tische Partij in Italië (DC) opgeroepen de banden met de Rooms-Katholieke Kerk te bewaren. De partij be spreekt volgende maand een voorstel om het woord 'christelijk' uit haar naam te schrappen. „Een breuk met het verleden is niet nodig om duidelijk te maken dat men opnieuw wil begin nen", zei de paus tot een groep Romeinse priesters. In een commentaar in de Osservatore Romano, de of ficiële krant van het Vati caan, wordt eveneens be zwaar gemaakt tegen de naamsverandering. Tekort valt mee Het Vaticaan had in 1992 een aanzienlijk lager tekort dan de raad van kardinalen die toezicht houdt op de fi nanciële situatie, had be groot. De raad had een te kort van ongeveer 160 mil joen gulden geraamd, maar in werkelijkheid werd 'slechts' 5 miljoen gulden meer uitgegeven dan er aan inkomsten binnenkwam, zo heeft de raad in een verkla ring laten weten. De uitga ven beliepen 270 miljoen gulden, de inkomsten 265 miljoen. De aanzienlijke vermindering van het tekort is volgens de kardinalen mede te danken aan de plaatselijke kerken en de re ligieuze ordes en congrega ties die in 1992 meer voor liet Vaticaan hebben uitge trokken dan in voorgaande jaren het geval was. De christelijke kerken in Duitsland hebben opgeroepen tot solidariteit met buitenlanders. Christenen en ge meenten moeten zich in politiek en samenleving sterker inzetten voor een vreedzaam samenleven van Duitsers en buitenlanders. oktober wordt gehouden. Tot de grondslagen van de staat behoort eerbied voor de „onschendbare en onver vreemdbare mensenrechten" Aldus een gemeenschappelijke uitspraak van de kerken ter ge legenheid. van de 'week van de buitenlandse rpedeburger', die Buitenlanders hebben tientallen dit jaar van 26 september tot 2 jaren vreedzaam in Duitsland gewoond. Het is verheugend dat de laatste tijd honderddui zenden mensen hebben ge toond, dat ze open en geweld loos met hen willen samenle- De verklaring is ondertekend door de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, bis schop Karl Lehmann, de voor zitter van het bestuur van de Evangelische Kirche, bisschop KLaus Engelhardt en de Grieks- leiden Het interieur van de Pieterskerk, het oudste kerkgebouw in Leiden, stond zaterdag bij het publiek in de belangstelling. Tien ob jecten van het kerkmeubilair werden uitgeko zen en ter plekke voorzien van informatie. Dat gebeurde in het kader van het geprolongeer de project 'Langs Leidse Kerken' waar nog zes kerken aan meedoen. Er volgen nog vier za terdagen deze maand, waarbij de kerken in de Leidse binnenstad de deuren openen voor het publiek. De bezoektijden zijn van 11.00 tot 16.00 uur, de toegang is gratis. Rond het the ma kerkinterieur zijn tentoonstellingen, rond leidingen, transbeklimmingen en (orgelcon certen georganiseerd. Elke zaterdag zal wor den afgesloten met een vesperdienst in één van de deelnemende kerken. Kerken die mee doen zijn Hartebrugkerk, Hooglandse Kerk, Lokhorstkerk, Lutherse Kerk, Marekerk, Pie terskerk en de Waalse Kerk. In samenwerking met de VW is een speciale folder met infor matie te verkrijgen. FOTO HENK BOUWMAN amersfoort anp De Focolarebeweging in Amersfoort wil op de voormalige luchtmachtbasis Soesterberg een „oecumenisch stadje" vestigen. De be weging heeft de ministeries van defensie en financiën, de provincie Utrecht en de ge meente Zeist laten weten geïnteresseerd te zijn in overname van een deel van het Ame rikaanse legerkamp. De beweging heeft belangstelling voor de voormalige legerkampen Blikkenburg en Swagerman/de Wulperhorst in de gemeen te Zeist. Met een „eigentijdse open oecu menische gemeenschap", bestaande uit cir ca vijftig personen van verschillende chris telijke denominaties, wil de beweging uit drukking geven aan van een samenleving „gebaseerd op het concreet geleefde evan gelie ter opbouw van eenheid in kerk en maatschappij." Het initiatief wordt onder steund door de Nederlandse Raad van Ker ken en de Rooms-Katholieke Kerk. De gemeente Zeist en de directie der Do meinen van het ministerie van financiën kunnen nog geen overeenstemming berei ken over de bestemming van de legerplaat sen. ,,De gemeente Zeist wil de gebouwen in de voormalige legerkampen afbreken en het terrein tot natuurgebied bestemmen", aldus drs. L.S.J. Andringa van de beweging. De gemeente kan dit project echter niet fi nancieren. De directie der Domeinen van het minis terie van financiën, de „makelaar" van het terrein, vindt het afbreken van de gebou wen kapitaalvernietiging. Domeinen stemt volgens Andringa.in met verkoop aan de Focolarebeweging. omdat de doelstelling van de beweging dicht bij het behoud van de natuur ligt. De Focolarebeweging, de enige gegadig- Orthodoxe metropoliet Augous- De bisschoppen roepen de bevolking op deel te nemen aan de week van de buitenlandse medeburger. Het gaat er vol gens hen om gemeenschappe lijke en oecumenische inspan ningen te leveren om aan de grote opgaven van de mensheid te voldoen. Daartoe behoort een antwoord op het wereldwij de migratie- en vluchtelingen probleem. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Utrecht (SOW) (toez.) J. de Heer, pred. met bep. opdracht (studentenpredikant) te Delft; te Vrie- zenveen (toez.) K. de Graaf te Epe. Aangenomen: naar Vlaardingen H. Gaasbeek te Zevenhulzen(ZH). GEREF. KERKEN VRIJG. Bedankt: voor Hardenberg-Oost (2e pred. plaats) O.W. Bouwsma te Ro den. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Broeksterwoude (Pe trusgemeente) J. Plantinga te Gronin- Oostenrijkse bisschop Kurt Krenn wijdt hulpbisschop sankt polten kathpress de voor het terrein, is al drie jaar op zoek naar huisvesting in Nederland. Verspreid over alle continenten heeft de beweging twintig eigentijdse kloosters, onder meer in Italië, Duitsland, België, Polen, de Verenig de Staten, Kameroen, Brazilië en Australië. De van oorsprong rooms-katholieke be weging, die in 1943 in Italië ontstond, stelde zich al snel open voor alle christelijke ker ken en ging vervolgens ook de dialoog met de andere godsdiensten aan. De beweging stelt de onderlinge liefde en broederschap tussen mensen in alle godsdiensten cen traal. „Er wordt niet gediscussieerd over de verschillen, maar de eenheid wordt nage streefd", benadrukt Andringa. De Focolarebeweging heeft „een aantal miljoenen" aanhangers in 184 landen. In Nederland zijn enige duizenden mensen aangesloten bij de beweging. Bisschop Kurt Krenn van Sankt Pölten in Oostenrijk heeft giste ren Heinrich Fasching in de Dom van Sankt Pölten tot hulp bisschop gewijd. In zijn dank woord na de wijding zei Fa sching de weg van het Tweede Vaticaans Concilie en de dia loog te willen gaan. De nieuwe hulpbisschop vroeg de rooms-katholieken van Sankt Pölten om hun hulp en gebed, „zodat ik in de huidige omstandigheden van onze kerk een bisschop in de geest van het Tweede Vaticaans Concilie kan zijn, die als een vader te midden van zijn gezin is en als een goe de herder, die de zijnen kent en die de zijnen kennen." „Ik ken de zorgen die jullie kwellen en de problemen waar jullie dagelijks mee worden ge confronteerd', richtte Fasching zich tot de priesters. Als allen le ren van de goedheid en nede righeid van Christus, zal een heid volgens hem mogelijk zijn. Hij vroeg de priesters om hun vertrouwen en zei: „Laten we de dialoog met elkaar aangaan, la ten we elkaar tegemoetkomen." Ook de abten en oversten van de mannelijke en vrouwelijke orden vroeg hij om „samenwer king in vertrouwen." Bisschop Krenn heeft de paus om een hulpprediker gevraagd, zo bleek uit het benoemingsbe sluit van de paus Johannse Paulus II, dat tijdens de mis werd voorgelezen. De keuze is op Fasching gevallen, omdat hij „de noodzakelijke kennis en er varing" heeft. De nieuwe hulpbisschop moet samen met bisschop Krenn „bruggenbouwer tussen alle mensen in het bisdom Sankt Pölten" zijn, meende de Oostenrijkse nuntius, aartsbis schop Donato Squicciarini tij dens de plechtigheid, waaraan bijna alle Oostenrijkse bis schoppen deelnamen. Op 20 juni demonstreerden ongeveer 12.000 mensen in St. Pölten voor het ontslag van de aartsconservatieve bisschop Knenn. Enkele dagen later be gon in 6.000 Oostenrijkse paro chies een handtekeningenactie voor zijn ontslag. De initiatief nemers hopen eind augustus ongeveer 500.000 handtekenin gen te overhandigen abn de paus, die als enige de omstre den bisschop kan ontslaan. Krenn, die twee jaar geleden bisschop werd, heeft in Sankt Pölten de rol van de leken ver der ingeperkt. Verder mogen meisjes niet langer als misdie naar optreden. Volgens een 'phone-in' van het dagblad Ku- rier zou 85 procent van de Oos tenrijkers voor zijn aftreden HET WEER HANS VAN ES Frisse wind Achter ons ligt een zesdaagse pe riode met ideaal zomerweer, waar in het nooit echt te warm werd, dankzij de verkoelende werking van de Noordzee. Opvallend hoger wa ren de temperaturen verder landin waarts. Op sommige dagen waren er verschillen van 10 tot 15 graden tussen de noordwestelijke kust strook en het continentalere kli maatvan Zuidoost-Nederland. In tegenstelling tot eerdere zomerse periodes kregen onweersstoringen boven ons land geen voet aan de grond, dankzij een stevige hoge- drukimpuls vanaf de Azoren. De af gelopen 15 dagen is er ook nauwe lijks regen gevallen en de felle zon van de afgelopen dagen heeft de bodem zichtbaar uitgedroogd. Zaterdag werden we overspoeld door een partij warme en vochtige oceaanlucht. Het bleef tamelijk zonnig, maar doordat de relatieve vochtigheid met 20% steeg ten op zichte van de voorgaande dagen, voelde het een stuk klammer aan. Ondanks de aanlandige wind steeg het kwik moeiteloos tot ruim boven 20 graden, mede dankzij de sub tropische oorsprong van de lucht soort. Achter een zwak koufront, dat de afgelopen nacht passeerde, zijn we in koelere oceaanlucht te rechtgekomen. De komende dagen nestelt zich een forse depressie boven Scan dinavië, maar anderzijds probeert het Azorenhoog, waarvan wij voor goed zomerweer afhankelijk zijn, een vinger in de pap te houden. Het conflict tussen beide weersys temen doet vooral op morgen en woensdag de wind aantrekken uit richtingen tussen west en noord west tot kracht 5 a 6. Randstorin- gen van de Noordeuropese depres sie trekken van IJsland naar Dene marken, maar door genoemde, ho- gedrukinvloed gaat de activiteit van de meetrekkende neerslagzo nes er grotendeels uit. De fronten leveren wel wolkenvelden af en misschien een enkele bui. Er zijn ook mooiere momenten met zon; de frisse wind houdt het kwik ech ter op hooguit 17 tot 19 graden. Pas later in de week krijgt de zomer een nieuwe kans. Echte hitte heerst momenteel in een strook van Tunesië via Midden- en Zuid- Italië naar Griekenland. Die stre ken hebben af te rekenen met een portie woestijnlucht uit de Sahara met maxima rond 40 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Engeland, Schotland, maar in Ierland en Schot land toenemende bewol king. Morgen wolkenvel den. Meest droog, maar in Schotland grote kans op bui. Middagtempera- 1 15 gra tuur v Schotse westkust, tot i geveer 19 graden elders. België en Luxemburg: Vandaag eerst bewolkt en kans op een bui, later ook nu en dan zon en droog. Morgen vooral in het bin nenland perioden met zon. Middagtemperatuur van 19 graden langs de Belgische kust tot 22 gra den in hel oosten. Noord- en Midden-Frank- Vandaag in het noorden plaatselijk wolkenvelden onweersbui. In het midden van Frankrijk perioden met zon en droog. Morgen in Normandié en Bretagne wolkenvelden, elders overwegend zonnig. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden langs de Kanaalkust en rond 24 graden elders Op vandaag in het midden van Frankrijk nog 30 graden en kans op een lokale on- Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig weer. Vandaag in het noordelijke binnenland kans op een lo kale onweersbui. Middagtemperatuur aan zee rond 30 graden, in het binnen land nog iets warmer. Madeira: Perioden met zon, ook wel eens wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuu r ongeveer 23 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Meest zonnig. In het binnen land kans op een lokale onweersbui. Maxima langs de Golf van Biskaje onge veer 20 graden, aan de Costa's rond 30 graden en in het Spaanse binnenland plaatselijk 40 graden. Morgen iets min der warm. Canarische Eilanden: Zonnig, in het noorden mogelijk enkele wolken velden. Droog. Maxima ongeveer 27. gra- Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig. In het binnenland vandaag nog kans op een lokale on weersbui. Maxima aan zee tussen de 28 en 33 graden. Tunesië: Zonnig en erg warm. Middagtemperatuur aan zee on geveer 35 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig weer. In erg warme gebieden vandaag nog kans op een loka le onweersbui. Bij de Middellandse Zee droog. Warm met maxima van 26 gra den bij Biarritz tot maxim,aal 37 graden in het oosten. Morgen iets lager. Mailorca enlbiza: Zonnig, maar vandaag eerst nog enkele wolkenvelden. Maximumtemperatuur ongeveer 37 graden, aan zee wat koeler. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Overwegend zonnig. Vandaag in het noorden kans op wolkenvelden en een onweersbui. Morgen ook elders in Italië, behalve op Sicilië, meer bewol king en plaatselijk een regen- of on- noorden en midden tussen de 30 en 35 graden, in het zuiden tussen de 35 en 40 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en erg warm. Vandaag eerst nog kans op wolkenvelden. Middagtemperatuur on geveer 34 graden in het binnenland van Corsica en rond de 40 graden op Sardi nië, aan zee koeler. Morgen iets minder Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DINSDAG 6 JUL11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.26 Zon onder 21.58 Maan op 22.53 Maan onder08.21 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.28 18.02 Laag water 01.21 13.50 Weerrapporten4jul20u Amsterdam onbew Aberdeen regenbui nw6 21 15 0 27 15 0.3 26 16 0 26 17 0

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18