Leiden Wel geen geld. ruimte voor huizen 4S 'In de Vliet zwemmen bijna alleen Leidenaars' Leeggezogen cavia's en een hond in een jute zak Turks Platform: bijzonder onderwijs handelt hypocriet 3-DAAGSE SUPERKOOPJES VERSE BRAADWORST HEEL KILO Station Leiden is voor rolstoelers slechts via overstap in Den Haag bereikbaar MAANDAG 5 JUL11993 VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! HOOGMOOIEUS 100% ZIJDEN in bijzonder fraaie uni- kleuren. föfi Maten: W J S, Men L elders ELDERS ^ËÖEÜNG1 Vrouw beslecht ruzie met traangas leiden» Een 40-jarige vrouw uit de Eikenrode in de Merenwijk heeft vrijdagavond tijdens een ruzie een busje traangas in de ogen van haar 29-jarige buurman leeggespoten. De ruzie ging over een verkeerd geparkeerde auto. Het slachtoffer moest door personeel van de eerste-hulpdienst worden verzorgd. Zijn con tactlenzen waren vernietigd door het gas. De vrouw is door de politie meegenomen en ingesloten. 'Hadden we nog maar een Stevenshof De verwachting is dat over dit jaar van het totaal beschikbare bedrag van 23 miljoen gulden circa 16 miljoen ongebruikt blijft. Tien miljoen moet de ge meente aan het rijk teruggeven, de rest mag worden gespaard. Het bedrag dat de gemeente kwijtraakt is onder de huidige omstandigheden goed voor 500 woningen. Reden van de overschotten is de lage rentestand en het ge brek aan bouwlocaties. De lage rentestand maakt het mogelijk veel meer huizen voor hetzelfde geld neer te zetten dan in de prognoses was aangenomen. Dit jaar bij voorbeeld wilde Lei den 140 woningen binnen de gemeentegrenzen bouwen en 60 huizen in Oegstgeest. Omdat de bouw van 140 woningen minder kost, blijft er veel geld over. Terwijl Oegstgeest de 60 huizen niet wil hebben omdat de Leidse buurgemeente moeite genoeg heeft het eigen geld op te maken. Ook andere buurge- leiden erna straatsma Het Turkse Platform verwijt de Leidse basisscholen dat ze niet willen meewerken aan een on derwijsplan dat voorziet in een 'gelijkelijke verdeling van al lochtone leerlingen over de wijkscholen'. Dat ze wel mee willen werken aan een aparte beginnersschool voor Turkse en Marokkaanse kinderen vindt de belangenvereniging 'hypocriet'. Het bijzonder onderwijs heeft volgens het platform de vor ming van 'witte en zwarte scho len' in de hand gewerkt. In een persverklaring schrijven de Tur ken dat het protestants-christe lijke en rooms-katholiek onder wijs hun verantwoordelijkheden niet nakomen door een zeer se lectief toelatingsbeleid te hante ren. „Veel allochtone kinderen werden - en nu nog in velen ge vallen worden - niet toegelaten tot het bijzonder onderwijs. Al leen wanneer de school onder de opheffingsnorm dreigt te ko men wordt een ander toela tingsbeleid gevoerd." De Turken zijn tegen de door de gemeente voorgestelde plan nen om in Leiden-Noord een aparte beginnersschool voor al lochtone kinderen op te zetten. Het plan werd bekend onder de naam 'Het Leidse Ei' en is on langs afgeblazen omdat Turkse en Marokkaanse belangenorga nisaties er veel kritiek op had den. De Turken zijn van mening dat een aparte school geen 'rechtvaardige aanpak' is om de leerachterstand van allochtone leerlingen weg te werken. „Wij hebben ons altijd verzet tegen segregatie in de samenleving, in het verlengde hiervan ook tegen segregatie-apartheid in het on derwijs." In een persverklaring laakt het platform uitspraken van on derwijswethouder H. Koek (PvdA) en voormalig directeur van basisschool De Singel H. Weytens, die suggereren dat de Turkse gemeenschap verant woordelijk is voor het 'misluk ken' van het project. Actiecomité telt bezoekers openluchtbad Geld heeft Leiden genoeg voor de bouw van goedkope koop- en huurwoningen. Het gebrek aan ruimte is er de oorzaak van dat de gemeente een belangrijk deel van de subsidie voor de bouw van deze woningen aan het rijk moet teruggeven. 'Schrijnend' noemt volkshuisvestings wethouder T. van Rij (PvdA) de situatie dat hij wel geld heeft, maar toch de lange rij van woningzoekenden prak tisch niet kan helpen. meenten zitten niet te wachten op Leidse huizen. „Hadden we nog maar een Stevenshof waar we een paar honderd woningen konden neerzetten", verzucht Van Rij die bijna reikhalzend uitkijkt naar het- moment dat een van de. polders voor woningbouw beschikbaar komt. Hoewel: „Per locatie mag slechts 30 procent sociale woningbouw worden gerealiseerd dus of we daarmee het geld op krijgen?" Extra probleem is dat de stad nog maar weinig open plekken heeft waar nog kan worden ge bouwd. De kans dat bouwplan nen niet binnen de beoogde pe riode kunnen worden verwe zenlijkt wordt steeds groter, omdat de resterende plaatsen steeds meer weerstand bij be woners oproepen. Daarmee heeft het ook weinig nut dat de gemeente mag spa ren. De kans is groot dat het budget voor volgend jaar weer veel te hoog is zodat een be langrijk deel niet kan worden gebruikt. Veruit de meeste bezoekers van openluchtzwembad De Vliet in Leiden zijn Leidenaars. „Van het in Leidse politieke kringen aan populariteit winnende praatje dat de armlastige Sleu telstad geen bad open hoeft te houden waarin rijke Voorscho tenaren naar hartelust kunnen spartelen, klopt dus geen De Voorschotense actievoer ster R. Zonneveld (68) heeft met enige medewerkers twee dagen bij de ingang van De Vliet zitten turven. Op de eerste dag waren er 930 Leidse bezoekers en 45 Voorschotense. Een zomerse dag later passeerden 1100 Lei denaars en 40 Voorschotenaren de hekken. Verder waren er nog verwaarloosbare aantallen Was- senaarders, Rijnsburgers en Oegstgeestenaren. De cijfers geven volgens Zon neveld duidelijk aan dat zwem bad De Vliet een Leidse aange legenheid is. Ze vindt dat ver antwoordelijk wethouder A. van Bochove (CDA) daarvan moet uitgaan. Zijn pogingen om het bad in regionaal verband open te houden, kan hij beter staken, oordeelt ze. Ook voor de nieuwe wetge ving op het gebied van zwem- badhygiëne hoeft het open luchtbad niet dicht, meent Zon neveld. Berekend is dat voor de aanpassingen van het bad een investering van acht ton nodig is maar de Voorschotense denkt dat installatie en accommodatie in zo'n goede staat verkeren dat een ontheffing voor minstens vijfjaar mogelijk moet zijn. Zonnevelds actiecomité, dat ijvert voor de instandhouding van het zwemcomplex aan de Voorschoterweg, wil deze week nog twee dagen tellen. Het is mevrouw Zonneveld op de eer ste twee teldagen opgevallen Actievoerster Ria Zonneveld: „Van het verhaaltje dat het arme Leiden zwembad De Vliet openhoudt voor rijke Voorschotenaren, klopt niets." foto henk bouwman bad wijst. „Dat zou echt geen ders bestrijdt dat de WV dat veel bezoekers in Leiden lo gerende mensen zijn. „Hoe ze De Vliet ook kenden, niet dank zij de WV." Dat staaft de con clusie die het actiecomité on langs tijdens een vergadering trok, dat de gemeente niets doet om het bezoekersaantal te ver hogen. Veelzeggend is dat er niet eens een bord op de Voor schoterweg staat dat naar het overbodige luxe zijn want vanaf Vliet het best bewaarde geheim de weg zie je De Vliet niet De Vliet gaat bij wijze van spre ken schuil achter de borden van het Bastionhotel want dat mag wel reclame voor zichzelf ma ken", aldus de Voorschotense die zelf al 38 jaar in De Vliet WV-baliemedewerker P. Eijl- van Leiden maakt. „Als mensen vragen waar ze in de open lucht kunnen zwemmen, dan wijzen we ze de weg naar De Vliet." Passieve voorlichting dus? „Van mij mag je het zo noemen maar de VW kan natuurlijk moeilijk het bad in duwen als ze kegelbaan nodig hebben." Eijlders vervolgt: „De Vliet zou zélf ook veel meer kunnen doen. Folders aanleveren bij voorbeeld. Daarin zou erop ge wezen kunnen worden dat De Vliet het enige openluchtbad in de wijde omgeving is. Het is ook altijd de VW die het zwembad moet vragen wat de openings tijden zijn. Dat is de omgekeer de wereld." Dierenambulance lapt eenden op De Leidse Dierenambulance heeft de afgelopen weken vijftig met botulisme besmette een den behandeld. Een groot aan tal daarvan is na een kuur van rust en schoon water gezond vertrokken. Een paar eenden zijn toch doodgegaan. Met de stijging van de temperatuur neemt het aantal gevallen van botulisme toe, zegt F. van der Sluis van de afdeling milieu communicatie van de gemeen te. „Maar van een explosie is nog geen sprake." De laatste week werden zo'n vijftien dode eenden uit Leidse wateren gevist. Volgens de Die renambulance vallen de meeste slachtoffers in ondiepe water tjes in de Stevenshof, de Meren wijk en in het water van de 5e Binnenvestgracht. Besmette eenden, te herkennen aan slaphangende vleugels of kop, kunnen worden aange meld bij de Dierenambulance (174141). Dode dieren worden verwijderd door de dienst Milieu en Beheer (252091) of de politie (258888). Dieven nemen 'Moorkop' van Van Dam mee Twee 19-jarige jongens uit Delft liepen vrijdagnacht om 4 uur over de Steenstraat met 'de Moorkop' van banketbakker Van Dam. Het duo had het lu dieke reclame-object van de lui fel geschroefd. De politie werd op tijd gewaarschuwd en kon de twee oppakken voordat ze in de trein stapten. Bakker Van Dam constateerde een schade aan het nepgebak van enkele honderden guldens. Het was de tweede keer dat de Moorkop doelwit van dieven was. Driekwart eeuw dierenbescherming leiden hans koenekoop Uit het jaarverslag van 1923. 'De Leidse Dierenbescherming wil betere stalling voor de slacht- paarden die met veeboten uit Engeland komen'. Frappanter kan het volgens penningmees ter P. van Kessel niet. „In 1993 is dat nog steeds een zorg. Je hebt die televisiebeelden toch wel gezien van die schrikbaren de behandeling van kreupel vee uit Italië. Staatssecretaris Gabor van natuurbeheer trok er wit weg bij." „Mensen die zich dierenleed aantrekken, zijn er altijd ge weest", meent C. Schotmeijer, de inspectrice van de dierenbe scherming in de Leidse regio. „Dat zit gewoon in je. Tn 1918, vlak na de oprichting, maakten de driehonderd leden zich druk over honden die melkkarren moesten trekken. Dat was na- tuurljk vreselijk zwaar voor die dieren." En nu, 75 jaar later, is het nog niet anders. Nog bijna dagelijks krijgt Schotmeijer klachten bin nen over verwaarloosde huis dieren. Veel mensen weten ge woon niet hoe ze een dier moe ten verzorgen. „Soms is het ge woon nalatigheid, vaak is geld een hobbel. In Leiden zijn er bijvoorbeeld veel verslaafden die niet voor hun huisdier kun nen zorgen. Het geld om het dier af te staan aan het asiel hebben ze dikwijls niet." Meestal lukt het Schotmeijer om met een praatje mensen op andere gedachten te brengen. Maar het komt ook voor dat de klacht ernstig genoeg is om de wijkagent mee te nemen. Die heeft de bevoegdheid om een huisdier eventueel in beslag te nemen. Bij heel ernstige klach ten schakelt zij de Landelijke In spectie Dienst (LID) in, een door de landelijke Dierenbe scherming betaalde instelling. Af en toe komen er in Leiden en omgeving ook zulke gevallen van ernstig dierenleed voor. Eerder dit jaar werd in het Rijn- Schiekanaal een fox terriër dood in een jutezak gevonden. Het dier was er levend in gestopt. „Een paar jaar geleden ont dekten we in Leiderdorp een dichtgetimmerd hok vol met geiten, Drie waren er dood, de rest verkeerde in levensnood", noemt Schotmeijer een ander triest hoogtepunt van dieren leed. En deze zomer staat de man terecht die in een eigen la boratorium bloed uit cavia's en konijnen zoog en dat vervolgens opstuurde naar ziekenhuizen. „Die man deed dat gewoon thuis. Ik kreeg op een gegeven t klachten van buurtbe- Die zagen zieke cavia's door de tuin lopen", weet Schotmeijer nog. Deze winter luidde de dieren bescherming nog de noodklok over de Merenwijk. Daar dreven plotseling honderden eenden dood in de sloten, getroffen door botulisme. Bestuurslid Van Kessel is daar nog pissig over. „De gemeente heeft daar erg weinig aan gedaan. Zelfs niet toen wij met rapporten kwamen waarin bewijzen voor de aan wezigheid van de dodeljke bac terie werden aangeleverd. Het is bij opruimen van de dode vo gels gebleven, terwijl flink uit baggeren van de sloten de beste oplossing is. Ook al kost dat veel geld. Nu kan ik alleen maar ho pen dat de explosie deze zomer uitblijft." Van de gemeente Leiden heeft de dierenbescherming geen hoge pet op. „Na 75 jaar hebben wij nog steeds geen be staansrecht", zegt Van Kessel nijdig. „We hebben 1500 vol wassen leden en 120 jeugdle den. We doen alles zonder een cent subsidie. En toch slagen we er niet in een eigen onderko men in Leiden te krijgen. We willen een stuk grond huren, pachten, desnoods kopen, dat maakt ons niets uit. Maar er komt geen enkel aanbod van de gemeente. Leiden verwijst ons Inspectrice C. Schotmeijer en penningmeester P. ming verwijst de gemeente Leiden doodleuk naa an Kessel: „Voor een onderkomen van de dierenbescher- de omliggende dorpen." foto holvast 0VENVERSE WITTE BOLLEN STUKS STROTHMAN R00MDESSERT MET VRUCHTEN KUIP diverse smaken 150 ML ELDERS M doodleuk naar omliggende dor pen." Terwijl een stuk gras ter grootte van een voetbalveld en een klein gebouwtje voor de op vang van zwerfdieren voldoen de zijn. „Nu huren we een gara ge in de Moddermanstraat. Dat is volslagen belachelijk. Een ga rage is voor auto's, niet voor vangkooien, hondenbanken en archieven." Op een terrein van Endegeest geeft de vereniging een cursus gehoorzaamheidstraining voor honden. „We moeten daar weg omdat er op dat terrein nieuw bouw komt", sipt Van Kessel. De perrons van het station in Leiden zijn het komende half jaar niet direct bereikbaar voor mensen in een rolstoel. Dat is het gevolg van de grootscheep se verbouwingswerkzaamheden die momenteel worden uitge voerd aan het station. Rolstoe lers met bestemming station Leiden moeten eerst naar Den Haag Centraal. Alle treinen uit die richting stoppen in Leiden op het perron waar invaliden wél terecht kunnen. Het oude station van Leiden gaat volledig tegen de vlakte om plaats te maken voor een geheel gemoderniseerd gebouw. Reizi gers die wél goed ter been zijn, ondervinden slechts enige hin der van de werkzaamheden, maar voor rolstoelers is het tot het eind van dit jaar onmogelijk in Leiden in of uit te stappen. Het bureau Assistentieverle- ning Gehandicapten van de Ne derlandse Spoorwegen is op de hoogte, aldus een NS-woord- voerder. Medewerkers van het bureau zullen rolstoelers die om assistentie vragen op de hoogte stellen van het ongemak. In 1995 moet het nieuwe sta tionsgebouw klaar zijn. Kerken zt q Velen brachten za- I O terdag in het kader van het project 'Langs Leidse Kerken' een bezoek aan de Pieterskerk. Coldspeed S yt q Vanaf hun hoge zit- 127 plaats zagen de Warmondse ooievaars Coldspeed S zaterdag de kdrtebaandraverij winnen. Succes Een Leiderdorpse Z V/ lingeriewinkel geeft vijf gulden voor een ge bruikte beha. De actie is een groot succes. Vijftig vrouwen meldden zich al.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17