cation Oranje laat kansen liggen Debutant Hill mag GP niet winnen Sport Alberda tevreden na twee nederlagen Weer punten voor Wilco Zeelenberg MAANDAG 5 JUL 1993 15 chef ad van ic Derby voor jockey Klomp wassenaar Daniel Klomp heeft met Protection de Derby, het hoogtepunt van het Nederlandse renseizoen, gewonnen. De joc key met de rode pet versloeg gisteren op Duindigt Terry Cain met Lotus Landzicht en Adrie de Vries met Faithful in de eind sprint. Protection en Faithful worden beide getraind door Jan Pubben. Van de twee was Faithfull favoriet. De ren over 2400 meter voor merries en hengsten van 3 jaar werd door Protection afgelegd in 2 minuten en 33,1 seconden. De winnaar verdiende 45.000 gulden. Wesselink damkampioen westerhaar Wieger Wesselink is voor de eerste keer in zijn car rière damkampioen van Nederland geworden. De 26-jarige Eindhovenaar speelde zaterdag in de derde partij van de her kamp tegen Rob Clerc na 52 zetten remise. Daardoor kwam de eindstand in Westerhaar op 3-3. Het was voor Wesselink vol doende voor de titel. Tijdens het nationaal kampioenschap in Apeldoorn waren Wesselink en Clerc beide op 16 punten uit 12 partijen geëindigd. Wesselink had een beter toemooi-resultaat. Crum coördinator KNKV bunnik» Ben Crum blijft in dienst van het Nederlands korfbalver- bond. Crum, die op 1 juni na vijftien jaar als bondscoach af scheid neemt en wordt opgevolgd door Harry Dassen, wordt topsportcoördinator. Hij zal zich in die functie onder meer bezig houden met de activiteiten van de regionale coaches, de techni sche opleidingen en de ontwikkeling van de technische opbouw van andere nationale korfbalbonden. Wereldrecord op 100 meter vrije slag santos De Braziliaan Gustavo Borges heeft vrijdagavond bij zwemwedstrijden in Santos het wereldrecord 100 meter vrije slag op de 25 meter baan verbeterd. De zilveren medaillewin naar van Barcelona maakte een tijd van 47,94 seconden. Het ou de record stond sedert 11 februari 1988 met 48,20 op naam van Michael Gross. De Duitser leverde die prestatie destijds in Offen bach. Weer nederlaag voor golfteam marianske lazne Voor het nationale amateur-golfteam is de vijf tiende plaats bij het Europees kampioenschap voor landen teams in Tsjechië het hoogst haalbare. Zaterdag verloor Neder land met 3,5-1,5 van Finland. In de foursome verloren Niels Kraay en Jeroen Germes met 4 en 3 van Pulkkinen en Kiviharjo. In de singles behaalde Michael Vogel de enige overwinning: 3 en 2 tegen Vainola. Maarten van den Berg speelde gelijk tegen Ran- tanen, Rolf Muntz (1 hole tegen Manerus) en Maarten Lafeber (2 en 1 tegen Koljonen) kwamen met een nederlaag terug in het clubhuis in Marianske Lazne. Zware loting vrouwenploeg munchen» De Nederlandse vrouwenploeg is kansloos voor een plaats in de eindronde van het EK basketbal in 1995 in Brünn, Tsjechië. De nationale ploeg werd in de voorronde door het lot gekoppeld aan Rusland, Roemenië, Polen, Oekraine en Slovenië. Het kwalificatietoernooi wordt van 18 tot en met 22 mei 1994 in Arat, Roemenië gehouden. De eerste drie plaatsen zich voor de eindronde. rol Twee nederlagen tegen Cuba ten spijt was coach Joop Alber- da ,,best tevreden" over het ver toonde spel van het Nederlands volleybalteam. De uitslagen (2-3 en 0-3) noemde hij het enige negatieve aspect aan beide World League-wedstrijden in Havana. Vorige maand verloor Neder land in Den Haag al van de Cu banen, twee keer 1-3. „Toen heb ik nooit het gevoel gehad kansrijk te zijn. Nu wel", zei Al- berda die de vijfsetter van vrij- dagavond als de beste wedstrijd van 1993 beoordeelde. „Van beide ploegen", wel te verstaan. Bij de 0-3 van zaterdag was al leen de eerste set (3-15) een echte tegenvaller. De rentree van Ronald Zoods- ma speelde een doorslaggeven de rol in de opwaartse tendens. Een weekeinde eerder, bij de twee overwinningen op China in Amsterdam, was de Fries voor het eerst terug na weken naast het kraambed van zijn vrouw te hebben gezeten. De inbreng van de routinier uit de Italiaanse serie Al vergemakke- lijkde het spelen van de andere vijf. Eerder in de World League had Alberda slechts twee stop pers, nu drie: Grabert, Klok, Zoodsma. Met spelverdeler Bijl, aanvoerder Held en Van der Meulen vormen zij de basis-op- stelling. Vrijdag bood dit Nederlands team de Cubanen, nu zeker van deelname aan de finaleronde eind deze maand in Sao Paulp, verrassend goed tegenstand. „Een spectaculaire wedstrijd, met echt topvolleybal. Lange rallies, goed verdedigen ook", zo genoot Alberda nog hoorbaar na. „Wij hebben daar volledig len.' Zwemster Kater mogelijk naar EK Zwemster Wendy Kater van De Zijl LGB heeft zich afgelopen week einde in Sluis mogelijk geplaatst voor de EK 25 km vrije slag in Tsjechië. Kater werd in op de 16 km vrije slag in Sluis derde bij de vrouwen met een tijd van 3.31.02,6. Alleen de eerste twee plaatsen gaven echter recht op deelname aan het EK, terwijl Kater ruim bin nen de gestelde limiet (3.45.00) was gefinisht. De bond vergaderd vandaag over uitzending van Kater als derde deelneemster aan het EK. Benauwde openingszege op zwak Maleisië De Nederlandse hockeyers hebben het zichzelf in de openingswedstrijd voor het toernooi om de Champions Trophy tegen Maleisië onnodig moeilijk gemaakt door een ontstellend gebrek aan produktiviteit te vertonen. KUALA LUMPUR Dubbel verlies volleyballers En reeks opgelegde kansen en elf strafcorners leverden slechts twee treffers op, van Drenth en Brinkman in de eerste helft. Toen de gastheren de marge uit een omstreden strafbal ver kleinden, belandde Oranje in een slotfase, die niet alleen wat de temperatuur betrof benau wend was. Wankelend kon de eerste overwinning (2-1) wor den vastgehouden. Kuala Lumpur viert het jaar lijkse Flora Fest. Overal is de stoffige stad met kleurrijke bloe men opgesierd. Na afloop van de ouverture voor de vijftiende editie van het toernooi lag er geen ruiker klaar voor Wouter van Pelt. De HDM'er kreeg de rol van comerspecialist toebe deeld omdat de van een enkel blessure herstellende Taco van den Honert moest toekijken. In feite was Van Pelt derde keus door de afwezigheid van de al om gevreesde Bovelander. Er ging van alles mis mét de strafcorners, zowel rechtstreeks bij de duwballen van Van Pelt als met de zorgvuldig ingestu deerde varianten. Alleen de vijf de, na ruim twintig minuten, verliep volgens het boekje. Olt- mans leidde zelf de openings treffer in. Hij schreeuwde zijn 'geheime' tip naar verdediger Smolenaars, die naar de cirkel rende om balstopper en aan voerder Delissen in te seinen. De afschuiver naar rechts kwam bij Drenth, die met een hard schot doelman Lopez kansloos liet. Een ouderwets velddoel- punt van Brinkman, drie minu ten voor rust op aangeven van Delissen, beloofde meer in de tweede helft tegen de technisch Winst en verlies Na twee trainingen in Breda heeft de sterk verjongde vrouwenhockeyploeg in Frankfurt twee oefeninter lands gespeeld tegen Duits land. Zaterdag verloor de ploeg met 2-0, gisteren liet het de winst liggen en ont snapte Duitsland met 1-1. Zaterdag telde de Nederland se vrouwenploeg zeven de butanten. Desondanks gaf Oranje de Duitsen stevig par tij. Duitsland won door tref fers van Knechten in de 30ste en Ernstring-Krienke in de 67ste minuut. Gisteren werd Machteld Derks van Kam pong de achtste debutante. De 22-jarige verdedigster was Bastiaan van Ede in fel duel om de bal verwikkeld met de Maleisiër Femon Fidelis. gebrekkige Maleisiërs. Daar kwam niets van terecht, vooral omdat veel te slordig met nog zes strafcorners werd om gesprongen. „Dat kan zo tegen Australië niet", kondigde Olt- mans zorgelijk aan, na eerst ge keken te hebben of er geen Australische spion in de buurt was. „Dan is Drenth onze eerste man. Hopelijk levert zijn harde schot meer rendement op." De Australiër Terry Walsh, sinds 1990 voor een riant salaris coach van Maleisië door tussen komst van de steenrijke koning en oud-international Sultan Azlan Shah, stuurde zijn ploeg met een defensieve opdracht het kunstgras op. „Dat verbaas de me", zei Oltmans. „Ik had die jongens voor eigen publiek een stuk agressiever verwacht. Nu kregen we vrij spel. Alles ging prima tot de cirkel. Daar bleven teveel mogelijkheden liggen. Van W.ijk bleef onder de maat. Jammer, want ik dacht dat hij de vorm te pakken had." Walsh zag Maleisië ruim een jaar geleden tijdens de Olympi sche Spelen van Barcelona met 0-6 verliezen van Nederland. De Aziaten eindigden als negende en boden hun diensten aan als organisator van de jaarlijkse strijd om de Champions Trop hy. .Alleen zo kunnen we een keertje met de toplanden mee doen", zei Walsh. „De kring is te eng. In vijftien jaar is Maleisië pas de dertiende deelnemer aan dit toernooi. Pakistan en Australië waren er steeds bij. Er moet een betere roulatie ko- Acht minuten voor tijd voel den de Maleisiërs dat er tegen de wereldkampioen misschien meer dan de ingecalculeerde nederlaag was te halen. Lijnver- dediger Smolenaars kreeg de bal uit de enige Maleisische strafcorner tegen het geheven linkerbeen en de Amerikaanse scheidsrechter Horgan vond een strafbal op zijn plaats. Ne derlandse protesten, omdat de bal toch naast zou zijn gegaan, konden hem niet op andere ge dachten brengen. Lim Chiow Chuan wist wel raad met het buitenkansje, al gokte doelman Looije bijna goed. De Rotterdammer kreeg het daarna drukker dan in de gehele wedstrijd ervoor, maar bleef overeind. „Natuurlijk had ik liever gezien dat het 5-0 was gewordenzei Oltmans. „De twee punten zijn in elk geval binnen. Hopelijk put de ploeg daar genoeg zelfvertrouwen uit voor de moeilijke wedstrijd te gen Australië." Pros! verwijst stalgenoot naar tweede plaats kunnen spe- In de vierde set, na 15-10 14- 16 15-12, had Nederland zelfs winstkansen. „Maar dan laten we het net even liggen." Door de verbeterde passing kwam spelverdeler Bijl beter in zijn spel en kon ook de blokkering bij afgedwongen minder kwali tatieve tegenaanvallen uitblin ken. Via 12-15 en 13-15 gaf het surplus aan sprongkracht bij Cuba de doorslag. „We hebben ook in de tiebreak van begin tot eind keurig meegedaan", noemde Alberda als extra plus punt. Minuten voor aanvang van de tweede wedstrijd moest de coach zijn opstelling wijzigen. Van der Meulen was vrijdag in botsing gekomen met Van der Horst. „Een knietje in zijn dij", aldus Alberda over de bekende sportblessure. „Het bleek na overleg met de medische staf toch beter om Olof aan de kant te houden." Van der Horst keerde daar door terug in de basis-opstel ling, Held nam de plaats van li bero Van der Meulen over. Noodgedwongen omzettingen die in de eerste set (3-15) resul teerden in chaotisch volleybal. In de tweede en derde (12-15 en 11-15) was Nederland weer bij de les, maar was setwinst dit maal te hoog gegrepen. „Toch hebben we ook in die tweede wedstrijd goed meegedaan", al dus Alberda na de laatste WVL- reis van het seizoen. Er volgen de komende twee weekeinden nog vier thuiswedstrijden. In Den Bosch tegen achtereenvol gens Finland en Zuid-Korea. Daarna wordt de voorbereiding op het Europees kampioen schap, begin september in Fin land, voortgezet in de trainings zaal. MAGNV-COURS ANP/AFP Frank Williams duldt geen in spraak. De stalbaas van het Wil- liams-team stuurde kopman Alain Prost gisteren in de Franse Grote Prijs vanuit de rolstoel naar zijn. 49ste overwinning. Debutant Damon Hill beschikte op Magny-Cours weliswaar over de betere motor, maar moest zich bij de wil van zijn werkge- De tweede plaats, op drietien- de van een seconde van Prost, was voor Hill het hoogst haalba re. Het was de eerste dubbele triomf van het team van Willi ams dit seizoen. Prost nam in de strijd om de wereldtitel twaalf punten afstand van de Braziliaan Ayrton Senna, die in de slotfase de derde plaats ver loor aan de Duitser Michael Schumacher. Niet de motor maar de baas besliste op het bloedhete Mag ny-Cours over de,overwinning. Hill, voor het eerst in zijn loop baan de snelste in de training, was als eerste weg. Na 27 ron den sprak de zoon van de le gendarische Britt Graham Hill een nieuwe bandenset aan. Prost schoof voor 80.000 uitge droogde toeschouwers naar de eerste plaats en bleef daar. Twee ronden na zijn jonge teamgenoot reed de 38-jarige Fransman de pits in om vier nieuwe banden te laten monte ren. Hill kreeg een seintje in te houden. „Ik heb de race in de box verloren", was het overdui delijke commentaar van de Brit, die als een trouwe hond zijn baas volgde. Later zwakte hij zijn verklaring af. „Ik had hier kunnen winnen. Mijn tweede bandenset was eerder op tem peratuur dan die van Prost. maar hij slaagde er in mij voor te blijven. Al was het verschil klein." De winnende Fransman wei gerde het woord „stalorder" in de mond te nemen. Dat Hill na de bandenwissel geen enkele poging ondernam hem van de koppositie te verdringen, deed Alain Prost moest en zou gisteren winnen voor het eigen Franse publiek. De vlag ging dan ook uit na zijn, door Damon Hill 'geschonken', GP- winst. foto [pa de Fransman zonder commen taar af. „Ik mocht deze wed strijd niet verliezen. Ik reed voor eigen publiek", gaf de leider in de WK-stand de belangen aan. Of Damon Hill in dat geval vol gende week voor eigen publiek op Silverstone ook de vrije hand krijgt, mag echter sterk worden betwijfeld. BARCELONA» ANP De strijd om de derde plaats was enerverender. De Braziliaan Senna en de Duitser Schuma cher maakten het elkaar onder tropische omstandigheden wel moeilijk. Zo moeilijk zelfs, dat Senna tijdens de race twee keer zijn banden moest laten ver vangen. De Duitser hield het bij één korte onderbreking. De Nederlandse wegracers herwinnen terrein. Tijdens de TT van Assen werd een week geleden de vrije val door Wilco Zeelenberg en Hans Spaan al enigszins gestopt, gisteren op het circuit van Barcelona volgden er voor het tweetal opnieuw punten voor de wereldtitelstrijd. Zeelenberg werd in de 250cc-klasse achtste, Spaan bij de lichtste motoren (125cc) elfde. Voor het eerst dit seizoen reden alle leden van het raceteam van Jan Huberts in de WK-punten. Zeelenberg pakte bij de kwartliters de meeste. De Nederlander vertrok van de zestiende startplaats. Drie ronden gebruikte Zeelenberg om de tiende plaats te bereiken. Een fout van Chili en Bradl kostte hem het contact met de kopgroep. De race werd gewonnen door de Italiaan Biaggi, die de Japanner Okada twee seconden achter zich liet. De Spanjaard Puig completeerde het erepodium. De nummers één en twee uit het WK-klassement scoorden slecht. Koploper Hara- da en achtervolger Romboni vielen uit. De race in de 125cc-klasse was opnieuw span nend. Hans Spaan kon zich niet voorin handha ven. De machine van de Castricummer moest in de hitte vermogen toegeven op de toppers. De Ja panner Ueda won het gevecht. Kevin Schwantz zag in de halve-literklasse zijn voorsprong op wereldkampioen Wayne Rainey kleiner worden. Rainey voerde in Barcelona het veld van start tot finish aan. Schwantz moest ook de Australiër Michael Doohan nog laten voor gaan. Cees I9oorakkers scoorde zijn eerste WK- punten. De Nederlander beëindigde de race als veertiende. v -chef rob onderwater. 071-356463 Nieuwe ploeg Zambia wint in Marokko DEN HAAG ANP/Reuter Lusaka liep uit voor het Zam- biaanse elftal. Na de vlieg tuigramp in april, waarbij de een groot deel van de selectie van Zambia om het leven kwam, speelde de nationale ploeg tegen Marokko zijn eerste wedstrijd (2-1) in groep B van het WK-kwalifi- Het werd een emotionele wedstrijd. De Zambianen wilden winnen, moesten winnen. De selectie sloeg een trainingskamp van een maand in Eienemarken op om de hoog oplopende emo ties te ontwijken. Coach Mwila had de beschikking over drie buitenlandse spe lers: aanvoerder Kalusha Bwalya van PSV, zijn in Bel gië spelende broer Joe en Johnstone Bwalya. die zijn brood verdient bij het Zwi- terse FC Bulle. De jonge ploeg had het moeilijk tegen Marokko. Het wilde te graag, speelde te gretig en zonder overleg. Marokko nam in de 12de mi nuut de leiding door Daoudi (0-1). Na de pauze maakte Kalusha in de 62ste minuut gelijk: 1-1. De gelijkmaker bevrijdde de Zambiaanse ploeg van alle druk. Johnsto ne Bwalya zorgde acht minu ten later voor de winnende treffer, 2-1. Clemens Westerhof was met de Nigeriaanse selectie een maand ondergedoken in Zweden. Na de nederlaag le gen Ivoorkust moest Nigeria in groep A winnen van Alge rije om kansen op kwalifica tie te behouden. Het werd in Lagos 4-1 voor de ploeg van Westerhof. Okocha, 19 jaar en in dienst van Eintracht Frankfurt, en Amokachi (Club Brugge) scoorden één keer, Yekini twee keer. In Ha rare versloeg Zimbabwe in groep C Kameroen met 1-0 door een doelpunt van Sawu in de 68ste minuut. In Cesena werd de vrou wenploeg van Noorwegen voor de tweede keer kam pioen van Europa. In de fina le versloeg de Noorse ploeg gastland Italië met 1-0. Heg- stad maakte na de rust de winnende treffer. Daarvoor was Morace in de 13e, 29e en 44e minuut drie keer oog in oog verschenen met de doel- Noorwegen. Manager van Marseille blijft in hechtenis De voorlopige hechtenis van Jean-Pierre Bernès. manager van Marseille, is verlengd. Ber nès, verdacht van betrokken heid bij een mogelijke omko ping van spelers van Valencien nes, werd vrijdag aangehouden toen hij het ziekenhuis Sainte Marguerite in Marseille verliet. De beschuldigingen tegen Bernès zijn geuit door Jacques Glassmann, speler van Valen ciennes, die beweert dat de manager hem telefonisch geld geboden zou hebben, wanneer zijn club op 20 mei Olympique Marseille geen moeilijkheden in de weg zou leggen. Bij de zaak zijn nog drie spelers betrokken. Eydelie van Marseille. Bur- ruchaga en Robert van Valen Robert zou als enige het aan geboden omkopingsgeld geac cepteerd hebben. Een bedrag van 80.000 gulden is aangetrol fen in de tuin van zijn schoon ouders. Volgens niet door justi tie bevestigde verklaringen zou het geld zijn opgeborgen in en veloppen en gebundeld met pa perclips, die ook werden aange troffen in de kantoren van Ber nès in Marseille. Veendam vraagt spoed-arbitrage Het bestuur van de eerste divi sie club Veendam heeft bij de KNVB spoed-arbitrage aange vraagd in het geschil met trainer Theo Verlangen. De oefenmees- ter stond tot 1 juli 1994 onder contract bij de Groningse club. Verlangen werd echter ontsla gen wegens tegenvallende pres taties. De club en Verlangen konden de afgelopen weken niet tot overeenstemming ko men over de financiële afwikke ling van het contract Veendam heeft inmiddels Henk Nienhuis als nieuwe trainer aangetrok ken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15