Sport Sampras niet langer 'onzichtbare man' Indurain: de zweep erover Sluipschutter Argentinië velt Mexico MAANDAG 5 JULI 1993 11 Novotna in tranen Jana Novotna huil- I Z de tranen met tui ten na haar verloren Wim- bledon-finale tegen Steffi Graf Herstel AV Holland /i a AV Holland en De 11 Spartaan herstellen zich in landelijke atletiek- competitie Ajax stuurt nog één fax Amsterdam Ajax heeft weinig hoop meer dat de transfer van Pe ter Dubovsky nog doorgaat. De club stuurt vandaag een laatste fax naar Slowakije. „Het resultaat zal waarschijnlijk nul zijn", geeft penningmeester Arie van Os toe. Ajax wordt al twee weken misbruikt door de zaakwaarnemers van Dubosvky. Dat is de overtuiging van Arie van Os. De Am sterdammers schermen met een mondeling akkoord, dat al twee weken geleden werd bereikt. Met de aanbieding van Ajax toert Anton Ondrus, ex-international en manager van zowel Slovan Bratislava als Dubovsky, door Zuid-Europa om een nog beter contract af te dwingen. Van Os: „Dat hebben ze ook min of meer toegegeven. „Van Os wil dat spel niet meer meespelen. „Wat mij betreft verscheuren we de aanbieding. Als de heren dan nog wat willen, praten we alleen nog vrijblijvend." Loos alarm op Wimbledon londen Drie uur voor de aanvang van de finale in het vrouwen enkelspel tussen Steffi Graf (DUi) en Jana Novotna (Tsj) kwam op Wimbledon een bommelding binnen. De politie liet onmid dellijk het complex ontruimen. Een half uur later bleek dat het om een loos alarm, ging. Oorzaak van de melding was een ongevaarlijk pakje op het centre court. Steffi Graf te ziek voor diner londen Steffi Graf heeft gisteravond het traditionele Wimble- don-diner in het Savoy-hotel van Londen niet bijgewoond. De winnares meldde zich ziek. Pete Sampras was wel aanwezig en opende het bal met een dansje met zijn vriendin Delaina Mul- cahy. „Miss Graf voelt zich niet lekker", antwoordde Wimble- don-baas Chris Gorringe op vragen. „Ze wordt onderzocht door een arts." Gorringe zei dat hij geen idee had, wat de Duitse mankeerde. Zuidafrikaanse rugbyers verongelukt Johannesburg Twee Zuidafrikaanse rugbyers zijn zaterdagmor gen om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Flyhalf Ca meron Oliver en scrumhalf Stef Nel, spelers van Transvaal, bots ten op de weg tussen Sun City en Johannesburg met hun auto frontaal op een tegenligger. Oliver was op slag dood, Nel over leed in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Gemengde gevoelens bij Nederlands mixed-dubbel Ook dit jaar mocht een Neder lands paar zich in de royal box vervoegen voor het in ontvangst nemen van twee zilveren schaaltjes ter grootte van een onderzetter. Het was de helft van de prijs, de andere helft was bijna 80.000 gulden, voor Ma- non Bollegraf en Tom Nijssen na de finale van het gemengd dubbel, waarin zij met 3-6 4-6 verloren van Mark Woodforde en Martina Navratilova. Vorig jaar waren het Elting en Ore mans, die de eindstrijd*verloren van Suk (binnenkort weer dub- belpartner van Nijssen) en Nei- land. Een Nederlands dubbelpaar heeft nog nooit op Wimbledon gewonnen. De keren dat Betty Stöve zegevierde (in '78 en '81) deed ze dat met de Zuidafrikaan Frew McMillan. „Het is natuur lijk jammer als je er zo dicht bij komt. Maar eerlijk is eerlijk: zij waren gewoon beter dan wij", aldus Manon Bollegraf. Woodforde vormde zaterdag al met Woodbridge de winnen de combinatie in het mannen- dubbel. Voor Martina Navratilo va was het de achttiende Wim- bledontitel. „Met twee links hand igen tegenover ons was het erg moeilijk," vond Bollegraf. „Als je niets tegen de service kunt uitrichten, kom jezelf wel erg onder druk te staan. Bei den verloren eenmaal hun op slag. Bollegraf in de eerste set, Nijssen in de tweede. Pete Sampras brengt het tennis weer een beetje te rug naar de bron. In het tijdperk van de dubbelhan- dige backhand, de snoei harde service en de alles- of-niets-return speelt hij het spel op een bijna klas sieke manier. Als in de ja ren van het houten racket. londen rob van der zanden Maar de waardering van het volk voor het zuivere tennis van de 21-jarige Amerikaan is mondjesmaat en nog steeds durft men te twijfelen aan zijn kwaliteiten. Hij is de aanvoerder van de wereldranglijst. En sinds gisteren heeft hij zich voorgoed bewezen door Wimbledon te winnen. Hij versloeg in vier sets zijn één jaar oudere landgenoot Jim Courier, 7-6, 7-6. 3-6, 6-3. Meer moet dat niet zijn om tus sen de groten te worden ge rangschikt, zou men zeggen. Na gisteren moet er een einde komen aan het wantrouwen je gens Pete Sampras. Deze we reldtennisser verdient het niet om te worden beschouwd als een provinciaal. 'Boring Pete' en 'Pistol Pete' okay, maar de bijnaam 'onzichtbare man' past hem niet meer. Doorbraak De Wimbledon-zege van de man uit Tampa, Florida is een nieuwe doorbraak. Na zijn zege in de US Open in 1990 bleef Sampras bij de Grand Slams al tijd verstoken van een hoofd prijs. Toen hij als 19-jarig talent zijn landgenoot Agassi in New York versloeg, leek een nieuwe ster geboren, maar in de jaren die volgden kon hij de hoge ver wachtingen niet inlossen. Zijn Masters-titel in 1991 telde wat dat betreft niet echt. Omdat de grote spelers zich nog altijd be wijzen op de vier grote toer nooien, werd hij altijd een beetje afgeschilderd als iemand die er niet bijhoorde. Toen Sampras en zijn coach Tim Gullikson drie weken gele den in Londen arriveerden was een Wimbledon-titel het laatste waar ze aan dachten. De als eerste geplaatste speler had last van zijn schouder en vroeg uit stel voor zijn openingswed strijd. tijdens zijn wedstrijden nam hij pijnstillers, maar naar mate het toernooi vorderde werd de blessure minder hin derlijk. Pete Sampras zweeft door het beeld. De Amerikaan kreeg loon naar werken want hij won Wimbledon. foto ap Via overwinningen op Bor- wick, Morgan, Black, Foster, Agassi en Becker baande hij zich een weg naar de finale. Pe te Sampras was in bloedvorm. Zijn schouder zat hem bepaald niet in de weg en zijn spel was een verademing. Het verwijt is steeds dat er zo weinig emotie bij komt kijken als Sampras speelt. En inder daad, hij is geen man die zich met zijn p.r. bezighoudt op de baan. De Engelsen liepen in de afgelopen weken niet warm voor hem (1000 vrouwen werd gevraagd met welke bekende speler ze het liefst aardbeien wilden eten, Sampras eindigde als laatste) en de Amerikanen vinden hem ook veel te saai in vergelijking met de oude helden Connors en McEnroe, die de vonk over deden slaan naar de tribunes. Maar Sampras stopt de ex pressie in zijn slagen. Hij heeft een enorm balgevoel en is een natuurtalent. Misschien is'zijn probleem (of eerder dat van de toeschouwers) dat alles zo mak kelijk gaat en niet van deze tijd lijkt. Hij kreunt en vloekt niet. Hij slaat een klassieke backhand met één hand, kiest zorgvuldig heid boven snelheid en kracht (hij brengt een service terug, maar gaat meestal niet meteen voor het punt) en legt volleys neer met een dodelijke precisie. Sampras is ontspannen op de baan. Hij leeft ook ontspannen naar zijn wedstrijden toe. Toen hij de US Open-finale moest spelen, zat hij 's ochtends nog ergens in een stamcafé met vrienden (zijn ouders zagen de finale overigens in een winkel centrum op de televisie en vol gens Sampras zaten ze gisteren tijdens de finale zeker niet voor de buis...). Afgelopen week sloeg hij ter voorbereiding op één van zijn wedstrijden nog een balle tje met Elton John, die in Lon den een huis heeft. Ook gisteren leek niets een laatste overwinning in de weg te staan. Courier (nummer 2 in de wereld, hij kon bij een zege 1 worden) en Sampras stonden gisteren voor het eerst tegen over elkaar op gras. In de on derlinge wedstrijden leidde Sampras met 7-2 maar dat staatje was van weinig beteke nis. Net zoals de vier Grand Slam-titels van Courier (tegen Sampras 1) in de prullenbak konden voor deze wedstrijd. In het duel gaven de twee Ameri kanen op hun nationale feest dag (Independentday) elkaar geen duimbreed toe. De eerste twee sets moesten via een bar rage worden beslist en Sampras kreeg na twee keer winst een te rugslag in de derde set. In de vierde stond hij er weer. Doorslag „Ik voelde mijn schouders een beetje zwaar worden, maar in de vierde was ik weer de oude. Het matchpoint in de vierde was het grootste punt in de we reld voor me. Ik denk dat ik een paar weken nodig heb om te beseffen wat ik gedaan heb," zei Sampras, die vond dat zijn ver beterde returns de doorslag hadden gegeven, niet alleen in deze partij maar in het hele toernooi. „Alle groten wonnen hier in de afgelopen jaren door hun service-return. Becker, Ed- berg, Agassi. Nu ik. Er is veel ge praat over de wereldranglijst. Ik was nummer één, terwijl Jim Australië won en in Parijs fina list was. Nu heb ik laten zien dat ik terecht op één sta," aldus dé man die 825.000 gulden mee naar huis nam en voor Courier de helft achterliet in de prijz.en- pot. Onlangs ondervroeg de spe lersvakbond alle profs naar hun top drie op diverse spelonder delen. Backhand, forehand, ser vice, return, volley, smash, lob, stopvolley, passeerslag, voeten werk en mentalitiet waren de items. Na optelling van de pun ten werd per onderdeel een top 3 gemaakt van spelers. In geen enkele facet bleek Sampras bij de beste drie te behoren volgens zijn collega's. ,De onzichtbare man' hoort nergens bij en is volgens zijn vakgenoten niet meer dan een subtopper. Hij is alleen in tennis de beste. Gewoon weer verder gaan waar hij gebleven was. Dat gold voor Miguel Indurain en zijn gele trui. Eindigen in het geel en nu weer begonnen in die kleur. foto ap GUAYAQUIL ANP/RTR Gabriel Batistuta heeft het Ar gentijnse elftal aan de veertien de Copa America geholpen. De aanvaller schoot vannacht in Guayaquil twee keer raak in de finale tegen Mexico, 2-1: Door zijn treffers prolongeerden de Argentijnen de Zuidamerikaan- se titel. In de eindstrijd tegen Mexico in een half gevuld Monumental- stadion (40.000) in Guayaquil opende Argentinië aanvallend. In het harde duel met veel over tredingen, dat door de 32-jarige Braziliaanse arbiter Rezendes strak werd geleid (hij trok acht keer geel), vendel Argentinië na de rust in zijn oude stijl. Het legde het accent op de verdedi ging en loerde met arendsogen op de counter. In de snelle Ba tistuta bezat de ploeg een sluip schuttervan wereldformaat. De aanvaller van Fiorentina ontsnapte in de 63ste minuut even aan de aandacht van zijn bewaker Ramirez en passeerde doelman Campos in de korte hoek, 1-0. Het doelpunt vormde het begin van de tien opwin- denste minuten in de wedstrijd. Zes minuten later lag de gelijk maker achter Goycochea. De Argentijnse doelman haalde lin kerspits Alves onderuit en de ar biter legde( de bal op de stip. Galindo stuurde Goycochea naar de verkeerde hoek: 1-1. Een kwartier voor het einde profiteerde Batistuta van een onachtzaamheid in de Mexi caanse verdediging. Hij pikte een uitgooi van Simeone op, passeerde Ramirez en schoot diagonaal in, 2-1. LES SABLES d'OLONNE» DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Parijs is nog ver, zou Zoetemelk zeggen, maar na krap zeven Tourkilometers waren er al en kele interessante kaarten ge schud. De grootste troef legde Miguel Indurain op tafel. De ti telverdediger is in een blakende vorm naar Le Puy-du-Fou afge reisd. Daar. op de met veel his torie omgeven 'berg der dwazen', maakte de Spanjaard met Baskenbloed zaterdag dui delijk dat hij geen inbreuk wenst op zijn heerschappij in de wereld van het cyclisme. Met superieure pedaalslagen liet hij de concurrentie meteen zuchten onder zijn geel gekleur de regime. Was die proloogtri- omf een logische gang van za ken, wat Indurain gisteren liet zien, was nog nooit vertoond. De Grote Leider ging, in de fina le van de sprintersrit naar Les Sables d'OIonne, in de slag voor bonificatieseconden. Met suc ces, hij sprokkelde er vier en daarmee bracht hij de marge op zijn naaste belager, de Zwitser AlexZülle, op 12 tellen. Geen verschil uiteraard dat er nu meteen in tikt, maar het wekt wel de schijn dat Indurain de zaken dit keer eens anders gaat aanpakken. De man die bekend staat als een verdediger pur sang schoot plotseling uit zijn vertrouwde rol in het dorpje Grosbreuil, waar de laatste tussensprint aan de orde was. Schouder aan schouder met de Franse groene-truikan didaat Jalabert vocht hij om vier tellen winst, want het maxi mum (6) was al vergeven aan de op dat moment solerende Pool Jaskula. Een sprintende Indu rain, dat is een zeldzaam ver schijnsel. Dat hij het ook nog redelijk kan, bewees hij door Jalabert, toch allesbehalve een slak, voor te blijven. In hun spoor zaten de Italianen Chiap- pucci en Bugno. Ze wilden zich er ook mee bemoeien, doch konden deze verrassingsma noeuvre van de Banesto-kop- man niet adequaat beantwoor den. Heeft Indurain misschien snode plannen? Hoewel hij be weert dat records hem koud la ten, wekte hij gisteren de schijn dat hij het leiderstricot meer dan ooit koestert. Lonkt hij stie- kum naar evenaring van het re cord, dat Maurice Garin (1903), Philippe Thys (1914), Ottavia Bottecchia (1929), Nicolas Frantz (1928) en Romain Maes (1935) in een reeds zeer grijs verleden hebben gevestigd? Dit vijftal droeg van start tot finish de gele trui. Indurain liet desge vraagd weten geen plannen in die richting te hebben. Maar waarom dan die extra energie aanwenden voor een paar tellen tijdwinst? Indurain: „Ik zag Bugno versnellen en ik wil op mijn directe concurrenten geen tijd verliezen, geen seconde." Olaz Nee, van een straf regime wilde de held van het dorpje Olaz (z'n nieuwe woonplaats sinds hij eind vorig jaar is getrouwd) geen weet hebben. „Ik zal die trui zeker niet met hand en tand verdedigen. Althans niet ten aanzien van renners die geen kans maken op de eindzege. Ik heb maar één doel en dat is als winnaar het podium in Parijs beklimmen. Ik heb me trou wens wel verbaasd over de grote verschillen in de proloog. Het was echt niet mijn bedoelinR gelijk een psychologische tik uit de delen. Dat is in tegenspraak met de manier waarop ik wil winnen, gewoon op de juiste momenten toeslaan." Er is dus nog hoop voor de vrijbuiters. Indurain is nog niet bekeerd tot het Merckxisme, die de leer van het kannibalisme er op na hield. Hij blijft anderen ook best wat moois gunnen, als ze maar geen Chiappucci, Bug no, Zülle en Röminger heten. En Breukink, ofschoon de Ne derlandse favoriet in de proloog een beetje onder de maat bleef Zelf vond hij zijn prestatie in l.e Puy-du-l-ou redelijk, omdat-ie gaf hij aan geen specialist op een parcours met een venij nige klim is. Niet meer dan, want in 1989 beheerste hij dat werk nog wel perfect. Toen overmeesterde Breukink, nog in het shirt van Panasonic, in Luxemburg-stad als beste van het Tourpeloton de ook niet kinderachtige Pabeierberg. En werd ene Indurain, destijds net als Breukink een coming-man. zevende. Dit -keer bleef Breukink op plaats 13 steken, op 26 secon den van Indurain. Die rondde het parcours met een formida bel gemiddelde van bijna vijftig per uur (49.687). Breukinks moyenne lag ruim 2 kilometer lager. Het excuus lag voor de hand. dc vrijdag tijdens een training licht gekwetste knie als gevolg van een crash die werd veroorzaakt door een onoplet tende automobiliste. Breukink is echter nuchter en reëel ge noeg om zich daarachter niet te verschuilen. Breukink: „Bij het inrijden had ik wat last, maar niet noemenswaardig. Toen ik eenmaal bezig was met die pro loog, merkte ik er niets van. Dan doet namelijk alles pijn. Nee. met die knie valt het wel mee." Dat drie ploeggenoten (Zülle, Jalabert en ook nog Bniyneel) een snellere chrono lieten regi streren, liet de kopman koud. „Een proloog is maar een begin en hoogstens een indicatie van de vprm van de dag. Meer niet. Daaruit mogen niet te snel con clusies worden getrokken. Ik venvijs naar 1990. Toen werd ik derde in het eindklassement met een nog slechter uitgeval len proloog." T Tikje Toch voelt Breukink ongetwij feld de opdringerige adem van Zülle, Indurains naaste belager, in zijn nek en zal zijn verlies wellicht een psycholgisch tikje hebben veroorzaakt. Te meer omdat de kopman met de meest geavanceerde (Lotus)fieis van het ONCE-team reed. Een carbonproduct dar veel over eenkomsten vertoont met dc wonderfiets van Olympisch kampioen Chris Boardman. Zülle had ook zo n raccmachine tot zijn beschikking, doch ver Icoos zijn vertrouwde karretje Opmerkelijk was eveneens het toch vrij 'eenvoudige' rijwiel van Indurain, zonder dichte wielen ook. Die blijken opeens weer uit de mode (e raken. Hel bewijst de stelling van \eci lands beroemdste mecanicien. Jan Le Grand. Hij stelt dat. alle technische snufjes ten spijt, het uiteindelijk de benen zijn die het hem doen. In die van Mi guel Indurain moeten dan wel haast bovennatuurlijke krach ten zitten. Waar anderen total loss de meet bereikten, stapte dc Spanjaard nauwelijks gele kend af. De Franse renner Man Madiot, medewerker bij het ra diostation Europe, stond er ver stcld van. „Het was net of die Indurain even een terrasje had gepikt. Niet te geloven!"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11