Duitsland stuurt asielzoekers terug Buitenland Amerikaanse politie gefopt met 'nepsjeik' Japanse minister ontvangt geld voor verkiezingsstrijd Bloedbad in San Francisco Haar wordt Franse seriemoordenaar fataal Nog even volhouden Londense politie grendelt City af voor autoverkeer Vijf man in één cel heel gewoon in Tanzania VN machteloos tegen beschieting Gorazde I VRIJDAG 2 JUL11993 Oppositie wint in Belize belmopan De conservatieve oppositie heeft de algemene ver kiezingen gewonnen in het Middenamerikaanse landje Belize en daarmee een einde gemaakt aan het decennia-oude bewind van George Price. De Verenigde Democratische Partij (UDP) behaal de 15 van de 29 parlementszetels, zo bleek gisteren bij de be kendmaking van de officiële uitslag. Vrij personenverkeer 1 december madrid» Negen van de twaalf EG-landen zijn in de Spaanse hoofdstad Madrid overeengekomen om met ingang van 1 de cember hun gemeenschappelijke grenzen voor personenverkeer open te stellen. Sinds 1 januari van dit jaar was het vrije grens verkeer tussen de betreffende landen al van kracht voor goede ren. Alleen Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken blijven buiten dit zogenaamde Schengen-akkoord over de afschaffing van de interne grenscontrole. Winst oppositie in Burundi Bujumbura» De parlementsverkiezingen in Burundi hebben de democratische machtsovername van de Hutu-meerderheid in het land bevestigd. De onlangs gekozen president Melchior Ndadaye behaalde met zijn partij een grote overwinning. Het Front voorde Democratie in Burundi (Frodebu) krijgt met 71,4 procent van de stemmen 65 van de 81 zetels. Oud-president Buyoya legde beslag op de resterende zetels. Haïti krijgt weer hulp Washington Washington gaat de hulp aan Haïti hervatten. In een officiële verklaring stelde het Witte Huis gisteren dat het Haïti een financiële steun zal verlenen van 37,5 miljoen dollar ten einde de onderhandelingen over het herstel van de demo cratie in het land gaande te houden. Doden bij aanslag op bus in Jeruzalem Jeruzalem Een aanslag van militante Palestijnen op een Israë lische bus met pendelaars uit Oost-Jeruzalem heeft aan twee mensen het leven gekost. Een 39-jarige vrouw is overleden aan haar verwondingen. Eerder hadden de vluchtende Palestijnen een 42-jarige moeder van vier kinderen gegijzeld en vervolgens doodgeschoten. Twee passagiers van de bus liggen zwaarge wond in het ziekenhuis. De twee daders zijn tijdens de achter volging door agenten gedood. Volgelingen van de blinde Egyp tische sjeik die wordt verdacht van betrokkenheid bij terreur acties hebben gisteren een stand-in gebruikt om agenten die de sjeik wilden arresteren om de tuin te leiden. Het Amerikaanse ministerie van justitie had de arrestatie ge last van sjeik Omar Abdel-Rah- man. Agenten van de immigra tiedienst die stonden te posten bij de Abu Bakr moskee in Brooklyn waar de blinde geeste lijke predikte, sprongen te voor- blijfsvergunning te bemachti gen. De Japanse minister Yoshiro Hayashi (financiën) heeft van morgen toegegeven dat hij poli tieke giften ontvangt van ban ken en verzekeringsmaatschap pijen. Op een in aller haast bij eengeroepen persbijeenkomst zei hij dat de donaties niet in verband staan met zijn functio neren als hoofd van het minis terie. Hayashi deed zijn uitspraken nadat het dagblad Asahi Shim- bum had bericht dat hij grote Japanse banken gevraagd had om bijdragen voor zijn campag ne voor de verkiezingen van 18 juli. „Nu de politieke hervor mingen zijn mislukt, neem ik zoals vroeger contributies aan", zei de bewindsman. „Ik ben echter niet de enige". Hij wei gerde te zeggen om wat voor bedragen het gaat. „Verkiezin gen kosten een grote hoeveel heid geld, het zou niet eerlijk zijn als ik geen giften zou mo gen aannemen." Volgens de Japanse wet op poli tieke schenkingen mag een be drijf een politieke groep of partij jaarlijks steunen met een be drag tot 50 miljoen yen (900.000 gulden). Asahi Shimbun voor spelde dat er grote beroering zal ontstaan over het gedrag van Hayashi, zeker gezien het feit dat het komt na een lange reeks van schandalen over geldelijke schenkingen van bedrijven aan de politiek. Man schiet acht mensen dood Een onbekende schutter heeft gisteren in een advocatenkan toor in San Francisco een bloedbad aangericht. De man schoot zeker acht mensen dóód en sloeg vervolgens de hand aan zichzelf. Ten minste twaalf mensen liepen ernstige schot wonden op. Gewapend met twee machi negeweren, een pistool en een zak vol kogels stapte de man een wolkenkrabber in het finan ciële centrum binnen waar het advocatenkantoor Pettit and Martin is gevestigd. Zodra hij de lift uitkwam opende hij het vuur in de vergaderzaal. Vervolgens ging hij de vier verdiepingen van het bedrijf af om op men sen te schieten. Toen de politie hem in het trappenhuis op de 30e verdieping had omsingeld, schoot hij zichzelf dood. De motieven van de dader zijn nog onduidelijk. Volgens burgemeester Frank Jordan was hij in een juridische strijd ver wikkeld en had hij in eerste in stantie „de jacht geopend" op een of meerdere personen die hij zocht. correspondent Een haartje dat is gevonden in de kampeer - bus van een voormalige Franse beroepsmi litair vormt waarschijnlijk de sleutel tot de oplossing van een van de grootste criminele mysteries in de Franse geschiedenis: de ver dwijning van zeven jonge mannen in de NoordfranseChampagnestreek. De zeven, onder wie zes diehstplichtige militairen, verdwenen tussen 1980 en 1987 zonder een spoor na te laten in de directe omgeving van het plaatsje Mourmelon. De verdwijningen hadden één ding gemeen: de slachtoffers waren allen voor het laatst ge signaleerd terwijl ze stonden te'liften. On danks uitgebreid speurwerk en het verhoor van tientallen verdachten, slaagde de Fran se politie er tot nu toe niet in om 'het mys terie van Mourmelon' op te lossen. Ruim twaalf jaar na de verdwijning van de eerste jongeman in maart 1980 lijkt de oplossing van het mysterie nu toch in zicht. Een gespecialiseerd instituut in Metz heeft via een nieuwe microscopische onder zoeksmethode vastgesteld dat een haartje dat de politie in de kampeerbus van de voormalige beroepsmilitair Pierre Chanal heeft aangetroffen, moet hebben toebe hoord aan Patrick Gache, de dienstplichtige soldaat die op 30 april 1987 als zevende in de serie spoorloos verdween. Pierre Chanal, in 1990 tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens de verkrach ting van een Hongaarse lifter, is door de Franse politie steeds beschouwd verdachte nummer één, maar de ex-militair ontkende elke betrokkenheid en het bewijs ontbrak. Die ene haar dreigt hem nu alsnog noodlot tig te worden. Het onderzoek is overigens nog niet afge rond. In de kampeerbus heeft de technische recherche hoofd- en huidhaartjes van ten minste zes andere personen aangetroffen, waaronder mogelijk die van enkele andere verdwenen jongeren. De ex-militair ontkent nog steeds iets met de mysterieuze verdwijningen van doen te hebben, maar de Franse justitie heeft het onderzoek inmiddels heropend. 'Nieuwe tsaar snaait op kosten van gemeenschap' moskou hans geleunse correspondent Bolsjewistische revolutionai ren wisten over de Russische tsaren de vreselijkste dingen te vertellen. Slavernij, uitbuiting, moord, corruptie, de Roma novs hadden het allemaal op hun geweten. De hedendaagse communisten hebben een nieuwe wandaad ontdekt. De officiële troonpretendent snoept op kosten van de ge meenschap. Groothertog Georgi Roma nov, een corpulent kereltje van twaalf jaar, maakte in mei sa men met zijn moeder en groot moeder een boottocht ovei Wolga. Overal waar hij kwam, werd hij ontvangen met bloe men en muziek. In de stad Samara bracht Georgi een bezoek aan een chocoladefabriek. Volgens de communistische inwoners heeft dat geintje een miljoen roebel gekost. Gemeentebe stuurder Joerin houdt echter vol dat het bezoek de gemeen te slechts 400.000 roebel (850 gulden) heeft gekost. De rest was door privésponsors bij eengebracht. Het is niet be kend hoeveel chocola Georgi naar binnen heeft gewerkt. schijn toen enkele mannen stie kem een in het wit geklede fi guur uit de moskee naar een bestelwagen loodsten. Pas toen de agenten hem hadden aange houden kwamen zij erachter dat de figuur niét de sjeik was. Abdel-Rahman is in 1981 in Egypte gevangengezet omdat hij achter de moord op presi dent Anwar Sadat zou hebben gezeten. In 1984 werd hij vrijge sproken en in 1990 kwam hij op een toeristenvisum de VS bin- vilnius Nieuwe recruten van het Litouwse leger zwoegen en zweten in de zon in een legerkamp in de hoofdstad Vilnius. Litouwen is direct na het herwinnen van de onafhankelijkheid begonnen met de opbouw van een eigen leger. De dienstplicht is anderhalf jaar. foto reuter richard elus londen cees van zweeden correspondent De Londense City, het financië le hart van Europa, wordt vanaf morgen afgegrendeld. Op de zes belangrijkste toegangswegen naar de City komen politiepos ten, terwijl alle kleinere wegen worden afgesloten. De maatregelen volgen op twee bomaanslagen door de IRA die de City de afgelopen ja ren miljarden guldens aan scha de berokkenden. In de toe komst hoopt de politie naar het voorbeeld van Belfast slagbo men te kunnen installeren. Hiervoor is echter toestemming nodig van de regering. In de overvolle Tanzaniaanse gevangenis sen dreigen duizenden gedetineerden te sterven. Vooral in Dar-es-Salaam en in het noordelijk gelegen Arusha is de situatie in de gevangenissen rampzalig. „In deze plaatsen slapen gemiddeld vijf gevange nen in een éénpersoonscel," zegt John Nyoka. Hij is belast met de veiligheid in de gevangenissen. „Overbevolking is de belangrijkste oorzaak van het uitbreken van vele besmettelijke ziektes," voegt hij daaraan toe. Tussen de cember 1991 en juli 1992 zijn minstens 430 gevangenen gestorven aan diverse ziektes als tuberculose, cholera, malaria, diarree en AIDS. Tanzania telt in totaal 106 gevange nissen, berekend op 23.000 gedetineerden, die 44.000 gevangenen herbergen. Voor de onafhankelijkheid in 1961 waren er 61 ge vangenissen voor 9.000 gedetineerden. De regering heeft de afgelopen decennia niet genoeg penitentiaire inrichtingen ge bouwd, terwijl er meer gevangenen zijn. Dat komt niet alleen door de stijging van de criminaliteit, maar ook simpelweg door de bevolkingsgroei. Dat erkent ook minister Augustine Mrema (binnenlandse zaken). „Sinds de onafhankelijkheid is de bouw van gevangenissen niet gelijk opgegaan met de groei van de bevolking en criminaliteit." De Tanzaniaanse bevolking groeide van 9 miljóen in 1961 tot de huidige 27 miljoen. Het aantal misdaden steeg van 290.000 in 1990 tot 327.000 gevallen in 1992. Psycholo gen verklaren de groeiende criminaliteit met de economische problemen waar Tan zania mee kampt. Maar ook veranderingen binnen de rechtspraak hebben de situatie in de gevangenissen verergerd. Zo leggen rechters tegenwoordig langere gevangenis straffen op. Kregen criminelen die zich schuldig maakten aan een gewapende over val in de periode voor de onafhankelijkheid nog tien jaar gevangenisstraf, nu worden ze voor dertig jaar opgesloten. Mensenrechtenactivisten klagen bovendien over de lengte van het voorarrest. „Sommi ge gevangenen zaten meer dan vier jaar in voorarrest," zegt een van de critici. „In an dere gevallen zijn sommige gedetineerden, die bij het Hooggerechtshof in hoger be roep gingen zolang in voorarrest gehouden, dat hun straf erop zat voordat er een uit spraak in de beroepszaak kwam." Opperrechter Francis Nyalali zegt: „De op lossingvoor de overbevolkte gevangenissen is het bouwen van nieuwe inrichtingen om de stijging van de bevolking en criminaliteit bij te houden." In 1980 lanceerde de regering een nationaal programma om het aantal penitentiaire in richtingen uit te breiden. Maar het initiatief liep vast op geldgebrek. „We kunnen de bouw van extra gevangenissen zien als de oplossing voor de overbevolkte inrichtin gen. Maar het uiteindelijke doel is toch cri minaliteitsbestrijding," zegt minister Mre- De controleposten zullen worden bemand door bewa pende leden van het eigen poli tiekorps van de City. Auto's zul len niet langer pngecontroleerd het gebied kunnen binnenrij den. Het bestuur van de City ver wacht geen onoverkomelijke verkeersproblemen. Negentig procent van de bijna één mil joen mensen die in het gebied werken, pendelt per trein of metro. Veel Londenaren rea geerden sceptisch op het be sluit. Gevreesd wordt dat de IRA nu doelwitten elders in de stad zal kiezen, bijvoorbeeld in de uitgaanswijk West End. De Verenigde Naties hebben in Bosnië-Hercegovina gisteren machteloos moeten toekijken hoe de Moslim-enclave Goraz de opnieuw onder Servisch ar tillerievuur kwam te liggen. Dichtbij het VN-gebouw in de stad ontploften in anderhalf uur tijd veertig granaten, aldus me dewerkers van de VN. De VN riepen Gorazde en vijf andere steden in Bosnië in mei uit tot „veilige gebieden". De internationale gemeenschap heeft inmiddels extra troepen toegezegd voor beveiliging van de zones maar deze zijn nog niet gearriveerd. Ook in de regio rond Maglaj en Zepce krijgen de VN nog steeds geen voet aan de grond. De blauwhelmen krijgen geen toestemming om te inspecteren wat er in de steden gaande is. De enige berichten komen van de duizenden vluchtelingen die het gebied verlaten. Intussen wordt het werken voor hulpver leners in de regio steeds moei lijker en gaan er stemmen op de hulp in Bosnië helemaal te sta ken. Na dagenlange hevige ge- vecjiten hebben Kroatische troapen in het noorden van Bosnië-Hercegowina de door moslims bewoonde stad Zepce ingenomen. De Kroatische ra dio meldde vanochtend slechts enkele moslim-eenheden nog weerstand bieden. Speciale uitrusting voor Poolse en Tsjechische grensposten Erfprins Liechtenstein trouwt vaduz» Prins Alois van Liechtenstein treedt morgen in Vaduz in het huwelijk met de hertogin van Beieren. Het paar poseerde gisteren in de tuin van het kasteel van Vaduz voor de fotografen. foto reuter ruben sprich Gezwel van 26 kilo verwijderd telaviv» Artsen in de Israëlische stad Haifa hebben een gezwel van 26 kilo uit de buik van een 51-jarige vrouw verwijderd. De celwoekering had een doorsnee van een halve meter. De patiën te had zich met maagpijn en „een opgeblazen gevoel" gemeld bij de intensive care-afdeling van het ziekenhuis. Een echome ting wees op een gezwel van een uitzonderlinge omvang. 'Lijfstraffen voor dieven en hoeren' Cairo» De Libische leider Moammar Gaddafi heeft gezegd dat hij gevangenissen zal afschaffen en in plaats daarvan islami tische lijfstraffen gaat toepassen. Dieven zal voortaan de hand worden afgehakt en prostituées zullen worden gegeseld. Gaddafi zei dat de afranselingen op televisie zouden worden vertoond. Op de eerste dag van de strengere regels voor asielzoekers in Duitsland zijn aan de Duits-Poolse en de Duits-Tsjechische grens ruim honderd mensen teruggestuurd om dat ze niet over de juiste papieren beschikten. Bij de grensposten meldden zich giste ren slechts tientallen vluchtelingen waar dat er de afgelopen maanden nog tienduizen den waren. Polen en de Tsjechische republiek vrezen de komende tijd overstroomd te worden met afgewezen asielzoekers uit Duitsland. budapest runa hellinga correspondent oost—europa Sinds gisteren accepteert Duits land geen vluchtelingen meer die binnenkomen via landen die volgens Bonn 'veilig' zijn. Dat betekent dat asielzoekers die via Polen en de Tsjechische republiek binnenkomen, in Duitsland geen kans maken. De grenswachten waren speciaal uitgerust om vluchtelingen in afwachting van hun uitzetting op te vangen. Toch is volgens hen een reis door Polen naar Duitsland sinds gisteren niet minder aanlokke lijk. Bij de Poolse grensplaats ISlubice kan iemand in twee mi nuten de ondiepe grensrivier de Oder overzwemmen. Bij ont dekking aan de Poolse kant worden de illegale migranten op de trein gezet met de mede deling dat ze Polen binnen 48 uur moeten verlaten. Maar ze kunnen 15 kilometer verder op het eerstvolgende station al weer uitstappen en het nog eens proberen. De Tsjechische regering wil de vluchtelingenstroom beper ken door de open grens met Slowakije te 'normaliseren' en er een echte, bewaakte grens van maken. Dat is volgens Praag noodzakelijk, omdat Slowakije zeer soepel is in de toelating van mensen uit andere' voorma lige Oostbloklanden, ook uit die landen waar de meeste vluchte lingen vandaan komen. Op dit moment zijn langs de belangrijkste wegen tussen de Tsjechische republiek en Slowa kije al grensposten. Maar er lo pen in het totaal 69 wegen die niet worden bewaakt. Bratislava weigert mee te werken aan de oprichting van grensposten, omdat dat in tegenspraak is met de afspraken over vrij grensver keer tussen beide landen die bij de splitsing zijn gemaakt. Op verzoek van premier Klaus en tot boosheid van de ministe ries van binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en defensie werd dat punt van de regerings agenda geschrapt. Klaus wil nogmaals proberen met Slowa kije tot een overeenkomst te ko men. Mocht dat binnen twee maanden niet lukken, zal Praag alsnog eenzijdig grensposten bouwen. Slowakije heeft aange kondigd in dat geval geen asiel zoekers terug te nemen. Koffers en papieren van Poolse reizigers worden aan de Duitse grens bij Frankfurt uitbundig gecontroleerd. De controle aan de Duitse grens is sinds gisteren verscherpt om asielzoekers te weren. foto ap axel kull

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5