ECN ontwikkelt veiliger reactor 'Grote ingreep niet nodig' Marionet Paulis terug in zijn mandje Binnenland Kamer: Specialisten moeten gewoon stoppen met acties Café Americain wordt gerestaureerd Banenplan minderheden niet meer dan schone schijn VRIJDAG 2 JUL11993 3 Vader vergiftigt zoontje met alcohol utrecht Een 24-jarige man uit Capelle aan den IJssel heeft be kend dat hij zijn éénjarige zoontje met alcohol heeft willen ver giftigen. Het jongetje werd drie weken geleden ernstig ziek in een Utrechts ziekenhuis opgenomen. Pas zes dagen later ont dekten artsen dat het kind een alcoholvergiftiging had. Het had een alcoholpromillage van 4,1 in zijn bloed. Dat kan tot lever- en hersenbeschadiging leiden. De man had geestelijke problemen. Museumdirecteur Haks veroordeeld Groningen» Directeur Frans Haks van het Groninger Museum is gisteren door de rechtbank in Groningen veroordeeld tot een boete van 25.000 gulden en drie maanden voorwaardelijke cel straf. Haks stond onder meer terecht voor het opstellen van een schijnhuurcontract met zijn partner. Deze kreeg zes maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. Gedurende vijfjaar zou hij in komsten voor de sociale dienst hebben verzwegen. De raads man van beiden zei in hoger beroep te zullen gaan. De directeur is al geruime tijd geleden op non-actief gesteld. Politie beschuldigd van hasjverkoop Amsterdam Officier van justitie mr. W. Mijnssen heeft gisteren bij de rechtbank in Amsterdam tegen twee voormalige recher cheurs van 34 en 36 jaar respectievelijk achttien en tien maan den gevangenisstraf geëist. Het tweetal wordt beschuldigd van de verkoop van honderd kilo hasj. Drie jaar geleden werden de rechercheurs van bureau Raampoort door hun collega's aange houden nadat zij hasj hadden verkocht aan 'pseudo-koper A047'. Uitspraak 15 juli. DEN HAAG ANP Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft de volle dige steun van de Tweede Ka mer bij de verlaging van de spe cialistentarieven. De acties daartegen van de specialisten maken nauwelijks indruk op de Kamer, zo werd gisteren duide lijk tijdens een overleg in de Ka mer. „Ze moeten er gewoon mee stoppen", zei CDA'er Lan- sink. De tarieven zijn in april met 12 procent gekort om een over schrijding van het budget voor specialistische hulp te compen seren. Een aangekondigde extra verlaging van 190 miljoen in 1994 is misschien niet (hele maal) nodig omdat de uitgaven in 1992 achteraf lijken mee te vallen. De budgetoverschrijdingen lopen per specialisme uiteen. Specialisten die keurig binnen de financiële grenzen zijn ge bleven, ervaren de algemene ta riefskorting dan ook als on rechtvaardig. Maar per specia lisme verschillende verlagingen zijn niet mogelijk door gebrek aan gegevens. Als de specialis ten alsnog de nodige omzetcij fers op tafel leggen, blijft Si mons bereid tot aanpassingen van de tarieven per specialisme. In diverse ziekenhuizen voe ren specialisten actie door maandelijks één week alleen zondagsdiensten uit te voeren. Lansink leidde daaruit af dat sommige verrichtingen kenne lijk overbodig zijn, Willems (GroenLinks) dat een inko mensachteruitgang blijkbaar best mogelijk is. De Kamer vroeg Simons wel nog eens met specialisten, zie kenhuizen en verzekeraars om de tafel te gaan zitten. Van Ot- terloo (PvdA) verwacht daar niet veel van y,gezien de toon en ar- gurpenten van de specialisten". De specialisten op hun beurt breiden de 'zondagsweken' nog steeds uit. De algemeen chirur gen en de orthopedisch chirur gen van het Rijnstate Zieken huis in Arnhem werken voorlo pig niet meer mee aan de komst van een nieuwe polikliniek in Arnhem-zuid. Zo'n project ver hoogt alleen maar de kosten van de gezondheidszorg en daar doen ze niet aan mee, aldus een verklaring gisteren. Uniek project kernenergie in Petten Een nieuwe kernreactor, waarvan de radioactieve kern niet smelt als er iets misgaat en die niet ontploft, zoals in Tsjernobyl gebeurde. Een reactor die de gevolgen van een eventueel ongeluk helemaal intern kan opvangen zonder dat de omgeving voor jaren met een desastreuze besmetting wordt opscheept. Het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten gaat een voorberei dende studie beginnen om te kijken of het zo'n hoge- temperatuur-kernreactor kan ontwikkelen. Nergens in de wereld bestaat nog zo'n type reactor. Wel is men ook in Duitsland met de ontwikkeling bezig. den haag/petten gpd Dat maakte algemeen directeur H. van den Kroonenberg van het ECN gisteren bekend bij de presentatie van het jaarverslag 1992. Het ECN maakt voorlopig een (voor onderzoek beschei den) bedrag van 2 tot 3 miljoen gulden per jaar vrij voor het project. Het ECN wil niet alleen het eigen personeel inschake len, maar ook samenwerken met de Nederlandse en wellicht ook buitenlandse industrie. Het gaat in eerste aanleg om een prototype. Een demonstra tiemodel zou in het begin van de volgende eeuw in gebruik moeten kunnen worden geno men. Van den Kroonenberg zei gisteren dat het niet aan hem is te zeggen waar de demonstra tiereactor moet worden geves tigd. Maar gelet op de aanwezi ge kennis voegde hij eraan toe dat Petten 'niet zo'n gekke plaats' is. Op het moment dat de reactor commercieel te ex ploiteren is, zou er elders kun nen worden gebouwd. Met de ontwikkeling van het hypermoderne type reactor wil het ECN in de toepassing van kernenergie een vernieuwing op de lange termijn tot stand bren gen, die maatschappelijk accep tabel is. Van den Kroonenberg zei dat het ECN met zijn initia tief ingaat op de uitdaging van de energiewoordvoerder van de PvdA in de Tweede Kamer. Feenstra. De sociaaldemocraat pleitte er onlangs voor de eerste de monstratiereactor in Nederland te bouwen. Het Tweede-Kamer lid herhaalde dat voorstel giste ren, maar voegde eraan toe dal de bouw van een nieuwe super- beveiligde kerncentrale niet los kan worden gezien van de slui ting van de 'gewone' centrales in Borssele en Dodewaard. Feenstra verwacht dat de re novatie, die nodig is om deze twee centrales tot 2004 in be drijf te houden, aanzienlijk meer gaat kosten dan de 600 miljoen gulden die ervoor is uit getrokken. „Dat geld kunnen we beter in een veilige kerncentrale steken en in het onderzoek naar het terugdringen van de tijd voor de opslag van langlevende splijtstoffen", aldus Feenstra. Amsterdam Het Amsterdamse Café Americain bij gebruikers van de lezerstafel zullen, evenals de ande- het Leidseplein wordt weer helemaal in de stijl van re gasten, tijdelijk een ander heenkomen moeten de jaren twintig gerestaureerd. De operatie kost twee zoeken. Deze week werden de loodzware en stemmi- miljoen gulden. Het café van het hotel met dezelfde ge kroonluchters van de plafonds gehaald, naam, dat in art deco-stijl is opgetrokken, zal in sep- foto anp ruud hoff tember weer opengaan voor het publiek. De vaste den haag» gpd Een volgend kabinet kan het fi nancieringtekort flink terug brengen en de belastingen ver lagen zonder grote bezuini gingsoperaties zoals de Tussen balans. Dat zegt de Studiegroep Begrotingsruimte, waarin een aantal ministeries, De Neder- landsche Bank en het Centraal Planbureau zitten. De studiegroep kreeg enkele maanden geleden van het kabi net de opdracht na te gaan welk financieel beleid een toekom stig kabinet over de periode 1994-1998 moet gaan voeren. Volgens het eindrapport moet het nieuwe kabinet de belastin gen en sociale premies met on geveer tien miljard gulden ver lagen en zes miljard uittrekken voor een verlaging van het fi nancieringstekort tot 1,75 pro cent (in 1994 is dat waarschijn lijk nog 3,25 procent). Verder mogen de rijksuitgaven niet meerstijgen. Als de economie de komende jaren met gemiddeld 1,75 pro cent per jaar groeit, zoals het CPB verwacht, krijgt een vol gend kabinet in vier jaar onge veer 35 miljard gulden méér binnen dan nu. Daarmee kun nen de maatregelen worden be taald en is er ook nog wat reser- Die is nodig omdat de studie groep pleit voor een zoge noemd trendmatig begrotings beleid. Dat wil zeggen dat er niet meer bij elke tegenvaller nieuwe bezuinigingen volgen. Er wordt over meerdere jaren gekeken. De tegenvallers kun nen dan opgevangen worden via de reserve die eerder is aan gehouden. In haar plannen gaat de stu diegroep ervan uit dat het kabi net de bezuinigingen tot 1998 van 9,5 miljard, zoals die dit jaar zijn vastgesteld, uitvoert. Van dat bedrag is nog maar 2,4 mil jard gulden ingevuld. Verder staat nu al vast dat de economi sche groei volgend jaar geen 1,75 procent zal bedragen, maar iets meer dan 1 procent. Jeugd wordt voor ronselaars ONTHULLEND AMSTERDAM GPD 'Gratis naar de zon? Laat je niet inpakken'. Met deze en andere teksten op pamfletten waar schuwt de Amsterdamse politie sinds gisteren jeugdige bezoe kers van cafés en disco's rondom het Leidseplein en het Rembrandtplein dat ze zich niet moeten laten ronselen voor drugtransporten. In ruil voor een gratis vakan tie wordt hen gevraagd of ze een pakje mee willen nemen. Daarin zitten vaak soft- of hard drugs. De politie is sinds Vorig jaar op de hoogte van dit ver schijnsel. Werkstudenten met sand- wichborden lopen in kroegen en op straten en pleinen. Hore- cabazen hebben waarschu wingsposters voor hun raam hangen en vliegtuigmaatschap pijen en reisorganisaties waar schuwen hun jeugdige klanten voor de risico's. Ook in Den Bosch worden jongeren geronseld voor drug transporten. Ze krijgen een gra tis vakantie in het buitenland en een bonus van 5000 gulden als ze op de terugreis een pakje meenemen. Het risico dat ze worden opgepakt is volgens de politie zeergroot. HET BABYGERUCHT CAROLA EN HAAR TWEEDE KINDJE Duizend extra ambtenarenbanen volgend jaar weg DEN HAAG GPD Er worden dit jaar geen dui zend banen extra geschrapt bij de rijksoverheid. Na een toe zegging van minister Dales van binnenlandse zaken dat ze de extra banen volgend jaar zou laten vervallen, trok de CDA- fractie haar voorstel in om nog dit jaar tot deze bezuiniging over te gaan. Daarmee werd het sinds woensdag hoogopge- lopen conflict tussen minister en CDA-fractie bijgelegd. Het CDA toonde begrip dat het niet verantwoord zou zijn om op zo korte termijn zoveel extra arbeidsplaatsen te laten vervallen. Waar ze verdwijnen en hoeveel geld ermee is ge moeid, is niet bekend. Daar over moeten de minister en de grootste coalitiepartij het nog eens worden. Het is nog niet duidelijk wat de belofte van Dales inhoudt. De vraag is namelijk of de te schrappen banèn bovenop de extra bezuiniging van 240 mil joen gulden uit de Voorjaars nota komen, of dat zij ook bin nen dit bezuinigingsbedrag ge vonden mogen worden. DEN HAAG CAREL GOSELING Op 14 november 1990 ging de vlag uit. Werkgevers en bonden hadden in de Stichting van de Arbeid besloten in vier tot vijf jaar 60.000 banen voor mensen uit minderheidsgroepen te scheppen. Ieder een blij en tevreden, ook in de politiek. Nu, bijna drie jaar later, is daarvan nog vrij wel niets terechtgekomen. Tussen medio 1991 en medio 1992 nam het aantal al lochtone werknemers in een groot aantal bedrijven niet toe. Hun aandeel in het tota le personeelsbestand bleef op 5 procent hangen. Slechts een kwart van de bedrijven zei zich in te spannen voor minderheden. Het waren vooral grotere bedrijven die ook al veel deden voor andere kansarme groe pen op de arbeidsmarkt. De uitwerking van het akkoord vordert moeizaam, liet minister De Vries van socia le zaken de Kamer enkele maanden geleden weten. Een eufemisme, want in feite ge beurt er niets. De werkloosheid onder min derheidsgroepen bedraagt gemiddeld 17 procent, onder Turken en Marokkanen zelfs 30 procent. Nu het economisch wat slechter gaat, zal de positie van de minderheden er niet beter op worden. Maar wie dacht dat de Kamer daar deze week op was ingegaan, kwam bedrogen uit. Uren en uren spraken de parlementariërs erover, aan de hand van twee wetsvoorstel len. Een voorstel van De Vries zelf en een plan van de oppositiepartijen GroenLinks, WD en D66. Niet dat daar nu ineens nieu we banenplannen voorde minderheden uit kwamen of plichten voor ondernemers. Dat zou te veel gevraagd zijn. De Vries wil alleen dat werkgevers informatie gaan verstrekken over de positie van allochtonen in de on derneming. Desgevraagd aan het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) en ver plicht aan de eigen ondernemingsraad. Zo moet de arbeidsmarktpositie van minder heden worden verbeterd. Maar de informa tie blijft wel geheim. De oppositie gaat verder. Die wil de gege vens openbaar maken om zo de maat schappelijke druk op werkgevers te vergro ten om eindelijk eens iets te doen voor de minderheden. Daarnaast wordt een werk plan verplicht met streefcijfers over aantal len in dienst te nemen allochtonen. De Kamer sprak er eindeloos over. Niet dat het veel uitmaakt, want er komt geen ar beidsplaats extra door. Ondanks alle schone schijn die werkgevers, vakbonden en poli tiek proberen op te houden. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Zelden zal een lid van de Twee de Kamer in een debat zo hard zijn aangepakt. Het begon, met wat pesterijtjes („winnaar van de gouden kaasschaaf'), maar het eindigde met kwalificaties („leugenaar en wraakzuchtig ie mand") die een politicus niet vaak in één debat ten deel val len. Daar was dan ook alle reden toe. CDA-kamerlid Walter Pau lis probeerde met zijn eis dui zend ambtenaren onmiddellijk de laan uit te sturen, daad kracht te tonen. Maar de Lim burger deed dat zo knullig en doorzichtig dat het niet alleen de oppositie, maar ook de eigen regeringspartner en de bevrien de minister te gortig werd. Zelfs het altijd netjes blijvende ka merlid Schutte (GPV) vond Pau lis gedrag „ongepast". Het begon allemaal met het plotselinge voorstel aan minis ter Dales van binnenlandse za ken om nu eens die beruchte motie-Paulis/Zijlstra van kerst vorig jaar uit te voeren. Daar voelde de minister niets voor. Ze vond het belachelijk dat er zomaar, zonder onderbouwing, duizend ambtenaren moesten verdwijnen, terwijl de Grote Ef ficiency Operatie er immers al op is gericht de rijksoverheid doelmatiger te maken. Dat kan best door een aantal ambtenarenbanen te schrappen (wat al niet zesduizend arbeids plaatsen gebeurt), maar ook door gewoon beter te gaan wer ken, geen dubbel werk te doen en meer samen te werken. En waarom zo vroeg ook coalitiepartner PvdA zich met de minister verbijsterd af moeten dan via de kaasschaaf methode uitgerekend 243 amb tenaren bij de belastingdienst weg? Fraudebestrijding is toch bij uitstek een prioriteit van dit harde en rechtvaardige kabi netsbeleid? PvdA'er Van Heemst had er geen woorden voor en al hele maal niet, toen hij merkte dat woordvoerder Paulis de „pats- boem-afslanking" niet wilde la ten vallen onder de extra bezui nigingen die het kabinet dit voorjaar had afgesproken. Daf had de CDA'er wel beloofd. I let Achteroverleunend tegen de televisie waarop het Kamerdebat is te volgen, beantwoordt minister Dales vra gen van de parlementare pers. foto anp paul vreeker Rotterdamse onparlementaire woord dat Van Heemst hiervoor in de zaal niet durfde te noe men, heette in de wandelgan gen „verneukt". Maar niet alleen zijn coalitie partner was briesend over de dollemans-actie van het CDA. De minister betichtte hem er van „wraak" te willen nemen voor het negeren van de motie onder zijn naam. Het voorstel was alleen maar om te „sarren, te jennen en te pesten". Ook miste ze „visie en argumenta tie". Het voorstel was boven dien „slecht" voor zo'n beetje alles wat de rijksoverheid en de ambtenarij betreft. Ten slotte was het WD- woordvoerder kinschoten die de afstraffing van de arme Pau lis compleet maakte. T061 de CDA'er aanstalten maakte zijn voorstel voor het schrappen van de ambtenarenbanen na de re pliek van Dales in te trekken, trok de brtljante WD-debater van leer. Hoe was het mogelijk dat praatjesmaker Paulis „bin nen één termijn weer kwispe lend in zijn mandje" verdwijnt? De minister hoefde hier alleen maar even voor te „blaffen." De geloofwaardigheid van collega Paulis was hiermee aan getast, zei kinschoten, die hele maal uit zijn dak ging toen het CDA-kamerlid liet weten dat hij het voorstel eigenlijk niet seri eus bedoeld had, maar uitslui tend als „politiek signaal" had ingediend. kinschoten klapte, wat zeer ongebruikelijk is, uit de school. Hij was enige tijd geleden bena derd door Paulis met de vraag of hij zijn voorstel voor het snel schrappen van duizend banen zou steunen. Linschoten vroeg nog of hij het echt meende en na de bevestiging, stemde de WD'er toe. Toen hij gisteren de ware reden van dit „politieke spelletje" •hoorde, barstte hij uit over het „schaamteloze" gedrag zijn collega-kamerlid. Hij was voorgelogen. Paulis durfde na afloop van het debat recht in de TV-came- ra kijkend de winst binnen te halen. Triest. Paulis kon er ei genlijk niets aan doen. Hij was de eenvoudige marionet van de persoon die zich tijdens de hele show geen moment vertoonde: fractievoorzitter Elco Brinkman. Deze kandidaat-lijsttrekker van het CDA wilde weer eens een ferme daad stellen. De grote doener, die liever een grote mond opzet dan een goed voor stel in elkaar timmert, had hem verordonneerd te scoren. Voor het beeld van zijn fractie als een daadkrachtige club werd een aanvaring over zo'n onderwerp met Dales op de koop toe geno men. Dat het voorstel aan alle kanten rammelde, kortzichtig was en waarschijnlijk meer zou kosten dat zou opleveren aan bezuinigen, deed er niet toe. Terwijl Paulis zijn wonden likte, was Brinkman nergens te be kennen Na afloop van het debat liep een aantal kamerleden met het schaamrood op de kaken te mopperen. Op de doldrieste Paulis en op de afwezige „regis seur", die zo nodig weer eens de krant wilde halen. Bij deze.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3