'Tour is de metafoor van 't leven HlSezewer/// Tour de France :1 Veel punten 1 te verdienen THULf Fietsen- dragers v a 475,- £~^'op OP Huisman T^ivee wieiers Louis Ferron: „Ik zie meer dan een gemid delde leek, daar heb ik lang genoeg voor gefietst." FOTO'UNI TED PHOTOS DE BOER» BABETTE STAPEL Literatoren, grijpstuiverro- manciers en niet te vergeten speciale verslaggevers zitten al sinds mensenheugenis verstrikt in een merkwaardi ge combine met de wieler sport. Daar waar de geur van eerlijk zweet zich zinneprik- kelend mengt met het aro ma van massage-olie, gedijt blijkbaar de inspiratie voor kunstzinnige en gekunstelde volzinnen. Nergens wordt het getsjirp van krekels tus sen het koren zo intensief beluisterd als langs de route van de Ronde van Frankrijk, ook al valt er in de verste verte geen krekel te ontwa ren. De archaïsche gezags verhouding tussen-kopman en knecht, klasbak en water drager laat zich uitsluitend in superlatieven beschrijven. Hoe beeldend is niet het lij den uit de doeken gedaan van de stoempers, in de ver vlogen dagen dat de route i van La Grande Bouclé nog goeddeels was geplaveid I met kasseien steevast om schreven als dwangarbeiders van de weg. De Haarlemse auteur Louis Ferron, in 1990 winnaar van de AKO-prijs, geeft de komende weken in deze krant dagelijks zijn be vindingen van de gebeurte nissen in en om de Tourka ravaan. „Ik heb de naam moeilijk, intellectualistisch, te schrijven. Maar als het moet kan ik het ook lekker gewoon." De levenslange liefde van Louis Ferron voor het wielrennen HAARLEM GERARD VAN PUTTEN Naar eigen zeggen bijna levenslang koestert de in 1942 geboren Ferron een intense liefde voor de wielersport in het algemeen en de Tour de France („de metafoor van het leven") in het bijzon der. Nota bene op eigen initiatief getuig de hij daarvan drie geleden al in diverse columns in deze krant. Als verslaggever meerijden in de Tourkaravaan was een van zijn grote jongensdromen. Het is er nooit van gekomen. Wel heeft Ferron een paar keer aan de finish gestaan. „Om nog een beetje aan diè jongens droom tegemoet te komen dacht ik een paar jaar geleden: verdomme, ik moet toch iets doen met die Tour. Al zou je er vanuit de luie stoel maar cursiefjes over schrijven. Zo gedacht, zo gedaan." Sensatie Ferron zegt „helaas" van de generatie te zijn, die IJzeren Wimme van Est, Henk Faanhof, Dekkers en Jan Nolten heeft meegemaakt. En niet te vergeten ook de Haarlemse broers Adri en Gerrit Voor- ting. „Ik heb Van Est niet zien, maar in het ravijn van de Aubisque horen donde ren. Er was immers geen televisie. De hele Nederlandse ploeg stapte uit de Tour. Goh, wat een sensatie was het niet, toen ik twee dagen later één van de Voortings op z'n fiets zomaar over straat zag gaan. Er viel voor jongeren niet zo veel te beleven, dus dat was al heel wat. En dan die Jan Cottaar, de radioverslag gever. Als die man z'n stem liet horen, zat je aan de radio geplakt. Om te horen hoe drievoudig Tourwinnaar Louison Bobet het deed. Was mijn grote favoriet. Toen ik een jaar of zeventien was, woon de ik in Driehuis. En daar kwam bij ons de broer van Jan Cottaar aan de deur. Let wel, de broer van Cottaar, dé man was kruidenier. Dat was me nog eens een sensatie. Alsof er een stuk van het lijf van Cottaar aan de deur kwam!" De wielrennerij is doordesemd met sappige anekdotes en welluidende bij namen. Als weinig anderen weet Louis Ferron de diepere betekenis ervan te doorgronden. Niet voor niets was vroe ger de Engel van het Hooggebergte, de Luxemburger Charly Gaul, één van zijn idolen. In een door kletterregen bespren kelde bergetappe fietste hij in z'n dooie eentje een kwartier achterstand op de' gele trui weg om vervolgens een kwartier voorsprong op de rest te nemen. Of daaromtrent. Ferron weet zelf ook wat afzien is. Uiteindelijk heeft hij het métier beoefend, zij het niet in clubverband. Het wielervolk was hem voorzichtig uitgedrukt een ietsje te bargoens in de mond, een tikje te rauw in doen en laten. „Wel probeerde ik in de tijd dat nog niet alle kantoorbedienden in de koers- broek stapten wel aan te pikken bij echte fietsers. In de polder klampte ik bijvoor beeld nogal eens aan bij Peter Post, die toen nog actief was. Niet dat hij me zag, maar ik was er wel. Apetrots was ik, als ik het een half uur volhield. Zo rond m'n dertigste ben ik ermee gestopt. Ik fietste een tijdje, op met een meid, het dames- wielrennen was net in opkomst. Het ging lekker totdat het kopje van Bloemendaal in zicht kwam. Ze reed me er helemaal af. Tja, toen dacht ik: nu wordt het toch hoog tijd om te stoppen. Ik vond het te veel op trimmen gaan lijken, wa^ik deed. En ik hou niet van trimmen." Illusie Sport heeft het een en ander gemeen met schrijven, meent Ferron. Of zoals hij het uitdrukt: schrijven is sport bedrijven met de geest, papier en pen. „Het gaat om prestaties die in wezen nergens op slaan, maar die wel geleverd moeten worden. Maatschappelijk bekeken wor den in de sport prestaties geleverd, waarvan je kunt zeggen dat de wereld er geen spat door zal veranderen. Trou wens: zelf heb ik ook niet de illusie dat de wereld er na verschijning van mijn volgende roman anders uit gaat zien. Of je nu sport bedrijft of een roman schrijft, in feite ben je bezig te streven naar niks. Maar dat is juist het mooie ervan. Kunst bedrijven om de kunst en daarin dan proberen nummer 1 worden, is dat niet prachtig?" Hij heeft wel degelijk overwogen een roman aan het wielrennen te wijden. De schrijver heeft er na ampel beraad van afgezien. „De wedstrijd zelf biedt al ge noeg drama, dat kan de literatuur niet overtreffen." In één van zijn columns van drie jaar geleden gaf Ferron blijk van zijn afkeer van dokter Manfred Donike, UCI's eigen dopingjager te Keulen. De schrijver neemt er geen woord van terug. „Die ge leerde prof snapt er helaas geen bal van. Dat het wielrennen op het gebruik van drog wordt aangesproken is voor mij hy pocriet geklets, waarom moet verdomme die prachtige sport altijd door het slijk worden gehaald?" Het gaat Ferron om de kwaliteit van het slikken. Wat hem betreft mogen de coureurs, mits onder medisch toezicht, uit de pot snoepen. „Laten we wel we zen, er worden bovenmenselijke eisen aan de wielrenners gesteld. En dan vraag je erom dat ze naar middelen grijpen. Natuurlijk is het verhaal-Simpson tra gisch. En ik weet dat onlangs enige wiel renners ons ontvallen zijn. Niet voor niets werd Eef Dolman vroeger Efedrine Dolman genoemd. Maar zolang het ge bruik van, zeg maar, versterkende mid delen taboe is, dwing je ze als het ware de illegaliteit in te gaan. Volstrekte waan zin! Een coureur moet zelf weten hoe hij met z'n lichaam omgaat. Als ik depres sief ben, ga ik ook bij de psychiater een pilletje halen." Glaasje wijn Het scheelt niet veel of de televisie laat de wielerliefhebber bij de coureur ach terop zitten. En dat is mooi, vindt Fer ron, heel mooi. Anderzijds heeft de TV de Tour ontdaan van veel romantiek. En dat betreurt Ferron. „Verslaggevers kon den jaren geleden een eind weg fantase ren. De verhalen over verslaggevers die niet achter hun glaasje wijn vandaan wa ren te slaan, zijn legio. De etappe-uitslag die ze gaven klopte doorgaans wel, voor de rest zogen de heren alles uit hun duim." Een columnist heeft zo z'n vrijheden, maar met de TV als wakend oog valt er met goed fatsoen geen loopje meer te nemen met de waarheid van de Tour de France. Er valt alleen nog te verhalen over tsjirpende krekels tussen het koren als krekels ook werkelijk tussen het ko ren zitten te tsjirpen. „Wat Koomen vroeger op de radio deed, was geniaal ouwehoeren. Maar dat kan dus niet meer. Wat je als columnist wel kunt doen: schrijven over een onder werp dat volstrekt naast het verloop van de koers staat." Ferron stelt zich voor om op het ha merende ritme van de schrijfmachine- toetsen („Ik heb een PC staan, geen idee hoe dat ding werkt") puntige cursiefjes te vervaardigen, die moeten getuigen van kennis van zaken en van een specia le kijk op de wielersport. „Ik zie meer dan de gemiddelde leek, daar heb ik lang genoeg voor gefietst. Ik'zie meestal wel wat er speelt in het peloton, welke tac tiek er wordt gevolgd. En ook pretendeer ik de spelletjes te kunnen doorzien. Prachtig hoor, gissen wie met wie in de slag is. De combine staat mij absoluut niet tegen. Is juist één van de charmes van de wielersport. Ik hou van intriges. Een goeie intrigant is in de wielersport een groot sportman. Waarom kiest ie mand voor het loodzware beroep van wielrenner? Om de Tour te winnen. Ik denk niet dat er een wielrenner is die de Tour wil winnen om heel veel geld te verdienen. Da's een prettige bijkomstig heid. En zo ben ik er ook van overtuigd dat schrijvers geen boek gaan schrijven om geld te verdienen. Appic Baantjer, ja, Appie Baantjer, da's wat anders. Maar die staat bij mij in de hiërarchie dan ook niet zo hoog." E 1e etappe 4 juli 215km hn^:rr- - f L reize Septiers X BouWère La Roche Zaterdag 3 juli, proloog in Le Puy du Fou De proloog lijkt er eentje te worden voorderouleurs, ren ners die met de grote versnel ling een hellingkunnen nemen. Types als Indurain, Zülle, Ro- minger, Breukink, Sörensen en misschien wel de Franse out sider Pascal Lance. Flyers als Thierry Marie en Jelle Nijdam, toch erkende proloogspecialis ten, zullen wellicht worden ge remd door de Cöte de Fossé. Geen echt zware kuitenbijter, maar wel eentje die na 4. 8 kilo meter menig ritme gaat breken. Vertrek eerste renner 15.20. Aankomst laatste renner 18.28 Ned 3 BRT 2 EURO Zondag 4 juli, 1 e etappe, LuconLes Sables d'Olonne (215 km) Gelijk al het eerste sprintersfes tival aan de Atlantische kust Het profiel van de rit door de Vendée vermeldt geen obsta kels van betekenis. Avonturiers zullen echter ongetwijfeld po gen de plannen van de rappe jongens te doorkruisen. Op de Cöte de Pisotte (na 27 km) en de Cöte de Pouzages (73.5 km) zullen de eerste schermutselin gen om de bolletjestrui zijn. Enkele tijden: Start Lucon 11.30, Cote de Pouzages (13.20), La Roche sur Yon (15.44), finish Les Sables d'O lonne (16.52). Ned 3 BRT 2 EURO 14.00- 14.45- 09 30- 18.30 uur 16.30 uur 21 00 uur 22.30- 23.00 uur Maandag, 5 juli, 2e etappe, Les Sables d'Olonne - Vannes (227,5 km) Ned 3 BRT 2 EURO In de Ronde van Frankrijk zijn voor de renners de meeste pun ten voor het UCICP-klassement, de vroegere FlCP-rangschik- king, te verdienen. De winnaar van de 80ste editie mag 300 punten bij zijn totaal optellen. Voor de eerste tien zijn de pun ten 300, 225, 190, 165, 150, 135, 120, 105,90 en 75. Iedere renner die de Tour uit rijdt, krijgt zes punten. De win naars van een etappe verdienen 50 punten. De gele trui levert punten op: 30 per dag. AUTOMATERIALEN GEREEDSCHAPPEN BIJSBERCEH^gi_ - Car-alarm - Car-stereo - Auto Airco - Auto telefoon - Velgen verlaging Meer dan 200 verschillende allesdragers uit voorraad leverbaar! LEIDEN Cabriël Metzustr. 11 Tel. 071 - 21 22 34 ALPHEN a/d RUN Hoorn 79cTel. 01720 - 31 504 ATB Shimano sis click system 18 versnellingen naar Levendaal 64-80 Leiden Tel:071-131515 of 144345 Fietsen/Wielersport De zaak waar men alles van fietsen weet. De zaak waar men alles voor fietsen heeft. Kortom 1000 m2 fietsplezier en 1000 fietsen uit voorraad leverbaar en 400 meter stellingen vol met accessoires, tassen, kleding en onderdelen Merken: o.a. Gazelle, Giant, Koga-Miyata. Tick U.S.A., Specializea, Colnago, Concorde, Look e.d. Bezemer fietsen Hooftstraat 128 Bezemer fietsen Bloemstraat 2 Bezemer Wielersport Rhenanialaan 3-7 □angHooftstr ter hooge van no. 116 i a/d Rijn 01720-93441

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27