Navratilova: volgend jaar nieuwe kans Geert Hammink treedt in voetsporen van Rik Smits Sport Lansink eindigt ook hoog zonder Egano Rien Booy fungeert als stille kracht van Brenda Schultz Ook Argentijn Burruchaga beschuldigt club van Tapie 1-356464. plv -chef rob onderwater. 0 BollegrafTNijssen bij laatste vier londen Manon Bollegrafen Tom Nijssen maken op Wimble don hun reputatie in het gemengd dubbelspel waar. Het duo. dat in 1989 de Open Franse kampioenschappen won en vorig jaar de US Open, plaatste zich gisteren voor de halve finales. Van het Zweedse koppel Strandlund/Apell wonnen de Nederlanders met 6-2 6-3. In de halve finale treft het tweetal de winnaar van het duel tussen het als eerste geplaatste paar Sanchez Vica- rio/Woodbridge (Spa/Aus) - Durie/Bates (GBr). Torino hengelt naar Ruud Gullit rome» De Italiaanse bekerhouder Torino stelt pogingen in het werk Ruud Gullit te contracteren. Voorzitter Roberto Goveani verklaarde gisteren dat hij optimistisch is over de transfer. De 30-jarige Gullit wil na zes jaar weg bij landskampioen AC Milan. Met Milan zou de afspraak gemaakt zijn, dat hij niet voor een andere Italiaanse club gaat spelen. Toch probeert Torino hem binnen te halen. „Ik heb Milan-directeurGalliani benaderd. Hij heeft er geen problemen mee als we maandag verder praten", aldus Goveani. Gullit haakte eerder af, toen Bayern Miinchen hem probeerde vast te leggen. Zeven ton voor Tour-winnaar le puy du pouDe winnaar van de Ronde van Frankrijk ontvangt ongeveer 700.000 gulden. De totale prijzenpot van de tachtigste Tour bedraagt ruim 3.8 miljoen gulden, een lichte stijging verge leken met vorig jaar. Voor de etappewinnaar ligt telkens 17.500 gulden klaar, de nummer dertig in het dagklassement ontvangt 175 gulden. Voor de bergritten zijn deze prijzen verdubbeld. Het dragen van de gele trui levert dagelijks 1750 gulden op. De win naars van het punten- en bergklassement worden ruim 50.000 gulden rijker. Post legt vijf renners langer vast den haag Nog voor de Ronde van Frankrijk van start gaat, heeft Peter Post met vijf coureurs uit zijn formatie de contracten ver lengd. Eddy Bouwmans, de Brabantse klassementsrijder, blijft twee seizoenen langer bij Histor-Laser. Vier renners tekenden voor één seizoen bij: de Belgen Jo Planckaert, Guy Nulens en Mare Sergeant en de Nederlander Nico Verhoeven. Benfica houdt uitverkoop lissabon Sporting Lissabon heeft gisteren middenvelder Sousa en vleugelspits Pacheco overgenomen van het in financiële pro blemen verkerende Benfica. Een week geleden was het nog de vraag of Jos Lansink voor Ne derland zou kunnen deelnemen aan de Europese titelstrijd voor de springruiters. Na een week einde in Arnhem en twee wed strijddagen in Aken vormt al leen de keuze van zijn paard nog een probleem. Nadat duidelijk was gewor den dat Lansink voorlopig niet op topniveau rijdt met zijn voornaamste troef Egano, bleek dat hij ook met Libero en Easy Jumper voor de beste resultaten van de ploeg van bondscoach Hom zorgt. In de strijd om de prijs van Rheinland:Westfalen, een zware kwalificatieproef, moest-Lan sink gisteren in Aken slechts één van de 54 starters laten voorgaan. Dat was zijn voonna- lige landgenoot Franke Sloot haak. de Duitser die in Aken met afstand favoriet is voor het winnen van de Grand Prix. Met Libero maakte Lansink geen fout. In de barrage, volgend op twee manches, was Sloothaak slechts een fractie sneller. Lansink liet er na zijn tweede plaats, die hem ruim 12.000 gul den opleverde, geen twijfels over bestaan hoe de ploeg er straks bij het EK in Gijon zal uit zien. „Raymakers, Tops, Bril en ik", was zijn duidelijke reactie. Bondscoach Hom wacht met de definitieve samenstelling nog tot het concours van Geesteren, dat ruim een week voor de titel strijd in Spanje wordt gehou den. Bril, gisteren niet in actie, vol deed woensdag met de achtste plaats en twee foutloze ritten in de eerste kwalificatiewedstrijd. Lansink kwam in die wedstrijd - tiende met Easy Jumper - ook goed uit de voeten. De prestatie van Hendrix, die gisteren één springfout maakte, was aan vaardbaar. didam cpd Veel tijd om de teleurstelling van het EK-kwalifi- catietoernooi te verwerken heeft basketballer Geert Hammink niet gekregen. Nog maar net te ruggekeerd uit Wenen en voor een familiaire tus senstop neergestreken in Didam, eisten de club verplichtingen alweer de volle aandacht van de international op. De speler van Louisiana State University (LSU) kreeg via zijn Amerikaanse agent Jack Marin de mededeling dat NBA-club Orlando Magic hem uit de 'draft' heeft geplukt, het jaarlijkse aanbod van college-spelers. Behalve de club uit Florida lieten ook de Philadelphia 76-ers, Miami Heat, Los An geles Clippers en.Phoenix Suns een oogje vallen op Hammink, die ongeveer één miljoen dollar per jaar gaat verdienen. Hammink (23 jaar, 2,11 meter) is daarmee de tweede Nederlander die gaat spelen in het bas ketbalmekka: de competitie van de Amerikaanse National Basketball Association (NBA). Eerder ging Rik Smits hem voor: Smits gaat in de komen de vijf jaar ruim 30 miljoen gulden verdienen bij de Indiana Pacers. Een slordige 18.000 gulden per dag. Desondanks staat zijn toekomst bij de club uit Indianapolis niet vast. Voor Smits bestaat na zijn uitstekende prestaties in de play-offs tegen de latere kampioen Chicago Bulls veel belangstel ling in de NBA. Zijn werkgever houdt rekening met een vertrek. Zit een college-speler tijdens de 'draft' bij pak weg de eerste 25, dan mag hij zich bij een prof contract al direct miljonair noemen. Een plaats in de tweede ronde betekent altijd nog een jaarinko men van 200.000 tot 300.000 dollar. Hammink was de 26ste keus (de. voorlaatste in de eerste ronde) en de tweede keus van Orlando. De ploeg uit Florida had via het lot de eerste keus en koos Chris Webber van Michigan State University. De 20-jarige forward (2,05 meter) werd evenwel di rect met de Golden State Warriors geruild tegen guard Anfernee Hardaway (2.01 meter) van de Universiteit van Memphis. „Hier ben ik verschrikkelijk blij mee", zegt Hammink in zijn ouderlijk huis. „Zondag vertrek ik naar de Verenigde Staten. Volgende week gaan we praten over het contract. Ik heb trouwens ook een uitnodiging gekregen om mee te doen in een film over basketbal. Nick Nolte speelt daarin een hoofdrol en het is de bedoeling dat ik meedoe voor de basketbalshots. Ik heb een droom verwe zenlijkt, een doel gehaald. Dat ontstaat al als je met basketbal begint. Daar droomt iedere basket baller van: spelen in de NBA. Het allerhoogste op basketbalgebied en alleen weggelegd voor een se lecte groep." In zijn tijd bij LSU was hij de eerste vier jaar wisselspeler achter center Shaquille O'Neal. 'The Shaq' vertrok vorig jaar naar Orlando Magic. De twee worden komend seizoen derhalve weer ploeggenoten. Vijfjaar kwam hij uit voor de Loui siana Tigers. Hij studeerde business-administra tion. had gratis kost en inwoning, een studie beurs, plus de zekerheid van bijbaantjes via nauw bij de club betrokken zakenmensen, c.q. oud-stu denten. Hammink begon relatief laat met basketbal. Vanwege een groeistuip werd hij min of meer tot de basketbalsport 'veroordeeld'. „Ik was veertien jaar en tenniste heel aardig. Plotseling begon ik echter heel snel te groeien. De tenniscoach advi seerde me toen te gaan voetballen of basketbal len. Volleybal vond ik ook wel een leuke sport, maar het is basketbal geworden." De aanstaande profcarrière zal zijn leven ver anderen. „Als prof ben je ineens rijk. Als je op de zelfde manier blijft leven, zou je wel knettergek zijn." Martina Navratilova heeft twee tennisgeneraties over leefd. Ze heeft Chris Evert zien komen en gaan en vervol gens werd ze geconfronteerd met de lichting van Steffi Graf en Monica Seles. Het is mooi geweest, zou een an der denken. Maar de 36-jarige veterane denkt daar an ders over. londen» rob v Terwijl de afgehaakte Evert (38) al een paar jaar als commenta tor via de TV haar opvolgers be kijkt, speelt Navratilova nog ge woon tegen ze. Voor de buis hangen kan altijd nog, vindt de tennisvedette die haar 21ste Wimbledon beleefde dit jaar. Ze dacht aan een tiende titel op het heilige gras, maar het liep anders. De vrouw die twee decennia lang een persoonlijk heid was in het ernstig ver schraalde vrouwentennis, werd gestuit. In de halve finale van Wimbledon verloor ze roemloos van Jana Novotna. In twee sets werd de linkshandige speelster weggetikt door de 24-jarige out sider, net als haar oppooente in Tsjechië geboren. De cijfers 6-4, 6-4 vertelden niet het verhaal van de wed strijd. Want al pakte ze nog acht games, ze werd aan alle kanten voorbijgelopen door de blondi ne uit Brno die in de vierde ron de nog zo veel moeite had met Miriam Oremans. Novotna speelde gedurfd, serveerde en volleerde goed en liet haar te genstander geen moment in de wedstrijd komen. Het was Soms aandoenlijk om te zien hoe veel fouten de num mer vier van de wereld maakte. Haar gezichtsuitdrukking bij de zoveelste volley in het net sprak boekdelen. Ze was zichzelf niet. En al overleefde ze in de tweede set op miraculeuze wijze drie breakpoints voor een fatale 1-4 achterstand, ze overtuigde geen moment en de nederlaag zou onherroepelijk komen. In zeven wedstrijden verloor Navratilova nooit eerder van Novotna. Novotna nummer negen op de wereldranglijst en ge traind door Flana Mandlikova die ooit nog een Wimbledonfi- nale van Navratilova verloor staat voor de tweede keer in een Grand Slam-finale nadat ze in 1991 op de Australian Open de eindstrijd van Seles had verlo ren. Morgen ontmoet ze vier voudig kampioen Steffi Graf, die gisteren afrekende met de Spaanse Conchita Martinez, 7-6 (0). 6-3. Navratilova kondigde aan vol gend jaar terug te komen. „Ik word er niet jonger op en moet steeds meer obstakels nemen als ik aan een toernooi deel neem. Maar ik voel me fit en word misschien nog eens de oudste Wimbledon-kampioen aller tijden." Als Navratilova nog twee jaar doorgaat en ze zegt dat dat de bedoeling is komt er mis schien nog eens een historische wedstrijd tussen de oude en nieuwe Martina. Op de bijbaan tjes van Wimbledon speelt een meisje met de naam Martina Hingis. Flet is een in Tsjechië geboren kind dat door haar moeder is genoemd naar Na vratilova. Ze is twaalf jaar en staat in de halve finale van het juniorentoernooi waaraan kin deren tot en met achttien jaar meedoen. Ze won het junioren- toernooi van Roland Garros, verlaat onder leiding van body guards de baan en heeft al een manager. Als ze 14 is, mag ze aan het grote Wimbledon mee doen en speelt ze misschien wel tegen de vrouw naar wie ze is vernoemd. Het zou een ont moeting met een derde genera tie zijn. De veterane schudt het hoofd als Hingis ter sprake komt. „Ik zou mijn dochter op deze leeftijd verbieden om mee te doen.Het is veel te vroeg." Of Hingis in haar voetsporen treedt is de vraag. Ze moet veel om op gelijke hoogte te komen. Navratilova is een abso luut succesverhaal. In totaal won ze 164 titels in het enkel spel. Het leverde een slordige 34% miljoen gulden aan prijzengeld op. Naast negen Wimbledon- schalen haalde ze drie keer de hoofdprijs van de Australian Open, twee keer Roland Garros en vier keer de US Open. Met die achttien Grand Slamp-titels staat ze op de eeuwige ranglijst samen met Chris Evert op een derde plaats, achter Margareth Court (1) en Helen Wills Moody (2). Maar ze kan nog stijgen, al lijkt het lichaam aangetast door de vele wedstrijden en enkele knie-operaties. Evert en Navratilova. het lijkt al een eeuwigheid geleden dat ze streden op Wimbledon. Alle Wimbledon-finales die ze speel den (vijf stuks) werden gewon nen door Navratilova. Maar nooit kreeg de mannelijk ogen de tennisster de populariteit van 'Chrissy'. De reden was dat Evert de ideale schoondochter was en dat Navratilova het type half-man-half-vrouw was. „Chrissy had vrijers, Navratilova een nest vol lesbiennes". schreefThe Independent. Ze stoorde zich altijd aan pu blicaties over haar seksuele ge aardheid. Maar Navratilova is 'de laatste jaren een levend mo nument voor de homo-scene geworden en in die wereld werd haar uitstraling en beroemd heid graag gebruikt. Ze is een spreekbuis en speecht tijdens demonstraties van homo's en lesbiennes. In het juli-nummer van het blad 'Gay Times' wordt ze geïn terviewd en nu eens niet over tennis. Ze hekelt in het vraagge sprek de discriminatie in haar tweede vaderland. „Waarom is de seksuele geaardheid van ie mand zo belangrijk en waarom wordt iemand daarop beoor deeld? Het gaat kennelijk eerst om de manier waarop iemand seks bedrijft en dan pas om het karakter en de persoon." Tijdens de persconferentie droeg ze gisteren een T-shirt met een roze driehoek, het sym bool van de homobeweging. De begeleidende tekst op het shirt was duidelijk. 'Het gebeurt in de beste families'. 'Een begeleidend vriend'. Zo omschrijft Rien Booy zijn activi teiten als secondant van Brenda Schultz op Wimbledon. Op ver zoek van de tennisprof uit Heemstede was de Boskoper enige tijd in Engeland paraat om de door de breuk met haar Chileense coach Juan Nunez ontstane leemte op te vullen. ..Brenda had iemand nodig om haar terzijde te staan. Dat heb ik graag gedaan. Ik was er trou wens ook op Eastborne al bij. >AJs zij een beroep op me doet en ik kan me vrijmaken, dan ben ik er bij", zegt Booy. De assistentie van de 27-jarige Boskoper op Wimbledon laat zich niet onder een bepaalde noemer vangen. „Je kunt me op dat moment coach noemen, maar ik beschouw dat als een te groot woord. Ik ben er meer bij geweest om haar afleiding te bezorgen, met haar te praten en voor gezelligheid te zorgen, voor het inspelen, de voorberei dingen op de wedstrijden door te nemen en de wedstrijden te evalueren. Bij elkaar is dat een coach-taak. Maar ik ben niet dé coach van Brenda. Onze sa menwerking heeft in feite twee weken geduurd." De band tussen Booy en Schultz is dan ook van vrijblijvende aard. Volgende week gaat de Heemsteedse weer in haar een tje op pad naar Palermo, waar zij als tweede geplaatst is en dus een goede kans op winst heeft. „Misschien dat ik er bij de Fe deration Cup in Frankfurt weer bij ben. Maar daarover bestaan geen vast omlijnde plannen. Brenda weet dat ik het druk heb en zal niet zo gauw een beroep op me doen. Ik heb een baan als tennisleraar bij Nieuwe Sloot in Alphen en daarnaast -run ik een boomkwekerij. Dat kost ook tijd. Onze tennisrelatie moet je dan ook als los-vast zien." De voormalige B-speler, die drie jaar geleden een punt achter zijn actieve loopbaan zette na dat hij zes keer aan zijn knie was geopereerd, is louter als op roepkracht beschikbaar. De kennismaking met Schultz da teert van vier jaar geleden. „Haar zus (Sacha, red.) coachte haar toen en zat bij mij op het CIOS in dezelfde klas. Zo zijn we in contact gekomen. Toen ben ik ook al, toevallig weer naar Eastborne en Wimbledon, met haar mee geweest. Ik heb daar een kijkje in de keuken kunnen nemen." De kennismaking werd dit jaar nieuw leven ingeblazen. „Ik wil de met een paar vrienden naar Roland Garros gaan en belde Brenda voor kaartjes. Toen \Toeg ze of ik geen zin had mee te gaan naar Eastborne en Wimbledon. In Parijs verloor ze van Marie loe Fernandez. Ik was onder de indruk van haar spel. In Eastborne heb ik haar één partij zien spelen. Tegen Sukova, van wie ze onnodig ver loor. Daar was ik meer coach dan sparringpartner, waar de mensen me ook wel voor ver slijten. Ik sprak met haar af dat ze op Wimbledon de eerste par tij zonder mij moest doen om dat ik in Alphen nog les moest geven. Daarna heb ik me weer bij haar gevoegd." Booy arriveerde in de Engelse hoofdstad, toen Schultz haar partij in de tweede ronde tegen de Amerikaanse Rubin moest afwerken. „Vanaf dat moment was ik beschikaar als sparring partner. Maar vlak voor een wedstrijd adviseer ik haar om tegen een collega van haar te oefenen. Dan gaat het toch om wedstrijdritme en dat heb ik na tuurlijk niet. Verder was het mijn taak om te zorgen dat ze zich kon ontspannen. Tussen de wedstrijden door zo weinig mogelijk over tennis praten. Verder zei ik, zoals voor de par tij tegen Capriati, mijn mening over te volgen tactiek. Niet meteen service-vol ley, maar eerst in je spel komen. Daar was ze het snel mee eens." De veelbesproken uitschakeling tegen Capriati, die op een cru ciaal moment om een langduri ge blessurebehandeling vroeg en Schultz zo uit haar spel haal de, is genoegzaam bekend. „Wij zijn nog zo puur liefhebber, dat je niet reageert op zoiets. Ik heb overwogen om haar een plas pauze in te seinen, maar heb het niet gedaan. Achterafhad ik dat misschien wél moeten doen. Na de partij zijn er wel wat krachttermen gevallen. Dat Rien Booy: „Na die partij tegen Capriati zijn er wel wat krachttermen gevallen." foto ben de bruyn kan ik je verzekeren. Ik durf ze tussen Schultz en Booy geleid, alleen niet te herhalen. Maar je Maar of de twee elkaar de ko- mag in dat wereldje niet zeggen mende tijd weer op de tennis- dat het opzet van haar was, an- baan tot steun zijn. is de vraag, ders heb je zo ruzie met de hele „Ik weet het niet en wacht het familie en clan van Capriati." maar af zegt Booy, die weet De gebeurtenissen op Wimble- dat het initiatief van de speel- don hebben niet tot een breuk ster zelf moet uitgaan. Olympique Marseille raakt met de dag verder verstrikt in het geruchtmakende omkopings schandaal. Gistermiddag beves tigde een derde speler van de Noordfranse club Valenciennes, de Argentijn Jorge Burruchaga, dat hij in het bijzijn van twee teamgenoten daags voor de competitiewedstrijd Valencien- nes-Olympique door 'mensen van Marseille' was benaderd om de wedstrijd te verkopen. Vrijwel tegelijk met de bekente nis van Burruchaga. onderwier pen rechercheurs de voltallige selectie van Olympique Marseil le aan verhoren in hun trai ningskamp in de Franse Pyre- Burruchaga, beschuldigd van 'passieve corruptie', keerde gis teren terug van een vakantie in Argentinië en werd onmiddellijk verhoord door procureur Eric de Montgolfier, de man die het onderzoek naar de omkopings poging leidt. Volgens Burrucha ga zouden hij en zijn teamgeno ten Jacques Glassmann en Christophe Robert in eerste in stantie 'ja' hebben gezegd op het aanbod, maar zich de vol gende dag, enkele uren voor de wedstrijd, hebben bedacht. Marseille won de wedstrijd die luttele dagen voor de finale van de Europa Cup 1 tussen Mar seille en AC Milan werd afge wikkeld. uiteindelijk met 1-0. Marseille was daardoor al vrij wel zeker kampioen en kon zich in alle rust op de finale in Mün- chen voorbereiden. De affaire werd aan het licht gebracht door Valenciennes- speler Jacques Glassmann. Bur ruchaga en Robert ontkenden het verhaal van Glassmann in eerste instantie, 'om de reputa tie van het Franse voetbal niet omlaag te halen', aldus Bur ruchaga. Vorige week kwam de zaak echter plotseling in een stroomversnelling nadat de Franse justitie een enveloppe met 250.000 franc, ruim 80.000 gulden, had aangetroffen tij dens een huiszoeking bij de ou ders van Christophe Robert. De vrouw van Robert zou het geld ontvangen hebben via Marseil- le-speler Jean-Jacques Eydelie, een goede vriend en ex-clubge noot van Christophe Robert. Robert en zijn vrouw legden een volledige bekentenis af, maar de Mar^eille-speler Eydelie, in ver zekerde bewaring gesteld, ont kent de feiten tot nu toe. Marseille-directeur Jean-Pier re Bernès. de man die aller wegen wordt genoemd als het brein achter de omkopingspo ging, kan nog steeds niet ver hoord worden omdat hij in een ziekenhuis in Marseille verblijft. Volgens sommige Franse media leidt Bernès aan 'een diploma tieke ziekte'. De in de vuurlinie geraakte directeur zou het on derzoek naar de zaak willen rek ken tot na de 24ste juli. de dag waarop de nieuwe competitie begint. Marseille zou op die manier willen voorkomen dat de club door de Franse voetbal bond w.ordt gedegadeerd naar de tweede divisie. Het is de vraag of die tactiek - als het al een tactiek is werkt. De Fran se justitie legt een opvallend grote voortvarendheid aan de dag om de zaak uit te zoeken. Woensdag verrichtte een zestal rechercheurs bijna zeven uur lang huiszoeking in de kan toren van Olympique Marseille Tot verbijstering van aanwezige journalisten werden daarbij zelfs de vuilnisbakken minitieus onderzocht. Het Franse dagblad Le Monde meldde gisteravond dat de rechercheurs in het kan toor van directeur Bemès 'dl verse interessante documenten' in beslag hadden genomen, waaronder een serie envelop pen die identiek zouden zijn aan de enveloppe waarin de al eerder aangetroffen 250.000 franc zat. De enveloppe met 250.000 franc die tijdens de huiszoeking bij de ouders van de Valencien- nes-speler zou zijn gevonden, zou volgens Tapie een volstrekt normale lening tussen vrienden betreffen. Een versie die door procureur Eric de Montgolfier tegenover journalisten wat la cherig werd afgedaan. „Ze heb ben de enveloppe blijkbaar in de tuin begraven om het geld te laten groeien", zo schamperde de procureur. De beruchte en veloppe werd vorige week op aanwijzing van Robert opgegra ven in de tuin van zijn ouders.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23