'Ik heb het applaus enorm gemist' 1 Hoe de Egyptenaren kibbelden, werkten, trouwden en stierven Cultuur&Kunst Mooie zomer voor filmliefhebbers Scorpions naar Ahoy' Jesus Christ Superstar sober maar gedateerd O VRIJDAG 2 JUL11993 CHEF ANNEMIEK RUYCROK, 071 -356472, P Film bij 'De andere kijk' leiden» De Leidse videogroep 'De andere kijk' brengt morgen avond de film 'De staat van beleg' van Costa Gravas uit 1970. De regisseur vertelt het verhaal van de Tupamaros die in verzet ko men tegen het militaire regime van Uruguay. De beweging ont voert een Amerikaanse CIA-expert die de militairen les moet ge ven in martelen. De film is vanaf 20.15 uur te zien in de Invals hoek aan de Koppenhinksteeg 2. Gaudeamus workshop voor musici Amsterdam In Amsterdam vindt van 5 tot en met 15 juli de Dutch Summer Seminar plaats. Gaudeamus heeft deze work shop van hedendaagse muziek voor jonge componisten en mu sici georganiseerd. De tientallen deelnemers uit binnen- en bui tenland kunnen les krijgen van twaalf componisten. Op het pro gramma staan voorts twee openbare concerten: op 9 en 14 juli in de IJsbreker. Tijdens deze concerten zullen de docenten op treden en de pp het seminar geschreven werken presenteren. Palm-winnaar in China verboden utrecht» 'Farewell to the Concubine', de eefste Chinese film die een Gouden Palm in Cannes heeft gewonnen, zal niet in China voor openbare vertoning worden vrij gegeven. Dit is besloten nadat premier Deng Xiaoping zich persoonlijk de film heeft la ten voordraaien. Tevens is de Chinese media verboden om aan dacht te geven aan de film van Chen Kaige, die daarmee tevens wordt gestraft voor in Cannes gedane uitlatingen over het ge brek aan artistiek vrijheid in zijn land. Daniël Sahuleka geniet weer met volle teugen van het succes EXPOSITIES Het gaat zomeren in filmland. Premières zijn er mondjesmaat, bezoekers vertrekken met va kanties en bioscopen gaan dicht of draaien in een lagere versnel ling. De Leidse filmhuizen LVC en X zijn de verstokte filmkijker te hulp geschoten. De twee brengen in juli en augustus elk een eigen festival met in totaal 52 films. De X brengt het merendeel daarvan op het scherm. Het cul tureel centrum neemt samen met andere bioscopen in grote steden deel aan het festijn Les Vacances du Cinema van distri buteur Argus. Toppers uit het afgelopen seizoen en klassiekers zijn komende maanden van woensdag tot maandag te zien. In totaal draaien er 41 films waarbij de Europese en Chinese cinema speciale aandacht krij gen. Les Vacances du Cinema be gint vanavond met 'Delicates sen'. Uit de Chinese cinema is onder meer werk te zien van re gisseur Zhang Yimou met 'Raise the Red Lantern', 'Het rode ko renveld', 'ju Dou' en 'The story of Qiu Ju'. Van George Sluizer draaien 'Utz' en 'Spoorloos'. Als klassiekers zijn onder meer te zien 'Stray Dog' van Akira Ku rosawa en 'Tristana' van Luis BunueL LVC haakt in op de hippie- herleving onder het motto The Summer of Love met alleen maar popfilms. Vanavond draait 'Fillmore' en zaterdag is 'Concert for Bangladesh' te zien. Andere films bij LVC zijn onder meer 'Gimme Shelter', 'Tommy', 'Woodstock' en Led Zeppelins 'The Song the Same'. „Het geluk komt altijd heel plotseling. Zonder dat je 't besteld hebt, is het opeens daar. Daardoor is dit ook het mooiste en meest ver rassende vak ter wereld." utrecht» job boot Daniël Sahuleka kan z'n geluk niet op, nu zijn nieuwe cd 'I adore you' een warm onthaal krijgt. Veertien nummers, die de 42-jarige gitarist en componist op akoestische wijze opnam in het Moluks Historisch Museum in Utrecht. De afgelopen jaren moest Da niël Sahuleka meer dan eens een bittere pil slikken. Hij vond geen gehoor voor zijn liedjes. Een door hem gewenst platen contract bleef lange tijd uit. Daarom nam hij in eigen be heer nummers op en bracht hij de CD 'The Loner' uit, die slechts door een gering aantal mensen werd gewaardeerd. Begin jaren tachtig knapte hij helemaal af op de muziekwe reld, waarin hij tot aan dat mo ment triomfen vierde. Succes in Nederland, maar ook ver daar buiten viel hem in ruime mate ten deel. Maar na een zeer hec tische periode werd het de Mo lukse zanger te veel en sloot hij zich voor enige tijd volledig af van de buitenwereld om in alle rust te kunnen werken aan een come-back. „De echte come back heeft wel lang op zich la ten wachten", lacht Daniël Sahuleka, „maar ik geloof wer kelijk dat het er nu van gaat ko- Akoestisch Het idee voor een geheel akoes tisch opgenomen cd is niet nieuw. Een aantal jaren geleden bestonden al plannen voor een dergelijk projekt, maar die wer den toen niet uitgevoerd. Dit maal werden wel spijkers met koppen geslagen. Begin april maakte de op het Indonesische eiland Java geboren Daniël Sahuleka opnamen van een op treden in Muziektheater Vre- denburg in Utrecht. Nog geen maand later was zijn live-cd 'I adore you' voltooid. De zaak kwam in een stroom versnelling, toen de zanger me- Daniël Sahuleka: „De come-back heeft wel lang op zich laten wachten." dio april Anneke Grönloh toe zong in het televisieprogramma 'In de hoofdrol' van Mies Bouw man. Het effect van die uitzen ding, kan Daniël nog steeds nauwelijks geloven: „Ik zong voor Anneke in dat programma 'I adore you' en dat nummar heeft blijkbaar op de mensen thuis zoveel indruk gemaakt, dat de telefoon bij de AVRO de dag na uitzending bleef rinke len. Iedereen wilde weten of dit nummer op cd verkrijgbaar was. De reakties beperkten zich niet tot de dag na de uitzen ding. Het bleef dagen lang tele foontjes regenen bij de AVRO. Ik dacht zelf, dat ebt wel weg, maar de stroom hield aan. Ik wilde eerst in eigen beheer een live-cd uitbrengen, maar ëen grote platenmaatschappij toon de meteen belangstelling. En daarmee was de deal rond. Na zes jaar had ik weer een platen contract." De belangstelling voor de de zer dagen uitgebrachte live-cd van Daniël Sahuleka 'I adore you' is overweldigend. Van alle kanten wordt hij gecomplimen teerd. „Ik geniet met volle teu gen van dit succes", bekent hij. „Ik moet eerlijk zeggen, dat ik het applaus van het publiek de afgelopen jaren enorm heb ge mist. Maar er zijn meer zaken, die ik lange tijd heb moet ont beren: de radio- en televisiepro gramma's, waarin ik vroeger heel vaak optrad, de interviews. Ja, het hele circusje eromheen. interesse tonen in wat je als artiest maakt, dan fleur je op. Ik tenminste wel. Kun je je indenken hoe gelukkig ik me nu voel met al die belang stelling?" Optreden Op deze nieuwe live-cd van Da niël Sahuleka staan geen nieu we nummers. „Eigenlijk is het een keuze uit mijn mooiste lied jes van de afgelopen twintig jaar", licht de zanger toe. „Ik heb zoveel geschreven en ook zoveel opgenomen, dat het mij geen moeite kostte daaruit te kiezen. Samen met drie muzi kanten, onder wie de fameuze percussionist Nippy Noya, en een achtergrondkoortje hebben we deze veertien nummers in het bijzijn van publiek in twee Praagse dokter Strouhal beschrijft oude Egypte van wieg tot graf: Ramses, Toetanchamon of Ne- fertiti: van die oude Egyptische koningen is redelijk bekend hoe ze leefden en stierven. Hoe de huis-tuin-en-keuken Egypte naar duizenden jaren terug zijn tijd doorbracht was tot voor kort een blinde vlek in de ge schiedenis. Met zijn boek 'Le ven in het oude Egypte' voorziet de Praagse dr. Eugen Strouhal in die leemte. De Nederlandse vertaling werd gisteren gepre senteerd in het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) in Lei den. Strouhal onderzoekt als fyso- logisch antropoloog menselijke resten van duizenden jaren her. Daarnaast is hij als antropoloog onder meer betrokken bij het veldonderzoek in Saqquara, een gezamenlijke expeditie van het RMO en de Egypt Exploration Society. Met zijn onderzoek van menselijke resten van duizen den jaren her kan Strouhal vast stellen wat voor epidemiee"n er heersten, hoe de hygiëne was en waar mensen aan stierven. Schilderingen, beeldjes en over geleverde teksten completeren het beeld van het leven van toen. Strouhal vertelt in zijn boek in twintig hoofdstukken hoe de Egyptenaren worden geboren, spelen, vrijen, kibbelen, trou wen, stelen, werken en dood gaan. In zijn naslagwerk richt hij zich niet op de deskundigen maar een breed publiek. Op wat vaktermen na, is 'Le ven in het oude Egypte' dan ook een zeer leesbaar boek gewor den. Egyptoloog C. Blokhuis verzorgde de vertaling. De En gelse fotograaf Wemer Forman maakte de bijna driehonderd foto's. Het boek is uitgegeven bij J.J. Gottmer/H.J.W. Beéht in Haarlem en kost 79,90 gulden. Boete voor Haks Directeur Frans Haks van het Groninger Museum is gisteren door de rechtbank in Groningen veroordeeld tot een boete van 25.000 gulden en drie maanden voorwaardelijke celstraf. Haks stond terecht wegens schuldheling en het opstel len van een schijnhuurcon- tract met zijn partner. Deze kreeg zes maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, Wegens uit keringsfraude gedurende bijna vijf jaar. Hij verzweeg inkomsten voor de sociale dienst. Raadsman mr. J. de Boer Azn. kondigde hoger beroep aan in beide zaken. Hij had twee weken gele den voor vrijspraak gepleit. In het vonnis zegt de rechtbank dat Haks „aan zienlijk heeft geprofiteerd van gemeenschapsgeld ter wijl bovendien de verdach te door mee te werken aan de totstandkoming van een schijnhuurcontract heeft aan het ont- gemeenschaps- gelden aan hun bestem ming". Tegen Haks was eerder zeven maanden ge vangenisstraf geëist wegens opzetheling voor een perio de van vier jaar en valsheid in geschrift. De rechtbank achtte opzetheling niet, maar schuldheling wel be wezen, voor een veel korte re periode dan ten laste ge- Hiermee is in de straf maat rekening gehouden. B en W van Groningen bekijken nog of de kwestie rond de museumdirecteur een vervolg krijgt. THEATER RECENSIE KEES GROENENBOOM Jesus Christ Superstar, regie: Hugh Wool- dridge, dirigent David Cullen. Met Paul Blankenship - Jezus; Crania Renihan - Ma ria; Ray Walker - Judas; Keith Pillow - Pila- tus Gezien: 29/6, AT&T Danstheater, Den Haag. Nog te zien tm zondag 11/7. Terwijl 'The Phantom of the Opera' in Nederland in de start blokken staat, 'Cats' in Carré zijn zoveelste prolongatie aan het volmaken is en Londen zich opmaakt voor de première van 'Sunset Boulevard', is in Den Haag de musical te zien waar mee het twintig jaar geleden be gon voor de succesvolle musi calcomponist Andrew Lloyd Webber: Jesus Christ Superstar. Die start, eind jaren zestig, was zowel moeizaam als voor spoedig. Moeizaam omdat geen enkele theaterproducent zijn vingers wilde branden aan een stuk over dit beladen onder werp. Voorspoedig omdat de soundtrack van de nooit opge voerde musical meteen een we reldwijde hit werd, waarna er alsnog een podiumuitvoering van kwam. De visie van de musical - Je zus als een oorspronkelijk en in teger denker die wordt vermor zeld door de corrupte en laffe machthebbers - sloeg aan bij de generatie die zich keerde tegen de gevestigde orde. Inmiddels zijn de kinderen van die genera tie volwassen aan het worden. Het is de vraag of die gegrepen zullen worden door de jaren- negentigversie van regisseur Hugh Wooldridge, inmiddels de tiende die hij van deze musical maakte. Hij heeft het sober ge houden, ondanks de geavan ceerde lichttechniek, die op ver schillende plaatsen in de voor stelling - de geseling en de krui- rotterdam cpd The Scorpions geven dinsdag 19 oktober een con cert in Ahoy'. Dit enige optreden in ons land maakt deel uit van de wereldtournee in het kader van het aankomende album Face the Heat. De Duitse hardrockveteranen presenteren daarbij hun nieuwe bassist Ralph Rieckermann als opvolger van de onverwacht vertrokken Fran cis Buchholz. De voorverkoop begint volgende week zaterdag bij de bekende adressen. LEIDEN BLEIJENBERG GALERIE 113. Schilderijen en teke- Rob Steenhorst, t/m 15/7; dit/mza 9-18 uur, le 12-17 u BLEIJENBERG BEELDEN Langebrug 61Vaste opstelling diver se beelden; vr, za en le zondag van de maand 12-17 uur. GALLERIA PROPITIA Nieuwe Rijn 93. Do t/m zo 13-18 uur en op afspraak (071- 130821/144182). DE WAAG Aalmarkt 21. 'Why is the sky blue', foto's van Kathy Hoyer in tentoonstel- lingenreeks 'De Muur', t/m 25/7; woe t/m za 12-17, zo 13-17 uur. AMBER Hooglandsekerkgracht 8. Haiku, mo notypes en keramische sculpturen van Johanna Lismont, tevens mixed media en foto's van Miche van den Broeck, t/m 26/7. Natuurfoto's uit Korea en keramiek van Bike van Gucht, t/m 28/8; Woe t/m zo 11-17 Collier, van 3/7 t/m5/8, ma t/m za 10-22, zo 12-22 uur. ART ACRYLAAT Nieuwstraat 53. Stock-vooraad met werk van Nel Harmga Fred Olijve. Cyril Lixenberg, Teun Renes, e a., t/rr 24/7; woe t/m za 12-17 uur. le zon dag van de maand en volgens af spraak (071-122597). a 11-16 ANTIQUARIAAT VAN PADDEN- BURGH Diefsteeg 14 Mare sessies opgenomen. Een mid dag- en een avondvoorstelling. Telkens met niet meer dan tachtig man publiek. De stem ming was heel goed. De men sen reageerde waanzinnig en thousiast op onze muziek." „Ik voel er veel voor om weer te gaan optreden. Maar dan op een manier zoals we deze cd hebben opgenomen. Ik heb me in elk geval voorgenomen om in oktober zeven dagen in het Mo luks Historish Museum in Utrecht te gaan optreden, om dat de ervaring hier ten tijde van de opname voor de cd fan tastisch was. Ik ben iemand die in een rustige ambiance het beste tot zijn recht komt. Kleine zalen spreken me daarom meer aan dan grote hallen". siging - inventief gebruikt wordt. Er is een enkel 'histo risch' en een enkel showkos tuum tussen de eigentijdse kle ding, er zijn nauwelijks rekwi sieten en het decor is vrijwel statisch. Opmerkelijk is de plaats van het orkest op het podium. De sologitarist heeft zelfs een klein rolletje als het slechte geweten van Judas. Maar Wooldridge heeft met deze zet meer verlo ren dan gewonnen. Vooral in het begin van de voorstelling was de balans tussen koor en orkest slecht. In de eerste akte doet de mu sical aan als een aangekleed oratorium, omdat de handeling, op een dansje na, beperkt blijft tot aanbidden, preken en luiste ren. Het accent komt daardoor op de muziek te liggen en he laas is die meer aan slijtage on derhevig dan die van bij voor beeld 'Evita', de muzikale op volgervan 'Jesus Christ' die bin nenkort weer in Nederland te Natuurlijk zijn klassieke num mers als 'I don't know how to love him' - prachtig gezongen door Grania Renihan - 'Every thing's alright' en 'Superstar' nog steeds ijzersterk, maar veel van wat er verder gebeurt is minder interessant. Aan het orkest ligt het niet, en evenmin aan de acteurs/zan gers, want die doen het prima. Maar, ondanks die goede indi viduele prestaties mist Jesus Christ Superstar de meerwaarde die hij twintig jaar geleden had. Al is de voorstelling ook nu nog een steen des aanstoots voor bepaalde groeperingen, getuige de demonstranten die zich voor aanvang van de voorstelling met protestborden en spandoe ken voor de ingang posteerden. Schellekens, t/m 21/8: di t/m vr 13- 18, do ook 19-21, za 12-17 uur PRINSEHOF Rapenburg 8-10. Jacques Turk 2; t/m 11/7, ma t/m vrij 10-17 uur, zo 13- 17 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN HOFMAN VAN DER ZEE Hooftstraat 209. Olieverf van Marion de Man en Willem van den Broek, t/m 23/7; wodo 13-17. vr 13-21, za 11- 17 uur en volgens afspraak (01720- 76752). STAA-GALERIE Prinses Irenelaan 88. Keramiek van Peter Stamkart en toegepaste weef sels van Lon Blom, t/m 15/7; wo t/m za 12-17, vr ook 19-21 uur. HAZERSWOUDE DORP GALERIE LAERKEN Bent 2. Werk van meer dan 40 Deen se en Nederlandse kunste/iaars, tot 5/9; za en zo 11-17 uur en op af spraak (01728-9837). GALERIE PASTEL Voorweg 30. Abstracte acryl schilde rijen van Riet Ebberink en Riet Luc- kel. keramiek van Harry Englebert en Mieke Bijkerk, t/m 31/7; wo t/m vr 14-17, za 12-17 uur. VOORSCHOTEN AMBACHTS- EN BAUUWHUIS Voorstraat 12. Tentoonstelling 'Meu belkunst in Nederland', t/m 25/7; dag 14-17 uur. WARMOND GALERIE HET OUDE RAADHUIS Dorpstraat 36. Landschappen van Popco Bakkers, t/m 22/7; wo t/m zo 14-16, di 19-21 uur. GALERIE DE POMP Dorpstraat 38. Pentekeningen van Hans Finger en schalen en objecten van glas van Bas Treffers, t/m 22/7; di 19-21. wo 10-12 en 14-16; do za zo 14-16 uur. WASSENAAR RAADHUIS DE PAAUW Raadhuislaan 22. Beelden van Goke Leverland en landschappen van Ada Sier, t/m 25/7; di t/m vr 10-16. za zo 13-16 uur. GALERIE 27/DE GREEF DE GREEF Schoolstraat 27. Schilderijen van Ivan Theys en Michael Buter, t/m 7/7; nop GALERIE VERHAAR Schoolstraat 9. Do t/m zo 13-18 u 'T KLOOSTER Kerkstraat 32. Beeldhouwwerk var Brigitte Wawoe, Fotografie van Arn Hoogendorp en Jan Stegeman, scf derijen van Bram van Velde, t/m 11/7; v o 14-17, za 12-17 u Katwijkse acteurs willen mini-theater Mimiek's Theater wil een eigen mini-theater in Katwijk. Dat staat in het Beleidsplan 1993- 1996 dat deze week naar het Katwijkse college van b en w is gestuurd. De amateurtheatervereniging bestaat dit jaar tien jaar en kop pelt aan dit tweede lustrum een aantal toekomstplannen. Het mini-theater neemt daarin een belangrijke plaats in. Het,plan voor een mini-theater past vol gens de makers van het beleids plan geheel binnen de doelstel ling van de vereniging: het sti muleren van de belangstelling voor amateurtheater in Katwijk en omgeving. Het theatertje, zo is de bedoeling, moet plaats bieden aan maximaal 100 men sen en kan een podium vormen voor andere theatermakers. Verder, aldus het plan, kun nen er theatercursussen worden houden Mimiek's Theater ver wijst in de nota naar andere vestzaktheaters als het Leidse Microtheater Imperium, De En gelenbak in Amsterdam en De Toneelschuur in Haarlem. Mimiek's Theater hoopt, mochten de plannen doorgaan, in het theatertje ook eenakter festivals te kunnen organiseren en jonge, talentvolle cabaretiers te mogen ontvangen. Voorts wordt in het beleidsplan ge dacht aan het organiseren van een cabaretfestival la het Leids Cabaretfestival en het houden van workshops en theatervoor stellingen voor kinderen en be jaarden. Een beeld van het Egyptische echtpaar Nofret en Rahotep uit de vroege vierde dynastie, foto werner forman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21