Leidsch Hypotheekrente opnieuw omlaag Veiligheidsmaatregelen na RARA-aanslag verscherpt %(^Hulshoff Zelfs in de kerk is toerist niet veilig i Ontruiming loopt uit de hand Werkgevers tegen banenplan allochtonen j IÜ» Topkwaliteit voor kleine prijsjes BiUSTOL DAT ZIT GOED! GOED NIEUWS VRIJDAG 2 JUL11993 Prikkelen 2 Goede journalistiek moet de lezer prikkelen en ergeren, zodat hij gaat denken, vindt Frenk van der Linden. Vredesmissie naar voormalig Joegoslavië van der kaaij OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40197 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Met bussen vol moslims en niet-moslims uit Nederland, Engeland, Duitsland, België en Frankrijk naar de Kroatische hoofdstad Zagreb. Leidenaar Abdoelatief van Landewijk wil op die manier een vredesmissie ondernemen naar het voorma lig Joegoslavië. Hij rekent op zo'n duizend deelnemers waar van de helft uit Nederland. Op maandag 13 juli gaan de tou ringcarbussen richting Zagreb. De directeur van een Amster damse islamitische school wil bij de grote moskee in Zagreb, dat momenteel nog steeds vrij is van oorlogsgeweld, enorme tenten opzetten. „Wij nodigen Serviërs, Kroaten en moslims uit voor een open gesprek. Bo vendien komt er gelegenheid voor verschillende sprekers om hun zegje te doen." Tijdens de drie dagen die de missie in de Kroatische hoofd stad wil doorbrengen, denkt de Leidenaar een Islamitische Or ganisatie van de Rechten van de Mens te kunnen oprichten. „De haat tegen en de discriminatie van moslims neemt in heel Eu ropa hand over hand toe. We willen dat een halt toeroepen." Indien de veiligheid dat toe staat komt er op de laatste dag een vredesdemonstratie bij het regeringscentrum in Zagreb. „We willen dan vier woorden met ons meedragen: vrede, vei ligheid, rechtvaardigheid en ge lijkheid." Pagina 14: 'Niet werkeloos toe kijken bij slachting r Fokker 28 voor kust Irian Jaya verongelukt Een Fokker 28 van de Indonesi sche binnenlandse* luchtvaart maatschappij Merpati is giste ren neergestort voor de kust van Irian Jaya. Dat heeft een woord voerder van Merpati bekendge maakt. Bij het ongeluk zijn 36 passa giers en vier bemanningsleden om het leven gekomen. Drie in zittenden overleefden de ramp. Zij zijn zwaargewond naar een ziekenhuis gebracht. Volgens Merpati waren er geen buiten landers aan boord. De stoffelijke resten van alle slachtoffers zijn inmiddels geborgen. Bij de landingspoging op het vliegveld Jefman in Sorong raakte het toestel een koraalrif. Het brak in drie stukken. Vissers hielpen om de lijken uit het wa ter te halen. Reddingswerkers zijn direct begonnen met een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. Het toestel was op weg van Jakarta naar Sorong, een kwij nende oliestad. Het door Japan ners gebouwde vliegveld ligt op een eiland net voor de kust. warmond De ontruiming van het gekraakte Huize Gerto in Warmond is gisteren toch nog uit de hand gelopen. Hadden de krakers vooraf te kennen gege ven zich bij het besluit van de rechter neer te leggen en op 1 juli vreedzaam te vertrekken, in de praktijk bleken ze zich een stuk gewelddadiger op te stel len. De krakers, van wie de meesten dronken waren, wilden hun Warmondse vesting toch niet zonder meer prijsgeven. Lange tijd daagden zij de politie uit. Die ondernam geen actie, totdat een van de krakers een agent in zijn gezicht spuwde. De man werd over de oprijlaan ge sleurd en in de handboeien ge slagen. Waarna de krakers af dropen, met in hun kielzog een surveillancewagen. Pagina 15: Dronken krakers geven vesting niet vrij. foto hielco kuipers den haag gpd De politie heeft na de bomaan slag van gisternacht op het mi nisterie van sociale zaken ver scherpte veiligheidsmaatregelen genomen. De huizen van pre mier Lubbers in Rotterdam en minister De Vries (sociale za ken) in Bergschenhoek worden extra gecontroleerd. Op de mi nisteries is sprake van een ver hoogde waakzaamheid. De Haagse politie zal voorlo pig overigens geen mededelin gen doen over het verloop van het onderzoek naar de aanslag, die is opgeëist door de actie groep RARA. De politie heeft een,team samengesteld dat het onderzoek coördineert. Dit be staat onder meer uit leden van de afdeling zware criminaliteit en zal gebruik maken van mate riaal dat bij eerdere onderzoe ken naar RARA-activiteiten bo ven water is gekomen. De bom, die met een tijdme- chanisme tot ontploffing werd gebracht, veroorzaakte een groot gat in de achtergevel van het gebouw. Binnen werden een. groot aantal kantoren en het liftgebouw beschadigd. Tus senmuren werden weggeblazen, en er trad waterschade op door dat de automatische brandblus- installatie ging werken. In een verklaring stelt RARA dat het doelwit van de aanslag de afdeling Dienst Inspectie Ar beidsverhoudingen was. Die Asielzoekers 3 Ruim honderd mensen zijn aan de Duitse grens teruggestuurd. De nieuwe asielwet werd gis teren van kracht. De 24-jarige Tsje- <L. J chische Jana Novot- na komt morgen in de tennisfinale van Wimble don uit tegen Steffi Graf. Snelle reactie op stap centrale banken De hypotheekrente gaat opnieuw omlaag. Gisteren ver laagden de centrale banken van Nederland en Duitsland hun belangrijkste rentetarieven, vanochtend gevolgd door nog meer centrale banken, waaronder de Franse. De kleine Nederlandse levensverzekeraar Vita reageerde onmiddellijk en verlaagde vanochtend de hypotheekren- amsterdam/frankfurt gpd-anp-afp Vanaf vandaag rekent Vita voor een levenhypotheek met een rentevaste periode van vijf jaar sche teruggang een rente van 7,2 procent: dat betekent een verlaging met 0,3 procent. De grote banken bera den zich nog, maar zullen naar verwachting ook hun hypo theekrente wel verlagen. De Duitse Bundesbank liet gisteren het disconto zakken met een half procent naar 6,75 procent. Het disconto is het ta rief dat commerciële banken moeten betalen voor krediet bij de centrale bank. Ook het hoog ste Duitse tarief, de Lombard rente, ging omlaag en wel met een kwart procent naar 8,25. De Lombard is in Duitsland de bo vengrens van de marktrente. Een verdere verlaging van de Duitse rente werd al enige tijd verwacht. De ernstige economi- Duitsland maakt hoge rente riskant. Geld lenen blijft dan relatief duur, waardoor broodnodige investe ringen om de economie aan te jagen achterblijven. De rentes in Frankrijk, Neder land en België zakten vorige week al onder die van Duits land. De betrokken EG-landen wilden niet wachten en hun economie alvast een impuls ge ven in de strijd tegen het reces- siespook dat op het moment rondwaart in Europa. Het rentetarief dat doorwerkt naar bedrijven en particulieren is in Nederland het promesse disconto. Het percentage dat De Nederlandsche Bank vanaf van daag hanteert, bedraagt 7 pro cent. Alle rentes van de Neder landse centrale bank gingen gis teren met een kwart procent omlaag. Omdat met name de hypotheekrente al sinds maart niet meer is gedaald, verwacht ten hypotheekspecialisten van ochtend vroeg al een reactie op de hypotheekmarkt. Aan het eind van de ochtend nam Vita het voortouw. Ook in Frankrijk werd een renteverlaging aangekondigd. Nog geen twee weken na de vo rige verlaging liet de Franse centrale bank vanmorgen weten dat zijn tarieven met ingang van aanstaande maandag opnieuw worden verlaagd. Het belang rijkste interventietarief van de Banque de France gaat van 7,0 procent naar 6,75 procent. De rente voor beleningen met een looptijd van vijf tot tien dagen wordt met eveneens 0,25 pro cent verlaagd, en wel tot 7,75 procent. heeft, volgens RARA „een spil functie in de jacht op illegalen". RARA wilde met de bomaanslag „de mensenjagers voor een mo ment laten voelen hoe het is om opgejaagd te worden", aldus de verklaring, die is ondertekend met 'Tot de volgende keer'. RARA heeft eerder ook de bomaanslag op het woonhuis van staatssecretaris Kosto (justi tie) opgeëist. In een reeks van jaren heeft RARA inmiddels tientallen aanslagen gepleegd, onder meer op de ministeries van justitie van binnenlandse zaken en op een aantal Makro- vestigingen. Zie verder pagina 2. Beroering over uitzetting Syrisch gezin oldenzaal gpd In het Twentse Oldenzaal is grote beroering ontstaan over de mogelijke uitzetting van een Syrisch vluchtelingengezin. De politie lichtte de zwangere moe der en haar zes kinderen gister morgen om zes uur van hun bed. De vader zag bij de inval kans te ontsnappen. Hij is on dergedoken. De vluchtelingen werden op gesloten in een politiecel. Nadat de vrouw onwel was geworde- n,is ze met haar kinderen over gebracht naar een opvangcen trum in Amsterdam, in afwach ting van hun uitzetting naar Sy- De zwangere vrouw lijdt aan hepatitis B. Volgens haar gynae coloog is het zeer ongewenst dat de vrouw haar zwanger schap in ongunstige omstandig heden moet continueren. De vrouw heeft al eerder een ge welddadige zwangerschapson derbreking ondergaan. Die heeft volgens een woordvoerder van de Suryoye Federatie Ne derland, de organisatie van de christen-orthodoxe Syriërs in ons land, de nodige littekens en emotionele sporen nagelaten. Het gezin heeft van 1985 tot 1991 in Duitsland gewoond, maar deed daar tevergeefs een beroep op de asielwet. den haag gpd-£ PvdA stemt voor voorstel oppositie eens gewonnen van de werke lijkheid'. Volgens het wetsvoorstel mo gen organisaties van buiten landse minderheden voortaan weten hoe individuele bedrijven handelen als het gaat om het- aantrekken van allochtonen. Minister De Vries van sociale zaken wilde aanvankelijk dat werkgevers slechts verplicht worden gesteld informatie hier over te verschaffen, die niet openbaar zou worden gemaakt. Een meerderheid van de ka mer, oppositie en de PvdA, be sloot gisteravond dat die infor matie voor iedereen toeganke lijk wordt. Bedrijven kunnen zo 'aan de schandpaal worden ge nageld' als zij weigeren werklo ze Turken, Marokkanen, Suri- of Antillianen in dienst De werkgevers hebben grote kritiek op het banenplan voor allochtonen dat vannacht door een meerderheid in de Tweede Kamer is aangenomen. Volgens het KN.OV is het plan een was sen neus. De verplichte rap portage aan arbeidsbureaus over het aantal in dienst geno men allochtonen leidt alleen maar tot administratieve romp slomp en gedemotiveerde werk gevers. „De werkgevers zullen straks met de benen op tafel achter over gaan zitten en tegen de ar beidsbureaus roepen: laat ze maar komen, als ze goed zijn. Allochtonen? Prima. Maar ze zijn er niet", aldus L. Vonk van het KNOV. in een felle reactie betoogt het KNOV dat werkge vers zich middels allerlei scho lingsprojecten al meer dan vol doende inspannen om het aan tal allochtonen in hun bedrijf te vergroten. Ook werkgeversvereniging NCW is 'bijzonder teleurgesteld' over het wetsontwerp. „Het is een illusie te denken dat door deze maatregel ook maar één allochtoon meer aan het werk wordt geholpen," vindt W. Stol- te van het NCW. Volgens hem heeft 'de bureaucratie weer .^.50%kortlng- ■■■■■■■■■■Hi Bij alle aankopen boven 2.500,- van niet afgeprijsde artikelen, ontvangt iedere klant één kadobon van 250,- Da's mooi meegenomen ANDERS DE^EN OVER Honderden Nederlanders in Spanje slachtoffer van misdaad barcelona/madrid ruud de wit De ANWB en de Nederlandse ambassade in Madrid maken zich ernstig zorgen over de toegenomen criminaliteit in de belang rijkste Spaanse toeristencentra. Over de eerste zes maanden van dit jaar heeft de ambassade al 190 keer speciale reispapie- ren moeten afgeven aan Nederlanders die van hun paspoorten waren beroofd. On der de slachtoffers zijn veel ouderen. Maar het feitelijke aantal ligt aanzienlijk hoger. Veel slachtoffers melden zich niet eens meer bij de ambassade of de ANWB voor een nieuw reisdocument. Zij reizen met een politieverklaring terug naar Ne derland. Het ANWB-steunpunt in Barcelona waarschuwt dat de criminelen met name toeslaan op parkeerplaatsen langs de gro te wegen en in drukke winkelstraten. Fy siek geweld wordt daarbij niet geschuwd. Een Nederlandse vrouw heeft dat deze week in Barcelona op pijnlijke wijze erva ren. Zij ligt nu in een ziekenhuis met een beschadigde ruggewervel en een gebroken pols omdat ze zich verzette toen een over valler haar tas probeerde te roven. Volgens de Nederlandse consul in Ma drid, Henk Bouwknecht, vallen de bero vingen uiteen in twee categorieën. De eer ste groep zijn wandelende toeristen. Die worden in de regel benaderd door goed geklede heren, die hen erop wijzen dat er ketchup of mayonaise op hun kleding zit. In de consternatie die daarop volgt, gaan handlangers er met een tas vandoor of worden de zakken gerold. Zo is zelfs ie mand in een kerk van zijn paspoort be roofd. De tweede categorie betreft automobi listen. Bij een verkeerslicht steekt iemand een autoband van een toerist lek. Hand langers maken het slachtoffer opmerk zaam op zijn probleem. Als het slachtoffer de band verwisselt, krijgt hij ongevraagd assistentie. Naderhand blijken de waarde volle spullen uit de auto verdwenen. Uiteraard zijn niet alleen Nederlandse .toeristen de dupe van dit soort praktijken. Ook de Duitse, Britse, Amerikaanse, Ja-, panse consulaten worden op dit moment overstelpt met landgenoten die geld, reis documenten en creditcards zijn kwijt ge raakt. De Spaanse politie zegt machteloos te staan en meent dat de situatie in steden als Amsterdam, Parijs, Londen en Berlijn niet beter is. Volgens de directrice van het ANWB- steunpunt in Barcelona, Anneke van Gas tel, is er maar één oplossing: nog beter op passen. „Wij waarschuwen iedereen die hier naar toe komt om geen kostbaarhe den of reispapieren in de auto achter te la ten. Maar het belangrijkste is ervoor te zorgen dat alle papieren, cheques en geld niet in één tas worden bewaard. Wij zien nog maar al te veel dat mensen na een be roving van een tas alles zijn kwijtgeraakt." Inklapbare amplngtafel 3 Or LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGR0S) tel 071-226154 Donderdag koopavond HET WOORD IS AAN Anne Morrow Lindbergh Ik wil dat de man die ik liefheb, vrij is, zelfs van mij. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en menirlgen Gesprek van de dag - Info Over leven - Programma' RTV Show Sport VANDAAG OOK DENKSPORT PAGINA 9 HET WEER DROOG Vannacht kans op enkele mistban ken. Overdag droog. Middagtem- peratuur van 18 graden vlak aan zee tot 25 graden in het zuidoos ten. Wind west tot zuidwest, zwak tot matig. PvdA-woordvoerder Aposto- lou kon zich uiteindelijk niet scharen achter het standpunt van minister De Vries. De PvdA'er vond het veto van mi nister De Vries op meer invloed voor minderheden onaanvaard baar. Pagina 3: Banenplan niet meer dan schone schijn Ierse winkeldief krijgt geld toe Voor William Eustace heeft de misdaad geloond. De 60-jarige Ier gaf deze week met het schaamrood op de kaken voor de rechtbank in Dublin toe voor 25 Ierse pond (ongeveer 70 gul den) kruidenierswaren te heb ben gestolen in een plaatselijke winkel. De rechter liet de aan klacht tegen Eustace, een lang durig werkloze vader van zes kinderen, vallen en gaf hem op dracht naar de winkel terug te gaan om inkopen te doen voor het dubbele bedrag. Dat geld was afkomstig uit de plaatselijke armenpot. Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed Dus neem ik nu een abonnement Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemen Per maand, automatisch i (/28.75) j Per kwartaal via acceptgiro 82.85) i □automatisch (ƒ82.85) j Nr. bank/giro Handtekening Of bel 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1