'Ik vind Alexander een frisse jongen' AZL: 'Klaar om te starten met levertransplantaties Het Gesprek van de Zomerdag P Auto Peter 'Tram is gezellig, de bus een verschrikking' Minder rompslomp bij wegbranden wratten Waal van Deventer naar Hogeschool Rotterdam Onderzoek naar tekort kinderopvang platteland Duijvelaar Pompen wil 12 man ontslaan Radio West legt zich niet neer bij lagere provinciale toeslag VRIJDAG 2 JUL11993 Prins Willem Alexander heeft vandaag in het academiege bouw de bul in ontvangst geno men. Hij mag zich nu doctoran dus noemen. Of, zoals mijn nicht het uitdrukt, Doctor An ders. Boze tongen beweren dat hij de bul gratis heeft gekregen. Dat een lid van het koninklijk huis niet mag afgaan. Maar dat geloof ik natuurlijk niet. Maar wie ben ik? Laten ik het eens aan de vrouw en de man in de straat vragen. Angela de Jong (23) houdt haar bromfietshelm erbij op. Net als of je met een astronaut staat te praten. This is groundcontrol to Major Tom, zoiets. Spottend zegt ze: „Welnee. Ik denk dat die jongen ouders heeft die er op letten dat hij goed studeert. Natuurlijk zal hij voor sommige zaken zijn vrijgesteld. Maar ik denk dat hij net als de andere studenten keihard heeft moeten I blokken. Je ziet natuurlijk altijd alleen maar de feestkant van die jongen. Hij is mijn type niet, maar ik zou best een avondje met hem uit willen om eens te ervaren hoe dat is. Ik zou best een avond prinses willen zijn met allemaal van die lijfwach ten om me heen." „Hoe lang heeft-ie over zijn stu die gedaan?", vraagt een man die zijn naam niet bekend wil maken omdat-ie dan in de krant staat. „Zes jaar? Nou, dat valt dan mee. Als hij het niet goed had gedaan, zouden ze Diantha Ploeg: 'Of hij op de troon moet, weet ik niet'. hem er wel uit hebben gegooid bij de universiteit. Als ik het niet goed doe, ga ik er ook uit. Ik 071-134700 St. Aagten straat 18 Leiden N DAGJE VOLOP DE RUIMTE NIEUW DE RENAULT TWINGO V.A. F. <6,- PER DAG 1X(L. vind het een leuke jongen, een echte kwajongen. Net als die zonen van mij. Die spoken ook van alles uit." Aardige knul „Ik zal niet zeggen dat hij is be voordeeld, maar hij heeft na tuurlijk wel een voorrangsposi tie gehad", zegt mevrouw L.K. uit Voorschoten. „Kijk, een ge wone student kan er ook niet zomaar ineens tussenuit. Ik kan me voorstellen dat iemand na een sterfgeval in de familie zijn gedachten er een tijd niet bij heeft. Maar een gewone student kan dan toch niet weg. Ach, ik vind Alexander best een aardige knul en hij heeft gelijk dat-ie nu leeft. Hij zal best een mooie stu dietijd hebben gehad. Ze heb ben hem natuurlijk voortdu rend op de vingers gekeken. Als zo'n jongen zijn been naar links zet, zeggen de media dat hij rechtdoor moet lopen." Meneer N. Jagel staat bij het stoplicht even een zware te draaien. Terwijl hij praat, blijft hij zijn sjekkie in de gaten hou den. Hij popelt om hem dicht te likken. „Ja", zegt hij, „ik geloof dat die jongen door allerlei mensen is bijgewerkt in de avonduren. Dat doen ze natuur lijk altijd. Die hoge mensen moeten slagen. Of hij intelligent is? Nou, dat valt, denk ik, wel mee. Ik zie hem wel eens in de Katwijkse leesportefeuille en dan krijg ik echt die indruk niet. Ik heb ook veel liever een ko ningin dan een koning. Die ke rels zijn veel agressiever en daar komt maar oorlog van. Ik zal niet gaan kijken bij het afstude ren van Willem Alexander. Dat laat ik maar over aan de men sen met van die hoge I.Q's" Watje Meneer Bouthoorn is fel anti- koningsgezind. „Ik vind Alexan der maar een watje. En dan dat geld dat die goser ons kost. Dat is toch uit den boze in deze tijd. Nee, voor mij hoeft dat allemaal niet." Diantha Ploeg wil eerst even mijn legitimatie zien voordat zij antwoord geeft. Het uitbrekers- hoofd van ondergetekende wordt aan een nauwkeurige in spectie onderworpen. „Als hij zijn bul gratis zou hebben ge had, zouden de media daar on getwijfeld al bovenop hebben gezeten. Dan was er vast wel een of andere professor omge kocht. Wat uiterlijk betreft, vind ik het een frisse jongen. Maar of hij op de troon moet, weet ik niet. Ik weet niet wat voor kwa liteiten je daarvoor allemaal moet hebben." De tram terug in de Breestraat. Wat vindt het publiek daar nu van? „Ik vind er helemaal niks van", zegt een jongeheer met spiegelende zonnebril. En hij neemt nog een onverschillig trekje aan zijn sigaret. „Gezel lig", zegt het Leidse echtpaar Stuifzand juist. „Het geeft sfeer aan de stad", zegt de man. „Want die bussen, die zijn een verschrikkking". „Ze stinken, zijn vies", vult zijn vrouw aan. Trams kent ze uit haar jeugd. Haar wieg stond zo'n vijftig jaar geleden in de Haarlemmer straat waar toen de blauwe tram reed. „En dat was hartstikke spannend. Je wist datje steeds trams in". Het gaf vooral het knikkeren een extra dimensie. Maar waarom werd eerst die tram weggehaald om na jaren glorieus terug te keren? „Ze dachten toen natuurlijk dat ze modern waren", zegt hij. „En nu willen ze weer terug naar de oude tijd", meent zij. Voor een bejaarde Leidse uit 'Zuidwest' ligt het niet zo sim pel. Ze vindt het 'waardeloos' dat zo'n arme stad als Leiden zoveel geld gaat pompen in zo iets als een tram. Want die tram gaat het de bejaarden natuurlijk moeilijker maken. Vaker over stappen, moeilijker instappen: de Leidse lepelt zo een reeks be zwaren op. „l^at ze het geld aan bejaarden- en gezond heidszorg besteden. Want daar is geen geld voor." „Maar ach", zo zucht ze, „zulke plannen worden altijd gemaakt door mensen die nooit in een tram zitten. En dan gaan ze ja ren praten. Zo van: wat kost nou het meest? En uiteindelijk gebeurt er niks". Dus: ook in 2010 rijden er heus nog geen trams door de Breestraat. Een geboren Amsterdamse, in de oorlog conductrice op een tram, vindt de plannen om an dere reden 'idioot': „Als zo'n tram een ongeluk krijgt, moet alles erachter stoppen. Met de bus kan je een straatje omrij den, maar dat is er bij een tram niet bij". En dat kan wel eens problemen geven in de snelle tijd van tegenwoordig. Meer je ziet ze in het 'pendcl- busjes-plan': kleine busjes in plaats van de grote joekels, te beginnen over twee jaar. „Maar dan moet de rest eruit. Geen fietsers, geen taxi's". Alleen dan heb je wat aan een bredere stoep, vindt ze. „Maar ach. Lei den is en blijft een rotstad", zegt ze. „Aan de hele stad zit niets aantrekkelijks. Ongezellige winkels, niet chique, rommelig, met spullen midden op straat. Net een vreemd land". „Vroeger was de Breestraat het je van het. Tegenwoordig heb je allemaal van die rommelza- ken", vindt ook de geboren Leidse, A.M. van Royen. Zij win kelt vooral in Rotterdam, Zoe- termeer en winkelcentrum Leidschenhage, maar niet in Leiden: „Je moet hier zo'n rot- eind lopen naar een parkeer plaats". Want, alle mooie beto gen ten spijt: mensen komen het liefst met hun auto. En zet ten hem graag gratis neer. Wat ze tegen de tram heeft? „Ach meneer, ze maken er hier zo'n puinhoop van. Eerst gooien ze grachten dicht en dan graven ze ze weer open. En nu weer die tram. En wie moet het betalen? U en ik". Student M. Boender is vooral benieuwd of de bestuurders van nu, hun lesje hebben geleerd van de geschiedenis van de blauwe tram: „Waarom is hij toen opgedoekt? Waarschijnlijk was hij onrendabel. Maar waar om?" Dat Leiden wat wil doen, begrijpt hij. „De hele binnen stad is niet op het verkeer bere kend", legt hij uit. „Maar bij zo'n tram moet je wel zorgen voor goede aansluitpunten op ander openbaar vervoer. Pende len tussen Zoetermeer en Kat wijk alleen is niet genoeg". Midden in zijn betoog, komt de bus en houdt hij op: „Als u het niet erg vindt, maak ik gebruik van de busverbinding, nu die er nog is". paul van der koou leiden monica wesseling MenSen met wratten kunnen in de toekomst wellicht sneller van hun kwaaltje worden afgeholpen. Ziekenfonds Zorg en Ze kerheid wil dat huisartsen voortaan altijd vloeibare stikstof in huis hebben, nodig om een wrat weg te 'branden'. Nu moeten mensen met wratten vrijwel altijd twee keer naar de huisarts voordat ze kunnen worden geholpen. Huisartsen bewaren nu de stikstof in huis-, tuin- en keuken- thermosflessen. Het gas Vervliegt en is maar één dag houdbaar. Stikstof is voor artsen verkrijgbaar bij ziekenhuizen en sommi ge laboratoria. Zorg en Zekerheid wil bij de apotheken afgifte - punten voor stikstof maken. De stikstof wordt vervoerd in betere thermosflessen. Hier door kunnen de artsen de stof een paar dagen in hun praktijk bewaren. Bovendien kan de arts de stikstof dichterbij huis ha len. Voor de patiënten betekent het nieuwe systeem dat terug komen om een wrat weg te halen niet langer nodig is. Overigens wordt het nieuwe systeem de eerste tijd bij wijze van proef in de omgeving van Amstelveen opgezet. Slaagt die, dan wordt ook in de rest van het Zorg en Zekerheid-gebied het nieuwe systeem opgezet. Voor het zo ver is, is het volgens een Voorlichter van het ziekenfonds al gauw 1994. Gezondheidsraad steunt kandidatuur Leiden Het AZL heeft het pleidooi van de Gezondheidsraad om in Leiden en Rotterdam (Dijkzigt) een tweede centrum voor levertransplantaties te vestigen met instemming be groet. Alleen in Groningen is nu zo'n centrum. Een woordvoerder van het AZL zegt, dat 'Leiden' en 'Rotter dam' klaar zijn voor de klus. Hij hoopt dat staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) het advies niet alleen maar voor kennisgeving aanneemt. paul van dér koou monica wesseling De kinderopvang in kleine Zuidhollandse gemeenten laat le wensen over. Er zijn te weinig plaatsen en als ze er al zijn, moeten de ouders veelal een flink eind reizen. De stichting Zuid-Holland Overleg Kinder centra gaat daarom een onder zoek doen naar de mogelijkhe den om dit te verbeteren. De stichting heeft hiervoor 30.000 gulden subsidie gekregen van de provincie. In de kleine plattelandsge meenten is het kindertal te klein om een gevarieerd aanbod van kinderopvang mogelijk te ma ken. In de steden kunnen de [ouders kiezen tussen hele of [halve dagopvang en binnen- of [buitenschoolse opvang. De stichting wil bekijken of het mogelijk is op het platteland toch een gevarieerde vorm van kinderopvang op te zetten. Door een aantal gemeenten sa men 'gebruik te laten maken' van één opvangcentrum, is het kinderaanbod wellicht wel &root genoeg. De stichting kiest de komen de maanden twee proefge- meenten uit; een op Goeree Overflakkee en een in het Groe ne Hart. Voor deze gemeenten zal worden onderzocht waarom precies kinderopvang niet van de grond is gekomen en hoe hierin verbetering kan worden gebracht. De Provinciale Sportraad krijgt 25.000 gulden om de deel name van vrouwen in bestuur lijke functies in de sportwereld te vergroten. Daarnaast krijgt het emanciapatiebureau Zuid- Holland 14.000 gulden om de deelname van vrouwen aan de gemeentepolitiek te vergroten. Ook voor allochtone vrouwen is geld beschikbaar. De Sportraad heeft ook nog 20.000 gulden gekregen voor een pro ject dat Turkse of Marokkaanse vrouwen opleidt tot zwemin- structrice. Zwemmen is een van de weinig sporten die Turkse en Marokkaanse vrouwen beoefe nen. Door zwemleidsters uit de ze minderheidgroep als sportle- rares op te leiden, hoopt de pro vincie de deelname van de vrouwen aan deze tak van sport te vergroten. i de Gezond heidsraad meldt dat het enige nadeel van een Leids/Rotter- dams transplantatiecentrum is, dat er op twee extra plekken ge transplanteerd wordt. „Ik denk dat WVC daar niet van gechar meerd zal zijn. Als die samen werking op de klippen loopt, zit je over enkele jaren met drie le vercentra", zegt hij. Volgens een schatting van AZL en het Dijkzigt overlijden in Nederland jaarlijks 40 mensen omdat ze niet tijdig een andere lever krijgen. De levers zijn er wel, maar verdwijnen vaak naar het buitenland omdat er hier te weinig wordt getransplanteerd. Het Academisch Ziekenhuis Groningen begon in 1979 met dergelijke ingrepen, maar kwam nooit verder dan zo'n 50 trans plantaties per jaar. De trans plantaties worden namelijk niet vergoed door ziekenfondsen of particuliere verzekeraars. Hoog uit kon Groningen, als voorlQ- per, putten uit een speciaal pot je van de Ziekenfondsraad. Rot terdam en Leiden moesten de ingrepen daarentegen uit eigen kas betalen. En dat kost ze 150.000 tot 200.000 gulden per ingreep. Vergoed In februari besloot Simons dat levertransplantaties een plekje krijgen in het ziekenfondspak ket. Patiënten die in aanmer king komen voor een tiicuwe le ver of een stuk daarvan, kunnen dal vergoed krijgen van hun zie kenfonds of ziektekostenverze kering. En ziekenhuizen krijgen de ingreep totaal vergoed. Geen wonder dat Leiden en Rotterdam graag worden aan gewezen als officieel centrum voor levertransplantaties. In Rotterdam zijn de laatste zeven jaar meer dan 60 transplantaties uitgevoerd, terwijl het AZL in september 1992 voor het eerst transplanteerde. Het chirur gisch team stond onder leiding van de nieuwe hoogleraar alge mene heelkunde, prof.dr. O. Terpstra. Voor hij naar Leiden kwam, was hij in Rotterdam specialist op het gebied van levertrans- plantaties. Het wekte dan ook geen verbazing dat 'Leiden' én 'Rotterdam' een weekje na de Leidse transplantatie besloten om samen het Transplantatie centrum West-Nederland op te richten. Er wordt met één wachtlijst gewerkt, er is één me disch protocol en beide zieken huizen verrichten evenveel transplantaties. Toen Simons dit transplanta tiecentrum negeerde en Gro ningen aanwees als het cen trum voor levertransplantaties, protesteerden Leiden en Rotter dam dan ook hevig. Ze noem den het zonde om de kennis 'weg te gooien' en voerden aan dat Groningen niet bepaald centraal ligt. Ondergraven De Gezondheidsraad onder schrijft dergelijke argumenten, maar legt in het advies de na druk op aantallen. Zo zouden De Leidse oud-wethouder mr. C. Waal stapt op als burgemees ter van Deventer. Waal wordt per 1 november voorzitter van het college van bestuur van de Hogeschool Rotterdam. Volgens Waal (PvdA) hebben 'uitholling en ondermijning van de ge meentelijke positie' mede ge leid tot zijn vertrek. In hoog tempo wordt naar de mening van Waal de functie van gemeenten aangetast door cen tralisatie en de regionalisering van taken en bevoegdheden. Bestuurlijke vernieling wordt voor bestuurlijke vernieuwing aangezien, zo vindt Waal. Waal is burgemeester van De venter sinds 1 mei 1984. Daar voor was hij tien jaar lang wet houder van Leiden. In een brief aan de gemeenteraad stelt Waal dat hij in de afgelopen 25 jaar steeds meer overtuigd is geraakt van de onmisbaarheid en nood zaak van een democratisch, maar ook een duidelijk, door zichtig, doeltreffend en doelma tig lokaal bestuur. Hierbinnen past naar zijn opvatting een burgemeester die rechtstreeks wordt gekozen. alphen aan den run»die maatregelen in een brief aan het personeel aangekondigd. Duijvelaar kampt met terug lopende orders als gevolg van de recessie. Zonder maatrege len zou het bedrijf dit jaar twee miljoen verlies lijden. Directeur C. Duijvelaar hoopt nu uit de rode cijfers te blijven en later de oude groei te hervatten. Duijvelaar Pompen in Alphen aan den Rijn wil twaalf van de 220 personeelsleden ontslaan. Daarnaast bezuinigt het bedrijf door de werknemers voortaan een deel van de pensioenpre mies zelf te laten betalen en raakt een deel van het personeel zijn atv kwijt. De directie heeft leiden «meindertv Prof.dr. O. Terpstra was, voor hij naar Leiden kwam, in Rotterdam spe cialist op het gebied van levertransplantaties. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN veel meer transplantaties nodig zijn dan Simons voorspelt: geen 80 maar 150 in 1996. Ook zou de praktijk de stelling ondergra ven dat centra helemaal niet goedkoper werken wanneer er meer dan 80 tot 100 transplan taties per jaar worden gedaan. Hoewel de raad in zijn advies geen verdeelsleutel presenteert, denkt de secretaris dat het tweede transplantatiecentrum in hel eerste jaar 23 tot 30 trans- planties moet verrichten: „Daarna zou een geleidelijke groei mogelijk zijn, al is het ze ker niet zo dat we automatisch naar een gelijke verdeling toe moeten tussen de twee centra. Zo heeft Groningen al gezegd dal hel zonder belangrijke in vesteringen kan toegroeien naar 80 tot 90 transplantaties". Radio West en Radio Rijnmond stappen naar de Raad van State om de verlaging van het luister geld door de provincie Zuid- Holland aan te vechten. De re gionale omroepen zijn woe dend over het besluit om het tientje toeslag op de kijk- en luistergelden per I januari 1994 te verlagen naar 8,50 gulden. De omroepen praten morgen met hun raadsman over nadere stappen. „Zuid-Holland is de enige provincie in Nederland die op liet onzalige idee is gekomen om de toeslag te verlagen. Alle andere laten het zo of verhogen het zelfs", zegt Jack Kroes, di recteur/hoofdredacteur van Ra dio West. Volgens de.radiozen ders is het besluit van de pro vincie in strijd met-het rijksbe leid. De reden voor de provincie om het luistergeld te verlagen is dat de regionale omroepen nu geld binnenkrijgen door uitzeil ding van reclame. Die inkom stenbron is volgens de staten fracties van PvdA. VVD, D66, GPV/RPF en SGP dermate ge groeid dat Radio West en Radio Rijnmond makkelijk met min der geld van de omroepbijdra gen kunnen. Daarbij komen de extra inkomsten voorde omroe pen als gevolg van de succesvol ie zwartkiiker-actie van de PTT

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19