H.EUTEL1 Schrijvende Lezers U KUNT NIET ZONDER Nu een Adria-halen en in 1994 betalen! Botenverhuur Bollenpellers Gordijnenhandel de Vries. ALMONPE Koetie 9renen meubelen. CHEF PAUL DE TOMBE, 071 -356484, PLV.-CHEF JAN VAN DER NAT. 071 -356483 Kurden Op de tweede pagina plaatste het Leidsch Dagblad op 21 juni 1993 een artikel onder de kop 'Kurden moeten eigen staat vergeten', een interview met historicus A. de Groot. Ik wil daar graag op reageren. Ik ben een Kurd die politiek asiel heeft gekregen in Nederland. Eerst wil ik kort iets zeggen over de geschiedenis van Kurden in Turkije. 1. De naam Kurden betekent: belangrijke of goede militair. Er is eigenlijk al lange tijd oorlog in deze regio, vanwege de rijke be zittingen van Mesopotamië. Het land is talrijke keren veroverd en een paar keer in stukken ver deeld tussen verschillende lan den. De laatste keer in 1916 doorGroot-Brittanniëen Frank rijk (Saeks-Beku). Er ging een stuk naar Turkije (waar nu 13 tot 17 miljoen Kurden wonen), een stuk naar Iran (5,5 tot 7 mil joen), een stuk komt aan Irak (4,5 tot 6,5 miljoen), een stuk komt bij Syrië (1,5 tot 2,5 mil joen), en een klein stuk bij Rus land (bijna 0,5 miljoen). Meer dan twee miljoen wonen buiten Kurdistan, Kurdistan is een groot land en is ook rijk aan bodemschatten (olie, water, e.d.). Eigenlijk goed voor de economie, maar ook een bron van oorlog met jaloer se buurlanden (Arabië, Turkije en het vroegere Perzië). Kurdistan heeft heel veel olie dat door Irak, Iran en Turkije wordt verkocht. Het geld daar voor zou eigenlijk ten goede moeten komen aan de Kurden, maar die landen kopen er oor- logsmaterieel voor. Zo blijven de Kurden arm. Bovendien wor den ze zelfs uitgemoord. Op 16 en 17 maart 1988 ge bruikte Irak gifgas in een staatje zo groot als loeiden, genaamd Haiabja. Meer dan 15.000 men sen, onder wie vrouwen, oude ren en kinderen, vonden de dood. Waarom? Wie kan deze vraag beantwoorden? Moeten Europa, Amerika en Rusland daarop antwoorden, omdat zij de fabrieken waarin het gifgas is gemaakt mede zelf hebben be taald en gebouwd? Toch is het in frak en Iran voor de cultuur van de Kurden nog het beste. Zij hebben daar in hun eigen taal, kleding en kranten. Maar in Turkije en Sy rië bestaan ze formeel niet eens. Daar wordt een eigen cultuur niet toegelaten en ze hebben ook geen eigen identiteitsbe wijs. 2. De Turkse geschiedenis. Niemand weet precies wanneer de oude Turkse geschiedenis begint. Tien grote families gin gen lang geleden samenwerken en bundelden hun krachten, de familie Aiagwazia. Deze noma den trokken door Turkije op zoek naar eten voor hun dieren. Bijna 700 jaar geleden trokken zij naar Mesopotamië en zijn daar gebleven. Circa 500 jaar geleden zijn zij bekeerd tot de islam. Turkije is thans een groot isla mitisch land. Het is bovendien een land dat militair gezien bij de eerste vijf van de wereld hoorf. Het is heel rijk (veel olie), maar tegelijkertijd ook heel arm omdat miljoenen Turken buiten het land werk zoeken. In het al eerder aangehaalde artikel in deze krant zegt me neer De Groot dat Kurdistan arm is. Hij heeft ongelijk omdat wij vele bezittingen hebben, al leen worden die door andere landen verkocht. Dus heeft hij ook weer een beetje gelijk. De hele wereld weet eigenlijk dat Kurdistan rijk is. Volgens De Groot is het nau welijks mogelijk voedsel te te len, omdat het land bergachtig is en droog. Maar in het Kurdis tan is een gebied, een paar maal zo groot als Nederland, waar dat w,el kan. We hebben de be schikking over twee belangrijke rivieren, Dejla en Forat. De Groot zegt dat wij een ei gen staat moeten vergeten om dat het land is verdeeld over tal van andere landen. Hij heeft ge lijk omdat de economische kracht van Iran, Irak, Turkije en Syrië nu gewooon groter is dan die van ons. Die kracht wordt verstrekt doordat die landen nog eens worden geholpen door de grote mogendheden. Maar als die grote mogenheden nu eens Kurdistan zouden helpen, dan is eigenlijk dat probleem opgelost. De Groot praat over demo cratische ontwikkelingen in Turkije. Het woord democratie is in de geschiedenis door veel mensen gebruikt die dachten dat ze democratisch waren. De meeste mensen denken van zichzelf dat ze democratisch zijn. Van Hitler, Stalin, Chur chill, Mussolini tot aan Kamal Atatürk hebben allemaal paar miljoen mensen doodgemaakt. Van zichzelf dachten zij dat ze democratisch waren. Als we het hebben over de democratie nu in Turkije: inmiddels zijn meer dan 6000 Kurden door Turkse militairen doodgemaakt. Europa noemt zich ook de mocratisch. Ik wil het eens heb ben over de democratie in Ne derland. Anderhalve maand ge leden staakten duizenden stu denten uit protest tegen bezui nigingen. Maar een paar hon derd politiemensen met hon den sloegen er flink op los waar door er gewonden vielen. Een aantal studenten is voor zijn ge drag veroordeeld. Een paar we ken geleden werd een verdachte van een moord door de regering vrijgelaten omdat er geen ruim te was in de gevangenis. Is dat democratisch? Een paar miljard mensen le ven onder de armoedegrens. In tal van landen in de wereld wor den dagelijks duizenden men sen vermoord of sterven door gebrek aan brood en water. Een stad als Leiden bijvoorbeeld gooit dagelijks meer dan een ton aan goed vlees weg. Dat geldt ook voor brood. Dat ge beurt gewoon. Is dat democra tisch? In Nederland worden nu stappen gezet om een Marok kaan in de Tweede Kamer te krijgen, Mohammed Rabbae, die samen met Ina Brouwer het lijsttrekkerschap van Groen- Links ambieert. Is dat democra tisch? Ik vraag mij dat af. Mijn gevoel en overtuiging zeggen mij dat het beste Nederlanders zelf in het parlement kunnen zitten, of rechter moeten zijn. Want juist zij die hun wortels in een land hebben, zijn het beste in staat hun rechten en wetten te begrijpen en te verdedigen. Want in dat land ligt immers ook hun hart. Bij veel buiten landers ligt het hart mischien wel in het land van herkomst. (Van redactiewege ingekort, adres bij redactie bekend) De Vliet Het is merkwaardig dat een oud-wethouder van Voorscho ten, die zelf ooit een gemeente lijk zwembad overdeed aan Sportfondsen, nu een actie leidt om het Leidse openlucht- bad De Vliet open te houden. Terwijl het armlastige Leiden helemaal geen geld heeft om de nodige investeringen in de De Vliet te doen. Dat schreef het Leidsch Dagblad op zater dag 26 juni in de politieke ru briek De Stemming. Maar niet iedereen deelt die mening. Als zwemmer in de Vliet, als lid van de werkgroep tot behoud van het zwembad, maar vooral als Leidenaar, voel ik me op on aangename wijze aangesproken door het geschrijf van de Leidse stemmingmakers, de heren Koenekoop en Koevoet. Kenne lijk niet gehinderd door enige kennis van (Leidse) zaken schreven zij in hun rubriek van zaterdag 26 juni j.I. een stukje over de aktie om de Vliet ópen te houden. Enkele opmerkingen die ho pelijk voor zichzelf spreken en het stukje van de beide heren in het juiste perspectief plaatsen wil ik hieronder graag maken. - Hun bewering dat het open houden van het bad een luxe is, zullen slechts weinig Leidena- ren kunnen waarderen. - Voor een bad dat (helaas) slechts 4 maanden per jaar ge-* opend is, lijkt een exploitatiete kort van drie ton wel wat aan de hoge kant. - De opmerking over de op knapbeurt suggereert dat het zwembad niet voldoet aan de eisen die de hygiëne stelt. Niets is minder waar! - Of Voorschotenaren belang stelling hebben voor de Finan ciële problemen van hun buren, of misschien ook niet, lijkt mij volslagen irrelevant. De Vliet is een Leids zwembad dat vooral gebruikt wordt door Leidena- ren. - Wie zijn overigens die 'rijke lui', die genoemde petitie tegen sluiting hebben getekend? Al die oudere mensen die elke ochtend hun baantjes trekken lijken me niet echt tot die cate gorie te behoren. Zij tekenden wél in groten getale, net als al die scholieren, studenten, huis vrouwen en iedereen die voor of na het werk graag een zwemt. - Als privatisering een manier is om een zwembad voor een ge meente en zijn bevolking te be houden, zoals kennelijk in Voorschoten is gebeurd, ver dient dit zeker onderzocht te worden, en staat een opmerking als 'zonder mededogen' ner gens op. 'Zonder mededogen' (voor de bevolking van Leiden) is meer op zijn plaats bij even tuele sluiting van de Vliet. 'De Stemming'(-makerij) van de beide heren journalisten lijkt veel op een voorzet in die rich ting. Jan Breedeveld, Stadzicht 114, Leiden. Echo In het Leidsch Dagblad van 19 juni uitte mevrouw A. Diepen horst, eigenares van twee pret- echo-bedrijven in Zoetermeer en Tilburg, felle kritiek op het recent gevestigde pret-echo- bedrijfje van Gonda Lijbers in Leiden. Diepenhorst is van me ning dat Gonda Lijbers niet de vereiste deskundigheid in huis heeft om op een echo te kun nen beoordelen welk geslacht een ongeboren kind heeft en of er sprake is van aangeboren afwijkingen, diepenhorst wil een vereniging van 'gekwalifi ceerde pret-echo-bedrijven' oprichten. Zij vindt dat in deze bedrijfstak alleen mensen mo gen werken die een opleiding tot echografist(e) hebben ge volgd. Gonda Lijbers van Baby Look Leiden heeft lang geaarzeld of zij zou reageren op de aantijgin gen van mevr. A. Diepenhorst. Via de media ingaan op perti nente leugens heeft over het al gemeen weinig zin: het vervalt gauw in een wellus-nietus spel letje. Wanneer 'concurrenten' zich echter zo te buiten gaan heeft de lezer recht op juiste in formatie. Toen mevr. Diepenhorst haar winkeltje verleden jaar in Til burg opende had zij spoedig heel Noord-Brabant tot haar klantenkring. Nu opende zij (Wat nou? niet commercieel) een tweede winkeltje in Zoeter meer en wat blijkt, zowel in Den Haag als in Leiden bestaan er al pret-echo-studio's. Kortom: Mevr. Diepenhorst had haar huiswerk als ondernemer niet goed gedaan. Haar kinnesinne gaat zelfs zo ver dat zij Baby Look via de rechter wil laten verbieden de naam 'Baby' te gebruiken. Baby Look Leiden maakt pret-echo's. Wilt u een leuke vi deo Vein uw duimende baby, wilt u het profiel van het ge zichtje zien of het zien 'zwem men' in het vruchtwater? Dan kunt u bij Baby Look terecht! Wilt u weten of uw kindje ge zond is, of de ontwikkeling goed is, ga dan niet naar een pret- echo-studio, maar naar een deskundige: uw huisarts, verlos- terecht dat medische specialis ten met argus-ogen kijken naar die studio's, die dit onderscheid niet goed in de gaten houden. Gonda Lijbers, Hoefstraat44, Leiden. Vrijmetselaars Op de pagina Kerk Samenle ving is secretaris W. Hofman van de Leidse loge 'La Vertu' van de Orde der Vrijmetselaars aan het woord. Hij zegt onder meer dat de Orde vragen stelt, maar geen antwoorden geeft. Naar aanleiding van uw stuk in de krant van zaterdag 26 juni 1993 op blz. 12 over Vrijmet selaren, wil ik de schrijfster van dit stuk, mevrouw Monique van Eeden en met haar tevens de le zers van deze krant, enige nade re inlichtingen geven over de Internationale Orde der Ge mengde Vrijmetselarij, de I.O.G.V.M. 'Le Droit Humain', die op 4 april 1893 opgericht werd te Parijs en dit jaar dus zijn eeuwfeest viert. De I.O.G.V.M. 'Le Droit Hu main' is nu gevestigd in 58 lan den over de gehele wereld op alle 5 continenten. De eerste Nederlandse ge mengde Vrijmetselaarsloge werd geïnstalleerd te Amster dam op 10 juni 1905. Er zijn nu 22 loge's in Nederland, waarvan 3 loge's in Den Haag, te weten: de loge's 'St. Germain', 'Georg Martin' en 'Via Lucis'. In Leiden is geen loge der I.O.G.V.M. Zij die geïnteresseerd zijn in Gemengde Vrijmetselarij kun nen zich voor inlichtingen wen den tot mevrouw R.J. van Lun- sen-Bijleveld, Kauwlaan 2, 2566 VB Den Haag. Tel: 070-3648618. M. Vos-van Bergen van der Grijp, Regentesselaan 36, Oegstgeest. Traplift De invalide mevrouw Balian uit Oegstgeest mocht van de rechter haar traplift niet meer gebruiken omdat die te veel herrie maakte. De lift is nu verwijderd, een andere heeft de familie nog niet. In uw editie Van 29 juni stond een nieuwe aflevering van de lijdensweg van de familie Balian te Oegstgeest met haar invali- denlift. Ook uit uw aflevering van 20 april j.I. (burgemeester van Warmond: „Ik heb deze krankzinnige regeling niet be dacht") blijkt dat met gehandi captenvoorzieningen e.e.a. mis kan gaan. Mijn ervaring met de regeling is niet veel verschillend van wat bij tijd en wijle in de ether ge bracht of gepubliceerd wordt. Ik meen dat de familie Balian zich niet aan het lijntje moet laten houden. De toezegging van de gemeente Oegstgeest dat zij „iets wil doen" lijkt mij onvol doende. Deze gemeente is, als uitvoe rend orgaan dat erop moet toe zien dat een door het rijk gefi nancierde voorziening naar be horen wordt uitgevoerd, m.i. wel degelijk verantwoordelijk. Vaststaat dat de eerste voorzie ning niet deugde, nu een rech terlijke uitspraak voorligt. Komt een snelle tweede ad viesronde en volledige financie ring van een nieuwe voorzie ning niet van de grond, dan komt het mij voor dat Balian op zijn beurt de rechter kan in schakelen. E.E. Kukenheim, Witte Singel 91, Leiden. Lezers van deze krant kunnen per brief reage ren op de inhoud. De reacties - mits kort en bondig geformuleerd - worden geplaatst in de rubriek 'Schrijvende le zers'. Publikatie - kan zonder opgaaf van re denen worden gewei gerd en te lange brie ven worden ingekort. Elke brief moet zijn on dertekend met naam, adres en woonplaats. Anonieme brieven wor den nimmer geplaatst. Richt uw brieven aan: hoofdredactie van het Leidsch/Alphens Dag blad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Watersport en camping Opruiming showmodellen Tientallen splinternieuwe showmodellen caravans van de topmerken Bürstner, TEC, Fendt en Delta alsmede show modellen Scout vouwwagens met enorme opruimingskor ting Informeer telefonisch of kom eens langs. CAMPO Caravans BV, Teylingerlaan 74, Sassenheim, tel. 02522-12597. De winkel voor tenten en kampeerspullen is Breedeveld, Oude Vest 215 Leiden. Tel. (071) 144755. ma. gesloten; altijd aanbiedingen. In een Adria bent u één met de natuur... Met een Adria tourcaravan zijn uw mogelijkheden onbegrensd. De vrije natuur is vlakbij! Een Adria biedt u vrijheid, blijheid en het optimale komfort van een kwalitatief hoogstaand tweede (t)huis. Koop nu een Adria caravan, dan heeft u tot januari 1994 een rentevrije uitgestelde betaling tot maximaal 10.000 guldon. Uw aanbetaling/inruil moet minimaal 1/4 van het totale aankoopbedrag zijn. (of huur een Adria) Adria Caravan Promotie Nederland - Tel. 078 - 18 01 00. D. Segaar Polyester qlasmat, weefsel, hars, epoxyhars enz. voor boot en n r-.n-rA ooo"7 ml.» 11RR T k STACARAVAN 7.50 x 3 00 m. met warm en koud water, toilet en wastafel. Geheel compleet, te Oud Ade Kagerplas t.e.a.b. Tel 079-616160. Toercaravan SPRITE 400 met ingebouwd gasstel, koelkast, kachel. Grote voortent en luifel, bj. '73. Gew 483 kg. 071-142562. Te koop 3 a 4 pers. Caravan CONSTRUCTAM Coral 3 T, bj. 1972. 5.05 m. met z g.a.nw grote voor tent. vr.pr. ƒ4500,-. Tel. 01720-25599. zwaarden, 3 zeilen, fiets kar, enz. ƒ400,-. Tel. 071- 212870 motorboten, roeiboten en kano's, dwarswateringka- de 1, leiderdorp tel.: 071- 892898. T.k.a. TABBERT Barones 6.60 m., '89, Tel.: 071- 218044, na 17.00 uur. voorkeur merk Zodiac, met of zonder b.b.motor. Tel.: 071-414947. Uitst. CARAVANS en vouwwagens. Ook voor onderhoud. Car. bedrijf Rijpwetering. Lid Bovag. Tel 01712-8031. bij R.K. kerk. TOCH NOG MET DE BUNGALOWTENT ER OP UIT! Dankzij de LAST MINUTE AANBIEDING. 4 persoons bungalowtent van het topmerk RACLET met 1-2 persoons luchtbed met pomp; 2 slaapmatjes kookrek; 2 pits kooktoestel; met gasfles; gaslamp met 6 blikjes gas en pannenset. LAST MINUTE PRUS f975,-. tegen meerprijs leverbaar 4 persoons lichtgewicht bungalowtent met dezelfde toebehoren als boven f1.275,-. dus zolang de voorraad strekt, natuurlijk bij: DE ECHTE TENTENWINKEL, Oude Vest 215 Leiden, tel (071) 144755 ma. gesloten. AKTIE. Door rechtstreekse inkoop/import caravans- vouwwagens-voortenten voordeliger. Diverse partij en kwaliteitsvoortenten fi prijs, bekende merken 10 tot 25 korting, incl. 40 voortenten op show. Nu aktie Hobbv/Dethleffs ca ravans, Andre Jamet vouwwagens, kortingen van ƒ500,- tot 2500,-. Te vens diverse jonge inruil Hobby's. In onze kampeer- supermarkten vindt u 1001 artikelen tegen Theo Stet prijzen. O.a gasfles 6 kg gevuld ƒ49,90; vulling los 9,95; blokbatterij ƒ2,50; plastic ondergrondzeil 4x5 2,95; active color antenne 49,90; opvouwbare jerry can 15 liter ƒ6,95; 2fi litei toiletvloeistof ƒ9,95; cam- pingstoelen 4 stuks 69, verstelbare campingtafel 80x60 ƒ37,50; 10 meter verlengsnoer cee stekker 29,95; 1 pers. canvas luchtbed ƒ19,95; Alco beu- daun slaapzak 59,-; 3 de- lige pannenset 29,95; slaapzak in hoes 28.75; Smat spiegel ƒ12,95; gas stel 49,90; wielklem 89,- disselslot ƒ49,95; partij luifel Ten Cate v.a. 89,-; vuilniszakhouder 22,50; porti porti chemisch spoel- toilet 99,-; grote partij bij- Emsa, Nomad. Lafuma enz. enz In Heerhugo- waard vindt u de scherpst geprijsde kampeertenten- collectie, 60 modellen. Komt u kijken en vergelij ken. De koffie staat klaar. Onze adressen: Heer- hugowaard, Pascalstraat 16. Tel 02207-18088. Al phen a/d Rijn, Steekterweg 78. Tel. 01720-93844/45. Vrijdag's koopavond. Jachtwerf "DE HIPPERT" groot in de kleine watei- sport. Bezoek onze show room vpl met boten, moto ren en accessoires. Lei- muiden. Noordeinde 21. Tel 01721-9373 Diverse clubs en 06-nummers Papilion Escort Service Wil je verwend worden door homo/vrouw/man? Bel ons dan snel 06-52717790. Tevens dames/homo's gevraagd. Bellen na 17.00 uur. Golden Choice Kiezen wordt nu wel héél erg moeilijk: Samantha 18 jr. Mariëlla 20 jr, Denise 21 jr, Tamara 22 jr, Lisa 26 jr. Monique 26 jr. Layla 35 jr, Anja 39 jr. Escort/Thuis- ontv./Stripteases. Vrijd. v.a. 15.00 t/m 04.00 uur. Tel.: 071-122714. HOFSTAD ESCORT EN STRIPTEASE 24 uur service" Ruime keuze uit lieve sexy meisjes v.a. 18 jr aan huis of hotel. Stript.girls and boys voor uw party. 070-3549241. ESCORT SERVICE Hot Dreams goed en ongehaast. Exclusieve dames, heren en echtparen aan huis of hotel. Tel. 071-412587. Tev. dames gevraagd. Divers personeel gevraagd Onroerend goed aangeboden Woonruimte aangeboden Te koop Lege AUTOBOX Leiden Zw. bij Brahm- slaan. Vr. prijs ƒ19.500,- k.k. Goed bereikbaar. Afm. 5,25 x 2,65 m KEU BEHEER Tel.: 071-123264 Lid VBO. Per DIRECT te huur in centrum Leiden, gestoff. kamer zolder ƒ690,- incl. Tel.: 071-226295. Woninginrichting Nieuw geopend; Mateba. Tapijten GRATIS GELEGD, gordijnen gratis gemaakt. Sint Jorissteeg 34, Leiden Tel.: 071-130853 t/o Parkeergarage Hoogvliet. 10 bankstelkussens stofferen incl. stofƒ295,-. Vitrage vanaf ƒ5,- p/m.; Velours gordijnen van ƒ39,- voor 9,95. Meer dan 1000 soorten meubelstof vanaf ƒ9,95. Alle boot- bankstel- en en caravankussens worden door ons gratis gemaakt. Nieuwe Rijn 42, Leiden: 071- 149618. 's Zaterdags tevens een GEZELLIGE MARKT. Antiek en kunst ANTIEKBOERDERIJ HOEVE Duizenden m broodkasten, glaskasten. eethoeken salontafels, secretaires, commodes, dekenkisten enz EIKEN en SPAANS klem-antiek Veel BLANKGRENEN allergrootste keus van Nederland BOERENMEUBELEN ZONDER TIERELANTIJNEN Ruime keus in aebruikte CHESTERFIELDS. Goed koop. Overtoom 30-c, Westzaan-Zaanstad. Tel. 075-704775. Open ma.-za. 11.30-17.30 uur. OPVALLEND antiek grenen |t meubelen Engeland f'en zeer uitgebreid I "Yi assortiment antiek Hoge Rijndijk 197 p. wQlHngnde 2382 AJ Zoeterwoude ^15 voiauenue telefoon: 071-41 71 96 parkeergelegenheid. di t/m za 11.00 -17.00 do. koopavond i t.o. Heineken Woonruimte gevraagd Met spoed zelfst. WOON RUIMTE gevraagd door verpleegk. 29 jr. met 1 of 2 sip. kmrs. bij voorkeur omg. Leiden, huurprijs - 800,- -ƒ1000,-. Tel. 071- 611635, werk 071-454545 afd. 1 B. Aankomend rechtenstu- 1 e Jaars student zoekt KA MER in Leiden Tel.: 01196-12601. Wij zijn op zoek naar een 2/3 KAMERFLAT/apparte ment in Leiden of omge- ving. Tel. 071-144886. WOONRUIMTE in Leiden gezocht voor 3 oudere jaars studentes, -ƒ1300,- p.m. Bel Karin Tel.: 071- 130414. 2o a a r\ t k1 e k k e lijk was de y\ e \d e. i d s m a e k in '92. Zien en gezien worden. Daar draait het om in arbeidsmarktcommunicatie. En wie dat op een opvallende manier doet, komt in aan merking voor een Magneet. De jaarlijkse, ultieme bekroning. Ook voor 1992 zijn er weer Magneten uitgedeeld voor creatieve, opvallende wervingsuitingen. U vindt ze ver zameld in het SJP Jaarboek 1992. Samen met de Nominaties. U haalt dit naslagwerk in huis door f 45,- over te maken op post- bankjiummer 5872292. Het werk wordt u binnen drie weken no ontvangst van dit bedrag per pos^ toegestuurd. jaarpvijzen'92 adveHentie SJP

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18