Justitie opent offensief tegen vervuilers Noordzee van Vernietigingsdrang Over leven Extra geld voor sloten en weidevogels VRIJDAG 2 JUL11993 17 J.A. Nijkampprijs 1994 utrecht» Jongeren tot 25 jaar, die interesse hebben in biologie en natuurbescherming, kunnen tot 1 maart volgend jaar een werkstuk insturen voor de J.A. Nijkampprijs 1994. Deze prijs wordt een keer in de twee jaar uitgeloofd door de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. De werkstukken, tekst, tekening, foto, film of geluidsband, moeten bestaan uit ei gen waarnemingen. Met de prijs wil de KNNV jongeren stimule ren zich met veldbiologie en natuurbescherming bezig te hou den. Inzendingen: KNNV, Oudegracht 237,3511 NK Utrecht. Eerste binnendijkse zeegroente den hoorn Op Texel is woensdag 30 juni de eerste binnendijks geteelde zeegroente van Nederland geoogst. De teelt is een ini tiatiefvan het bedrijf Texelse Milieuvriendelijke Natuurproduk- ten. De Waddenvereniging ondersteunt het eerste project met de teelt van zeekraal. Onderzoek heeft uitgewezen dat er in Ne derland een markt is voor deze zilte zeegroente. Hoogleraar: 'Bossen zijn niet ziek' wageningen De Nederlandse bossen zijn helemaal niet ziek, meent de Wageningse hoogleraar boshuishoudkunde prof. A. van Maaren. De professor zei onlangs bij zijn afscheid dat veel boomsoorten zich hebben aangepast aan de verdroging en ver vuiling en er uitstekend bij staan. Van Maaren vindt dat het bos niet gebruikt mag worden als politiek drukmiddel om de vervui ling, verzuring en verdroging tegen te gaan. Het gaat goed met de glasbak leiden» Het gaat goed met de glasinzameling via de glasbak. Het inzamelpercentage is gestegen tot 73, zo laat de stichting Pro motie Glasbak weten. Ook het inzamelen van glas op kleur gaat steeds beter. In 1992 wierp Nederland 328.000 ton glas in 17.750 glasbakken. Nederland heeft met één glasbak op 845 bewoners de grootste glasbakdichtheid ter wereld. De eerste glasbak werd in mei 1978 geplaatst. De stichting benadrukt dat niet alleen eenmalige flessen en potten bestemd zijn voor de glasbak, maar ook de kleinere potjes van babyvoeding, kruiden en alle mogelijk flesjes. Mogelijk hergebruik printplaten delft» Printplaten die worden gebruikt in tv-toestellen en perso nal computers komen mogelijk voor hergebruik in aanmerking. TNO gaat daarvan de mogelijkheden onderzoeken. Tot nu toe worden oude printplaten gewoon weggegooid. Alleen platen van professionele apparatuur zijn interessant om te recyclen, vanwe ge het grote gehalte aan goud, platinum en palladium. Het on derzoek duurt twee jaar en moet aantonen of ook het recyclen van goedkope printplaten zin heeft. De Europese Commissie fi nanciert het onderzoek, waarbij ook de computerfirma Siemens en het metaalverwerkingsbedrijf Union Minière zijn betrokken. Heimanshof in teken poëzie hoofddorp» De heemtuin Heimanshof in Hoofddorp laat het komend weekeinde natuur samensmelten met poëzie. Naast de gebruikelijke rondleidingen in de wilde plantentuin op zaterdag 3 en zondag 4 juli leest Ton Engelman om 14.00 uur gedichten voor over Noordhollandse landschappen. Ook de gemeentelijke kassen naast de heemtuin zijn het komend weekeinde geopend. Daar is te zien hoe tropische gewassen als koffie, bananen en suikerriet groeien. Op werkdagen is de Heimanshof geopend van 9.00 tot 16.00 uur. Toegang, ook voor rolstoelgebruikers, via de hekken van de Gemeentewerf. Duinwandelingen Berkheide katwuk» Het IVN Leiden verzorgt ook dit jaar weer in samen werking met de VW Katwijk een viertal zomeravondwandelin gen in het duingebied Berkheide in Katwijk. De wandelingen worden geleid door IVN-gidsen en deze wijzen de wandelaars met name op de variëteit van flora en fauna in het duin. De wandelingen beginnen om 19.30 uur bij de Soefitempel in Kat wijk. De eerste wandeling is op woensdag 7 juli en wordt telkens om de veertien dagen gehouden. Deelname is gratis, aanmel ding vooraf niet nodig. Dat klinkt aardig, maar het moet wel overzichtelijk blijven. Moet ik dan toch maar van huis naar het station de bus in plaats van de auto nemen? In het ver leden heb ik dat uitgeprobeerd, maar was ik een half uur langer onderweg omdat bus en trein nooit op elkaar aansloten. Met de fiets dan? Ook dat betekent zo'n twintig minuten eerder uit bed: even over vijf in plaats van tegen half zes. Ook dat spoor zal wel dood lo pen, denk ik. Dat blijkt gedeel telijk een vooroordeel. Voor de korte termijn krijg ik wel wat tips: bij het Academisch Zieken huis is nog wel plaats. „Maar ook dat zal wel niet lang meer duren. Er wordt hier overal ge bouwd. Het wordt steeds pro blematischer", zo boort iemand van de afdeling verkeer en ver voer in Leiden mijn optimisme meteen weer de bodem in. Leiden heeft dat allemaal niet zelf bedacht, krijg ik als extra service van de afdeling nog te horen. 'Den Haag' vindt dat „veel meer werkplekken" bij de stations moeten komen. En „duS" is er voor parkeerplaatsen vrijwel geen plaats meer. Voor een P R-strook al helemaal Er zit niets anders op dan het werk naar het station te halen. Dat vereist echter heel wat over leg met anderen en niet alleen maar een gesprek met mezelf. Misschien kunnen de Spoorwe gen nog iemand gebruiken op de afdeling informatie. JAN PREENEN In het Amsterdamse bos staat een negen-benige boom te pronken. foto united photos de boer amsterdam theo van der kaau 'Bescherm uw eigen boom te gen de vernietigingsdrang van de gemeente. Een kleine boom voor 25 gulden, een grote boom voor 50 gulden'. Gaat het over de omstreden aanleg van een snelweg dwars door een natuurgebied? Heb ben we het deze keer over hout kap in het tropisch regenwoud? Geen van beide. De tekst is van een verontwaardigd actiecomi té, dat in het geweer is gekomen tegen een plan van de gemeen te Amsterdam voor het vellen van niet minder dan 1200 bo men. De gedoodverfde stam men bevinden zich op de Viet- namweide in de uiterste noord oostpunt van het Amsterdam Bos. Het verhaal heeft veel weg van een stoelendans. Voor de zwakste in het spel, een mach teloos bos, is geen plaats meer. Het begint met de invloedrijke bankinstelling die ergens in Zuid mag uitbreiden van de ge meente. Daarvoor moeten be staande tennisbanen wijken. De mondige club krijgt nieuwe ruimte op de Vietnamweide. Daar staan 1200 bomen die geen stem hebben, dus die hak ken we om, zo redeneert het Amsterdamse gemeentebe stuur. Als door een wesp gestoken reageerde staatssecretaris Gabor met een kapverbod. Hij vindt dat het maar eens afgelo pen moet zijn met het roekeloos omzagen van bomen in de randstad. Het is de staatssecre taris niet ontgaan dat vooral ge meentebesturen er een handje De Vietnamweide maakt deel uit van het Amsterdamse Bos, maar valt qua Inrichting volledig uit de toon. Daarom is dit noordoostelijke stukje van het stadsbos gemakkelijk te her kennen. Het is bereikbaar vanaf de grote ingang aan de Am- stelveenseweg. Bij de rotonde rechts aanhouden. De Vietnam weide ligt dan aan de linkerzijde tegenover de tweede parkeer plaats. De weide is in werkelijkheid een ruige zandvlakte met een weelderige bosrand. Er zijn geen fiets- en voetpaden. De rest van het Amsterdamse Bos, dat in zijn geheel vrij toegan kelijk is, heeft een dicht net van fiets- en voetpaden. Er zijn di verse uitgestippelde routes. Onlangs is daar een bomenroute bijgekomen, die de bezoeker langs alle bijzondere bomen in het bos voert. Deze en andere brochures zijn verkrijgbaar in het Bosmuseum. Verdwalen is hier uitgesloten, een woud van paddestoelen wijst de weg. van hebben stiekem waardevol le, monumentale en eerbied waardige woudreuzen neer te halen wanneer ze maar even in de weg staan voor bordkarton nen nieuwbouw. Met veel tam tam plant zo'n gemeente schijnheilig op boomplantdag tientallen nieuwe staken, waar bij iedereen moet horen hoe zorgvuldig we met bomen moe ten omspringen. In afwachting van de be roepsprocedures ligt de Viet namweide er onaangeroerd bij. Het is een ruige, kale vlakte van 3,5 hectare zandgrond, waarvan de randen in dertig jaar dichtge groeid zijn met voornamelijk ei ken en populieren. Het terrein maakt deel uit van het Amster damse Bos, maar door het zand oogt het als een stukje Drunen- se duinen. Die zandige bodem is vreemd, want het hele Am sterdamse Bos staat op klei. Destijds is deze noordoostpunt opgespoten voor een bestem ming die iedereen alweer verge ten is. De ruigte kreeg pas een naam in de jaren zeventig na een massabetoging tegen de oorlog in Vietnam. Het interessante aan de Viet namweide is dat de strenge be heerders van het Amsterdamse Bos zich hier niet lieten zien. De uithoek werd aan zijn lot over gelaten. Bomen zijn in wilde vormen opgegroeid, vaak met twee, drie stammen in elkaar gevlochten en niet voortijdig gesnoeid tot betamelijke exem plaren. Eén populier heeft zich zelfs laag bij de grond in negen stammen weten te vertakken. Natuurlijk staan ze veel te dicht op elkaar naar de zin van bos bouwers, waardoor er plekken zijn waar bomen elkaar het le ven zuur maken en verstikken. Aan de rand van de vlakte is de natuurlijke verjonging goed zichtbaar: kleine populiersprui- ten rukken ongehinderd in slagorde op. De Vietnamweide is een van de drie plekken in het Amster damse Bos waar honden los mogen. Toch blijft het er vaak heel stil. Aan de rand van de grote vlakte, waar het bos op rijst en het naar heerlijke krui den ruikt, is het aangenaam toeven in de zon. Niets kwaads overigens op deze plaats van het keurig aan geharkte Amsterdamse Bos. De sensatie is groot om vier meter beneden de zeespiegel te kun nen genieten van lommerrijke lanen, plantenzeeën, overweldi gend vogelgekwetter, grote aan tallen eekhoorns en konijnen, hoewel soms oordopjes gewenst zijn vanwege de zeer laag over komende vliegtuigen. De laatste jaren krijgt het bos een wat rui ger aanzien, omdat het dode hout mag blijven liggen. Dat trekt veel insekten en vogels aan. Voor een bos is het nog heel jong. Het werd volledig door mensenhanden aangelegd tussen 1934 en 1965. Echte Am sterdammers spreken daarom nog steeds van het Bosplan. Voor wie van zulke parkachtig aangelegde groene longen houdt, heeft de Vietnamweide niet veel te bieden. Wie echter een vleugje oerbos wil zien nioet zich haasten voor de eer ste motorzaag de stilte doork lieft. Scheepvaart gaat meestal vrijuit na lozen olie Schepen kiepen jaarlijks evenveel sterk vervuilde olie de Noordzee in, als het milieu bij één grote ramp met een olietanker aan smerigheid te verwerken krijgt. De daders gaan vrijwel altijd vrijuit. Justitie liet zich de afgelopen ja ren veelvuldig de loef afsteken. Maar belooft nu grimmig beterschap. Pijnlijk was de bevinding dat de aanvaring van de Borcea on opgemerkt was gebleven en dat ook de daarbij opgelopen averij aan de aandacht van de toe zichthoudende instanties was ontsnapt. De vele diensten die zich met de scheepvaart be moeien, bleken rigoureus langs elkaar heen te hebben gewerkt. Sindsdien zijn de deskundi gen van de verschillende over heidsdiensten op afroep paraat om bij de eerste aanwijzingen van ernstige Noordzee-vervui- ling in actie te komen. Dit Justi tieel Opsporingsteam Milieude licten Noordzee (JOMN) bestaat inmiddels meer dan vier jaar, Hartje winter 1988 vaart de Roemeense bulkcarriër Borcea vanaf de Noordzee de Wester- schelde op. Een botsing met een wrak voor de Belgische kust heeft het schip onder de water lijn deerlijk gehavend. Er lekt nog wat brandstof uit weg. Maar dat wekt bij de toezicht houdende instanties volstrekt geen argwaan. Het schip kan ongehinderd de sluis bij Ter- neuzen passeren, een retourtje Gent maken en vervolgens weer het zeegat uitvaren om de tocht langs de Nederlandse kust te vervolgen. Enige tijd daarna sig-« naleren strandwandelaars de eerste tekenen van wat al snel een ware milieuramp blijkt. Vanuit zee slaat een enorme plas zware olie kapot op de kop pen van Schouwen en Goeree. Vele duizenden vogels vinden de dood. Waar de smurrie van daan komt, weet dan nog nie mand. Pas twee weken later wordt vastgesteld dat het om 150 ton stookolie gaat die bij de aanvaring van de Borcea in vol le zee gutste. boosdoener te pakken, laat staan voor de rechter te slepen. Daders werden nimmer ge vonden. Maar het justitieel op sporingsteam loopt nu dan toch eindelijk met een succesverhaal te koop. Voor het eerst is een grote boosdoener in het vizier gekomen. Het gaat om een vaartuig dat begin maart van dit jaar voor de kust van Scheve- ningen een twaalf kilometer lang spoor van ernstig veront reinigde stookolie achter liet. Er doet zich alleen nog één probleempje voor. De reder kan pas serieus vervolgd worden wanneer het verdachte vaartuig zo vriendelijk wil zijn even een Nederlandse haven binnen te lopen. Rijkswaterstaat kan dan proberen de opruimingskosten te verhalen. Over het aantal illegale lozin gen doen zeer uiteenlopende en over diverse instanties verbrok kelde cijfers de ronde. Rijkswa terstaat komt op basis van eigen waarnemingen voor het Neder landse deel van de Noordzee niet verder dan 700 illegale lo zingen per jaar. Van alle illegale lozingen, aldus de politiewoord voerders, zijn er dit jaar tot dus ver 112 ontdekt. In ruim veertig van die veelal minder ernstige gevallen, werd de boosdoener betrapt, vrijwel steeds op heter daad. Dat wil nog niet zeggen dat ze worden gestraft. In veruit de meeste gevallen blijkt de be wijsvoering ondeugdelijk. Het jaarlijks aantal veroorde lingen is tot dusver dan ook op de vingers van één hand te tel len. En de strafmaat was in al die gevallen een lachertje: niet hoger dan een paar duizend schamele guldens. Het meren deel van de zaken haalt de rechtszaal overigens niet omdat het tot een schikking komt. Ook in die gevallen zijn de afgelopen jaren geen hoge boetes uitge deeld. Justitie is het inmiddels beu achter de feiten aan de hobbe len. De Amsterdamse officier van justitie, mr. N. Schaar, die sinds een maand de vervolging van milieudelicten op de Noordzee in portefeuille heeft, wil meer faciliteiten. Falend be leid? „De pakkans moet om hoog", bevestigt hij grimmig. „Er moet meer en selectief ge surveilleerd worden". Gebrek aan bewijs? „Daar probeer ik een eind aan te maken. Maar ik kan die lozingen niet met een roeiboot en een waterfiets be strijden. Ik moet kunnen uitruk ken met een boot en een heli kopter om monsters te nemen en foto's te maken. Als dat niet lukt, heb ik geen zaak." Te lage straffen? „Dat gaat wat mij be treft veranderen", meldt hij krijgshaftig. Wat dat laatste betreft, heeft Schaar inmiddels alvast zijn vi sitekaartje afgegeven. Een kapi tein die op heterdaad betrapt is en weigert schuld te bekennen, kan nu kiezen tussen twee kwa den: meteen een forse boete be talen, of anders drie tot vier we ken wachten op de rechtszaak, maar dan wel met het schip aan de ketting. Stilliggen raakt een reder in de regel het diepst in de beurs. Dus kwam laatst in Rot terdam grif de gevraagde 20.000 gulden boete op tafel. Half oktober is de landelijke ac tie 'Rijd óók minder' begonnen. Dertien organisaties proberen op die manier in het belang van het milieu het aantal autokilo meters in twee jaar met ten minste 4,5 miljoen terug te dringen. Dat is het aantal dat minder met de auto werd gere den tijdens de vorige actie 'Hal veer het autoverkeer'. Tot de deelnemers behoort onze re dacteur Jan Preenen. Hij wil in één jaar 10.000 kilometer uit sparen. Op onregelmatige tijden doet hij daarvan verslag. Van daag zijn vijfde bijdrage. Het reizen met de trein heeft als voordeel dat je altijd aanspraak hebt, ook al zit je in je eentje in een coupé. Hoewel ik al zo'n driekwart jaar trein, moet ik nog regelmatig met mezelf praten om te voorkomen dat ik toch weer terugval op m'n auto. Waarom is het eigenlijk zo goed om de trein te nemen? Het is goed voor het milieu. En al die automobilisten dan die gewoon blijven doorvervuilen? De ver vuiling zou nog veel groter zijn als al die mensen zouden over stappen van de trein op de auto. Maar ik zou wat langer op bed kunnen liggen als ik de auto nam. Dat is toch ook belangrijk? In de trein kun je verder slapen en bijlezen. Dergelijke gedachten spoken nogal eens door mijn hoofd. En of dat al niet vol genoeg zit, zijn er nu nog wat problemen bij ge komen. Hoe kom ik straks nog op tijd vanuit Leiden in Haar lem als de NS de eerste trein van 6.02 laten vervallen?En hoe kom ik terug als ik 's nachts moet werken en de laatste trein van 1.02 vervalt? Sinds gisteren is er een nieuw probleem: waar laat ik mijn au to? Besloten is dat auto's vanaf 1 juli op het parkeerterrein bij het Leidse station niet meer gratis kunnen worden neerge zet. Per uur moet 1,50 gulden worden betaald, per dag 12,50 en per maand 240 gulden. Wat openbaar vervoer goedkoper? Als je het milieu wil sparen, moet je er wat voor over hebben. Dus ook geld. Dan maar zoeken naar alterna tieve parkeerplaatsen. Daar moeten de NS zich toch in heb ben verdiept als klantgerichte organisatie die weet wat de con sument beweegt. „Nee, ik zou het niet weten. Leiden is niet zb gul meer met parkeerplaatsen en zeker niet gratis", krijg ik van een woordvoerder van NS te horen. Waarom leggen de NS zelf geen P(arkeren) R(ijden)- strook aan, waar je zonder te betalen terecht kunt? „Dat ge beurt alleen bij kleinere sta tions." Zoals Leiden De Vink en Heemstede dus. „Maar infor meert u eens bij de gemeente Leiden." De belangstelling voor de be scherming van weidevogels neemt nog steeds toe. Ook gaan steeds meer boeren ertoe over de sloten op een natuur- en milieuvriendelijke manier te be heren. De provincie Zuid-Hol land geeft daarom opnieuw ex tra geld aan deze twee natuur beschermingsprojecten. In Nieuwkoop en Noorden is een aantal boeren samen met de Vereniging voor natuur- en milieu-educatie aan het bekij ken hoe sloten op agrarische bedrijven kunnen worden on derhouden zonder dat daarbij flora en fauna de nek wordt om gedraaid. Voordat dit experi ment kan beginnen, moeten de sloten worden uitgebaggerd. De provincie betaalt hieraan mee, te meer daar milieuvriendelijker beheer van slootkanten is opge nomen in het provinciale na- tuurplan. In de veenweidégebieden wordt al geruime tijd door melkveehouders in de bedrijfs voering rekening gehouden met de weidevogels. Dat betekent dat er niet te vroeg wordt ge maaid en dat de koeien niet te vroeg de wei in gaan. Vrijwilli gers gaan, voordat er wordt ge maaid, het veld in en plaatsen nestbeschermers. In Zuid-Hol land is al eerder een zogeheten weidevogelcoördinator aange steld. Hij zoekt nieuwe vrijwilli gers en nieuwe boeren om mee te doen aan het weidevogelpro ject eri ondersteunt de weidevo gelgroepen bij hun werk. Dat weidevogels welvaren bij een dergelijke minder intensie ve bedrijfsvoering is duidelijk, maar wat de effecten exact zijn is nog steeds niet vastgelegd. Steeds meer boéren gaan ertoe over de sloten op een natuur- en milieu vriendelijke manier te beheren. foto hielco kuipers Sinds 1991 verzamelt een werk groep waarin onder meer de milieufederatie Noord-Holland en het Centrum voor Landbouw en Milieu gegevens over gras landgebruik en de lotgevallen van weidevogellegsels. De schat aan informatie is, door toename van het aantal deelnemende boeren, steeds groter geworden. Het onderzoek neemt daardoor meer tijd in beslag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17