Tachtig woningen bij nieuw Jacobus 'Ik vind het wel zielig voor de meester' Bewoners Grashof zien open hut ook niet zitten Rijn- en Veenstreek Minikermis in Rijpwetering Illegale werknemers aangehouden Jacobswoude verkoopt snippergroen Vier luxe huizen op grond Van Wingerden Station Voorhout mogelijk onbemand VRIJDAG 2 JUL11993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-356413 Het bejaardenhuis St. Jacobus in Roelofarendsveen gaat verhuizen naar het terrein van de voormalige LTS in Ou de wetering. De nieuwbouw krijgt een dienstencentrum, een zorgcentrum met 45 appartementen en een aanleun- complex met 40 woningen. De totale kosten zijn nog niet bekend, maar 'lopen zeker in de miljoenen' aldus A. Pe ters, de voorzitter van de werkgroep die de bouw voorbe reidt. Het huidige gebouw van Huize St. Jacobus, met zestig plaatsen, dateert uit het begin van de ja ren '70. Toch voldoet het niet meer aan de eisen van de tijd. Volgens bestuurslid P. Kuipers is het er bijzonder inefficiënt werken en heeft het 'meer ge breken dan ik kan opnoemen'. „De belangrijkste verandering in de ouderenzorg is de 'zorg op maat'. Dat betekent dat oude ren zo lang mogelijk thuis blij ven wonen en dat wij de zorg naar de mensen toebrengen. Het bestaande gebouw is abso luut niet toegesneden op deze nieuwe manier van werken." Kuiper denkt bij 'zorg op maat' aan avondeten aan huis en aan lichamelijke en huishou delijke verzorging. In medische zorg voorziet het dienstencen trum niet; daarvoor moeten de ouderen een beroep blijven doen op hun eigen huisarts. De bejaarden kunnen naar het aan- leuncentrum als zij nog voor een deel zelfstandig kunnen functioneren. Het zorgcentrum is bedoeld voor mensen die vol strekt niet meer zelfstandig kunnen leven. Commissie Peters kan niet zeggen wanneer een oudere precies in aanmer king komt voor een aanleunwo ning of voor een plaats in het zorgcentrum: „Er komt een in dicatiecommissie die de nor men daarvoor vaststelt." Het zorgcentrum is in elk geval niet bedoeld voor zwaar lichamelijk gehandicapte en demente be jaarden. Zij moeten naar een verpleegtehuis. Het nieuwe gebouw wordt ontworpen door het architek- tenbureau Gelderblom uit Bos koop. Peters verwacht eind juli de eerste schetsen. Het advies bureau Moen en De Roo gaat onderzoeken aan welke 'zor- gaspecten' het gebouw precies moet voldoen. Voor dit onder zoek heeft de gemeente Alke made deze week 28.500 gulden beschikbaar gesteld. Het cen trum wordt gebouwd door de Woningbouwvereniging Alke made en aan de Stichting Huize St. Jacobus verhuurd. De woningbouwvereniging is ook van plan om het 'oude' Huize St. Jacobus te kopen. Het gebouw heeft een boekwaarde van zes miljoen gulden, maar het valt te betwijfelen of het dat bij verkoop werkelijk oplevert. In dat geval past de gemeente het verschil bij. De woning bouwvereniging wil in het ge bouw één-, twee- en driekamer appartementen maken voor jongeren. Op dit moment houdt de woningbouwvereniging een enquête onder de gegadigden in de gemeente. Als de jongeren geen belangstelling hebben, dan onderzoekt de woning bouwvereniging of het bejaar denhuis kan worden verbouwd tot hotel, kantorencomplex of wellicht een combinatie van beide. nieuwveen» Bij een kwekerij in Nieuwveen zijn gisteren zes illegale werkne mers aangehouden. De man nen, allen afkomstig uit Turkije, waren op het bedrijf gipskruid aan het snijden. De actie werd gehouden door de politie van Nieuwkoop in samenwerking met de Dienst Inspectie Arbeid (DIA). De zes illegalen zijn over gedragen aan de vreemdelin genpolitie in Den Haag. De ei genaar van het bedrijf kreeg een proces-verbaal. Motorrijder over de kop alphen aan den rijn Een 39-jarige Alphenaar is gistermiddag met diverse schaafwonden in ziekenhuis Rijnoord opgenomqn. De man sloeg op de Neptunusstraat met zijn motor over de kop. De Alphenaar zei dat hij plotseling moest remmen voor spelende kinderen, maar getuigen verklaarden, dat hij te hard over een verkeersdrempel reed en als gevolg daarvan de macht over de motor verloor. De motor kwam tegen een geparkeerde perso nenauto terecht. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Letsel Alphense vrouw alphen aan den run» Met schaafwonden aan armen en benen is gistermiddag een 51-jarige vrouw uit Alphen in ziekenhuis Rijnoord opgenomen. Ze werd, toen,zij vanaf de Burgemeester Bruinsslotsingel met haar fiets de inrit van winkelcentrum Rid derhof wilde inrijden, gesneden door een scooter. Nadat de be stuurder van de scooter had gehoord dat de politie was gewaar schuwd, nam hij de benen. Vrouw komt inbreker tegen jacobswoude wilfred simons Inwoners van Jacobswoude kunnen stukken snippergroen kopen. De gemeenteraad be sloot gisteravond om burgers die een huis bezitten dat aan een klein stukje gemeentegrond grenst, daartoe de gelegenheid te geven. Een inwoner van Leimuiden vroeg B en W enkele maanden geleden of hij een perceel groen naast zijn huis mocht kopen. De grond grenst pal aan zijn huis, waardoor hij twee ramen in zijn gevel niet over zijn eigen grond kan bèreiken. Raadslid J. van Dam (WD) noemde het voorstel van B en W om de man de grond te gun nen een 'prima zaak', maar stel de vast dat er wellicht nog an dere burgers zijn die ook zo'n stukje snippergroen willen ko pen. „Geef die mensen ook voor honderd gulden per vierkante meter die grond", vond hij. C. de Lange-Koenders (Gemeente belangen/PvdA) stelde boven dien dat de gemeente stukjes slecht te onderhouden groen met voorrang moet verkopen als de nieuwe eigenaar de grond beter kan onderhouden dan de gemeente. Wethouder L. Bruins (Politiek '90) vond beide ideeën heel goed. Maar hij wilde wel kwijt dat het openbaar groen in Ja cobswoude niet slecht wordt onderhouden, zoals de opmer king van De Lange volgens hem impliceerde: „We hebben met wat ziekte te kampen gehad, maar nu is alles weer onder controle." BARBECUE -In het Hofstede park in Koudekerk wordt zater dag 10 juli voor de derde keer een grote barbecue gehouden. De band De Vrijbuiters werkt mee aan het feest dat na afloop losbarst in De Ridderhof. Daar is ook een loterij. Wie zich wil inschrijven voor de barbecue en/of feestavond kan contact opnemen met H. Broer, tel. 01714-15171 of M. Fok, tel. 01714-12605. plek moet komen. Het is niet erg als die jongeren honderd meter verder moeten lopen. Ze zijn gezond genoeg." Ze zegt dat de omwonenden niet alleen bang zijn voor over last, maar 'we vinden het ook een volstrekt maf plan'. „In die hut zijn helemaal geen voorzie ningen. De hut kan niet schoongemaakt worden en de sloot eromheen wordt natuur lijk gebruikt als openbaar toilet. Maar voor de jongeren zelf is het toch ook niks: ze hebben geen licht of elektriciteit, hele maal niets." Wat de bewoners ook dwars zit, is dat de gemeente helemaal geen overleg heeft gepleegd. „Onze vorige bezwaren zijn ge woon van tafel geveegd en alles is hetzelfde gebleven. Alleen komt er nu geen zeecontainer maar een pergola." De bewoners hebben de ge meente een aantal alternatieve mogelijkheden voorgelegd, maar daar is helemaal niet op gereageerd, zegt de woordvoer ster. „Wij zijn zelfs bereid om er wat geld voor op tafel te leggen, maar zelfs op dat aanbod heeft de gemeente niet gereageerd." Vereniging De Grashof telt zestig huizen. Tijdens een vergadering begin deze week waren 28 bewoners aanwezig. Zij besloten een ver eniging op te richten voor de hele straat en een bezwaar schrift in te dienen bij de ge meente. Het bezwaarschrift is gisteren binnengekomen bij de gemeen te. Volgens een voorlichter wordt binnenkort een hoorzit ting gehouden over het nieuwe plan. Hij wijst er wel op dat de gemeente met het voorstel voor de hut de bewoners tegemoet is gekomen. „Hun voornaamste bezwaar tegen de container was dat dat die afgesloten was. Zij waren bang dat die oneigenlijk gebruikt zou worden, dat men sen er bijvoorbeeld in zouden slapen." Bewoners van de Grashof in Al phen zijn verbolgen over het nieuwste plan van de gemeente voor een jeugdhonk in recrea tiegebied Zegersloot. Zij hebben bezwaar ingediend tegen het plan om een hut in een aarden wal te plaatsen op ongeveer ze ventig meter afstand van hun huizen. Volgens de bewoners verschilt dit voorstel van het college nauwelijks van het vori ge idee om een zeecontainer voor de jongeren neer te zetten. alphen aan den run Een bewoonster van de Juweelstraat in Al phen kwam gisternacht een inbreker in haar woning tegen toen ze naar het toilet ging. De dief is waarschijnlijk met de sleutel van het huis binnengekomen. De vrouw had enkele dagen daar voor haar sleutelbos verloren. Uit het huis wordt niets vermist. Uit de auto van dezelfde bewoner van de Juweelstraat werden een castetterecorder, twee zonnebrillen en een cd-speler gesto len. De waarde van de spullen bedraagt ruim 2000 gulden. Ook de sleutel van het voertuig zat aan de verloren sleutelbos. Mariaschool in Aarlanderveen na 125 jaar dicht Straten in Oude Wetering dicht oude wetering De Veerstraat en de Kerkstraat in Oude Wetering zijn op enkele da gen van de volgende week afgesloten vanwege een kermis en een braderie. De westelijke rijbaan van de Kerkstraat is van 5 tot 10 juli afgesloten tussen 12 en 24 uur. Doorgaand rijverkeer is op die da gen wel mogelijk, maar automobilisten moeten met vertraging re kening houden. Verder zijn de Veerstraat (vanaf de Weteringlaan) en dé Kerk straat in beide richtingen afgeloten op 7 juli tussen 19 en 22 uur; op 10 juli van 8-21 uur en op 28 augistis van 15-01 uur. Op 9 juli is de Kerkstraat van 19-21 uur afgesloten tussen de nummers 41 en 53. Doorgaand rijverkeer is op dat tijdstip niet mo gelijk. Voetgangers hebben op alle dagen wel gewoon doorgang. woubrugge wilfred simons Op het terrein van zand- en grindoverslagbedrijf Van Wim gerden aan de Vierambachts- weg in Woubrugge komen vier luxe woningen. Het bedrijf gaat verhuizen naar industrieterrein De Hoorn in Alphen aan den Rijn. Met de verkoop van de grond en de woningen wil het bedrijf de verhuizing financie ren. De gemeenteraad van Ja cobswoude stemde gisteravond met het voorstel in, al vonden WD en Gemeentebelan gen/PvdA het niet zo'n goed idee dat Van Wingerden maar vier woningen wil bouwen. Op het terrein is zeker plaats voor zeven of acht huizen, meende A. Rabarison-van der Laan. Bo vendien hadden zij en T. van Wieringen (CDA) er bezwaar te gen dat het luxe, dure woningen worden: „Die komen niet ten goede aan de inwoners van Ja cobswoude." WD-raadslid J. van Dam viel Rabarison bij en voegde eraan toe dat er toch al weinig in lacobswoude mag worden gebouwd. „De gemeen te moet zijn kans waarnemen." Wethouder Kea vond de voor stellen van de raadsleden niet verstandig. „De locatie is nu ook weer niet zó groot. Zeven of acht huizen passen er niet zo maar op." Burgemeester W. van Beek viel zijn wethouder bij: „Nu kost de bouw van de huizen de ge meente geen cent. Als wij niet meewerken aan de plannen van Van Wingerden, zijn ze wellicht niet meer haalbaar. Met meer huizen wordt de grond minder waard en uiteindelijk moet het bedrijf de verhuizing met die grondopbrengst betalen. De bouw gaat dan misschien niet door en dan hebben we hele maal geen huizen." De partijen lieten daarop hun bezwaren vallen. Rabarison-Van der Laan vindt wel dat na de verhuizing het wegdek van de Vieram- bachtsweg moet worden verbe terd. De zand- en grindwagens van het bedrijf hebben de weg in de loop der jaren geen goed gedaan, zei zij. Paula de Heij is vooral bezorgd over de toekomst van meester Oerlemans. De Aarlanderveense vindt de sluiting van de Ma riaschool vooral zielig voor hem, 'want hij moet in de vut'. Vandaag gingen de leerlingen voor het laatst naar de school aan het Noordeinde. Met de sluiting komt er een einde aan 125 jaar rooms-katholiek onder wijs in Aarlanderveen. De school had te weinig leer lingen om te kunnen overleven. Een poging om te fuseren met de christelijke basisschool De Viergang in het dorp mislukte. Vooral dat laatste doet pijn bij Oerlemans en andere belang hebbenden in het dorp. Ouders die hun kinderen per se rooms- katholiek onderwijs willen laten volgen stonden voor de keuze tussen Ter Aar of Nieuwkoop. Het schoolbestuur heeft uitein delijk gekozen voor een fusie met De Vosseschans in Ter Aar. Maar de praktijk is dat de mees te kinderen toch in Aarlander veen blijven en voor de christe lijke school kiezen. Dat de school de poorten sluit is voor de meeste kinderen een onbegrijpelijke zaak. Zij vinden het 'stom' en 'achterlijk', maar vooral 'rot' voor degenen die naar een basisschool in een an dere plaats moeten. „Het zal moeilijk zijn om weer te wen nen in Ter Aar of Nieuwkoop", zegt William van Egmond. Zelf gaat hij na de zomervakantie naar de protestants-christelijke basisschool De Viergang. „Veel kinderen uit de buurt zitten al op De Viergang", zegt William. Teleurgesteld Ook Rick Poelwijk is teleurge steld over de sluiting. Zijn ou ders hebben gekozen voor De Vossenschans in Ter Aar. „Ook de meester en de juffrouw gaan daar naar toe", aldus Rick. Maurice van den Berg daarente gen fietst na de vakantie naar de Van Velzenschool in Nieuw koop. „Ter Aar was te ver fiet sen. Stom dat we niet samen Van leren kwam er niet veel meer op de Mariaschool. Tussen de musical en andere feestelijke activiteiten door ruimde de jeugd de boel op. foto BEN DE BRUYN mochten met De Vierschans, dat had best een goede oplos sing geweest", is zijn reactie. Reacties die vrijwel allemaal op hetzelfde neerkomen. De sluiting van de school komt hard aan bij de leerlingen. Ook bij hen die na de zomer naar het. voortgezet onderwijs gaan. Het is 'hun' school die dichtgaat en dat doet pijn. Al was daar in de laatste week niet veel van te merken. Vooral ook omdat er de afgelopen week een aantal fees telijke activiteiten op het pro gramma stonden. Zoals een musical, die werd uitgevoerd door de oudere leerlingen. Volgens directeur Oerlemans betekent de sluiting meer dan alleen maar het dichtgaan van de school. „Het is niet alleen een verarming dat het katholie ke onderwijs verdwijnt, maar het is vervelend voor het gehele dorp. De school stond ter be schikking van iedereen. Voor vergaderingen, het maken van clubbladen en dergelijke. Ook dat is straks afgelopen", merkt Oerlemans op. Einde Zelf is Oerlemans 24 jaar werk zaam geweest op de Aarlander veense school, maar de sluiting betekent ook voor hem het ein de. Hij maakt gebruik van een wachtgeldregeling. Zijn colle ga's stappen over naar De Vos seschans. „Ik kon nog wel mee, maar daar voelde ik weinig voor. Ik ben 24 jaar een kleine zelfstandige geweest. Dat wilde ik zo laten. Bovendien ben ik 57 jaar en je moet maar afwachten of de vut er over vier jaar ook nog is. Vandaar dat ik gekozen heb voor die regeling. Al viel dat niet mee." Wat de sluiting zelf betreft is Oerlemans reëel. „Het zat er al een paar jaar aan te komen. Toen ik kwam waren er nog zo'n dikke 200 leerlingen op de lagere- en kleuterschool. Gelei delijk aan is de teruggang geko men. Vooral doordat de gezin nen kleiner werden, maar ook doordat er in de buurt van de school niet meer gebouwd werd. Alle uitbreidingen kwa men aan de andere kant van het dorp. De kinderen kwamen dus niet onze school. Indertijd ver vulden we ook een streekfunc- tie. Er zaten ook leerlingen uit Ter Aar op onze school. Dat ver anderde in 1968 toen onze 'dochter' De Vosseschans ont stond. Ook dat kostte uiteraard een aantal leerlingen. Nu waren er nog maar 38 over. Dan moet je begrijpen dat het niet meer kan." rijpwetering» Traditiegetrouw staat in de eerste week van juli de kermis in Rijpwetering op het programma. Op het Hertogspark staan tien attracties waar de 'Rip- ties wordt voor een deel het reis- pers' en 'Oudajers' zich kunnen je van de oudere bewoners be vermaken. De kermis wordt ge- kostigd. Op het sportpark staat organiseerd door het bejaarden comité in beide Alkemadese dorpskernen. Uit de opbrengst van het verpachten van de attrac- ook een grote feesttent. In die tent treedt elke avond een band op. De kermis duurt tot en met zaterdagavond. De tent blijft nog een dag langer staan. FOTO BEN DE BRUYN voorhout roza van der veer Het nieuwe station in Voorhout wordt mogelijk niet bemand. Reizigers die willen opstappen, moeten dan bij een automaat een treinkaartje ko pen. In augustus komt er waarschijnlijk meer dui delijkheid over het al dan niet bemannen van het Voorhoutse station. De gemeente Voorhout en de Nederlandse Spoorwegen zijn op dit moment druk aan het on derhandelen over de inrichting van het station dat in 1996 open moet gaan. Nog in dit jaar moet precies duidelijk worden hoe het station er uit gaat zien, hoeveel treinen er stoppen, hoeveel parkeerplaatsen er komen en of het station al dan niet wordt bemensd. In 1994 moet gezorgd wor den dat er geld wordt vrijgemaakt voor het sta tion. Burgemeester M. de Goeij: „De NS gingen tot nog toe uit van een onbemand station. Kaart jes moeten dan bij een automaat worden ge kocht. Wij willen graag een bemand station, ook al realiseren we ons dat er aardig wat kaartjes moeten worden verkocht voordat zo'n man of vrouw achter een loket rendabel is." Het protest tegen de zeecon tainer was succesvol. De advo caat van de Grashofbewoners kwam erachter dat voor plaat sing een wijziging van het be stemmingsplan nodig was, waarop de gemeente de voorbe reidende werkzaamheden staakte. B en W besloten geen proce dure te beginnen om plaatsing van de container alsnog moge lijk te maken en lanceerden een ander voorstel. De bedoeling van het gemeentebestuur is nu dat naast het basketbalveldje, dat verhard wordt, een pergola constructie komt van 2 meter hoog, afgedekt met platen en met aan de zijkant een vlecht- mat. De hut wordt omgeven door een aarden wal. Het honk kan door jongeren als schuilhut worden gebruikt als het regent of koud is. Door de plaatsing van een dergelijke voorziening denkt de gemeente de problemen op te lossen in de Wikkestraat, waar bewoners al langer klagen over de overlast die een groep van 15 tot 30 jon geren veroorzaakt. Verplaatsen „Ik begrijp wel dat de mensen in de Wikkestraat er mee zitten, maar de gemeente moet de pro blemen niet naar onze voordeur verplaatsen", aldus de woord voerster van de Grashofbewo ners. „Het recreatiegebied is groot genoeg, dus wij vragen ons af waarom die hut op deze

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16