lepziekte 'pest' voor Wassenaarse bomen Eeuwfeest op Zoeterwoudse boerderij Dronken krakers geven vesting niet vrij ^MZ^soSchoo" Regio BOUWPLANNEN? EEN WAANZINNIG LEUKE DAG UIT VOOR EEN TIENTJE! 3-11 JULI VRIJDAG 2 JUL11993 -chef* janet van d Een woordvoerder van de gemeente Wassenaar vergelijkt de iepziekte met de pest. „Als het zo doorgaat is er over tien jaar geen iep meer in Nederland te bekennen", vreest hij. Op maandag 5 juli begint de gemeente met het kappen van 33 iepen die de Zwarte Dood onder de bo- menziekten hebben. „Wassenaar kan nog even vooruit met de iepen, want wij hebben het op één na grootste bosareaal van Nederland. Maar het kwijnt wel langzaam weg." wassenaar Hoewel de iepespintkever al leen uitroeibaar is door ver branding, mag iepehout niet als haardhout worden gebruikt. „De kever loopt dan van het op geslagen hout naar de dichtsbij- zijnde iep. En als dat hout bin nen ligt huppelt de kever ge woon naar buiten", waar-schuwt de woordvoerder. Hij durft niet te zeggen hoe veel bomen de afgelopen jaren al door de brutale kever zijn ge- De iepziekte wordt veroorzaakt door de iepespintkever, die vooral met warm weer binnen enkele weken de bomen ver woest. „De kever zorgt samen met een schimmel voor het af stervingsproces", weet de woordvoerder. „Er is geen mid del tegen bestand. Alleen kap pen en onmiddellijk verbranden helpt." Inbreker kan ontvluchten wassenaar De Wassenaarse politie heeft afgelopen nacht een inbreker bij zijn activiteiten gestoord. De man was het clubhuis van voetbalvereniging Archipel-Ornas aan het Groenendaal bin nengedrongen en had een deel van zijn buit, een kratje bier, al klaarstaan. Toen de politie bij het clubhuis arriveerde, was de man net verdwenen. Hij had een paar honderd gulden meege nomen, die hij uit een kast had gestolen. Hij liet wel een auto achter, die sinds in 1991 was gestolen. Vrouw raakt vakantiegeld kwijt voorschoten Een 50-jarige vrouw is gistermiddag rond half twee óp de Schoolstraat in Voorschoten haar vakantiegeld kwijt geraakt. De vrouw had het geld, een bedrag van 1150 gulden, in haar portemonnee zitten. Die werd uit haar schoudertas gesto len. Wethouder hijst Blauwe Vlag wassenaar De Blauwe Vlag wappert morgen, zaterdag 3 juli, voor het eerst in Wassenaar. Wethouder A. Pruys hijst het dun doek die dag bij de Wassenaarse slag, nadat burgemeester P. Schoute om elf uur bij de rotonde het kunstwerk Mondoïde heeft onthuld. Wassenaar kreeg de Blauwe Vlag omdat het strand en het zeewater volgens de 'Foundation for Environmen tal Education in Europe' voldoen aan allerlei kwaliteitseisen. veld. „Exacte aantallen kent nie mand, maar ik weet wel dat dertig tot veertig procent van de iepen door de ziekte is verdwe- Het kappen van de iepen duurt ongeveer twee weken. Op woensdag 8 juli worden tussen tien en vier uur vier iepen ge veld aan de Jagerslaan. Die staan zo dicht bij de rijbaan dat de weg tijdens het kappen moet worden afgesloten voor verkeer. Verder sneuvelen de komen de weken iepen in Park Deijler- oord en Park de Paauw en aan de Eikensteinstraat, Hazenlaan, Prins Frederiklaan, Julianalaan, Waldeck Pyrmontlaan, Hoge- weg, Teijlingerhorstlaan, Horst en Voordelaan, Rust- en Vreugdlaan en de Papegaaien laan. Nog geen beslissing over meevallertje De gemeenteraad van Leider dorp heeft nog niet besloten wat er moet gebeuren met de 'meevaller' van tweehonderd duizend gulden, die ontstond bij de inning van de onroerend- goedbelasting. Tijdens de ver- - - w i *jw 4 De voorbereidingen voor het eeuwfeest op de boerderij aan de Geerweg in Zoeterwoude zijn in volle gang. Het i nacht van zaterdag op zondag doorbrengen in tenten bij de boerderij. de gisteravond, bleken er nog zo veel vragen te bestaan dat de commissieleden niet tot een eensluidend besluit konden komen over de bestemming van het geld. Het college van burgemeester en wethouders wil de meevaller van twee ton niet terugbetalen aan de Leiderdorpers; vooral de PvdA- en CDA-fracties willen dat wel. Na het zomerreces staat het onderwerp 'OGB' opnieuw op zoeterwoude liesbeth buitink Een beetje natte vingerwerk is er wel aan te pas gekomen, maar dat weerhoudt de Zoeter woudse familie Van Leeuwen er niet van dit weekeinde een groot eeuwfeest te vieren. De boerderij aan de Geerweg be staat vier eeuwen, de familie woont er 200 jaar en de stal is een eeuwoud. „Nou ja, het is allemaal een beetje gokken met die jaartal len", lacht T. van Leeuwen. „Dat de stal in 1893 is gebouwd weten we zeker, want toen is een eerste steen gelegd." De an dere eeuwen heeft de familie er een beetje bijverzonnen. „Wij beweren dat de familie er vanaf 1793 woont, maar we weten het maar tot rond 1800 echt zeker. En 1593 is helemaal gokken. En dat mag best, om het verhaal mooi te maken. We vonden die 100 jaar oude stal al een goede reden om een feest te geven. Sterker nog, we lopen al zes jaar met het idee rond." De vereniging Oud Zoeter woude heeft geholpen de fami liehistorie zo goed mogelijk uit te zoeken. „Ik heb daar het ge duld niet voor. Het was nog heel ingewikkeld, want ergens in het begin van de negentiende eeuw is er een Van Leeuwen met een Van Leeuwen getrouwd. Een neef en een nicht, geloof ik. Dat maakt het wel heel verwar rend." Het feest van dit weekeinde doet in alles herinneren aan de oude tijden. Vooral de gerech ten stralen nostalgie uit. „Jan in de zak, poffertjes, biest smoort, we maken het allemaal. Zwaar spul, maar dat werd nu eenmaal gegeten. Wij aten bijvoorbeeld traditioneel 'Jan in de zak' als we in het voorjaar de stal schoon maakten. Het is een soort pannekoekbeslag in een zak, dat een paar uur ligt te wel len en te koken in een pan met water. Het Wordt een soort cake, met krenten en rozijnen er door", vertelt Van Leeuwen. De recepten voor de Oudhol landse gerechten heeft hij van zijn eigen moeder. „Wij aten dat spul altijd", weet Van Leeu wen. „Smoort is ook zo'n zware hap: het is de room van de melk met krenten. Ik denk niet dat het op de lijst van de Weight Watchers voorkomt. Politie drijft groep van oprijlaan Huize Gerto Kooplieden vrezen omzet\>erIies warmond miep de graaff Een uur lang gebeurde er niets, en toen bleek dat de groep van ongeveer 30 voornamelijk En gelse krakers Huize Gerto niet zonder slag of stoot zouden ver laten. Verslag van een ontrui ming. Huize Gerto, 09.10 uur - Stil te voor de storm. Een groepje krakers zit voor het huis en stookt een vuurtje op het gras veld. Bier en wijn gaan van hand tot hand. Katten zwèrven tussen de puinhopen. Waar ze naar toe gaan op deze le juli, de dag waarop ze het al bijna een jaar lang gekraakte pand moe ten prijsgeven? „Geen idee. Er zijn niet veel huizen waar wq met de hele groep terechtkun nen. We zien wel." 9.30 uur - De Oranje Nassau- laan druppelt langzaam maar zéker vol nieuwsgierige Warm- onders. De meesten blijven aan de veilige overkant staan. Ook de nieuwe eigenaar van Huize Gerto wacht de gebeurtenissen daar af. 9.55 uur - Deurwaarder Buik komt aanrijden. Hij wacht aan het einde van de oprijlaan op politieversterking. De politie komt nog geen vijf minuten la ter, zes man sterk. De deur waarder voegt zich bij hen en gaat richting krakers in de voor tuin. Er wordt overlegd. Men gaat het huis binnen. Uit alle hoeken en gaten van het im mense pand blijken nog krakers te komen, haastig gepakt en be zakt. De puinhoop is onbe schrijfelijk. 10.10 uur - De krakers in de voortuin blijven zitten waar ze zitten. Op het bordes op de eer ste verdieping verschijnen poli tiemannen. Onder luid protest van de krakers sneuvelt het spandoek waarop onder meer "We'll not going anywhere' en 'Warmond, we '11 be back' staat. De sfeer wordt voelbaar grim miger. Bij de buren van Huize Gerto wordt een muur opge trokken. De bouwvakkers wer ken onverstoorbaar door. 10.20 uur - Met zachte hand worden de krakers gesommeerd nu echt te vertrekken: „Jullie hebben tijd genoeg gehad." Een paar gaan zonder morren, maar enkele anderen, in kennelijke staat, willen zich bepaald niet zonder slag of stoot gewonnen geven. Schreeuwend, scheldend en vechtend geven ze de oprij- 'iB ssfel Een grimmige sfeer ontstond gisteren bij de ontruiming van Huize Gerto. I had gespuugd. laan slechts meter voor meter gewonnen als de politie ze rich ting straat drijft. Ze blijven pro voceren. De meegebrachte poli tiehonden blijven nog in de wa gens. Geen van de politieman nen slaat nog terug. 10.25 uur - Een van de kra kers heeft wel een caravan („Hard voor gewerkt"), maar geen auto. Een agent koppelt zijn dienstauto aan de caravan. Een van zijn collega's roept emotioneel: „De service van het politieapparaat is weer onvoor stelbaar!" 10.30 uur - De uitbarsting komt als de politiewagen-met caravan het terrein afrijdt. Een kraker rent er achter aan, buigt zich door het openstaande raampje van de auto en spuwt de agent in zijn gezicht. Colle ga-agenten grijpen snel in. De jongen blijft om zich heen slaan, maar moet snel het on derspit delven en wordt, onder luid gescheld van zijn huisgeno ten, over de oprijlaan heen rich ting politieauto gesleept. Achter de wagen blijft hij liggen, niet bereid een stap te verzetten. 10.35 uur - De gearresteerde kraker is weliswaar dronken, maar het ontgaat hem niet dat er een vrachtwagen al achteruit rijdend gevaarlijk dichtbij komt. De jongen geeft een gil om de chauffeur duidelijk te maken dat er op slechts een paar meter afstand nog iemand ligt. 10.40 uur - Terwijl nog een handjevol krakers vanaf de straat blijft toekijken en de in de boeien geslagen openlijke ge weldpleger halsstarrig blijft lig- Boete voor spuwende kraker warmond De kraker die bij de ontruiming een agent in het gezicht spuw de, heeft gisteren enkele uren vastgezeten op het politiebureau in Katwijk. Hem werd belediging en belemmering van een amb tenaar in functie ten laste gelegd. Toen hij was ontnuchterd, werd hij verhoord door de officier van justitie, die hem in een snelrechtprocedure een boete van 500 gulden oplegde. De politiewoordvoerder wist vanochtend niet te vertellen waar de krakers naar toe zijn gegaan. De Oegstgeester weekmarkt moet inschuiven op de parkeer plaats aan de Lijtweg nu de Montessorischool vier noodlo- kalen krijgt. De markt mag niet naar de Irislaan, zoals de markt kooplui graag wilden. C. Ver- plancke, voorzitter van de Ver eniging voor de Ambulante Handel, is niet tevreden met de uitkomst van de onderhande lingen met wethouder M. Poel mans (D66/economische za ken). „Het is een heel slechte zaak voor de markt. We kunnen wel bezwaar gaan maken, maar wij begrijpen ook dat de gemeente met de rug tegen de muur staat als het om de noodlokalen voor de school gaat. Wij trekken dan aan het kortste eind en verlie zen ook een hoop goodwill We leggen ons er dus maar bij neer", aldus Verplancke. De kramen op de markt staan nu nog elke dinsdag opgesteld in twee rijen. Als de noodloka len eenmaal op de parkeer plaats staan, moeten de kramen over drie rijen worden verdeeld. „Wij zijn bang dat die derde rij het gaat afleggen, omdat die niet in de loop ligt. En we zijn ook niet gelukkig met de terug loop in parkeerplaatsen. Par keerruimte is ons heilig." De marktkooplui hebben in de onderhandelingen verschil lende eisen gesteld om de pijn te verzachten. Verplancke: „De gemeente moet betalen voor het verleggen van de stroom voorzieningen, het marktge- bouwtje en advertenties in de lokale media. En we willen het 'windplein', aan de overkant van de Lijtweg, gebruiken voor parkeerplaatsen." Hoewel Verplancke spreekt over toezeggingen van Poel mans, klonk de wethouder gis teravond in een toelichting aan de gemeenteraad minder over tuigd. „We hebben gepraat over het 'afpakken' van parkeer plaatsen. Mogelijk vinden we el ders aan de Lange Voort par keerruimte. Wellicht kunnen we praten over verplaatsing van de markt als we het weer hebben over herinrichting van dat hele gebied." OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certiliciit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. 101 ACO_ e® rkvtu deceuninck E Raad Warmond akkoord met verbouwing gemeentehuis warmond arie schakenbos correspondent Het gemeentehuis van War mond wordt voor 950.000 gul den verbouwd. De gemeente raad ging gisteravond akkoord met dit plan. hoewel verschil lende raadsleden kritische kant tekeningen plaatsten. Progres sief Warmond stemde tegen het voorstel. De fractie wil alleen geld uittrekken voor de door de arbeidsinspectie geëiste verbe teringen. WD-raadslid C. Saris stemde weliswaar voor het verbou wingsplan, maar liet aanteke nen dat zij het niet eens is met de kosten die voortvloeien uit de ambtelijke reorganisatie. Het gaat daarbij om een bedrag van 187.000 gulden. Zij vindt het niet verantwoord om dit geld beschikbaar te stellen, zeker ge zien het te verwachten begro tingstekort voor volgend jaar. Saris vreest dat de begroting al leen sluitend is te krijgen met een belastingmaatregel. De hele raad had overigens moeite met de hoogte van het bedrag. Er is de afgelopen jaren wel geld opzij gelegd voor de verbouwing, maar dat uiteinde lijk 950.000 gulden nodig blijkt te zijn, valt de raad toch tegen. „Ik heb moeite met de hoogte van de directiekosten. Daar zit bijvoorbeeld een post van 20.000 gulden in voor de advise ring bij het aanschaffen van meubilair", aldus B. Schavema- ker (PW). Ook het CDA wil op deze post bezuinigen. Wethouder J. Wassenaar meent dat voor de plannen een verantwoorde financiële dek king is gevonden. Hij denkt niet dat voor deze plannen een be lastingverhoging noodzakelijk Politiek sceptisch over acties tegen 'kakjes' oegstgeest uesbeth buitink 's Avonds laat nog even de hond uitlaten, betekent binnenkort in Oegstgeest wellicht meer dan snel een jas aanschieten en de riem pakken. Oegstgeest wil hondeneigenaren bewust ma ken van de vervuiling die ze op straat aanrichten en overweegt op termijn een opruimplicht in te stellen. Dat betekent behalve jas en riem dus ook een schepje of een zakje mee op pad. De gemeenteraad besprak gisteravond de bewustwor dingscampagne voor hondenei genaren. Hoewel de raadsleden allemaal instemden met het voorlichtingsplan, dat eigenaren moet wijzen op de plaatsen waar ze hun viervoeters wel mogen uitlaten, verwachten ze er weinig van. „Het is evident dat honden- uitwerpselen op de openbare weg, of daar waar je er maar in kan treden als mens, een heel vervelende zaak is", zo probeer de WD'er H. Kamphuizen het woord 'poep' te vermijden. Hij had moeite met de zakjes die de gemeente wil uitdelen om de drollen in te vervoeren. „Dat vind ik een infantiel idee. leder een moet zelf maar iets meene men om de kakjes brengen." G. van Eisen (Gr betwijfelde of mens reid zijn de hondendrol te ver wijderen als er niet in de buurt een afvalbak staat. „De kans is klein dat mensen met het han deltje in de hand helemaal naar huis te lopen." Volgens wethouder T. Kohl- beck (PvdA/milieu) zijn speciale afvalbakken voor hondenpoep echter te duur en te onhygië nisch. Hij wil met een opruim plicht wachten tot duidelijk is of de voorlichtingscampagne de overlast vermindert. De cam pagne wordt in het najaar ge houden. weg te Links) gen, gaat de aanViemer aan de slag om de boel dicht te timme ren en met inderhaast aange rukte containers alle achtergela ten huisraad af te voeren. De nieuwe eigenaar zal zijn pand voor het eerst betreden en be reidt, van diverse kanten ge waarschuwd, zich op de ergste puinhopen voor. 10.50 uu - Op de terugweg naar leiden zien we ineens een flits van de weggesleepte cara van. Het vehikel blijkt in een nabijgelegen villawijkje te zijn gedumpt. MEER DAN 50 POPCONCERTEN FINALES COCA-COLA SCHOOLBAND V./H. JAAR VERKIEZING RADIO TV UITZENDINGEN (O A. VERONICA) SPORT NOW DANCE SURVIVAL RECORD POGINGEN STUNTS GRATIS RIJLESSEN RUIM 500.000,- AAN PRIJZEN TE WINNEN n\ V UTRECHT 0«G 10.00-17.00 U. MI0.IM.0JII.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15