'Niet werkloos toekijken' Theologen; 'Voorbehoedmiddelen toestaan voor bedreigde vrouwen' Kerk Samenleving Reagan op de bres voor de Wereldraad VRIJDAG 2 JUL11993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 HET WEER KORTWEG Session Band De stichting Alpha organi seert zaterdagavond 3 juli een Gospel Huis Party in de kelder aan het Galjoen 41 in Alphen aan den Rijn. Zij doet dat in samenwerking met 'Nieuw Leven Evangelie Ge meenschap'. Het evenement dal om 20.30 uur begint is gratis en volgens de organi satoren bedoeld om jonge mensen tussen de 15 en 25 jaar in contact te brengen met hel blijde, krachtige evangelie van Jezus Christus. De Session Band treedt op met o.a. gitarist Nickey. Een hapje, een drankje en een ge sprek met jongeren die een doel hebben in hun leven, die bijvoorbeeld van de drugs af zijn door een radica le ommekeer in hun leven. Moker In het radioprogramma van Moker wordt op 4 juli aan dacht besteed aan de activi teiten vanuil 'Verbum Dei', een leefgemeenschap en ac- tiviteitencentrrum in Leiden. Een overdenking van door pastor J. Koeleman uit Lei den. De radio-uitzending vindt plaats van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Zomerconcerten De zomerserie Batzorgelcon- cerlen 1993 wordt op dins dag 6 juli a.s., aanvang 20.15 uur, geopend door de beken de organist Everhard Zwart. Hij bespeelt het historische Bilt/orgel van de Vredeskerk, Voorstraat 35 in Katwijk aan Zee. De toegang lot dit con cert is vrij. Everhard Zwart assisteerde jaar in jaar uit de bekende organist Feike Asma aan de registers tijdens zijn vele concerten in het land. Zwart begint met twee lied- bewerkingen van zijn groot vader Jan Zwart namelijk de bekende fantasie en toccati- ne over Psalm 3 en Neem Heer mijn beide handen. Van de bekende leerling van J.S. Bach Ludvvig Krebs speelt de concerlgever het trio in c- moll. Verder werken van Tes ting, Eyken, Böllmann en Feike Asma. Korenfestival 1 Een internationaal korenfes tival wordt van 7 lot juli ge houden in Leiderdorp, Zoe- tèrwoude-Rijndijk. Wou- brugge en Alphen aan den Rijn. Deelnemende koren zijn: meisjeskoor Brodnica (Polen), Kantorei Dresden- Prohlis (Duitsland), gemengd koor Slavik uit Pacov (Tse- cliië) gemengd koor HID uit Samorin (Slowakije), COV Excelsior (Leiderdorp), jon gerenkoor leiderdorp, jonge renkoor Laozi (Alphen aan den Rijn), chr. gemengde zangvereniging De Lofstem (Woubriigge), Oek. jongeren koor Meremvijk (Leiden) en vocaal ensemble Pur Sang (leiderdorp). Korenfestival (2) De aankomst van de buiten landse koren wordt verwacht op woensdag 7 juli tussen 18.00 en 20.00 uur bij de Scheppingskerk in Leider dorp. Welkomstzang door de RijrrZangertjes. Hel slotcon- cert op zondag 10 juli wordt verzorgd door 10 koren uit 5 landen in de Leiderdorpse sporthal De Does. Toegangs kaarten voor het slotconcert a 15 gulden zijn telefonisch te bestellen: 071-410212 of 071-892832. VATICAANSTAD AFP Vooraanstaande rooms-katho- lieke moraaltheologen zijn van mening dat nonnen en andere vrouwen die in oorlogsgebieden met verkrachting worden be dreigd, de pil of andere kunst matige voorbehoedmiddelen mogen gebruiken. Hun visie is in strijd met die van het Vati- caan, dat het gebruik van voor behoedmiddelen onder alle omstandigheden afwijst. Zinspelend op het geweld te gen vrouwen in Bosnië-Her- zegowina, vooral tegen religieu zen, schrijft de pater jezuïet Giacomo Perico in het presti gieuze jezuïetentijdschrift 'Ci- vilta Cattolica', dat de argumen ten van „geoorloofde verdedi ging" ook van toepassing zijn, als vrouwen het slachtoffer drei gen te worden van verkrachting. De auteur van het artikel ci teert diverse vooraanstaande rooms-katholieke moraaltheo logen om aan te tonen dat het gebruik van anticonceptiva door deze vrouwen toegestaan is als vorm van zelfverdediging: des te meer in de gevallen - zoals in Bosnië-Herzegowina en andere regio's in ex-Joegoslavië - waar „raciale haat bijdraagt aan de agressie." Hij legt uit dat een vrouw in gewetensnood kan komen, als zij haar houding moet bepalen tegenover de vrucht in haar schoot die „louter het resultaat is van een gruwelijke en on menselijke daad tegen haar en haar volk". Zij kan dan beslui ten tot een abortus. De relatie tussen de moeders en hun eventuele kinderen, ge boren uit geweld, moet volgens de moraaltheologen van geval tot geval bekeken worden. Bij een non die na de geboorte van het kind haar religieuze leven wil voortzetten of een vrouw wier man het kind niet wil ac cepteren, zou adoptie een mo gelijkheid zijn. Paus Johannes Paulus II vroeg de aartsbisschop van Sarajevo eind februari de verkrachte Bosnische vrouwen in hun nood te ondersteunen, opdat zij zich niet zouden laten aborte ren. Hij riep de katholieke ge meenschap in het voormalige Joegoslavië op adoptieouders te zoeken voor de kinderen van de verkrachte vrouwen. FOTO HENK BOUWMAN ümH Abdoelatief van Landewijk: „Kamerleden luisterden niet aandachtig naar ons, integendeel zelfs." Leidenaar organiseert vredesmissie naar Joegoslavië (vervolg van voorpagina) Zijn eerste acties tegen de burgeroorlog in het voormalig Joegoslavië bestond uit het verzamelen van handtekenin gen. Maar na overhandiging van 15.000 steunbetuigin gen aan de Tweede Kamer bekroop Leidenaar Abdoela tief van Landewijk (39) toch een teleurstellend gevoel. „Niet dat kamerleden niet aandachtig naar ons luister den, integendeel zelfs. Maar wij kregen toch de indruk dat wij de zoveelste waren met handtekeningen. Het gaf mij een machteloos gevoel", aldus Van Landewijk die al 14 jaar moslim is. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAIJ Maar cle gewelddadigheden in het voormalig Joegoslavië wer den zo onmenselijk wreed, dat hij iets anders moest verzinnen. Van Landewijk moest een keer denken aan eèn lotgeval van de profeet Mohammed die uit Mekka werd verdreven door te genstanders. Hij vluchtte naar Medina. Plotseling kreeg hij het visioen om met duizenden moslims en niet-moslims op weg te gaan naar Mekka, onge wapend en in het wit gekleed. „Hij wilde zo hel recht claimen voor ieder mens om te geloven wat hij wil. Zo kwam ook ik op het idee om een missie te orga niseren. We mogen gewoon niet werkloos toekijken hoe mensen worden afgeslacht." Van Landewijk benaderde vervolgens op eigen houtje, hij is aan geen enkele organisatie gebonden, moskeeën in heel Nederland. Nam contact op met moslim-organisaties in het buitenland. Stapte naar vredes bewegingen. Verzond met de hand gecopieëerde inschrijffor mulieren. „Hoeveel mensen er precies meegaan weet ik niet precies. Wel hebben Pax Christi en het IKV aangegeven mee te willen doen. Daarnaast worden wij gesteund door de internatio nale organisatie Citizens for Human Rights, die campers ter beschikking stellen met com municatiemiddelen voor de media die met ons meegaan." Het is voor Van Landewijk be langrijk dat er ook niet-moslims aan de missie meedoen. „Het fundament van onze maat schappij is dat meerdere religies naast elkaar kunnen leven. Als wij dit principe voor Bosnië la ten schieten, dan is dat idee dus ook voor andere landen falliet. Met deze actie laten wij zien dat wij nog wel in dat idee gelo ven". 'Priesterambt openstellen voor vrouwen' BRUSSEL CIP Het is volgens hem ook broodnodig dat de Westerse wereld zich met de burgeroor log bemoeit.Als wij dit gewoon accepteren", stelt Van Lande wijk, „blijft er helemaal niets over van de Westerse notie van mensenrechten en democratie. Dan hoeven wij nooit meer met ons vingertje te wijzen op ande re landen. Dan liggen onze nor men en waarden op de schroot hoop." Deelname aan de missie kost 100 gulden. Volgens Van Lande wijk is dat echter niet voldoen de om de totale kosten te dek ken. „Daarom hebben wij nog ongeveer een ton aan donaties nodig", schat Van Landewijk. „Wij kunnen in Zagreb ook niet met lege handen aapkomen, omdat daar de nodige schaarste heerst. Bovendien kunnen wij in Zagreb geen open huis hou den en mensen ontvangen, zonder dat wij wat kunnen aan bieden." Het priesterambt in de RK Kerk moet opengesteld worden voor vrouwen en gehuwden, meent de Vlaamse werkgroep voor mensenrechten in de kerk. De groep komt tot deze conclusie aan de hand van circa 120 klachten, die sinds oktober 1992 zijn binnengekomen bij het meldpunt voor schendingen van mensenrechten in de kerk. De werkgroep is zich ervan bewust dat de kerkelijke over heid in België hier ,,niet eigen machtig" toe kan besluiten, maar ze kan er volgens Rik Torfs, docent kerkelijk recht aan de Katholieke Universiteit Leu ven, wel toe bijdragen „deze ge dachte ingang te doen vinden op universeel kerkelijk vlak". Hij pleit in dit verband voor „more le moed". NEW YORK «RNS De voormalige presidenten Jim my Carter en Ronald Reagan hebben de handen ineengesla gen om geld bijeen te brengen voor de Amerikaanse Raad van Kerken en de Wereldraad van Kerken. Als ere-voorzitters zul len zij meehelpen 10 miljoen dollar (19 miljoen gulden) in te zamelen voor het werk van bei de organisaties. De campagne is speciaal be doeld om geld bijeen te bren gen voor het theologische pro gramma van beide organisaties dat de basis moet leggen voor de gezamenlijke inspanningen van de kerken op sociaal en po litiek terrein. 'Beëindigen leven gehandicapt kind soms verantwoord' LEUSDEN ANP Opzettelijke levensbeëindiging van ernstig gehandicapte pas geboren kinderen kan in uit zonderlijke gevallen verant woord zijn. Tot die conclusie komt een gezamenlijke werk groep van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lu- therse Kerk in het rapport 'Keu zen op leven en dood' dat don derdag in Leusden werd gepre senteerd. Ouders en artsen kun nen „wanneer daarvoor klem mende redenen aanwezig zijn, tot de cpnclusie komen dat het beter is het leven van een ern stig gehandicapte pasgeborene niet langer te rekken", aldus het rapport. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Waspik J. de Jong, kan didaat te Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Rotterdam-Alexanders- tad drs. J L. Drogendijk te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen; te Rotterdam-Alexanderstad (part-time) mevr. M. Kuijper, kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aange nomen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Leerdam en te Zwolle C.A. van Dieren te Stolwijk; te Meeu wen G. Mouw te Genemuiden. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Aangenomen: naar Flevoland drs. A.H. Wöhle te Apeldoorn. COLOFON Nypels. Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR at 82.2321 BM Leiden. 571-323508. n 071-323508. 321921 ADVERTENTIES ma-v'i|. van 08.00-1700 u. Telefoon-071-356230. RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleuteltjes) Telefi ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vc per kwartaal per kwartaal (post) pemfaand (Automatische incasso) KUCHTEN BEZORGING: mat/m/vrij 18 00-19.30 ui uitbet. (met BTW f 82.85 119.50 321.65 I 28.75 ROB GROENLAND Zuiging van warmtelaagjes De moeilijkst optredende weersitu- aties voor een meteoroloog zijn juist die waarin subtiele weersyste men op de weerkaart verschijnen. Gisteren maakten we zo'n dag mee, toen er boven Noord-Frank- rijk een goed ontwikkeld warmte- laagje operatief werd. Dergelijke warmtelaagjes ontstaan als sterk verhitte luchtlagen vlak boven de grond gaan uitzetten (met veel kracht stijgen luchtpakketjes naar boven), waardoor er relatief een luchttekort aan de grond overblijft. De luchtdruk daalt dan aan het aardoppervlak en we krijgen dan een zogeheten thermisch gefor ceerd lagedrukgebiedje. Een dergelijk laagje trok gistermid dag heel langzaam ten zuiden van Nederland naar onze oosterburen. In de namiddag werd het aanzui gen van lucht naar dit lagedrukge biedje in onze hele regio merkbaar. De noord tot noordoostenwind nam geleidelijk toe en bereikte aan de stranden gemiddeld een 4-5 bft. Vooral de kuststrook van Zuid-Hol land kreeg met deze wind lucht van de Noordzee over zich heen, waar bij het kwik tot onder de 20 graden daalde. Verder landinwaarts kwam het in Haarlem en Leiden tot een maximum rond de 25 graden. In de vooravond bedroeg het tempera tuursverschil tussen Friesland en Limburg 13 graden Celsius. Dit kwam doordat ronduit koele lucht- massa's met stratusbewolking van af de Noordzee de noordelijke re gionen waren binnengedrongen. De satellietfoto's lieten in de loop van gisteravond de ontwikkeling van onweersbuien zien tot over de Bel gisch/Franse grens, doch voor ons vormden die exemplaren geen ge vaar omdat ze afdreven naar het Engelse Kanaal. De thuisblijvers onder ons hebben de afgelopen twee dagen van fan tastisch zomerweer kunnen genie ten en de hamvraag is of we een vervolg hierop gaan krijgen. Welnu de computerkaarten van het Duitse weercentrum in Offenbach geven sinds gisteravond een duidelijke indicatie dat het op de wat langere termijn bergafwaarts gaat met het zomerweer. Dat wil niet direct zeg gen dat het erg slecht gaat worden, maar het echt warme weer wordt verder in Europa teruggedrongen. Hoofdoorzaak is het Azorenhoge- drukfiliaal dat iets naar het noor den is verschoven en vooral na het weekeinde een koele noordweste lijke stroming stimuleert. Voordat dit zover is lijkt Jiet weekeinde nog redelijk warm te verlopen met in het achterland van de regio 20 tot 23 graden als maximum, ondanks de westenwind. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Engeland: Wolkenvelden, afgewisseld door perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur tussen 20 en 25 gra den. Wales, Ierland en Schotland: Overwegend veel bewolking en vooral in het westen van Schotland af en toe regen. Maxi mumtemperatuur van 15 graden aan de Schotse westkust tot 21 graden in het oosten van Schotland en Ierland. België en Luxemburg: Vandaag flinke perioden met zon en later op de dag mogelijk een onweersbui. Middagtemperatuur van 21 graden op het strand tot 28 verder landin waarts. Morgen enkele wolkenvelden en droog. Middagtempe ratuur rond 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en een enkele re gen- of onweersbui. Morgen meer zon en alleen in de Vogezen en de Jura nog kans op een bui. Middagtemperatuur rond 24 graden, langs de Kanaalkust ongeveer 19 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig en warm. Middagtem peratuur oplopend tot ongeveer 31 gra den op morgen. Madeira; Wolkenvelden, afgewisseld door zonnige perioden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het zuiden flinke zonnige perioden en droog. In de rest van Spanie vandaag ook enkele wol kenvelden en in het noordoosten nog kans op een regen- of onweersbui. Maxi mumtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden, aan de Golf van Biskaje voor al vandaag wat lagere temperaturen. Ca narische Eilanden: Wolkenvelden, maar geleidelijk meer zon, vooral aan de zuidstranden. Droog. Maxima ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke zonnige perioden en droog Maxima aan zee ongeveer 25 gra den. landinwaarts ver boven de 30. Tu nesië: Flinke perioden met zon, van tijd tot tijd ook wat bewolking. Vandaag in het noorden een kleine kans op een on weersbui. Middagtemperatuur op het strand ongeveer 30 graden, landin waarts veel warmer. Zuid-Frankrijk: Vandaag half tot zwaar bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Aan de stranden aan de Middellandse Zee waar schijnlijk droog. Morgen meer zon en al leen in de Franse Alpen nog kans op een bui. Middagtemperatuur oplopend tot 24 graden, in de Languedoci Provence en deCoted'Azurtot 28 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en een kleine kans op een onweersbui. Maximumtemperatuur rond 29 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Flinke perioden met zon. vooral in het noorden ook wolkenvelden en een lokale onweersbui. Middagtemperatuur 27 tot 30 graden, in het zuiden 30 tot 35 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en vandaag een kleine kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het noordelijk deel van het vasteland morgen kans op een onweers bui. Maximumtemperaturen aan zee rond 30 grtaden. landinwaarts vooral morgen nog enkele graden hoger. Duitsland: Vandaag in Sleeswijk-Holstein enkele wolkenvelden, verder zonnig en later op de dag in het zuiden een lokale onweers bui. Morgen vooral in het noordwesten meer bewolking, maar vrijwel overal droog. In het zuiden en oosten perioden met zon en in de Duitse Alpen nog een verspreide bui. Middagtemperatuur van 21 graden op de Duitse Waddeneilan den tot 28 graden plaatselijk in het mid den en zuiden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 3 JUL11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 22.00 Maan op 21.28 Maan onder04.53 Waterstanden Katwijk Hoogwater03.18 15.58 Laag water 11.51 Weerrapporten 1 jul 20 uur: 24 12 25 11 28 12 24 10 x 29 12 18 14 26 12 Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Rotterdam onbew Vlissmgen onbew Maastricht onbew Aberdeen half bew. Athene licht bew Barcelona zwaar bei 8erlijn onbew Budapest licht bew Bordeaux zwaar pe, Brussel onbew/ Cyprus onoew Innsbruck Istanbul Kopenhagen LasPalmas 10 0 23 15 0 30 14 0 20 10 0 31 23 0 26 17 2 21 13 0 25 11 0 3 21 15 0.3 28/ 16 0 31 21 0 18 8 0 1 30 18 0 25 15 06 18 13 0 27 11 0 29 17 0 27 16 0 24 13 0 29 13 0 28/ 15 0 32 22 0 26 18 10 30 210 Zurich Bangkok BuenosAire Casaolanca zwaar be» Johannesburg onbew./ los Angeles onbew New York half bew. Tokyo'" r.vaar'bei bew 'zo 2 33 28 0.1 v. zzw8 19 6 0 bew nnwi 23 19 0 wndst/ 19/ 5 0 wzvó 24/ 17/ 0

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14