'Prince was een leuke ervaring' Rtv show Niet geschikt voor vrouwen NOS-TV verzorgt dagelijks reportages van Touretappes De computer als co-commentator I; VRIJDAG 2 JULI 1993 CLOSE UP Op de schok was menigeen voorbereid, de komst van RTL 5 kon je bij wijze van spreken mijlenver van tevoren aan zien komen, maar toch was het even schrik ken na de zo lang verwachte medede ling. Binnenkort in de huisbioscoop, de première is vastgesteld op 2 oktober, komt dat zien, komt dat zien, als ten minste de kabelexploitanten nog een zendfrequentie weten te vinden op de overvolle netten. Er is al gesuggereerd dat andere kanalen zullen moeten wij ken voor de Vijfde van Luxemburg. Welk station komt het meest in aan merking om.eruit gedraaid te worden ten faveure van RTL 5? Effe meeden ken, zou Lubbers zeggen. Nederland 1? Daar valt natuurlijk het een en ander voor te zeggen. AKN deugt toch van geen kant. De AVRO leeft in het verle den, de KRO dondert Hans van Willi- genburg en Theo Stokkink eruit om krampachtig jeugd uit te stralen en de NCRV zet Frank Masmeijer buiten de deur, maar haalt Jos Brink binnen als de nieuwlichter in de duisternis. Wal moeten we trouvyens met die Duitse zenders? Is het echt nodig om drie en als RTL Television ook nog in het pakket zit vier Oosterburen na een druk op de knop van de af standsbediening in huis te krijgen. Niet om alles en iedereen ovei één kam te scheren, maar het (verre en recente) verleden heeft genoegzaam uitgewe zen dat de wijzen lang niet altijd uit het Oosten komen. Maar goed, daar gaat het nu even niet over, wel over dat na- synchroniseren waar die lui het patent op hebben. Ze zijn daar sinds jaar en dag in staat de grootste kassuccessen te verzieken door de oorspronkelijke acteurs en actrices te overstemmen met dat afgebeten Pruisische ge- te u toon. Wat hebben we aan diejen Belgische zotten? Een leven zonder BRTN is te le ven hoor, zekeren vast. En die BBC hoeft ook niet zo nodig. Er zijn van die Nederlandse kijkers, die graag laten blijken dat ze de schriftelijke Teleac- cursus Engels voor beginners niet zon der succes hebben gevolgd. En die ge ven dan ineens hoog op over al die meesterlijke programma's die aan de overkant zouden worden gemaakt. Geen betere tennisverslaggever dan een Britse. En us Heinzedan? Desnoods kan MTV ook opgeruimd worden, wat moet je met al die onge coördineerde herrie? Super Channel heb je ook niks aan, wie zit in vredes naam nog te wachten op de familie Cartwright, die vandaag de dag in het bejaardenhuis hooguit nog gaten schiet in daar opgestelde bloempotten. Laten ze voortaan RAI Uno in Italië houden en TV5 lekker bij die eigenwij ze knurften bezuiden België. Frans wordt hier alleen nog gesproken door een paar hardnekkige leraren Frans en door trouwe lidmaten van de Waalse Kerk. Moet je het daarvoor doen? Nee dan RTL 5, dat wordt straks genie ten, reken maar van yes. En hoe blij was Nederland al niet met RTL 4. Zeker het vrouwelijke deel van het kijkers volk, zoals onderzoek heeft uitgewe zen. Goed trouwens voor dit land dat het Groothertogdom cultureel over ons waakt. Daar weten ze ten minste wel wat het kijkersvolk wil. Laat de vrije tijd zich nog vullen zonder Bold en Beauti- fuP. Hoe fijn houdt Hans van der Togt de boel hier niet bezig, met aan z'n zij de Leontien? En wat te denken van Goede Tijden, Ursul, Keyl, Viola, Tineke, Henny Huis man en Sandra, die volgens een rod delblad laatst ontzag Inboezemde met haar laag uitgesneden jurk. Kan het mooier? Het kèn mooier! Althans volgens Bert van der Veer, programma-directeur van RTL 4. Natuurlijk heeft hij zichzelf ook wel eens de vraag gesteld: RTL 5, wie zit daar nou op te wachten? Wat een rompslomp zou het allemaal niet geven? Dat moet dan maar, hadden ge leerde rekenmeesters ook Van der Veer voorgehouden. Want de geleerde re kenmeesters hadden wel degelijk een gat in de markt ontdekt, goed voor 125 tot 150 miljoen gulden aan reclame-in komsten. Een categorie kijkers man nen, hoger opgeleiden en hoger opge leide mannen werd onvoldoende bediend en ging daarom uit balorig heid biljarten of naar Lions Club-bij- eenkomsten. Om aan te geven dat ze bij RTL hun ta len spreken verwoordde Bert van der Veer een en ander als volgt: „Dan wor den de hopelijke inkomsten van zo'n station vergeleken met de geprognoti- seerde uitgaven en dat is boeiend, hoor. Most pessimistic scenario (frus trated by recession), most realistic sce nario (natural growth of advertise- mentmarket), most optimistic scenario fdat was mijn lievelingsscenario) en in eens springt er dan een rekenmachine opgroen."(..) Er is wel een ingrijpende voorwaarde gesteld: vrouwen en kinderen eerst uit het potentiële kijkersbestand van RTL 5. Prima ontwikkeling, eindelijk eens geen softe beslissers aan het werk geweest. Kerels boven de 40 moeten ook maar een kanaal verder zwem men, tenzij ze meer diploma's weten te overleggen dan het verkeersspeldje en Gerard van Putten het moedermavo-diploma. Het staat nog niet vast wat jongere mannelijke intellectuelen allemaal voorgeschoteld krijgen, maar Van der Veer kennende komt het allemaal wel goed. Jongeren krijgen vanaf 2 oktober mogelijk Bever ly Hills voorgeschoteld, desnoods met dezelfde postcode en een ander huis nummer. Wat fijn moet dat zijn om als mannen onder elkaar al die gelikte BMW-spots (gesteld dat die snelle au tojongens bereid zijn te adverteren na tuurlijk) te zien langskomen, in plaats van dat geneuzel over witwas en baby's zeiknatte luiers te moeten aanhoren. Zowaar is er in de persoon van Van der Veer een kerel opgestaan die heeft dur ven zeggen wat al jaren wordt verzwe gen. Binnenkort kan er naar sport ge keken zonder hinderlijke interrupties over keepers die veel kortere en strak kere broekjes aan hun kont zouden moeten hebben. RTL 5? Dat wordt straks een teeveetje extra aanschaffen om op de hobbyzolder lekker naar ge spierde films van Schwarzenegger te kijken. En naar mooie blote meiden, daar houdt het doorsnee lid van de doelgroep van RTL 5 ook wel van. Op z'n tijd, want hoe zei ons aller Bert het vorige week ook al weer? „Aangezien RTL 5 de drinkplaats wil zijn voor het denkend deel van de hersenpan, moet dat niet te veel overwoekerd worden door gehijg uit zwetende lichamen." Die Bert. Alsof een kip zonder kop het heeft over een kind met een water hoofd. Anna Garcia'geeft zich bloot Anna Garcia: „Prince wilde mij altijd maar om zich heen hebben, maar ik wilde altijd al een eigen inkomen." ENSCHEDE GPD ry M e figureert binnenkort M .weer in de Playboy, m éi Anna Garcia geeft zich bloot op de Seychellen. En zo is het cirkeltje in haar leven rond. Begon zes jaar geleden haar affaire met Prince immers ook niet toen ze voor het man nenblad op Ibiza een blootses sie had gedaan? Hij was er in dertijd tegen, maar ze zette door. Nu heeft Prince niets meer over haar te zeggen. Het is over en uit. „Voor mij is het niet als een relatie met een gewoon ander mens. Ik ken hem zo goed." Niettemin zal haar imago van De Nederlandse Vriendin van Prince haar nog wel even blijven achtervolgen. En dat wil ze niet. Ze heeft dat nooit gewild, ook niet toen Prince haar meenam naar party's en overduidelijk trots op haar was. „Ik heb nooit het verlengstuk van iemand, hoe beroemd ook, willen zijn. Misschien is dat ook de reden van de breuk geworden." Draad opgepakt Even voor de goede orde: Anna zingt weer. Binnenkort komt, als het een beetje meezit, de dance-CD T minus 5 uit waar aan Anna heeft meegewerkt. Garcia heeft de draad opgepakt die ze een jaar of zes geleden heeft laten liggen, toen ze van haar dance-plaat Ronnie took to Russia in Duitsland 200.000 exemplaren verkocht. Zestien was ze toen. Prince was toen al in haar le ven, zij het op de achtergrond. Dat kwam zo: „Ik ben nogal wat verhuisd in mijn leven. Mijn moeder is Engelse, mijn vader is Mexicaan. Mijn moeder is her trouwd met een Nederlander. Toen ik vijftien was woonden we in Londen, vlakbij het VVem- bley-stadion. Op een dag liep ik langs het stadion en toen waren roadies bezig kisten uit te laden. Ik vroeg wie er zou optreden en ze zeiden: Prince. Dat zei me niet zo veel. Ik had het meer op Michael Jackson." „De roadies zeiden toen: wil je naar het concert? Ik dacht: ach, waarom niet. Nou, als ik hielp met dozen sjouwervzou- den ze me een kaartje geven. En ik kreeg een kaartje: voor de VIP-tribune. Dat betekende ook dat ik welkom was op de party na het optreden. Op dat feest sprak Prince me aan, hij vroeg wie ik was en wat ik deed. Hij bleef maar praten en toen vroeg hij me opeens of ik met hem mee naar z'n hotel wilde gaan. Ik mee. Ik dacht er niet bij na. Ik dacht ook niet dat hij me wilde versieren. Ik vond het gewoon leuk om met hem te praten. En we hebben ook gepraat, tot acht uur de volgende ochtend. Mijn moeder was zo ongerust. Die had de politie al haast gebeld. Woedend was ze. En wat we dan wel hadden gedaan. Die ge loofde ook niet dat we alleen maar hadden gepraat. „Het moest afgelopen zijn, vond ze. Ik mocht hem niet meer bellen en dat heb ik ook niet gedaan. Maar hij bleef wel in mijn hoofd zitten, want ik was hem toch erg aardig gaan vinden." Garcia woonde inmiddels in Nederland, toen ze na een be zoekje aan een discotheek de kans kreeg een plaat te maken. Het kan soms raar lopen in ie mands leven. Ze was nietsver moedend naar die tent gegaan om de toen mateloos populaire Georgie Davis te zien en had spontaan zelf ook de microfoon nog ter hand genomen. Van het een kwam het ander, voordat ze het wist Vond Anna Garcia zich zelf in Duitsland terug voor de platenopname. Talent Onder het maken van de hoes foto's merkte de fotograaf op: je hebt talent voor modelling. En hij heeft toen mijn telefoon nummer aan Playboy in Duits land gegeven. Die hebben me gebeld en het resultaat was een topless-/bloot-reportage op Ibi za." „Dat jaar zou Prince in Ne derland optreden en ik wilde daar naartoe. Die rare ontmoe ting in Londen bleef niaar in mijn hoofd zitten. Toen ben ik in Amsterdam naar de disco theek gegaan waar ik wist dat hij 's avonds zou komen. Hij kwam daar inderdaad en ik ben expres langs hem heen gelopen, gewoon om te kijken of hij me nog herkende. En toen hoorde ik hem opeens zeggen: dag An na. Hij was me dus niet verge ten." De volgende dag gingen ze ergens eten. Nooit had zij de popster ook maar een woord over zichzelf verteld, piaar Prin ce bleek veel meer over haar te 'weten dan ze in haar stoutste dromen had vermoed. „Op een gegeven moment voerde hij me een hapje ijs en toen zei hij: zo, daar zit ik een Playboy-bunny te voeren. Hij wist het dus. En, zei hij, je kunt nog wel onder publi catie uit. Ik zal je een advocaat bezorgen. En of ik de volgende dag met hem meeging naar De nemarken waar hij moest optre den. Want hij had wel gevraagd of ik toch zijn girlfriend wilde worden." „Sindsdien ben ik hem steeds achterna gereisd. Later heb ik ook bij hem in Massachusetts gewoond. Maar het zat me toch een beetje dwars dat hij die re portage in Playboy wilde verbie den. Hij wilde me steeds om zich heen en hij wilde echt niet dat ik ook in de showbizz zou gaan. Hij wilde dat ik ging stu deren. Hij zag me al als een suc cesvol advocate. Maar dat wilde ik niet." „Na twee jaar kreeg ik een aanbieding voor een plaat in Londen en die wilde ik echt niet laten lopen: ik zag dat als een kans om mijn vleugels uit te slaan. En toen heb ik de knoop doorgehakt. Prompt bood hij me aan een rol te spelen in zijn film Grafptti Bridge. Maar ik vond dat hij me op oneigenlijke gronden vroeg. Dus heb ik voor de eer bedankt. Ik ben naar Londen gegaan. Hij belde me af Met ingang van morgen be steedt NOS-TV ruimschoots aandacht aan de Tour de Fran ce. De 80ste editie van La Gran de Bouclé begint in Le Puy du Fou. Dagelijks zijn op Neder land 3 alleen op 16 juli wordt de etappe via Nederland 2 uit gezonden rechtstreekse re portages van de Tour te zien. Op 15 en 22 juli worden de etappes van start tot finish op de buis gebracht. Het gaat dan respectievelijk om de Alpenrit Serre-Chevalier naar Isola 2000 en om de Pyreneeën-etappe Tarbes-Pau. Mart Smeets en Jean Nelissen verzorgen, zoals gebruikelijk, het commentaar. Aangezien de aanvangstijden van de Touruitzendingen per dag wisselen, wordt vanaf half twee 's middags op Nederland 3 aangegeven hoe laat de reporta ge wordt verwacht. Studio Sport komt dagelijks j rond tien voor zeven uitgebreid I op de die dag verreden etappe;2C terug. De samenvatting wordf|2G aangevuld met beelden van een' eigen NOS-camerateam. Ook zal telkens een vraaggesprek met een Nederlandse coureur worden uitgezonden. Op zon dag wordt de Toursamenvatting in de reguliere Studio Sport-uit- zending ondergebracht. Op de;21 twee rustdagen (13 en 20 juli) wordt in de avonduitzending van Studio Sport een overzicht gegeven van het verloop van de - voorgaande ritten. Ook Teletekst volgt de Touri op de voet en wel op de pagi na's 680 tot en met 687. De fi nish reportages worden ten be hoeve van doven en slechtho renden ondertiteld op pagina 888. 2: Amerikaanse cijfermanie op Wimbledon FOTO'S GPD en toe. vroeg me of ik weer bij hem kwam. „Van zijn secretaresse hoorde ik dat hij ook Kim Basinger voor de rol die hij mij had aangebo den had gevraagd, maar dat ze na een paar dagen ruzie hadden gekregen en dat ze het aanbod had afgeslagen. Daarna belde hij. Ik zei toen tegen hem: waar om heb je nu mijn rol zo maar aan Kim aangeboden? Ik was echt kwaad. En toen zei hij: An na, laat jij me nu ook al vallen? Nu ben je net als iedereen." „Ruzie dus. En sindsdien ben ik met mijn eigen werk doorge gaan. Ik heb die plaat in Londen gemaakt, die overigens niets is geworden. En ik heb mijn mo dellenwerk voortgezet. Ik heb weer een reportage voor Play boy gemaakt. Weer was het mijn eigen beslissing en nie mand die er deze keer bezwaar tegen maakte. Ook mijn Ameri kaanse vriend niet. Die is zo an ders. Met hem wil ik wel graag mijn leven door. In januari heb ben we een kindje gekregen, een zoon. Het liefste zou ik ver der gaan met zingen. Misschien dat de nieuwe CD een succes wordt. En Prince...Het was een leuke ervaring." WIMBLEDON SUSAN WATTS THE INDEPENDENT Wimbledon mag dan bol staan van de tradities, het tennistoer nooi gaat op zijn manier wel degelijk met de tijd mee. Het randgebeuren is dit jaar een op- rrlerkelijk verschijnsel rijker. Bij sommige wedstrijden zitten twee toeschouwers aan de kant over een toetsenbord en beeld scherm gebogen. De een zit aan het beeldscherm gekluisterd en geeft informatie door, de ander voert alles razendsnel in het sys teem. Met name televisiecom mentatoren hebben belang bij deze vorm van dienstverlening. Nog tot en met zondag lopen er tien van die koppels op de banen van de All England Club rond. De statistische gegevens die deze 'data-teams' verzame len, wordt in een netwerk van ruim 70 computersystemen in gevoerd. Wie meent dat tennis- commentatoren meestal weinig te melden hebben, zal deze ont wikkeling ongetwijfeld toejui chen. Toch zitten er ook minder gunstige kanten aan. Hoe meer .gegevens er worden gespuid, des te minder er sprake kan zijn van een bevlogen sportverslag geving. Uitwassen In Amerika bestoken sportcom- mentatoren het publiek onafge broken met statistische gege vens. De Europese sportverslag geving heeft zich nog niet aan dergelijke uitwassen overgege ven, maar er zijn ontwikkelin gen gaande die erop duiden dat het Amerikaanse voorbeeld hier op den duur navolging krijgt. Elk jaar krijgen kijkers meer cij fers voorgeschoteld: hoeveel wedstrijden een speler in de af gelopen zes jaar op gras tegen zijn huidige tegenstander heeft gewonnen of verloren, in hoe veel sets dat gebeurde en hoe veel aces daarbij werden gesla gen dat soort informatie. Dank zij het legertje data-ver zamelaars worden deze statisti sche gegevens nu ook 'live' ge leverd. Op elk willekeurig mo ment tijdens de wedstrijd kun nen radio- en televisieverslag gevers die op het systeem zijn aangesloten de resultaten van een reeks balwisselingen terug halen, trends in het spel van de spelers herkennen en de kijkers precies vertellen welke slagen (service, service-return, volley, etc.) bepalend zijn voor de machtsverhouding op de baan. Al deze informatie is samen gebracht in een multimedia sys teem. waarbij bewegende vi deobeelden, statistische tabel len en computergrafieken tege lijkertijd op één computer scherm worden weergegeven. De commentator kan verdere informatie oproepen door met zijn vinger de betreffende ru briek op het interactieve beeld scherm aan te raken. Via een verbinding met een databank in de Amerikaanse staat Florida kunnen zelfs gede; tailleerde gegevens worden op geroepen over de wedstrijden die een bepaalde tennisspeler in de afgelopen jaren heeft ge speeld, evenals een kort carriè reoverzicht van alle spelers in het circuit. De kadertjes die af en toe 'onderin het televisie beeld verschijnen en waarin het aantal dubbele fouten of suc cesvolle eerste opslagen wordt bijgehouden, komen van het zelfde netwerk, dat door IBM is opgezet. Analyse Het IBM-systeem kan een wed strijd direct analyseren en trends oppikken die vroeger pas achteraf konden worden onder kend, en dan nog alleen aan de hand van de aantekeningen van de scheidsrechter. Uit het IBM- systeem is duidelijk gebleken dat bijna.iedere wedstrijd wordt gewonnen door de speler die de minste fouten maakt, niet door de speler die de meeste flitsen de acties of de mooiste passeer: slagen produceert. Maar het publiek herinnert zich vooral de spectaculaire bal wisselingen, niet de keren dat een service-return in het net be landt. Het publiek verkijkt zich ook op het belang van de hard heid van de service. Een harde service zegt niets over de effec tiviteit. Een langzame, maat goed geplaatste of verrassende service scoort minstens zo vaak. Het is de taak van de sportcom- mentator om de statistische ge gevens voor de kijkers te inter preteren. Een goede verslagge ver heeft voeling met de eb- en vloedbeweging van een wed strijd en het drama van de men tale krachtmeting, waardoor spelers soms relatief eenvoudi ge ballen missen. Goede com mentatoren weten echter ook wanneer ze de beelden voor zichzelf moeten laten spreken. Computerinformatiesystemen hebben hun plaats in de sport verslaggeving, maar zullen nooit de essentie van de sport kunnen weergeven. VERTALING. MARGREET HESLINGA

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10