Edelklasse opgewaardeerd uparkeren kunt Weg en wiel Veiliger auto slepen met speciale stang Fiats sportcoupé roept herinneringen op omeen 100% rake groep autoliefheb- bers te berei- rWWïfe ken. Bel onze advertentie afdeling. Ruiten wissen terwijl je remt en toetert Per fiets naar de Noordpool Autobedrijf de Wit 10NDERDAG 1 JULI 1993 Een lege accu en dus niet kunnen starten, het over komt je soms op het meest ongelukkige moment. De auto laten aanduwen door welwillende buren is een van de mogelijkheden, Met startkabels kan ook even stroom van een andere auto worden geleend. Een derde mogelijkheid is met een sleepkabel laten aansle pen door een andere auto. Maar dat vereist zowel van de aanslepende chauffeur als van degene die in de stroomloze auto achter het stuur zit veel rij-ervaring. Zodra de motor pruttelt moetje beheerst afremmen, om de kabel niet te laten breken, en vooral ook niet tegen de achterbumper van je voorganger te knallen. Lange ritten veroorzaken op de grote weg vaak hoogst onveilige situaties. Met een sleepstang is men van die narigheid af. Zo'n stang houdt de afstand tus sen beide auto's constant, ook als er plotseling moet worden geremd. Er is een slimme oplossing voor: drie delen van elk 60 cm lang die met pinnen aan elkaar kun nen worden gekoppeld. In de kofferbak neemt dat pak ketje, in een stevige hoes van kunststof, dus nage noeg geen ruimte in. Deze manier van aanslepen is ook voor het overige verkeer veilig. Deze stang, geschikt voor auto's tot een gewicht van 2.500 kg, is voor onge veer 50 gulden in Half- ordswinkels verkrijgbaar. Flexibele wisser Het na eon wasbeurt afzemen van de carrosserie kan ook met een wisser gebeuren. Halfords heeft daartoe een handige flexi bele wisser met een buigzame rubber wisflap, die nauwkeurig alle welvingen van carrosserie en ruiten volgt. De auto is snel en gemakkelijk geschikt te ma ken voor de eindafwerking, het nawrijven met een zachte doek. Ook voor het verwijderen van condens op de binnenkant van de ruiten is de buigzame auto- wisser heel handig. Verkrijgbaar in Halfordswinkels voor om streeks acht gulden. uw auto-aan bieding acce- lereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donder dag raak! Bel onze adver- tentie-af deling. Olympische sponsor Volvo is een van de hoofdspon sors van de Olympische Win terspelen van 1994. De Zweed se fabrikant is de exclusieve le verancier van alle vervoermid delen tijdens het Olympische evenement in Lillehammer. Nu ook dieselmotoren met vier kleppen per cilinder 398, 198,. 98,- 98 yg' Cort na de introductie van de C-klasse als opvolger van 'iis'?e 190-serie, heeft Mercedes ook een vernieuwde ^g'JOO/300-reeks voorgesteld, die voortaan als E-klasse door I ^g'let leven zal gaan. Utrecht 98,- 39, Jaimler-Benz heeft in de ni 1 95^e E-klasse, die tussen de c pacte C- en de prestigieuze S- klasse in zit, een aantal opwaar deringen toegepast. Gewijzigde detailleringen aan het uiterlijk maken er evenwel niet echt een andere auto van. De motorkap is gewijzigd, de grille (nu zonder MB-badge) steekt niet meer uit maar maakt nu deel uit van die motorkap. De traditionele ster staat niet meer op de grille, maar bevindt zich nu op de motorkap. De vèrstralers vormen door hun vloeiender ontwerp een beter geheel met de rest van het kop lampfront. Hetzelfde front zien we ook bij de nieuwe C-klasse. Achter op de E-klasse is alleen het staande deel van de kof ferklep gewijzigd in de vorm van een terugvallende behui zing voor de kentekenplaat, waarboven een chromen rand over de verlichting zit. Links zit de type-aanduiding, die altijd met de letter E van Edelklasse begint, gevolgd door de cijfers van de motorinhoud. Tegelijk met de komst van de vierklepsdiesels in de C-klasse, doet deze techniek zijn intrede in de E-klasse. De E 250 Diesel beschikt over de 2.5 liter vijfci linder motor die goed is voor 83 kW/113 pk. Een treetje hoger bevindt zich de E 300 Diesel met een 3.0 liter zescilirtder die 100 kw/136 pk levert. Deze motoren bieden volgens Daimler-Benz 20 procent meer vermogen en trekkracht (kop pel) tegen 8 procent minder verbruik. Gemiddeld ligt het verbruik rond 1:14. De prijsverhoging van de aan gepaste E-modellen varieert van 0,6 tot 2,1%. De E-klasse begint bij de E 200 Diesel, die voor 76 mille staat genoteerd. Vlak na het in de openbaarheid brengen van de Uno-opvolger, genaamd Punto, komt de Italiaanse autofabrikant Fiat met de volgende uitbreiding naar buiten. Het betreft de eerder aangekondigde, maar nog naamloze coupé op Pininfarina. Op een subtiele coupé, die voor het einde van dit jaar zal wor- moderne ontwikkelingen op technisch gebied den geïntroduceerd, is het fraaie resultaat van aan toegevoegd. De 4,25 meter iange vierper- een gezamenlijk project van het Fiat Styling soons coupé zal verkrijgbaar zijn met een 2.0 Centre en de Italiaanse ontwerpstudio's van liter 16-kleppen motor, met of zpnder turbo basis van het Tipo-chassis, waarmee Fiat te rugkeert op de sportwagenmarkt. De nieuwe r hebben de compressor (respectievelijk 190 en 140 pk) en ontwerpers klassieke stijlelementen en heden- keus uit twee uitrustingniveaus. Wat de nieu- daagse vormgeving gecombineerd en daar we Fiat gaat kosten is nog niet bekend. 1 1 O Thema Elektromagnetische Verdraagzaamheid steeds complexer Auto's worden steeds meer vol- daarvan, des te onvoorspelbaar- Volkswagen bij voorbeeld voor- gestopt met elektronica. En daarmee neemt natuurlijk de kans op storingen ook toe. der zijn de storingsinvloeden. De oorzaak hiervan is de i breiding van de elektromagneti- komt men dergelijke storingen onder de noemer 'elektromag netische verdraagzaamheid' Golf was de eerste auto die in het EMV-centrum alle onder zoeken op het gebied van de elektronische verdraagzaam- Stelt u zich eens voor dat bij ge lijktijdig remmen en toeteren spontaan de.ruitewissers ii sche velden of spanningspieken (EMV). In een speciaal daarvoor heid onderging. werking treden. Of dat de motor en dat kan de technische be- i de elektriciteitskabels van de gebouwd meetcentrum zijn auto. Hierdoor kunnen storin gen worden veroorzaakt in de stroomgeleidendeonderdelen Naast een grote hal, waarin de twintig vakmensen voortdurend modellen op een draaibare rol- i politieauto afslaat z dra de mobilofoon wordt ge bruikt. Hoe meer elektronica in de auto en in de omgeving trouwbaarheid v gevaar brengen. idea bezig met dit thema. Volkswagen heeft 18,5 miljoen D-mark geïnvesteerd in dit nieuwe centrum, dat door zijn grootte en de omvang v Het spreekt vanzelf dat de fabri- metingen uniek is in Europa. kanten hierop alert zijn. Bij Der 2 (derde generatie) FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen viaANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Badhoevedorp en Nieuw Vennep, avond en nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Tussen Badhoevedorp en Roelofarendsveen, overdag. Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Amsterdam en knooppunt Rottepölderplei Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) T.h.v. Noordwijkerhout, avond en nacht. Richting Wassenaar: tussen Oegstgeest en Wassenaar, overdag. Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Naarden. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt de Hogt. Maastricht richting Eindhoven (A 2) T.h.v. de af- en toerit Urmond/Sittard. Utrecht - Den Bosch (A 2) Een Neder landse pool expeditie heeft plannen om de geografische Noord pool per fiets te berei ken. Het gaat om een tocht van 800 kilome ter over de bevroren Noordelijke IJszee. De organiserende stich ting 90 graden Noor derbreedte spreekt var 'een meedogenloos landschap, dat zich kenmerkt door extreme om standigheden als temperaturen van min zestig graden, ijsberen en kruiend ijs. Niet eerder pro beerde een Nederlandse expe ditie de Noordpool te bereiken en zeker niet per fiets. Het is nog niet precies bekend op wat voor fietsen de expedi- len-testbank onder realistische rij-omstandigheden met hoog frequente velden worden be straald, testen ingenieurs de au to en de afzonderlijke onderde len ook in een aantal laborato ria. De onderzoeken op het ge bied van de klassieke vonk-ont- storing vinden plaats in een kleine hal, of op een meetplaats in de open lucht. Op dit mo ment houdt men zich vooral ool^bezig met onderzoek naar de storende invloed van autote lefoons. Het wordt langzamerhand een aparte wetenschap om de als maar in omvang toenemende elektronische bagage harmoni eus in een auto onder te bren gen, zodat alle elektrische en elektronische onderdelen onder allerijomstandigheden goed functioneren zonder elkaar dwars te zitten met alle (verve lende) gevolgen van dien. Mini Tropic beperkt leverbaar Het is inmiddels 34 jaar geleden dat Sir Alec Issigonis met zijn Austin Seven, beter bekend als de Mini, op de markt kwam. Het wagentje is nog altijd een unieke verschijning op de weg en als het aan Rover ligt, blijft het Mini'tje voorlopig nog. De Britse fa brikant heeft momenteel een speciale, beperkt leverbare uitvoe ring in de aanbieding: de Mini Tropic. Deze versie heeft de uit rusting van de 1275 cc Mini Sprite, aangevuld met onder meer getinte ruiten, uitklapbare zijruiten achter, lichtmetalen (Co- oper)velgen en radiovoorbereiding met twee speakers. De Mini Tropic kost 19.900. Voor nadere informatie betreffende de Fiat Tipo HOOFDDEALER VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOOR PERSONEN- EN BEDRIJFSAUTO'S Zijlsingel 36 Leiden tel. 071-2236 35 Een brok temperament BUK IN HET VERLEDEN De Cordo-rotorbel wordt aan de binnenkant van het stuur gemonteerd. noordelijkste stukje vasteland. Dan resten nog 800 kilometer ijsvlakte. Volgens de organisatie is door gebruik te maken van fietsen een snelle tijd mogelijk. Draaibel Een bel die nooit schor is, nooit scheef staat, niet verbuigt, tieleden zullen rijden, maar vast kortom een bel die n r dóór- Tussen Beesd en Geldermalsen, avond. Den Haag - Utrecht (A 12) Utrecht richting Arnhem (A 12) Tussen knooppunt Lunetten en Driebergen, overdag. Bergen op Zoom - Rotterdam (A 29) Tussen Dinteloord en Willemstad. staat dat de basisvorm Terrain Bike is. De organisatie zegt nog in gesprek te zijn met een fietsfabrikant over de ont wikkeling van een voor dit doel geschikte fiets. TU-Delft werkt voor de organisatie aan een nieuw type poolslede, die de fietsers'vol met proviand zullen moeten voorttrekken. De stich ting zegt nog sponsors voor de tocht te kunnen gebruiken. 3 luidt de enthousiaste omschrijving van de Cordo ro- torbel door de firma Agu. De meeste fietsbellen hebben een zwak druk-draaisysteem dat snel vastroest. Bellen is er hele maal niet meer bij als de fietser de dop verliest. De Cordo re kent met al deze nadelen af. Het ging om van de paden af te draaisysteem werkt feilloos en gaan. Overigens laten terreinbe- minium of koper zijn iets duur der. Schade door ATB ATB-fietsers die van gebaande' paden afwijken veroorzaken schade in natuurgebieden. Dit blijkt uit een onderzoek van de stichting Recreatie naar de ge volgen van buitensporten op het natuurlijk milieu. Volgens de onderzoekers zouden er dui delijk aangegeven ATB-routes moeten komen, waar de fietsers zich aan moeten houden. Vol gens het onderzoek hebben voornamelijk jongeren in de leeftijd van 15 tot 24 jaar de nei- de dop kan er niet af vallen. De bel wordt op een onkwetsbare De expeditie vertrekt maart vol- plaats gemonteerd aan de bin gend jaar naar de North West nenkant Territories in Canada. Vandaar gaat het per vliegtuig naar het chroom kost de bel 7,50. Uit voeringen in zwart gelakt alu- heerders weten dat het algemeen wel meevalt schade. Paarden die van het terpad afwijken zouden heel wat meer vernielen in de na tuur. de Het verhaal gaat dat Carl Borgward deze coupé ontwierp om te voorkomen dat zijn vrouw een Volkswagen Karmann Ghia zou kopen. In ieder ge val is het een geslaagde variatie op een geslaagde auto, want de Borgward Isabella werd vanaf het begin (1954) alom gewaardeerd door het publiek. Het was een goede, betrouwbare auto die echter iets te zwaar was voor de 1.5 liter motor, waardoor de prestaties niet echt indrukwekkend waren. Maar het uiterlijk en de betrouwbaarheid maakten veel goed. Er gingen ruim 200.000 Isabella's de deur uit tot de banken de geldkraan dichtdraaiden en Borg ward in 1961 de fabriek moest sluiten. FOTO OLDTIMER IC OSNABRUCK

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9