Verbod hulp bij martelen Van muiter tot premier IK» Buitenland Indiase swami na 56 dagen alsnog gecremeerd Amnesty hekelt toename executies Saudi-Arabië Minder eten voor moslims Grieken willen Albanezen in toom houden OAE wil actievere rol bij oplossing conflicten Cyprus en Malta in wachtkamer van EG Ierland langzaam rijp voor echtscheiding Italië gooit oude kieswet overboord DONDERDAG 1 JULI 1993 Sjevardnadze doet Pepsi-test tbilisi» De Georgische president Sjevardnadze heeft de deuren wijd open staan voor het kapitalisme, maar blijkt van harde con- nog geen kaas te hebben gegeten. Bij de opening van ve Coca-Colafabriek nam hij een slokje en zei „Dit smaakt precies hetzelfde als Pepsi Cola!" Coca Cola, wereldwijd in een concurrentieslag verwikkeld met Pepsi, is krijgt-pas sinds enkele maanden voet aan de grond in de voormalige Sovjetunie. Pepsi is daar al 20 jaar alleenheerser. Rusland krijgt 1,5 miljard dollar Washington Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft Rusland gisteren een lening van 1,5 miljard dollar (zo'n 2,6 mil jard gulden) toegezegd. De lening is bedoeld om het land te hel pen bij de' overgang naar een vrije-markteconomie. Baltische staten krijgen weer gas moskou Rusland heeft gisteren de leverantie van gas aan de drie Baltische staten hervat. Vrijdag werden de gasleveranties aan Estland stopgezet nadat de Russische president Jeltsin de behandeling van de Russen in Estland had vergeleken met apartheid. Zaterdagen zondag werden de gasleveranties aan Letland en Litouwen stopgezet. Volgens het gasbedrijf hebben de drie landen hun rekeningen niet op tijd betaald. Politie vindt 60 ton hasj op zeebodem Lissabon Na twee jaar zoeken hebben de Canadese, Portugese en Nederlandse politie op de zeebodem bij de Azoren 60 ton hasjiesj gevonden die door mokkelaars in containers in zee was gestort. Dit is de grootste hasjvondst aller tijden. De Nederland se marine leverde een mijnenveger voor het speurwerk. Ver moed wordt dat een Nederlandse criminele organisatie bij het transport betrokken was. Amerikaanse rechter blokkeert Nafta Washington Een Amerikaanse federale rechter heeft gisteren het Noordamerikaanse Vrijhandelsakkoord (Nafta) geblokkeerd en bepaald dat de regering eerst helemaal moet uitzoeken welke gevolgen het verdrag voor het milieu zal hebben. Nafta werd door ex-president Bush overeengekomen met Canada en Mexi co. Volgens het vonnis mag zijn opvolger Clinton het akkoord niet naar het Congres sturen voordat er een milieurapport is ge maakt, wat maanden zou kunnen vergen. De regering-Clinton gaat in beroep. Slowakije lid Raad van Europa straatsburg De Raad van Europa heeft gisteren Slowakije en de Tsjechische republiek opgenomen als nieuwe leden. In het Co mité van Ministers onthield Hongarije zich van stemming over de toelating van buurland Slowakije. De Hongaarse regering had een dag eerder nog aangekondigd de toetreding van Slowakije met een veto te blokkeren. Budapest stelde dat de Hongaarse minderheid in Slowakije wordt gediscrimineerd. calcutta» ap-ind De Indiase swami (geestelijke) Thakur Balak Brahmachari heeft gisteren zijn 'reis naar de sterren' moeten afbreken. Een 5.000 man sterke politiemacht heeft het stoffelijk overschot van de op 5 mei aan een hart aanval overleden goeroe uit zijn tempel in Calcutta gehaald en gecremeerd. Brahmachari, die vanwege zijn communistische sympa thieën bekend stond als. de 'marxistische god-man', was de geestelijk leider van de sekte Santan Dal. Zijn duizenden vol gelingen meenden dat hun 73- jarige leidsman slechts schijn dood was. In afwachting van zijn wederopstanding bewaarde de sekte hem op grote blokken ijs, in een glazen vertrek met air-conditioning. Het was de bedoeling de goe roe zes maanden lang jn deze toestand te bewaren. Maar voor de Indiase autoriteiten was gis teren de piaat vol. Amnesty International heeft vandaag het aantal terechtstel lingen in Saudi-Arabië veroor deeld. Zeker 105 mensen wer den publiekelijk onthoofd tus sen 15 mei '92 en 15 mei '93. Ter vergelijking: in de VS met Het voedselrantsoen anderhalf miljoen Bosnië-Hercegovina wordt van af vandaag gehalveerd, als ge volg van de zware gevechten tussen moslims en Kroaten en het achterblijven van bijdragen uit donorlanden. Als er niet meer voedsel terechtkomt bij degenen die het nodig hebben, dreigt de hulpverlening in te storten, zo waarschuwde een woordvoerder van het Hoge Commissariaat van de Vluchte lingen van de Verenigde Naties (Unhcr) gisteren in Sarajevo. De militaire leiding van de Bosnische Kroaten heeft giste ren een algehele mobilisatie be volen, in antwoord op een mos lim-offensief op Mostar en de aanhoudende gevechten in Midden-Bosnië. Maatregelen tegen Israëlische dokters PORTRET: SOERET GOESEINOV De Israëlische artsenorganisatie heeft maatregelen aan gekondigd tegen artsen die meewerken aan het martelen van gevangenen door de binnenlandse veiligheidsdienst. Volgens het hoofd van de organisatie, dr. Ram Ishai, zal er een onderzoek worden ingesteld naar alle artsen die, ,,in strijd met alle medische normen", een 'martelformu lier' ondertekenen. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Het bestaan var kwam onlangs een congres va zo'n formulier in het licht op mensenrech ten-organisaties in Tel Aviv. De dienstdoende arts in een onder vragingscentrum van de veilig heidsdienst vult er op in of er medische bezwaren bestaan te gen onder meer het lange tijd boeien van de gevangene, het blinddoeken, isoleren of lange tijd laten staan in een ongemak kelijke houding. De Israëlisch-Palestijnse Art senorganisatie voor Mensen rechten beschuldigde op het congres artsenbond van een lakse houding. Maar de bond is nu bereid maatregelen te ne men, al is niet bekend gemaakt welke. Volgens dr. Ishai mogen artsen het bewuste formulier niet invullen. Evenmin mogen ze in de loop van de ondervra ging agenten van de veiligheids dienst van advies dienen of ant woorden op de vraag of het ver- hoor mag worden voortgezet. Volgens een uit 1987 dateren de verordening is in Israël het martelen van gevangenen al leen toegestaan als het gewelds niveau beperkt blijft tot „gema tigde fysieke druk". Wat die term inhoudt, staat nader om schreven in een geheime bijla ge, waarvan mensenrechtenor ganisatie al jaren de openbaar making bepleiten. gjirokaster Vlak bij Gjirokaster, een plaatsje bij de grens tussen Griekenland en Albaniëzijn politie en betogers gisteren met elkaar slaags geraakt. De demonstranten wilden protes teren tegen de uitwijzing vori ge week door Albanië van een grieks-orthodoxe priester. Al banië had de demonstratie verboden. De politie gebruikte de wapenstok en knuppels om ongeveer 500 inzittenden van zes bussen te verdrijven. In Gjirokaster, waar de betoging had zullen plaatsvinden, hing een gespannen sfeer. De uitge wezen archimandriet Maidonis zou zich schuldig hebben ge maakt aan anti-Albanese pro paganda. Griekenland heeft op zijn beurt de afgelopen dagen duizenden Albaniërs het land uitgezet. Grieken en Albanezen kunnen al eeuwenlang slecht met elkaar overweg. Er wonen ongeveer zes miljoen Albanezen op de Balkan, waarvan drie miljoen in Albanië zelf, twee miljoen in het door Servië geregeerde Kosovo, 200.000 tot 700.000 in de voor malige Joegoslavische republiek Macedonië en nog anderen in zuid-Servië en Montenegro. Er zijn minstens 80.000 Albanezen in Italië, afstammelingen van huursoldaten die in de 15de eeuw voor koning Alfonso van Napels vochten en van Albane zen die de Ottomaanse (Turkse) heerschappij in hun land ont vluchtten. Om aan de achterstelling en discriminatie, waaraan de Alba niërs in veel landen blootstaan, een einde te maken wordt in Ti rana soms hardop gedroomd van een Groot-Albanië. De Al banezen hebben het hoogste geboortecijfer in Europa en als deze trend zich voortzet, zo voorspellen demografen, zullen er in de 21ste eeuw meer Alba nezen zijn dan Serviërs en zul len ze de Grieken naar de kroon steken als het grootste volk op de Balkan. Voor de Serviërs en de Grieken is dit is een alarme rend vooruitzicht, dat hun vast beradenheid om de Albanese aspiraties in toom te houden al leen maar versterkt. De Albanezen, afstammelingen van de lllyriërs en Thraciërs die ooit de Balkan bewoonden, spreken een Indo-Europese taal die duidelijk verschilt van Griekse en Slavische talen. Er zijn echter ook cultureel en taal kundige verschillen tussen de Ghegs, Albanezen uit noord-Al- banië en Kosovo, en de Tosks, die in zuidelijk Albanië leven. De Albanezen vielen in 1478 onder Turkse heerschappij en werden pas in 1912 onafhanke lijk. Italië veroverde Albanië in 1939 en nadat de As-mogend- heden Joegoslavië in 1941 had den opgedeeld, bestond korte tijd een Groot-Albanië, dat Kos ovo en door Albanezen be woonde gebieden in Macedonië en Montenegro omvatte. Veel Albanezen kijken met trots op die periode terug. Van 1944 tot 1985 werd Albanië geregeerd door de stalinist En- ver Hoxha, die het land van de buitenwereld afsloot. Hoxha was een Tosk en het Albanese communisme was voornamelijk een Toskisch fenomeen. Maar als er weer een Groot-Albanië in het leven zou worden geroepen, zouden de Ghegs een minder heid vormen en zou het politie ke machtscentrum in Tirana worden verplaatst naar Pristinë en Prizren in Kosovo. De rivali teit tussen de Ghegs en de Tosks is één reden waarom de Albanezen het wellicht niet zo makkelijk af zou gaan om een verenigde staat te vormen. Een andere reden is dat Serviërs, Grieken en Slavische Macedo- niërs zich fel verzetten tegen een vergroot Albanië. Toch zou een eenwording vanuit geogra fisch oogpunt makkelijk uit voerbaar zijn, aangezien de meeste Albanezen in duidelijk omlijnde, aan elkaar grenzende Het weghalen van het stoffe lijk overschot was echter geen eenvoudige klus. Honderden volgelingen hadden zich bij het tempelcomplex geposteerd. Zij gingen de politie-agenten te lijf met drietandige speren en gooi den de agenten chilipoeder in de ogen. Zeker zestig agenten liepen verwondingen op. De sekteleden kregen steun van zieken, blinden en kreupe len die voor de tempel een menselijke barricade hadden gevormd. De swami had hen beloofd te zullen genezen als hij zijn 'reis naar de sterren' zou hebben beëindigd. Nadat de politie het stoffelijk overschot had verwijderd, liepen zij ver dwaasd en van alle hoop ontno men rond. De mensen die in de buurt van de tempel wonen, kunnen echter weer opgelucht adem halen. Zij zijn eindelijk verlost van de stank en de honderden sekteleden die sinds 5 mei hun tenten hadden opgeslagen bij het complex. twintig keer zo veel werden vorig jaar 281 rechtgesteld. De executies vinden vaak plaats nadat verdachten zijn veroordeeld alleen al op basis van een bekentenis, die dikwijls is verkregen door intimidatie en marteling. Griekenland heeft sinds het weekeinde duizenden Albaniërs de grens overgezet. Ook deze twee kinderen zijn niet welkom. Soeret Goeseinov is sinds giste ren rebellenleider af en tot premier van Azerbajdzjan ge promoveerd. Het parlement heeft de voordracht van waar nemend president Alijev goed gekeurd. Onder het corrupte regime van de communistische partijleider Moetalibov was Goeseinov een succesvolle wolhandelaar. Pre sident Eltsjibey zag wel iets in hem en direct na zijn verkiezing in juni vorig jaar benoemde de president de 34-jarige Goesein ov tot militair commandant in Nagorno-Karabach. In deze of ficieel Azerbajdzjaanse provin cie wordt sinds 1988 bloedig strijd geleverd met de overwe gend Armeense bevolking die aansluiting bij Armenië wil. In september begon Goeseinov een offensief tegen de Arme niërs. Noord-Karabach, met dis trictshoofdstad Mardakert, kwam onder zijn controle. Elt sjibey beloonde hem met de rang van kolonel en de eretitel 'nationale held'. Ook werd Goe seinov 'presidentieel bestuur der' van Karabach. Maar begin dit jaar veroverden de Arme niërs hun verloren gebied en de Azerbajdzjaanse strook tussen Karabach en Armenië. Azerba jdzjan raakte een tiende van zijn grondgebied kwijt. President Eltsjibey ontsloeg Goeseinov, wilde hem zelfs ar resteren. Maar de 'nationale held' trok zich met zijn eenhe den terug in Gjandzja, de twee de stad van Azerbajdzjan en ook een belangrijke Russische mili taire basis. Toen de Russische militairen vorige maand naar hun eigen land terugkeerden, stuurde Eltsjibey het leger op Goeseinovs vesting af. In de broederstrijd die volgde kwa men meer dan zeventig mensen om. Goeseinov denderde door naar de hoofdstad Bakoe en Elt sjibey vluchtte. Goeseinovs poli tieke vriend Alijev nam als Soeret Goeseinov. foto reuter waarnemend president de macht over en de twee begon nen over een machtsverdeling te praten. Helemaal rimpelloos verliep dat niet. Goeseinov eiste de volledi ge macht, maar volgens Alijev zou dit internationaal als een militaire staatsgreep worden beschouwd. Echte machtsmid delen had de 70-jarige Alijev niet. Uiteindelijk kreeg Goesein ov het premierschap aangebo den, mét controle over de mi nisteries van defensie, binnen landse zaken en geheime dienst, die eerder onder het presidentiële gezag ressorteer den. Vanuit Iran en Rusland zijn in middels al opgetogen reacties gekomen op de nieuwe ontwik kelingen in Azerbajdzjan. Tur kije, waarmee Elstjibey goede contacten had, is minder blij met de recente ontwikkelingen want de nieuwe leiding lijkt van plan die banden wat te laten vieren. Goeseinovs greep naar de macht garandeert zeker geen rust in Azerbajdzjan. hans celeunse correspondent die dertig jaar lang niet uit haar eigen problemen wist te komen, niet in staat zal zijn om conflic ten elders op te lossen", aldus de president. Afewerki beriep zich gisteren opnieuw op het feit dat de OAE niets heeft gedaan om de inwo ners van Eritrea te helpen tij dens hun decennialange strijd om onafhankelijkheid van Etio- pië. Volgens de president is de Eritrese gereserveerdheid van puur praktische aard is. „Waar moet de OAE haar hulpbronnen vandaan halen. Waar moet het geld vandaan komen en waar is de adequate organisatiestruc tuur die noodzakelijk is om bur geroorlogen en etnische conflic ten het hoofd te bieden." Eén van de grootste proble men van de OAE is haar begro ting, die voor dit jaar 27 miljoen dollar bedraagt. De leden zijn de organisatie nog in totaal 60 miljoen dollar schuldig. foto reuter yannis berahkis De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) gaat een actieve re rol spelen bij de problemen op het continent. Met dit voor nemen is gisteren in de Egypti sche hoofdstad Cairo het drie daagse topoverleg van de OAE afgesloten. De 32 aanwezige Afrikaanse leiders namen een resolutie aan die de oprichting van een commissie voorstaat, dat conflicten in Afrika moet zien te voorkomen of op te los- In deze commisie zullen Afri kaanse staatshoofden zitting nemen. Voorts werd besloten tot een speciaal fonds, waaruit diplomatieke activiteiten met betrekking tot deze nieuwe taak van de OAE moeten worden be kostigd. OAE-secretaris-generaal Sa lem Ahmed Salem stelde tot be sluit van het jaarlijkse topover leg dat de Afrikaanse leiders tot de slotsom zijn gekomen' dat Afrika in de eerste plaats zelf verantwoordelijk is voor de brandhaarden waarmee het continent onophoudelijk heeft te kampen. President Isayas Afewerki van Eritrea, dat dit jaar officieel als 52e lid tot de OAE toetrad, zei na afloop van de top geen enkel vertrouwen te hebben in de taak van de organisatie als heler van conflicten in Afrika. „Wij zijn ervan overtuigd dat de OAE, brussel peter de vries correspondent eg De Europese Commissie heeft gisteren de deur op een kier ge zet voor het EG-lidmaatschap van Malta en Cyprus. De twee eilanden in de Middellandse Zee mogen lid worden van de Gemeenschap. Maar voor wer kelijk tot lidmaatschap kan wor den overgegaan moeten er op lossingen komen voor de Turks- Griekse deling van Cyprus en de economische problemen van Malta. De Commissie schrijft dat in een advies aan de twaalf lidstaten. De twee landen deden hun lidmaatschapsaanvragen in 1990. In New York wordt onder aus- pieciën van de Verenigde Naties gewerkt aan een politieke op lossing voor de splitsing van het eiland in een Turks en een Grieks deel. De EG wil die vre desbesprekingen tot 1995 af wachten. Het eiland Malta moet volgens Brussel z'n economie grondig hervormen. Het piep kleine eilandje beschermt de ei gen bedrijven zeer sterk; aan sluiting bij de grote Europese markt zou tot 'grote schade aan de economie van Malta kunnen leiden'. Op de achtergrond van de af houdende houding van de EG speelt mee dat Brussel eerst in tern orde op zaken wil stellen alvorens de twee mini-staatjes toe toelaten. Het gaat daarbij om zaken als een zetel in de Commissie, tolken, veto-recht in bepaalde aangelegenheden en stemmen in de ministerraad of het parlement Ruim zeven jaar nadat Ierland in een refe rendum echtscheiding verwierp, lijkt nu de tijd rijp het uit 1937 stammende grondwettelijke verbod op scheiden af te schaffen. Volgend jaar kunnen de Ieren zich hierover opnieuw uitspreken. Maar voor het zover is moet eerst een reeks wet ten zijn aangenomen waarin eigendoms rechten en andere financiële kwesties worden geregeld. Mary O'Hagan had al snel in de gaten dat haar huwelijk geen stand zou houden, maar in een land waar scheiden onmogelijk is, valt het niet mee om uit elkaar te gaan. De 36-jarige Dublinse leeft sinds 1984 geschei den van haar echtgenoot. Inmiddels heeft ze een baby van acht maanden van een an dere man, met wie ze wil trouwen. Dat is echter niet mogelijk, tenzij haar wettige echtgenoot overlijdt of de bevolking zich volgend jaar uitspreekt voor legalisering van echtscheiding. Sinds 1989 is een wettelijke scheiding van tafel en bed mogelijk. Die regeling voorziet in de mogelijkheid van alimentatie en de wettelijke overdracht van eigendommen. Hertrouwen is echter verboden en in het buitenland geregelde scheidingen of geslo ten huwelijken maken weinig kans op er kenning. Maar er zit verandering in de lucht. Wettén die betrekking hebben op seksualiteit en het gezin worden geleidelijk minder streng. Zo besloot het parlement kort geleden con doomautomaten toe te staan. Tot 1979 wa ren condooms helemaal niet verkrijgbaar en sinds die tijd alleen voor gehuwde paren. Inmiddels heeft het parlement ook homo seksuele activiteiten uit het wetboek van strafrecht geschrapt. Mary O'Hagan der van haar kind, e ogen niet verschilt zonder het papiertje e nu samen met de va- situatie die in haar i een huwelijk. „Maar hoop fi nanciële nadelen", zegt z Ongetrouwde paren kortten namelijk niet in aanmerking voor de belastingaftrek voor echtparen. Maar wanneer één van de part ners een uitkering aanvraagt worden sa menwonenden wel als paar beschouwd en kijkt de sociale dienst bij de beoordeling van de aanvraag naar het inkomen van de andere partner. Maar voordat het referendum kan worden gehouden, moeten nog heel wat wettelijke hobbels worden genomen. Zo moet de mi nimumleeftijd waarop kan worden ge trouwd, worden verhoogd van 16 tot 18 jaar en moet met het oog op de verdeling van eigendommen de waarde van huishoudelijk werk in geld worden uitgedrukt. Ook wil de regering dat huizen van echtparen in gelijke mate eigendom worden van beide echtelie den. John O'Connor, vader van zangeres Sinead en oprichter van de Actiegroep voor Echt scheiding, vindt dat het tegenstanders van de legalisering van echtscheiding ontbreekt aan medeleven. „Het kan ze blijkbaar geen moer schelen als echtparen moeilijkheden hebben. Het is toch belachelijk dat we een systeem hebben dat het mogelijk maakt dat je een leven vol eenzaamheid en pijn leidt." Het Italiaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren zijn fi at gegeven aan de nieuwe kies wet die een grondige wijziging inhoudt van de manier waarop het parlement in de toekomst zal worden gekozen. De wet, die met 311 stemmen voor, 127 te gen en 99 onthoudingen werd aangenomen, moet worden goedgekeurd door de Senaat voor ze in werking treedt. Afgevaardigden worden straks gekozen volgens het Britse sys teem waarbij degene die in een kieskring in één enkele ronde de meeste stemmen vergaart, de zetel wint. Het systeem van de evenredige vertegen woord i ging, dat werd ingevoerd na de Tweede Wereldoorlog als reme die tegen de opkomst van nieu we dictators la Benito Musso lini, wordt daarmee afgeschaft. Nog maar een kwart van de 630 afgevaardigden wordt straks naar evenredigheid gekozen om te voorkomen dat de kleinere partijen volledig worden wegge- vaagd. De nieuwe .wet volgt op het referendum in april, waaruit een sterke wil bleek tot hervor ming van het systeem als gevolg van de recente golf van politiek ecorruptieschandalen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5