OPRUIMING Jeugd raakt steeds meer verslaafd Vijftien keer op toetsen drukken voor treinkaartje Minister Dales dreigt Kamer met opstappen Binnenland GroenLinks: Toeslag op vliegtickets Herdenking afschaffing slavernij Speurtocht na bommelding RARA leverde niets op Al 111 reacties op ritueel misbruik Crisisdreiging WAO is weer wat geluwd BVD heeft zich weer verkeken op RARA DONDERDAG 1 JULI 1993 3 VNG biedt weer koopkrachtbehoud den haag De gemeentelijke werkgevers hebben de ambtenaren bonden gisteren opnieuw koopkrachtbehoud geboden „voor zo veel mogelijk ambtenaren". Dat is ongeveer 1.1 procent meer loon. Eerder wezen de bonden dit als onvoldoende af, maar gis teren lieten ze weten het bod toch te gaan bestuderen. De pro vincies lieten gisteren weten met een nieuw CAO-bod te komen dat volgens de Groningse gedeputeerde 'aanmerkelijk hoger' zal liggen dan het eerdere bod van 0.7 procent. Overigens komt ook hier het bod niet in de buurt van de 2,5 procent die de bonden eisen. WAO-reparatie voor winkelpersoneel utrecht» Met een akkoord in het Centraal Overleg Detailhandel over de WAO-reparatie, is sinds gisteren voor alle 470.000 werk nemers in deze sector het WAO-gat gedicht. Onder het COD val len onder meer modezaken, elektrotechnische winkels, drogiste rijen, schoenenwinkels en slijterijen. De premie bedraagt 2,5 procent van het WAO-loon. De werknemers draaien voor de kosten op. Cel en TBS voor doden ex-vrouw zutphen Twee jaar cel en TBS met dwangverpleging kreeg een 36-jarige man uit Denventer gisteren opgelegd voor het doden van zijn ex-vrouw in december vorig jaar. Hij trok een vuilniszak over haar hoofd en draaide er een elektriciteitssnoer omheen. De twee hadden een zeer moeizame relatie vol drank en drugs. Op de bewuste dag dreigde de vrouw de man weer te verlaten. Hij dreigde daarop met zelfmoord, hetgeen door zijn ex-vrouw werd weggehoond. Toen hij vervolgens zijn haar en baard af knipte, zijn elpees vernietigde en zijn zorgvuldig gekweekte planten ging afzagen om te bewijzen dat het hem ernst was, zet te de vrouw het op een gillen. De man greep vervolgens de vuil niszak en kwam tot zijn daad. Mijnenjager vindt hasj bij Azoren den helder De Nederlandse mijnenjager Schiedam heeft op de zeebodem voor de kust van het Azoren-eiland St. Guel het afge lopen weekeinde een partij hasj opgespoord van circa 20.000 ki lo. De hasj werd in 1991 door een goed georganiseerde interna tionale bende op de zeebodem 'geparkeerd'. Justitie is al sinds 1991 bezig met het oprollen van de bende. Sinds de speurtocht begon, is in totaal 160.000 kilo hasj onderschept met een han delswaarde van ongeveer een half miljard gulden. Recentelijk zijn in Nederland achttien leden van de internationale smokkel bende aangehouden. Tien zitten er nog in voorarrest. KLM mag toch nog offerte uitbrengen den haag Een groep Nederlandse bedrijven onder leiding van de KLM mag alsnog een offerte uitbrengen voor het onderhoud van zeven zogeheten Chinook-transporthelikopters. Het werk vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 166 miljoen gulden. De opdracht voor de modernisering van de helikopters (kosten 160 miljoen) gaat naar de Amerikaanse Boeing. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. Het KLM-cönsortium was ook in de race voor het moderniseringswerk, maar haar offerte kwam volgens de Kamer veel te laat. den haag»gpp Minister Dales van Binnenland se Zaken heeft gisteren gedreigd op te stappen. Als de Kamer vasthoudt aan de eis om dui zend extra ambtenarenbanen te schrappen, gooit ze de hand doek in de ring. „Wanneer u mij tot het uiterste tergt, ben ik zo vertrokken, want ik ben erg on afhankelijk", antwoordde ze op de vraag van WD'er Linscho- ten. De liberaal wilde weten wat de minister zou doen, als een Kamermeerderheid van CDA en WD zou vasthouden aan de wetswijzigingen die de duizend extra ontslagen mogelijk ma ken. Dales wil zesduizend ba- r De politiebonden demonstreerden gisteren weer in Den Haag. Bij het overhandigen van een petitie speelden in op een eerdere opmerking van Dales dat ze over een nieuw loonbod nadacht en dat de ambtenaren een broedende kip niet moesten storen, foto anp Raymond rutting nen bij de rijksoverheid schrap pen. Het conflict tussen Dales en het CDA over de duizend amb tenarenbanen is gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer aangescherpt. CDA-woordvoer- der Paulis eist dat het kabinet zijn motie en die van PvdA-col- lega Zijlstra alsnog uitvoert. In die motie, die vorig jaar werd ingediend, willen beide coalitie partijen dat het kabinet de rijks overheid niet met 6000 maar 7000 ambtenaren afslankt. De PvdA vindt het voldoende als Dales belooft dat het volgend jaar gebeurt, maar een Kamer meerderheid van CDA en WD willen dat de banen nog dit jaar verdwijnen. Bi Nieuwe automaten werken ook met giromaatpas den haag theo haerkens Met de nieuwe kaartjesautomaten die de Neder landse Spoorwegen de komende maanden in ge bruik nemen, komt een eind aan het wanhopig zoeken naar een losse gulden of het voor een der de keer invoeren van het verfomfaaide en onwilli ge tientje. Betalen kan voortaan met de pas van de bank of de giro. Dat gaat snel, ook al moet daarvoor vijftien keer een knop worden inge drukt. NS hoopt dat reizigers massaal gebruik gaan maken van de automaten. „Als de medewerker aan het loket dit stampwerk niet meer hoeft te doen, blijft er tijd over om reizigers te woord te staan over abonnementen, reductiekaarten en voordelige routes", aldus een woordvoerder. Hij ontkent dat het verdwijnen van arbeidsplaatsen bij het bedrijf direct verband houdt met deze au tomatisering. Aan het plaatsen van de kaartjesautomaten op 150 van de 365 stations is vijf jaar voorbereiding voorafgegaan. Veel energie is gestoken in het hufterproof maken van de apparaten. Enkele ja ren geleden werden onder meer in Zoetermeer nog automaten verwijderd omdat ze geregeld werden vernield en zelfs gestolen. De nieuwe ma chines zouden beter bestand zijn tegen vuurwerk, water en bot geweld. De nieuwste technische snufjes maken het mo gelijk op afstand een oogje te houden op de ma chines. Een centrale post registreert alle gebre ken. Bovendien kan de lokettist op het naburig station door middel van een directe verbinding zien wat er aan schort als een machine onver hoopt toch defect blijkt te zijn. Zijn de kaartjes op, is het apparaat vernield of is de stroom uitge vallen? Het voordeel hiervan is dat de klant zon der kaartje onmiddellijk een eventuele boete kan terugkrijgen die de conducteur hem heeft opge legd. Om de bestemming aan te geven, toetst de rei ziger een code van vier cijfers in. Vervolgens geeft hij aan of hij eerste of tweede klas reist. Omdat het ook mogelijk is een kaartje te kopen voor vol gende week, vraagt het apparaat naar de datum. Gaat het om vol of gereduceerd tarief? Wil de rei ziger een enkeltje, een retourtje, een dag- of een vijf-retourkaart? De machine print het biljet en berekent de prijs. Die kan eenvoudig met munt geld worden voldaan, bankbiljetten lust de ma chine niet, die veroorzaken te veel problemen. Met pas en pin-code betalen kan met een extra druk op de knop. De code weer vier keer druk ken wordt ingetoetst. Het bedrag verschijnt en moet nog eens worden herbevestigd, Wie dat wil kan een bonnetje krijgen, uiteraard met nóg een druk op de knop. den haag cpd De regionale luchthavens in Ne derland moeten dicht. Schiphol mag niet meer groeien, op ker osine moet accijns worden ge heven en passagiers moeten een milieutoeslag gaan betalen op hun ticket. Die voorstellen doet de Tweede Kamer-fractie van GroenLinks in het blad Milieuschandpaal. In het blad zeggen de auteurs (onder wie fractievoorzitter Lankhorst) het vliegverkeer drastisch te willen aanpakken. De luchtvaart is volgens Groen Links de meest vervuilende vorm van vervoer. Daarom zou kerosine, die nu slechts dertig cent per liter kost, minstens 1,50 gulden duurder moeten worden. GroenLinks vindt bovendien dat het aantal vluchten van en naar Schiphol op het niveau van nu moet worden bevroren. Wel zouden er meer spoorlijnen worden aangelegd naar de na tionale luchthaven. De fractie constateert dat het luchtverkeer maar blijft groeien en dat het kabinet die sector geen strobreed in de weg legt. Daar is GroenLinks het niet mee eens. Die vindt dat de geluids normen strenger moeten wor den en dat niet de huizen moe ten worden verplaatst of geïso leerd, maar dat de vliegtuigen stiller moeten worden en niet meer boven woonwijken mogen stijgen. Jongen (10)zou tien kinderen hebben misbruikt purmerend cpd Een 10-jarig jongetje zou de af gelopen twee jaar in Purmer- end minstens tien kinderen in de leeftijd van drie tot tien jaar seksueel hebben misbruikt. Een aantal ouders van de ver meende slachtoffertjes heeft daar dit voorjaar aangifte van gedaan. Volgens de officier van justi tie in Alkmaar, F. Gelissen, is na overleg tussen de politie en de Raad voor de Kinderbe scherming besloten de jongen onder toezicht van de kinder bescherming te plaatsen. Vol gens Gelissen is dit gedaan om dat het strafrecht nauwelijks mogelijkheden biedt een kind van onder de twaalf te verho ren, terwijl vervolging hele maal is uitgesloten. Nadere details over de be schuldigingen wil Gelissen niet bekendmaken. Vanwege de be perkingen van het strafrecht heeft er geen strafrechtelijk onderzoek plaatsgehad. Gelis sen: „Het staat dan ook niet vast dat de beweringen van de ouders juist zijn". Jellinekcentrum is bezorgd: Jongeren roken, drinken en gokken steeds meer en ook het gebruik van soft en hard drugs neemt toe. Daardoor raken steeds meer jongeren in de problemen, zo consta teert het Amsterdamse Jellinekcentrum in het gisteren verschenen jaarverslag over 1992. In Nederland gokt één op de vier jongens onder de twintig jaar om geld. Veertig procent drinkt regelmatig, tien procent is minstens één keer per week dronken. Van de Nederlandse jongeren gebruikt twaalf pro cent softdrugs of andere be wustzijnsverruimende midde len. Terwijl er bij ouderen spra ke is van een dalend tabaksver bruik, is het aantal rokende jon geren de afgelopen drie jaar van 17 naar 23 procent gestegen. Walburg: „Langzaam maar zeker is het bizar om maar te doen of er niets aan de hand is. Zeker als je kijkt naar het hasj- gebruik. Terugdraaien van het softdrugbeleid kan niet meer. Je zult dus een strenger vergun ningenstelsel moeten creëren. Het is niet langer verantwoord geen beleid te voeren op dit ge bied", vindt Walburg. Hij pleit voor een vergunnin genbeleid om de verkoop van softdrugs in coffeeshops aan banden te leggen. De consu- rpent moet met bijsluiters wor den geïnformeerd over het per centage werkzame bestandde len in de cannabis en over ge volgen. Het Jellinekcentrum voor be handeling van verslaving kreeg vorig jaar een kwart meer klan ten. Deels komt dat omdat de methadonposten klanten beter doorverwijzen, daarnaast blijkt uit cijfers van de GG en GD dat er meer harddrugverslaafden zijn. In 1990 waren er zesdui zend, duizend minder dan het jaar daarvoor. Vorig jaar zijn er 7200 geregistreerd. Walburg is goed te spreken over de zoge naamde drangbehandeling. Bij na de helft van alle gearresteer de drugverslaafden koos voor afkicken in plaats van celstraf. Met Justitie vindt overleg plaats voor een aparte gevangenis voor verslaafde gevangenen. van beide directoraten en van de afdelingen directie voorlich ting bibliotheek en ondersteu ning automatisering kunnen voor onbepaalde tijd niet meer aan het werk. RARA heeft destijds ook de aanslag op het woonhuis van staatssecretaris Kosto van justi tie opgeëist. In een reeks van ja ren heeft RARA inmiddels tien tallen aanslagen gepleegd, on der meer op de ministeries van justitie van binnenlandse zaken en op vier Makro-vestigingen. Secretaris-generaal De Maat van het ministerie bevestigde vanóchtend dat de inspectie Ar beidsverhoudingen, doel van de aanslag, zich onder meer bezig houdt met het onderzoek naar misbruik en oneigenlijk gebruik van uitkeringen. Daarnaast houdt de inspectie zich bezig met het onderzoek naar werk gevers die illegalen te werk stel len. Maar specifieke onderzoe ken naar illegalen worden door de inspectie niet verricht, ver klaarde zij. Amsterdam Oorspronkelijke bewoners van Surina me, de indianen, staan stil en eerbiedig bij het hijsen ri de Surinaamse vlag en het spelen van de Sambu- ratrom. De bezinningsceremonie op het Amsterdam se Surinameplein gisteren was onderdeel van de ma nifestatie 'Dag van de emancipatie' ter herdenking van het afschaffen van de slavernij in de voormalige Nederlandse kolonie op 1 juli 1863. foto anp ruud hoff den haag/utrecht gpd De Stichting Korrelatie heeft de afgelopen dagen 111 gesprek ken gevoerd over rituele mis handeling. Volgens een woord voerder bestaat sterk de indruk dat in 34 gevallen de opbeller slachtoffer was. De telefoontjes kwamen los nadat de afgelopen dagen in diverse media aan dacht was besteed aan het on derwerp. Een woordvoerder: „Het zijn ontzettend moeilijke gesprek ken. Die mensen zijn echt doodsbang. Ze lijden aan een meerpersoonlijkhedenstoornis (MPS). Van hun ene 'ik' mogen ze het vertellen, maar de andere 'ik' dreigt met vreselijke straf fen. „De verhalen zijn vaak te erg voor woorden. Ik heb mensen aan de telefoon gehad die ver telden dat men giftige slangen over ze heen liet kruipen. Maar ook dat er ongeboren baby's werden geofferd en kinderen werden gedwongen dieren te doden." De Tweede Kamer vindt dat er een landelijk meld punt voor onderzoek en opspo ring van ritueel misbruik van kinderen zou moeten komen. Dat stelt de Kamer in vragen aan de ministers van justitie en WVC. De Kamer wil weten wan neer Justitie van het probleem hoorde en wat de bewindslie den tot nu toe hebben onderno men. De inspectie in Noord- Holland en Utrecht is bezig met een onderzoek. De Haagse brandweer kreeg vannacht om 02.15 uur een bommelding. Een kwartier later kreeg de politie een soortgelijk telefoontje. Volgens de woord voerster werd er een cassette bandje afgedraaid waarop een man en een vrouw aankondig den dat er binnen een half uur een bom zou afgaan bij het de partement. Bij een speurtocht rond het gebouw vond de politie naast een verdacht lijkende vuilniszak niets bijzonders. De bewakings dienst van het departement had tijdens de laatste ronde ook niets verdachts geconstateerd. Tot tien voor drie werd naarstig naar een bom gezocht, waarna het gebouw werd verlaten. Om precies drie uur ontplofte de bom in het gebouw zelf. Het ministerie was vanoch tend tot zeker half twee van middag voor alle 1800 ambte naren gesloten. De werknemers den haag «anp-gpd De crisisdreiging over de WAO in de Senaat is gisteren weer wat geluwd. De PvdA-fractie zal volgende week bij de uiteinde lijke afweging „ook acht slaan op politieke omgevingsfacto ren", zei PvdA-senator Van de Zandschulp gisteren aan het einde van het debat over de nieuwe WAO. Eerder had staatssecretaris Wallage van so ciale zaken gedreigd met een kabinetscrisis als de Senaat zijn fiat weigert. Van de Zandschulp zei te blij ven eisen dat er een oplossing komt voor werknemers die van wege een handicap pf een slechte gezondheid geen aan vullende particuliere WAO-ver- zekering kunnen sluiten. Het Verbond van Verzekeraars had dinsdag drie 'spionnen' naar de Eerste Kamer gestuurd om het debat te volgen. De lijn dat zij een absoluut stilzwijgen bewa ren over het verloop van de on derhandelingen, of, zoals Walla ge het wil noemen, „gesprek ken" met Sociale Zaken, werd even doorbroken. Als er een wettelijke regeling voor het Waarborgfonds komt, is de laatste blokkade voor overeen stemming weggenomen, beves tigde de delegatie. Tot dusver hebben zowel mi nister De Vries als Wallage zich daartegen verzet. De 'markt' moet dat zelf regelen, hield Wallage gisteren staande. Socia le Zaken heeft die afwijzende houding tegenover de verzeke raars al negen maanden volge houden. Befaamde collectie Oosterse en moderne handgeknoopte tapijten m alle afmetingen. Nu v<x>rdcliger dan ooit! Bijvoorbeeld: «Mooiste tapijten - grootste voorraad - laagste prijzen. Komt, ziet en overtuigt uzelfl utrecht taco slagter Nepali 241 x 173 uitzoeken v an vo or 895,- Kaskay 245 x 185 uitzoeken v an_2£5Ü^ vo or 1.280,- Bidjar 240 x 172 uitzoeken v anj~6?5^ vo or 995,- Zijden Kashmir 190x 125 uitzoeken v an^50^ vo or 2.350,- Heriz 305x206 uitzoeken v an^85fT vo or 1.470,- Sarouck Mir 360 x 260 uitzoeken v vo or 2.495,- Na de aanslag op het huis van staatssecretaris Aad Kostb, twee jaar geleden, schetste BVD-chef Docters van Leeuwen een beeld van de terreurgroep RARA. Een clubje van intelligente mensen rond de dertig met ideologische actiedoelen die geweld niet schuwen. Maar er was geen re den tot paniek. „We weten wie het zijn", zei hij. „Het is een kwestie van tijd ze op te pakken en te bewijzen dat ze de aanslag bij Kosto hebben gepleegd". Die tijd is inmiddels lang ver streken. Na negen maanden ga ven politie, justitie en de BVD het onderzoek in de zaak Kosto op. Volgens de tactieken van professionele terroristen wacht met de volgende aanslag tot je helemaal uit beeld bent verdwenen sloeg RARA van nacht in het Ministerie van So ciale Zaken opnieuw toe. Wat noopte Docters van Leeuwen destijds dergelijke uit spraken te doen? Bluf? Zelfover schatting van zijn veiligheidsap paraat? Het antwoord is niet eenvoudig. Over de Kosto-affai- re hebben deskundigen gezegd dat de BVD de structuur van RARA vanaf het begin verkeerd heeft ingeschat en mede daar door voortdurend achter de fei ten aanliep. Tussen 1985 en 1990 gingen vestigingen van de SHV (Makro) in vlammen op en werden onder Shell-bezinesta- tions bommen gelegd. Revolutionaire Anti-Racistiese Actie, afgekort RARA. was de naam waaronder een groep te genstanders van apartheid aan slagen pleegde op bedrijven met belangen in Zuid-Afrika. Maar leden van de groep ge bruikten ook andere fantasierij ke namen als 'Pyromanen tegen Apartheid', 'Revolutionaire Cel len Commando Ins Blaue Hinein', en 'Revolutionair Com mando No PaJIARAn'. Voor de BVD was het blijkbaar allemaal een pot nat. In april 1988 arresteerde de politie acht mensen in Amster dam die verantwoordelijk wer den gehouden voor de branden bij de Makro en de aanslagen op de Shell-bezinestations. RA RA leek te zijn ontmaskerd. Het overwinningsgevoel duurde niet lang. De harde bewijzen ontbra ken. Uiteindelijk werd slechts een van de acht verdachten ver oordeeld: die kreeg na lang juri disch getouwtrek achttien maanden cel, waarvan zes voor waardelijk. De dekmantel waaronder de terreurgroep sindsdien heeft ge opereerd, heeft pijnlijk blootge legd met wat voor mensen poli tie, justitie en BVD te maken hebben. De bomaanslag van morgen op het Ministerie van Sociale Zaken maakt nog eens te meer duidelijk dat het er niet om gaat onder welke naam de daders de terreurdaad opeisen, maar dat het gaat om 'profes sionals' die precies weten wat ze doen. RARA is te vergelijken met een moeilijk te bestrijden virus. Het verandert snel van vorm, maar blijft verwoestend. De BVD concentreert zich kennelijk te veel op de oude gedaante van de groep. Wellicht beweert BVD-chef Docters van Ix-euvven vandaag op een persconferentie opnieuw dat zijn dienst RARA goed in de smiezen heeft en dat het 'slechts een kwestie van tijd de club onschadelijk te ma ken. t de volgende aanslag zich

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3