Becker 'thuis' weer op zijn best Honkbalteam slaat toe Sampras stuurt Agassi naar huis U kunt nu belastingvrij uw bovenkamer verhuren. Sport Inval bij Marseille Maradona ontslagen bij Sevilla DONDERDAG 1 JUL11993 -chef rob onderwater. 0 Glenn Helder naar Vitesse arnhem» Glenn Helder heeft gisteren zijn handtekening gezet onder een driejarig contract bij Vitesse. De 24-jarige oud- Roodenburger, die vorige week al tot overeenstemming was ge komen, kwam de afgelopen seizoenen voor het Rotterdamse Sparta in actie. Helder neemt bij de Arnhemse deelnemer aan de UEFA Cup de plaats in van Philip Cocu. Deze is in de visie van trainer Herbert Neumann voorbestemd de opvolger van de naar Ajax vertrokken middenvelder John van den Brom te worden. Vermeij geselecteerd voor WK leiden» Marco Vermeij is geselecteerd voor het WK-wielrennen dat in augustus in Noorwegen wordt gehouden. De oud-Lisse- naar is door bondscoach Piet Hoekstra toegevoegd aan de ploeg voor de 100 kilometer tijdrit. Ook Servais Knaven, Pelle Kil, Jos Wolfskamp en Niels van der Steen behoren tot de selectie. Vermeij, tegenwoordig woonachtig in Frankrijk, verdiende zijn plaats vanwege zijn sterke optreden tijdens het NK afgelopen za terdag in Meerssen. Naast Vermeij werd ook Casper van der Meer geselecteerd. De oud-inwoner van Roelofarendseveen is gegadigde voor de wegwedstrijd. Hoekstra selecteerde een groep van tien renners met ondermeer John den Braber, Leon van Bon en Michael Boogerd. Leidse zeiler Groth in kernploeg leiden Karsten Groth is opgenomen in de Nederlandse kern ploeg. Samen met zijn bemanning Maurice Paardenkooper kreeg de Leidse 470-zeiler gisteren bericht van Zijn uitverkiezing. Van doorslaggevende betekenis was de tweede plaats, die het duo onlangs tijdens de Spa-Regatta in Medemblik behaalde. Volgende week vertrekken Groth en Paardenkooper naar de we- reldkmapioenschappen 470 in het Frans Crozon Morgat. Strandlopen in Noordwijk van start noordwijk» NOVO organiseert voor de 22ste keer een serie strandlopen. Vanavond om 19.30 uur gaat öp het Noordwijkse strand de eerste loop van start. Tot en met 19 augustus bestaat iedere donderdagavond de mogelijkheid om deel te nemen. De afstanden zijn 4 of 8 kilometer. Voor verschillende leeftijdscate- goriee"n worden klassementen opgemaakt. Afscheidsduel Carli en Aandewiel leiden» Rijnsburgse Boys organiseert op 4 augustus een af- scheidswedstrijd voor Huug Aandewiel en Ron Carli. Beiden hebben, zoals bekend, hun schoenen aan de wilgen gehangen. Rijnsburgse Boys wil het tweetal op Middelmors tegen het Griekse Panachaikipatros in het zonnetje zetten. De tegenstander is de nieuwe club van Rob Jacobs, de ex-trainer van onder meer Sparta, Feyenoord en Groningen. Nationale titel schaker Jan Smeets Jan Smeets van de Leidse schaakclub Op Eigen Wieken is onge slagen Nederlands kampioen geworden van de kinderen, gebo ren in 1985. De nu acht-jarige Smeets leverde die prestatie tij dens de jaarlijkse pupillendag van de Nederlandse Schaakbond. Vorig jaar was Jan Smeets in zijn leeftijdsgroep ook al ongenaak baar. In de ogen van Boris Becker staat te lezen dat hij dit jaar Wimbledon gaat winnen. Zijn tegenstanders weten wat dat betekent. Michael Stich was gisteren in topvorm en sloeg formidabele ballen, maar het is niet meer genoeg om deze Becker te verslaan. Hij is in vorm en zo te zien in trance. Het bewijs was de slopende en pakkende vijf setter die hij na vier uur en twintig minuten won tegen zijn landgenoot. londen» rob van der zanden ze Er is veel nodig om de 25-jarige Duitser straks van zijn vierde Wimbledon-overwinning af te houden. Pete Sampras, die vrij dag de halve finale speelt tegen Becker (de andere wedstrijd is Jim Courier-Stefan Edberg) kan zijn borst nat maken. Hier staat een man die niet lijkt te stop pen. Het duel Becker-Stich - res pectievelijk vier en acht op de wereldranglijst - was al voor aanvang beladen. Het Duitse treffen was een herhaling van de finale uit 1991, die door Stich werd gewonnen. Nog steeds denkt Becker met afschuw terug aan die memorabele eindstrijd. Hij zat toen geen moment in de wedstrijd en verklaarde na af loop dat hij alleen maar over de baan had gezweefd. Pas maan den later bekende hij dat hij voor het eerst had gëhuild om Thuis Wimbledon is Beckers thuis. „Het centre-court ié mijn woon kamer," zei hij een week gele den. Daarom moet niemand op deze plaats spotten met Becker, die in 1985 als 17-jarige zijn eer ste Championships won. Stich deed dat twee jaar geleden toch. Gisteren kwam de revanche. In een zinderende kwartfinale maakte Becker duidelijk wie de baas is in zijn domein. Na een bloedstollende vijfsetter - 7-5,6- 7(5), 6-7(5), 6-2, 6-4 - kwam de rossige man uit Leimen als win naar uit de strijd. De reactie van Becker na af loop was weer geheel in stijl. „Jullie spreken in termen van revanche. Ik niet, revanche is een woord voor mensen die ha ten. Ik haat niet. De mensen moeten niet alleen mij maar ook Michael een hand geven," die de wedstrijd als een van zijn beste op Wim bledon bestempelde. Hij fluisterde na de wedstrijd iets in het oor van zijn tegen stander die zich opvallend ge haast uit de voeten maakte. Bei den wilden geen tekst en uitleg geven. Stich: „Laten we het on der ons houden. Het was iets aardigs in elk geval." Over zijn snelle afmars: „Er was toch nie mand meer in de Royal Box en ik wilde Boris alleen laten met het publiek. Hij verdiende hef en was gewoon iets beter dan ik vandaag, ook al speelde ik zelf goed." Becker (16 aces) scoorde 53 procent van de punten, Stich (20 aces) 47. Van de tien break- punten die Becker kreeg benut te hij er vier. Stich had nul uit negen, dat was zijn nederlaag. Op 5-4 voor Becker in de vijfde set sloeg hij een matchpoint te gen weg en kwam op een break point, maar hij zou de laatste kans ook verprutsen. Op het derde matchpoint was Becker binnen. Doorbraak De balans tussen,Becker en de 24-jarige Stich was voor het du el in evenwicht. Ze wonnen bei den drie keer, maar op gras kon Becker nog nooit winnen van zijn landgenoot (enkele weken geleden verloor hij in Queens). Hij brak met een traditie, maar de zege was veel meer dan een doorbraak. De relatie tussen de twee is nooit optimaal geweest. („Boris en ik hebben geen relatie, dus die kan ook niet goed of slecht zijn," zegt Stich) Ze wonnen vo rig jaar op de Olympische Spe len in de dubbel de gouden plak, maar voor de Davis Cup wedstrijden hebben ze pas sinds kort hun onderlinge irrita ties uitgepraat. Ze wilden aan- Bij de naspeuringen naar het mogelijk omkoopschandaal bij de Franse landskampioen Olympique Marseille is giste ren een inval gedaan in de clubburelen. Daarbij werd de kluis gekraakt en een pak do cumenten in beslag genomen. Rechter Bernard Beffy, die het onderzoek leidt, en zes po- litie-agenten waren zeven uur bezig met het schiften va.n de dossiers en het uitzoeken van de belangrijke papieren. Beffy weigerde bij het verlaten van het kantoor elk commentaar. Jean-Louis Levreau, vice-voor- zitter van de Europese beker winnaar, vertelde dat de rech ter een smid had laten komen om de safe open te breken in het kantoor van Alain Laroche, de financieel directeur. „Laro che was in Parijs en wij had den de sleutels niet." Beffy gaat na of het waar is dat Olympique Marseille drie spelers van Valenciennes heeft benaderd om de onderlinge confrontatie op 20 mei te „re gelen". Bij winst zou Marseille de Franse titel vroegtijdig pro longeren. Dat gebeurde ook. De Europese voetbalunie (UEFA) heeft bevestigd een klacht te hebben ontvangen van Marseille naar aanleiding van de uitlatingen van enkele vertegenwoordigers van CSKA Moskou. Een viertal Russen, onder wie trainer Kostiliev, be weerde telefonisch benaderd te zijn door iemand die zei na mens Marseille te spreken en die geld bood voor opzettelijk slecht spel. CSKA verloor het Europa Cup-duel op 17 maart met 6-0. AC Milan-voorzitter Silvio Berlusconi stelde desgevraagd dat de Europese kampioensti tel aan Olympique moet wor den ontnomen als de beschul digingen over omkoping op waarheid blijken te berusten. Hij stelde een nieuwe finale voor van AC Milan tegen Glas gow Rangers, dat in zijn poule in de Champions League tweede werd na Marseille. Oranje samen met 'profs' aan de leiding De Nederlandse honkballers zijn bezig het ongelijk van hun manager te bewijzen. Volgens Jan Dick Leurs is de verdediging de basis voor goed honkbal en moeten zijn \olgelingen maar hopen op een aanvallende be vlieging. In de vierde wedstrijd van het World Port Tournament sloeg Nederland toe. Tegen Ca nada werd een ruime zege ge boekt: 14-9. Met 22 honkslagen haalde Nederland royaal uit. Absolute uitblinker in het slagperk was korte stop Lars Koehorst: vijf uit vijf. Ook Jurjan Koenen en Mar cel Joost leverden met ieder drie hits een ruime bijdrage aan de productie. Door de zege beëindigde Ne derland de eerste toernooihelft net als de Amerikaanse be roepsspelers van Major League Baseball International met zes punten. Omdat de aankomende profs de ontmoeting met Ne derland wonnen, plaatsen zij zich als eerste voor de halve eindstrijd. Danny Wout is een van de vijf debutanten in de selectie van het Nederlands team. Met ne gentien jaar is de speler van Mr. Cocker/HCAW Tijgers tevens de jongste. Wout is vrijwel een on beschreven blad. Twee maan den geleden speelde hij zijn eer ste hoofdklassewedstrijd. De technische leiding van het Ne derlands team was onder de in druk van Wouts eerste twee wedstrijden: hij gooide de volle negen innings en won. Dat waren overigens wel de enige keren. Daarna moest de pitcher uit Bussum vier nederla gen incasseren. Kort duurde Wouts optreden. Hoewel de Ca nadese aanval geen aanleiding gaf de debutant te vervangen, deed Leurs dat toch. „Dat was gepland", stelde Leurs. „Het team was verbaasd dat ik met Wout begon. Hij heeft me drie goede innings gegeven. Dat was voldoende." De bal kwam in handen van Patrick Klerx, die niet gehel fit was. Een afdoende verklaring voor de opmerkelijke progressie van Klerx is moeilijk te geven. Leurs zegt dat hij het altijd wel in de Hagenaar heeft gezien. Twee jaar geleden was Klerx bij de drievoudige afstraffing in Nettuno, waar Nederland de Europese titel aan Italië moest laten, de pitcher die enigszins op de been bleef. Toch kon Klerx, wel de werper, het werk niet afma ken. „De heren waren vergeten om slag te gooien", mopperde Leurs. Paul Nanne voldeed niet aan de opdracht, Geoffry Kohl overtuigde evenmin. In ^ie laatste vier beurten kwamen de Canadezen tot negen runs. Voor een eventuele finale kan Klerx, die zaterdag won tegen Red Machine, als starter optreden. Leurs kan constateren dat hij op de goede weg is. Ontmoetin gen met Canada geven een idee van de positie van Nederland in de honkbajwereld. Door de zuigkracht van de profs dient Bernie Beekman om het jaar een nieuwe selectie te forme ren. Desondanks slaagt de Ca nadese manager van Groningse afkomst er steeds weer in zich met zijn ploeg in de sub-top van de amateurwereld te hand haven. Boris Becker kan met een uiterste krachtsinspanning de bal retourneren. De Duitser plaatste zich voorde halve finale. FOTO EPA vankelijk niet met elkaar in een De eigenzinnige Stich geniet in zijn eigen land niet al te veel populariteit. Recente uitspraken in een interview over het rechts extremisme in zijn land hebben daartoe bijgedragen. Stich zei begrip te hebben voor enkele standpunten van de rechtse groeperingen. Dat werd uitge legd als steun aan de neo-nazi's. Stich kreeg daardoor een stem pel. En juist bij Becker liggen deze dingen gevoelig. Hij z^i onlangs in het dagblad Die Welt dat hij overweegt om tot zijn zestigste Duitsland te mijden als thuis land vanwege de toenemende vreemdelingenhaat. Hij denkt er aan in Londen te gaan wo nen. De als links bekend staan de Becker heeft nooit nagelaten om zijn geboorteland af te schil deren als een kaptialistisch bol werk met enge trekjes. Zijn verhouding met de don kere Barbara Feltus heeft de zaak nog eens aangescherpt. Zij is in Duitsland al eens uitge scholden voor 'zwarte heks' en lijkt een symbool te zijn gewor den van Beckers anti-racistische gevoelens. Om dat nog eens te onderstrepen verscheen het duo een poosje geleden half naakt op de voorpagina van het opinieblad Der Stem. De foto's waren erg provocerend en ge maakt door de vader van Barba ra. De roddelbladen in Duits land noemden haar daarna met weinig gevoel voor respect 'Chocobabs'. Barricaden Becker staat altijd op de barri caden en zijn tennisloopbaan heeft er meer dan eens onder geleden. Het is geen toeval dat hij maar heel even nummer een van de wereld was. Hij is niet consistent en dit jaar werd hij bijvoorbeeld al in de eerste ron de van de Australian Open uit geschakeld. Maar hij komt altijd weer bovendrijven op het ge paste moment. En dat is voor hem Wimbledon. Ajax wacht op Dubovsky amsterdam gpd Ajax is klaar voor Peter Du bovsky. Het ontvangstcomité is geformeerd, het contract voor drie jaar is al uitgetypt, de keuringarts is reeds be steld. Vandaag moet de fax met de schriftelijke toezeg ging toch eindelijk binnen rollen. En morgen moet de 21-jarige Slowaakse aanvaller zich in Amsterdam vertonen. Maar tussen de mondelin ge overeenkomst en de schriftelijke bevestiging gaat nu toch wel akelig veel tijd zitten. „We gaan er van uit dat hij komt", zegt penning meester Arie van Os. „Maar ik kan niets beloven". Peter Dubovsky, de beoog de opvolger van Dennis Bergkamp, viert vakantie in Spanje. Ajax doet de zaken met twee zaakwaarnemers en de club van de Slowaak, Slovan Bratislava. Na uitput tend faxverkeer werd vorige week met de partijen een mondelinge overeenkomst gesloten. De Slowaken zou den de uitwerking op papier zetten en vervolgens naar Amsterdam zenden. Ajax wacht nog steeds. Ongedul dig en, inmiddels, ook een beetje wantrouwend. Van Os: „Met dit soort transfers heb je pas zekerheid als alles zwart op wit staat". De jonge Slowaakse interna tional, door trainer Louis van Gaal bekeken en geprezen, moet ongeveer 6,5 miljoen gulden kosten. Ajax is daar naast bereid ook ver te gaan om Frank Rijkaard terug naar De Meer te halen. De club wil zelfs de concurrentie aan gaan met Frankrijk en Spanje waar het om het salaris gaat. Ook Rijkaard viert op dit mo ment vakantie. Pas na terug keer, eind deze week, zal hij zich over zijn toekomst bera den. Edgar Davids tekende in middels bij Ajax een nieuw, driejarig contract. „Die gaat tenminste voorlopig niet naar het buitenland", ver zuchtte penningmeester Arie van Os. londen rob van der zanden Andre Agassi heeft zich ander halve week mogen uitleven als de hofnar van Wimbledon. Gis teren was zijn rol uitgespeeld en werd hij vervangen door een minstreel, Pete Sampras. Hij versloeg zijn landgenoot in vijf sets (6-2, 6-2, 3-6, 3-6, 6-4) en het centre-court voelde zich be kocht. Niet alleen de kampioen voel de zich verslagen, heel Wimble don leek de zege van Sampras als een klap te voelen. Engeland lag aan de voeten van de 23-ja rige showman uit Las Vegas. Opiniepeilingen wezen deze week uit dat Agassi door zijn Wimbledon-optreden de popu lairste sportman voor de Britten is geworden. Paul Gascoigne en andere grootheden kwamen niet eens in zijn buurt. Maar hij is naar huis. De hele poppenkast rond zijn polsbles sure, de geheimzinnige relatie met Barbra Streisand (ze zat gisteren voor het eerst op de tri bune) en de verwijderde borst haren is over. Het zal een stuk stiller worden aan de Church Road. „Ik kom volgend jaar terug om te winnen en voel me niet slecht," zei de onttroonde kam pioen. Als ik zo matig was blij ven spelen als in de eerste en tweede set, zou ik me wel be roerd hebben gevoeld, nu niet". De Agassi-rol wordt overge nomen door een ietwat be scheiden en saaie man die schitterende slagen heeft, maar weinig uitstraling. Sampras (21) uit zich moeilijk - hij juichte gis teren niet eens bij de laatste bal - en hij sjokt met laaghangende schouders over de baan, winst of verlies. De dromerig ogende man uit Tampa, Florida - die in 1990 zijn eerste en enige Grand Slam-titel haalde op de US Open, tegen Agassi - is geen pu- blieksheld. Maar niemand kon gisteren ontkennen dat het pure tennis weer eens had gewon nen. Sampras, aanvoerder van de wereldranglijst, gaf zijn land genoot een lesje in de finesses van deze sport die steeds meer wordt gedomineerd door snel heid en kracht. Sampras is de meest comple te speler onder de toppers en kan moeiteloos van speltype veranderen, in een paar secon den. Dan weer kwam er een sli ced backhand, dan weer een backhand vlak en rechtdoor en dan weer hoog met topspin. Maar 6teeds met genoeg vaart en lengte. Slechts bij uitzonde ring rukte hij op naar het net. Agassi had er niet van terug en kwam nooit echt in zijn spel. In de vijfde set braken de twee kemphanen elkaar al snel een keer. Maar op 2-2 kwam de beslissende break voor Sam pras: 3-2. Hij kwam niet meer in grote problemen en serveerde op 5-4 de wedstrijd (de eerste ontmoeting op gras tussen de twee) uit. Er zijn twèe redenen het nu extra aantrekkelijk is om een kamer te verhuren. Ten eerste is het verhuren van kamers nu tot een bruto-, bedrag van 5.300,- per jaar belas tingvrij. Indien de huuropbrengsten hoger zijn dan 5.300,- geldt de vrij stelling niet. Deze nieuwe regeling gaat vandaag in met terugwerkende kracht tot 1 januari 1993. Verhuurder en huurder moeten wel op hetzelfde adres zijn ingeschreven; dat kunt u-nog tot 1 september 1993 regelen. Ten tweede geldt voortaan een proeftijd. U kunt het huurcontract in de proeftijd van negen maanden even tueel opzeggen, met drie maanden opzegtermijn. Voor meer fiscale informatie kunt u de BelastingTelefoon bellen: 06-0543. Voor huurzaken kunt u bellen met het Ministerie van VROM: 070-3395050. Heeft u een kamer over, dan hebben wij daar wat voor over. Belastingdienst Een dag voordat zijn contract afliep, is Diego Maradona door het bestuur van Sevilla ontslagen. Dinsdag stuurden de advocaten van de Spaanse voetbalclub de Argentijnse ex-vedette een brief met die inhoud. Maradona kwam begin vo rig seizoen van Napoli naar Sevilla nadat hij een schor sing van vijftien maanden wegens cocaine-bczit had uitgediend. In Spaanse dienst viel hij vooral op door zijn directe betrokkenheid bij allerlei incidenten. Sevilla weigert vooralsnog Maradona de contractueel overeengekomen 2 miljoen gulden uit te betalen. De Ar gentijn miste zeven van de tien wedstrijden in de slotfa se van de competitie. „Hij is niet loyaal geweest ten op zichte van de club", zei inte rim-voorzitter Del Nido woensdag. Sevilla huurde de afgelopen twee maanden een privé-detective in om de voetballer te volgen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21