Verguisde donorvader wint harten Mad Dog and Glory: Een week lang een meisje cadeau 'Carrière-maken is ook niet alles' Cultuur Kunst Film The Summer of Love: Historische popfestivals Bambi met nieuwe liedjes het bos in DONDERDAG 1 JUL11993 FiLMS IN LEIDEN Les vacances du cinemain de X film overzicht letty stam L /C. Breestraat 66, Leiden The Summer of Love festival met Monterey Pop. do 1/7, Fillmore, vr 2/7 en Concert for Bangla Desh, za 3/7, Aanvangstijd alle films 20 45 uur X, Haarlemmerstraat 52. Leiden: Les Vancances du Cinema met Delicatessen, do 1/7, Proof, vr 2/7, Ken tucky Fried Movie, za 3/7, Cheb, zo 4/7, lm lauf der Zeit, woe 7/7. Aanvangstijd al le films 21.00 uur. I.ovc, peace, happiness rock. l.VG heeft de maanden juli en augustus uitgeroepen tot The Summer of Love en draait al leen maar popfilms. Monterey Pop uit 1969 luidt de zomer in. Twee jaar eerder maakte D. A. Pennebaker de opnamen op het popfestival in Monterey, Calfor- nië waar tienduizenden jonge ren hijeen kwamen. Het was voor het eerst dat een dergelijk evenment op film werd gezet. Woodstock, toen nog het stoffi ge, slaperige dorpje, volgde een paar jaar later. Monterey Pop toont Janis Joplin met een fantastische uit voering van Ball ancl Chain. Ji- mi Hendrix is met Wild Thing een ander hoogtepunt van de film. Daarnaast zijn The Who, Brian Jones, Jefferson Airplane, ,Otis Redding, Mamas and Pa pas en The Animals met Eric Burdon tc zien en te horen. Wrang: Redding, Joplin, Hen drix, Jones, Mama Cass en AJ Wilson (Canned Heat) overlij den niet lang na Monterey. Tweede in de reeks is Fillmo re. een rock-documentaire over het beroemde Fillmore West Theatre in San Francisco, de bloemen-in-je-haar-stad. In de jaren zestig was dit één van de belangrijkste rocktempels. De documentaire is een eerbetoon aan de laatste dagen van het theater van weleer met opna men van onder meer Santana, lefferson Airplane en The Grate ful Dead. Het Concert for Bangla Desh was één van de eerste benefiet concerten in Madison Square Garden, New. York in 1971. Saul Swimmer legde de optredens Janis Joplin: Met een fantastische uitvoering van 'Ball and Chain' te zien in de film Monterey Pop. vast. Popmusici zaten toen vrij geregeld in India. Vandaar dat de Indiase citarspeler Ravi Shankar te horen is met onder meer George Harrison. Bob Dy lan geeft een zeer geïnspireerd optreden evenals Eric Clapton en Leon Russell. De X doet mee met het zo- merfestijn Les Vancances du Ci nema en toont de komende maanden 41 films. Het festival begint met Delicatessen, hét ab surde regiedebuut van Jean- Pierre Jeunet en Mare Caro. Het is een heerlijk maffe film waarin de wereld, grofweg, in tweeën is gedeeld: zij die vlees eten en zij die vegetariër zijn. Maar die carnivoren komen op nogal merkwaardige wijze aan hun lapje vlees. Ergens in een niet nader ge duide plaats of tijd klopt de werkloze clown Louison aan bij een groot, spookachtig huis en huurt er een kamer. De slager, die woont en werkt in het zelfde pand, beziet zijn komst met ge noegen en slijpt zijn messen. Tussen het wetten van dat ge reedschap en de aftiteling ge beuren de meest rare dingen die verschrikkelijk moeilijk na te vertellen zijn. Bovendien is de grap er dan af. Dat je de makers bijna hoort grinniken tussen de beelden door maakt de film ex tra amusant. BIOSCOPEN AMSTERDAM alfa 1 Leidseplem tel. 6278806 Mad Dog and Glory 16 j., dag. 13.30, 16. 19.30.22 I ALFA 2 I Bambi a i. dag. 13. 15.45, 18.45 j Peter's Friends a.I., dag. 21.30 I ALFA 3 Sound of music a. I za zo 12 Singles a I dag 16, 19.30, 22, do vr madiook 13.30 ALFA 4 Scent of a woman a.I., dag. 13.15, 16.45,20.15 Henry 16 j., dag. 18.45, 21.30 ALHAMBRA 1 Weteringschans tel. 6233192 Oeroeg 12 j.. dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 ALHAMBRA2 The crying game 16 j., dag. 18.45, 21.30, do madiook 13.15en 16. vr 16 BELLEVUE CINERAMA Marnixstraat 400 tel. 6234876 Falling dowm 16j., dag. 13.15, 16, 18.45.21.30 CINERAMA 2 Whispers in the dark 16 j., dag. 13.15, 16, 19.15, 22 CALYPSO 1 Marnixstraat 402 tel 6234876 Malcolm X 12 j.. dag. 14, 20 CALYPSO 2 A few good men a.I., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CINECENTER-CINEMACORALINE Li|nbaansgracht 236 tel. 6236615 Arizona dream 16 j., dag. 14.30, 19 15. 20.15 CINECENTER-PEPPE-NAPPA In the soup 16 j., dag. 14.30, 17, 19.30, 22 CINECENTER-PIERROT II ladrodi Bambini 16 j., dag. 14.30, 19.30 Simple men 16 j., dag. 17, 22 CINECENTER-CINEMA JEAN VIGO Les nuits fauves 16 j dag. 14.30, 17, 19.30, 22.15 CINEMA 1 INTERNATIONAL August Allebèplein 4 tel. 6151243 Cliffhanger 16 j., dag. 19, 21.45, za zoook 13.15, 16. wo ook 13.15 CINEMA 2 INTERNATIONAL Whispers in the dark 16 j dag. 18.45.21.30 CITY 1 Leidseplem tel. 6234579 Clifffhanger 16 j.. dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 2 Made in America a.I., dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 CITY 3 Trespass 16 j., dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 CITY 5 Loaded weapon nr. 1 12 j., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 CITY 6 The Assassin 16j..dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 CITY 7 Mo'Money 12 j., dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 DESMET 4 Plantage Middenlaan 4a tel. 6273434 Abracadabra dag. 19, 21zo ook 14.15 Virginadag. 20, 22, zoook 16.30 Les vacances du cinema dag. 23, zo 14: A bout de souffle do. Sweet Em ma, dear bübe vr, Der Himmel über Berlin za, Schemering zo, Speaking parts ma. Martin di. La Tarea wo Gay Cinema za 24, zo 16.15 KRITERION 1 Roetersstraat 170 tel. 6231708 C'est arrivé prés de chez vous dag. 17 La fille de I'air dag. 19, zo ook 15 Until the end of the world dag. 21.15 Sneak preview dag. 22.15 KRITERION 2 Raise the red lantern dag. 17.15 Léolodag. 19.45 Bitter moon dag. 21.45, zo ook 15 RIALTOl Ceintuurbaan 338 tel 6623488 Bratan dag, (beh. do) 20 In the soup dag. (beh. do) 22 RIALTO 2 Le journal d'une femme de chambre dag. (beh. do) 20 en 22 THE MOVIES 1 Haarlemmerdijk 161 tel. 6386016 Until the end of the world dag. 21.15. zoook 14.30 Orlando dag. 17.30, 19.30 THE MOVIES 2 The crying game dag. 17 .15, 19.45, 22. zoook 15 Indochinedag. 19.15, zoook 14.45 Bob Marley: Time will tell dag 17.30, 22.15. vrza ook 00.15 THE MOVIES 3 Howards end dag. 19, zoook 14.30 THE MOVIES 4 Filmzomer dag. 17. 22. di alleen 22, zoook 14.4 5: Dangerous Liaisons do, Barton Fink vr, Thelma Louise za, Daddy Nostalgie zo, Cape Fear ma, Lolita di, De Noorderlingen wo TUSCHINSKI 1 Reguliersbreestraat tel. 6262633 Cliffhanger 16 j.. 13.15, 16, 18.45, 21.30 TUSCHINSKI 2 Made in America a l dag. 13.15, 16. 18.45.21.30 TUSCHINSKI 3 Oeroeg 12 j dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 TUSCHINSKI 4 Accidental Hero a.I., dag. 13.15, 16. 18.45, 21.30 TUSCHINSKI 5 Alive 16 j dag. 13.15, 16. 18.45. 21.30 TUSCHINSKI 6 Sommersby a.I., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI CINEAC Bodyguard a. I., doorlopende voorstel ling dag. 11, 13.25, 15.50, 18.50, 20.40 DE UITKIJK Prinsengracht 452 tel. 6237460 The Trail dag. 19.15 The story of Qui Ju 16 j., dag. 17.30, zo ook 15 Filmzomer dag 21.30: La Condanna do en zo, La double vie de V vr en ma, Modern crimes za, Death of a Teamaster di. Le petit criminel wo Het programma van de Leidse en Haagse bioscopen is te vin den op de pagina 'info'. Whoopi Goldberg als African Queen Zoals Eddie Murphy als zwarte acteur zijn stempel zette op de jaren tachtig, zo is Whoopi Goldberg bezig om de jaren negentig naar haar hand te zetten. Terwijl Sister Act nog nasuddert in de videotheek en National Lampoon's Loaded Weapon 1 nog volop in de bioscoop draait, kun nen we deze week alweer kennismaken met haar nieuw ste film: Made in America. Een romantische komedie waarin Whoopi, nog het meest tot haar eigen verbazing, verliefd wordt op een opgeblazen, zelfingenomen blanke macho. lukt haar voortreffelijk zolang ze als een boze 'African queen' te keer mag gaan tegen de 'bleek scheet' (gespeeld door Ted Danson), die zogenaamd de va der van haar 18-jarige dochter is. Maar de spirit verdwijnt uit de film op het moment dat Wlioopi verliefd wordt en de ro mantiek de overhand krijgt. Die verliefdheid is zo onwaarschijn lijk dat geen weldenkend mens erin gelooft. Het gegeven van de film is ko misch genoeg voor een sterke start. Whoopi's dochter komt er bij de spermabank toevallig achter dat haar donor-vader een blanke man is. En niet zo maar een blanke, maar zo'n af schuwelijke uitsloverige auto verkoper in een cowboypak. Bij recensie henk maurits Made in America Te zien Lido 1, Leiden en Euro Cinema 3, Alphen a/d Rijn Made in America werd gemaakt door Richard Benjamin, ooit zelf een bekend acteur, maar sinds het begin van de jaren tachtig de regisseur van enkele susccesvolle komedies, waaron der My stepmother is An Alien en Mermaids. Benjamin weet dus hoe je een komedie moet maken en Goldberg weet hoe je mensen aan het lachen kan krij gen. En toch is Made in America maar voor een deel geslaagd, hoezeer Whoopi ook haar best doet om de show te stelen. Dat Whoopi Goldberg en Ted Danson in 'Made in America'. Whoopi slaan onmiddellijk alle stoppen door omdat Hal Jack son ('Hal is your Pal') zo'n beetje alles vertegenwoordigt wat zij haat. Wat daarna volgt is een hilarische botsing der cultu ren, waarin voor de verandering zwarten grappen maken over blanken. Whoopi is woedend over de blunder die ze destijds bij de spermabank hebben gemaakt, want ze had duidelijk gevraagd om een zwarte donor. En Hal is kwaad omdat zijn privacy is ge schonden na zijn anonieme do natie achttien jaar geleden. Maar na de eerste woede begint er toch zoiets als een vaderge voel te gloren, met in het ver lengde daarvan een groeiende sympathie voor de moeder van zijn aangewaaide dochter. Made in America kent een aantal prachtige scènes, die kenmerkend zijn voor de situa tion-comedy: humor die het ge volg is van een ongewone situa tie waarin mensen verzeild ra ken. Een spermabank biedt daartoe natuurlijk alle aanlei ding. Maar het leukste zijn de scènes waarin Hal bezig is met het maken van zijn commer cials en daarbij niet alleen te maken heeft met onwillige die ren, maar ook nog eens onver wachts Whoopi op bezoek krijgt. Op dat moment krijgt de film opeens een enorme vaart en dynamiek, maar die ver dwijnt weer zodra de romantiek de kop opsteekt. Jammer, want de film had, gezien de toonzetting uit het begin, een vinniger voortzetting en zeker een realistischer einde verdient dan het slappe happy end dat tegenwoordig in Holly- woord verplicht is. Een kleine pleister op de wonde is de afti teling van de film. Een split-scr een finale met rechts de titels en links in beeld zeven minuten lang een swingende graduation- party. Regisseur John McNaughton levert opnieuw sterke acteursfilm af Mad Dog and Glory is zo'n film die de kijker steeds een stap voor blijft. De openingsscène waarbij twee drugsdealers overhoop geschoten worden doet een misdaadfilm vermoeden, maar blijkt alleen maar de introductie van politieman Wayne 'Mad Dog'. Een detectiveverhaal zit er echter ook niet in. Mad Dog (Robert de Niro) is slechts misdaadfotograaf, droomt van een carriè re als kunstenaar, maar maakt zich vooral zorgen om zijn pensioen. Ook de introductie van Frank (Bill Murray) is verrassend. We treffen hem liggend op de grond van een drugstore, met de revolver van een over valler tegen zijn hoofd. Wayne, op zoek naar siga retten, weet Frank vrij te praten, om er pas in tweede instantie achter te komen dat hij niet de eigenaar van de supermarkt van het leven heeft gered, maar een gevreesde gangster. Een dag later bezoekt hij Frank, die als komiek in zijn eigen nachtclub een gezelschap van crimi nelen vermaakt. Wayne leent hem een paar grap pen, en een voorzichtige vriendschap is een feit. Frank is de fotograaf bijzonder dankbaar, en be wijst dit door één van zijn serveersters langs te sturen. Deze Glory (Uma Thurman) heeft de op dracht Wayne een week lang gezelschap te hou den. De timide politieman zit danig met dit ge schenk in de maag, maar beseft al gauw dat hij het meisje moeilijkheden bezorgt wanneer hij haar botweg wegstuurt. Als in Mad Dog and Glory de lijnen eenmaal zijn uitgezet, blijft de film verrassen. De dialogen zijn fris en zitten vol grapjes, de scènes zijn zorg vuldig uitgewerkt maar doen geen moment be studeerd aan, de karakters blijven groeien. De in troverte Mad Dog leert voor zichzelf op te komen, maar je weet dat hij nooit een mannetjesputter zal worden. De Niro zet hier zijn gebruikelijke bravoure opzij voor een opvallend ingehouden vertolking. Frank is een verwerpelijk mens, maar Murray speelt hem met humor en voorziet hem van een menselijk kant. Glory's langzaam groei ende verstandhouding met Wayne wordt prachtig opgebouwd door de talentvolle Thurman. De film werd geregisseerd door John McN aughton, wiens Henry: Portrait of a Serial Killer na jaren eindelijk erkenning vond, maar van wie nog steeds twee films ongezien op de plank lig gen. Mad Dog and Glor}> zal waarschijnlijk ook geen publieksfavoriet blijken: te zorgvuldig voor een groot publiek, te bescheiden voor de filmhuizen. Toch heeft McNaughton opnieuw een goede prestatie geleverd. Zijn film toont echte mensen in geloofwaardige situaties, en heeft een rust die zeldzaam is geworden in de huidige Amerikaanse cinema. Zo trekt de regisseur minuten uit voor een eenvoudige scène waarin Glory de stijf op de bank zittende Wayne langzaam probeert te ont dooien. De lef waarmee McNaughton dit in één take heeft opgenomen is tekenend voor zijn vak manschap. Uma Thurman. vrouwelijke ster van 'Mad Dog and Glory': Uma Thurman houdt niet van koude drukte. In Cannes werd ze zeer tegen haar zin sa men met Robert de Niro onder gedompeld in massahysterie naar aanleiding van de film Mad Dog and Glory. Op publici teit is ze minder gesteld sinds haar inmiddels afgebroken rela tie rrtet top-acteur Gary Oldman meer aandacht trok dan alle films waarin ze gespeeld heeft bij elkaar. Terwijl dat rijtje films voor een actrice van begin twin tig ronduit imponerend is. Ze was te zien in Terry Gilli- ams Munchausen-film. Ze werd door John Malkovich verleid in Dangerous Liaisons, speelde de vrouwelijke titelrol in Phil Kauf mans Henry June, speelde Marian in de Robin Hood-film met Jeroen Krabbé. Ze had een hoofdrol in Where The Heart Is, van John Boqrman. In Final Analysis was ze Kim Basingers verraderlijke zusje, dat Richard Gere in de luren legde. En nu in Mad Dog And Glor)' leveren Bill Murray en Robert de Niro een taai gevecht met Uma Thurman als inzet. Scriptschrijver Richard Price zou voor het door Uma Thur man gespeelde personage zijn geïnspireerd door iemand die hij werkelijk heeft ontmoet. De actrice: „Hij was eens op weg naar Jamaica met de boot. En daar ontmoette hij een meisje dat een badpak droeg met daar over een sjerp met de tekst: 'Be dankt! Frank.' Dat meisje was naar iemand toegestuurd bij wijze van relatie-geschenk. Zul ke dingen schijnen werkelijk te gebeuren." - „Het meisje dat ik speel", ver volgt Thurman, „is een slachtof fer van het leven. Maar als ik het script van Price goed begrijp, dan is hij op zoek geweest naar de zwakkere kanten van alle personages; van de gangster, van de smeris en van dat meis je. Ze zijn alle drie slachtoffer geworden van situaties en pro beren zich daar bovenuit te worstelen." Opmerkelijk aan de carrière van Uma Thurman is dat ze als Amerikaanse actrice meer met Europese regisseurs gewerkt heeft dan met landgenoten, en dat de films die ze wèl met Amerikanen maakte om een of andere reden Europese onder werpen hadden en in Europa werden opgenomen. Pas de laatste twee jaar duikt ze ook in Amerikaanse big budget-films op. Ze is, zoals ze het zelf noemt, 'via de achterdeur' bin nengekomen. Dangerous Liai sons, de film die het eerste grote succes bracht, is tegelijkertijd een handicap gebleken, luist vanwege het soort publiciteit dat Uma Thurman ermee kreeg. „De media gooiden alle ge wicht op de opwinding over een ingenue. Prompt kreeg ik geen enkel behoorlijk script meer aangeboden. Maar van de an dere kant: hoeveel films worden er gemaakt over opgeschoten tienermeisjes? En dan zou het ook nog geschikt moeten zijn voor een jonge actrice die be kendheid verwierf via een eroti sche rol in een Europese kunst film. Dus toen ben ik maar hele maal gestopt met acteren, voor een póos." Het vinden van goede vrou wenrollen is sowieso moeilijk, beaamt Thurman. „Het aanbod is strontvervelend. Maar er zijn altijd wel veranderingen aan de hand. Dat is wat de moed erin houdt. Jane Campion manifes teert zich momenteel als een groot cineaste en het is interes sant dat ze haar eigen verhalen schrijft, met superieure vrou wenrollen. Daar wil dan ieder een meteen op inhaken, zij het met projectendie meer com mercieel moeten zijn." „Wat uiteindelijk echter ook overeind blijft staan is dat het publiek toch voornamelijk naar de bioscoop gaat om kerels te zien. Het vrouwelijk deel van het publiek wil Tom Cruise zien en de mannen willen eveneens Tom Cruise zien. De productio nele kant kiest altijd voor wat ze denken dat het meeste geld op brengt, dus voor actrices blijft het vechten tegen de bierkaai." Uma Thurman beschouwt zichzelf als actrice zonder dui delijk imago. „Cher heeft een imago. En Madonna en Julia Roberts, die hebben een veel sterker 'media presence'. Ze hebben een speciale relatie met het publiek en ik heb dat niet. Flet hee'ft ook te maken met hoe je er uit wil zien. Ik wil niet ge vraagd worden voor rollen die het primair moeten hebben van mijn uiterlijke verschijning. Ik weiger als ik absoluut nergens voor warm kan lopen. Ik weiger films die alleen maar in een mode willen passen." „Ik geniet als ik sta te acteren en neem dan mijn vak heel seri eus. Maar ik zou heel gemakke lijk zonder kunnen. Ik reis graag en probeer onafhankelijk te blij ven. Ik heb nu een paar interes sante aanbiedingen in huis, maar ik kan er nog niets over zeggen. Ik ben niet iemand die er een eigen productie-maat schappij op na houdt of een team assistenten dat de projec ten voor me uitzoekt. Het idee met alle geweld carrière te wil len maken; ik meen dat het mensen infantiliseert. De ter reur van de telefoons en de agenten. Het neemt je hele le ven over. Dat wil ik niet. Ik zie wel. Maar ik geef wel toe dat er moed voor nodig is om die neu traliteit overeind le houden." Elke vijf jaar op herhaling: Bambi en zijn vriendje Stampertje. Nu zijn ze zich bij Disney zeer goed bewust van de waarde van Walts nalatenschap, en worden de jaarlijkse re-issues goed voor bereid. Neem nu de her-uitgave van Bambi (1942). In 1987 was de film hier nog te zien met een nieuwe na-synchronisatie, maar desondanks heeft distributeur Buena Vista Nederland de kopie grondig laten reviseren. Zo is de film ditmaal in stereo, en zijn de stemmen van de volwassen die ren opnieuw ingesproken door acteurs als Carol van Herwij nen, Marijke Merckens en Ma ria Linders. Verder heeft Aart Staartjes alle liedjes van nieuwe teksten voorzien. Onveranderd gebleven is de schitterende animatie, en daar- -M-,.. in is Bambi nog steeds één van Jr llmS Op tCITiiS Disney's best verzorgde pro- dukties. De film werd gemaakt van museum in de periode dat de studio volop experimenteerde met Amsterdam nieuwe technieken voor pro- jekten als Pinnocliio en Fanta- Flet Nederlands Filmmuseum sia, en de wijze waarop de ani- in Amsterdam vertoont tijdens mators destijds het woud gedu- de zomer films in de open lucht, rende vier jaargetijden tot leven Tijdens tien zomeravonden vin- brachten is nog steeds indruk- den op het terras van het muse- wekkend. De film moet het um gratis toegankelijke voor- meer hebben van de sfeer dan stellingen plaats. Deze maand van het verhaal, dat zelfs voor onder meer een compilatie van Disney-begrippen wat aan de vroege modefilms (10 juli). Het melodramatische kant is. Dus programma loopt tot en met 21 zakdoeken mee en snikken augustus, aanvang: 22.30 uur. maar. De archieven van de Disney Studio's zijn met recht de schat kamer van Sint Walt te noemen. Niet alleen uit artistiek, maar zeker ook uit financieel oog punt. Waar andere studio's met de heruitgaven van hun klassie kers hooguit een filmhuis-pu bliek bereiken, is elke opnieuw in roulatie gebrachte Disney-te- kenfilm een gegarandeerd kas succes. En elke tien jaar is er weer een nieuwe generatie die Sneeuwwitje, Fantasia en Jungle Boek nog nooit heeft gezien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20