Leidsch Dagblad Leiden wil tram terug Bom RARA ontploft in ministerie sociale zaken RUUDOLF mmssLwm Heistelling valt op auto's I0PRUIMINGI BEL: Den Haag moet welgestelden aantrekken met luxe villawijk Laatste kans Badkamers half geld NU ALLE KORTINGEN IN DE OPRUIMING! Verhuizen of toeslag bij te goedkoop wonen GOED NIEUWS X DONDERDAG 1 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40196 LOSSE NUMMERS 1,60 Schedel oudste Homo Erectus ontdekt op Java caroline van overbeeke Wetenschappelijke onder zoekers hebben op Java een l,4tniljoen jaar oude, com plete schedel van de voorlo per van de moderne mens, de Homo Erectus, gevon den. Het is het oudste over blijfsel van de Homo Erec tus dat ooit op Java is aan getroffen. De schedel is ver moedelijk van een vrouw. Dit hebben prof. Don Ty ler van de universiteit van Idaho (VS) en prof. S. San- tono van het Technologisch Instituut in het Indonesi sche Bandung vanmiddag in Leiden bekendgemaakt. Het tweetal meldde de bij zondere vondst op de laatste dag van het interna tionale wetenschappelijke congres 'Human evolution in its ecological context aan de Leidse Rijksuniversiteit. Het gaat om de spectacu lairste ontdekking in de pa leontologie de bestude ring van fossielen buiten Afrika. De schedel is gere construeerd uit meer dan 25 fossiele resten en heeft de naam gekregen Pithe canthropus Centennial Wo- Treinkaartje Wachtkamer 3 Geen gerommel meer gr Cyprus en Malta mo rnet contant geld bij de 3 gen lid worden van de nieuwe kaartjesautomaat. EG. Maar Brussel heeft Een giromaatpas is genoeg scherpe voorwaarden ge- voor een treinkaartje. stelt aan hun toetreding. Les Zazous yi q De Katwijkse I «7 formatie Les Zazous is zeer ingenomen met het geluid van de nieuwe CD 'Exota!' den haag gpd In het gebouw van het ministe rie van sociale zaken en werkge legenheid in Den Haag is van ochtend vroeg een bom ont ploft. Daarbij ontstond een enorm gat in de achtergevel op de vijfde etage. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan, maar de schade is „zeer aanzienlijk" aldus een woordvoerder. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door RA RA, de Revolutionaire Anti-Ra cistische Actie. In een verklaring die per fax aan Radio Rijmond is verstuurd, stelt RARA dat het doelwit van de aanslag de afde ling Dienst Inspectie Arbeids verhoudingen was, een onder deel van Algemene Beleidsaan- gelegenheden. Die heeft vol gens RARA „een spilfunctie in de jacht op illegalen". RARA wilde met de bomaanslag „de mensenjagers voor een mo ment laten voelen hoe het is om opgejaagd te worden", aldus de verklaring, die is ondertekend met: 'Tot de volgende keer'. De Haagse politie heeft in middels een speciaal team sa mengesteld dat het onderzoek coördineert. Dit team bestaat onder meer uit leden van de af deling zware criminaliteit en zal gebruik maken van materiaal dat bij eerder onderzoeken naar RARA-activiteiten boven water is gekomen. De bom werd in werking ge steld met een tijdmechanisme en ontplofte in een toiletblok, tussen het directoraat-generaal Sociale Zaken en het directo raat-generaal Algemene Be- leidsaangelegenheden. De ka mers van minister De Vries en staatssecretaris Wallage liggen niet in deze buurt. Door de bom werd de buiten muur over een breedte van zes meter weggeslagen. Binnen werden een groot aantal kanto ren en het liftgebouw bescha digd. Gemetselde tussenmuren werden weggeblazen en er trad veel waterschade op doordat de automatische brandblusinstal- latie ging werken. „Het moet een zware bom geweest zijn. Door de kracht van de ontplof fing werd de toiletgroep naar buiten geslingerd", aldus een woordvoerster van de politie. Uit het feit dat een tijdme chanisme werd gebruikt maakt de politie op dat er sprake is van een „professionele aanslag". De politie heeft er nog geen idee wat voor soort explosieven ge bruikt is. Pagina 3: Speurtocht na bom melding RAR.A leverde niets Minder bussen in Breestraat Met het terughalen van de tram hopen B. en W. van Lei den een einde te maken aan de overlast van het busver- keer in de Breestraat. De tramlijn door Leiden moet deel uitmaken van een tramlijn tussen Zoetermeer en de kustgemeenten Noordwijk en Katwijk. Het is de bedoe ling deze voor het jaar 2010 te realiseren. leiden. gert visser jaar een pendeldienst met klei ne busjes te realiseren tussen de stations Lammenschans en Lei den centraal. Reizigers dienen In de Leidse regio wordt al eni ge jaren gestudeerd op invoe ring van de tram. Deze week bij deze twee stations over te maakten B. en W. van Leiden een definitieve keuze. Het voor stel is gisteren aan de gemeen teraad voorgelegd, die dit najaar een oordeel moet vellen. Volgens het college is de tram het vervoermiddel van de toe komst, ook al zijn de kosten van aanleg van een trambaan (ge middeld vijf miljoen gulden per kilometer) hoog. De kosten hiervan zullen dan ook groten deels door het rijk moeten wor den betaald. De Leidse verkeerswethouder J. Walenkamp (CDA) rekent er op voor dit plan alle steun van de kustgemeenten te krijgen. „We kunnen ze geen groter ge noegen doen dan met dit plan voor een railverbinding. Ze kun nen ons wel zoenen", zei Walenkamp gisteravond. De nieuwe tramverbinding maakt volgens hem een einde aan de slechte bereikbaarheid van de kustgemeenten met het open baar vervoer. De Katwijkse wethouder H. van Mierlo is inderdaad ver heugd over het Leidse initiatief. „De tramlijn past uitstekend in de samenhang tussen de Duin en Bollenstreek en de Haagse en Leidse regio." Hij blijft ech ter voorzichtig. „2010 is nog ver weg. Er kan nog veel verande ren in de tussentijd. We willen de tram eerst zien voordat we Walenkamp gaan zoenen." Vooruitlopend op de komst van de tram wil het Leidse col lege op korte termijn een einde maken aan de overlast van het busverkeer in de Breestraat. Het is de bedoeling binnen twee bij stappen om het centrum stad te bereiken. De bussen die nu door de Breestraat rijden, kunnen dan buiten het centrum worden omgeleid. Op de Breestraat wordt voor deze kleine busjes een rijstrook gereserveerd. Op een aantal plaatsen kunnen de busjes el kaar passeren. De Leidsestraat in Amsterdam heeft model ge staan voor deze keuze. De aan wezigheid van slechts één rij strook biedt de mogelijkheid de trottoirs te verbreden en de Breestraat aantrekkelijker te maken voor voetgangers. De fietsers blijven in de Breestr&at. leiden Een heistelling op het bouwterrein bij het Meloenpad in Leiden (het voormalige veilingterrein) is vanmorgen vroeg achterover gevallen en op twee geparkeerde personenauto's terechtgekomen. Eén auto is totaal vernield, de ander liep lichte schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het voorval, dat omstreeks 8.00 uur gebeurde. De machinist van de heistelling was bezig met het omhoog trekken van een heiblok, toen de installatie door nog onbekende oorzaak omviel. De eigenaar van de ver nielde auto was een paar minuten eerder uitgestapt. foto henk bouwman Ajax wacht y* Ajax wacht op Peter I Dubovsky. De 21 - jarige Slowaakse spits heeft evenwel geen haast. AZL mogelijk centrum lever transplantaties leiden paul van der kool) Het Academisch Ziekenhuis Leiden maakt grote kans om, samen met het Academisch Zie kenhuis Rotterdam/Dijkzicht, het tweede levertransplantatie- centrum van Nederland te wor den. Staatssecretaris H. Simons (volksgezondheid) vond altijd dat Groningen het enige cen trum moest worden, maar de Gezondheidsraad meent dat er een tweede centrum nodig is. Het wetenschappelijke ad viesorgaan van de regering heeft becijferd dat vanaf 1996 jaarlijks 150 transplantaties no dig zijn, 70 meer dan Simons verwacht. De 80 transplantaties van Simons kan Groningen zonder veel extra kosten voor zijn rekening nemen, maar ver dere uitbreiding zou daar duur uitpakken. Ook geografische spreiding en veiligheid pleiten volgens de Gezondheidsraad voor een tweede centrum: „Stel, de in tensive care is vol of er breekt een infectie uit: dan moet je de transplantaties kunnen sprei den. I Iet gaat tenslotte vaak om levensreddende, vrij acute in grepen", zegt secretaris M. Bos van de Gezondheidsraad. Waar dat tweede centrum moet komen, meldt het advies niet. Maar de woordvoerder van de Gezondheidsraad beaamt dat natuurlijk aan Leiden en Rotterdam is gedacht. Daar zijn de afgelopen jaren al enkele le vers getransplanteerd. Vangst van 2.200 kilo cocaïne 1 miljard waard haarlem gpd/allard besse Een 56-jarige Haarlemmer meerder en een 43-jarige Zaan dammer zijn opgepakt voor de smokkel van 2.200 kilo zuivere cocaïne. Eenmaal geprepareerd voor handel heeft de coke een waarde van circa 1 miljard gul den. De vermoedelijk uit Colombia afkomstige coke was geperst of gegoten in grote 'steenkool- brokken', die in honderd con tainers vanuit Venezuela naar Antwerpen waren verscheept. Het duo was de schakel tussen de leveranties en afzet en zorg de vervolgens voor het trans port van de containers naar een loods op een industrieterrein in Zaandam. Daar werd het twee tal vorige week woensdag aan gehouden. De cokevondst is de op een na grootste gedaan in Neder land. In IJmuiden werd drie jaar geleden tcirca 2.700 kilo gevon den. Geen krant ontvangen? 071-143241 zaterdag 10.00-12.00 ui ABONNEER FWICE-aP" HET WOORD IS AAN Baer-Oberdorf Wie smaak heeft, is zeer voorzichtig met zijn oordeel. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur MODE Zie adv. op pag-8 Den Haag moet weer allure krijgen. Het centrum moet worden opgekrikt, maar bo venal moet de stad meer wel gestelde inwoners aantrekken. Tweeverdieners, jonge starters en welgestelde senioren keren Den Haag nu nog de rug toe. Voor hen moeten daarom nieuwe duurdere huizen wor den gebouwd. De gevangenis en de Frederik-kazerne in Scheveningen moeten wijken vooreen 'Nieuw-Wassenaar'. Dat is in het kort de strek king van een rapport dat hoogleraar en Hagenaar Arie van der Zwan in opdracht van het Haagse gemeentebestuur heeft geschreven. Van der Zwan kreeg de opdracht een toekomstvisie te schrijven, die kan worden gebruikt als basis voor het beleid op middellan ge termijn. In het rapport 'Stad van al lure' schetst Van der Zwan het beeld van een stad die al jaren achteruit holt op het gebied van wonen, werken, recreatie, cultuur en winkelen. Om dat te keren, moet de stad aan trekkelijker worden gemaakt. Het - centrum moet worden uitgebouwd, door winkels aan te trekken van bovenregionaal belang. Bovendien moeten de culturele voorzieningen verder worden verbeterd. Tegelijk moet er iets veran deren aan de bevolkingssa menstelling en aan de wo ningvoorraad. Den Haag steekt al jaren veel geld in de aanpak van achterstandswij ken. De kosten per woning zijn in 'lage-inkomenswijken' sinds 1970 verdubbeld. Om de kosten van voorzieningen te kunnen dekken, moet de be volking evenwichtiger van sa menstelling worden. Om dat te bereiken, moet er niet al leen meer worden gebouwd voor de midden- en hoge in komens, maar moet tegelijk een grens worden gesteld aan het aantal goedkope wonin gen. Noodzakelijk is volgens Van der Zwan verder dat de werk loosheid wordt ingedamd. In de oude wijken is inmiddels bijna de helft (47,7 procent) van de bevolking afhankelijk van een uitkering. In 1970 was dat nog 29,7 procent. Om die werkloosheid te bestrijden, moet bovendien wat gebeuren aan het eenzijdige karakter van de Haagse economie. Vooral laaggeschoolden ko men daardoor moeilijk aan de slag. Volgens Van der Zwan moet de gemeente daarom de ontwikkeling van kleinschalige werkgelegenheid aan de rand van de stad stimuleren, terwijl daarnaast toerisme en zakelij ke dienstverlening (nu al de belangrijkste pijler onder de Haagse economie) verder worden uitgebouwd. AUTOVERHUUR PRANGERS verhuurt luxe en bestelauto's va ƒ35 ex. per dag 071 -89 40 40 Hans Verkerk gaat verbouwen, en daarom verkopen wij onze showroom badkamers voor Vz geld. Tevens hebben wij kra nen, wastafels, toiletten, baden en accessoires op voorraad die ook voor Vz geld weggaan, dus wie van plan is zijn badkamer of toilet te verbouwen kan nu zijn slag slaan. Maar wacht niet te lang. Want op is op. De ac tie start vandaag en loopt tot al les op is! (N.B. klanten worden op volgorde van binnenkomst geholpen. Voor informatie: 01722-5564. Graag tot ziens bij TER AAR WESTKANAALWEG 100 - 01722-4441 ALPHEN A/D RIJN GOUWESTRAAT 60A - 01720-76672 den haag gpd Gemeenten moeten ten minste tweemaal een passende woning aanbieden. Worden beide aan biedingen geweigerd, dan kun nen huurders die te goedkoop wonen uit hun huis worden ge zet. Het enige alternatief is een 'huurtoesiag' tot ten hoogste 510 gulden. Dat blijkt uit het wetsvoorstel dat staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Dé wet biedt gemeenten en verhuurders de mogelijkheid huurders die te goedkoop wo nen te dwingen een duurdere woning te zoeken. Dat kan door het afgeven van een tijdelijke (vijf jaar geldige) huurvergun- ning of door te dreigen met een toeslag op de huur. Op deze manier kan de doorstroming naar duurdere woningen wor den gestimuleerd. De regeling is alleen bedoeld voor gemeenten of regio's waar goedkope woningen schaars Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's- Regio - Religie - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Vannacht een minimumtempera tuur omstreeks 15 graden en kans op een mistbank, Overdag perio den met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur van 22 graden in het noorden tot 26 graden in het zuidoosten van het land. Zwakke tot matige I noordelijke wind, kracht 2 a 3. De vooruitzichten voor zaterdag j tot en met dinsdag: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuuronge- j veer 22 graden. LEWBj I TAPIJTEN GORDIJNENI Zie adv. paginal 2in dit blad Heerma gaat doorstroming stimuleren zijn en huurders in verhouding met hun inkomen te goedkoop wonen. Gemeenten kunnen zelf beslissen of ze een tijdelijke woonvergunning instellen. Het rijk kan gemeenten daartoe ev- netueel verplichten. Een tijdelij ke huisvestingvergunning of een toeslag op de huur, gelden uitsluitend voor nieuwe huur contracten. Als gemeenten of verhuurders willen overgaan tot het gebruik van een tijdelijke huurvergun- ning of toeslag, dienen om de vijf jaar de inkomens van de huurders van sociale huurwo ningen te worden getoest. Als de huurder te goedkoop woont, moet hij vertrekken (waartoe ten minste twee nieuwe wonin gen worden aangeboden)of een extra toeslag betalen. Deze be draagt het verschil tussen de daadwerkelijke huur en de grens voor de doelgroep in de sociale huursector (510 gulden kale huur). J t'ulwh Dagblad st sa fc mum u1 ui .j"!1 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorlettersm/v ITrl Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: jOPcr maand, automatisch 28.751 Per i O j Ga Of bel 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1