'We maken geen macho-muziek' 'ewondering Doek valt voor K&O Noordwijk ■f.. Cultuur Kunst Bij ons Is een Keukenadvies geen Opgeklopt verhaal. Architecten woedend op D'Ancona 18 DONDERDAG 1 JUL11993 19 Het gaat om uw manier van koken, uw stijl van leven en uw ideeën over wat mooi en praktisch is. Op die basis ontwerpen wij uw SieMatic keuken. In 14 prijsklassen. Bezoek onze showroom. U krijgt het dikke SieMatic keukenideeënboek gratis mee naar huis. SieMatic AMSTERDAM ANP De Bond van Nederlandse Ar- chitekten (BNA) is verbolgen over de keuze van het ministe rie van wvc voor de Amerikaan se architect Michael Graves om de nieuwbouw van dit ministe rie te ontwerpen. „We hebben niets tegen Graves, en niets te gen buitenlandse architecten, maar we zijn er wel tegen dat notabene dit ministerie van cul tuur kiest voor een Amerikaan voor het nieuwe gebouw van wvc. Dat gaat ons te ver", aldus prof.ir. C. Weeber, voorzitter van de BNA. Het bestuur van de BNA heeft minister D'Ancona laten weten dat zij gisteravond niet welkom was bij de uitreiking van de BNA-kubus, een belangrijke prijs op architectuurgebied, aan de architect Van Gooi. De lan delijke architectuur-dag die vandaag plaatsvindt, is uitge roepen tot 'Zwarte Dag van de Architectuur'. De minister noemt de uitla tingen van de BNA in een reac tie „bekrompen" en niet geba seerd op feiten. Zij meldt dat WVC kantoorruimte in Den Haag gaat huren. Het belang rijkste deel van dit kantoor wordt ontworpen door de Ne derlandse architect Sjoerd Soe- ters. Het deel dat door Graves wordt ontworpen, is bestemd voor tijdelijke huisvesting. THEATERS DEN HAAG AT&T DANSTHEATER t/m zo 1120.15 uur: Musical 'Jesus Christ Superstar', Amerikaanse bezet ting. KONINKLIJKESCHOUWBURG t/m wo 14 (beh zo), 19.30 en 21.30 uur-. Bewegingstheater BEWTH. AMSTERDAM CARRÉ t/m 29/8, dag (beh ma), 20.15 uur, zo ook 14.00 uur: Musical 'Cats'. MUZIEKTHEATER vr 2. za 3, 20.15 uur: Het Nationale Ballet; Gevarieerd Programma, ma 5, di 6, wo 7, do 8, 20.15 uur: Het Nationale Ballet; 'Giselle', do 8.13.00 uur: Het Nationale Bal let, benefietvoorstelling in het kader van Rumour Around Aids; 'Requiem' van Toer van Schayk. STADSSCHOUWBURG t/m zo 4, 20.15 uur: De Mexicaanse Hond; 'Kaatje is verdronken'. SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9. Leiderdorp, tel 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) Openingstijden ma 13 00-17 30, di t/fnvrij 9 30-17 30. zat tol 17 00 uur. do ovond koopavond Stomppop Festival in Stompwijk stompwuk In Stomppop vindt dit weekeinde weer het Stomp pop Festival plaats. In de feesttent treden morgenavond de groe pen El, Daiuxe en Hot Shot Hit Kids op. Om 20.00 uur gaat de tent open. Zaterdagmiddag, om 13.30 uur, staat voor de kinde ren clown Zizero op het podium. En zondagmiddag treden om 14.00 uur De Dutch Boys op. Holland Festival trekt meer bezoekers Amsterdam» Het Holland Festival heeft dit keer veel meer bezoe kers getrokken dan vorig jaar. Met 60.408 bezoekers bedroeg de gemiddelde zaalbezetting 91 procent, tegen 76 procent in 1992. Aan het slot van het festival verklaarde directeur Jan van Vlijmen gisteren de „verrassend grote toename" uit de samenhang in het programma. „Bovendien bleken figuren als Reich, G'orecki, De Leeuw, Langhoffen De Keersmaeker sterk tot de verbeelding te spreken." Grootste publiekstrekkers waren de opera- en muziek theatervoorstellingen, dans, de jeugdvoorstellingen en het on derdeel 'Muziek en dans uit Indonesië'. Vrijwel alle voorstellin gen in deze categorieën waren uitverkocht. Gemeente trekt subsidie in NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER K&O Noordwijk is niet meer. De stichting die de afgelopen twee jaren theater- en muziekvoor- stellingen in Noordwijk organi seerde, krijgt geen subsidie meer van de gemeente. De voorstellingen die al voor het seizoen 1993/94 op de rol ston den, worden geannuleerd. Gisteravond bleek in een commissievergadering dat de politiek niet langer bereid is K &0 te subsidiëren na de finan ciële tekorten die de afgelopen twee jaar bij de stichting zijn ontstaan. In het seizoen 1991/92 was dat 46.000 gulden, het seizoen daarop 15 mille. De gemeente wil nu schoon schip maken door de tekorten te dek ken. Daarbij dient K&O op het zelfde moment haar activiteiten te stoppen. De politici waren het gisteren met elkaar eens: het dichtdraai en van de geldkraan, en daar mee het opdoeken van K&O, is een triest besluit, maar op dit moment wel het enige juiste. „We hebben het geprobeerd, niemand is er op uit K&O om zeep te brengen, maar het lukt hier in Noordwijk gewoon niet. En de financiële situatie van de gemeente is niet zo dat we der gelijke verliezen maar kunnen blijven dekken", zo verwoordde CDA'er E. Bovenkerk de gevoe lens die bij alle partijen leefden. Over het waarom van het mislukken van K&O, verschil den de raadsleden wel van me ning. „Noordwijk is gewoon niet groot genoeg voor het type voorstellingen dat K&Ohier heen haalde", vond WD- woordvoerder J. van Eyken. Vol gens de woordvoerders van Noordwijks Belang en Groen- Links is het onbreken van een goed theater de belangrijkste oorzaak. „Zolang Noordwijk het verdomt om een goede culture le accommodatie neer te zetten, kun je tien K&O's hebben, maar dan red je het nog niet", aldus GroenLinks-raadslid- A. Ouwe hand. Cultuurwethouder J. Be- dijn had daar zo zijn twijfels K&O-penningmeester Leen de Kbning is teleurgesteld over de opstelling van de gemeente. „Ik had nog gehoopt dat men ons nog minimaal een jaar de kans zou geven. „Het program ma was al rond. We moesten ie dereen nog wel een bevestiging sturen. Dat wordt nu dus een bericht dat het optreden in Noordwijk niet doorgaat, he laas." In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct, hetzij zijdelings, met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een voorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk, en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Arthur Schouten zijn bewondering uit. Hij adviseert de Leidse Vereniging van Popmuzikanten, is zanger/gitarist van de Accoustic Riders, speelt in gelegenheidsformaties en verzamelt treinen en dinky toys. ,,Het moment dat ik dat brandweerautootje uit de doos haalde, vergeet ik nooit meer." Mijn speelgoedmuseum noem ik dit altijd. Ik verzamel treinen en dinky toys. Met de autootjes heb ik de meeste band. Die dinky toys zijn echt een stukje jeugdsentiment. Ik ben bijna 40 en van een generatie die nog met die autootjes heeft gespeeld. Op mijn vijfde verjaardag kreeg ik mijn eerste dinky toy. Een brandweerwagen met ladder. Ik herinner me nog het moment dat ik 'm uit de doos haalde. Er zitten ook de meest persoonlijke herinneringen aan. Ik weet nog precies hoe ik op het haardkleed voor de gaskachel mijn garage aan het inrichten was. Ik heb twee oudere broers. En allemaal speelden we met dé dinky's. Het was een beetje gemeenschappelijk bezit. Vandaar denk ik dat de meeste autootjes met de Noorderzon zijn vertrokken. Geruild voor een stripboek, weggegeven aan vriendjes, hoe dan ook: ze zijn allemaal weg. Een jaar of vijf, zes geleden ben ik begonnen met verzamelen.. En in korte tijd heb ik er heel veel bij elkaar gekregen. Ik koop op beurzen en veilingen. Vaak 't Liefst een SieMatic. Les Zazous veranderen bij Phonogram en in 48-sporenstudio niet CONCERTEN LEIDEN HOOGLANDSE KERK 2 juli Orgelconcert door Nico de Raad mmv Fiona Weingarten, alt, 20.15 uur. 3 juli Orgelconcert door Astrid de Koning, 13.30 uur. LVC 2 juli Jan Smit His Silver Twins (zolder café), aanvang 23.30 uur. 3 juli De Katwijkse formatie Les Zazous, zaal open 21.00 uur, aanvang 22.00 8 juli Nova Mob (USA), aanvang 22.00 KATWIJK NIEUWE KERK 3 juli Open Orgelmiddag, van 14.00 tot 17.00 uur. NOORDWIJK 0UDEZEEKERK 7 juli Het Scheveningse Visservrouwenkoor en The Edinburgh Univeristy Singers, aanvang 20.30 uur. RIJNSBURG HET KRAAIENEST 3 juli The Jack of Hearts. AMSTERDAM CONCERTGEBOUW 2 juli Radio Kamerorkest olv Yuri Bashmet, altviool, soliste Katia Skanavi, piano; wecken van Haydn, Reger, Mendels sohn en Bruckner, 20.15 uur. 3 juli Limburgs Symphonie Orkest olv Sal vador Mas Conde, soliste Bella Da- vidovich, piano; werkèn van Schu mann en Beethoven, 20.15 uur. 4 juli Combattimento Contort Amsterdam olv Jan Willem de Vriehd, solisten Ton Koopman, klavecimbel, Tim Mathot, fortepiano, 20.15 uur. 5 juli Radio Filharmonisch Orkest olv Hans Vonk, solist John Browning, piano; werken van Prokofjew en Tsjaikowsky, 20.15 uur. 6 juli Rotterdams Philharmonisch Orkest olv Hans Vonk, solist Leonidas Kava- kos, viool; werken van Ljadow, Pro kofjew en Tsjaikowsky. 20.15 uur. 7 juli Orchestre National de Lille olv Jean- Claude Casadesus; werken van De bussy en Saint-Saéns, 20.15 uur. Radio Filharmonisch Orkest olv Mau- rizio Barbacini, soliste Katia Riccia- relli, sopraan, 20.15 uur. DEN HAAG DR. ANTON PHILIPSZAAL 2 juli Residentie Orkest olv Lawrence Re- nes, solist John Harding, viool; wer ken van Beethoven, Mendelssohn en Sjostakovitsi. 20.15 uur. GROTE KERK 'Eerste Haagse Orgelweek' 3 juli De Engelse organist David Sanger; werken van Bach, Sanger en Reger, 20.15 uur, KON. CONSERVATORIUM 2 juli Jan van der Plas en Sipke Boorsma glunderen. De gi taristen/zangers van de deels Katwijkse formatie Les Zazous zijn dan ook zeer ingenomen met het geluid van de in alle op zichten voortreffelijke nieuwe CD 'Exota!'. „Ein delijk een plaat waar je voor de weergave niet eerst de treble- en basknop van je versterker hoeft open te draaien." een hele doos tegelijk. Daar zitten dan wel eens dubbele exemplaren bij. Neem die ambulance. Daarvan heb ik er drie. Niet omdat ik het model zo leuk vind. Wel weer grappig vind ik de verschillende staat van afgeragdheid. Er zijn verzamelaars die zo'n autootje gaan schilderen. Ik niet. Die autootjês afgebladderd en afgeragd door vier generaties vind ik wel het leukste. Ik heb er maar één overgeschilderd. Een brandweerwagentje dat ze goud hadden geschilderd. Die moest ik wel verven. Op die beurzen zie je ook van die Showroom types, zoals ik ze altijd noem. Een beetje zonderlinge mensen. Die kopen een dinky en stoppen hem thuis goed verpakt weg in een doos zodat er geen licht of stof bij kan komen. Dat heb ik niet. Ik wil ze zien. Ik verzamel maar niet voor de eeuwigheid. Als ik weer een nieuw exemplaar heb, zoek ik hem op in mijn dinky toy-bijbel. Alles wat de fabriek in Liverpool verliet, staat er in. Alleen mijn Franse dinky's kan ik er niet in terug vinden. Die werden gemaakt in een fabriek in Parijs. In die bijbel staat ook de catalogus met de modellen van 1953. Die probeer ik zo compleet mogelijk te krijgen. En dat lukt aardig. Als ik die compleet heb, denk ik dat ik wat anders ga sparen. Dat heb je met verzamelaars. Het is toch een zekere gekte. Thuis speelden we heel veel met de dinky's maar op een gegeven moment was het 'op'. Dan volgde er standaard een laatste vernietigend spel in de zandbak. Dat was de woestijn van Afrika. Altijd speelden we de slag bij El Alamein na met generaal Rommel tegen de De sert Rats. De dinky toy werd volgestopt met papieren luciferkoppen. En dat staken we in brand. Zo zijn de meeste autootjes bij ons thuis geëindigd. Vreselijk als ik daar nu aan «KUiiM denk. Les Zazous hebben zich met hun derde album van een knel lende frustratie bevrijd. Jaren lang hebben ze moeten horen dat ze van die mooie liedjes maken maar dat ze zo gebrek kig doorkomen op hun in eigen beheer uitgebrachte platen. Van der Plas, bandleider en voor naamste songleverancier, kijkt nu de groep een verbintenis is aangegaan met Phonogram al lerminst met weemoed terug op het getob in krakkemikkige 8- sporenstudio's met beperkte opnamebudgetten en dito stu- diotijd. „Dat was niet zozeer ro mantisch of idealistisch als wel met minder genoegen moeten nemen dan je nodig hebt", zegt hij. In de Hilversumse Wissel oordstudio's („De beste van het Europese vasteland") hadden de vier 48 sporen tot hun be schikking. „Het is wel waar dat we vrij eenvoudige muziek ma ken zonder al te veel toeters en bellen maar het is gewoon han dig als je niet al bij voorbaat in je mogelijkheden bent be perkt." Even heeft het ernaar uitge zien dat 'Exota' door Hans Vermeulen zou worden gepro duceerd. „Hij stond bovenaan ons en Phonograms lijstje", al dus Van der Plas. „Maar na een week waren wij het zat - en Hans zelf ook - dat hij telkens linksaf wilde als wij naar rechts Jan van der Plas (links) en Sipke Boorsma hebben alle reden om te glunderen. afbogen." Boorsma: „Hij is een prima vakman, geen klachten daarover. We zijn ook niet met ruzie uit elkaar gegaan. Pro bleem was dat hij de nadruk op technische perfectie legde en wij meer op sfeer en gevoel. Vandaar dat de opnametechni cus, Hans Bedeker, uiteindelijk ook de producer is geworden." De samenwerking met toetsen man Robert-Jan Stips van de Nits is beide partijen wel van begin tot eind bevallen. Compact 'Exota!' telt veertien 'compacte popliedjes', zegt Van der Plas, die nog altijd Beatles, Kinks en Byrds als belangrijkste referen tiekaders opgeeft. „Compacte liedjes zijn in de jaren zestig door die groepen uitgevonden." De neerlandicus suggereert een verband tussen zijn voorliefde voor kort en krachtig en zijn aloude afkeer van dikke boeken met moeilijke verhalen. „Les Zazous houden van heldere, duidelijke beelden die we met muziek en teksten willen vorm geven. De titel en de hoes van deze plaat wijzen daar ook nu weer op. Exota was in de jaren zestig een veel gedronken limo nade, die net als onze liedjes, een beetje moet spetteren. Die reclameschildering op de hoes van een rijwielmerk met dat la chende, lieve meisje dat onder een strak blauwe lucht hard naar haar vriendje fietst, is het toonbeeld van lichtvoetigheid." Toch laten Les Zazous zich op 'Exota!' voor het eerst van hun geëngageerde kant horen. Van der Plas: „Gedurende mijn le ven is er in de wereld nog nooit zo veel aan de hand geweest als de laatste jaren. Een paar uur vliegen hier vandaan woedt een smerige oorlog die in essentie niet meer is dan een uit de klauw gelopen religieuze twist. Ik wilde daarover mijn mond niet houden. Maar geen kreto logie, alsjeblieft. Zo van: no war! Dat weten we wel. Schrijf alsje blieft niet dat we nu een geën gageerde band zijn. Ik heb met opzet gezocht naar speelse vor men. Zoals in 'The Top'. Dat is weliswaar geschreven vanuit het perspectief van het opper wezen, maar ik heb hem voor gesteld als een lieve, oude man die als hij ons bezig ziet, ver zucht dat hij zo niet allemaal heeft bedoeld." Van der Plas en Boorsma pro testeren niet als aan het rijtje FOTO HENK BOUWMAN kenmerken - lichtvoetig, com pact - kort en braaf wordt toe gevoegd. Beiden beweren van 'ruige gitaarpop a la Nirvana' te houden en veel rap te draaien. „Maar we houden ons daar in onze eigen muziek niet mee be zig. Gewoon omdat zulke din gen niet in onze stijl passen. We maken geen machomuziek met ellenlange gitaarsolo's. De so- lootjes bij Les Zazous liggen al tijd in het verlengde van de me lodielijn. Misschien is het wel om dit soort redenen dat we zo vaak van journalisten en discjockeys krijgen te horen dat hun vriendinnen ons zo leuk vinden, eh, ik bedoel onze mu ziek", aldus Van der Plas. Les Zazous treden zaterdag avond op in het Leids Vrijetijds centrum.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19