'Leiden loopt duizenden guldens mis aan liggelden' In de zomer doet bonthandel ook goede zaken Piekie en wegwezen Personeel Verto vangt bot bij curator Het Gesprek van de Zomerdag Beatrix aanwezig bij uitreiking bul prins Willem-Alexander .DONDERDAG 1 JUL11993 17 Het personeel van Verto in Leiderdorp heeft gisteren geen enkele toezegging losgekre gen van curator J. Houthoff van het failliete bedrijf. De werknemers willen dat het eer der dit jaar overeengekomen sociaal plan wordt nagekomen. Dat plan moest de ge volgen verzachten van een reorganisatie bij Verto. Houthoff vindt de eis van de werkne mers niet realistisch. Ongeveer dertig van de 94 ontslagen Lei- derdorpse werknemers trokkgn gisteroch tend naar het hoofdkantoor van staalkabel fabrikant Verto in Capelle aan den IJssel waar Houthoff overleg voerde met de bon den. Aan het eind van de ochtend stond hij ook de Leiderdorpers nog even te woord. Volgens W. van den Berg, secretaris van de bedrijfsledengroep van de Industriebond FNV, heeft de curator toen gezegd dat hij bij de bank erop wil aandringen dat er voor ieder ontslagen personeelslid 2.000 gulden beschikbaar komt. Inclusief de Leiderdor pers zijn er inmiddels 234 mensen ontsla gen bij het concern dat vestigingen heeft in Leiderdorp, Ridderkerk en Dongen. Van den Berg: ,,Dat is het enige waar hij mee is gekomen, zonder dat er enige zekerheid aan verbonden werd." Houthoff zelf wil niets zeggen over de in houd van het overleg. ,,Ik heb een voorstel gedaan, maar zolang het overleg nog lobpt ga ik daar niet verder op in." De eis van de bonden dat het sociaal plan moet worden uitgevoerd vindt hij niet realistisch. Zelfs als de bonden gelijk hebben en de Verto- holding daarop kan worden aangesproken, gaan op grond van de faillissementswetge ving eerst de andere schuldeisers voor. Als dan nog geld overblijft kan dat daarvoor worden gebruikt, maar dat is niet erg waar schijnlijk." De dreiging van het personeel om niet door te werken aan nog lopende orders vindt hij niet erg verstandig. „Daarmee snij den de werknemers zich in eigen vingers. Eventuele gegadigden voor overname van het bedrijf kunnen daardoor worden afge schrikt." Volgens Houthoff zou er voor de onderhoudsafdeling van het Leiderdorpse deel van het bedrijf belangstelling zijn. Voor andere bedrijfsonderdelen zouden concur renten zich hebben gemeld en in een enkel geval het eigen management. Van den Berg stelt daartegenover dat de werknemers niet zien waarom het in hun belang zou zijn de orders af te werken. „Het is alleen in het belang van de schuldeisers. En die onderhoudsafdeling biedt werk aan zes mensen, bovendien heeft die afdeling helemaal niets te maken met de order die nu nog moet worden afge werkt. Gisteren is er al niet gewerkt en het is wel duidelijk dat de animo inmiddels hele maal weg is." Voor kroonprins Willem-Alexander breekt mor gen een belangrijke dag aan. In de faculteitska mer van letteren in het Academiegebouw aan het Rapenburg hoopt hij uit handen van prof. H.L. Wesseling zijn doctoraalbul te krijgen. Na zes jaar, de maximaal toegestane tijd, rondt hij zijn studie geschiedenis aan de Leidse universi teit in aanwezigheid van zijn moeder Beatrix af. Het doctoraal-examen begint morgenmiddag om vier uur. Alexander moet als alle andere ge schiedenisstudenten nog een mondeling exa men afleggen. Iemand die afstudeert krijgt van drie leden van zijn examencommissie litera tuur op, de zogenaamde pars, waarover hij of zij op het examen wordt ondervraagd. Dit exa men telt weliswaar mee voor de bepaling van het eindcijfer, maar vooraf staat eigenlijk al vast dat de kandidaat is geslaagd. In de drie kwartier a een uur dat dit examen duurt, wordt het de academicus in spe vaak nog behoorlijk moeilijk gemaakt. Terwijl de commissie 'zich beraad over de uitslag', trekt de examinandus zich terug op de gang, waar meestal familie en vrienden met de bloemen gereed staan. Vroeger moest de kan didaat wachten in het beruchte zweetkamertje, maar dat is tegenwoordig afgesloten. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) arriveert koningin Beatrix morgen om half vier bij het accademiegebouw om getuige te kun nen zijn van de uitreiking van de bul en de daaraan voorafgaande toespraak. Die wordt waarschijnlijk gehouden door de voorzitter van de examencommissie, prof. H.L. Wesseling, hoogleraar in de algemene geschiedenis. Wes seling heeft hem begeleid bij het schrijven van een scriptie over de vroegere Franse president Charles de Gaulle en diens houding ten opzich te van de NAVO. De andere leden van de commissie zijn prof. L Bank, hoogleraar vaderlandsp geschiedenis, en drs. G.J. Meijer, de studiebegeleider van de kroonprins. Zweetkamertje Na het officiële gedeelte is er gelegenheid tot feliciteren. Vervolgens moet Willem-Alexander zijn handtekening zetten op een muur van het zweetkamertje, waar overigens ook de handte kening van zijn moeder en vele andere be roemdheden staan. De aanwezigheid van de media bij de uitreiking is zeer bepert. Behalve een fotograaf voor zowel Leidsch Dagblad als universiteit, zijn een cameraploeg van de NOS en een ANP-fotograaf aanwezig. Wat vlak daarna gebeurt is nog niet helemaal duidelijk. Volgens de RVD is het niet uitgeslo ten dat de kroonprins een borrel drinkt in het schuin tegenover het Academiegebouw gelegen café Barrera. Maar het is ook mogelijk dat hij een drankje in zijn huis aan het Rapenburg ge bruikt. Zeker is evenwel dat het behalen van de bul 's avonds gevierd wordt in het Huis ten Bosch. Het afronden van de studie betekent overi gens nog niet dat Willem-Alexander Leidenaar- af is. De RVD meldt dat de verbouwing van de nieuwe woning aan het Noordeinde in Den Haag nog minstens anderhalf jaar in beslag neemt. Zolang blijft de kroonprins in Leiden wonen. „De familie heeft nog niet bekend ge maakt wat er daarna met het huis gaat gebeu ren", zegt een RVD-woordvoerder. „Wie weet is er dan een ander lid van het koninklijk huis dat in Leiden studeert. Die zou daar dan kunnen Wat Willem-Alexander verder gaat doen om zich voor te bereiden op de functie van staats hoofd, wordt in de komende twee maanden vastgesteld. Half juli gaat de' prins nog wel va kantie vieren op de Antillen. Omzet Flora stijgt Bloemenveiling Flora in Rijns burg heeft de eerste zes maan den van dit jaar bijna vier pro cent meer omgezet dan het eer ste half jaar van 1992. Er werd in totaal voor 323?6 miljoen gul den aan bloemen en planten verhandeld, 12 miljoen gulden meer dan verleden jaar. De door Flora zelf als 'gema tigd' gekarakteriseerde omzet groei, kwam vooral het eerste kwartaal tot stand. De prijzen van de bloemen lagen toen hoog. GESLAAGDEN De woonboten zijn vergeten, eigenaren van pleziervaartuigen hebben nog geen rekening gehad. Volgens de PvdA loopt Leiden duizenden guldens j FOTO LOEK ZUYDERDUIN Pvd.A-raadsleden slaan alarm na kanotocht Leiden laat voor vele duizenden guldens aan inkomsten liggen. Dat beweert het PvdA-raadslid Christa de Boer. Samen met haar fractiegenoten Reini Hulsker en Ed van der Veen heeft zij schriftelijke vragen gesteld over de 'grote achterstand' die de gemeente de eerste helft van dit jaar heeft opgelopen bij het uitgeven van ligvergun- ningen voor pleziervaartuigen in de Leidse wateren en het innen van leges. leiden wim koevoetguldens achter het net vist. Ei genaren die hun boot weghalen voot de gemeente tot actie overgaat, hebben dan een half jaar gratis kunnen aanleggen. Het raadslid heeft voor haar kano, die ze voor haar huis aan de Herengracht afmeert, in april een vergunning aangevraagd. Ze wacht nog altijd op ant woord. „Dit is schandalig. We zijn verwikkeld in een pijnlijke discussie over de vraag waarop De Boer is onlangs met haar ka no de Leidse grachten afgeped- deld. Het raadslid telde hooguit drie pleziervaartuigen met een sticker die aangeeft dat de eige naar een vergunning heeft. Bij alle andere vaartuigen ontbrak dat bewijs. De Boer stelt vast dat ook al zou de achterstand worden weggewerkt, de ge meente toch voor duizenden we allemaal moeten bezuinigen en nu blijkt dat de gemeente niet eens achter haar eigen in komsten aan zit." De Boer en de andere PvdA'ers willen van verant woordelijk wethouder J. Walen kamp (CDA) weten of hij op korte termijn de eigenaren van vaartuigen die zonder vergun ning zijn afgemeerd opspoort. Ook moet Walenkamp vertellen of hij de boten waarvan de eige naar niet kan worden opge spoord zal laten verwijderen. Walenkamp erkent dat er veel is misgegaan met zowel de ver gunningen voor woonboten als pleziervaartuigen. In november van vorig jaar is besloten de ta rieven die al tien jaar op hetzelf de peil waren gebleven, fors te verhogen. De rekeningen moes ten vergezeld gaan van een be geleidend schrijven. Om ondui delijke redenen is dat bij de woonboten niet en bij de ple ziervaartuigen wel gebeurd. Ei genaren van pleziervaartuigen hebben echter weer geen reke ning gehad. De wethouder be weert dat die onderweg zijn. Hij geeft toe dat eigenaren die op tijd maken dat ze wegkomen met hun boten, maandenlang voor niets hebben kunnen af Walenkamp wil de eigenaren van vaartuigen die zonder ver gunning hebben aangelegd op sporen. „We loven geen pre mies uit voor het onbetaald af meren", zegt hij vastberaden. Boten waarvan de eigenaren onvindbaar zijn, worden verwij derd. „We kondigen van te vo ren precies aan om welke boten hetgaaL" Een bonthandel in de zomer. Dat is bijna net zo gek als een eskimo in de Sahara. Maar toch draait de bonthandel ook in de zomer gewoon door. Bonthan del Van Egmond doet zelfs be hoorlijk goede zaken in dit ge- I benedijde seizoen. Eigenaar Van Egmond, inmiddels al 79 jaar, heeft zijn humor niet door de zon laten verdorren. Hij heeft het over het vergroten van de borstpartij. Bij bontmantels dan. Niet bij de dames. „Want daar blijf ik van af." Wat gebeurt er nu dan zoal in de bonthandel? Van Egmond zit niet om woorden verlegen. Hij zou met zijn verhaal op dooie akkertje een hele pagina van deze krant kunnen vullen, maar jammer, zoveel ruimte hadden we niet. Een sympathieke en openhartige prater, die Van Eg mond. We laten hem aan het woord. „Ten eerste hebben wij hier honderden zogenaamde be- waarjassen. Mensen die onvol doende gelegenheid hebben om hun bontjas in de zomer thuis goed te houden, brengen hem naar onze kelder. Daar hangen dus nu zo'n zevenhonderd exemplaren. De kelder is voor zien van een installatie die de temperatuur onder de tien gra den houdt. En als er te weinig vocht in de ruimte is, komt de bewasemingsapparatuurop gang." „We hebben in de bonthandel de pech gehad dat we vier win ters achter de rug hebben die lenten waren. Dus de mensen droegen hun bontjas haast niet. In de tussentijd is d,e lijn van de japonnen en jurken echter ge wijzigd. Het gevolg daarvan is dat de bontjas daaraan moet worden aangepast. Vaak moet het armsgat wijder. De meeste klanten komen uit de kleine kerkelijke gemeenten, zoals Rijnsburg en Katwijk. Want ja, hoe gaat dat? Dan zit tante Be- Het Rode Kruis rammelt bin nenkort niet meer. De organisa tie schaft de collectebus af. Een kwaaddenkend mens als ik denkt bij zo'n maatregel: zo, dan laten ze het bloedgeld zeker meteen in hun eigen zak glijden. Maar zo zit clat niet. Men wil het geld per accept-giro zien binnen te krijgen. Volgens de Rode Krui- zers zou het in het huidige tijds gewricht te gevaarlijk zijn om met die bussen vol kwartjes en guldens over straat te gaan. Daar zit wel wat in. Je hebt zo een gleuf in je hoofd. Maar niet alleen daarom vind ik het een goed idee. Meestal raak ik uiterst onaangenaam getrof fen als ik 's avonds de deur open doe en dan zo'n bus in mijn ge zicht krijg geduwd. Maar het had toch ook wel iets, de samba van het geld te horen in dat ding. En dan die nobele mensen die door weer en wind op pad gingen - ook die zal ik missen. Je kunt niets met ze beginnen en ze zijn zo saai als cle.pieten, maar wanneer krijg je nu nog een goed mens aan de deur? Vroeger hadden veel huizen een spionnetje, een soort spiegeltje naast het raam. Het leek op een autospiegeltje, maar dan een voor 'n huis. Als je in dat spion netje keek, kon je zien wie er aanbelde. 'Staan laten!', riep mijn vader als hij weer eens zo'n brave ziel met een collectebus in het oog kreeg. En wanneer ze bleven aanbellen, schoof-ie het raam open en riep-ie: 'Hé joh, je moet in Soestdijkzijn!' Zelf heb ik ook eens gecollec teerd. Niet voor het Rode Kruis maar voor de school waarop ik zat - zat, ja, veel meer deed ik er niet. Ik moest geld ophalen voor nieuwe gym toestellen. Erg en - tliousiast was ik niet. Door de Rolling Stones was ik omgeturnd tot het leiden van een leven dat zo ongezond mogelijk was en daar heb ik me tot nu toe aan sty in de kerk en ziet ze twee plaatsen naast haar een dame met een bontmantel zitten. En dan zegt tante Betsy tegen haar i: 'Jan, ik wil ook zo'n bont mantel'. En als ze die dan niet krijgt, dan zijn de consequen- voor haar man, als u be grijpt wat ik bedoel. Overdreven „Er wordt op het ogenblik veel hamsterbont verkocht. Het is misschien aardig om te vermel den dat ik als voorzitter van de bond een onderhoud heb gehad met Prins Bernhard in zijn hoe danigheid van voorzitter van het World Wild Life Fund. Hij gaf de namen van een aantal beesten waarvan het bont niet mocht worden gebruikt omdat ze te veel werden afgeschoten. Ik was toen nog helder, ha, de dementie was nog niet zo ver gevorderd als nu, dus ik sprak de prins aan. Hoogheid, mag ik even uw aandacht hebben voor het volgende? En toen heb ik hem verteld over die foto's waarop je zeehondjes in een bloedplas van tien centimeter zag liggen, zeehondjes die dan voor de bonthandel zouden worden gebruikt. Ik vertelde de prins dat zoiets absurd was om dat zo'n bebloede vacht voor de bonthandel totaal onbruikbaar is. Er is al van alles geprobeerd, maar dat bloed krijg je met geen mogelijkgeid meer uit die vacht, dus je hebt er niks aan." „Ik heb zelf ook een bontjas en die draag ik vijf maanden per jaar, ongeacht of er nu wel of geen zon is. Dat gedoe over dis criminerende opmerkingen of agressie van het publiek is zwaar overdreven. Bij de slager zeggen ze alleen: 'Meneer Van Egmond, wat hebt u een mooie jas aan!' Die hele anti-bontcam pagne is opgezet door ene me neer Van der Lee. Onvoorstel baar, die man heeft daar goud aan verdiend. In Zwitserland is dat anders gegaan. Bij de eerste de beste confrontatie hebben ze zo'n anti-bont-beweging ont bonden. Dat kan Zwitserland helemaal niet hebben. Als je daar in Lech loopt, zie je binnen twee, drie minuten vier ton aan bont voorbijkomen. Een maand of wat geleden droeg de konin gin een prachtig bisamjasje. En als haar kinderen naar de win tersport gaan, dragen ze laarsjes van zeehondebont, en zo hoort dat. Ik heb net een Black Diamond verkocht, een zwarte nerts. Hij is voor de vrouw van de Italiaanse consul. U mag hem wel fotograferen, maar dan moet u wel een hele mooie vrouw meenemen. Je kunt zo'n jas niet om een levenloze pop heen hangen." cees van hoore De Pocketline Columbus plus is een zaktelefoon met onbegrensde mogelijkheden. Hij is uiterst compact, heeft een menugestuurde bediening en is makkelijk in te zetten als autotelefoon. Hiervoor zijn diverse carkits met booster ver krijgbaar. Pocketline Columbus plus, vanaf 2.290,- excl. BTW. Uw Genomineerde PTT Telecom Carvox en Pocketline Dealer van het jaar 1993: Nico Earning Communicatie B.V. Brouwerstraat 138 2231 HV Rijnsburg tel.: 01718-20929 gehouden. Halverwege de bedel tocht kreeg ik dan ook de aan vechting om het loodje aan de collectebus te verbreken, maar ik heb me beheerst. Alleen omdat de schoolmeesters in die tijd nog sloegen, heb ik de gevangenis nog niet van binnen gezien. Of de actie van het Rode Kruis een succes wordt, waag ik te be twijfelen. Je gaat geen gulden per accept-giro overmaken. Daarvoor schroef je de dop niet van je vulpen. En een gulden is wat giften betreft toch wel mijn moyenne. Terwijl de collectant onder mijn hand probeerde te kijken, moffelde ik hem altijd maar vlug weg in de gleuf En ik denk dat de meeste mensen bij een collecte niet meer dan een gulden geven. Bah, nog steeds krijg ik bij het zien van een col lectebus het gevoel dat ik over vallen word. Het is en blijft toch een kwestie van legale roof. Ik denk dat ik van de week eens naar het Rode Kruis toe stap en zo'n oude bus ophaal. En dan bel ik 's avonds, tijdens het jour naal van acht uur, bij u aan om te vragen: 'Kunt u misschien wat missen voor de ramp die Cees van Hoore heet?' Pocketline® Columbus plus.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17