Hazelaar toch open Aiphen in beeld voor gevangenis Mijn man zegt al: je neemt maar de fiets 'De Heerlijkheid Hoogmade' krijgt meer ruimte Predikant in bres voor Moluks gezin Rijn- en Veenstreek Roeien in Rietveld Meer inschrijvingen voor Alphense Laura DONDERDAG 1 JUL11993 chef «gert visser, 071-356430, plv.-chef* janet van dijk. 071-356413 Zwaar gewond bij ongeval HAZERSwouDE-DQRP Een 22-jarige inwoner van Hazerswoude- Dorp is gisteravond zwaar gewond geraakt bij een ongeval op de Voorweg in zijn woonplaats. De man werd met inwendig letsel, een gebroken kaak, een gebroken arm en een linkerbeen dat op diverse plaatsen gebroken was, opgenomen in het AZL. De Ha- zerswoudenaar reed door nog onbekende oorzaak met zijn per sonenauto tegen een met stenen geladen aanhangwagen. Buitenboordmotoren gestolen alkemade/hoogmadeIn Hoogmade, Oud Ade en Roelofarends- veen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag vier buiten boordmotoren gestolen. De motoren werden gestolen van boten in de jachthaven Vennemeer in Oud Ade, de Wijde Aa in Roelo- farendsveen en van een boot die in de Voorofsepolder in Hoog made op een geparkeerde trailer lag. Videocamera en wasgoed gestolen alphen aan den run» Een videocamera die gebruikt werd voor de beveiliging van een benzinepomp aan de Leidse Schouw is maandagnacht gestolen. De camera, die een waarde heeft van 1500 gulden, hing aan een lichtmast. Uit een tuin van een huis aan de Ierlandstraat in Alphen heeft een onbekende dief drie broeken en drie truien gestolen. De kleding hing aan een was lijn. Winkeldief op heterdaad betrapt alphen aan den run Een man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gistermiddag in winkelcentrum De Aarhof in Alphen opgepakt. Hij had uit een kledingwinkel drie poloshirts gestolen, maar werd betrapt door een beveiligingsbeambte. De dief ver zette zich hevig bij aanhouding, trok een mes en bedreigde om standers. De man, die volgens de politie vaker voor onrust zorgt, is ingesloten. Vrijwilligers begonnen met opknapbeurt zwembad Het moet wel erg gek lopen wil zwembad De Hazelaar in Hazerswoude-Dorp niet binnenkort open gaan. Burge meester en wethouders van Rijnwoude hebben het be stuur van de zwembadvereniging gisteren toestemming gegeven om een begin te maken met het opknappen van het bad. hazerswoude-dorp ruud sep B en W gaven hun toestemming nadat zij samen met het zwem- badbestuur en de provinciale zwembadinspecteur de manke menten van het bad op een rij tje hadden gezet. Na een inge laste college-vergadering in een hoekje van het zwembad, mocht loco-burgemeester P. van der Werf (CDA) het verlos sende woord spreken: het colle ge heeft er vertrouwen in dat de heropening van het bad zou kunnen lukken, en wil het de vrijwilligers niet onnodig moei lijk maken. Die mochten daar om meteen aan de slag om het bad op te knappen. „Wij willen nu niet te formeel zijn", aldus Van der Werf. Het zwembadbestuur heeft nog geen toestemming om het bad straks ook daadwerkelijk te heropenen. De gemeente gaat daar pas mee akkoord op het moment dat het bad voldoet aan de eisen die de wet op de hygiëne en veiligheid van zwembaden en de arbo-wet stellen. Pas dan draagt de ge meente het bad ook officieel over aan de vereniging. Maan dag of dinsdag zal de gemeente raad bij elkaar komen om hier over een besluit te nemen. Tijdens de rondgang door het bad, bleek dat er nog heel wat aan moet worden vertimmerd. Maar - en dat was nieuw voor de zwembadvereniging - niet alle gebreken hoeven direct te worden aangepakt. Zwembad inspecteur A. Vente wist te mel den dat de ontheffing die de ge meente op een aantal punten had, ook geldt voor de nieuwe exploitanten. Zaken als het be tegelen van de kleedhokjes kun nen daardoor nog twee seizoe nen wachten. Met het opnieuw leggen van paden en het schil deren van het bad kan echter niet worden gewacht. Met deze klussen is dan ook inmiddels een begin gemaakt. Andere problemen zijn de re- gelkasten en de chloorinstalla- tie. Die zijn vorig jaar uit het zwembad verwijderd en staan nu opgeslagen op de gemeente- werf. „De spullen die toen zijn weggehaald, komen niet meer terug. Ze zijn nodig als reserve onderdelen voor de twee ge meentelijke zwembaden", ver klaarde hoofd welzijn J. Augus- tinus. Maar zwembad wethou der M. Vorenkamp-van de Wes- teringh viel hem op dit punt af. „Daar moeten we nog even naar kijken", aldus de wethou der. Zoals het er nu naar uit ziet, kan De Hazelaar over iets meer dan een week open. De vereni ging krijgt dan voorlopig voor één jaar de beschikking over het zwembad. De gemeente wil niet voor langere tijd een verplich ting aangaan, omdat er nog al tijd een kans is dat er op het ter rein van De Hazelaar uiteinde lijk een nieuw overdekt zwem bad wordt gebouwd. hazerswoude dorp» De spetters vlogen gisteravond weer in het rond in Hazerswoude. Voor de 31ste keer stond het roeikampioenschap van het Rietveld op het programma. Niet alleen voor de inwoners van het wa terrijke Rietveld, maar voor iedereen uit Hazerswoude. Het spektakel trok dankzij het mooie weer veel be langstelling. Bij de jeugd tot en met 14 jaar was Björn van Driel evenals vorig jaar de snelste. Op de tweede en derde plaats eindigden Frank Keizer en Fabian Straathof. Bij de dames prolongeerde Jolanda van der Eijk haar titel. Zij won voor Ariënne de Graaf en Gretha Boer. Piet Kerkvliet werd kampioen bij de recreanten, ge volgd door Dirk-Jan Verhoef en André Slappendel. In de categorie super A was er een felle strijd tussen een aantal sterke roeiers. Moest Sjaak van der Neut vorig jaar de titel delen met Jan van der Lip, dit keer was hij de concurrentie de baas. Gijs van der Lip werd tweede en Hugo van der Lip moest genoegen nemen met de derde plek. foto ben de bruyn aiphen aan den run wilfred simons Alphen krijgt misschien toch een gevangenis binnen de ge meentegrenzen. De Rijksgebou wendienst heeft verschillende gemeenten in Nederland - waaronder Alphen aan den Rijn - gevraagd of zij een locatie be schikbaar willen stellen. Burge meester M. Paats vindt eventue le vestiging in Alphen een goed idee, maar waarschuwt dat de plannen nog heel pril zijn: „Er is meer kans dat het niet doorgaat dan wel." Paats vindt dat Alphen niet direct nee kan zeggen tegen het verzoek. „Iedereen in Neder land roept dat er meer cellen moeten komen. Als je als ge meente dan de gelegenheid hebt om aan een oplossing mee te werken, dan moet je niet wei geren." Een ander belangrijk ar gument om mee te werken aan de komst van de penitentiaire inrichting is de werkgelegen heid. De normale verhouding tussen gevangenen en bewakers is één op één. Het is nog niet bekend wat voor gevangenis Alphen krijgt: „De Rijksgebouwendienst heeft alle soorten van gebouwen no dig. Wij willen graag meewer ken, maar we stellen wel be paalde eisen. De gevangenis mag niet ten koste gaan van woningbouwlocaties." Daarom denkt Paats aan grond die tot voor kort een agrarische be stemming had of aan een loka- tie op een bedrijfsterrein. Jaren geleden was er sprake van dat in Kerk en Zanen een ge vangenis zou komen. Dat plan is destijds door het ministerie van justitie afgeblazen. alphen aan den rijn De Laura is nog steeds populair. Voor de 46e Alphense vierdaag se die dinsdag begint hebben zich inmiddels 900 fietsers aan gemeld. Vorig jaar was dat aan tal een week voor de start 700. Het hogere aantal voor-inschrij vingen heeft wellicht te maken met het feit dat de organisatie alle deelnemers van de afgelo pen twee jaar persoonlijk een informatieboekje heeft toege stuurd. Andere jaren werd een krantje over de Laura huis-aan- huis verspreid. Bovendien wordt het 'recreatief fietsen' volgens de organisatie steeds populairder. Elk jaar fietsen ongeveer 1500 mensen de Alphense vierdaag se. Of dat aantal dit jaar hoger zal liggen, durft secretaris J. Vol- werk van de Stichting Alphense Rijwielvierdaagse niet te zeg gen. Want, zegt hij, veel mensen schrijven zich pas laat in. Er zijn ook flink wat fietsers die per dag bekijken of ze meedoen. „Die kijken eerst naar de lucht en ne men dan een beslissing", aldus Volwerk. Ook volgende week fietst weer een aantal buitenlanders mee. Er zijn groepen uit Polen, Belgie', Engeland en Amerika. De afstanden zijn hetzelfde gebleven, de deelnemers kun nen kiezen uit tochten van 150, 100 en 60 kilometer. Het vertrek is tussen 7.30 en 9.00 uur bij ge bouw Nabij aan het Lauraplein. De eerste honderden meters rij den de fietsers een enigszins af- GEEN BUS - De gemeente Val kenburg vindt het 'onverant woordelijk' dat er in dit dorp 's avonds geen bus vanuit Leiden meer rijdt. De gemeente schrijft dit in een brandbrief aan het ministerie van verkeer en wa terstaat. Valkenburg vreest dat door het schrappen van bus^ diensten 's avonds het open baar vervoer in dit dorp nog on aantrekkelijker wordt. Daardoor zou de busdienst in de toe komst het slachtoffer kunnen worden van nog verdergaande bezuinigingen. wijkende route. Omdat de Van Boetzelaerstraat is afgesloten, rijden de deelnemers via de Hofzichtstraat en de Raadhuis straat richting Alphense brug. Deelname kost 22,50 gulden per persoon. Inschrijven kan nog tot en met zaterdag bij het W- kantoor in Alphen. Maandag middag- en avond en dinsdag ochtend voor de start kunnen deelnemers zich aanmelden in gebouw Nabij. alphen aan den run ruud sep Het is woensdag 30 juni, kwart over zeven 's ochtends, Van Boetzelaerstraat. Bij bakker Van der Breggen staat een vrachtwa gen brood uit te laden. Op straat, vlak voor de achterin gang. Het is voorlopig de laatste keer dat dat kan, al weet de chauffeur nog van niets. „Voor expeditieverkeer blijft de weg open", meent hij, en gaat door met zijn werk. De ochtendspits komt lang zaam op gang. Ook op de Van Boetzelaerstraat, hoewel de af sluiting van de Alphense brug voor doorgaand verkeer al overal langs de weg staat aange kondigd. Een wagen van aanne mer Cultuurweg met daar ach ter een bouwkeet rijdt voorbij, om tien minuten later weer te rug te komen. Bij de bushalte voor V D blijft hij staan. Bij diezelfde bushalte wacht een jongen .pp een bus die niet komen zal. Op het bord bij de bushalte is een grote sticker ge plakt waarop staat dat de haltè voor allerlei buslijnen is opge heven. „Maar lijn 104 staat er niet op", reageert de jongen op de mededeling dat hij vergeefs staat te wachten. Toch komt er echt de komende tijd geen openbaar vervoer meer over de Alphense brug. „Oh, gaan ze 'm eindqlijkopknappen?" Om kwart voor acht gaan de eerste mensen van Cultuurweg aan de slag. De fietsenrekken worden losgeschroefd en de eerste stoeptegels worden ge licht. Maar wanneer wordt de De Alphense brug is sinds gisterochtend half tien afgesloten voor het gemotoriseerd verkeer. foto ben de bruyn vreemdbaar eigendom van fiet sers, skateboarders en rol schaatsers. Het ziet er allemaal heel vredig uit. Wanneer de bo men van de brug omhoog gaan dit keer geen chaotische tafere len. De fietsers staan nog altijd over de hele breedte van de weg opgesteld. Maar er zijn geen au to's meer die hen op de hielen zitten. Er blijken nogal wat fietsers- -uit-nood op de weg te zitten. „Ik ga nu eerder met de fiets dan met de auto, want met de auto moet je een heel eind om weg nou afgesloten? „Als de hekken komen", weet één van de werklieden. „Jaap is al gaan kijken waar ze met die hekken blijven." Pas om half tien, nadat de hele ochtendspits zich voor de laatste maal ongestoord over de Alphense brug heeft gewor steld, gaan de hekken op dè weg. Vredig De pneumatische hamer komt er de eerste dag nog niet aan te pas. Het asfalt blijft nog liggen en wordt even het onver rijden. Ik denk dat het je toch tegenhoudt om naar het dorp te gaan", vertelt een vrouw. Een ander heeft niet voor de twee- wieler gekozen, maar is er ge woon op gezet. „Mijn man zegt: je gaat maar met de fiets. Met de auto moet je omrijden en dat wordt hem te duur. Hij gaat over de financiën." Een man die wel vaker op de fiets stapt, vindt de afsluiting toch ook maar onhandig. „Het milieu moet dan zogenaamd schoner worden. Maar mensen gaan toch omrijden. Bovendien hadden ze helemaal niet zo'n dure brug neer hoeven te leg gen. Dat gekke ding heeft kapi talen gekost! En de middenstan ders zijn gewoon de dupe." MUd Dat laatste vinden meef men sen. Maar de winkeliers zelf blij ken opvallend mild. „Ik weet nog niet of ik er blij van word", zegt een verkoper bij elektroni cawinkel Megapool. „We willen de winkel uitbreiden tot aan de stoeprand, waar nu de bushalte is. Maar in het plan van de ge meente is daar geen rekening mee gehouden. Ons plan is net de deur uit, omdat we hebben gewacht of dit eigenlijk wel doorging." Voor een daling van de omzet is de verkoper niet bang. „Ja, het was wel makkelijk dat men sen hun auto op de stoep kon den zetten om een televisie in te laden. Maar daarvan laat toch niemand afhangen of hij die te levisie wel of niet koopt?" Ook de verkoper bij herenkle dingwinkel Empire is helemaal niet zo negatief over wat er zich bij hem voor de deur afspeelt. „Al hoor ik wel van oudere mensen dat ze moeite hebben met oversteken. Ik houd mijn hart vast wat er straks gebeurt wanneer de hele boel open ligt. Maar we hopen natuurlijk dat we er iets moois voor terug krij gen. Want er moest echt wat aan gedaan worden. Ik hoop trouwens wel dat ze flink wat bomen aanplanten.- Anders wordt het zo'n ongezellig tocht- Rondvaartboot in themapark Archeon Alphen alphen aan den run» De schipper heeft nog tot april volgend jaar de tijd om te oefe nen op het besturen van de rondvaartboot door het thema park Archeon in Alphen aan den Rijn. Tijdens de eerste tocht van de Castor gistermiddag bleek dat enige training geen overbodige luxe is. De lange stalen platbodem was in de kronkelige slootjes van het archeologisch thema park slechts met vereende krachten in de vaart te houden. Eerste De eerste van de twee rond vaartboten werd gisteren in Al phen afgeleverd. De bijna twin tig meter lange boot met de naam Castor is gebouwd bij scheepswerf De Bock en Meijer in Leimuiden. Over enkele maanden arri veert ook het zusterschip Pollux op Archeon. Geluidarm Op de Castor kunnen straks tachtig mensen tegelijk een rondvaart maken langs rfiiddel- eeuwse vissershuisjes uit Stave ren,, om vervolgens onder een Romeinse brug door koers te zetten naar prehistorische boer derijen uit Schokland. De boot is voorzien van een geluidarme elektromotor die el ke nacht bij een speciaal op- laadstation kan bijtanken. hoogmade kees van kuilenburg Als de aanbouw klaar is heeft de 'Heerlijkheid' er 56 vierkante meter ruimte bij. „De ruimte wordt niet kant en klaar aangeleverd. Het is de bedoeling dat we nog rond de tafel gaan zitten alphen aan den run om te bekijken wat we zelf kunnen doen, met le den van de muziekvereniging", aldus Van Wierin- gen. De CCH beschikt over een cultureel centrum dat in 1973 is opgeleverd. Het bestaat uit vier aparte ruimten: De Schuur, De Stal, De Drieluik en De Barg. „De Schuur staat op de fundering van de oude lagere school. Destijds hebben we grond Theo van Wieringen: „Uiteindelijk hebben we het in het belang van de muziekvereniging De Heerlijkheid Hoogmade besloten om De Drieluik uit te breiden." foto ben de bruyn Waarschijnlijk wordt in september of oktober de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van het cultureel centrum in Hoogmade. De aanbouw komt achter De Drieluik, een van de vier ruimten die de stichting Cultureel Centrum Hoogmade (CCH) beheert. De Drieluik is de vaste repetitieruimte van de plaatselijke muziekvereniging De Heerlijkheid Hoogmade. Als zij de accommodatie niet nodig heeft wordt de ruimte vrij verhuurd. „De muziek vereniging wil al een jaar of drie een grotere van het schoolbestuur gekregen en De Stal is i ruimte. Er is een grote aanwas van nieuwe leden, schonken door de voormalige gemeente Wou- die moeten uiteindelijk allemaal een plaatsje heb- brugge. De Barg is in gebruik als peuterspeelzaal, ben om te repeteren", vertelt stichtingsvoorzitter Dit is de oude hooiberg van de voormalige boer- Theo van Wieringen van de CCH. derij. Geheel in stijl opgeknapt. De Drieluik is „We hebben de boot lang afgehouden. Het is destijds nieuw opgetrokkenlegt Van Wieringen tenslotte een investering van zo'n 100.000 gulden, uit. Het centrum 'draait' volledig op vrijwilligers. „Daardoor ook betalen onze gebruikers in verge lijking met andere gebouwen een laag bedrag aan huur. Dat is dit jaar 15 gulden per uur. Jaarlijks gaat dat een kwartje omhoog. Dat is te overzien. Naar mijn idee kan iets dergelijks ook alleen maar in een dorp." Bloeiend Het ziet er niet naar uit dat dit de laatste bouwac tiviteit is bij de CCH. Ook de gymnastiekvereni ging die De Schuur gebruikt heeft al aan de bel getrokken. „Er kan in die ruimte alleen maar ge oefend worden. Wedstrijden zijn niet mogelijk, maar het bestuur van de gymvereniging wil wel graag wedstrijden organiseren. Er is dus een wens om uit te breiden. Dat krijg je met een bloeiend verenigingsleven, zoals in Hoogmade het geval Maar we zagen toch ook het belang van de mu ziekvereniging, die voor Hoogmade veel betekent. Uiteindelijk hebben we in januari besloten om het een en ander op papier te zetten. Binnenkort neemt de gemeenteraad van Jacobswoude een besluit over de nieuwbouw. Een 'schoongrond- verklaring' hebben we al binnen. Dus ik verwacht dat we in het najaar aan de slag kunnen. Eigenlijk is dat wat te laat, wpnt we wilden de nieuwbouw in september al in gebruik nemen, bij de aanvang van het nieuwe seizoen. Dat is jammer genoeg niet gelukt." Hooiberg De CCH krijgt geen subsidie van de gemeente, maar doet wel een beroep op diverse fondsen om de uitbreiding te kunnen betalen. Verder levert de verhuur van de nieuwe ruimte extra inkomsten op. Op het allerlaatste moment heeft Alphenaar H. Wattimena gisteren wéten te voorkomen dat hij zijn huis werd uitgezet. De deurwaarder was al begon nen met het ontruimen van de bovenverdieping, toen Watti mena alsnog zijn huurschuld van ruim 10.000 gulden vol deed. De Molukse predikant had hem het geld voorgescho- Rond tien uur stond de deur waarder, in gezelschap van ze ven politie-agenten, bij Watti mena op de stoep. Rond het huis aan de Oleanderstraat in de Molukse wijk verzamelde zich al snel een groepje jonge ren. „Er waren bijna vechtpar tijen uitgebroken. Maar de va ders van die jongens hebben dat weten te voorkomen", aldus Wattimena. De dreigende huisuitzetting was gisteren de zoveelste afleve ring in een drama dat al enkele jaren speelt. Wattimena is boos sinds de huizen in 1990 in de Molukse buurt zijn overgedra gen aan de Woningbouwvereni ging Alphen (WVA). Hij heeft daar principiële bezwaren te gen. Want, zo redeneert hij, de huizen zijn tijdelijk door de re gering beschikbaar gesteld aan de bewoners. Die hebben een huurovereenkomst met de rege ring en niet met de WVA. Dus weigerde Wattimena huur te betalen aan de WVA. De kantonrechter stelde de wo ningbouwvereniging echter in het gelijk. Maar de Alphenaar bleef weigeren de huur te beta len en net als in 1991 liet de WVA daarom in de zomer van vorig jaar beslag leggen op de huisraad van het gezin. De openbare verkoping leverde niet genoeg geld op. Vervolgens werd de uitspraak afgewacht van de rechtbank, waarbij Wattimena in hoger be roep was gegaan. In maart be paalde de rechter dat de huur overeenkomst met de Alphe naar kon worden verbroken. Als hij niet binnen drie maanden alsnog zijn huurachterstand van anderhalf jaar zou betalen, kon de WVA hem op straat zetten. Drie weken geleden liep die ter mijn af. Niet alleen Wattimena ligt over de huur in de clinch met de WVA. Er zijn nog drie andere bewoners met zo'n grote huurachterstand, dat de deur waarder is ingeschakeld. Enkele weken geleden werd de huisuit zetting van een andere bewoon ster van de wijk eveneens op het laatste moment afgeblazen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16