'Bibliotheek tot Muzenhof veroordeeld Buurt ongerust na moord op vrouw in Oegstgeest Regio Busbaan langs Papelaan Poldercross Koningin onthult beelden Ponyraces Stomp wijk Mevo moet boete betalen voor geluidshinder CLIP&PJPER Een nieuwe roos DONDERDAG 1 JUL11993 1-356430. plv.-chef janet van dijk, 071 -3 Geen nieuwbouw of uitbreiding voor Leiderdorpse leeszaal Geen nieuwbouw en geen uitbreiding. Ondanks een jaren lange discussie, toezeggingen en beloftes, moet de Leider dorpse bibliotheek in het sociaal-culturele centrum de Muzenhof blijven en daar de ruimte gebruiken die ze al heeft. De uitbreiding onder de seniorenwoningen wordt niet bij de leeszaal getrokken en een geheel nieuw gebouw, de grote wens van net bibliotheekbestuur, is helemaal on mogelijk. Te duur, zo oordeelde de commissie welzijn gis terenavond. Bij de bouw van de Muzenhof ding onder 't Keerpunt'echter twaalf jaar geleden werd de bi- onbruikbaar. Nieuwbouw bleek bliotheek al een uitbreiding toe- gisteravond eveneens onmoge- gezegd en twee jaar geleden lijk, hoewel het bibliotheekbe- leek het er even op dat het ein- stuur had laten berekenen dat de jaarlijkse lasten daarvan niet veel hoger zijn dan de huidige kosten. Omdat de exploitatie van de Muzenhof echter wordt bekos tigd door de muziekschool Rijn akkoord en de bibliotheek, kan de leeszaal niet uit het complex verdwijnen. „Omdat de biblio theek en de muziekschool de kostendragers zijn voor die heel dure accommodatie Muzenhof, worden zij daarvoor nu in zeke re zin gestraft", besefte WD'er P. "Muller. „Het is jammer dat om financiële redenen de bi bliotheek nu tot de Muzenhof is veroordeeld", oordeelde ook R. Jolly (D66). De bibliotheek mag de inrich ting wel aanpassen en krijgt daarvoor 200.000 gulden van de gemeente. Een eigen ingang in de hoek van de bibliotheek moet de leeszaal een wat logi scher indeling geven. De hoek waar nu nog de ingang vanuit de centrale hal van de Muzen hof is, kan daardoor worden ge bruikt voor de kasten met boe ken of cd's. Die kasten worden hoger, waardoor de bibliotheek de boeken overzichtelijker hoopt kwijt te kunnen. Door de eigen toegang van de biblio theek wordt het overzicht op de centrale hal in de Muzenhof be ter. Toezicht ontbreekt vooral in de zomermaanden, wanneer zowel de bar als de muziek school gesloten zijn. Het bibliotheekbestuur is am per tevreden met de verbou wing. „Geen extra ruimte bete kent dat de boeken zo hoog ko men te staan, dat bejaarden en kinderen er niet bij kunnen. De informatie is dan niet meer toe gankelijk, domweg omdat men het niet ziet staan", waarschuw de voorzitter P. van derVen. Jolly schrok zichtbaar van die woorden. „Als de bibliotheek niet kan voldoen aan de infor matie-voorziening aan de groe pen die wij belangrijk vinden, hebbeawij een probleem", pro testeerde hij tegen wethouder C. Kerner (CDA). Die reageerde echter laconiek. „De voorzie ning is voldoende zoals die nu bestaat, hoewel het natuurlijk altijd mooier en beter kan. De medewerkers zullen wel eens wat mensen extra moeten hel pen, maar dat is aanvaardbaar." voorschoten Langs de Papelaan in Voor schoten komt een aparte strook voor de bus. De bus baan moet dit najaar klaar zijn, tegelijk met de tunnelbak voor auto's onder de spoor baan. De provincie heeft bij rijkswaterstaat subsidie aange vraagd voor de busbaan, die tussen de drie en vier ton kost. De aanleg van een baan voor de bus is een onderdeel van een pakket maatregelen om het busvervoer tussen Lei den en Den Haag te verbete ren. Er zijn al busstroken aan gelegd bij de voormalige zil- verfabriek en bij de Gouden Leeuw. De aparte baan voor de bus langs de Papelaan is nodig nu de spoorwegovergang tussen Voorschoten en Wassenaar verdwijnt. Auto's rijden vanaf oktober door de tunnel onder het spoor en boeken daarmee tijdwinst. De verwachting is dat het daardoor drukker' wordt op de doorgaande we gen in Voorschoten. De aparte busbaan moet voorkomen dat de bussen tus sen Leiden en Den Haag ver traging oplopen. De baan wordt ongeveer vijfhonderd meter lang. Bij de kruising met de Dobbeweg komen ver keerslichten, voor auto's die vanuit de Dobbewijk de Pape laan op willen rijden. oegstgeest De zesde polder cross van Oegstgeest is een groot succes geworden. Precies 200 deelnemers liepen gister avond 3200 meter, legden een hindemisbaan af en zwommen onder grote publieke belang stelling 400 meter in het Oegstgeesterkanaal. „Vooral de groei van het aantal deelne mers is fantastisch. Vorig jaar hadden we maar 153 spor ters", aldus een woordvoerder. De winnaar van de poldercross was de Rijnsburger Harko Schaafsma. Hij legde de wed strijd met hindernissen af in een tijd van 22.16. Tweede werd Mario Rietberg in 23.34 en Robert van den Berg eindig de als derde in 24.07. Bij de dames werd de Oegstgeestse Gemma Nijnanten in 28.50 eerste. Tweede was Carla Duin (31.10) en derde werd Moni que Vergeer in dezelfde tijd. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Inbreker neemt CD-speler mee Bij een inbraak in een huis aan de Raaphorstlaan in Wassenaar zijn gisteren een CD-speler en een aantal CD's gestolen. Het is nog onbekend hoe de daders het pand zijn binnengekomen. De inbraak is gepleegd tussen 09.30 en 12.30 uur. leiden Koningin Beatrix komt op 9 no vember naar Oegstgeest om het gerestaureerde kasteel Ende geest te openen. Het kasteel, waarin de administratieve afde lingen van het psychiatrisch zie kenhuis zetelen, wordt met het poortgebouw opgeknapt voor een bedrag van 9 miljoen gul den. Een deel van het geld komt van de verkoop van dure villa's in park Boschgeest bij Ende geest. Deze 'deal' was erg om streden in Oegstgeest. Hoe het programma er op 9 november uitziet, is nog niet bekend. In de tuin van het ziekenhuis komt overigens een beelden groep, die bestaat uit vier met vruchten gevulde betonnen va zen. Ze zijn gemaakt door de kunstenaar Geer Pouls. De sponsors van de vazen heeft de stichting Acquest gevonden in een aantal bouwbedrijven uit de Leidse regio. stompwuk De Stompwijkse ponyraces worden tijdens de Stompwijkse paardendagen van 16 tot en met 19 juli gehouden. De po ny's worden in de races op zon dag 18 juli ingedeeld naar hun schofthoogte. Er zijn drie cate gorieën. Twee aan twee rijden dé pony's in een afvalrace over 160 meter gras. Deelname is gratis en mensen van buiten Stompwijk kunnen een reisver- goeding krijgen. Aanmelden kan tot woensdag 14 juli bij P. Oliehoek, tel. 01714-3177. Leiderdorper gewond bij aanrijding leiderdorp» Een 22-jarige inwoner van Leiderdorp heeft gister avond rond elf uur loiieletsel opgelopen bij een aanrijding op de kruising van de Gallaslaan en Engelendaal in zijn woonplaats. Het slachtoffer botste met zijn bromfiets op een personenauto, die werd bestuurd door een 50-jarige plaatsgenoot. Auto brandt volledig uit leiderdorp» De personenauto van een inwoner van Alphen aan den Rijn is gisteravond rond acht uur door brand verwoest. De man reed op de provinciale weg bij Leiderdorp in de richting van Roelofarendsveen. Door nog onbekende oorzaak raakte de motor in brand. De vrijwillige brandweer van Leiderdorp kon het wrak slechts nablussen. Inbraak in woning Leidseweg voorschoten Dieven hebben in de nacht van dinsdag op woensdag toegeslagen in een woning aan de Leidseweg in Voor schoten. Een keukenraam aan de achterzijde werd opengebro ken, waarna de inbrekers het huis doorzochten. Er werden een draadloze telefoon, een videorecorder, compact discs en een hoeveelheid geld buitgemaakt. Ambtenaar krijgt onderscheiding zoeterwoude» Zoeterwoudenaar J. Kliffen is vanmiddag onder scheiden met een eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Kliffen krijgt de koninklijke onderscheiding om dat hij veertig jaar in dienst is geweest bij de gemeente. Kliffen is chef van de afdeling algemene zaken. Als ambtenaar van de bur gerlijke stand heeft hij tientallen huwelijken gesloten. Op eigen verzoek maakt Kliffen per 1 augustus gebruik van de VUT-rege- ling. De Zoeterwoudenaar speelde ook een actieve rol bij diverse verenigingen in zijn woonplaats. De onderscheiding werd in de raadszaal van het gemeentehuis uitgereikt door burgemeester A. Houdijk. leiderdorp annet van aarsen De Leiderdorpse houtindustrie Mevo moet een dwangsom van 2500 gulden betalen aan de ge meente voor het overtreden van de geluidsnormen. De Raad van State besliste vanmorgen dat de houtfabriek aan de Zijldijk sim pelweg op tijd had moeten zijn met de bouw van een geluids muur. De dwangsom die de ge meente had geëist 10.000 gulden per overtreding is vol gens de Raad van State echter buitensporig hoog. Staatsraad Veringa verlaagde het bedrag naar 2500 gulden per keer met een maximum van 100.000 gul den. Het maximum dat de ge meente had gesteld, bedroeg 250.000 gulden. Mevo en de gemeente Leider dorp hadden in maart van dit jaar afgesproken dat de houtfa briek vóór 1 juni zou zorgen dat de geluidsmuur er zou staan. Daarmee moest een eind ko men aan de jarenlange klachten van omwonenden over lawaai. Na de datum van 1 juni zou de houtfabriek een 'boete' van 10.000 gulden moeten betalen iedere keer als tijdens metingen zou blijken dat de geluidsnor men werden overschreden. Me vo deelde de gemeente echter eind mei mee dat er problemen waren met de levering van de muur, een excuus dat door het college niet werd geaccepteerd. De geluidsmuur staat er in middels. „Eind vorige week is er de laatste hand aan gelegd", verklaart woorvoerder D.A. Blij- leven. „Te laat, maar er was sprake van overmacht doordat de fabriek niet op tijd kon leve ren." Met de geluidsmuur blijft de overlast volgens hem royaal binnen de normen. „We heb ben voor dit project een gereno- meerd bureau in de arm geno men, dus we verwachten niet dat de gemeente nog overtre dingen zal constateren." De bedrijfsleiding van Mevo heeft het idee dat cte gemeente wel 'zeer formeel' reageerde met de eis van de dwangsom. „Dinsdag diende het schor- singsverzoek bij de Raad van State. Op dat moment stond de muur er gewoon al en was er al geen sprake meer van overlast. Het zal ons zeer tegenvallen als de Raad van State beslist dat er geen sprake is van overmacht", verklaarde Blijleven gisteren. De gemeente voerde op 8 juni een geluidsmeting uit bij het bedrijf. „Daaruit bleek dat de het toegestane geluidsniveau van 50 decibel overdag ruim overschreden werd met mini maal 9 decibel", zegt een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp. Volgens hem ac cepteerde de gemeente het ver zoek voor uitstel van Mevo niet omdat het bedrijf de garantie had gegeven dat de geluidswal er op 1 juni zou staan. „Mevo zou voor de aanleg twee bedrij ven één voor de uitvoering en één voor toezicht in de arm nemen. Achteraf bleek dat een gewone huis-tuin-en-keu- ken-aannemer de opdracht had gekregen", voegt hij eraan toe. De gemeente kon de dwangsom overigens nog niet innen omdat het schorsingsverzoek al liep bij de Raad van State. Mevo is nu nog bezig met een vergunningaanvraag voor een silo op het achtergelegen terrein van Verto. Daar moet dan ook een nieuwe afzuiginstallatie voor houtkrullen komen ter ver vanging van een installatie aan de Zijloordkade. De nieuwe in stallatie maakt minder lawaai. oegstgeest liesbeth buitink De moordenaar van hun buur vrouw had ook hun woning kunnen binnendringen. Bewo ners van de Kerckwervelaan en Hendrik Andriessenlaan voelen zich niet veilig meer na de moord op de invalide mevrouw O. Troost uit Oegstgeest. Het donkere plantsoen achter hun huizen maakt dat onrustige ge voel nog een graadje erger. Stonden daar maar lampen, dan konden ze tenminste zien wie er langs de achtertuin loopt. De 60-jarige mevrouw Troost werd op 5 mei door een buur vrouw aangetroffen in haar wo ning aan de Kerckwervelaan. Haar gezicht was bebloed en al snel bleek dat ze door verstik king om het leven was geko men. ,„Zo'n gebeurtenis in de buurt is per definitie een zeer schokkende ervaring", weet A. Gielen van het Bureau Slachtof ferhulp Duin- en Bollenstreek, dat de geschrokken buurtbewo ners en de gezinsverzorgers en vrijwilligers, die mevrouw Troost hielpen, opving. „Iedereen wéét dat ons van alles kan overkomen, maar er is een illusie van onkwetsbaar heid" legt Gielen uit. „Mensen denken dat een moord alleen in de stad gebeurt, niet in Oegst geest. Wanneer dan wel iemand wordt vermoord, een buur vrouw nog wel, voelen mensen zich onveilig: wat met haar is gebeurd, kan mij ook overko men. En dan durven mensen 's avonds de straat niet meer op of durven ze niet meer alleen thuis te blijven." „Ik ga niet meer graag alleen 's avonds over straat", erkent een bewoonster van de Kerck wervelaan. „Maar dat deed ik toch al niet, want de maat schappij is tegenwoordig vol ge varen. Je kunt niet meer doen dan goede lampen aanbrengen voor je huis, van die dingen die al aanfloepen als er een kat langsloopt. En wij hebben goe de sloten. Verder moet je het in Gods handen overgeven", zegt ze laconiek. „Wij hebben er niet minder door geslapen", aldus een vrouw die pal tegenover de wo ning van de vermoorde vrouw woont. „Maar onze kinderen waren in het begin wel onrustig. Ze wilden niet meer alleen thuisblijven. Maar het slijt wel, dat angstige gevoel." Dat het onderzoek naar de moord op mevrouw Troost nog altijd geen zichtbaar resultaat heeft opgeleverd, helpt de buurt niet om over de schok heen te komen. Gielen: „Het zou sche len wanneer er een verdachte was opgepakt. Dan weten de buren het motief voor de moord, waarom juist die me vrouw nu dood is. Anders blijft het idee bestaan dat ook zij het slachtoffer hadden kunnen zijn." Het donkere plantsoen achter de woning van mevrouw Troost is na haar dood een doorn in het oog van de buurtbewoners geworden. „Het gevoel van on veiligheid wordt vergroot door dat donkere stuk", weet Gielen. „Of andersom: mensen denken dat ze zich eerder weer op hun gemak voelen wanneer daar wat lantaarnpalen zouden staan." De buurvrouw van de overkant vindt het verzoek om verlich ting heel terecht, hoewel zij zelf niet op het parkje uitkijkt. „Ik vind dat er sowieso lampen fnoeten staan in donkere plant soenen, zodat je je wat veiliger voelt", zegt ze stellig. Het Bureau Slachtofferhulp heeft een brief aan de gemeente gestuurd met het verzoek om verlichting in het plantsoen. Die brief wordt vanavond in de ge meenteraadsvergadering be sproken. Het donkere plantsoen achter de woning van mevrouw O. Troost is na haar dood een doorn in het oog geworden van de buurtbewoners. FOTO JAN HOLVAST Faxrollen Voor elk merk en type 210x30meter. Perstuk ShopToppers zijn aktie-artikelen van Clip Paper, een landelijke keten van Kantoorsupers voor een Superkantoor! Bel de dichtstbijzijnde vestiging voor toezending van de aktuele aktiekrant. Koopavond en zaterdag open Prinses Juliana moet snoeien wassenaar De doorzichten van karakteris tieke landgoederen in Wasse naar worden in ere hersteld. De gemeente Wassenaar heeft hier voor volledige medewerking ge kregen van verscheidene land goedeigenaren. Het eerst wordt de zogenaamde zichtas geres taureerd van het Wassenaarse raadhuis De Paauw, het vroege re onderkomen van Prins Fre- derik. Daartoe moet er onder meer het nodige worden ge snoeid op landgoed De Hors ten, eigendom van Prinses Juli- Ook andere landgoederen krijgen hun vrije uitzicht terug. Het gaat om onder meer land goederen bij Wassenaar-Zuid, het landgoed Voorlinde en een aantal markante panden bij nieuw-Wassenaar. m. t 1 1 i De nieuwe roos 'flower carpet' is een unieke bodembe dekker. Ze bloeit maan- achtereen. Snoeien en bespuiten is bijna niet nodig. Makkelijker het toch niet... Van 14,95 voor

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15