Leiden Einde aan overlast bussen 70% KORTING Terrassen open tot middernacht Afval onbedoeld verbrand 'Dure advertenties voor onbeduidende vacatures' Protest tegen schrappen subsidie hulp bij huiswerk Sleutelpas op meer plaatsen te koop 'Helft kinderen elders aangemeld' DONDERDAG 1 JUL11993 13 Veroordeeld fr De Leiderdorpse bi- I D bliotheek is veroor deeld tot de Muzenhof. Uitbreiding zit er niet in en nieuwbouw al helemaal niet. Castor yi De Castor is er al, I O de Pollux komt la ter. Op de twee platbo dems worden rondvaarten verzorgd door Archeon in Alphen aan den Rijn. Liggeld yi —j Leiden laat duizen- I den guldens aan lig gelden liggen, beweert de PvdA. Veel boten zijn niet geregistreerd. Bejaarde (89) doodgereden leiden De 89-jarige j.G.H. van Daalen uit Leiden is gistermor gen omgekomen bij een verkeersongeval op de kruising Laat de Kanterstraat/Burggravenlaan. Het slachtoffer reed op zijn fiets op de Laat de Kanterstraat en trachtte de kruising over te steken. Daarbij zag hij een naderende motorfiets, bestuurd door 25-jari- ge Leidse, over het hoofd. De fietser liep hersenletsel op en over leed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De motor rijdster hield wat schaafwonden over aan haar val. Computersysteem gestolen leider Dieven hebben dinsdag hun slag geslagen in het Natuur historisch Museum aan de Raamsteeg in Leiden. Zij liepen tus sen vijf en zes uur het museum binnen en haalden een compleet computersysteem weg. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Breestraat wordt stuk mstiger De voormalige vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat leek gisteravond weer even actief. Een grote hoeveelheid afval, op geslagen op het terrein raakte door onbekende oorzaak in brand. De brand werd om streeks tien uur ontdekt. Om streeks kwart over twaalf had de brandweer het vuur onder con trole. Bewoners van de wijk Groenoord klaagden over over last van rook en stank. De brandweer deed metingen naar eventuele schadelijke stoffen in de rookwolk, maar die werden niet aangetroffen. De brand is mogelijk door broei ontstaan, maar kan ook zijn aangestoken. Er is verder geen schade ont staan. Ook vormde de brand geen gevaar voor de nabijgele gen vuurwerkfabriek van Kat. Vervolg van voorpagina Door het openbaar vervoer van en naar het centrum met kleine busjes te regelen, kan het aantal bussen in de Breestraat tot een derde van het huidige aantal worden teruggebracht. Het is de bedoeling dat de pendelbusjes met een frequentie van vijf minuten in beide richtingen gaan rijden. tal teruggebracht tot 24 per uur. De pendelbusjes blijven rijden tot het plan van het Leidse col lege van B en W voor een tram- dienst is verwezenlijkt. Het college presenteerde de gemeenteraad gisteren een ver keersplan voor de Breestraat. In het plan staan alle mogelijke va leiden. gert visser Momenteel rijden in de Bree straat in de spitsuren 70 bussen per uur (900 per etmaal). Wan neer de pendelbusjes over twee jaar gaan rijden, wordt dat aan- rianten uitgewerkt van een vol ledig busvrije Breestraat tot het handhaven van de huidige situ atie. Na de zomer worden Lei- denaars in de gelegenheid ge steld een keuze te maken uit de diverse varianten. B en W hebben hun keuze al gemaakt. Op de lange termijn (voor 2010) moet de tram het belangrijkste middel van open baar vervoer in het centrum worden. Op de korte termijn kunnen de pendelbusjes een einde maken aan de overlast van bussen op de Breestraat. Wethouder J. Walenkamp (CDA) zei gisteravond dat de Het liefst een SieMafic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SleMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of moak een afspraak: tel. 01720-22100 binnenstad van Leiden niet zonder busjes of trams kan. Juist het autovrij maken van hef centrum betekent dat potentiële klanten met het openbaar ver voer de binnenstad moeten kunnen bereiken, zei Walen kamp. Onderzoeken hebben uitgewezen dat 22 procent van de centrumbezoekers gebruik maakt van het openbaar ver voer. Zij zijn verantwoordelijk voor 15 procent van de beste dingen in het centrum. Tunnel Leiden legt de plannen voor in voering van de tram nu reeds op tafel om de komende jaren ruimte te kunnen maken voor de trambaan. Bij een aantal projecten is dat reeds gebeurd. Zo is in de nog te bouwen tun nel voor het station ruimte gere serveerd voor de tram en ook bij het ontwerpen van een nieuwe Haagsche Schouwbrug wordt er rekening mee gehouden. Ook naast de enkele jaren geleden voltooide provinciale weg Lei den - Katwijk is ruimte voor de aanleg van een trambaan. Volgens Walenkamp is de da tum van 2010 'aan de ruime kant'. Hij denkt dat het mogelijk moet zijn de voorgestelde tram verbinding eerder te realiseren. Wanneer hij groen licht krijgt van de gemeenteraad hoopt hij een uitgewerkt plan volgend jaar bij het rijk op tafel te leg gen. De tram reed op 9 novem ber 1961 voor het laatst door Leiden. De blauwe NZHTM- tram en de gele HTM-tram wa ren de laatste streektrams die in Nederland uit het straatbeeld verdwenen. De vier grote steden Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht behielden hun lokale tramnet. De laatste jaren wordt ook in die gemeenten ge werkt aan uitbreiding van de bestaande tramlijnen. Veerpont over Zijl is succes Het veer over de Zijl, tussen 't Joppepad in de Merenwijk en de Zijidijk in Warmond, is een succes. In de eerste maand na de officiële ingebruikname zette het pontje bijna 4000 wande laars en fietsers over. De gebruikers waren vooral recreanten. Volgens de pontba- zen, medewerkers van De Zijl Bedrijven, zijn de reizigers en thousiast over de veerboot. Al leen al de tocht over de drukke Zijl vinden zij een belevenis. In de zomer worden de vaar tijden uitgebreid. Een enquête onder de reizigers heeft uitge wezen, dat daar behoefte aan is. Op doordeweekse dagen vaart de pont met ingang van maan dag 5 juli van 12-20 uur. Tot dusverre voer de Zijl Boot alleen in de ochtend- en avondspits, op tijden die afgestemd waren op de schooltijden. Op zaterda gen en zon- en feestdagen blij ven de vaartijden ongewijzigd: van 10-18 uur in de vaart. Leidse terrassen mogen tot middernacht open blijven. Tot deze verruiming met een uur heeft een krappe raadsmeerder- heid gisteravond besloten. Het besluit is uitgelokt door D66, dat met een amendement op de horecanota kwam. Het amen dement had de uitwerking van een splijtzwam. Veel fracties waren intern verdeeld. Uitein delijk stemden 19 raadsleden voor en 16 tegen het plan van de democraten. D66 is van oordeel dat de ter rassen in Leiden gemakkelijk tot middernacht open kunnen blij ven in plaats van dè tot de nu geldende sluitingstijd van elf uur. Dat is voor zowel bezoe kers als omwonenden een rede lijk tijdstip, beweren de demo craten. De nieuwe sluitingstijd moet voor alle terrassen in Leiden gelden. „Zowel in het weekein de als doordeweeks. Want hoe veel warme zomeravonden hebben we nu in een jaar", zei D66'er J. Hoekema. De tegenstanders vrezen dat de overlast toeneemt en wijzen erop dat de omwonenden van kroegen zich bij verschillende gelegenheden tegen verruiming van sluitingstijden hebben uit gesproken. De SP is de felste te genstander. Fractievoorzitter C. Vergeer vergeleek het horecabe- leid van de gemeente met de tred van een zwalkende dron kelap. Hij verwijt het stadsbe stuur dat het zich niets aan in spraakreacties gelegen laat lig gen. Ook een PvdA-voorstel haalde met de stemmen van CDA, SP en GroenLinks erbij de eindstreep. Deze motie behelst een aanscherping van de con trole op de nieuwe regels in de horecanota. Nieuwe regels heb ben geen zin als ze soepel wor den toegepast, betoogde PvdA'er R. Hillebrand. De WD en D66 voelden niets voor 'de papieren tijgers' van de PvdA. Ook burgemeester C. Goekoop was niet blij met de PvdA-bij- drage. Volgens hem zijn 'mar ges' niet uk te sluiten. „We zul len het niet meemaken dat een burger die een minuut na slui tingstijd zijn glas leegt door een politie-agent wordt bespron gen." Een ander voorstel, ingediend door D66 en WD, verdween met 22 stemmen voor en 13 te gen in de prullenmand. Dat plan doorkruiste de regel uit de horecanota dat een beperkt aantal kroegen in een wijk za terdags tot drie uur open mo gen blijven. De indieners me nen dat dat niet eerlijk is ten opzichte van beginnende hore- ca-ondernemers. Die moeten als ze weinig overlast veroorza ken ook voor een ontheffing in aanmerking kunnen komen. PvdA'er R. Hillebrand was vier kant tegen het voorstel. Hij dreigde dat als een raadsmeer- derheid voor zou zijn, de PvdA- ffactie tegen de hele horecanota zou stemmen. Maar zo ver kwam het dus niet. In de horecanota is als experi ment opgenomen dat snackbars en shoarmazaken langer open blijven. Voor cafés, restaurants, discotheken en terrassen veran dert er in de oorspronkelijke ho- recandtaaièrts aan de sluitings tijden. Wel mogen op zaterdag meer zaken tot drie uur blijven Kritiek D66 op personeelswerving Leiden smijt geld over de balk bij het werven van gemeenteperso- neel. Die bewering deed D66-fractievoorzitter Pex Langenberg in de gemeenteraad. De democraat heeft zich groen en geel geërgerd aan personeelsadvertenties van wel tien bij vijftien centimer in het Leidsch Dagblad en de Volkskrant, waarmee verantwoordelijk wet houder A. van Bochove (CDA) het Stedelijk Gymnasium voor zeven a acht lesuren per week aan een muziekdocent probeert te helpen. De advertenties, die de gemeente 12.000 gulden hebben gekost, bevatten in de ogen van Langenberg overbodige informatie over het doelgroepenbeleid. Volgens Langenberg had Van Bochove be ter het arbeidsbureau kunnen raadplegen en had de wethouder kunnen volstaan met een advertentie in de muziek- en vakbladen. Van Bochove antwoordde dat de nieuw gevormde ambtelijke af delingen autonoom zijn bij de opstelling van personeelsadverten ties. Hij sprak de bewering van Langenberg tegen als zou het bud get bij het wep/en van personeel reeds met vijf ton zijn overschre den. Volgens Van Bochove bundelt de gemeente in toenemende mate haar personeelsadvertenties. Dat biedt de gemeente tevens de mogelijkheid aan Leiden-promotie te doen. Van Bochove: „De mensen zien dat we medewerkers nodig hebben en leiden daaruit dan terecht af dat we aan de weg timmeren." D66'er Langenberg hield echter voet bij stuk. Volgens hem over schrijdt Van Bochove wel degelijk de budgetten en kan de werving van personeel goedkoper en efficiënter. De kwestie wordt na het zomerreces behandeld in de raadscommissie personeel, organisa tie en welzijn. De verbouwing duurt nog 9 dagen VERBOUWINGSUITVERKOOP en lichtbeschadigde boeken BOEKHANDEL dfkHER ...uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45, Leiden Schoolboekhandel tijdelijk gevestigd op Nieuwe Rijn 44 Branders voor bestrijding van onkruid leiden De Zijl Bedrijven willen binnen kort het onkruid in Leiden be strijden met branders. Sinds de gemeente drie jaar geleden is gestopt met het gebruik van chemische bestrijdingsmidde len, tiert het ongewenste groen volgens veel Leidenaars al te welig. De branders zijn een aanvul ling op de borstelwagens die ge regeld door de stad rijden. „Die kunnen al dat onkruid niet meer behappen", erkent wet houder H. de Ia Mar (Groen Links) van milieu. Meer borstel wagens inzetten is een oplos sing, maar met de branders wordt mogelijk een beter resul taat geboekt. „Die vernietigen ook de wortels. En dan duurt het veel langer voor het onkruid weer opkomt." De la Mar beantwoordt met de toezegging over de komst van de branders meteen de vra gen van de PvdA-fractie, die schriftelijk zijn ingediend bij de wethouder. De fractie heeft veel klachten gekregen over het woekerende onkruid. Ze vraagt zich daarom af of de borstelwa gens wel geregeld alle wijken vèn de stad doorkruisen. Tevens wil de PvdA dat de gemeente weer net als vroeger in een ad vertentie publiceert op welke dag in welk stadsdeel de borstelwagens hun werk doen. leiden De stichting Surinamers Leiden, de Onderwijswinkel en de Huis werkklas Dijk 33 betreuren het dat de gemeente volgend jaar bezuinigt op de subsidie voor 'buitenschoolse huiswerkklas sen'. In een brief vragen zij bur gemeester en wethouders terug te komen op het in februari ge nomen besluit 9000 gulden sub sidie te schrappen. „De 50 deelnemers van huis- vverklassen en 150 deelnemers aan bijlesdiensten komen nu in. de kou te staan", aldus de pro testerende instellingen. „En dit voor het luttele bedrag van van 9000 gulden per jaar." De gemeente vindt dat lage re- en middelbare scholen de huiswerkbegeleiding voor eigen kosten moeten overnemen. In stellingen die buitenschoolse huiswerkbegeleiding verzorgen kunnen, stelt de gemeente, hun activiteiten wel voor eigen reke ning nemen. Buurthuis Dijk 33 verzorgt huiswerkbegeleiding voor tie ners in de binnenstad, de On derwijswinkel voor Marokkaan se meisjes en leerlingen van zo wel het basis- als voortgezet on derwijs en de stichting Surina mers Leiden voor Surinaamse tieners. De Sleutelpas, een kortingpas voor Leidenaars, is vanaf vandaag verkrijgbaar bij de verschillende Raad Daadwinkels. Tot op heden was de pas al leen te koop in het stadhuis. Vanaf augustus is hij bij nog meer verkooppunten verkrijgbaar. Daarbij wordt gedacht aan de VW en de openbare biblio theek. Wethouder sociale zaken H. de la Mar heeft vanochtend de 1000ste Sleutelpas op feestelijke wijze overhandigd. De verkoop van de kortingpas valt de gemeente tot nu toe overigens flink tegen. In de eerste helft van 1993 hoopte De la Mar er zo'n 5000 passen te slijten. Dat dit niet is gelukt wijt de gemeente aan de onbekendheid van de pas. De Sleutelpas is een kortingpas naar Rotter dams voorbeeld. Leidenaars met een minimum inkomen en studenten kunnen de pas voor een tientje aanschaffen. Leidenaars met een hoger in komen moeten voor de pas 75 gulden betalen. Terrassen in Leiden mogen voortaan tot middernacht open blijven. De horeca dankt die verruiming aan een motie van D66, die gisteravond door de gemeenteraad werd aangenomen. foto loek zuyderduin Grote Verwarring over openblijven Valkenier „Blijft de school open? Echt? Hoi, hoi", zegt een leerling op het plein van basisschool De Valkenier. Met een glunderend gezicht rent hij de school in om het zijn klasgenootjes te vertel len. Een ander is ook blij, maar trekt daarna een beteuterd ge zicht. „Wat nu? Ik heb me al op het Kompas opgegeven." Maar van de zeven zeggen er zes graag op de Valkenier te willen blijven. De operatie Valkenier is ge slaagd, maar de patiënt is bijna overleden. Twee dagen voor de vakantie krijgt de protestants- christelijke school te horen dat ze nóg een jaar mag blijven be staan. Omdat de Raad van State wegens tijdgebrek dit schooljaar niet meer aan een - naar ver wachting negatieve - uitspraak toekwam. En daar had niemand meer op gerekend, ook het schoolteam en het bestuur niet. Woensdag krijgen de kinderen een brief voor de ouders mee, de oudsten worden door de meester in de klas ingelicht. De school telt nog iets meer dan honderd leerlingen. „Maar ruim de helft van hen is al op een andere school aangemeld", weet een ouder in de docenten- karber. Daar zitten een tiental moeders met een gezicht van 'wat moeten we nu?' „Mijn kind terughalen? En van basisschool de Viersprong zeiden ze dat de planning voor volgend jaar al rond was." Twaalfduizend Een van de moeders is blij dat ze haar kind nog niet elders had aangemeld, een tweede besluit haar kind toch op de Valkenier te houden, want de kleine klassen vormen een groot voordeel. En de Valkenier heeft een restaurant. „Twaalfdui zend boterhammen zijn hier gesmeerd." Num mer drie laat het echter zo, ze weet dat de school een Pyrrhus-overwinning heeft gehaald: „Want hoe gaat het volgend jaar? Dan zitten we weer." Een jaar uitstel van executie. Want niemand lijkt te geloven dat de Valkenier, die al vijf jaar te wei nig leerlingen telt, in het nieuwe schooljaar nog naar 125 leerlingen groeit. ,Maar stel dat er 150 kinderen op afkomen?", vraagt een ouder zich hoopvol af. De onduidelijkheid en de verwarring zijn nu groot op de Valkenier. „We weten geen van allen waar we aan toe zijn", zegt waarnemend school hoofd Reinier Onvlee. Hij ziet de dag van gisteren als een 'emotionele belevenis'. Er is vrijheid van onderwijs en misschien heb ben ouders hun kinderen voorwaardelijk op een andere school aangemeld. „Kinderen zijn daar vaak al een dagje wezen kijken", zegt leerkracht Ellis Carree, „maar dan nog. Als je het de kinde ren vraagt, willen ze hier blijven." Een aanmel ding kan wel ongedaan worden gemaakt, al zal een school daar met de planning niet blij mee zijn. ,,Voor de kinderen is dit een slechte zaak. Eerst wordt je kind eigenlijk gedwongen overge- zegt directeur J. Mooten. plaatst naar een andere school." De Valkenier heeft een eigen restaurant. Maar ook dat heeft niet vol doende leerlingen kunnen lokken. archieffoto hielco kuipers Herplaatst haar kind nog Het onderwijzend personeel is al herplaatst. De tweede besluit een is daar openhartiger over dan de ander.Ja, ik werk hier in deeltijd, maar heb al een nieuwe deeltijdbaan in Den Haag" zegt Carree. Zij vult aan dat het personeel zich half augustus gewoon op de Valkenier moet melden. Onvlee kwam twee jaar geleden van de protes tants-christelijke basisschool de Springplank in de Kooi. „Nu ga ik een beetje heen en weer tus sen de twee scholen." De Springplank heeft de samenwerking met de Valkenier niet voortgezet en wilde niet met de school in nood fuseren. In dat geval had de locatie van de Valkenier aan het Valkenpad behouden kunnen blijven, omdat de Springplank zelf vol is. Scholen dichterbij zijn ook door het nieuws overvallen. Directeur G.J. de Zwart van de Meren wijkschool, pal tegenover de Valkenier, vraagt zich nog af wat het voor hem betekent. „Ik vind het schokkend." Want volgens De Zwart hadden zich al zo'n tien tot twintig leerlingen, voorname lijk kleuters, op de Merenwijk aangemeld die an ders naar de Valkenier waren gegaan. „Daarom hebben wij een vierde kleutergroep geformeerd En we nemen van De Valkenier een lokaal over.' De Zijl wijkschool, ook protestants-christelijk, ver wijst naar het bestuur dat ook de Valkenier leidt „Maar wij hebben de afgelopen maanden ook kinderen van De Valkenier aangemeld gekregen"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13