UIT 'Het eenzaamste beroep bij de omroep' 'Ik ben soms zo vreselijk blij, blijer kan ik niet zijn' Rtv show gesproken Een getoonzette aanklacht tegen hypocrisie WOENSDAG 30JUNI 1993 /8 Joan Collins in De Telegraaf: „Man nen vallen op zijden lingerie. En er staan er nogal wat op de set. Maar ik kan me er niet meer druk om maken wie naar me staat te loeren. Als 3 dik v ik r neren. Maar mijn lichaam is in orde. In die zin ben ik tróts op mijn leeftijd van zestig. Ik heb waarschijnlijk geluk gehad, of het zit in mijn genen, of ik heb mijn body altijd goed verzorgd. Of misschien komt het wel door alle drie. Er is in elk geval geen plastische chirurgie aan te pas gekomen. Leeftijd doet er niet toe. Tenzij je toevallig een fles wijn bent." Bavo Galama in Studio: ,,Ook dat nog is machtig, maar we boeken niet altijd succes. En zo lang dat het geval is, gaan we door. Het is een programma waarvan je hoopt dat het zich zelf zal opheffen." Charles Schwietert (voormalig Brandpunt-, Den Haag Van daag-verslaggever en een blau we maandag staatssecretaris) in De Telegraaf: „Mijn leven heb ik niet door rancune laten leiden. Ik heb leren vergeven, vergeten doe ik nooit. Maar Ne derland is te klein om rotzooi te maken." Gerard Hulshof, directeur KRO in Algemeen Dagblad: „Het verdwijnen van het TV-pro- gramma van Hans van Willigen- burg is een gevolg van de nieu we beleidslijn. Hans zit met twee dingen waaraan hij zelf niets kan doen. Ten eerste wordt hij zeer geassocieerd met de oude KRO. Twee jaar gele den zouden we gezegd hebben: w« moeten hem veel laten zien. Nu zeggen we: als dat zo is moeten we stoppen, want we willen een andere KRO. Hij had natuurlijk een aardig program ma, maar in de concurrentie verhoudingen die nu gelden, moeten van programma's ster ke kijkimpulsen uitgaan, wil de kijker voor jou kiezen. Dat bete kent voor ons: er moet iets te zien zijn, een primeur van je welste, of een beeldsterk verhaal of noem maar op. Er moet een prikkel van uit gaan en met de concurrentie van tegenwoordig is die prikkel doorslaggevend. Die kon Hans niet meer geven." Idem: „Ik ben opgegroeid met èn op de kostschool waar je een houding en antennes voor de samenleving meekreeg, die ver krampend werkten. Gij zult niet dit en gij zult niet dat, want de Heer... Ik hecht zeer aan waar den en normen en als het om de publieke omroep gaat nog meer daaraan dan aan katholi citeit, maar er zijn maar weinig waarden en normen die on wrikbaar zijn." Idem: „All you need zou ik niet voor mijn rekening willen ne men. De Surprise Show maar voor de helft, maar ik krijg ook kramp in mijn schoenen als ik naar Spoorloos kijk en zie hoe we op sommige sensationele moment de kijkers en die men sen in het programma in de steek laten. Emoties uitbaten, over mijn lijk. Ze naturel ge bruiken, graag." Irene Moors in Studio: „Ze vra gen vaak hoe lang ik ben, wat mijn leeftijd is, of ik verkering heb en of ik een dure villa bezit. Kinderen schatten me altijd er gens in de dertig, maar ik ben 26. Mijn lengte is 1.84 meter. Ze vragen dan altijd hoe mevrouw Telekids zo lang is geworden, maar dat kan ik moeilijk uitleg gen." Ria Bremer in Nieuwe Revu: „Ik zie mezelf wel eens terug. Bijvoorbeeld met Raisa Gor- batsjov zót ik te gin negappen. Ik denk: afschuwelijk! Ik vind mezelf vrese- lijk om te zien." John van der Klauw, AVRO's inkoper van TV-series Bart Herman, een Vlaamse vocalist met boodschap Opeens is Vlaanderen een nieuwe wereld ster (nou ja...) rijker, ■fijn naam? Bart Herman. Toe gegeven, hij staat al ruim vijf- ien jaar als artiest op de plan ten, maar niemand was echt in ïem geïnteresseerd. Totdat pro- lucer Olivier Verhaeghe hem jp het spoor kwam. Alle Vla- ningen kennen inmiddels het 'ervolg. Zijn single Ik ga dood tan jou stond wekenlang bo- 'enaan de hitlijsten en de de- mul-CD Metropool is het best rerkochte Vlaamse produkt van le afgelopen weken. Nu krijgt >ok Nederland te maken van de ympathieke, maar eigenzinni- ;e zanger. Zijn eerste CD is in Vlaande- on enthousiast ontvangen. Jniversele thema's worden loor I lerman vanuit nieuwe in- alshoeken belicht. „Ik begin an binnen uit en klaag de hy- tocrisie aan", zegt de 34-jarige anger. „Mensen willen dat nisschien niet horen, maar ik ind dat ze het móeten horen, k heb een hekel aan hypocrisie. Jeem bijvoorbeeld de strenge chooldirecteur die in zijn vrije ijd naar een striptease-bar gaat. ',cht, ik heb ze meegemaakt De teksten die Bart Herman amen met Johan Boonen schreef, worden niet door ieder een begrepen. Al zijn ze helder, ze zijn voor velerlei uitleg vat baar. „Mensen moeten eruit ha len wat ze willen. Je vraagt een kunstschilder toch ook niet wat hij met een schilderij bedoelt?" De Vlaamse pers gaf Metropool het predikaat eigenzinnig. Bart Herman is daar dik tevreden mee. „We gaan eigenzinnig door. Wat wij mooi vinden, doen we." Rebels Een rebelse jongeman. Maar wel eentje die goed weet waar hij naartoe wil. Al in zijn stu dententijd speelde hij in band jes. Ilij maakte een tournee door Zuid-Spanje, richtte zijn eigen groep Bandana Band op en speelde maandenlang in een Broadway-getinte show op crui se-schepen. Een korte stop in Europa bracht hem in contact met zijn huidige producer. Die stelde hem voor een Neder landstalige plaat uit te brengen. „Die markt lag net open", vertelt hij daarover. „Twaalf jaar lang was er in België nauwelijks Nederlandstalig repertoire ge maakt. De Vlaamse commercië le televisie heeft die markt opengelegd. Ineens wilde ieder een op televisie. Componisten en tekstschrijvers konden de vraag naar nieuw materiaal niet bijbenen. Dus werden er veel covers gemaakt. Dat resulteerde in heel weinig origineel werk. De enige vernieuwing kwam via Stef Bos." Zijn eerste vier singles kregen veel aandacht op de Belgische radio. Maar hits bleven uit. „Ik ben eigenlijk geen single-ar tiest", zegt Bart Herman. „Ik heb blijkbaar een heel speciale doelgroep. Ik bereik een publiek dat geen enkel singletje koopt, maar wel mijn CD. Dat is het publiek bij wie ook Simon Garfunkel, Bruce Springsteen en Eros Ramazzotti in de kast Zijn deelname aan Eurosong '93, de Belgische voorronde voor het Eurovisie Songfestival van dit jaar, sloeg een brug naar het grote publiek. Ik ga dood aan jou, drie minuten pure emotie en totale overgave, be landde in de finale en kreeg van de vakjury het maximum aantal punten. Toch zat er geen reisje richting Ierland in. „Dat was ook niet de bedoeling", stelt Bart Herman. „Ik wilde mij een keer manifesteren in een com petitie met collega's." Zijn platenmaatschappij („Ik ben de enige Vlaming die bij een Franstalige firma zit") zag dat Eurosong-avontuur niet zit ten. Ze vreesde een negatief ef fect voor de CD-verkoop als Bart niet zou winnen. „Toen ik 12 punten van de vakjury kreeg, was het feest voor mij compleet. Het ging mij niet om te winnen; ik hoor niet thuis in het Eurovi sie-Songfestivalcircus. De twee televisie-optredens die het mij opleverde vond ik belangrijker." Het effect van zijn Eurosong deelname was ongekend. In een paar weken tijd stond de single Ik ga dood aan jou op nummer 1 in de Vlaamse top 10. De En gelse versie verschijnt binnen kort internationaal. „Er is al van alles geschreven over de tekst van dat liedje", legt Bart Her man uit. „Vooral Nederlanders vinden dat het niet kan. Toch weet ik zeker dat het voor twee honderd procent correct Neder lands is. Ik ga dood aan jou is een prachtvondst. In de poëzie zou niemand er moeite mee hebben. Maar in een liedje wordt het niet getolereerd. Dat vind ik heel vreemd." Hij laat het plotselinge succes rustig over zich heen komen. „Ik ben niet thuis in de platen- business. Gelukkig heb ik een heel goede manager, want er zijn veel anderen die me nu wil len kaalplukken, ledereen vliegt op me af; allemaal willen ze een deel van de koek. De mensen die me de laatste jaren hebben begeleid, ben ik zeer dankbaar. Ze zijn intieme vrienden van me geworden. Ik blijf ze trouw; loyaliteit is voor mij zeer be langrijk. Ik heb geen contracten, niet met mijn manager en niet met mijn producer. Ik heb ze mijn woord gegeven en dat is voldoende." Sinds het succes leeft Bart Herman wat gedisciplineerder. Bart Herman: ,,'lk ga dood aan jou' is een prachtvondst, ook al vinden Nederlanders dat het geen Nederlands is." foto cpd „Dat is heel moeilijk, want ik ben een uitgaanstype", bekent de Vlaming. „Maar om al die af spraken te kunnen nakomen, moet je een beetje mens blijven. Dus moet je op een fatsoenlijk uur in bed liggen. Anders houd je het niet vol. Bij elk optreden moet je even tof zijn. Je moet blijven presteren. Voor de rest neem ik het ervan. Je leeft ten slotte maar één keer." CANNES FRED VAN GARDEREN De Nederlandse TV- zenders (inclusief RTL 4) brengen da gelijks zo'n 40 uur televisie. Een groot deel van het gebodene is buitenlands fabrikaat, aange kocht materiaal. Een groepje mannen en vrouwen is verant woordelijk voor die aangekoch te produkties. John van der Klauw is een van hen. Hij koopt in voor de AVRO. „Het is het eenzaamste be roep wal er bestaat. Als eenling beslis je in een achterafzaaltje op een doordeweekse namid- half jaar later moeten gaan be kijken. Dat is vreemd, je zit in een donker kamertje in Amerika en je roept: ja, doen we. Maar ik zou ook niet weten hoe het an ders moet. Je kunt moeilijk een buslading mensen ter beoorde ling laten aanrukken. En als je dat al doel, kun je je weer afvra gen hoe groot die buslading moet zijn. Vijftig mensen? Hon derd? Veertien miljoen?" Drie maanden per jaar reist Van der Klauw, televisiebeurzen af. Van San Francisco naar Ber lijn én van Cannes naar Tokyo. Los Angeles in het algemeen en I lollywood in het bijzonder is voor hem ook bekend terrein. Hik jaar brengt hij er een weekje door omdat daar dan alle pilol- ifleveringen van eventuele se ries worden vertoond. De pro- •edure is als volgt: worden de pilots verkocht, dan komt er een ■ierie. Komt er weinig respons, dan houdt de producer het bij de pilot Televisie is handel, dal weet v'an der Klauw als geen ander. ,De verkopers vinden alles wat AVRO-inkoperJohn van der Klauw: „Ik kan geen show meer zien. Als er weer zo'n trap in beeld verschijnt en er komen twee mensen af, dan hoop ik dat ze eraf donderen." foto cpd zij in huis hebben fantastisch. Als ze vermoeden dat er handel in zit, zal het hun verder een zorg zijn of het groen, geel of paars is. Ze hebben er honderd gulden in geïnvesteerd en willen er tweehonderd gulden voor te rug." Handjeklap Zeker de laatste jaren, sinds de komst van RTL 4, is het steeds meer een kwestie van hand jeklap geworden. „Vroeger had je een paar mensen met wie je zaken deed: de vaste leveran ciers uit de VS, Engeland en Duitsland. Tegenwoordig is het veel ingewikkelder. Je werkt steeds meer met tussenperso nen. Nederland is interessanter geworden voor de grote jongens en dat merk je. Grote maat schappijen die de rechten ko pen van de Benelux. De Zweed se TV bijvoorbeeld kocht van Berlusconi de rechten voor de Scandinavische l&nden. In één moeite door kocht ze de rech ten van de Benelux erbij. Wil je dan een Italiaans programma kopen, dan moet je gaan onder handelen met een paar Zwe den." „Ook een voorzichtige start met een serie is er niet meer bij. Kocht je vroeger 13 afleveringen van een serie, tegenwoordig zijn dat minimaal 22 afleveringen. En heel normaal is al dat je een full season, dus zo'n veertig afle veringen, moet kopen. En alles snel. Door de concurrentie word je gedwongen 'ja' te zeg gen tegen produkten waar je vroeger nog eens over na dacht." Van der Klauw moet naar aanleiding van een promofilm pje van drie minuten wel eens beslissen over de aankoop van een serie van veertig, afleverin gen. Dat kan wel eens fout gaan. „Toen ik True Colors kocht, nam ik die op basis van de pilot. Prachtig was die. Zag er heel verzorgd uit en ik moest snel beslissen, want RTL 4 lag op de loer. Ik dacht: dit zit goed. Maar toen aflevering twee binnen kwam, begon ik te twijfelen. De cast was veranderd en de scena rioschrijvers waren vervangen door mindere goden. Een hele andere serie dan de pilot be loofde. Een tegenvaller. Dan voel je je behoorlijk genomen." Troep Soms moeten de omroepen noodgedwongen troep aanvaar den om een gewenst program ma te pakken te krijgen. Van der Klauw: „De package deal. De AVRO kocht op een gegeven Bondfilms. Dat kon, maar we moesten tientallen speelfilms erbij nemen. Daar zaten geluk kig een paar goeie bij, zoals Rainman, Willow en Russia House, maar ook mindere films. Verder zat in het pakket 62 afle veringen van Thirty Something (Dertigers) en 62 afleveringen van Young Riders." „Als je zo'n pakket voorge schoteld krijgt, ben je jaloers op de collega's van RTL 4. Voor hen is het meekopen van troep minder lastig dan voor ons. RTL 4 kan die troep op de min dere uren kwijt. De AVRO heeft die ruimte niet. De AVRO heeft geen daluren. RTL 4 zet de meest commerciële dingen op een rij en de rast zal ze worst zijn. Bij ons ligt dat anders. Ik vind het belangrijk dat mensen die naar ons kijken het ook nog een beetje aardig vinden." Kopen voor de AVRO is voor Van der Klauw niet kopen voor zichzelf. „Ik koop soms dingen waar ik zelf nooit naar zou kij ken. Comedy's vind ik leuk, maar er zijn zo weinig goede. Van de meeste word ik somber. Ik houd van film en Brits drama, maar naar amusement kan ik niet meer kijken. Teveel gezien. Ik haat quizmasters, ik haat spelletjes, ik haat shows. Als er weer zo'n trap in beeld ver schijnt waar twee mensen afko men, hoop ik dat ze er afdonde ren. Dat zou eens wat anders zijn." Van der Klauw oefent een doodgewoon vak uit, vindt hij zelf. Voordat hij voor de AVRO ging werken, kocht hij voor de KRO. Tussendoor zat hij een blauwe maandag bij TV 10. Omdat die zender niet opera tioneel werd, keerde hij weer te rug naar de publieke omroep. „Of je nu deals voor de één of voor de ander maakt, dat maakt niet uit. Als je maar weet voor wie je koopt en wat je wilt heb ben. De procedure blijft hetzelf de. Als ik bijvoorbeeld bij Tele- München binnenloop, babbel ik eerst wat over Jan Wouters en Bayem München. Daarna doe ik zaken. „TV is een gekke han del. Niets is tastbaar, soms zelfs niet zichtbaar. Het is een han del van hoop." Marianne Weber voelt zich erkend prent dat ik in een gat zou vallen. Ook heb ik me gerealiseerd dat zingen fantastisch is, maar dat het niet het enige in het leven is. Voor mijn ze venentwintigste v/as ik ook gelukkig en toen zong ik helemaal niet. Ik heb mijn kinderen en een leuk huis." Verbazing „Zo gewapend ben ik naar de platenmaatschappij gegaan om mijn besluit mee te delen. Maar tot mijn grote verbazing zeiden ze: hoe denk je er over om alleen verder te gaan? Ik wist niet wat me overkwam. Ik schijn ook heel raar te hebben gere ageerd. Maar toen het eenmaal tot me doordrong, vond ik het hartstikke leuk. Op het moment dat het bekend werd dat ik doorging, meldde zich meteen een aantal platenmaat schappijen. Toen had ik in plaats van een zwart gat zelfs een weeldeprobleem. Maar ik ben met mijn oude maatschappij gebleven, ik ken de mensen, we hebben veel met elkaar doorge maakt. Er is vertrouwen." Wist je toen al meteen met welk repertoire je wilde doorgaan? „In elk geval Nederlandstalig. En op een dag hoorde ik op de radio een liedje dat me trof: Er uit is er uit. Ik heb toen geinformeerd wie die tekst had geschreven. Bleek Emiel Hartkamp te zijn. Ik heb contact met hem gezocht en nu heeft hij vrij wel alle liedjes van m'n CD geschreven, op mu ziek van Rini Schreyenberg." „En ik was zo trots dat ons eerste liedje zomaar op de 36ste plaats van de top 100 trecht kwam. Tussen al dat Amerikaanse geweld stond zomaar een Nederlands liedje. Dus ik wil niet meer horen dat er geen markt is voor Nederlandstalig reper toire. Dat kan je uit zo veel dingen afleiden." „Neem bijvoorbeeld de Nederlandse Hitdagen: daar staan duizenden mensen die al die liedjes van al die artiesten meezingen. Maar ook als je in discotheken komt, kennen ze alle teksten. Toch heb ik zelf wat moeite met het zingen in discothe ken. Je wordt uitgenodigd, ze willen ook besj even uit hun dak gaan. Maar toch, ik heb het gevoel dat niemand eigenlijk voor de ander wil weten dat ze die liedjes kennen en misschien zelfs waar deren. Er lijkt wel gêne te zijn om dat toe te ge- Rondom Nederlandse liedjes hangt nog steeds iets minderwaardigs. Ik vraag me af waarom? Omdat die liedjes simpel zijn of volks? Maar bete kent dat dat ze niet mooi zijn? Wie bepaalt trou wens wat mooi is?" „Ik vind het eigenlijk een vorm van discriminatie. Gestudeerde mensen hebben al gauw de neiging om het, als het om Nederlandstalige muziek gaat, te hebben over 'muziek voor het klootjesvolk'. Ze zitten wellicht in een comité tegen rassendiscri minatie. Maar hun houding tegenover iets dat van hun eigen cultuur is, is niet bepaald in de lijn van hun idealen." „Er is volgens mij wel een grote en zeer te res pecteren doelgroep voor Nederlandstalig reper toire. Dat moet ook wel, anders had ik geen gou den plaat. Soms denk ik: ik ben zo blij, blijer kan ik niet worden. En ik weet ook wel: dit gaat over: morgen, over een paar maanden of over tien jaar, maar het houdt ooit op. Maar dit neemt niemand me meer af. Dit worden allemaal herinneringen waarop je heel lang kunt teren." „Ik denk dat het goed is dat het succes nu pas is gekomen. Het lijkt wel alsof het allemaal binnen een jaar is ge beurd, maar in feite ben ik al tien jaar bezig in het vak. Het is heel voorzichtig begonneh en eigenlijk ben ik alleen maar gaan zingen omdat andere mensen het zó leuk vonden wat ik deed dat ze me steeds vroegen om op te treden. Ik heb van me zelf nooit zo verschrikkelijk gemoeten. Ik heb me ook nooit ergens opgedrongen. Ik ben trots op mezelf dat ik altijd mezelf ben gebleven." larianne Weber: „Rondom Nederlandse liedjes hangt nog altijd iets inderwaardigs. Ik vraag me af: waarom?" foto cpd Overal waar Marianne Weber ver schijnt, wordt de tekst van haar single Huil maar niet om mij uitbundig meegezongen. Het gevoel dat ze dan krijgt, kan ze niet omschrijven. „Het maakt me zo blij. Ik moet op zo'n moment tegen mezelf zeggen: nu moet je niet al te vrolijk worden. Anders gaan ze nog zeg gen: doe normaal, joh. Maar ik ben dan werkelijk zo blij. Het is je erkenning als artiest." Pas een jaar geleden begon Marianne met haar solo-carrière en het succes was er vrijwel onmid dellijk. Haar eerste single Ik weet dat er een ander is stond binnen de kortste keren hoog in de Top 40. Haar eerste solo-album, dat onlangs, uitkwam loopt als een trein. En dat terwijl ze in 1992, na vier jaar. deel te hebben uit gemaakt van het Holland Duo, van plan was een punt te zetten achter haar zangcar rière. „Ik heb er \7an alles aan gedaan om het Hol land Duo bij elkaar te houden, maar na vier jaar was het op. Dan kan je maar beter stoppen dan dat je je leven laat verchagrijnen. Ik heb me goed voorbereid op het afscheid. Ik heb me goed inge

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8