Kurdische PKK ontkent betrokkenheid aanslag Buitenland Letland krijgt geen gas; leveranties Estland hervat Europees Hof keurt heffing op 'dollarbananen' goed 'Ik kan niet naar school als zij schieten Albanezen zijn zo arm als kerkratten Officieren saboteerden torpedojager Protest tegen Japanse minister WOENSDAG 30 JUN11993 5 AFP Agence France Pressc ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappen Per*J>cnst ind The independent IPS inter Press Serv.ce RTR Reuter UPI United Press International Tuinman vermoordde 17 prostituees new york Een werkloze tuinman uit New York, die het in ont binding verkerende lijk van een vropw in zijn bestelauto bleek te vervoeren, heeft bekend de afgelopen drie jaar zeventien prosti tuees te hebben vermoord. De 34-jarige man werd maandag aangehouden na een verkeersovertreding. Onderzoek naar monster Loch Ness londenGefinancierd dooreen AmerikaansTV-station begin nen Britse wetenschappers vandaag aan een onderzoek dat een antwoord moet geven op een vraag die Schotland al sinds de 6e eeuw bezighoudt: huist er in Loch Ness een monster? Het on derzoek, dat zich vooral richt op de voedselketen in het diepe meer, kost 2,5 miljoen gulden. Een deel daarvan wordt betaald door de Amerikaanse TV-zender The Discovery Channel. VN akkoord met generaal Briquemont brussel» De Belgische generaal Francis Briquemont zal binnen kort het commando overnemen over de VN-troepen in Bosnië. De VN heeft gisteren positief gereageerd op de voordracht van Briquemont als opvolger van de Franse generaal Philippe Moril- Ion. Dertienjarige kan autorijden niet laten münchen Een 13-jarige Duitse jongen is gisteren aan de Duits- Oostenrijkse grens opgepakt omdat hij probeerde een gestolen auto Oostenrijk binnen te smokkelen. Volgens de politie staat de jonge avonturier in zijn woonplaats Frankfurt an der Oder als een notoire autodief bekend. Onlangs werd hij daar aangehou den nadat hij met een snelheid van 170 kilometer per uur in een gestolen wagen rondscheurde. Doden bij hotelbrand Turkije ankara Een brand in een hotel in het Turkse Van, dichtbij de grens met Iran, heeft aan zeker tien mensen het leven gekost. In het hotel verbleven voornamelijk Russische prostituées. De poli tie vermoedt dat de brand is aangestoken. Celstraf wegens stralingsongeluk parijs De directeur van het Franse bedrijf Electron Beam Ser vice is gisteren veroordeeld tot een jaar cel wegens een stra lingsongeluk waarbij drie werknemers ernstige brandwonden opliepen. Uit kostenbesparende overwegingen werden diverse veiligheidsvoorschriften genegeerd. De aanklagers noemden het gedrag van de directeur „des te onvergefelijker omdat het was ingegeven door winstbejag". Chileense Siamese tweeling gescheiden Santiago Chileense chirurgen hebben gisteren een Siamese tweeling van negen maanden gescheiden die vergroeide harten en levers had. De jongetjes hadden allebei een hart en een lever, maar de organen waren, net als andere delen van hun lichaam, aan elkaar gegroeid. Ontslag wegens onleesbaar handschrift harare Een politierechter in Zimbabwe is ontslagen omdat hij bij het teruglezen van zijn notities zijn eigen handschrift niet kon ontcijferen. De rechter heeft Roy Wilson, die zeven jaar lang de rechtbank in de oostelijke stad Mutare heeft voorgezeten, „professioneel wangedrag" verweten. Tyfoon houdt huis in Filipijnen manila» De tyfoon Koryn heeft in het noorden van de Filipijnen aan zeker 28 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers verdronken of werden bedolven bij aardverschuivingen, die het gevolg waren van de zware regenval waarmee de tyfoon gepaard ging- tallinn-moskou dpa-anp Rusland heeft behalve aan Est land en Litouwen ook de gasle- veranties aan Letland onderbro ken. Dat heeft de plaatsvervan gende leider van het Russische gasconcem Gasporm, Vjatsjes- lav Sjeremet, gisteren aan het persbureau Itar-Tass gemeld. Rusland zou pas weer van plan zijn de leveranties te hervatten als de drie landen hun rekenin gen hebben betaald. De mededeling van de plaats vervangende leider van het Rus sische gasbedrijf komt nadat de directeur van het Estlandse gas bedrijf Eesti Gaz, Earne Saar, eerder gisteren had gemeld dat de leveranties aan Estland in tussen weer zijn hervat. Eesti Gaz meldde dat er een afbeta lingsregeling voor de Estse schulden was getroffen. Litouwen krijgt sinds zondag geen gas uit Rusland meer. De Russen hebben de gaskraan dichtgedraaid omdat er nog een schuld van 52 miljoen dollar open zou staan en het derde Baltische land, Letland, krijgt volgens het persbureau Baltfax alleen nog maar onbeduidende hoeveelheden gas uit Rusland geleverd. Letlands schulden be dragen ongeveer 4,9 miljard roebel (rond de 4,5 miljoen dol lar). Het toeleveringsbedrijf uit Sint Petersburg ontkende dat er politieke motieven in het spel zijn. BRUSSEL «GPD-ANP Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg heeft de Duitse klacht verworpen tegen de nieuwe regeling voor de invoer van bananen in de EG. De rege ling gaat morgen in. Duitsland is steeds, samen met Nederland en België, voorstander geweest van een volledig vrije handel in bananen. Op 13 februari dit jaar beslis ten de EG-ministers van land bouw om een extra heffing in te voeren op de zogeheten dollar bananen uit Midden- en Zuid- Amerika. Met het wegvallen van de Europese binnengrenzen dreigden deze goedkope bana nen duurdere soorten van de markt te verdrijven. Bij die laatste gaat het om ba nanen die worden ingevoerd uit voormalige koloniën van EG- lidstaten in Afrika, het Caraïbi- sche gebied en de Stille Zuid zee. Ook moet de heffing de kleine bananenteelt in Grieken land, Spanje en Frankrijk be schermen. Duitsland, dat tot nu toe geen heffing kent op de invoer van bananen, voelde niets voor de regeling. Die houdt onder meer in dat er een toeslag betaald moet worden van circa ƒ220 per ton over de eerste twee mil joen ton bananen afkomstig uit Latijns-Amerika. Elke ton meer dient met ruim 1850 te wor den belast. Duitsland vreest dat door het duurder worden van de bananen veel banen verloren zullen gaan. Ook de Latijnsame- rikaanse landen vrezen verlies van werkgelegenheid. EG-Commissaris Steichen van landbouw heeft steeds ge zegd dat het nieuwe im portquotum voor dollarbana nen overeenkomt met de huidi ge invoer. Bovendien heeft on derzoek uitgewezen dat in lan den waar al een heffing van twintig procent gold voor de La tijn-Amerikaanse banaan, de gewraakte bananen in de winkel even duur zijn als in Duitsland. Een deel van de import wordt weer uitgevoerd, hetgeen het Hof bij zijn uitspraak zou heb benbetrokken. Ex-premier Italië wellicht vervolgd wegens corruptie Een commissie van het Italiaan se Huis van Afgevaardigden wil de parlementaire onschend baarheid van ex-premier Betti- no Craxi opheffen, zodat hij kan worden vervolgd op verdenking van het aannemen van smeer geld. Eerder weigerden de par lementariërs de onschendbaar heid van de socialistische voor man in 23 van de 41 aanklach ten op te heffen. Volgende week valt het besluit over deze kwes tie. Craxi ontkende gisteren op nieuw alle beschuldigingen. De Italiaanse politie heeft bij recente operaties in het zuiden van Italië een lokale maffiaben de opgerold en een vooraan staand lid van de invloedrijke familie Corleone van de Sicili- aanse maffia gearresteerd. SARAJEVO Rtr De verschrikkingen van de oorlog verhin deren niet dat in Sarajevo een aantal din gen gewoon doorgaat. Zoals de school bij voorbeeld. De schoolkinderen uit de wijk Hrasno van Sarajevo hebben geleerd op de grond te gaan liggen wanneer een paar honderd me ter verderop aan de frontlinie het schieten begint. „Maandag sloegen er vlakbij drie granaten in," zegt de 13-jarige Jasna Salkic. Zij wijst op de krater in de weg, waar zij te rechtkwamen. „Wij waren bang. Wij moes ten op de grond gaan liggen." Het beleg van Sarajevo is in een rustiger fa se aangeland en dal betekent dat de kinde ren van Hrasno weer vaker naar school ko men. Het oude schoolgebouw kunnen zij niet meer gebruiken. Daarin is nu een een heid van het Bosnische leger gestationeerd. In plaats daarvan krijgen de kinderen van de Petar Dokicschool les in geïmproviseer de klaslokalen in hun buurt. De oude „Hrasno-afdeling" van de school heeft twee lokalen op de begane grond van een-flat in een deel van de stad waar de sporen van de aanvallen van de Servische Bosniërs duidelijk te zien zijn. Alle problemen komen tegelijk, verzucht rtatuurkundeleraar Rasema Mujanovic. „Slechte faciliteiten, gebrek aan ruimte en natuurlijk de beschietingen. Het hele schoolprogramma is samengeperst in de helft van de tijd. Dingen mouten sneller worden gedaan dan gebruikelijk en de kin deren moeten twee maal zo vlug leren." Daarbij komt nog dat ouders hun kinderen niet graag de deur uit laten gaan als er wordt geschoten. ..Ik kan niet naar school als zij schieten. Mijn huis ligt in de frontli nie," zegt de 15-jarige Nermina Delalic. Haar moeder is een van de doden die in de 14 maanden durende strijd om de Bosni sche hoofdstad zijn gevallen. Kinderen die echt willen leren, doen dat on geacht de omstandigheden. Maar wat min der betrokken leerlingen, hebben meer moeite de ongewone situatie te aanvaar den „De kinderen zijn vaak het spoor wat bijster," aldus latka ïrabova, die wiskun de geeft. „Het tempo ligt hoog en wij heb ben niet veel tijd om de lessen te herhalen." Zij voorspelt problemen voor volgend jaar omdat vast niet alle kinderen vakken als wiskunde, natuurkunde of talen goed heb ben begrepen'. Belangrijker dan het wetenschappelijke ni veau van de lessen, is dat de kinderen, on danks de gevechten, naar school gaan. School doet de kinderen denken aan hoe hel was. Hij biedt hen even een uitweg uit de oorlog. De kinderen zijn er in eikaars ge zelschap en ook dat is belangrijk, aldus Gra- bova. Tot nu toe is slechts een van de leerlingen gewondgeraakt, wat zijn uitwerking op an dere kinderen en de leraren niet miste. Na beschietingen de kinderen naar huis te la ten gaan. is heel moeilijk, legt Grabova uit. „Je maakt je zorgen. Je vraagt je af wat er met hen zal gebeuren." Drie jaar voor Duitse neo-nazi wegens aanslag schwerin» AP Een voormalig leider van de ex treem-rechtse Duitse partij NPD is gisteren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf we gens een aanslag op een asiel zoekerscentrum. De 25-jarige man uit Hagenow, werd schul dig bevonden aan Inbraak, po ging tot ernstige brandstichting en poging tot ernstige lichame lijke mishandeling. Met negen andere noo-nazi's tussen de 15 en 21 jaar viel hij op 31 juli 1992 een asielzoekers centrum in «li- stad b.iiiieu (voorheen Oostduits) aan met honkbalknuppels. vuurbom- men en andere wapens. IX* an dere verdachten kregen straffen tussen de 8 maanden en twee- jaar. Albanië is woedend op Grie kenland, dat massaal illegale Albanezen het land blijft uit zetten. Athene heeft sinds za terdag al 10.000 Albanezen naar huis gestuurd. Volgens ooggetuigen treedt de Griekse overheid daarbij hard op. De Albanese president Berisha heeft de VN om hulp gevraagd. haarlem «hansjacobs De paria's van Europa. Zo kun nen de straatarme en door ie dereen verstoten Albanezen nog het beste worden omschreven. Gevangen in een land dat hun niets heeft te bieden zoeken de Albanezen naar mogelijkheden te overleven. Die mogelijkheden zijn er alleen in het buitenland. Massaal zijn de afgelopen twee jaar Albanezen naar Grieken land uitgeweken om daar tegen een hongerloontje als seizoen arbeider te werken. Van wat in Griekenland in één dag wordt verdiend, kan in Albanië één maand worden geleefd. De economie van Albanië zelf is luttele maanden na de vaJ van het communisme geheel inge stort. De in allerijl doorgevoerde privatisering van de landbouw had een rampzalig effect. De grote coöperaties werden ont manteld. Het vee en de weinige transportmiddelen werden on der de nieuwe particuliere eige naren verdeeld. Waarbij de meesten overigens niets kregen. Iedere boer bekommerde zich alleen nog maar om zijn eigen stukje land. Met als gevolg dat de produktie dramatisch daal de, de uitvoer van landbouw- produkten moest worden stilge legd, deviezen uitbleven en er in het buitenland geen aankopen meer konden worden gedaan. Alleen financiële hulp uit Brus sel (de EG) en Italië zorgt nog voor enige verlichting van de nood. Volgens schattingen ligt het werkloosheidspercentage in de Albanese steden tussen de zes tig en tachtig procent. Levens middelen zijn schaars, voor het merendeel gerantsoeneerd en anders wel onbetaalbaar voor de gemiddelde Albanees. Met een werkloosheidsuitkering van zo'n twaalf gulden per maand kan een gezin niet rond komen. Van het gemiddelde maandin komen van zo'n 1200 lek (twin tig gulden) kan dagelijks net ge noeg brood worden gekocht. Geen beleg. Geen boter. Toch is Albanië in potentie een rijk land. De Balkanstaat heeft een schat aan natuurlijke rijk dommen: ferro-nikkel, koper, kolen, olie. elektriciteit uit wa terkracht. Bij een betere organi satie van de landbouw zou het land zichzelf kunnen bedruipen en zelfs kunnen exporteren. Het ontbreekt echter aan geld om de neerwaartse spiraal te door breken. Daarom zoeken honderddui zenden Albanezen hun heil in het buitenland, dat hen echter op alle mogelijke manieren bui ten de deur probeert te houden. Italië gaf twee jaar geleden het voorbeeld door de duizenden op schepen naar Brindisi over gestoken vluchtelingen hard handig retour te sturen. Grie kenland herhaalt deze dagen zijn veegactie' die vorig jaar ook al met veel geweld werd uitgevoerd. Een Griekse regeringswoord voerder verklaarde gisteren dat de operatie tegen de Albanezen zal doorgaan „totdat er een ak koord is met Albanië over sei zoenarbeiders". Athene zegt dat het er zo'n 200.000 zijn. Die krijgen de schuld van alles wat er verkeerd gaat in Griekenland, met name van de gestegen cri minaliteit. Zoals zo veel op de Balkan spe len ook etnische geschillen en een beladen geschiedenis een rol bij alle menselijke misère. Epirus, het Grieks-Albanese grensgebied is omstreden. Grie kenland droomt van noord-Epi- rus (in Albanië), Albanië van zuid-Epirus (in Griekenland). Het communistische regime van Albanië heeft de Griekse minderheid altijd stevig onder de duim gehouden. Grieken land op zijn beurt wilde niets weten van een Albanese min derheid aan de eigen kant van de grens. Om hoeveel mensen het gaat, verschilt naargelang de bron. Albanië spreekt van 60.000 Grieken. Griekenland houdt het aantal van 100.000. 1 let zijn in eerste instantie deze 'Albanezen' geweest die hun heil zochten in Griekenland. Dat heeft hen eerst verwel komd, maar spuugt de 'broe ders' nu weer uit. I let lompen- proletariaat is te groot gewor den. En Albanië moet worden gestraft voor de uitwijzing van een Griekse priester, afgelopen vrijdag. De Grieks-orthodoxe 'archimandriet' Maidonis zou zich volgens Tirana schuldig hebben gemaakt aan opruiing door kaarten en ander materiaal te verspreiden waarin de aan sluiting van zuid-Albanië bij Griekenland werd bepleit. Duitse toeristen annuleren massaal reis naar Turkije Het Turkse parlement heeft gisteravond besloten de uit zonderingstoestand in tien voornamelijk door Kurden bewoonde provincies in het zuiden en zuidoosten van Turkije met vier maanden te verlengen. Op die manier kan volgens de politici de 'strijd tegen het separatistische Kurdische terrorisme voort te zetten'. De uitzonderings toestand werd in 1987 ingesteld door de toenmalige re gering die werd gedomineerd door de Moederlandpartij. Ankara heeft de laatste tijd ver schillende keren laten blijken dat ze plannen koestert om de uitzonderingstoestand, die vooral gericht is tegen de activi teiten van de Kurdische Arbei derspartij PKK, op te heffen. De noodtoestand is verlengd in re actie op een serie overvallen van Turkse vertegenwoordigin gen en bedrijven in Europa en drie aanslagen in de badplaats Antalya, waarbij 23 mensen werden gewond, onder wie 12 buitenlandse toeristen. De PKK wordt voor beide verantwoor delijkgehouden. De PKK begon haar strijd voor de erkenning van de Kur dische rechten in 1984. Volgens een telling van het persbureau AFP, die is gebaseerd op officië le cijfers, zijn daarbij sindsdien meer dan 6.500 mensen om het leven gekomen. Kurdische op standelingen hebben gisteren in het zuidoosten van Turkije een minibus met automatische wa pens beschoten. Daarbij kwa men zes passagiers om. onder wie twee soldaten. Turkse troe pen die de aanslag met een te genaanval beantwoordden, doodden vijf rebellen, zo meldt het Turkse persbureau Anatolia. De Europese woordvoerder van de Kurdische Arbeiderspar tij PKK, Ali Sapan, heeft intus sen ontkend dat de PKK verant woordelijk is geweest voor de aanslagen in Antalya. In een in terview met de Duitse televis- ezender ARD verklaarde Sapan echter dat de PKK haar strijd voor een eigen staat zeker zal voortzetten en dat daarbij ook Turkse toeristencentra getroffen kunnen worden. Burgers zou echter geen schade worden be rokkend, aldus Sapan. Talloze Duitsers die vakanties in Turkije hadden geboekt, pro beren hun reis te annuleren sinds de aanslag in Antalya. On der de slachtoffers waren negen Duitse toeristen. Turkije is een geliefd vakantieland in Duits land. Zo'n twee miljoen Duit sers zouden dit jaar hun vakan tie in Turkije doorbrengen. In 1992 waren dat er nog 1,7 mil joen. Overigens geldt nog altijd geen negatief reisadvies voor Turkije. V-raad blijft moslims Bosnië wapens weigeren Twee opvarenden van een Griekse torpedobootjager die deel zou nemen aan de hand having van de zeeblokkade te gen voormalig Joegoslavië, heb ben bekend dat zij hun schip hebben gesaboteerd. Ze deden dat opdat een van hen zijn ver loofde niet in de steek hoefde te laten. Dat heeft het ministerie van defensie in Athene gisteren bekend gemaakt. De twee onderofficieren wer den maandagmiddag gearres teerd tijdens een onderzoek naar het vastlopen van een van de twee aandrijfassen van de Tombazis in de thuishaven Sa- lamis bij Athene. Het manke ment deed zich ongeveer twee weken geleden voor, toen de Tombazis gereed werd gemaakt om een ander Grieks marine schip in de Adriatische zee af te lossen. De twee mannen heb ben bekend dat zij. stalen bou ten tussen de tandwielen van de aandrijving hebben laten vallen om de boel te laten vastlopen. De twee worden mogelijk ver volgd wegens hoogverraad, waar in Griekenland nog steeds de doodstraf op kan staan. Seoul Uit protest tegen het bezoek van de Japanse minister Muto (buitenlandse zaken) hebben tiental len betogers zich geposteerd voor het Zuidkoreaanse ministerie van buitenlandse zaken in de hoofdstad Seoul. Muto wil onder meer praten over de kwestie van de Koreaanse vrouwen die tijdens de Tweede Wereldoorlog door Japan werden gedwongen tot prostitutie. foto afp De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteravond het voorstel verworpen het wapenembargo tegen Bosnië op te heffen. Het voorstel kreeg slechts de steun van zes van de vijftien leden: de vijf niet-gebonden landen (Kaapverdië, Marokko, Pakis tan, Djibouti en Venezuela) plus de VS. Het Bosnische presidium, dat gisteren in Sarajevo bijeen was. komt binnen een week met ei gen voorstellen voor de toe komst van Bosnië. De Bosni sche president Jzetbegovic. die niets voelt voor het Servisch- Kroatische plan Bosnië in drie ministaatjes op te splitsen, voelt nu kennelijk wel voor een ande re oplossing dan het Vance- Owenplan dat eerder op tafel lag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5