Miljoenenfraude in R'dam ontdekt Binnenland Lottowinnaar gefeliciteerd Bloedtransfusiedienst ontwikkelt 'noodbloed' Eis van 14,5 jaar cel voor kunstroven Kamer laat kosten van Wijkertunnel narekenen Landbouwen op ouderwetse wijze 'Zonder de hoofdprijs neemt zo'n overvaller de gok niet' Maij: 'Kamer bang voor kiezer bij spitsbijdrage' WOENSDAG 30 JUNI 1993 3 Weer invallen in koffiehuizen A'dam amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteravond opnieuw invallen gedaan in drie horecagelegenheden. Het ging om twee koffiehuizen en een restaurant in de Dapperbuurt. Daarbij wer den zeven illegalen aangehouden en twee Nederlanders. De laatsten hadden drugs bij zich. De drie gelegenheden zorgden al geruime tijd voor overlast in de buurt. Ruzie over WAO-reparatie opgelost utrecht 1 let meningsverschil over de WAO-reparatie in de me taalindustrie is alweer uit de wereld. Dat hebben woordvoerders van de werkgeversorganisatie FME en de Industriebond FNV gistermiddag gezegd. De onenigheid ging om de hoogte van de zogeheten rekenpremie. Die rekenpremie is belangrijk omdat werkgevers pas meebetalen aan de reparatie van het WAO-gat als de kosten daarvoor boven de rekenpremie uitkomen. De re kenpremie gaat 1,9 procent van het maximum WAO-dagloon worden. 'Gemeente moet jeugdnota maken' utrecht Gemeenten moeten een jeugdparagraaf opstellen. Dan kunnen alle plannen in het vervolg op kindvriendelijkheid wor den getoetst. Dat stelt de Raad voor het Jeugdbeleid. Aan de hand van een simpele controlelijst kan worden bekeken of plan nen niet te veel nadelen voor de jeugd met zich meebrengen. In rouwcentrum twee lijken verwisseld eindhoven In een rouwcentrum van uitvaartvereniging DELA in Breda zijn onlangs twee lijken verwisseld. De fout werd ontdekt toen de familie van een van de twee afscheid kwam nemen. Vol gens de woordvoerder zijn de lijken samen bij het rouwcentrum afgeleverd, zonder dat ze waren voorzien van een naamkaartje. Om in de toekomst dergelijke fouten te voorkomen, accepteert Dela voortaan alleen nog maar lijken die zijn voorzien van een naamkaart. Illegale vrouwen zwendelden met uitkeringen Tientallen vrouwen uit de Dominicaanse Republiek heb ben de gemeente Rotterdam de afgelopen jaren voor ze ker 4,5 miljoen gulden benadeeld. De vrouwen verkregen onder valse naam de Nederlandse nationaliteit en claim den vervolgens een uitkering. De meesten werkten in de prostitutie. Dat blijkt uit een nog niet afge rond onderzoek van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegen heid van de gemeente Rotter dam. Aanleiding was een rap port van de zedenpolitie en re chercheurs van de sociale dienst in 1988 en 1989 over Do minicaanse vrouwen die onder valse naam de Nederlandse na tionaliteit kregen. Van de 169 vrouwen naar wie de gemeente onderzoek deed. bleken er 167 te frauderen. De Dominicaanse vrouwen lieten zich inschrijven als kinde ren van in Nederland verblij vende landgenotes die wèl le gaal meestal via een huwelijk de Nederlandse nationaliteit hadden. Ze maakten daarvoor tussen 1985 en 1988 gebruik van de overgangsregeling van de Rijkswet op het Nederlan derschap. Door deze regeling konden minderjarige kinderen van immigranten in het kader van gezinshereniging ook Ne- derlanderworden. Tegen 65 van de 167 fraude rende vrouwen is proces-ver- baal opgemaakt. De anderen zijn naar het buitenland ver trokken. Het is niet duidelijk of de vrouwen vrijwillig in de pros titutie werkten of dat ze slacht offerzijn van vrouwenhandel. Vier jaar geleden legde de Rotterdamse justitie een organi satie achter vrouwenhandel lam. Er werden drie vrouwen en een man tot celstraffen van maximaal 2,5 jaar veroordeeld. De kopstukken van de organisa tie bleven echter buiten schol. Dat kwam vooral omdat belas tende verklaringen op het laatste moment werden inge trokken en belangrijke getuigen spoorloos verdwenen. Volgens officier van justitie mr. H. Moraal was deze organi satie vooral actief op de Domi nicaanse Republiek. De bende leden die in Nederland de vrou wen opvingen, staan volgens hem door het optreden van jus titie nu buiten spel. weesp Een inwoner van Weesp heeft afgelopen weekeinde het record bedrag van 5,4 miljoen gulden van de Lotto gewonnen. De naam van de gelukkige is niet prijsgegeven. foto ap cerard van bree Minister Kok moet voor de rechter komen DEN HAAG GPO Minister Kok en zijn thesau rier-generaal Brouwer moeten volgende week voor de rechter verschijnen. Dit gebeurt op verzoek van de dienstcommis sie (een soort ondernemings raad) van de afdeling generale thesaurie op het departement. Aanleiding is het besluit van Kok en Brouwer om voortaan alleen het Agentschap van Fi nanciën in Amsterdam te laten beslissen over de uitgifte van staatsleningen. Dat is besloten om sneller te kunnen inspelen op wensen van de markt en op die manier minder hoge rente te hoeven betalen. De dienstcommissie van de generale thesaurie in Den Haag is het met dat besluit niet eens. De commissie wilde be trokken worden bij de besluit vorming. Kok en Brouwer vroegen hierop een commissie van goede diensten (buiten staanders, niet werkzaam op Financiën) om advies. Die commissie gaf Kok en Brouwer gelijk, waarna het besluit defi nitief werd. Luchtverkeersleiders boos op Maij schiphol» Het Nederlands Luchtverkeersleidersgilde en de Cen trale van Middelbaar en Hogere Functionarissen (CMHF) zijn woedend op minister Maij (verkeer). I^gen de Kamer zou zij hebben gezegd dat er géén verkeersleiders meer van Schiphol naar Eurocontrol in Beek (Limburg) zullen verhuizen. Dat was wèl afgesproken. De organisaties schrijven in een brief aan de Tweede Kamer dat de minister de Kamer heeft misleid. Dieven gooien autobezitter op straat tijdens 'proefritje' De Rotterdamse politie heeft met de aanhouding van twintig verdachten een kleine honderd twintig autodiefstallen en zes auto-inbraken opgelost. De to tale waarde van de gestolen au to's bedraagt meer dan een mil joen gulden. Vier verdachten zitten nog vast, één betrokkene is voortvluchtig. De politie kwam de bende be gin april op het spoor toen zij drie verdachten op heterdaad betrapte in de Maasstad. De verdachten uit Rotterdam en Den Haag (van 20 tot 55 jaar) stalen de auto's vooral in hun woonplaats, maar ook in Am sterdam, Leiden en Gorinchem. Ze verkochten de auto's aan on der anderen Rotterdamse auto slopers die onderdelen en chas sisnummers veranderden. De auto's werden vervolgens weer verkocht. De meeste auto's werden doorgaans 'gewoon' op straat gestolen, waarbij het slot werd geforceerd en de bedrading doorverbonden. Bij de diefstal van 35 voornamelijk wat duur dere auto's gingen de dieven wat listiger te werk. Ze plozen advertenties na waarin auto's te koop werden aangeboden en maakten een afspraak voor be zichtiging en een proefrit. Tij dens die rit werd de eigenaar het voertuig uitgewerkt. In Am sterdam brak een man daarbij een pols. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst (CLB) in Amsterdam heeft bloed nage maakt. Dit 'noodbloed' kan worden gebruikt bij rampen met veel slachtoffers, grote ope raties waarbij patiënten veel bloed verliezen of .op afgelegen plaatsen zoals booreilanden of schepen. Het bloed is waar schijnlijk over vier jaar beschik baar. Noodbloed is jarenlang houd baar, terwijl de rode bloedcellen van donorbloed slechts enkele weken apart kunnen worden gehouden. Ander voordeel is dat het direct kan worden ge bruikt voor alle patiënten onge acht hun bloedgroep. Verder kan het worden verhit, zodat schadelijke bacteriën en virus sen worden gedood. Het bloed kan volgens de CLB eenvoudig en goedkoop worden ontwikkeld. Het wordt de ko mende vier jaar bij mensen ge test. Voor ontwikkeling van het onderzoek krijgt de CLB subsi die van de overheid. Dr. J. Bakker van de afdeling Transfusie Technologie van de CLB wil liever niet spreken van kunstbloed omdat het niet in de plaats van donorbloed komt. Vrijwillige bloeddonatie blijft volgens hem nodig. Een 48-jarige man hoorde gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch in totaal 14,5 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen wegens twee kunstroven en twee gewelddadige overvallen. De rechtbank had hem tot de zelfde straffen veroordeeld. Voor de roof van drie Van Gogh's uit het Noordbrabants Museum in Den Bosch in juni 1990 eiste procureur-generaal mr. I ranken vierjaar. Hetzelfde eiste de de offi cier tegen een 38-jarige mede-verdachte. De twee ontkennen iets met deze kunstroof te maken te hebben. De roof duurde vijf minuten en de dieven lieten een veel kost baarder Mondriaan in dezelfde zaal onge moeid. Alleen 'De Spittende Boerin' van Van Gogh is boven water gekomen. De 38- jatige verdachte geeft toe dat doek in zijn bezit te hebben gehad. Wegens een overval op een museum in Leerdam, eind 1988, eiste mr. Franken 4,5 jaar tegen de hoofdverdachte. Hij moet ook driemaal 1.500 gulden schadevergoeding betalen aan de beheerder en twee andere mensen, die hij toen heeft vastgebonden, gekneveld en bedreigd. Tegen een 41-jarige Amsterdammer eiste de procureur vier jaar wegens uitlokking van deze kunstroof, waarbij een Frans Hals en een Ruysdael werden gestolen. Kroongetuige in de beide kunstdiefstallen is de ex-vriendin van de 48-jarige, die bij de politie zeer belastende verklaringen aflegde. Ondanks dat bleef de verdachte niet alleen de kunstroven in Leerdam en Den Bosch ontkennen, maar ook twee gewelddadige roofovervallen die hij samen met zijn com- paan begin 1991 in Landsmeer en Abcoude zou hebben gepleegd. Daarvoor werd nog eens in totaal zes jaar geëist. Het gerechtshof wijst arrest op 13 juli. De Tweede Kamer laat zelf be rekeningen maken van de even tuele kostenoverschrijding bij de financiering van de Wijker tunnel. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) weigert de Kamer een bedrag te noe men. omdat de kans zeer klein zou zijn dat de overheid meer aan de ING Bank moet betalen dan aangekondigd. De kamercommissie van ver keer en waterstaat bestrijdt dit en heeft daarom gisteren beslo ten de ambtelijke staf van de commissie voor de rijksuitgaven te vragen een berekening te ma ken. De vraag is van groot be lang, omdat Maij in het debat van vorige week weliswaar met allerlei cijfers kwam. maar niet met het bedrag dat de Staat in het ongunstigste geval extra kwijt zou zijn aan de Wijkertun nel. Politie rolt druglijn Turkije en Nederland op De politie in Amsterdam heeft vorige week een druglijn tussen Turkije en Amsterdam opge rold. Er zijn "zeven personen ge arresteerd en er zijn 25 kilo he roïne en drie vuurwapens in be slag genomen. Dal heeft de po litie gisteren meegedeeld. De organisator en financier van de druglijn is voortvluchtig. Het recherche-onderzoek naar de druglijn was gericht op een pand aan de Achillesstraat. waar de drugs zouden zijn op geslagen. Vorige week viel de politie het pand binnen. In een commode, tussen babykleertjes, werd vijftien kilo heroïne ge vonden. Ook werden twee vuur wapens aangetroffen. De 30-ja- rige bewoner van het pand en zijn vrouw werden ingerekend. De recherche legde die dag ook beslag op tien kilo heroïne, die in de Spakenburgstraat in een auto werd geladen door een 59-jarige man. In twee wonin gen in deze straat werden nog eens vier mensen gearresteerd. In een van de woningen werd een vuurwapen aangetroffen. De recherche onderzoekt nog hoe de druglijn werkte. De poli tie vermoedt dat de dmgs wer den aangevoerd door koeriers die in hotels verbleven, van waaruit de drugs door anderen werden opgehaald. piemen Net onder de rook van Amsterdam, in Diemen, wordt het grasland nog op de ouderwetse manier omgekeerd door de familie Schrama. Deze boeren runnen een klein boerenbe drijf en hebben geen geld voor dure moderne landbouwmachines. Daarom doen ze hun werk met paard en wagen. foto anp koen suyk Proef met twee gesprekken via een telefoonlijn den haag anp PTr Telecom begint nog dit jaar met een proef bij particuliere telefoonaansluitingen om een tweede telefoongesprek moge lijk te maken en een ander ge sprek tijdelijk in de wacht te zetten. Dat was tot nu toe alleen mogelijk bij telefooncentrales. Het systeem is dat iemand die telefoneert, een signaal hoort wanneer iemand anders hem probeert te bellen. Hij kan dan het eerste gesprek 'in de wacht' zetten. PTT Telecom, dat de service in 1996 landelijk wil in voeren, beoogt hiermee de be reikbaarheid van particuliere aansluitingen te vergroten. Een rijfde van die telefoongesprek ken mislukt nu omdat de gebel de in gesprek is. Hoe duur de dienst wordt, is nog niet be kend. Volgens PTT Telecom zijn nagenoeg alle toestellen ge hikt voor 'call waiting'. Amsterdamse commissaris wil daling over\>allen door kleinere buit amsterdam fred van essen In Amsterdam opereert sinds kort het landelijke Projectteam Overvallencri- minaliteit. Een 'laatste hoop' van poli tie, justitie en bedrijfsleven om het uit de hand lopende aantal overvallen af te stoppen. Het team heeft drie jaar om het tij te keren. In Amsterdam werden vorig jaar de meeste overvallen gepleegd (577), tegen slechts vijftien in Drenthe en zestien in Groningen. Om de cijfers in Drenthe laag te houden, is volgens de projectlei der, de Amsterdamse politiecommissaris R. Graeve, dezelfde inspanning nodig. „Dat kan met simpele middelen: nooit baar geld voor het grijpen, afspraken met buren en toezicht op kandidaat-rovers via scholen en instellingen." Het projectteam moet er voor zorgen dat overal in het land dezelfde methode wordt gevolgd. Graeve: „We vangen zelf geen boeven, maar organiseren de vei ligheid." In het team zitten een beveili gingsspecialist van het bankwezen, een crimineel analist van het ministerie van justitie, iemand van Binnenlandse Zaken en een liaison-officier van de Criminele Inlichtingendienst (CRI). „Popularisering van de overval is het grote probleemzegt Graeve, „De mas sale aanwas van jonge, beginnende da ders. De stap naar een geweldsmisdrijf wordt steeds gemakkelijker genomen. Aan de achterliggende oorzaak, de indi vidualisering van de samenleving, kun nen we weinig doen. Maar we kunnen er wel voor zorgen dat die jongens, die aan het afgfijden zijn, eerder worden opge merkt. Politie, hulpverlening, scholen en bedrijven moeten samen signaleren bij wie het misgaat, je moet geen verkeers agent neerzetten aan het einde van een doodlopende straat, maar aan het begin. Dan loopt het verkeer niet vast en wor den de weggebruikers niet kwaad." Zeventig procent van de aangehouden overvallers ziet de politie nooit voor een tweede keer op het bureau. „Als we die massa afstoppen, dan kunnen we de groep die doorgroeit naar de professio nele criminaliteit beter te lijf." „De meesten weten van tevoren niet dat ze een overval gaan plegen en waar. Dat beslissen ze bij het uitstappen uit de tram. Ze pakken wat ze pakken kunnen, zonder voorbereiding. Er zit nauwelijks een plan achter, het heeft niets met pro fessionele criminaliteit te maken." Dat ze daarbij soms ver gaan en zwaar ge weld gebruiken vooreen kleine buit, is volgens Graeve meestal juist een bewijs van hun 'amateurisme' onder de span ning van het moment. De bulk van overvallen kan maar op één manier worden voorkomen, zegt Graeve. „De overval moet onaantrekkelijk wor den." Door streng en onmiddellijk te straffen en de kans op gemakkelijk te pakken contant geld te minimaliseren. „Voor de jongens is het een loterij: ze pakken tien keer een paar honderd gul den, maar bij die ene gelukstreffer toch tien mille. We moeten die hoofdprijs uit de loterij halen. Vanaf het moment dat ze binnen zijn, staan overvallers onder enorme tijdsdruk. Ze staan daar in de volle openheid en grissen weg wat ze in de haast kunnen meenemen. Als er ner gens grote bedragen in de kassa liggen, ontneem je hun drijfveer. Want ze doen het uiteindelijk om luxe sportschoenen en brommers te kunnen kopen. Dan houdt het op met de massale winkel be rovingen, daar ben ik van overtuigd." Een voorbeeld van ontmoedigingsbeleid: „Winkelcentrum Amsterdamse Poort in de Bijlmer. Daar zijn we een paar maan den bezig met een preventie-project on der 170 bedrijven. Het is een paar keer gebeurd dat een winkeldief via het on derlinge alarm veertig man op zijn nek kreeg. We hebben al opgevangen dat ze nu tegen elkaar zeggen: Daar moet je niet naar toe. dat is te link. Zo moet het bij alle win keicentra gaan." Volgens Grave is het niet de bedoeling „iedere kaasboer om te bouwen tot Fort Knox. Het gaat vaak om heel simpele dingen als een tijdklok op de kluis, afge sloten geldlades. een onderling waar schuwingssysteem. ledereen weet het wel. maar ze verplaatsen de toonbank en laten de alarmknop zitten: onbereik baar." Heffing niet voor einde kabinetsperiode den haag gpd Minister Maij (verkeer) denkt dat de Tweede Kamer uit angst voor de kiezer in de huidige ka binetsperiode geen spitsbijdra ge voor automobilisten m de Randstad durft in te voeren. Dat zei de minister gisteren na af loop van het debat over de spitsheffing. Maij is voorstander van een spitsheffing in de Randstad van vijf gulden per dag. De maatre gel is volgens de minister nodig om het aantal files te verminde ren en geld binnen te brengen voor onder meer nieuwe tun nels. In het dehat liet de minister weten de spitsheffing niet vóór het einde van deze kabinetspe riode te kunnen invoeren, om dat er nog te veel technische onzekerheden zijn. Ook bleek dat de meerderheid van de Ka mer (met uitzondering van de VVD) de spitsbijdrage idei ai wijst, maar eerst meer wil weten hoe het zit met de effecten en de opbrengst. Die duidelijkheid kon de minister tot ontevreden heid van de Kamer nog niet ge ven. CDA, PvdA. D66 en Groen- Ijnks behouden mede daardoor twijfels over de spitsheffing. Reitsma (CDA) verwacht dat de spitsheffing nauwelijks effect zal hebben en de eutomnbttesen niet zal prikkelen de auto vaker te laten staan. De verwachte vierhonderd miljoen gulden aan opbrengM uil hu bovendien compenseren door een verla ging van de motorrijtuigenbe lasting. Maij zei de opbrengst minder belangrijk le vinden en juist wel te geloven in het effect ervan op het gebruik van de au to.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3