mm Favoriet laat hoofd niet op hol brengen 499,= DUSOSWA BV mam Tour de France Tour de France 1993: minder renners, maar meer etappes in het hooggebergte Mountainbike 18 versn. <3^0 OMA FIETSEN NU 339,= NU 339,= NU HlERENF.IEqTFS.E-N 279,= MOUNTAINBIKES nu 599,= SHIMANO RACEFIETS KINDER FIETSEN WOENSDAG 30 JUN11993 Van Poppel laatste ritwinnaar In 58 jaar hebben 54 Nederlandse wielrenners in totaal 136 ritten in de Tour de France gewonnen. De Zeeuw Theofiel Middelkamp werd in 1936 de eerste Nederlandse etappewinnaar. Jean Paul van Poppel was vorig jaar in Straatsburg tijdens de tiende rit de laatste. Hij heeft acht zeges achter zijn naam staan, twee minder dan de re cordhouders Knetemann, Raas en Zoetemelk. Ranglijst Nederlandse etappewinnaars: 1. Gerrie Knetemann, Jan Raas en Joop Zoetemelk allen 10. 4. Jean-Paul van Poppel 8, 5. Jan Janssen 7,6. Gerben Karstens en Jelle Nijdam 6,8. Erik Breukink en Wout Wagtmans 4, 10. Wim van Est, Hennie Kuiper, Henk Lubber- ding, Bert Oosterbosch, Jo de Roo, Johan van der Velde, Rini Wagt mans, en Peter Winnen allen 3, 18. Theofiel Middelkamp. Jan Nol ten, Henk Nijdam, Adri van der Poel, Cees Priem, Steven Rooks, Al- bert van'Schendel, Theo Smit, Gerrit Solleveld, Gerrit Voorting, Ad Wijnands allen 2, 30. Hans Dekkers, Maarten Ducrot, Leo Duyn- dam, Cees van Espen, Henk Faanhof, Daan de Groot, Rob Harme- ling, Mathieu Hermans, Fedor den Hertog, Jos Hinsen, Adri van Houwelingen, Jan Krekels, Johan Lammerts, Jo Maas, Frans Maas- sen, Henri Manders, Frits Pirard, Henk Poppe, Antoon van Schen- del, Gerrit Schulte, Gert-Jan Theunisse, Nico Verhoeven, Gerard Vianen, Leo van Vliet en Huub Zilverberg allen 1. Veel klimwerk in 80ste Tour Jean Paul van Poppel* foto ap De 80ste Ronde van Frankrijk telt dit keer liefst 64 bergen die meetellen voor het bergkiasse- ment. Dat is weliswaar één minder dan vorig jaar, maar de kwaliteit is van een aanmerke lijk hoger gehalte. Twintig echte cols zijn in het parcours opge nomen, waarvan negen boven de 2000 meter, verdeeld over twee dagen Alpen en drie dagen Pyreneeën. Dit jaar wordt meer geklommen dan ooit in de laatste decennia. De voornaamste beklimmin gen in de 80ste editie van de Ronde van Frankrijk zijn: Tiende etappe: Villard-de-lans - Serre Chevalier: Col du Glandon (1951 m), Col du Télégraphe (1566 m), Col du Galibier (2645 m). Elfde etappe: Serre-Cheva- Lage hartslag Indurain verbaast cardioloog Wie bang is, zegt dat je al verloren bent als Miguel Indu rain Larraya je alleen al aankijkt. Wat jeugdvriendin Ma- risa Lopez Goicoecea betreft was dat ook inderdaad zo: ze zijn getrouwd, half november 1992. Maar zijn tegenstanders hoeven zich veel minder door zijn ogen te laten dwingen. Vindt hijzelf, de minzame, rustige, aardige, serene, lieve, bescheiden, onbewogen, onverstoorbare, mysterieuze, op 16 juli 29 jaren tellende Bask uit Navarra. DE topfavoriet weer voor DE Tour. Net als in 1991 en 1992. hem in staat stelden versnel ling te trappen, met cranks, moordend voor de concurren- Zelfs als Miguel Indurain op zijn Spaans is uitgedost, oogt hij nog altijd niet als een heethoofd. „Bang voor mij? Kom! Ik ben geen Bernard Hinault, die ande ren de les las ook al reed hij voor geen meter, die dag. Ik ben geen kannibaal, ik weet dat de wielersport dusdanig is geëvo lueerd, dat ik ook anderen moet laten winnen. Ik kan niet elke dag super zijn. Ik moet kiezen. Maar een Tour is wel de mooi ste uitdaging, die de wielersport biedt." In Indurains seizoenopbouw staat de Tour centraal. Dat de Giro hem kwam aanwaaien was meegenomen. Hij heeft de ber getappes in de Pyreneeën per auto verkend, de Alpenetappe naar Isola 2000 zelfs meerma len, en... per helicopter. „Ik moet dat doen, want ik bén geen klimmer. Het kost me nog altijd een enorme inspan ning tachtig kilo lichaamsge wicht naar boven te slepen. Meer dan renners als Chiap- pucci of Oegroemov, die vijftien kilo lichter zijn." Maar, hij blijft onklopbaar in tijdritten. Zijn ploegleider Jose' Miguel Echavarri: „Zijn hele spierstelsel is ervoor gebouwd. Zijn pijngrens ligt onvoorstel baar hoog, en hij heeft die on geëvenaarde soepele stijl, die tie." Ook zijn 'motor' mag er zijn. Samen met zijn ploegarts, de professor in de sportgeneeskun de Sabino Padilla, dook hij van de winter het universitair labo ratorium van Navarra in Pamp lona in. Wat eruit kwam sloeg zelfs cardioloog professor Jose' Calabuig met stomheid: een polsslag in rust van 28 per minuut: 65 p/m is normaal; een hartslagtop van 195 p/m bij grote inspanningen, die na een halve minuut terug is op 60 p/m; een longinhoud van 7,8 liter; een kracht van 550 watt bij zware belasting, met 50 liter bloedcirculatie. „Jawel", zeggen de kritikas- ters, „maar hij biedt zo weinig spektakel, hij is zo'n rekenma chine, zo'n calculator-coureur." Die ook zwakke punten heeft, die dus toch is te pakken, hopen ze. En ze verwijzen naar Se- strières, Tour 1992, waar Franco Vona hem in de slotkilometers zomaar voorbijraasde; en naar Pjotr Oegroemov, in de voor laatste Giro-rit van dit jaar ook goed voor een winst van 36 se conden. Hij pareert: „Naar Sestrières was het een combinatie van niet-eten, kijken wat de tegen standers konden, heersen en verdelen. In de Giro, ach, ik kende de verschillen." Echavarri: „Zijn temperament verandert nooit. Het is onder deel van zijn tactisch inzicht. Niet a'lle Spanjaarden zijn heet hoofden. Hij is een kopie van zijn ouders: bedaard, nooit in paniek. Ziin vrouw Marisa, die is anders!' Miguel Indurain kan nog meer gaan verdienen dan de 3,5 miljoen gulden jaarwedde, het half miljoen reclamegeld, en het miljoen van Berlusconi (voor tv- commentaar in de Giro), als hij ook voor de tweede achtereen volgende maal 'de dubbel' reali seert: Giro en Tour, als eerste renner in de geschiedenis. „Records doen mij niets. Het zijn slechts statistieken. Maar ik zal de eindzege er niet voor la ten." Ook geen record als het we relduurrecord, hem inmiddels van overal aangepraat? Echa varri: „We zijn nu zover, dat hij er over wil nadenken. Het pro bleem was dat we hem eerst moesten overtuigen dat hij het kon; de volgende stap is dat hij het ook doet." Een aardige ster, geen diknek, geen trotse Iberier met zijn hoofd boven iedereen verheven. Op de vraag of hij wel eens meelij had met iemand, ant woordde hij niet 'met mijn te genstanders', maar: „Met dege nen, die om politieke of gods dienstige redenen in een oorlog zijn verwikkeld." In de weinige uurtjes thuis in Olaz, op één kilometer van de ouderlijke boerderij in Villava, houdt hij duiven. LE PUY DU FOU PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Er is een wet van het Heldendom die zegt: 'Een echte kampioen is groter dan de Giro d'ltalia, maar de Tour de France is groter dan zijn kampioenen.' En zo is het exact. Alles en iedereen wordt de komende drie weken weer belangrijk, als het maar met de Tour te maken heeft, 's werelds grootste wielerevenement van het jaar. Iedere tus- sensprint is zo voornaam als een ritwinst in de Mijnvalleien; iedere lekke band zo fataal als een val in een ravijn. Wat in de Tour ge beurt komt onder de microscoop terecht, en tegen dat charisma kan maar weinig in de (sport)wereld op. De Tour, een evenement van de straat, zó succesvol, d,at het zichzelf bijna heeft opge geten, platgewalst. Een miljardenspel aan guldens inmiddels ook: tel de bewegingen van de 4000 rechtstreekse betrokkenen, van hun leveranciers, van de tientallen miljoe nen consumenten in beeld, geluid en ge schrift maar bij elkaar op. Maar, laten we het eens over wielrennen hebben. Over de gele, de groene en de bol letjestrui. Over de dagprijzen en die van het ploegenklasscment. Over de sprinters, de tijdrijders, de klimmers, de vluchters en de alirounders. Over de ploegleiders en de sponsorploegen. Over het parcours. Om met dat laatste te beginnen: er veran dert nooit veel aan de opzet van een Tour. Proloog, ploegentijdrit tussen de eerste vlakke etappes in, individuele tijdrit vóór de eerste bergen, het tweede hooggebergte, in dividuele tijdrit bijna aan het slot. Tourdi recteur Jean-Marie Leblanc heeft het ook ditmaal bij een traditioneel parcours ge houden. Anders dan vorig jaar: deze Tour is veel minder grensoverschrijdend, er is alleen een stop in Andorra en ommetje door Spanje; de ploegentijdrit is 25 kilometer langer; de individuele tijdritten in totaal 9 kilometer korter; het hooggebergte is zwaarder, met 9 cols boven de 2000 meter, tegen 5 vorig jaar; de Pyreneeën zijn terug, maar l'Alpe d'Huez is geschrapt, en Isola 2000 in rit 11 is zijn vervanger; die etappe is meteen de 'koninginnerit', met de Bonette- /Restefonds als het grote onbekende 'dak van de Tour': 2802 m. De Tour moet zich twee keer een flink eind verplaatsen: na de tijdrit rond het Lac de Madine naar Grenoble (per vliegtuig), en op de laatste vrijdagavond van Bordeaux per TGV naar de buurt van Parijs. De eerste transfer geldt als fietsloze dag, en in Andor ra wacht ook nog een heuse rustdag. Het deelnemersveld is wel kleiner: 20 ploe gen, tegen 22 vorig jaar; 180 renners in plaats van 198. Overzichtelijker, veiliger, en minder kostbaar. Maar de internationale ontwikkelingen op vvielcrgebied zijn ook zo, dat het haast onmogelijk was nog 22 ploe gen van formaat te selecteren. Voor het achttal Buckler, PDM, Panasonic, Z, RMO, Tulip, Helvetia en Ryalcao Posto- bon zijn slechts WordPerfect, Histor, GAN en Lampre in de plaats gekomen. Voor Zwitsers en Colombianen was helemaal geen sponsorkapitaal nicer voorhanden. Dat Lotto en Chazal te elfder ure werden toegelaten, heeft slechts te maken met tra ditie. Zonder Belgische ploeg geen Tour, zonder Franse C-ploeg geen profwielertoe- komst in het land van organisatie. Maar als de huidige tendens zich voortzet, en na dit jaar ook Italiaanse ploegen als Carrera, Ariostea (zeker) en Gatorade (mis schien) zijn verdwenen, dan kan het deel nemersveld in 1994 nog verder worden af getakeld. Er zal da'n wel weer worden te ruggrepen naar ploegen van tien. Leblanc heeft de afgelopen weken opnieuw gespeculeerd over het fenomeen landen ploegen. Na de 'open' Spelen van 1996 zou hij voor 1997 een verrassing in petto heb ben: net als in 1968 formaties met renners uit hetzelfde land. Nostalgische volgers van het wielrennen likken er hun vingers bij af, maar de vraag is of het wel reëel is dat droombeeld weer van stal te halen. Het zal potentiële sponsors nog meer af schrikken dan nu al het geval is: de gele-, groene- en bolletjestrui trui worden nog ge doogd, maar de nationale kampioenstrui wordt al amper meer gedragen, laat staan een oranje tricot Voor de ploeg van Neder land. De belangen van de wielersponsors zullen komende Tour - is beloofd - in elk geval minder worden uitgehold dan vorig jaar met regelmaat het geval was. De 'outfits' van de kissmissen op het podium mogen die van de renners in geen geval meer ver duisteren. Indurain rijdt voorde bank Ba- nesto, en niet voor de bank Crédit Lvon- nais. De Tour is groter dan zijn kampioenen? Henri Desgranges liet Frankrijk negentig jaar geleden voor het eerst kennis maken met het fenomeen op de zelfaangedreven tweewielers. Zijn motto, in een moderne vertaling: „Zoals Emile Zola de noeste land bouwer verhief in zijn La Terre, zo zult u de komende weken, dank zij het initiatief van uw l'Auto, d^ wervelende energiebronnen 'die wielrenners zijn door heel Frankrijk zien razen." Claudio Chiappucci: „Eens krijg ik loon naar werken." foto cpd 'Calimero': geen eeuwige tweede LE PUY PU FOU. De duivel spuugt vuur wanneer hij de Italiaanse Poulidor wordt ge noemd. Claudio Chiappucci. de geboren aanvaller, haat die verge lijking. Toch gaat het er op lijken dat hij de eeuwige verliezer van de jaren negentig is. De vergelijking met Toupou'ldrir keer tweede in de l our de France) of Zoetemelk (zes keer tweede) komt auto matisch naar voren. 'Calimero' is het er absoluut niet mee eens. ..Ik ben niet geboren om tweede te worden", roept hij verontwaardigd. „Eens kri|g ik loon naar werkerr, omdat ik nooit ophoud te vech ten." lier - Isola 2000: Col de l'Izoard (2360 m), Col de Vars (2109 m), Col de la Bonette „Restefonds" i (2802 m. Dak van de Tojir), Montée d'lsola (2000 m). Vijf tiende etappe: Perpignan - An dorra: Col de Jau (1513 m), Col de Moulis (1256 m), Col de Pail- heres (2001 m), Port d'Envalira (2407 m). Col d'Ordin (1910 m), Monteé de Pal (1840 m). Zes tiende etappe: Andorra - Saint- lary-Soulan: Coll del Canto (1720 m), Puerto de la Bonaigua (2072 m), Col du Portillon (1293 m), Col de Peyresourde (1569 ni), Pla d'Adet (1680 m). Zeven tiende etappe: Tarbes-Pau: Col du Tourmalet (2115 m), Col du Soulor (1474 m), Col de l'Aubis- que (1709 m). - spatborden -verlichting ^QQ -drager In dames en heren inruil van een oude jnfl Sïar, NUjSli) VOORDELIGE MERKFIETSEN TOT 200,-KORTING Raleigh Park Lane, trommelrem, 3 versn. ,S65T- NU 699,= Peugeot Reims NU 899,= Raleigh City remnaaf Sffï;- NU 575,= Raleigh Premier trommelrem 3 speed L295T- NU 995,= Raleigh Manhattan trommelrem 3 speed 1445T- NU 899,= Batavus Challenge 14 versn. Shimano 300 EX im- NU 799,= 28" in 7 kleuren Hollands fabrikaat in kindermodel 18 versn. SHIMANO Dames- of heren van 699,= Wij kochten een grote liquidatie partij met lichte lakschade met trommelrem en 3 versnellingen Zolang de voorraad strekt! met terugtraprem klNHFR 16" met terugtraprem 219,= 20" met knijprem terugtraprem 249,= 24" met knijprem terugtraprem 359,= 24" met versnelling 469,= in meisjes of jongens model. fiets Trommelrem 3 versn. NU699,= Terugtrap-rem IN DAMES EN HEREN MET RVS VELGEN 10versnellingen MM CTQ 11 kg.div.noogten van779,= liU J/3j- PEUGEOT RACEFIETSEN Lautaret 699,= inruil oude fiets.. 200,= U betaalt .499.= Aubisque... 849,= inruil oude fiets.200,= U betaalt 649,= 225,= 249,= Groeifiets 16" Groeifiets 20" Kleuterfiets 12 zijwielen Omafiets 20" Omafiets 22" Crossfiets 16" Crossfiets 20" 165,= 379,= 399,= 175,= 175,= Wij ruilen uw oude fiets in! Géén kinderfietsen. U kunt uw fiets tegen diefstal laten verzekeren. RIJWIEL CASH CARRY TURFMARKT 2 - LEIDEN - TELEFOON 071 - 124409 Geen filialen UW WARENHUIS OP RIJWIEL GEBIED MET EIGEN WERKPLAATS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25