Wachten is op de finale Komt LeMond nog ooit terug? l"ler,hetnics CSKA beschuldigt Olympique ook al Sport UITDEELRUIMTE 23 WOENSDAG 30 JUN11993 98! 21 chef ad van kaam. 071-356464. ptv -chef rob onderwater. 071-356463 Het omkopingsschandaal waar in de Franse kampioen en win naar van de Europa Cup I. Olympique Marseille, verwik keld is, krijgt mogelijk een Eu ropese dimensie. Iemand uit de gelederen van de club zou op 17 maart hebben getracht de Rus sische kampioen CSKA Moskou om te kopen, zo meldde het Franse sportdagblad L'Equipe gisteren. L'Equipe baseert zich op ver klaringen die de trainer van CS KA Moskou, Gemeidi Kostiliev, vorige maand al aflegde in een Russisch sportmagazine. Vol gens Kostiliev zou een perfect Russisch sprekende man enkele uren voor de wedstrijd Olympi que - CSKA Moskou zijn spelers een premie van 50.000 gulden per persoon hebben beloofd als ze de wedstrijd in Marseille zouden verliezen. Een aanbod dat de Russische ploeg zou heb ben afgewezen. CSKA Moskou werd enkele uren later in het Stade Velodrome van Marseille met 6-0 afgedroogd. Assistent-trainer Alexander Kouznetzov van CSKA bevestig de het verhaal gisteravond voor de camera van de Franse televi siezender France 2. De wan prestatie van zijn ploeg had vol gens hem echter niets met de omkopingspoging te maken. Kouznetzov en ook de clubarts van CSKA zeiden te vermoeden dat de spelers voor de wedstrijd gedrogeerd waren. Diverse spe lers zouden koffie hebben ge dronken waarin een slaapmid del was vermengd. Daardoor zouden ze niet optimaal heb ben gepresteerd en na de wed strijd volledig uitgeblust zijn ge weest. Die opzienbarende beschul diging riep gisteravond onmid dellijk een reactie van de UEFA op. Die heeft van de Moskouse club geëist dat men op korte termijn tekst en uitleg geeft over de affaire, zo wist de Franse te- levsiezender te melden. De UEFA is hooglijk verbaasd over de beschuldigingen omdat de bij de wedstrijd aanwezige UEFA-waamemer niets abnor maals had opgemerkt aan het gedrag van de CSKA-spelers tij dens en na de wedstrijd. De Marseille-speler Jean-Jac- ques Eydelie die door twee spe lers van Valenciennes is be schuldigd van een poging hen om te kopen, is gisteren in ver zekerde bewaring gesteld na een kruisverhoor. Eydelie ont kent tot nu toe elke betrokken heid, ondanks de bekentenis van Valenciennes-speler Christophe Robert, die via zijn vrouw een bedrag van ruim 80.000 gulden aannam om Mar seille te laten winnen. Alle aandacht richt zich nu op Jean-Pierre Bernès, de alge meen directeur van Olympique Marseille. Die zou de omko pingspoging hebben georgani seerd. Bernès kan tot nu toe niet verhoord worden omdat hij sinds zaterdag in een zieken huis in Marseille verblijft. Hij zou zowel hartklachten hebben als overspannen zijn. Bernès ka mer in het ziekenhuis wordt sinds gisteren bewaakt door twee politieagenten in burger. Zodra zijn gezondheidstoestand het toelaat, zal hij alsnog wor den verhoord. Bestuur ijshockeybond verder breukelen cpdzich uit te spreken over het te voeren beleid. De verenigingen beloofden op financieel en or ganisatorisch terrein beterschap in de naaste toekomst. Het be stuur moet wel verder zonder vice-voorzitter John Ponsioen, die vorige week zijn taak neer- Het bestuur van de Nederland se IJshockey Bond (NIJB) gaat verder met haar werkzaamhe den. Dat was de belangrijkste uitkomst van de buitengewone ledenvergadering in Breukelen. waar de clubs werd gevraagd Ron de Roode tekent bij velsen-zuid De lange blonde manen van Ron de Roode zullen ook komend seizoen wapperen op sportpark Schoonenberg. De 28-jarige Leidenaar kwam met Telstar een contractverlenging voor twee seizoenen overeen. De Roode is de twaalfde speler die voor de volgende jaargang is vastgelegd. Hans Kraay, Walter Smak, Brian Tevreden, Jan Nederburgh, Richard Plug, Clement Koster, Frans van der Heide, Regilio Simons, Michel Nok, Marcel Oerlemans en Richard van Son gingen hem voor. Arjan de Zeeuw, Sander Oostrorp en Alami Ahannach houden een nieu we aanbieding nog in beraad. Courier aan verwijdering ontsnapt londen Jim (Courier moet op zijn woorden passen. Hoofdarbi ter Alan Mills van het tennistoernooi op Wimbledon gaf gisteren toe, dat hij de Amerikaan had behoed voor verwijdering uit het toernooi wegens zijn onbeschofte taalgebruik in de partij tegen Jason Stoltenberg. De voormalige nummer één van de wereld ging helemaal door het lint toen een lijnrechter een bal uitgaf. Umpire Jeremy Sha les wilde Courier laten verwijderen, maar hoofdarbiter Mills gaf de speler het voordeel van de twijfel. „Het was onduidelijk wat Courier nu precies had gezegd. Dus heb ik hem laten staan." Perugia teruggezet naar liga C florence De strafcommissie van de Italiaanse voetbalbond heeft Perugia teruggezet naar de Liga C, de derde klasse. De club was in het afgelopen seizoen gepromoveerd naar de tweede di visie. Perugia was beschuldigd van omkoping. Voorzitter Lucia no Gaucci werd voor drie jaar geschorst. De strafcommissie heeft de aanklacht onderzocht dat paarden fokker Gaucci een scheidsrechter had proberen om te kopen door hem een paard cadeau te doen. In zijn uitspraak stelde de commissie dat er een niet normale relatie bestond tussen de voorzitter en de scheidsrechter. E en O verder zonder Robert Fiege emmen Handbalclub Haka E en O, dit jaar door Sittardia ont troond als landskampioen, wil niet verder met sterspeler Robert Fiege. E en O had ex-international Fiege voor het komende jaar een aanzienlijk lagere onkostenvergoeding geboden. Fiege voel de zich beledigd en bedankte voor de eer. TE HUUR GEVRAAGD Leidsch Dagblad vraagt voor de distributie van haar dagbladen in LEIDEN- CENTRUM en de PROFESSOREN/ BURGEMEESTERS- en TUINSTADWIJK Wij denken daarbij aan een garagebox, schuur of andere bedrijfsruimte die goed bereikbaar is voor bestelwagens. Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen bij de Binnendienst van de afdeling oplage-logistiek van Dagbladuitgeverij Damiate, Oudeweg 12-14, 2031 CC Haarlem, tel. (023) 150110 (maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur op zaterdagen van 9.00 tot 12.00 uur). Uw schriftelijke reakties graag t.a.v. de heer W. Nieuwenburg. Honkbalteam boekt tweede overwinning rotterdam «anp Het Nederlands honkbal team is hard op weg de bla mage van twee jaar geleden weg te poetsen. In 1991 ein digde de selectie van de toenmalige manager Jim Stoeckel tijdens het World Port Tournament als vijfde en laatste. Na de vijfde dag van de editie 1993 deelt de groep van manager Jan Dick Leurs met het team van Major Lea gue Baseball International en de verrassende Red Machine uit Aruba de eerste plaats. Na de zege van Nederland op de Baltimore Corrigans (4-3) zijn de Amerikanen uitge schakeld. Baltimore eindigt, als Nederland in 1991, als laatste. De tweede Nederlandse zege in het World Port Tour nament was goeddeels een familie-productie van Tom en Paul Nanne, die de verde diging in de tweede helft van de ontmoeting leidden. De rechtshandige Tom, een de butant, hielp Leurs uit de problemen toen de druk voor starter Geoffry Kohl te groot was geworden. De linkshan dige Paul, geroutineerder, werd in de achtste beurt op geroepen om het werk af te maken. Dat gebeurde op het mo ment dat de hardslaande lirtksvelder John Frank het slagperk zou betreden. De jongste Nanne had zojuist Norman Gardner naar de dug out gezonden. „Het ge beurt niet zo vaak dat ik ie mand er na drie-slag af haal", erkende Leurs. „Maar die Frank sloeg zo hard." Vervolgens werd de rechts handige hitter Ken Batten het slagperk ingestuurd. Zijn tikje naar het tweede honk bracht geen schade. Kohl is de derde starter van Leurs, de enige linkshandige. Geen pitcher schakelde dit jaar in de hoofdklassecom petitie zo veel tegenstanders op drie-slag uit slag als Kohl. Om die reden dwong de 24- jarige Neptuniaan. in het verleden vaak ingezet als re- liever, een startpositie af. Flet optreden van Kohl duurde ruim vier innings. Vrouwentennis lijdt aan bloedarmoede Een beeld dat de wieleriiefhebbers dit seizoen zullen missen: Greg LeMond wachtend op de start van weer een Tour-etappe. foto archief Regi Blinker De eeuwige optimist heeft de strijd voorlopig gestaakt. Greg LeMond mist „zijn" Ronde van Frankrijk. Gesloopt door hooi koorts, die tijdens de Giro voor het eerst opspeelde. De Grande Bouclé zal de kleurrijke Ameri kaan ook missen. Drie weken zweten, de hitte, de pijn, de chaos, de aandacht. Voor LeMond hebben altijd maar twee wedstrijden geteld: het wereldkampioenschap en de Tour, die hij in '86, '89 en '90 won. Zijn tweede overwinning kwam op miraculeuze wijze tot stand. De grootverdiener was door iedereen afgeschreven, na dat zijn broer hem in 1987 met Pasen tijdens een jachtpartij met hagel had volgepompt en zijn rentree uiterst moeizaam verliep. Onverwacht reed hij, toen in dienst bij het nietige Belgische ADR, het weinig ge liefde Franse staatssymbool Laurent Fignon op de laatste dag tijdens een individuele tijd rit uit het geel. Op pure kracht. Een stylist is hij nooit geweest. Een Tour zonder de vechtjas. Ploegleider Roger Legeay zei dat hij aan zijn geldschieters moest denken. „Het is niet te verkopen als hij na vijf dagen afstapt. Ik vind het verschrikkelijk voor hem, maar hij is niet fit." Vorig jaar verliet LeMond op weg naar l'AJpe d'Huez de Tour. Geestelijk nog fris, lichamelijk een wrak. Z vertrok als sponsor, GAN nam de ploeg over. Le Mond flirtte met enkele Ameri kaanse ploegen. Zijn pittige ei sen en hoge leeftijd stonden een transfer in de weg. LeMond bleef bij Legeay, maar moest een groot gedeelte van zijn mil- joenensalarisinlcveren. Zakelijke en familiaire be slommeringen doorkruisten zijn wielerloze wintermaanden in de Verenigde Staten. Zijn tegenval lende fietsenhandel eiste alle aandacht op. Strijdbaar als al tijd zei LeMond bij de presenta tie in februari, dat hij alles zou zetten op een vierde Tour-zege. „Indurain is niet onverslaan baar, er komt een dag dat óók hij verliest. De wielersport blijft vol verrassingen", hield hij de lachers voor. De opmerking dat de jaren bij hem gingen tellen, nam hij met minachting in ontvangst. Mon sieur Panache had stoute plan nen. „Ik ga alleen naar de Tour om te winnen." Het bleef bij die gedachte. In Giro stond hij snel op twee uur van leider Indurain. LeMond stapte ziek af, was ver moeid, maar kon de echte re den niet vinden voor zijn mage re prestaties. LeMond meldde zich voor een uitgebreid medisch onder zoek bij de ex-arts van ADR, Yvan Vanmol. „De bloedtesten toonden niets abnormaals aan", verklaarde hij in juni. „Ik ben alleen vermoeid. Een week rust moet voldoende zijn om te her stellen." Zijn toestand verbeterde niet. In de Route du Sud ging het weer mis. In de bergen werd hij op twintig minuten gereden, door zijn teamgenoot Boyer. De vroegere wereldkampioen vond het toen genoeg. Zette de fiets aan de kant en jakkerde naar huis. Een drama tekende zich af. Legeay, die zijn beslissing uit respect voor de oud-kam pioen nog enkele dagen uitstelde, gaf aan dat de vechter uit Lake- wood zijn afwezigheid moeilijk kon accepteren. Net als na het ongeluk, toen iedereen hem de finitief had afgeschreven. „Ik kom terug", zei hij toen. Het re sultaat is bekend. De vraag is nu weer: zien we LeMond nog ooit terug? Regi Blinker denkt op tijd hersteld te zijn van een operatie aan zijn teen om l de start van de competitie mee te maken D; Fejre noorder keerde van zijn va kantie in Amerika terug met een tot op het bot ontsto- j ken teen. Daaraan wordt hij vandaag in het St. Francis- cus gast huis geholpen. Blinker „Het is een klei- ne ingreep. Ik zal een paar weken rustig aan moeten doen èn de eerste trainin gen aan mij voorbij moeten N laten gaan. Ik kon echter niet langer met die blessure doormodderen. Het afgelo- j". pen seizoen had ik er al last y van. Met krachttraining wil ik voorkomen dat ik te ver achterop raak. zodat ik bij het begin van de competitie weer fit kan zijn." "J Het vrouwentennis lijdt aan bloedarmoede. Op Wimble don trekt het toernooi van de vrouwen in stilte voorbij. Het zit dringend verlegen om een beetje spektakel, 't Wachten is op de beoogde finale tussen Steffi Graf en Martina Navratilova, maar voor het zo ver is spelen 128 vrouwen twee weken lang hun partijtjes. Voor een weinig enthousiast publiek, maar voor een vorstelijk salaris. Rep trainer van Zwarte Schapen Oud-intemational John Rep wordt volgend seizoen trainer van de Amsterdamse amateur- club De Zwarte Schapen. Rep is in het bezit van het di ploma oefenmeester 1. De Zaankanter zakte onlangs - als enige van de cursisten - voor het diploma coach betaald voetbal. De Zwarte Schapen, waar de bekende Amsterdamse fysiothe rapeut Richard Smith voorzitter is, is een veelbesproken club in het amateurvoetbal. Het afgelo pen seizoen raakte de vereni- ging in opspraak. De eersteklas ser werd door de KNVB wegens financiële malversaties uit de competitie genomen. Dat be sluit werd door de club. onder leiding van de Volendamse ad- voiaat Kaje Molenaar, met suc ces aangevochten. De club werd gerehabiliteerd en mocht later alsnog de competitie afmaken. Molenaar gaat het komend 1 seizoen voetballen bij DeZwnr- te Schapen. londen rob van der zanden Voor de overzichtelijkheid en de spanning zou het goed zijn als de grote toernooien bij de vrou wen worden teruggebracht tot één week en 64 speelsters. Een Grand Slam-toernooi bij de vrouwen geeft in de eerste week voornamelijk uitslagen van 6-0, 6-1. Zelden komt een geplaatste speler in gevaar en in tegenstel ling tot de mannen kunnen de favoriete vrouwen bijna slaap wandelend doorlopen naar de kwartfinales. Het vrouwenveld in het prof tennis is groot en iedereen wil een graantje meepikken uit de rijk gevulde prijzenpot. Prima zolang er sprake is van een moordende concurrentiestrijd op de baan. Maar die ontbreekt. In feite is de top erg smal (veel smaller dan bij de mannen) en het hele circuit wordt gedomi neerd door een stuk of tien ve detten, met als onbetwiste leid sters Steffi Graf en Monica Se les. Dat neemt niet weg dat er op dit moment ongeveer 50 speelsters zijn die al minimaal een miljoen dollar aan prijzen geld hebben verdiend. Het me rendeel van hen heeft nog nooit een aansprekend resultaat ge boekt. Het zijn die 'tachtig pro cent dikke, vette vrouwen' die Krajicek vorig jaar op bet oog had, toen hij de makkelijk ver dienende vrouwelijke collega's bekritiseerde. Op Wimbledon worden in de eerste week tientallen speelsters uitgeschakeld en met een vette cheque naar huis gestuurd. Zelfs de 'bom losers' die maar één rondje meededen kregen tienduizend gulden. Misschien moet het mes eens in dit liefda digheidssysteem worden gezet (dat geldt overigens ook voor de mannen). Wimbledon bewijst weer eens dat het toernooi te veel voort kabbelt zonder aansprekende wedstrijden. De voorspelbaar heid druipt er vanaf. Omdat Monica Seles na de historische messteek in Hamburg er niet bij is, lijkt het belangrijkste toer nooi op een walk over voor Stef fi Graf. Ze wordt belaagd door opdringerige fans, maar van haar tegenstanders heeft ze weinig last. Het meest wordt ze gehinderd door een pijnlijke voet, maar op een hindernis- baan zonder obstakels krijgt zelfs een kreupel paard vleugels. Gisteren kreeg ze in de kwartfinales voor het eerst een beetje serieuze tegenstand, maar dan is een kleine versnel ling van 'Fraulein Forehand' weer voldoende om onbedreigd de finish te halen. Jennifer Capriati nam brutaal een 4-2 voorsprong in de eerste set. De 24-jarige Duitse kwam echter - terug tot 6-6 en won de tie break. Daarna was het over en sluiten voor de 17-jarige Ameri kaanse. De tweede set ging met 6-1 naar de viervoudig Wimble- don-kampioene. Steffi Graf verlaat zegevierend het centre-court van Wimbledon. Een tempoversnelling bleek voldoende om ook Jennifer Capriati kansloos te ver slaan. foto epa Het was de derde keer dit jaar dat Capriati in een Grand Slam aan de poort van de halve finale rammelde. Maar drie keer ging ze in Melbourne, Parijs en Lon den onderuit. Drie keer ook te gen Graf. Het vrouwentennis ten voeten uit: de groten dulden geen tegenspraak van de klein tjes en grote verrassingen zijn uitgesloten. En over slaapverwekkend ge- sproken. Op de persconferentie vroeg een journalist naar het setpoint dat Graf in de eerste set op eigen service tegen had. „Waar heb je het over," zei Graf met een geïrriteerde blik. „Heb ik een setpoint tegen gehad?" Ze was in slaap gewiegd in haar eigen partij. Of misschien was de pijnstiller die ze tijdens de wedstrijd had genomen voor haar voet de oorzaak van het concentratieverlies geweest. GVaf moet nog één horde ne men voordat ze in de finale staat. Het is Conchita Martinez, de 21-jarige Spaanse die van Helena Sukova won (6-1,6-4). Was er gisteren met de uitscha keling van Gabriela Sabatini wellicht toch nog sprake van een stunt? Nauwelijks, want de 23-jarige Argentijnse is geen specialist op gras en haar tegen standster Jana Novotna is dat wel enigszins. De als achtste ge plaatste Tsjechische, die nog nooit de laatste vier haalde op Wimbledon, won in twee sets (6-4,6-3) van Sabatini. Novotna - ze schakelde eer der Miriam Oremans uit - staat morgen tegenover Martina Na vratilova, de beoogde finaliste die Steffi Graf van de titel moet afhouden. De 36-jarige Ameri kaanse is bezig aan haar 21ste Wimbledon en ze won The Championships negen keer. Gisteren was de linkshandige routinier, die in een broekje speelt dat zo snel mogelijk op de 'verboden lijst' van de All England Club moet komen, vlot in de halve finale via een zege op Natalia Zvereva, 6-3,6-1Het was veelzeggend en in het kader van het vrouwentennis symbo lisch dat een veterane speelde met een 22-jarige. Wimbledon wacht op de fina le bij de vrouwen. En misschien nog wel meer op de kwartfina les bij dc mannen. Agassi-Sam- pras en Becker-Stich. Het zegt genoeg dat deze partijen giste ren vaker werden genoemd dan de wedstrijden van de vrouwen die aan de gang waren.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21