Misdragingen priesters kosten kerk kapitaal Milieu boven groei is weg met valkuilen Belize kijkt nog steeds angstig naar Guatemala Feiten &Meningen Kerk Australië verzekerd tegen seksueel misbruik WOENSDAG 30 JUN11993 152 2 De rooms-katholie- ke kerk in Australië heeft een verzeke ring afgesloten te gen eventuele schadevergoedin gen als gevolg van seksueel misbruik door priesters. Vol gens hulpbisschop Peter Connors van Melbourne zitten momenteel drie Australische pries ters achter de tra lies omdat ze kin deren hebben mis bruikt, maar zijn er nog geen schade- eist. Hij verwacht overigens wel dat er schadeclaims zullen worden in gediend. WASHINGTON HANS DE BRUUN Als jongen van 15 werd Gary Hayes seksueel misbruikt door twee plaatselijke priesters. Nu is Hayes 40 en heeft hij einde lijk voldoende moed verzameld om bij de rechtbank in Phila delphia een aanklacht tegen de twee in te dienen. „Ik zoek ge rechtigheid in de rechtzaal, omdat ik geen gerechtigheid vind in mijn kerk", zei hij twee weken geleden. 'Mijn kerk', want Hays is inmiddels zelf priester. De Amerikaanse katholieke kerk wordt momenteel over stroomd met klachten over seksuele misdragingen door priesters. Begin dit jaar trad aartsbisschop Robert Sanchez van Santa Fe in de staat New Mexico af, nadat drie vrouwen hadden onthuld door hem te zijn lastig gevallen met toespe lingen op seks. Sanchez was se cretaris van de Amerikaanse bisschoppenconferentie. De zaak bleek min of meer het topje van de ijsberg. Volgens de bekende Ameri kaanse priester-schrijver An drew M. Greeley zijn zeker 2.000 van de 49.000 Ameri kaanse priesters betrokken bij schandelen rond seksueel mis bruik. Hij'schat dat het daarbij om zeker 100.000 slachtoffers gaat. „In de geschiedenis van het priesterschap is dit de erg ste crisis sinds de Franse revo lutie en misschien wel sinds de reformatie", zei hij begin dit jaar. De kerk begint dat nu ook in te zien. De bisschoppenconferentie hield in maart voor het eerst een studiedag over het ver schijnsel. En na het jarenlang te hebben ontkend of genegeerd gaat ook 'Rome' tot actie over. Paus Johannes Paulus II kon digde vorige week een onder zoek aan naar de omvang van seksueel misbruik door Ameri kaanse priesters. Hij sprak over „een publiek schandaal" dat het vertrouwen in de kerk kan ondermijnen. Hij hekelde ook de media, die dit zouden „sen- sationaliseren". Praatprogramma's Waarschijnlijk komt seksueel misbruik door priesters in de hele wereld voor, maar alleen in de VS is het een publieke zaak geworden. Er zijn actie groepen, de slachtoffers ver schijnen op de TV in praatpro gramma's als die van Oprah Winfrey en aangeklaagden ko men met naam en toenaam in de krant. De kerk kan daardoor ook niet meer priesters stilletjes overplaatsen en proberen met de slachtoffers tot een financië le regeling te komen. Die regelingen hebben de ka tholieke kerk de laatste tien jaar al meer dan 400 miljoen dollar gekost, inclusief de kosten van de behandeling van de betrok ken priesters. In Suitland, Maryland, legt het St. Luke psy chiatrisch ziekenhuis zich vol ledig toe op de behandeling a raison van 8.500 dollar per maand van priesters die zich aan seksueel misbruik van kin deren schuldig hebben ge maakt. Momenteel staan in Suitland 137 priesters inge schreven. De Amerikaanse media staan vol met verhalen over de kwes tie. Het gaat daarbij niet alleen om misbruik van kinderen, maar vaak ook om priesters die vrouwen, die bij hen om raad kwamen, seksueel misbruikten. Elke week wordt wel een nieuw geval gemeld. In Belleville, in de staat Illinois, werden zes priesters van hun functie ont heven. In Joliet, in dezelfde staat, werden tegen een pries ter maar liefst tien aanklachten ingediend. Een berucht geval was dat van de priester Jarnes Porter, die toegaf zeker 50 jongens en meisjes die hij les gaf te hebben misbruikt. De kerk deed aan vankelijk weinig, maar betaalde zijn slachtoffers onderhands in totaal 4,5 miloen dollar, mede bedoeld om het nieuws uit de krant te houden. Pas de laatste maanden is sprake van een omslag en beginnen ook de Amerikaanse bisschoppen aan te dringen op hardere maatre gelen. Alleen de Paus kan volgens de kerkelijke wetten een priester uit zijn ambt zetten, maar Ro me houdt het liever bij over plaatsingen. „Daar gaan ze nog steeds uit van de oude stelregel: eens een priester, altijd een priester", zegt een criticus. Volgens die kerkelijke wetten geldt een kind alleen als min derjarig als het jonger is dan 16. Seks met 16- en 17-jarigen mag uiteraard niet, maar wordt minder streng bestraft. En de kerk behandelt geen gevallen die langer dan vijfjaar geleden gebeurd zijn. Toen Gary Hayes na jarenlange klachten bij zijn superieuren geen gehoor vond, kon hij dan ook niet anders dan naar de rechter stappen. Maar ook de rechter kan priesters niet uit hun ambt zetten. Hij kan hen behandeling opleg gen of een gevangenisstraf. In de VS zitten al 20 priesters vast wegens seksuele misdrijven. Voor actiegroepen als SNAP Survivors Network of those Abused by Priests) is dat niet ge noeg. „Kindermisbruikers ho ren niet thuis in het priester schap", zegt voorzitster Barba ra Blaine. Volgens de psychotherapeut Leslie Lothstein, die veel slacht offers van priesters heeft be handeld, komt misbruik door protestantse of joodse geestelij ken bijna niet voor. Het ver plichte celibaat van katholieke priesters Wordt als hoofdoor zaak aangewezen. De regerende Verenigde Volkspartij van de Belizaanse premier George Price heeft gis teren vanuit buurland Guatemala een steuntje in de rug gekregen door de verkla ring van Guatemala's minister Fajardo (bui tenlandse zaken) dat zijn land de onafhan kelijkheid van Belize blijft erkennen. Het was precies de onzekerheid over de relaties met Guatemala die Price (74) deed beslui ten vervroegde verkiezingen uit te schrij- De verwachting is dat Price, die het land al van ver vóór de onafhankelijkheid leidt, op nieuw als winnaar tevoorschijn komt. Ma nuel Esquivel van de oppositionele Verenig de Democratische Partij (UDP) kan op wei nig enthousiasme rekenen, omdat hij alleen maar oude verkiezingsthema's oprakelt, zoals corruptie binnen de overheid en na tionale veiligheid. „De kwestie-Guatemala is voor de oppositie een geschenk uit de hemel. Het heeft hen de kans gegeven allianties aan te gaan", zegt David Price, docent geschiedenis en politieke wetenschappen aan het St. John's College in Belize. Hij verwijst naar de beslissing van de UDP en het eerder afgescheiden Nationale Ver bond voor Belizaanse Rechten (NABR) om geschillen bij te leggen en als coalitie de verkiezingsstrijd in te gaan. De Belizanen hebben altijd groot alarm ge slagen bij het geringste zuchtje dreiging van Guatemala, dat met zijn tien miljoen inwo ners het inwoneraantal van Belize (230.000) ver overschaduwt. Vorige maand kondigde Groot-Brittannië de opschorting van het defensieverdrag met Belize aan. De komen de vijftien maanden zou Londen de 1.500 militairen die in Belize gelegerd zijn terug trekken. Als argument voerde de Britse re gering de eigen bezuinigingen op defensie aan. Bovendien heeft Guatemala formeel zijn aanspraak op Belize opgegeven, zodat er niet langer een noodzaak voor de Britse militaire aanwezigheid is. Maar de recente politieke turbulentie in Guatemala heeft de situatie veranderd. Pre mier George Price laste zelfs een pauze in zijn verkiezingscampagne in voor een reis naar Londen, waar hij zich gerust liet stel len. Hij kreeg de belofte dat Belize bij een aanval van het buurland niet aan zijn lot zou worden overgelaten. Ook kon Belize zich in geval van nood altijd voor advies tot Groot-Brittannië wenden. Vorige week werd bekend dat een groep Guatemalteken de vorige president Jorge Serrano wilde aanklagen omdat hij met zijn formele erkenning van Belize in 1991 de grondwet zou hebben geschonden. Het nieuws bracht de UDP in een gesimuleerde paniek, maar kon de Belizanen nauwelijks in beweging brengen. Zij lijken het hele ge doe rond de verkiezingen zo moe te zijn dat ze geen acht meer op hun politici slaan. De oppositie heeft de regerende PUP zwaar aangevallen op haar economische beleid, maar krijgt daarbij weinig bijval. „Van alle thema's is de economie de grootste troef van de PUP", zegt Price. „Het gaat beter dan ooit. De Belize-dollar staat sterk, meer mensen dan ooit hebben werk, er wordt ge bouwd en we hebben genoeg geldreserve. Om de waarheid te zeggen, het gaat heel goed met dit land", meent Billu Musa, voorzitter van de Kamer van Koophandel. Als de economie de doorslag geeft, hoeft de PUP niet voor zijn positie te vrezen. Brits Honduras werd in 1981 onder de naam Be lize onafhankelijk van Groot-Brittannië. Tien jaar lang werd het be staan van het kleine Cen traal amerikaanse staatje betwist door Guatemala. Pas in 1991 zag president Jorge Serrano namens Guatemala af van de aan spraken op het buurland. Geen wonder dus dat Be lize hevig schrok toen Serrano begin deze maand aan de kant werd gezet. Premier George Price schreef daarop on middellijk verkiezingen uit voor het 29-leden tel lende parlement. Die worden vandaag gehou den. TOM JANSEN Schiphol mag doorgroeien, de TGV gaat dwars door het Groene Hart en de Betuwelijn gaat de Betuwe ruïneren. De aluminiumfabriek van Péchiney in Zeeland krijgt ex tra goedkope stroom om te voorkomen dat ze naar het buitenland vertrekt. En voor wie het nog mocht verba zen de doelstellingen uit het Nationaal Milieuplan Plus worden op geen stukken na gehaald. Een greep uit een paar weken nieuws maakt één ding duide lijk: ondanks alle mooie woor den delft het milieu nog altijd het onderspit als de economi- (sche groei in het geding is. Te gelijkertijd begint echter ook het besef te dagen dat we die I volgorde moeten omkeren, wil- I len we op langere termijn over leven. In een vorige week ver- Schenen rapport stelt een CDA- commissie dat het milieu boven economische groei gaat en PvdA-leider Kok sloot zich daar bij het afgelopen weekeinde Dappere woorden. Want als de economische machine ook maar even stottert, blijkt hoe af hankelijk we van economische groei zijn geworden: de werk loosheid schiet omhoog, het overheidstekort moet maar 'een tandje minder' terug en de soci ale zekerheid komt onder zware druk. Groei is de stabilisator van onze maatschappij. „Hoe kun je een markteconomie econo misch en maatschappelijk sta biel houden als de economische groei wegvalt?", zo vatte de econoom Hans Binswanger een aantal jaren geleden al het pro bleem samen dat hèt thema is voor de jaren negentig. In de bundel 'Greep op groei' belichten vijftien wetenschap pers dat probleem. Dat ze het daarbij allesbehalve met elkaar eens zijn, maakt voor alles één ding duidelijk: het debat over een bewuste nulgroei of krimp- economie staat nog maar in de kinderschoenen. Die onenigheid begint al bij de vraag of krimp wel noodza kelijk is. Het lijkt misschien lo gisch dat economische groei I meer vervuiling betekent, maar v dat is het op zichzelf niet, be- toogt bijvoorbeeld de Tilburgse milieu-econoom Van Straaten. Het gaat vooral om de manier waarop die groei wordt gereali seerd: door roofbouw op het milieu. Van de produktiefacto- ren arbeid, kapitaal en natuur lijke hulpbronnen wordt in on ze economie alleen voor de eer ste twee betaald. Hang een prijskaartje aan de natuur en het milieuprobleem wordt via de markt voor een belangrijk deel opgelost. De Groningse econoom Nentjes werkt daarvoor het al wat oudere idee uit van verhan delbare emissierechten ('vervui lingsrechten'). Iedereen mag een "bepaalde hoeveelheid ver vuilen. Wie meer vervuilt dan hij mag, moet proberen om die hoeveelheid te kopen van ie mand die wat van zijn quotum overhoudt. Dat maakt investe ringen in milieuvriendelijk pro duceren voor iedereen aantrek kelijk: grote vervuilers hoeven dan minder emissierechten te kopen, kleine vervuilers kunnen een leuke cent verdienen door hun overblijvende quotum te verkopen. Kern Beide auteurs gaan daarbij voorbij aan de kern van het pro bleem, namelijk hoe hoog de prijs is die voor het behoud van het milieu moet worden be taald. Van Straaten vraagt zich af „wat er nu allemaal tegen toeneming van de welvaart is" en suggereert dat voor wel vaartsgroei nog ruimte is bij een serieus milieubeleid. Dat is ech ter onzin, stelt de Britse econoom Ekins. Hij maakt een eenvoudige berekening: als de wereldbevolking tot 2050 ver dubbelt (een bescheiden aan name) en de economie groeit in die periode met een eveneens tamelijk bescheiden gemiddel de van twee procent per jaar, Gif in de grond van een natuurgebied. Ondanks alle mooie woorden delft het milieu nog altijd het onderspit als de economische groei in het geding is. dan bedraagt de wereldcon sumptie over een dikke vijftig jaar het viervoudige van nu. Willen we tegelijkertijd het milieu niet om zeep helpen, dan zal de milieuvervuiling per eenheid produkt in 2050 93 pro cent lager moeten zijn dan nu (uitgaande van de opnameca paciteit van het milieu). Dan zullen, om eens iets te noemen, auto's over een halve eeuw tweehonderd kilometer moeten rijden op een liter benzine. Ekins gelooft daar in elk geval niet in. En dus, concludeert hij, moeten we op zijn minst naar een nulgroei. Dat gaat pijn doen. Om in Nederland te blijven: bij de hui dige produktie vervuilen we al veel te veel. Er zal dus veel meer geld naar milieubehoud moe ten. Bij een gelijkblijvend natio naal inkomen betekent dat voor iedereen een aanzienlijke inko mensdaling. De overheid heeft nog een extra probleem. Omdat ze er niet meer op kan rekenen dat de nationale schuld uit toe komstige economische groei kan worden afbetaald, moet ze het tekort snel terugbrengen naar nul (of de belastingen ver hogen, maar dat valt erg moei lijk te verkopen). Daar blijft het dus bezuinigen en nog eens be zuinigen. En tenslotte: omdat de arbeidsproduktiviteit onder meer door verdergaande auto matisering blijft stijgen, ligt een massale werkloosheid op de loer. Onbeheersbaar De Groningse econoom Pen denkt dat de problemen onbe heersbaar worden. Dat begint al bij de verdeling van de inko mensachteruitgang. „Onder de rijken zitten een heleboel han dige jongens die zich niets laten afpakken. Uiteindelijk, zo valt te vrezen, zal de. klap vooral te recht komen bij de zwakken. Die moeten we dan van over heidswege beschermen, maar pas op: de overheid heeft eerst de krimp over ons afgeroepen door een strikt milieubeleid en moet vervolgens ook nog eens extra offers van de gewone werknemers gaan vragen om de uitkeringsgerechtigden aan wat extra inkomen te helpen." Er is nog een probleem: krim pen betekent niet dat iedereen geleidelijk aan een beetje moet inleveren, maar dat „de klappen vallen op verschillende plaat sen, bij verschillende groepen, in verschillende bedrijfstakken. Geen regering kan dan overeind blijven". Pen ziet uiteindelijk het hele politieke systeem in storten omdat mensen uit te leurstelling allerlei (rechts-)ex- treme groeperingen gaan steu nen. Valkuilen te over dus, en het probleem is dat geen van de auteurs overtuigend weet aan te geven hoe die zijn te vermijden. Ekins bijvoorbeeld komt niet veel verder dan drastische ar beidstijdverkorting een pleidooi waarbij PvdA-leider Kok zich het afgelopen week einde in Utrecht aansloot en de opmerking dat voor de over gang naar een nulgroei-samen- leving een „grote publieke be wustheid, een visionair leider schap en een Fijnbesnaarde po litiek" nodig zijn. Natuurlijk, Ekins heeft gelijk als hij zegt dat ook bij nulgroei in de rijke landen een welvaart sniveau mogelijk is dat „ver uit gaat boven de stoutste dromen van vroegere generaties" (al zal dat, en dat meldt hij niet, lager zijn dan het huidige). En de econoom/antropoloog Tiele- man heeft al evenzeer gelijk als hij stelt „dat er iets ontbreekt aan de algemene ontwikkeling van de moderne burger als het besef niet is doorgedrongen dat voor het vliegreisje naar de zon per passagier evenveel energie wordt verstookt als nodig is om een jaar lang een doorsnee wo ning te verwarmen". Consequenties Maar zelfs als dat besef is door gedrongen, zijn we dan bereid daar de consequenties uit te trekken? „In het diepst zal de vraag zijn wat voor samenleving we eigenlijk willen", aldus de econoom Goudzwaard, de gees telijke vader van de economie- van-het-genoeg. Zo onbegaanbaar als Pen de weg naar zo'n economie-van- het-genoeg schetst, is hij niet. „Economie is primair cultuur", stelt Tieleman al, aangevend dat het vooral een kwestie is van willen. Plus de bereidheid om de pijn en de welvaart eer lijk te verdelen. 'Greep op groei' is geen weg wijzer naar een duurzame eco nomie. De bundel geeft vooral een overzicht van de complexi teit van het probleem en hier en daar een aanzet tot oplossin gen. De bedoeling van het boek is vooral de discussie een im puls te geven, zegt samensteller Biesboer. Want, om Ekins nog een keer te citeren, „misschien is de grootste bedreiging van onze toekomst dat de discussie over economische groei nog maar nauwelijks is begonnen". Greep op groei, het thema van de jaren negentig. Uitgeverij Jan van Arkel, prijs 34,50.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2