'Ontslag niet uit te sluiten' Nieuwe oorlog rond radarverklikkers De gelukkige terugkeer van knuffelkonijn Mauw ECHTE RIJKEN SMIJTEN NIET MET GELD. Autoreclame is maatwerk VAN ISOLATIESUBSIDIE TOT VINCENT VAN GOGH... Het Gesprek van de Zomerdag WOENSDAG 30 JUN11993 In de vernieuwde en vergrote Winkel van Postbus 51 vindt u een veelzijdige schat aan informatie. Vanzelfsprekend alle Postbus 51 folders, ander voor lichtingsmateriaal van ministeries en algemene overheidsinformatie. In totaal ruim 1100 verschillende publicaties. Daarnaast een selectie foto's en affiches van het Koninklijk Huis. Het Fotoarchief omvat niet minder dan 1.5 miljoen foto's, dia's en negatieven vanaf 1870. En in het filmarchief is zo n 1000 uur historisch filmmateriaal op video te zien. Tevens is hier de Mediatheek tigd, waar u meer dan 1000 films en videocassettes kunt zien. huren en kopen. De onderwerpen variëren van natuur en milieu, mens en maatschappij en Nederland tot gezondheidszorg, kunst en Koninklijk Huis. Kom alles eens op uw gemak bekijken, in de Winkel van Postbus 51. naast het Paleis Noordeinde! DE WINKEL VAN POSTBUS 51 Noof deinde 64.2514 GK Den Haag Tel 1070)3564151/3564201 Geopend maandag t/m vrijdag van 09.00 -17 00 uur ,E VOORDELIGE C'NOUEjEN^ 'Echte rijken smijten niet met geld', meldt Fiat langs de Wassenaarse Groot Haesebroekseweg. Zou je de affi ches kunnen zien vanuit villa's en langsrazende Mercedessen? foto jan holvast Zoontje Sten (5) was zijn knuf felkonijn nog niet kwijt, of ma zette een grootscheepse red dingsactie op poten. Ze hing 80 posters op in 'haar' Stevenshof en vroeg de jeugd uit de buurt om de ogen open te houden. Want, zo wist ze, Sten zou geen oog meer dicht doen zonder het beest dat hij vanaf zijn babyja ren koesterde. Het witte beestje gaf het Leide- naartje de broodnodige steun in de afgelopen jaren. Het was een veilige, vertrouwde haven met lange, luisterende oren. Oren die de jongen pas later leerden dat het geen poes, maar een ko nijn was. Maar toen heette het beest al jaren Mauw. Enfin, Mauw mocht nooit het huis uit. Uit angst voor verlies. Op de fatale vrijdag de elfde ging het toch mis, op het stukje tussen de auto en de voordeur van de flatwoning aan de Hen- riëtte Roland Holststraat. Anderhalf uur later merkte de kleuter het verschrikkelijke ver lies pas. En toen was het al te laat. Paniekerige zoekacties op de trap en in de staat leverden niets op. Vandaar dat vader Van Diggelen en moeder Van Duijn direct posters maakten met daarop een beloning van 50 gul den. Van de 150-kopieën kregen er 80 nog die middag een plekje op straathoeken en bruggen. „Op elke brug in de wijk hing wel een poster", kijkt moeder terug. De rest wilde ze op scho len verdelen. 'Echte rijken smijten niet met geld', heet het in Wassenaar. 'Nooit meer krap zitten' of 'Klei ne scheetjes ruik je niet', in de arme buurgemeente Leiden. Waar het om gaat? De nieuwste reclamecampagne voor het nieuwste model van Fiat, de Cinquecento. Die campagne werkt met vijf verschillende posters die je precies vertellen of je goed woont. Als het over de 'echte rijken' gaat, weet je direct dat je in een villadorp als Wassenaar of'Aer- denhout woont. 'Parkeren is oorlog', heet het in de centra van onze grootste steden. Ter wijl middelgrote steden ook kunnen genieten van de kreet: 'Gun een ander ook een par keerplaats'. Vraag is of je als Wassenaarder nu blij moet zijn met dit maat werk, dat nieuw lijkt in reclame land. Je wordt niet alleen als rij ke geafficheerd, maar ook een beetje als vrek. Volgens me vrouw J. Holtes van reclamebu reau Nooordervliet en Winning- hoff/Leo Bumett speelt Fiat in de villadorpen alleen maar in op de trend dat je geen dure au to meer nodig hebt om je te profileren: „Een auto wordt steeds minder gezien als ver lengstuk van je persoonlijkheid. Ie hebt hem veel minder nodig als statussymbool. Je kunt te genwoordig zelfs met een Fiat 500 komen aanzetten zonder dat mensen vragen of de zaken slecht gaan." „Sterker nog, men vindt het vaak juist a-sociaal als je met een grote, dure auto komt aan zetten. Al was het alleen maar voor het milieu. Vandaar ook de kreet: 'kleine scheetjes ruik je niet'. Een kreet die we ook in Wassenaar hebben opgehan gen. Want ook daar willen we, met een knipoog, laten zien hoe veelzijdig de auto is." Toch hoeven we nu ook weer niet te verwachten dat Wasse naar Mercedes-loos wordt. De Cincequento lijkt het daar voor al als tweede auto aardig te gaan doen, legt de reclameda me uit. Terwijl de dealers in de grote steden op iédere hoogop geleide welgestelde mikt met de 'opvallende, volwassen midden klasser'. Sinds de introductie in oktober vorig jaar zijn er enkele duizen den exemplaren verkocht van het wagentje met een cilinder inhoud van nog geen liter. Een autootje dat je volgens de Was senaarse gemeentevoorlichter W. Issendonck achterop je rug kunt nemen bij pech: „Je moet dan alleen even je veiligheids gordels uitrollen. En gelukkig is de ANWB hier op loopafstand." Het was niet nodig: zondag bel de een Stevenshofse oma op met dè mededeling waar het hele gezin op wachtte. Sten, die twee nachten niet had geslapen en twee dagen niet had gegeten, wist niet hoe hard hij moest rennen. En ja hoor, daar was het beest. Mevrouw had het doorleefde, volgekwijlde dier zelfs in bad gedaan. Er had na melijk iemand overheen gelo pen, legde ze uit. Sten was in de zevende hemel. Sinds de zonnige zondag slaapt en eet hij weer gewoon. Ook het tranendal is finaal opgedroogd. Moeder is blij, maar niet hele maal gerust. Het was dat ze een grootscheepse actie op poten had gezet voor het speel en - streelgoed, anders had zoonlief het eens zo witte dier nooit meer in zijn armen kunnen slui ten. De politie bellen is er niet bij als we een knuffel vinden. En dat vindt de moeder jammer: „Als iu tr\u lal Off A*e WK» Sten van Diggelen (5), moeder èn knuffelkonijn Mauw poseren voor het affiche dat Mauw terug bij Sten bracht. een kind een knuffeldier ver liest, is dat een drama. Ik verlies nog liever mijn portemonnee. Dat Mauw weg zou raken, had ik nooit gedacht. We hadden ook zoveel voorzorgsmaatrege len getroffen." Zelf is ze door de affaire een be kendheid geworden in de wijk. „Iedereen vraagt of we het ko nijn al hebben. Ook omdat ik een poster niet heb kunnen weghalen: die had ik in het por tiek naast de Digros gehangen, net toen daar iemand naar bin nen ging." Het meeste begrip kreeg ze van kinderen in de wijk: „Die had den soms zelf hun beest verlo ren en waren dat nog altijd niet vergeten." Ze zouden het konijn ook zonder beloning hebben te ruggebracht. De echte vindster pakte de 50 gulden wèl aan. Voor haar kinderen en kleinkin deren, legde ze uit. Extra korting wis- en natuurkunde „Ik sluit niet uit dat er gedwongen ontslagen vallen." De decaan van de faculteit Wiskunde en Natuurwetenschap pén (W&N), prof. dr. GJ. Mulder, vindt de door de uni versiteitsraad aangenomen motie om geld voor het oplei den van onderzoekers van zijn faculteit over te hevelen naar de alfa- en gammafaculteiten 'niet acceptabel'. Lisses bedrijf door rechter op vingers getikt T. de Wilde met een radarverklikker van het bedrijf Stinger Electronics. Hij mag niet langer zeggen dat het 'de eerste en enige is die werkt op snel wegen'. ARCHIEFFOTO •DKKHOCEWONINC LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Voor.ons betekent die extra korting van 1,3 miljoen gulden dat we jaarlijks 35 tot 40 minder aio's kunnen opleiden. Deze ai o's worden bij ons weggestolen ten behoeve van ander facultei ten, terwijl die daar helemaal niet voor hebben gekozen." Mulder beraadt zich nu over de gevolgen van de motie van raadslid B. van Velthoven van de Progressieve Partij. „Diezelf de Van Velthoven heeft er voor gezorgd dat we vorig jaar ook op ons onderwijsbudget zijn ge kort, met een bedrag van 7 ton. In totaal gaat er dus elk jaar twee miljoen gulden minder naar onze faculteit. Daar komen de bezuinigingen voor 1994 nog bovenop. Dat kan betekenen dat we bepaalde onderdelen van onze faculteit zullen moe ten sluiten en mensen moeten ontslaan." W&N heeft relatief veel jonge onderzoekers in opleiding: 73 procent van het aantal eerste jaars studenten, tegen 3 procent bij Rechten, 5 procent bij Socia le Wetenschappen, 7 procent bij Letteren en 7 procent bij Niet- Westerse Letteren. Mulder vindt het onzin deze aio-plaatsen nu af te staan aan de alfa- en gamma-faculteiten. „Wij hebben daar in het verle den duidelijk voor gekozen. Het opleiden tot onderzoekers is erg belangrijk voor onze beta-facul- teit: de innoverende industrie vraagt om deze onderzoekers. Ze zijn nodig om de economie op peil te houden." „Dat aspect vind ik belangrijk: de maatschappelijke relevantie van een studierichting, het eco nomische belang van door ons opgeleide onderzoekers. De mensen die een baan kunnen krijgen na hun opleiding, gaan vóór. Daarop moet je niet be knibbelen." Voor Mulder staat vast dat Wiskunde en Natuurweten schappen moeilijke tijden tege moet gaat. De faculteit moet door de bezuinigingen volgend jaar het meeste inleveren: onge veer 13 procent van haar budget van ongeveer 70 miljoen gul den. Tot oktober heeft de de caan de tijd zich het hoofd te breken over de vraag waar het in 1994 te bezuinigen bedrag van 8,5 miljoen gulden vandaan moet komen. In het najaar moeten de faculteiten hun be grotingsplan inleveren. Mulder: „Eigenlijk vind ik dat het college van bestuur de in grijpende keuze moet maken om een complete faculteit te sluiten. Daarbij moet je afwegen wat je belangrijker vindt: het opleiden van tot werkloosheid gedoemde sociologen of het op leiden van wis- en natuurkundi gen en andere beta-onderzoe- kers waar de maatschappij - de industrie - om zit te springen." Zuid-Holland: 7800 hectare groen erbij DEN HAAG JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Zuid-Holland krijgt de komende twintig jaar nieuwe natuur-, re creatie- en bosgebieden met een totale oppervlakte van 7800 hectare. Dit heeft het kabinet besloten in het zogeheten Structuurschema Groene Ruim te. Voor het nieuwe beleid is 200 miljoen gulden extra be schikbaar bovenop de 800 mil joen gulden, die al jaarlijks voor dit doel worden bestemd. In het vandaag bekend ge worden kabinetsstandpunt heeft de regering de reacties verwerkt op de aanvankelijke plannen. Het gevolg daarvan is dat de regering heeft besloten nieuwe verbindingszones te ontwikkelen tussen bestaande en nieuw te ontwikkelen 'groen- elementen' in de Randstad. In de omgeving van Leiden heeft het kabinet gekozen voor belangrijke aanpassingen in de Haarlemmermeer en Bollen streek. In de Haarlemmermeer komt ruimte vrij voor glastuin bouw, bollenteelt en de aanleg van een groot bos met een op pervlakte tussen duizend en tweeduizend hectare. Het ge bied De Zilk-Noordwijk zou na tionaal park worden (waar na- tuurbeschermende maatregelen van kracht zijn), maar dat wordt van de lijst afgevoerd, zo heb ben de verantwoordelijke be windslieden Alders (milieu) en Gabor (natuurbeheer) besloten. De voorgenomen grootschali ge uitbreiding van de glastuin bouw en de bollenteelt in de Haarlemmermeer zal moeten voldoen aan nader te stellen ei sen. In het vandaag gepubli ceerde Structuurschema Groe ne Ruimte heeft het kabinet een zogeheten milieu-analyse ver plicht gesteld bij nieuwe teelt soorten. De analyse houdt in dat aan de milieuvoorwaarden voor het jaar 2000 moet worden voldaan. USSE PAUL VAN DER KOOU Het Lissese bedrijf Stinger Elec tronics bv mag van de Haarlem se rechtbank niet langer adver teren met de mededeling dat zijn 'radarverklikker' Stinger Delta 'de eerste en enige is die werkt op snelwegen'. In een kort geding voerde concurrent Inter-trading Inter national met succes aan dat Stinger niet heeft aangetoond dat andere apparaten niet wer ken. Een vergelijkend warenon derzoek is er nooit geweest, constateerde ook de rechter. Het Lissese bedrijf is in hoger beroep gegaan tegen het von nis. Stinger wil weten wat het dan wèl in advertenties kan zet ten. Want, zo meldt het bedrijf, de omstreden mededeling is re gelrecht overgenomen uit arti kelen in Autovisie, Algemeen Dagblad en Telegraaf. Journalisten van die bladen hadden de Stinger Delta getest en concludeerden dat het de eerste en enige is die werkt. Ook een woordvoerder van de Alge mene Verkeers Dienst (AVD), de organisatie die de snelheid op snelwegen controleert, beaam de dat in het Algemeen Dag blad. Zijn AVD zet dan ook alles op alles om de Stinger te omzei len. Andere detectoren zouden vooral in het buitenland wer ken, waar de politie vaak heel anders werkt. Zo gebruikt men in de VS veel sterkere radarbun dels en moeten in een land als Duitsland de automobilisten van voren worden gecontro leerd. Hier doet de AVD dat van achteren. Inter-trading heeft altijd be weerd dat het de gei"mporteer- de apparaten weldegelijk aan past aan de Nederlandse situa tie voor ze ze aan groot- en de tailhandel levert. Maar de Lisse- naren beschikken over een brief van detector-fabrikant Bel-tro- nics limited, waarin staat dat Stinger Deka de enige effectieve Bel-detector is op Nederlandse snelwegen. En Inter-trading pronkt nu juist met 'zijn' Bel. De directeur van het Lissese bedrijf, W. de Wilde, is dan ook zeer verbaasd dat de rechtbank zijn bedrijf op de vingers tikte. Zeker omdat de concurrent tot drie maal toe moest toegeven dat het apparaat niet getest is in Nederland. Inter-trading» zegt echter dat het 'graag bereid is om mee te werken aan een ver gelijkend warenonderzoek'. Stinger Electronics voelt daar echter niets voor. „We hebben hun apparaten al getest en ge merkt dat ze de radarcontroles niet tijdig zien aankomen", zegt zoon T. de Wilde, woordvoerder bij het bedrijf. „Ik wil niets met die mensen te maken hebben, ik word doodziek van ze", zegt zijn vader. Ook in het voorjaar stond zijn bedrijf lijnrecht tegenover de Middelburgers. Inter-trading beweerde toen dat het exact de zelfde detectoren op de markt bracht voor een veel lagere prijs. Volgens de rechter mocht het bedrijf dat niet langer doen, maar de Lissenaren ontdekten dat dealers nog steeds dergelij ke advertenties plaatsen. „Som mige handelaren hebben zelfs de prijs van hun apparaten zo verhoogd dat automobilisten dachten dat het onze Stingers waren", klaagt De Wilde jr. In september wil zijn concur rent met een verklikker op de markt komen die waarschuwt voor èlle snelheidscontroles. Nu heeft de automobilist verschil lende apparaatjes nodig voor de controles van de diverse politie- kkorpsen. De prijs van het won- der-apparaat is 1000 gulden, verwacht W. de Kok van Inter- trading. De Lissese Stinger Del ta kost 1345 gulden, inclusief BTW. Voor dat geld krijgen automo bilisten een kastje ter grootte van een luciferdoosje. Vanonder de motorkap vangt dat rddarsig- nalen op en geeft die door aan een tweede apparaatje, dat een plekje krijgt in het dashboard. Bij controles piept lui en pen lampjes branden in het alarm- apparaat, ter grootte van een hall pakje sigaretten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17