Toeristen laten Turkije nog niet links liggen 'Ik heb hier 20 jaar gewerkt, maar in feite waren het er 25' Fusie Vanderschoot Mauser Stand van Zaken Felicitas verhuist naar Alphen pofflen -*bt- Doek valt voor personeel Verto LEIDERDORP RUDOLF KLEUN VERVOLG V/VM VOORPAGINA Een handvol medewerkers van het GAK, dat de WW uitkeert, en van het Arbeidsbureau is giste ren naar Leiderdorp gekomen. Collectief worden in de kantine van kabelfabriek Verto de gege vens van zo'n zeventig werkne mers opgenomen. Een gebrui kelijke gang van zaken bij een bedrijfssluiting, zo zegt een GAK-medewerker. Maar echt bijzonder is het niet voor hem. „Dit komt nogal eens voor de laatste tijd." Hij is niet optimistisch over de kansen van de 94 werkne mers om weer aan de slag te ko men. „De mensen zijn niet jong, dienstverbanden van tien, twintig jaar komen veel voor, en over het algemeen ook niet erg hooggeschoold." G. Heynekamp, secretaris van de bedrijfsledengroep van de Industriebond FNV, bevestigt dat beeld. „Veel mensen heb ben hier het vak geleerd, het zijn uitstekende kabelmakers. Maar ja, welk ander bedrijf heeft nu kabelmakers nodig?" Dat zoveel mensen zolang bleven bij Verto heeft volgens de betrokkenen te maken met de onderlinge sfeer. L. Aande- wiel, hoofd van de afdeling ont wikkeling. „Mensen gingen hier nooit met de pé in naar toe. De sfeer was altijd goed." Zelf is hij als hts'er werktuigbouw niét erg pessimistisch over zijn moge lijkheden elders aan de slag te komen. Iets van de oude sfeer valt zelfs deze zonnige middag in de bedrijfskantine waar te nemen. Cynisch grappend begroeten collega's elkaar. Anderen infor meren bezorgd naar de moge lijkheden om nog met vakantie te kunnen. Maar veel strijdbaar heid is er niet meer onder de werknemers die twee maanden geleden nog staakten voor ten betere metaal-CAO. Toch scharen de werknemers zich eensgezind achter bonds- bestuurder Carla Kiburg die wil proberen nog iets van het begin dit jaar overeengekomen sociaal plan overeind te houden. Dat moest de gevolgen van dertig ontslagen opvangen. Een offer dat het personeel wilde brengen om de toekomst van het bedrijf te verzekeren. De uitvoering er van was nog maar nauwelijks op gang gekomen toen Verto surséeance aanvroeg. Bitter Met het besef dat het nu voor iedereen is afgelopen, komt ook verbittering boven. N. van der Werf: „Ik heb hier twintig jaar gewerkt, maar als je alle uren optelt waren het er 25. Het is toch ook een stuk van je leven. Altijd was er overwerk of kon je worden opgeroepen. Als in de offshore een kabel brak en er moest direct een andere komen, werd hier gereageerd. Of het nu zaterdagavond laat was of zon dagmiddag, dan werden men sen opgeroepen." Turkse wgjknemers namen sinds 1970 een aparte plaats in binnen het bedrijf. Ook deze dag. Een tolk vertaalt voor hen de woorden van Carla Kiburg. Verto heeft zich nooit veel gele gen laten liggen aan hun inte gratie. Een aantal van hen woonde jarenlang in barakken bij het bedrijf. Hasan Gu'ney hoort tot de pioniers. In 1970 kwam hij met 25 anderen aan in Leiderdorp. Met hem werken nog vijf anderen van die groep nog altijd bij Verto. „Er werkten toen nog 500 man bij Verto", weet hij. De 58-jarige C. Piket kan zich herinneren dat, toen hij in 1952 begon bij Verto er nog 1200 mensen werkten. Verto maakte in die tijd ook nog vloerbedek king en touw. Het bedrijf viel nog onder de textiel-CAO. Na het verdwijnen van de textiel- produkten ging Verto als staal kabelproducent over naar de metaal. Een sector waar sinds jaar en dag geldt dat het perso neel na 40 dienstjaren met pen sioen mag. Piket verheugde zich daarop en kreeg vervolgens ruw de kous op de kop. Want hij mocht dan wel 40 jaar bij Verto hebben gewerkt, daarmee had hij nog geen 40 metaal-dienstja ren. Hij kon hoog en laag sprin gen. maar met pensioen mocht nij niet. Volgend jaar zou hij uit eindelijk in de VUT mogen. In plaats daarvan wacht nu de WW. JE MIST NOOIT DE BOOT MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres Zoals de GKB Leiden dus Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor a Snel, zonder poespas en tegen aantrekkeli|ke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300.2301 EH Leiden tef. 071-167777 Het Hillegomse bollenbedrijf W.R. Vanderschoot BV is gefu seerd met de Zwitserse Samen Mauser Holding AG. Dit bedrijf houdt zich bezig met ontwikke ling en teelt van en handel in zaden en de distributie van bloembollen. Samen Mauser is vooral actief in Oost-Europa en het Midden- en VerTe Oosten. Het bedrijf behoort tot de grote exporteurs van verpakte bloem bollen en richt zich op de Eu ropese en Noord-Amerikaanse markten. Doel van de fusie is assorti mentsverbreding. een grotere omzet en het waarborgen van de continui"tcit op langere ter mijn. De eigen identiteit van de bedrijven blijft bMMBL De fusie heeft geen gevolgen voor het personeel, aldus de Hillegomse directie. ZAKELIJK IZadelhoff REGIO - Makelaardij Zadelhoff gaat in de toekomst verder on der de naam DTZ Zadelhoff. Debenham Thorpe Zadelhoff is een samenwerkingsverband van 62 Europese kantoren met circa 1700 medewerkers. DTZ werkt weer samen met CB Commer- cial, dat over 85 kantoren met 4200 medewerkers beschikt in Noord-Amerika. Dune KATW1JK/TENERIFE - Dune Reklameburo uit Katwijk heeft een opdracht verworven van Asocan, de kwekerscoo'peratie van de Canarische Eilanden. Het bureau was de afgelopen ja- 1 ren al actief in de Nederlandse y tuinbouwwereld. Bij Asocan zijn vijftig kwekerijen van bloemen en planten aangesloten, ver spreid over zeven eilanden. Patent ALPHEN AAN DEN RIJN - De gespecialiseerde flexodrukkerij Anderson en Vreeland uit Al- 2 phen aan den Rijn ontwikkelt I tevens allerlei machnies rond dat hoogdruk procédé. Recente- lijk heeft het bedrijf een Euro pees patent verkregen op een machine waarmee het pro- bleem van de exacte positione ring van drukvormen is opge lost. (Anderson en Vieeland, Postbus 252, 2400 AG Alphen aan den Rijn.) De aanslagen in Turkije hebben nog niet tot een stroom van opzeggingen of 'bange' telefoontjes geleid, melden reisbureau's de regio. Wel merken ze dat ze aanbiedin gen voor reizen naar Turkije aan de straatstenen niet kwijt kunnen. LEIDEN PAUL VAN DER KOOY „Als het maar géén Turkije is", kreeg' mevrouw C. van Schie van het Oegstgeester reisbureau Central Holland Travel gisteren keer op keer te horen van men sen die op zoek waren naar een goedkope last-minute reis. De vorige week nog zo populaire vakantiebestemming, is gisteren dan ook schielijk afgevoerd van het aanbiedingenbord in de De Kempenaerstraat. Onder de mensen die al ge boekt hebben, viel de onrust mee. Slechts een enkeling bel de. De meeste bellers lieten zich snel geruststellen, af en toe wil de iemand de zaak nog even overdenken. Annuleren was er nog niet bij. Zolang er geen negatief reis advies is gegeven, is afzeggen ook niet erg aantrekkelijk voor reizigers. Mensen die vijf dagen van tevoren annuleren, zijn al hun geld kwijt. Annuleren tus sen de 5 en 28 dagen, kost ze de helft van de reissom. Toch denken verschillende reisbureau's dat toeristen ook om andere redenen van annule ring afzien. Zo van: het is maar één aanslag. Of: ook in Duits land, Spanje, Engeland en Ier land zijn aanslagen. „Veel men sen zijn nuchter, zien het alle maal wel. Zeggen: je kunt te genwoordig ook nergens meer heen", zegt Van Schie. Als mensen haar vragen of ze naar Turkije kunnen, geeft ze een ontwijkend antwoord. „Dat laat ik aan de mensen zelf over. Als er wat gebeurt, krijg ik dat achteraf op mijn brood." J. Mooij van het christelijke reis bureau Beter Uit in Alphen aan den Rijn vertelt twijfelende toe risten juist dat ze gerust kunnen gaan: „Zo'n aanslag krijgt direct enorm veel publiciteit, maar zet het eens af tegen Londen. Als daar een IRA-bom ontploft, zeg je toch ook niet meteen dat je niet meer naar Londen kunt gaan? Of neem Frankrijk, daar verongelukken jaarlijks 26.000 mensen in het verkeer", aldus deassistent-bedrijfsleider. Daar komt nog bij dat reislei ders van de groepsreizen 'be paalde plaatsen' zullen mijden en Beter Uit niet op Antalya vliegt, de Turkse kustplaats waar zondagavond drie bom men ontploften. Cebuto Pull man doet dat wèl en vervoert ook veel van de honderden Tur- kije-gangers in een tweede kust plaats, Alanya. Dit Alanya ligt 90 kilometer oostelijker. Net als voor veel andere reis bureau's. is Turkije voor Cebuto een van de belangrijkste reisbe- stemmingen. „Samen met Spanje en Griekenland vormt het de top-drie, maar wel met dikke stip", zegt directeur M. Wolters. „Het aantal Turkije- reizen is het afgelopen jaar met 30 tot 35 procent gegroeid." Natuurlijk lokt het strand, maar volgens de reisorganisato ren zoeken de toeristen méér in Turkije: een prachtige cultuur en een vriendelijke, beschaafde en voorkomende bevolking. „Ik denk dat 80 procent van de Ne derlanders daar wel een lesje beschaving kan krijgen", zegt Wolters. Zelf zou hij morgen in het vliegtuig naar Turkije stappen, terwijl hij ook zijn zoon geen moment zou tegenhouden: „Ik zou hem alleen vragen voor zichtig te zijn en goed uit te kij ken". Bij Bex reizen in Alphen aan den Rijn heeft één Turkije-gan- ger zijn reis geannuleerd. De duizenden andere klanten hiel den zich stil of lieten zich kal meren tijdens een eerste tele foontje. Volgens een woordvoerder zien veel reizigers de aanslag als een incident. Ook Bex doet dat. Het bedrijf heeft dan ook geen extra maatregelen getroffen: „We wachten voorlopig af wat de overkoepelende ANVR doet. Als die een negatief reisadvies afgeeft, krijgen mensen de mo gelijkheid om kosteloos te an nuleren of gaan hele reizen niet door". Bex vliegt niet op het getrof fen Antalya, maar op Istanbul. Van daaruit maken veel toeris ten rondreizen, waarbij Antalya wèl wordt aangedaan. De strandvakanties zijn vooral aan de westkust. „Rijwielhersteller of fietsenmaker? Noem mij maar rij wielhersteller, fietsenmaker komt een beetje goedkoop over. Ik zit vanaf mijn veertiende jaar in het vak. Mijn hobby is het herstellen van oude fietsen, uit de jaren dertig. Het mooie van die fietsen is de techniek, het ro buuste, de uitstraling. Een moderne fiets doet me niets. Het is ook de degelijkheid van zo'n oude fiets die me aanspreekt: het rijdt wat zwaar, maar als je eenmaal op gang bent dan rolt het als vanzelf. Zo'n fiets is met z'n ruim twintig kilo al gauw anderhalf keer zo zwaar als een moderne fiets. Er werd vroeger meer zorg aan de fiets besteed, aan de kwaliteit, aan de aflevering. Nieu we fietsen komen tegenwoordig zo uit de fabriek en daar mankeert wel eens wat aan. Op de foto zie je een Simplex-neo Amsterdam uit 1937. Daar rijd ik zelf op en ik verlies 'm geen moment uit het oog. Als ik ergens op een terrasje zit staat-ie al tijd vlakbij in het zicht, want zo'n mooie fiets is zo ge stolen. Voor die tijd was het een heel moderne fiets, omdat alle draaiende delen van kogellagers zijn voor zien. Er komt praktisch geen ruimte in en je hebt min der onderhoud. In nieuwe fietsen zie je datzelfde sys teem trouwens ook weer. De dynamo is Zwitsers, gemaakt van koper dat daar na is verchroomd. De onderzijde zit nog degelijk vast met een boutje en een moertje. Tegenwoordig is dat gemaakt van plastic en dat beschermt veel minder te gen regen en nattigheid. De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Ruud van den Berg (56), rijwielhersteller aan de Zijlsingel in Leiden. Mijn Simplex-neo is een remstangenfiets. Je ziet dat systeem nog wel, maar het is erg duur. Het mechaniek is heel belangrijk, dat is bijna onderhoudsvrij want alle stangetjes zijn verchroomd. De jasbeschermers zitten vast met een roestvrijstalen klem, daar zit zelfs een oc trooinummer in. Nu zit dat vast met een plastic dinge tje. Tegenwoordig wordt dat in fabrieken allemaal op snelheid gemaakt. Ik ben eigenlijk geen fietsenmaker, maar vervanger. Een dynamo bij voorbeeld is niet te repareren, die nloet je weggooien, net als de koplamp en de bel. Al die on derdelen zijn te duur om te vervangen vanwege het ar beidsloon. Van de pedalen van een oude fiets kun je de rubbers vervangen, bij een nieuwe fiets moet je het hele pedaal weggooien. Dat is het mooie van oude fietsen, je kunt alles uit el kaar halen, alles herstellen. We leven in een wegwerp maatschappij, maar aan de andere kant moet ik straks met die nieuwe milieuwetten alle afval gaan scheiden. Er staan hier straks zes bakken in de zaak. Omdat je weinig meer herstelt, verdwijnt veel van het ambacht. Bij een nieuwe fiets komt nog wel wat tech niek kijken bij het afstellen. Vroeger kortten we bijvoor beeld nog binnenbanden in, van 28 naar 26 inch. En veelvuldig geplakte stukken band werden er uitgeknipt en dat werd dan door een nieuw stuk vervangen. Meestal was dat een goed stuk van een andere oude band. Ook maakten we van twee banden een, dat was nog echt repareren. Dat wordt al een hele tijd niet meer ge daan, ik spreek nu over de jaren vijftig. Kijk, ik heb hier een vakblad uit 1933, daarin staat een dynamo. Alle dertig onderdelen zijn genummerd, die kun je helemaal uit elkaar halen. Tegenwoordig wordt een kapotte dy namo zo weggegooid." TEKST: ERIC-iAN WETERINGS FOTO: HIELCO KUIPERS Mevrouw C. van Schie van het Oegstgeester reisbureau Central Holland Travel: „Als mensen vragen of ze naarïurkije kunnen, geef ik een ontwijkend antwoord". foto jan holvast het Weteringpad, een bouwter rein van bijna 9000 vierkante meter gekocht. Hierop kan in september worden begonnen met de bouw van een kantoor voor 200 personeelsleden en een groot magazijn. Op haar huidige lokatie aan de Splinter laan in Leiderdorp kon Prom- mix niet verder uitbreiden. Het Leiderdorpse bedrijf heeft om verschillende redenen Al phen uitgekozen als nieuwe vestigingsplaats. Om te begin nen ligt Alphen niet ver van Lei derdorp, waardoor de meeste werknemers zonder problemen mee kunnen verhuizen. Verder heeft Alphen goede aansluitin gen op het wegennet. Dat is be langrijk omdat, aldus een woordvoerder van Prommix, het bedrijf 'in verhouding veel vrachtverkeer aantrekt'. Ten slotte is het terrein aan de Mo lenwetering redelijk te bereiken met het openbaar vervoer. Wethouder J. van der Vlies (PvdA/ruimtelijke ordening) toonde zich gisteren bijzonder ingenomen met de komst van Prommix. Mag Alphen over het algemeen blij zijn met bedrijven die per hectare 40 arbeidsplaat sen opleveren, de nieuwste aan winst biedt op minder dan een hectare aan 200 personen werk. De verwachting is zelfs dat het aantal medewerkers van Prom mix hier de komende jaren nog zal groeien tot*zo'n 300. Overi gens heeft het bedrijf in totaal ongeveer 800 man in dienst, waarvan 600 in de buitendienst. Omdat het pand van Prom- het Ambacht mix straks vanaf de weg heel goed te zien is, heeft de ge meente extra hoge eisen gesteld aan de afwerking. Het kantoor wordt een groot vierkant ge bouw van vier verdiepingen dat een beetje scheef komt te staan ten opzichte van het magazijn en de rijksweg. Het meest wes telijke punt van het kantoor komt in het water te staan en krijgt een kleuraccent dat ook terug komt in het magazijn. Van der Vlies hoopt dat de architec tuur van dit gebouw de toon zal zetten voor de verdere invulling van dit deel van het industrie terrein. JAls de Alphense gemeenteraad in augustus groen licht geeft, verhuist de Leiderdorpse Prom mix groep volgend voorjaar naar Alphen aan den Rijn. Het bedrijf wil al zijn activiteiten, nu nog verspreid over Leiderdorp, Leiden en Amsterdam, bunde len in een nieuw Alphens kan toor. Onder Prommix vallen on der meer Felicitas (de vroegere felicitatiedienst) en de Groter s Groeien Club, uitgever van het grootste tijdschrift voor ouders 't van jonge kinderen, t Prommix heeft inmiddels op n het industrieterrein Molenwète- -i ring, direct langs de rijksweg en ZOETE RW0UDE Industrieweg 14 (Industneterrein Grote Polder), Telefoon 071-899206 Openingstijden maandag t/m vrijdag 09 00-17.30 uur, zaterdag 10.00 -17.00 uur, donderdag koopavond 19.00 -21.00 uur Ruime parkeergelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15