Warmondse clubs vragen om sporthal 'Auto's komen zowat mijn slaapkamer binnen' Regio Afscheid van school Noodlokalen Haaswijk mogelijk naar Hotzpark Auto's kunnen weer over Weipoortsebrug J EEN WAANZINNIG LEUKE DAG UIT VOOR EEN TIENTJE! 3-11 JULI College boos over actie ambtenaren HTERGROND WOENSDAG 30 JUN11993 chef gert visser 07i-35*4 30 pl v -chef janet van ouk De Warmondse sportverenigingen willen liever een sporthal dan een sportzaal. De badmintonsclubs 'War mond' en 'Steeds Vooruit', gymnastiekclub 'Jong War mond', handbalvereniging 'Warmunda', taffeltennisvere- niging 'Steeds Vooruit', voetbalvereniging 'Warmunda', de Warmondse volleybalclub en de Warmondse IJsclub pleiten voor een hal in een brief aan de gemeenteraad. Die praat morgen, donderdag 1 juli, over de huisvesting van de Warmondse verenigingen. warmond liesbeth buitink „Wij willen graag pleiten voor de realisatie van een sporthal, met dusdanige binnenafmetin- gen dat alle binnensporten ook in competitieverband kunnen worden bedreven", schrijven de clubs. Zij herinneren aan de brief die zij drie jaar geleden al schreven met hetzelfde verzoek. Volgens de voorzitters van de club moeten er nu maar eens spijkers met koppen worden ge slagen in de zogenoemde acco- modatiediscussie, die al jaren onzeker maakt waar de vereni gingen onderdak zullen krijgen. De gemeenteraad beslist morgenavond over het voorstel van burgemeester en wethou ders om de sporthal of -zaal in Endepoel III te bouwen. Daar naast moet 't Trefpunt aan de Herenweg worden gekocht van de Hervormde kerk, zodat daar verenigingen uit onder meer het Meerpunt aan de Meerrustlaan een plaats in kunnen vinden. Wat er met het Meerpunt gaat gebeuren wordt pas later duide lijk, zoals ook nog moet worden beslist over de toekomst van sportzaal 'Klim Op' aan de En- depoellaan en het gymnastiek lokaal bij de pomp. Tuinder vreest schade door flats voorschoten De Voorschoterise tuinder J. Hendriks verzet zich tegen hoogbouw in de wijk Starrenburg op minder dan vijftig meter afstand van zijn kassen. De commissie voor financiën toonde gisteravond begrip voor zijn bezwaar, maar liet zich niet echt overtuigen. Hendriks vreest dat door de schaduwwerking van de flats zijn de produktie zal verminderen. Hij verwijst dan ook naar een uit 1986 daterende belofte van de gemeente, om geen flats in de nabijheid van zijn bedrijf te bouwen. Recentelijk onderzoek heeft volgens de gemeente uitgewezen dat alleen in het najaar de schaduw een Idein gedeelte van de kassen zal be reiken, en wel tot tien uur 's ochtends. leiderdorp» Leerlingen van de rooms-katholieke basisschool De Meijehof in Leiderdorp hebben gisteren afscheid genomen van hun school. Met ingang van 1 augustus fuseert De Meijehof aan de Vronkenlaan met de Engelendaelschool. De twee gaan in het gebouw aan de Vronken- laan verder als De Leeuwerik. Met een draaiorgel, stoeptekenen en het oplaten van ballonnen werd het verdwijnen van de naam 'gevierd'. De fusie heeft voor de kinderen tot gevolg dat zij de rest van de week al vrij zijn. foto jan holvast oegstgeest uesbeth buitinkI lotzpark als het meest serieuze alternatief aangedragen, hoewel OEGSTGEEST De zesde pol dercross van Oegstgeest wordt vanavond gehouden. Om half acht wordt het startschot gelost. De deelnemers lopen 3200 me ter, leggen een hindernisbaan af en zwemmen 400 meter in het Oegstgeesterkanaal. Inschrijven kan vanaf een uur voor de wed strijd bij de start: het buurthuis Kratong aan de Sumatrastraat. Na afloop is er een feest op het Boerhaaveplein. Warmond wil bezuinigen op leerlingenvervoer De zes noodlokalen voor de Oegstgeester basisscholen in Haaswijk komen wellicht in het I lotzpark achter de scholen. Tij dens de inspraakavond voor omwonenden suggereerden zo wel voormalig WD-raadslid W. Reilingh als J. Rochat van de Vereniging Haaswijk dat het basketbalveldje in het park de ruimtenood van de loris de \\'it- teschool en de Sprinkplank kan oplossen, zonder de omwonen den te schaden. De bewoners van onder meer de Jan YVolkerslaan. waaraan de scholen liggen, konden gister avond hun mening geven over de plaats van de zes noodloka len die de school de komende dertien jaar nodig heeft. In 2006 zit het aantal leerlingen naar verwachting weer op hetzelfde niveau als nu, maar in de tus sentijd is er een piek van leer lingen. Zo n dertig omwonenden lie pen gisteravond te hoop in de raadszaal van het gemeente huis, omdat ze forse overlast van het verkeer verwachten en een slechter uitzicht. Ze moch ten kiezen op welke plaats de zes noodlokalen komen: de par keerplaats vóór de school of het grasveldernaast. De buurt pleitte bij monde van Reilingh echter voor een heel andere plaats. Daarbij werd het basketbalveldje in het ook een dependance in de nog te bouwen wijk de Morsebel werd genoemd. Die laatste optie werd door wethouder T. Kohlbeck onmid dellijk verworpen, omdat die de groepen van de scholen te veel uit elkaar zou halen. „Het Hotz park is het laatste alternatief waaraan wij zelf zouden den ken. omdat wij de indruk heb ben dat die buitengewoon goed wordt gebruikt door de buurt. Het grasveld naast de school is meer 'kijkgroen'. hoewel dat de- nigrerender klinkt dan ik het bedoel aldus Kohlbeck. Ook directeur F. Faassen uitte zijn twijfels over het Hotzpark. hoewel dat wel dicht genoeg bij het hoofdgebouw van de school ligt. Volgens Rochat hoeft het bas ketbalveldje niet te verdwijnen wanneer Ue noodlokalen daar komen. „We onderschrijven dat het een serieuze variant is. Ruil het basketbalveldje met het groen bij de school, zodat die recreatieruimte voor de buurt niet verloren gaat stelde hij voor. Kohlbeck zegde toe het veldje serieus als plaats voor de noodlokalen te bestuderen. De uitkomst van dat onderzoek wil hij nog voor het eind van de zo mer bespreken met de Vereni ging Haaswijk, de omwonenden en de schoolbesturen. warmond» De gemeente Warmond onder zoekt of het taxivervoer van leerlingen naar speciale scholen goedkoper kan. Het vervoer kost de gemeente jaarlijks 75.000 gulden. Het plan is nu om jaarlijks offertes bij de taxi bedrijven aan te vragen en de goedkoopste uit te kiezen. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor finan- cië werd gisteren ook gevraagd om een beter toezicht op de in ning van de hondenbelasting. Dat zou al goed zijn voor 10.000 gulden extra opbrengst per jaar. Bewoners sceptisch over-herinrichting Hoge Rijndijk zoeterwoude» brenda filippo De ingrijpende opknapbeurt van de Hoge Rijndijk begint in het voorjaar van 1995. De ge meente Zoeterwoude en Rijks waterstaat gaan daarvan uit, hoewel nog niets definitiefs is besloten. De gemeente werkt in elk geval het plan verder uit om de weg opnieuw in te richten met drempels, verkeersbelem- merende bushaltes en verhoog de plateaus in het midden van de rijbaan. Dat beloofde wethouder A. Ringersma gisteren tijdens een informatieavond^ De kantteke ningen die enkele van de onge veer tachtig belangstellenden plaatsten worden door de plan nenmakers onderzocht, zo be loofde Ringersma. Volgens Rijkswaterstaat rijden over de Hoge Rijndijk gemid deld 27.000 auto's per dag. Zo'n 47 procent van deze automobi listen gebruikt de Hoge Rijndijk als doorgaande weg naar hetzij Leiden, Alphen of rijksweg 4 naar Amsterdam of Den Haag. De nieuwe rijksweg 11 moet dit doorgaande verkeer weglokken van de Hoge Rijndijk. Aange zien rijksweg 11 een omweg is, moet het de automobilist op de- Hoge Rijndijk zo moeilijk moge lijk worden gemaakt, redeneren de gemeente Zoeterwoude en Rijkswaterstaat. Zij verwachten dat de verkeersremmende maatregelen het aantal auto's laten dalen tot zo'n 12.000 voer tuigen per dag. Drempels Door het grote aantal drempels zullen automobilisten niet lan ger met een gangetje van zo'n zeventig kilometer per uur of meer over de Hoge Rijndijk kunnen racen. Daarnaast heeft het advies- en tekenbureau 'Grontmij' een aantal verhoog de plateaus ingetekend die de rijweg in tweeën splitst. Bij vier van die plateaus zijn aan weers kanten bushaltes gepland waar door het achterop komend ver keer niet kan passeren en moet wachten. In het plan blijft de Oranje laan afgesloten om sluipverkeer tussen het industrieterrein en de Hoge Rijndijk te voorkomen. Verder wordt de rijbaan vers mald en het fietspad verbreed. De aanwezigen maakten zich wel zorgen over het ontbreken van verkeerslichten bij de ver schillende oversteekplaatsen, bijvoorbeeld bij Rhijnvreugd. Rijkswaterstaat en 'Grontmij' beloofden nog eens kritisch naar de plannen te kijken. Bij de plannenmakerij is ook een zogeheten 'klankbordgroep' betrokken. Hierin zitten zesen twintig bewoners van de wijk Rijndijk. Zij hebben zes varian ten bestudeerd, variërend van niets doen, tot eenrichtingsver keer of een totale afsluiting met uitzondering van het busver- keer. De bewoners kozen voor een herinrichting van de weg. Deze herinrichting heeft lang op zich laten wachten. Al op 15 augustus 1978 vond het minis terie van verkeer en waterstaat dat de Hoge Rijndijk moest worden ontlast. Vooralsnog overheerst dan ook bij veel Rijn dijkbewoners de afwachtende houding: eerst zien, dan gelo ven. „Al jaren geleden is ons be loofd dat de Hoge Rijndijk weer een stille laan zou worden. Maar de auto's komen nu zowat mijn slaapkamer binnen", aldus een Hoge-Rijndijkbewoner. Indianenveldje 'Grontmij' toonde ook een uit gewerkte schets van het zogehe ten 'Indianenveldje' aan de Ti tus Brandsmastraat. In dat plan wordt een deel van dit speelter rein opgeofferd aan zeven nieuw te bouwen woningen. De aanwezigen reageerden fel. Het CDA-raadslid J. Berkouwer liet direct weten dat haar fractie de speelvoorziening 'op deze plek veel te belangrijk vindt'. Uit een enquête van Zoeterwoudenaar J. Verbeek blijkt dat slechts 1 van de ondervraagde 162 buurt bewoners voor bebouwing van het 'Indianenveldje' is. Hoewel wethouder Ringers ma nog eens benadrukte dat dit maar een ideetje was, maakte hij van zijn hart geen moord kuil. „De gemeente moet voor komen dat de Grote Polder wordt volgebouwd. Je kunt wel zeggen: 'Zoeterwoude is vol, laat onze kinderen maar een huis zoeken in de regio.' Een al ternatief is dat we binnen onze gemeente zoeken naar kleine plekken waar we nog wat kun nen bouwen." Ook wordt onderzocht of de hu ren van de gemeentelijke sport velden niet aan de lage kant zijn. Het extra geld is nodig om het gat in de begroting op te van gen. Warmond komt 350.000 gulden tekort voor 1994. Twee ton is gevonden doordat er minder geld in de onderhouds- fondsen wordt gestort. Ook wordt minder werk uitbesteed. Daardoor hoopt de gemeente 50.000 gulden te besparen. Daarnaast moet het doorlichten van de begroting nog eens 100.000 gulden opleveren. zoeterwoude waarover automobilstcn. fiet sers en voetgangers tot deze lente naar het recreatiegebied rond de Noord Aa togen. Die brug moet zeker zestig jaar oud zijn geweest en is ooit door een particulier gebouwd en later door de gemeente gekocht Meer dan vijftien ton kon het gammele ding niet dragen. Voor de gemeente was de onzekere constructie van het bouwwerk voldoende reden een nieuwe te bouwen. Het heeft een paar maanden geduurd, maar auto's kunnen nu weer 'gewoon' over de Wei poortsebrug en de boten kun nen er onderdoor. De hardhou ten ophaalbrug met betonnen fundering en stalen leggers over de Weipoortsevliet, vlakbij de Noord Aa. is gisteren officieel geopend. De brug kostte de ge meente 275.000 gulden. De brug vervangt de oude MEER DAN 50 POPCONCERTEN FINALES COCA-COLA SCHOOLBAND V./H. JAAR VERKIEZING RADIO TV UITZENDINGEN (O.A. VERONICA) SPORT NOW DANCE SURVIVAL RECORD POGINGEN STUNTS GRATIS RIJLESSEN RUIM 500.000,- AAN PRIJZEN TE WINNEN ZA. 10/7 ZO 11/7 MC I0.M-I7M II, m li mux u zoeterwoude annetvan aarsen De ambtenaren van Zoeterwou de hebben gistermorgen - tij dens een werkonderbreking van een uur - het dorpsplein van onkruid ontdaan. En hoewel je zou kunnen zeggen dat het hoog tijd was voor een dergelij ke actie, de buitendienst van de gemeente heeft het zo druk dat ze niet aan wieden toekomt, konden burgemeester en wet houders de werkonderbreking blijkbaar niet echt waarderen. Alle ambtenaren hebben een brief gekregen waarin staat dat ze een uur verlof van hun ver- lofkaart moeten afboeken of de werkonderbreking moeten ver rekenen via hun prikkaart. „We hebben het landelijk ac tiecentrum hierover gebeld en daar vonden ze het een kinder achtige en ongebruikelijke reac tie", zegt Joop Harland, werk zaam op het gemeentehuis en vakbondswoordvoerder. Hij en zijn collega's zijn evenmin blij met de brief. Maar niemand liet zich erdoor weerhouden aan de actie voor onder meer 2,5 pro cent loonsverhoging deel te ne men. En zo stonden zo'n dertig ambtenaren gistermorgen om negen uur, gewapend met zak messen, onkruidschrappers en zelfs schroevedraaiers op het plein. „We hebben de naam dat loor: Gert Visser Alternatief referendum Oegstgeest gedoemd te mislukken Ambtenaren aan het werk op het dorpsplein in Zoeterwoude. we langzaam zijn. Maar je ziet dat moment van de zon te ge- het, zo'n klus doen we toch best nieten. „Een typische ambtena- nogsnel", zegt Thea Heemskerk renhouding", zegt hij. Hij had (afdeling burgerzaken) drie de waarschuwing van de bonds- kwartier later, als het dorpsplein man Cor Vermeulen waar- bijna schoon is. Een collega is schijnlijk niet begrepen. „Voor- het niet met haar eens, de zichtig werkendeelde deze de meeste actievoerders staan op werkonderbrekers meerdere malen mee. „We moeten uitkij ken dat we geen rugklachten krijgen." Van de gemeenteraad en het college was CDA-raadslid M.E.E. Knops-Bendcr de enige die even een kijkje kwam ne men op het Dorpsplein. „Bij FOTO HIELCO KUIPERS toeval", zegt ze. „Want ik wist niets van deze actie af." Burge meester en wethouders laten hun gezicht niet zien. Zij zitten in vergadering en schrijven hun vingers blauw. De secretaresse is er namelijk niet om te notule ren. Deze enquête is een ideetje van de fractievoorzitters uit de gemeenteraad. Zij zijn vast van plan de raadhuiskwestie, waarover in Oegstgeest al jaren wordt gebakkeleid, eindelijk eens op te lossen. En omdat zo langzamerhand iedereen in de politiek (tol nu toe tevergeefs) zijn zegje ai heeft gedaan over het nieuwe raadhuis, moet het verlossende woord van de burgerij komen. Daarmee wordt voor het eerst in de geschiedenis in Oegstgeest een volksraadpleginggehouden. Van een echt referendum is geen sprake omdat niet alle Oegstgeestenaren hun stem mogen uitbrengen. Maar de uitslag van de steekproef geeft toch een beeld van hoe er in Oegstgeest wordt gedacht over deze netelige kwestie. De vraag is of dat beeld ook bruikbaar en betrouwbaar is? De ervaring in andere steden heeft geleerd dat het onderwerp vooreen volksraadpleging uiterst zorgvuldig moet worden gekozen. Zo is vorig jaar het referendum in Amsterdam over het terugdringen van het autoverkeer in het centrum, op een behoorlijke mislukking uitgelopen. I loewel het om een uiterst publieksvriendelijk onderwerp leek te gaan. kwam slechts 30 procent van de kiezers opdagen. In Leiden gebeurde enkele jaren eerder Bij zo'n duizend Oegstgeestenaren rinkelt dezer dagen onverwacht de telefoon. Het is de enquêteur van het onderzoeksbureau Research voor Beleid die wil weten hoe er in het dorp wordt gedacht overeen nieuwe dependance van het raadhuis. precies hetzelfde. Het referendum over de sluitingstijden in de cafés leverde een opkomstpercentage van krap 50 op. Wanneer het referendum niet was gecombineerd met de verkiezingen voor Provinciale Staten was de opkomst aanmerkelijk lager geweest, zo is later berekend. Zowel in Leiden als in Amsterdam werd de uitslag bepaald door een kwart van de stemgerechtigden en dat maakte de referenda tot een uiterst wankele methode om een beslissing te bewerkstelligen. Duidelijk werd dat burgers maar nauwelijks geïnteresseerd zijn in deze vorm van inspraak. De eerste voorwaarde voor het slagen van zo'n raadpleging is dat het onderwerp bijzonder aansprekend moet zijn. De kwestie rond de plaats van het raadhuis in Oegstgeest lijkt nauwelijks te voldoen aan deze voorwaarde omdat slechts een kleine groep inwoners de voor- of nadelen van een keuze aan den lijve ervaart. Van invloed op het slagen van zo'n experiment is ook of de burger voldoende op de hoogte is van de kwestie om een keuze te kunnen maken. Referenda dienen daarom te worden voorafgegaan door een goede informatiecampagne, maar die is in Oegstgeest niet gevoerd Terwijl het toch om een knap ingewikkeld probleem gaat waarbij de Oegstgeestenaar die wordt gebeld maar liefst vier varianten krijgt voorgelegd Tenslotte is van belang of de burger kan verwachten dat zijn stem werkelijk van invloed zal zijn. Politici dienen daarom tevoren duidelijk te maken wat er met de uitslag gebeurt. Ook dat is in Oegstgeest slecht geregeld. De fractievoorzitters gaan niet verder dan de toezegging 'dat de mening van de Oegstgeestenaren een belangrijke rol zal spelen bij de besluitvorming'. Zo'n beetje het minste van wat je van bestuurders mag verwachten. Alles bij elkaar opgeteld heeft Oegstgeest weinig waarborgen getroffen om dit alternatieve referendum tot een succes te maken. Integendeel, het lijkt tot mislukken gedoemd. De gemeenteraad ontkomt er daarmee niet aan om in deze- kwestie zelf de knoop door te hakken. Daarmee is de politiek, een illusie en vele duizenden guldens armer, weer inug bij .»l

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13