Kardinaal trotseert Yaticaan Kerk Samenleving Steigermantel voor Adrianus President wil 'als christen' bemiddelen in affaire-Krenn Bomers heeft commissie van wijze mannen nog niet rond Schillebeeckx pleit in nieuw boek voor vrouwelijke priesters WOENSDAG 30 JUN11993 het REDACTIE: DICK VAN DER PI BUITENLAND KORT Synodale wet De bescherming van tegen standers van vrouwelijke priesters in de Anglicaanse Kerk van Engeland moet worden vastgelegd in een 'synodale wet'. Dat heeft het Huis van Bisschoppen tij dens een bijeenkomst in Manchester besloten. De wet wordt van 9 tot 13 juli in de algemene synodevergadering te York besproken, die er in november over stemt. Met de wet hopen de bisschop pen aarzelingen in het parle ment over de noodzakelijke goedkeuring van het synode besluit uit de weg te ruimen. Een synodale wet is moreel bindend, maar niet rechts geldig. Met een vergelijkbare wet verbiedt de kerk - enkele uitzonderingen daargelaten - dat gescheiden mensen her trouwen in de kerk, zolang de ex-partner nog in leven is. Niet betrokken Een delegatie van de Tsjechi sche Raad van Kerken heeft er tijdens een bezoek aan president Vaclav Havel over geklaagd, dat de kerken niet zijn betrokken bij het politie ke debat over de toekomstige positie en financiering van de kerken. „Men onderhan delt zonder ons over ons", al dus de delegatie. De politieke partijen spraken over de toe komstige positie van de ker ken, de verhouding tussen kerk en staat, de teruggave van kerkelijke bezittingeri en andere wetten die de kerken rechtstreeks raken, zonderde kerken daarbij te raadplegen. Nieuw stadium De gesprekken tussen ortho doxen en rooms-katholieken in liet Libanese Balamand hebben volgens paus Johan nes Paulus II een nieuw sta dium in de dialoog met de orthodoxe kerken geopend. De bijeenkomst van de ge mengde rk-orthodoxe theo logencommissie was de eer ste ontmoeting op hoog ni veau tussen de RK Kerk en de orthodoxekerken sinds de val Bij wijding 'traditionalistenin Frankijk F.H. Breukelman (76) overleden amsterdam anp De aartsbisschop van Lyon, Albert Decourtray, heeft gis teren drie rooms-kathoiieke 'traditionalisten' tot priester gewijd. Daarmee heeft hij het Vaticaan getrotseerd en riskeert hij excommunicatie. Het was voor het eerst sinds het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) dat een Fran se rk kerkleider verboden traditionele Latijnse riten ge bruikte bij de wijding van geestelijken. lyon afp-rtrliberale gewetens van de kerk, rechtvaardigde de wijding als De kardinaal, die alom geres- verzoening tussen rooms-ka- pecteerd wordt als een van de tholieken. „In plaats van in Zwitserland gewijd te worden door een Duitse bisschop, wil den ze dat dat hier gebeurde door een Fransman", aldus De courtray. „Wat is daar zondig aan?" De traditionalisten zijn volge lingen van de inmiddels overle den aartsconservatieve bis schop Marcel Lefebvre, die door Rome werd geëxcommuniceerd omdat hij traditionalistische geestelijken wijdde. Zij maken deel uit van de broedergemeen schap van St. Petrus, die in 1988 werd opgericht door de traditio nalisten die na de excommuni catie van Lefebvre niet met Ro me wilden breken. De orde heeft ook aanhangers in Oos tenrijk, Zwitserland en de Vere nigde Staten. Lefebvre had grote aanhang onder conservatieven die onge lukkig waren met besluiten van het Vaticaan zoals de afschaf fing van de Latijnse mis en de dialoog met andere geloven. De hervormde theoloog drs. F.H. Breukelman is maandag op 76-jarige leeftijd in zijn woon plaats Amsterdam overleden. Hij was van 1969 tot 1981 do cent hermeneutiek en bijbelse theologie aan de theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam. Daarvoor was hij lange tijd hervormd predikant. Breukelman beschouwde zichzelf als een leerling van dr. K.H. Miskotte, „bij wie ik niet in de schaduw kan staan," zoals hij in 1986 zei toen in de Wes- terkerk zijn 70e verjaardag werd gevierd. De besprekingen, van 16 tot 24 juni, zijn in een broederlijke sfeer van wederzijds begrip verlopen, zei de paus giste ren tegen een delegatie van het oecumenische patriar chaat van Constantinopel, die voor het patroonsfeest van Petrus en Paulus naar Rome gekomen was. Heftige debatten Binnen de Lutherse Wereld federatie is een heftige dis cussie ontbrand over de vraag of militair ingrijpen in Bosnië-Hercegovina theolo gisch gerechtvaardigd is. Op de LWF-bestuursvergadering in het Noorse Kristiansand keerden vooral Scandinavi sche en Duitse gedelegeer den zich tegen een resolutie waarin de Verenigde Naties tot een dergelijk militair in grijpen wordt opgeroepen. Vorige week pleitte LWF- secretaris dr. Gunnar Staalsett voor een „actualise ring" van de leer van de rechtvaardige oorlog. „Ter verdediging van de mense lijkheid" blijft de internatio nale gemeenschap niets an ders over dan militair ingrij pen. In het geval van Bosnië- Hercegovina is de leer van de rechtvaardige oorlog „ethisch verantwoord", zo zei Staalsett. langeraar De parochiekerk van de Heilige Adrianus in Langeraar is voor een belangrijk deel verpakt in steigermateriaal. De kerk wordt momenteel van binnen en van buiten grondig gerestaureerd. wenen kathpress De Oostenrijkse president Tho mas Klestil is bereid „als chris ten" te bemiddelen in het con flict rond bisschop Kurt Krenn van Sankt Pölten. Klestil zei dit afgelopen weekeinde te Graz tij dens de kerkendag van Steier- mark, die door de RK Kerk en de Lutherse Kerk was georgani seerd. Een week geleden de monstreerden ongeveer 12.000 gelovigen op het plein voor de dom van Sankt Pölten voor het aftreden van bisschop Krenn. Door een uiterst conservatief beleid is Krenn, die nog geen twee jaar bisschop is, volledig in een isolement geraakt. „Het is niet de taak van de bondspresident persoonlijk in te grijpen," aei Klestil over de si tuatie in Sankt Pölten. „Sinds de tijden van kardinaal König (van 1956 tot 1985 aartsbisschop van Wenen) kennen wij in dit land scheiding van kerk en staat." Maar de president kan wel door zijn aanwezigheid, zoals op deze kerkendag, zijn mening kenbaar maken. „Juist in een tijd, waarin er heftige debatten in de RK Kerk worden gevoerd, is zo'n gezamenlijke kerkendag een bijzonder mooie gebeurte nis. Een dialoog over de gren zen van de kerken heen is voor mij een teken van tolerantie. Aan die kant wil ik staan." haarlem anp Bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem ondervindt moeilijkheden bij het samenstellen van de commissie van wijze mannen die een uit weg uit de „ernstige situatie" van het bisdom moet vinden. Op 2 juni besloten de bisschop en de priesterraad tot het instellen van zo'n commissie die voor 1 november „zwaarwegende adviezen over het toekomstig beleid" moet uitbrengen. Bomers zelf is deze zomer bijna twee maanden afwezig. Hij bezoekt Ethiopië, waar hij jarenlang heeft gewerkt. De eerste tegenslag voor mgr. Bomers is dat zijn hulpbisschop dr. J. Lescrauwaet geen zitting in de commis sie wil nemen, waar Bomers in het gesprek met de priesterraad op had aangedrongen. Gevraagd hoe het staat met de commissie van wijze mannen waarvan hij de wijste zou moeten zijn, zei Lescrauwaet: „Daar ga ik niet in zitten. Zo wijs ben ik wel." BEROEPINGSWERK te Nieuwerkerk aan den Ussel; te Waal-Koog en Den Hoorn H.R. Bet ting te Halle. Aangenomen: naar Breda A. Heringa te UsselO; naar Tilburg R. Luijk te Ge- nderen; Bedankt: voor Terneuzen A.H. Groen te Waarde. Beroepbaar: Mevr. C. Nicolaij, Velu- welaan 48a, 8443 AE Heerenveen, tel: 05130-32973; ds. J.A. Wouden berg, Bornestraat 94, 7607 KT Al melo, tel; 05490-27020. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: Mevr. D.H. Bos, Gang 7, 2242 KD Wassenaar, tel: 01751-17041. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: Mevr.J.B. Quick-Ver- 25281; B. Seelemeijer, Mondriaan- laan 5.1701 TB Heerhugowaard, tel: 02207-15420; J. van der Sleen. Pa trijslaan 113738 GC Maartensdijk, tel: 03461-4089. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Leeuwarden-West (als missionair toeruster voor de stad Leeuwarden en het aanloophuis) drs. Noord); naar Sexbierum J. de Vries te Doezum; GEREF. KERKEN VRIJG. Bedankt: voor Zeist L.W. de Graaft te Zuidlaren. GEREFORMERDE GEMEENTEN Beroepen: te Uddel C.A. van Dieren te Stolwijk; te Nieuwerkerk(Zld-) J.J. Tamste Lisse. Kerkleiders moeten rooms-katholieken erop voorberei den vrouwelijke priesters te accepteren door er „met veel respect, vriendelijk en rustig" over te spreken. Dat zegt de Nijmeegse katholieke prof. dr. E. Schiljebeeckx (78) in het boek 'Ik ben een gelukkige theoloog', dat de ze maand in Italië verschenen is. Er bestaan volgens Schillebeeckx geen theologische obstakels voor priesterwijding van vrouwen. De kerk riskeert „pijnlijke schisma's" als mensen er niet op zijn voorbereid de verandering te accepteren, zei hij in een uitgebreid interview met de Italiaanse journalist Fran cesco Stazzari, dat vo lands zal verschijnen. „Uitsluiting van vrouwen uit de geestelijkheid is een louter culturele kwestie, die niet langer relevant is", al dus Schillebeeckx. Volgens hem koos Christus ervoor dat er vrouwen waren onder zijn nabije volgelingen. „In een moderne samenleving kunnen vrouwen alle beroe pen uitoefenen", voegde hij daaraan toe. „Vrouwen zijn actiever dan mannen in het kerkelijk leven, maar ze ontbreken in leidinggevende functies en in de rechtspraak. Dat is discriminatie." Volgens hem was het besluit van de Anglicaanse Kerk van Engeland om vrouwen tot priester te wijden „een belangrijke bekend niet in het Neder- kans voor de oecumene". „Veel katholieken denken er tegenwoordig ook zo over", meende hij. Paus Johannes Paulus II noemde het besluit juist een tegenslag voor de oecumene. Schillebeeckx toonde zich ook voorstander van ge trouwd priesterschap. ,Als het celibaat geen keuze wordt, zal de kerk met serieuze problemen te kampen krijgen" wegens het tekort aan priesters, zei hij. Dui zenden priesters „zijn vertrokken wegens het celibaat". Dat leidt ertoe dat in veel parochies de mis niet gevierd kan worden. De paus heeft daarentegen regelmatig de waarde van het celibaat onderstreept. COLOFON Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE J de Vries. G P Arnold (at HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majooi Nypels. Henk van der Post (ad/). HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. 2321 SM Leider HET WEER ROB GROENLAND Afbraak zomerweer Door het ruimen van de stroming van noord naar noordoost kwam gisteren aanzienlijk drogere lucht vanuit Denemarken binnen. Deze lucht bevatten tevens weinig roet deeltjesvan industriegebieden waardoor het zicht uitstekend was. Tussen Haarlem en Leiden werd in de tweede helft van de middag een maximumtemperatuur van tussen de 24 en 25 graden geboekt. Op vallend verder waren de hoge tem peraturen in de avonduren met om 22.00 nog ruim 20 graden in Rot terdam en Leiden. In het uiterste noorden van Nederland was het toen al tot rond de 14 graden afge koeld bij binnenkomende mist en stratus van de Noordzee. Overigens kunnen dergelijke mist banken op de Noordzee voor aardi ge verrassingen zorgen. Door het ontbreken van voldoende waarne mingsstations op zee, kan een der gelijk gebied snel 'door het mazen net heenglippen', en op deze wijze onverwachts het land opkomen. Vooral bij warm weer en een wind tussen noord en noordoost wil mist en stratus zich in de nachtlijke uren nog wel eens over het hele land uitbreiden. Het mooie weer van dit moment wordt eigenlijk niet eens door een zo krachtig hogedrukgebied gele verd. Het hoofdfiliaal ligt ruim ten westen van Ierland met een uitlo pertje naar de Noopdzee. Een aan tal lagedrukgebieden boven Spanje en Frankrijk zorgen tot aan België voor warm zomerweer met on weersbuien. Deze echt zomerse lucht weet ons net niet te bereiken. Vandaag en morgen zorgt de hoge- drukuitloper nog voor zonnig, sta biel en warm weer met maxima rond de 25 graden, maar daarna volgt er een geleidelijke afbraak. De hogedrukuitloper wordt naar het zuiden gedrukt en komt zaterdag al boven Belgie te liggen. Het voor ons belangrijkste zwaartepunt van hogedruk ligt dan op de Oceaan, en dat betekend winden uit richtin gen tussen west en noord. De de- pressie-activiteit tussen IJsland en Noorwegen breidt zijn invloed lang zaam uit in zuidelijke richting, waarbij de fronten al over de Noordzee gaan lopen. De frontale wolkenlagen van deze uitstakels gaan vanaf morgen over ons gebied strijken maar de neerslagkansen blijven voorlopig erg klein. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Vandaag op de meeste plaatsen droog, morgen in Ierland en Schotland kans op regen. Middagtempera tuur van 16 graden ii België en Luxemburg: droog. Middagtempera- tuur van 22 graden in het westen tot 26 in de Arden- Noord-frankrijk: Perloden met zon, ook enkele wol kenvelden en op beide da gen kans op een regen- of onweersbui. Middagtem- peratuur van 23 graden langs de Ka- naalkust en circa 26 graden in de Jura en Vogezen. Midden-Frankrijk: Wolken velden, ook nu en dan zon en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera- tuurrond 22 graden. Portugal en Madeira: Portugal: In de Algarve zonnig, in de noordelijke helft ook enkele wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur langs de kusten op vandaag van 21 graden aan de Costa Verde tot 27 graden in de Algarve, op morgen iets hoger. Madeira: Droog en flinke perloden met zon. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig, in het noordwesten en morgen ook aan de Costa's ten noor den van Valencia enkele wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur langs de Golf van Biskaje ongeveer 22 graden, aan de Costa's tussen 26 en 30 graden en op de Spaanse hoogvlakte rond 33 graden. Canarische Eilanden. Zonnig, aan de noordzijde van de eilanden ook nu en dan wolkenvelden. Droog. Maxima onge veer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Meest zonnig, in het noorden misschien ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima aan zee ongeveer 25 graden, landinwaarts ver boveh de 30. Tunesië: Zonnig, morgen in het noorden ook kans op enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur aan zee on- Zuid-Frankrljk: 6 Wolkenvelden, ook af en toe zon en op be.de dagen kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 24 graden, aan de westkust iets lager, aan de Rivièra enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: morgen mis- DONDERDAG 1 JULI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 22 01 Maan op 19.48 Maan onder03.01 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.28 «14 09 Laag water 09.26 22.17 Weerrapporten 29 jun 20 u ono4 25 11 Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Perioden met zon, c tijd wolkenvelden en in dr de dagen f errMalta blijft het droog. Middag temperatuur meest tussen 25 en 30 graden, In het zuiden plaatselijk hoger. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur tussen de 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Zonnig, in het noordelijke binnenland op beide dagen enkele sta pelwolken en plaatselijk onweer Maxi mumtemperaturen aan de kusten rond de 30 graden, In het binnenland hier en daar rond 34 graden. Kreta: Flinke pe rioden met zon en droog. Middagtempe ratuur rond 29 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, in het binnenland van Tur kije morgen een lokale onweersbui. Maxima langs de Turkse kusten en op rond de 29 graden. Kopenhagen licht bew. lunemburg Madrid Malaga Cyprus ronc Duitsland: Vrij zonnig, vandaag in Sleeswijk-Hol- eerst kans op wolkenvelden. Middagtemperatuur van 21 gra- t rond 26 graden LosAnge.es New Orleans half bew ;n met zon en op beide dagen in den kans op onweer. Middagtem- jr rond 25 graden, in de omge- n Geneve enkele graden lager. 23/ 17/ 32/ 23/ 28/ 22/ v/5 19/ 11/ 13

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12